Politiek tLclckcUjköchc Bcrigtcu. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de ingezetenendatten gevolge eener daartoe door den Raad verleende magtiging, bet onderwijs in de Gymnastiek in het gebouw voor de open bare Ti s ehen- en Armenscholen bestemd, voor het algemeen is opengesteldmitsdien zoowel voor de leerlingen van de i peubare scholen, als voor de zoodanigendie geen onder- Hijs in eene openbare school genieten, tegen betaling, in gevolge de bestaande verordening: van J 1,30 per 3 maanden, voor eiken leerling der openb.scholen. 1,50 a v n h die van geen open baar lager onderwijs gebruik maakt. Zij noodigeu degenendie aan dit onderwijs wenschen deel te nemen uit, om zich daartoe bij den onderwijzer in de Gymnastiek J. G. BURGGRAAFF, Luttik Oudorp, C, No. 507, aan te melden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE TONT. den 16 Mei 1862. Ue Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden: Dat de Patentenbeschreven in de maanden Eebruarij Maart en April 1862, in gereedheid zijn en afgehaald kunnen worden ter Secretarie dezer gemeente, tegen overgifte van het bij de beschrijving afgegeven refugedurende de eerst komende veertien dagen, van 's morgen 102 uur. Alkmaar, Burgemeester en Wethouders voornoemd den 2-1 Mei 1862. A. MACLAINE PONT. Be Secretaris. SPANJAARDT. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 28 Mei 1662 des middags ten 12 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, Be Secretaris SPANJAARDT. De gang der zaken in Mexico heeft in de laatste dagen vooral de aandacht getrokken er was reden voor. Drie mogendhedendoch één van ziel en zinhadden op zich genomen orde en beschaving in Mexico te redden. Hand having van het volkenregtbescherming van de onderdanen der verbonden Statenherstel van grieven en het noodzaken der Mexicanen lot. nakoming hunner verbiudtenissen dat waren de bedoelingen van dit eendrachtig streven. Wel werd er van tijd tot lijd op gewezen, dat het niet onaardig >ou zijn van deze gelegenheid gebruik te maken om een duurzame regering in het land te vestigenmeer overeen komstig de wenschen der bevolking en deze regering zou een monarchale zijn, want de Mexicanen waren door hunnen Spaanschen oorsprong gehecht gebleven aan de overleveringen van het Koningschap maar deze geruchten waren immers m tegenspraak met de uitdrukkelijke verklaring der bondge- nooteu. dat zij zich stiptelijk zouden onthouden van elke inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden der Mexi canen. Langzamerhand echter kwam men op deze verklaring terug, 't Was immers dwaasheid half werk te verrigten. De groote opofferingen die de togt, vereischte, mogten toch niet sredaan worden zonder dat men er duurzame vruchten van zag. Men moest niet alleen voor het tegenwoordigemaar ook voor de toekomst zorgen. Eu men was ook niet van plan den Mexicanen een of anderen regeringsvorm op te dringen tegen hunnen wil o neen't moest een bestuur zijn overeenkomstig den wensch der bevolking. Mein Lieb- chenwas icillst du mehr Toch scheen het, dat men een onbedriegelijk voorgevoel had van de wenschen der Mexicanen. Zij waren immers aan de overleveringen van het Koningschap gehecht gebleven. Welnu, wat zouden ze nu dan wel anders kunnen wenschen dan een troonen dat is 't werk van een oogenblikeup troon! een plank een el fluweel, zooals Bungener den Hertog de Chartres tot Franklin laat zeggen En na den troon zou er niets meer ontbreken dan een vorst om er op te zitten. Welnu aanziet het vorstenkweekende Duitseh- land. Men aanzag en er werd gezegddat Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk Vorst zou worden over Mexico. Weken en maanden zijn over deze geruchten voorbijge gaan. Men beweerde dat er niets van waar wasdat er weinig van waar was, dat er iets van waar kon zijn, dat het lang niet onwaarschijnlijk wasen wat er al zoo verder be weerd kan worden. Noch door Frankrijk, noch door En geland werd het gerucht krachtig tegengesprokenen Oos tenrijk bepaalde zich voornamelijk tot de verzekering, dat de in Mexico op te rigten troon in geen verband stond met het Veneliaansche vraagstuk. Inmiddels verloor de Mexi- caansehe zaak hare nieuwheid en dus ook hare belangrijkheid. Hier en ginds op het tooneel der wereld viel genoeg voor om de aandacht bezig te houdenen zoo verloor men de expeditieden toekomstigen troon en den daarbij behooren den heerscher voor een wijl uit het oog. Daar hoort men op eensdat er te Soledad een overeenkomst gesloten is tusschen de Commissarissen der verbonden mogendheden en den President Juareznaar aanleiding waarvan men met 1°. April over den vrede zou beginnen te onderhandelen. Iutusschen zouden de troepen zich zooveel mogelijk terug trekkenen geene versterkingen meer ontscheept worden. Zoo zouden de bondgenooten zich streng houden aan het oorspronkelijk plan, en bij voldoening aan hunne vorderin gen terug trekken. Doch daar komt tegenbevel uit Parijs. De handelingen van den Fransehen bevelhebber worden af gekeurd, en een ander wordt in zijne plaats met de leiding der diplomatieke aangelegenheden belast. Juarez kon geen genoegzame waarborgen geven; men had met Juarez niet moeten handelen. Zoo oordeelde Frankrijk, niet alzoo Engeland en Spanje. Deze verklaarden zich te willen houden aan het verdrag, cn nu de Franschen voorwaarts gaan blijkbaar om het land te bezetten en aan zich te onderwerpen met welk eind doel schijnt nog onzeker te zijn na schepen Engelschen en Spanjaarden zich in, en laten dien Staat, den eenigen immers die voor een beginsel oorlog voert, de handen vrij. Het is opmerkelijk, zoo getroost als de Eugclschen onder deze handelwijze zijn. Zij zien in de onderneming van Frankrijk wel vele moeijelijkhedenmaar schijnen er niet zeer gebelgd over. Hier schijnt voor Engeland geen belang op 't spel te staan als bij de bezetting van Syrië door de Franschen. Wel gaat er een stem opdat Frankrijk het oorspronkelijk verdrag van Londen geschonden heeft, welk beweren ook door sommige Fransche bladen, die niet onder den invloed der Regering schijnen te staangedeeld wordt maar men schijnt in die schending te willen berusten. Min der bereidwillig zou Spanje zich in zijn lot schikken. Dit rijk heeft zich aanvankelijk in deze zaak op den voorgrond geplaatst, en trad vooral handelend op. Spanje heesch het eerst zijn vlag te Vera-Cruz Zouden dan de Fransche ade laren zich met de tweede plaats moeten vergenoegen Dit scheen met de albestiering van den grooten boedelredder te Parijs onbestaanbaar. De Fransche "troepen ontvingen aan zienlijke versterking. Toen dreef Spanje het verdrag van Soledad door, maar Frankrijk weigerde de onderhandelingen te erkennen. Nu Spanje zich teruggedrongen ziet, wil het zich ook geheel aan de zaak onttrekken. Napoleon is geen man om de zaken ten halve te doen; hij is niet als de kat, die wel visch wou eten maar geen poot nat maken. Zijne leer is: Wie rosen plucken wil, en magh geen prickels mijden: Wie honigraet begeert, die moet de byen lijden: Voor hem die vruchten soeckt, is 't wenschen niet genoegh De hant moet uyt de moude hant moet aen de ploegh. Eu hij slaat de hand aan den ploegen voorwaarts heet het, naar de hoofdstad, naar Mexico. Reeds schijnt de Fransche politiek een punt van aansluiting ouder de Mexica nen gevonden te hebben. Er zijn onder hen niet alleen re publikeinen maar ook monarchalen. Tusschen deze twee partijen is de burgeroorlog uitgebroken, of verwacht men althans dat hij spoedig uitbreken zal. De Franschen zullen de voorstanders van den eenhoofdigen regeringsvorm steunen want let nu wel op: het tegenwoordige Mexicaansche bewind tracht door wapengeweld de wezenlijke uitdrukking der gevoelens van de natie te smorende publieke opinie op den dwaalweg te brengen, en Europa te doen gelooven dat de zegepraal eeuer drukkende minderheid het eenige element van orde en organisatie isdat nog in Mexico wordt gevonden. Dat goddelooze Mexicaansche bewind! En Frankrijk zal ook dat onregt herstellen! Het zal den gene raal Almonteeen voorstander der monarchale regeringtot hoofd van een voorloopig bewind proclamerenen de keus van den regeringsvorm overlaten aan een constituerende ver gadering met toepassing van het algemeene stemregt gekozen. Zijn dan toch de stembussen uit Savoye en Nizza meegenomen De Garibaldianen zijn ongeduldig geworden, en hebben een inval in Tyrol beraamd, De Italiaansche Regering heeft ech ter getoond, dat zij niet van plan is, zich de leiding der zaken uit de handen te laten nemen en zich door de heethoofden te laten medeslepen. Zij heeft getoond, dat zij zich meester gevoelt van den toestand, en bewezen, dat zij werkelijk meester is. Nu zeggen wel de tegeustanders der Italiaansche eenheid dat openlijk in Opper-Italie door de bewegingspartij het heft aan de Regering uit de handen wordt gewrongen en deze partij zich sterker toont dan het gouvernement maar de feiten zeggendat een poging daartoe met zeer weinig moeite onderdrukt is. 't Heeft echter bloed gekost; en nu wijst men er opdat Garibaldi het betreurtdat Ita liaansche soldaten die bestemd zijn om de vijanden van het Vaderland en den Koning te bevechten, te Brescia ongewa pende burgers hebben gedood en gekwetst. Dat zullen er meer met Garibaldi betreuren. Of echter dit enfant terrible min of meer in den zin van de Genes/et's gedichtje eenig aandeel in deze zaak heeftblijkt nog niet. Tot nog toe schijnt veeleer het tegendeel te blijken. Meermalen maande dan ook Garibaldi in den laatsten tijd tot vertrouwen op de Regering aan en predikte geduld en voortdurende oefening en voorbereiding. Hjj behoort ongetwijfeld niet tot de «loe rende katten," waar nnjn vriend Neanias het laatst over had en zoual ware hij met onze moedertaal bekendwaarschijn lijk niet dweepen met het zeer bekende versje van van Alphen, maar toch hij heeft wel zoo iets van de wereld en vooral van den oorlog gezien om geen bepaalde dwaasheden te doen. Hij zou wel terstond een aanval van het gansche Italiaansche volk op Venetië willen, maar zeker geen onderneming van eenige weinige jongeliedenhoe krijgshaftig overigens ook van voorkomen. En zegt ge nu niets van de onthulling van ScheJJers stand beeld te Dordrecht Niets van al wat daarbij gesproken is? Niels van hetgeen Renan gezegd heeft Zegt ge niets over 't, verworpen traetaat met België over de Maas-aftappiugeu? Wij herinneren alleeni'at de adressen tot het algemeen petitionementwaar wij laatst van sprakenniet op zegel behoeven. In Julien ou la fin d'un siècle. E'ARG'LMÖ. Den 14 is de jaarlijksche hill vau den heer Trcluwnytot het afschaffen van de belasting ten behoeve der Staatskerk, met 287 tegen -286 st. weder afgewezen. De ministers stem den voor de afschaffing. IKAKIfteiMK. De Onderkoning van Egypte is te Parijs aangekomen en als vasal van de i'orte, door den Tnrkschen gezant aan den Keizer voorgesteld. Overigens wordt hem in elk opzigt Ko- ninglijke eer bewezen. De uit Rome teruggeroepen geul. de Goyon is den 21 door den Keizer ontvangen. De liberale bladen en het groote publiek keuren de Mexi caansche expeditie meer en meer af. Men vreest dat dezelve van langen duur zal ziju en het laud op groote schatten te staan zal komen. ES Ex K E Si Li A A it De amuestie is afgekondigdslechts 3 militairen en 9 burgers zijn daar huiten gesloten. ITALIË De bewegingspartij een aanval op het Zuiden van Tyroj beraamd hebbendeis de toeleg ontdekt en verijdelddoor het gevangennemen van 2 hoofdofficieren van het ontbonden Garibaldiaausche leger en een honderdtal volgelingen. Te Brescia zijn pogingen aangewend otnde gevangenen=met ge weld te bevrijden, waarop de troepen met scherp gevuurd en eenige lieden gedood en gekwest hebben. Eene dergelijke beweging te Bergamo is gemakkelijk bedwongen. Het ver zoek van Garibaldi om de schuldigen te ontslaan is door de regering afgewezen. In een Milaneesch dagblad heeft hij een beklag geplaatst tegen de in-hechtenis-neming van den kolonel Cattabene. De dagbladen bevatten een manifest van Kossuthvoor de vestiging van eene Douau-coufederatie. Te Napels zijn gevangen gezet de prelaat Tipaldi, admini strateur van het kerspelverscheidene kanunniken en de leilen van het kapittel van den H. Jauuarius. Eene poging van p. m. 100 jonge lieden, om aldaar eene volksbeweging ten gunste der gevangene Garibaldianen te verwekkenis door de nationale garde verijdeld. De Koning heeft die hoofdstad den 21na het bijwonen van een luisterrijk bal en het achterlaten van 200000 fr. voor liefdadige werken, verlaten en is te Turin, onder het gejuich der menigte, teruggekeerd. Z. M. is niet begeleid door de Fransche vloot, welke naar Algiers is verzeild. Frins Na poleon is naar Palermo vertrokken. Garibaldi heeft de zich te Bergamo in hechtenis bevindende vrijwilligers geraagtigd te verklaren, dat zij op verzoek daar waren te zamengekomen. KEKHMA.iïSiE SÏ'AAT. In het consistoriewaarin tot de canonisatie der Japan- sclie martelaren is besloten, zijn 23 kardinalen en 120 bis schoppen tegenwoordig geweest,. De Paus heeft, diepgetroffen, bij zijne dankbetuiging tranen gestort. KEUM-SÏESSEN. Na het houden van een ministerraad, waarin de gevoelens zeer verdeeld waren, heeft de Keurvorst besloteu de jongste verordeningen betreffende de verkiezingen intetrekken. Dc eiseh van Pruissenomwegens de onbeleefde ont vangst van den genl. van Willesen, de bewindslieden te ont slaan, is in een anderen ministerraad den 19 's avonds laat gehouden, algewezen. De Pruissische gezant heeft daarop, in den nacht van den 20, met het personeel der legatie, Kassei verlaten en de kanselarij gesloten. Ook de Keur-Hessisehe gezant te Berlijn is teruggeroepen. MEXItlO, Den 5 April hebben de Fransche gezant en admiraal den genl. Bobludo eene uota overhandigdtot afwijzing van den eisch van den President Juarez, om den mouarchaal-gezinden genl. Almonte te verwijderen. Integendeel zou die krijgsman de Fransche troepen naar Mexico vergezellen om zijne land- genooten woorden van toenadering te doen hooren. Den 16 heeft de Fransche gemagtigde den Mexicanen den oorlog tegen Juarez aangekondigd en hen uitgenoodigd zich bij de Fransehen te scharen, tot vestiging vau oen duurzaam bewind. Den 18 rukten de troepen van Cordova op en kwamen den 20 te Orizaba, waar de Mexicanen teruggeslagen werden. OOSTEKK1.SK. De raad van Lemberg heeft besloten de vorming van 2 afzonderlijke reeruten-contingenteu te verzoekenhet eene voor Christenenhet andere voor Israëlieten. Ten gevolge der bewegingen in Italiëzijn de troepen in Tyrol versterkt. Het Huis der Afgevaardigden heeft in beginsel aangeno men dat in de Kroonlanden geen andere regters benoemd mogen worden dan die de landstaal spreken. PISIJISSKN. Den 19 is de Landdag door den president-minister geopend, volgens zijne aanspraak alleen om eenige dringende zaken aftedoen. Hij gaf kennis van Z. M. besluit, om ua 1°. Julij geen verhoogde belastingen meer te vorderen, en in het daar door ontbrekende te voorzien door tijdelijke besparingen op het ktijgswezen en mindere uitgaven voor de staatsschuld. Men gaat voort met het marschvaardig maken van 2 leger corpsen, onder bevel van den genl. v. Schack, met het oog op de verwikkelingen met Keur-Hessen. KUSEAK 19. Polen. Gedurig worden te Warschau weder personen ge vangen genomenwegens het zingen van verboden liederen. De Kozakken kamperen weder op de pleinen. De aartsbisschop heeft, gedreigd de kerken te doen sluiten, indien de policie voortging zich daarin te doen geldende genl. Laders heeft daarop verklaard zieh gedurende 2 dagen van alle toezigt te zullen onthouden, maar daarna de schul digen zelfs in de kerken to zullen arresterenindien men voortging met het zingen der liederen. In den nacht van den 15 is de ter dood veroordeelde en later ontslagen aartsbisschop Bialobrzeski te Warschau terug gekomen. SPAKJE. Dc gouverneur van het eiland Cuba is zeer verstoord over het besluit van den geul. Prim, om zijne troepen uit Mexico te doen vertrekken en heeft zelfs een ander genl. verzocht om het bevel over die manschappen te aanvaarden en den togt te hervatten. Ingezetenen vau dat eiland hebben den Koningin bij adres verzocht,de Spaansche troepen met de Fransche in Mexico te doen zamenwerken. TII ES M S.S E. De Montenegrijnen hebben Nikisich met storm veroverd en 800 gevangenen van daar naar Cetliuje vervoerd; het kasteel biedt hun nog tegenstand. Te Konstantinopel hebben de gezamelijke gezanten geklaagd over het beleedigeu der Christenen te Aleppo. Fuad-bassa heeft onverwijld iemand derwaarts gezondenom er orde op te stellen. Nikitisch is op,nieuw door Berwisch-ba>sa bezet. Een aan val der Montenegrijnen op Zubzi is afgeslagen. Rusland verlangt de onafhankelijkverklanng en uitbreiding vau Montenegro. De Porte weigert zulks, doch is bereid hervormingen intevoeren in het bestuur van Bosnië en de Ilerzogewiua. V E K E E 5«- S» 60 STA '5' EK. De flotille der federalisten is den 24 April de forten, welke

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2