Poïiiicïï (LOcfsclijfssche öcritjfcu. v e is k si x b«a e »ta t e> JSf menen daar zeggen wij ja en amen op. Doch is daar nu niets aan te doen dan de hulp van den Staat in te roepen? Kan diezelfde maatschappijdie er reeds zoo vele stichtte niet de oprigting van meerdere bevorderen. Zouden de ban ken in kleine gemeenten waar het geringe ingebragte kapi taal soms de plaatsing bemoeijelijktzich niet met die in een grootere gemeente in verband kunnen stellen? En waai de maatschappij het niet doetzijn daar geen mannen te vinden, wier overtuiging vau het groote nut der zaak lust en ijver bij hen zal opwekken en onderhouden om een spaar bank op te rigten en in stand te houden Het belang der zaak moet luide en herhaaldelijk verkondigd en in het licht gesteld wordende overtuigingdat de minvermogende burger overal in Nederland de gelegenheid moet hebben om zijne spaarpenningen te beleggen, moet bij ieder beschaafd man levendig zijnen dan dan zal er in de behoefte worden voorzien. De burger, de welgezindevaderlandslievende burger zal er in voorzien, beter dan de Staat met zijne ambtenaren. Men kan en mag van den ambtenaar, wien de zorg voor de spaarbank bij zijne overige werkzaamheden zou worden opgelegd, niet dezelfde ijver, dezelfde belangstelling ver wachtenals van lien, die uit overtuiging van het groote nut der spaarbank vrijwillig en kosteloostijd en moeite aan de zaak ten beste geven. Opwekking en aanmoediging is dikwijls uoodigen eerder te verwachten van de vrije philanthropie dan van rijksambtenaren. Laat ons toch niet alles van den Staat vorderen en aan den Staat overlaten. Als vrije, mondige burgers zeiven gedaan wat de hand vindt om te doen. Daarom spaar banken meer, veel meer spaarbankengoed iugerigt, maar aan de zorg van den menschlievendeu, in zijn volk belang stellenden burger toevertrouwd. Zoolang de gedachte in de ziel des menschen besloten ligt is zij zijn eigendom hij heeft er de vrije beschikking over. Zij is voor wijziging vatbaar, en kan bij nadere overweging en rijp beraad belangrijke veranderingen ondergaan. Wanneer zij echter eenmaal een bepaalden vorm heeft aangenomen, en als //woord" over de lippen is gekomen is zij algemeen ei gendom geworden. Üver hot gesproken woord heeft de spreker zelf niet meer te beschikkencn geene magt ter wereld kan het ongesproken maken. In dit opzigt zijn ook de woorden dezer dagen te Rome gesprokenvan gewigt. Niemand kon in onzekerheid verkee- ren, hoe de naar de Heilige Stad gesnelde prelaten en pries tershoc do II. Vader zelf over het wereldlijk gezag van den Opperpriester dachten. Ook geene nieuwe gronden zijn voor hot behoud van dat gezag aangevoerd. Maar liet feit zelf dat de Paus ton aanhoore der gelieele wereld duidelijk heeft gesprokenis belangrijk. Er wordt verklaarddat er een onverzoenlijke oorlog wordt gevoerd tusschen de Kerk en hare vijanden, en onder die vijanden wordt ook de ltaliaan sche Regering gerangschikt. Haar eenig doel isvolgens den Paus, de Kerk in slavernij te brengen en te onderdruk ken. Ten opzigte van het wereldlijk gezag wordt verklaard dat deze souvereiniteit met een bepaald oogmerk aan den Roomselien Opperpriester is gegeven, opdat hij, van niemand afhankelijk de geestelijke magt zal kunnen uitoefenen. Welke uitwerking hebben deze woorden gehad te Turijn, en te Parijs? In de Kamer der Afgevaardigden te Turijn is, zonder discussie en op ééne uitzondering na met algemeene stemmenbeslotenbij een adres aan den Koning te protes teren tegen alles wat in de laatste dagen te Rome is geschied, en de regten van Italië op zijne hoofdstad op nieuw te sta ven. Ziedaar de partijen wel scherp afgeteekend tegenover elkander. Wijst men aan de eeue zijde op de eenstemmigheid der to Rome vergaderde priesters en prelaten een een stemmigheid die in de Katholieke Kerk zeer natuurlijk is aan de andere zijde plaatst men er de eenstemmigheid der ltaliaansche Afgevaardigden tegenover. In Parijs is geen vlug sprekend Parlement bij een. Er is daar slechts één man, die spreken kan, wanneer hij wil; maar deze man is niet gewoon zichvoorkl omtrent deze zaakspoedig en duidelijk uit te laten. Volgens geruchten en voor 's hands, ja misschien nog zeer lang, heeft men niets dan geruchten om zich op te beroepen volgens geruchten dan zou de Eranscke Regériug van de.i Kardinaal-Aartsbisschop van Parijs Morlot verwacht hebbendat hij de Pauselijke Rege ring lot eenige toegeeflijkheid zou hebben kunnen stemmen; dit is echter niet gelukt, en volgens vertrouwelijke mededee- lingeu van dezen prelaat aan den Keizerzouden de Fran- sche geestelijken vast besloten hebbenom met de Iveizer- hjke Regering te breken, wanneer deze door dc ontruiming van Rome bare bescherming aan den Paus mogt onttrekken. De Eransche Kardinalen zouden alzoo hun ontslag nemen als leden van den Senaat, en hunne betrekkingen bij het Hof nederleggen. Een dankbetuiging aan het Eransche leger voor dc diensten aan den II. Stoel bewezenin het adres van den bisschop ran Orleans Duoanhup voorgesteld, kou zelfs geen genade vinden in dc oogen der Oostenrijksche prelaten. De Eran sche Regering zou dan ook zeer misnoegd zijn over de woorden te Rome gesproken en over den Kardinaal Morlot. Men merkt op, dat het miubtcriëele ,blad la Pa.trie aankon digt, dat betover *dezc zuiver staatkundige manifestatie der Roomsch-Katholieke geestelijkheid" nader zal handelenen dat de Moniteur in de toespraak des Pausen de woorden weg laat, waarin de H. Vader den oorlog tegen het wereld lijk gezag veroordeelt. Ouder! usschen heeft in Italië een gebeurtenis plaats gehad, die door sommigen als een begin vau scheuring en ondergang wordt beschouwd doch met meer ragt als eene noodzakelijke afscheiding en wcnschelijke zuivering kan aangemerkt worden. Mazzini heeft bekend gemaakt, dat het Huis van Savoi/e onbevoegd bevonden is om de eenheid van Italië tot stand te brengen; daarom breekt hij nu openlijk en voor goed met de Regering van Koning Victor Emmanuelom onverwijld Rome en Venetië te bemagtigen en dat wel door middel van zameuzweringen en geheime genootschappen. Het was wel niet te deuken, dat Mazzini het Koningschap trouw zou blijven zijn terugtreden zal der ltaliaansche zaak zeker in de algemeene schatting geen schade doendoch nu is het oogeublik gekomen waarop zal blijken of de bewering van de tegenstanders der eenheid waarheid bevatdat Mazzini de voortstuwende kracht is, die niet alleen Garibaldi, maar ook Victor Emmanuel met zijn ministerie en het Parlement te Turijn voort zal drijven tot de roodste aller roode republie ken en de ellende van regeringloosheid en democratische dwingelandij. Wordt de ltaliaansche Staat door deze oor logsverklaring van Mazzini niet geschokt, dan was ook dit schrikbeeld ijdel. Is Keizer Napoleon niet tevreden over liet gebeurde te Rome, li ij heeft, evenmin reder, om zich te verheugen over den gang der zaken in Mexico. Hoe verward de berigten in den Moniteur aanvankelijk mogen geweest zijn hoe men liet gebeurde ook verzacht en vergoêlijkthet blijktdat de Eranselieu niet gelukkig zijn geweest bij hunnen aanval op liet lort Guadeloupe bij Puebladat zij door de Mexicanen volstrekt niet met open armen worden ontvangen dat de President Juarez niet algemeen verafschuwd wordt, maar door leger en bevolking wordt bijgestaan, en eindelijk dat de monarchale partij met den door Frankrijk begunstigden generaal Almonte aan liet hoofd er al zeer weinig invloed heeft. De eer der Eransche wapenen moet natuurlijkeu zal dan ook wel behoorlijk gehandhaafd worden. Met alle magt werkt men aan de uitrusting eeuer nieuwe expeditie van versterkiugstroepen. Aanstonds zullen 5,000 man wor den ingescheeptom door 10.000 gevolgd te worden. Om den spoed, die gevorderd wordt, zal het eskader van de Middelandsche Zee de troepen overbrengen; het Wetgevend Ligcliaain heeft oogenblikkelijk bij acclamatie een buitenge woon crediet van 15 ipillioen francs toegestaan voor den nieuwen togt -alles goed en welmaar waar blijft nu het regt van Frankrijk om in Mexico een Regering te verdringen, die zich zoo krachtig kan handhaven, en dat ten behoeve eener partij, waartegen de groote meerderheid der bevolking vijandig gezind blijkt? Wij twijfelen er niet aan, of een of ander blad zal deze bezwaren echter wel spoedig met klinkende redeneringen uit den weg ruimen. De Eransche Conslitutionncl en de Eugelschc Times zijn het eensdat er pogingen gedaan moeten worden om aan den oorlog in Noord-Amerika een einde te maken. Het Engel- sclie blad zegt echterdat Engeland natuurlijk niet als be middelaar kati optreden wegens de nog tusschen dien Staat en de Unie bestaande verbittering. Voor Frankrijk wordt echter ook voor die eer bedankt. Evenwel blijft men verze keren. dat graaf de l'ersigny te Londen gekomen is om over een plan van tusschenkomst of bemiddeling te handelen. De Eugelsche bewindslieden hebben echter verklaarddat de Britsche Regering niet voornemens is bemiddelend op te tredennoch daarover onderhandelt. UI'ilMFUltiKKKV. G00 Studenten zijn uit Zweden en Noorwegen naar Ko penhagen overgestoken om zich met. hunne Deensche mak kers te verbroederen. Zij zijn gehuisvest op het, Koninglijk paleis en bij aauzieulijke ingezetenen. De Koning heeft de Scandinavische jongelingschap een diner aangeboden van 1000 couverts. KUIiTttilU3it\», De Saksische Afgevaardigden hebben eenstemmig hettusschen Frankrijk cu Pruissen gesloten handelsverdrag goedgekeurd. KXUKLAX ES. Het Parlement van Canada heelt de door eenige zijner leden in overleg met britsche officieren tot bevordering van de weerbaarheid der kolonie, ontworpen militiewet met G1 tegen 54 st. verworpen. Het, verdrag, door onzen zaakgelastigde Ch. IVyke met den geul. UoLlado gesloten is door de Mexicaansche rege ring goedgekeurd. Dc prins van Wallis is den li van zijne reis naar het Oosten te huis gekomen. Lord Canning, gewezen Onder-Koning van Britseh-Indie onlangs in ziekelijkeu toestand van daar teruggekeerd, is den 17, op 50jarigen leeftijd, te Londen overleden. Het Jonische Parlement heeft besloten een verzoekschrift aan de groote mogendheden te rigtentot inlijving der re publiek bij Griekenland. F1UNKHIJK. In den laten avond van den 13 is het raadhuis te Bordeaux met het archief geheel verbrand het museum werd echter gered. Op liet berigt, dat <Je Eransche troepen voor Peubla in Mexico, waarvan zij de citadel nog niet hebben kunnen ver meesteren een verlies van 300 doodengekwetsten en ge vangenen geleden hebben en gevaar loopen van de kust af gesneden te wordenzijn aanstonds maatregelen genomen tot het zenden van aanzienlijke versterkingen. Bij het Wet gevend Ligchaam is een wetsontwerp ingediendtot het verleenen van een buitengewoon crediet van 15 millioen voor de expeditie, hetwelk, op het, gunstig verslag der commissie, met alg. st. terstond is goedgekeurd. In de regeringskringen is men zeer misnoegd over het te Rome voorgevallene; vooral zou de Keizer er verstoord over zijndat in het adres der bisschoppen niet wordt gewaagd van de fransche krijgsmagtj, welke den Paus beschermt. De begrootiugen voor oorlog en marine zijn reeds aangenomen. ITALIË. In het Parlement heeft de lieer Saffi willen betoogen. dat de militaire magt te Brescia hare bevoegdheid is te buiten gegaan en dat er burgerbloed gestort iswaarvoor het land rekenschap behoort te vragen. Hij werd door de aanwezigen op de tribunes zoo zeer toegejuicht, dat de president met de ontruiming heeft moeten dreigen. De Kamer heeft de toelating geweigerd van den heer Sacchieen der warmste aanhangers van den minister Ra- tazziniettegenstaande deze de geldigheid zijner verkiezing krachtig verdedigd had. Up voorstel van 49 leden is cene commissie benoemd om een adres aan den Koning te rigtentot protest tegen het adres der bisschoppen aan den Paus eu alzoo liet regt op het bezit van Rome. als den wil des volks, te handhaven. Dit protest is met. alg. st. op één na goedgekeurd. Op de vraag van den Afgevaardigde Cassio, naar de aan leiding van het, gerucht, dat Keizer Napoleon het. Romeinsche vraagstuk zoude oplossen tegen den afstand van het eiland Sardinië, heeft, de heer Ratazzi daarover zijne verontwaardi ging betuigd en verzekerd dat het gerucht van allen grond ontbloot is. Zijne verklaring werd met luid vreugdegejuich ontvangen. Mazzini heeft een nieuw manifest uitgevaardigdwaarin hij breekt met, de regering van Victor Emmanuïl, omdat zij niet onverwijld overgaat tot het aantasten van Rome en Venetie. Hij zal hiertoe het middel van zamenspanning en geheime genootschappen weder ter hand nemen. OOMTEXUMli. Den 17 heeft het Huis der Afgevaardigden het voorstel der financiële commissie, om de normale begrooting voor het leger in vredestijd te bepalen op 92 millioen fl., aangenomen. IIUSLAXD. De generaal-gouverueur te Petersburg heeft de schaak-clubs doen sluitenals plaatsen van waar valsclte geruchten ver breid werden, en de volksleeskabinetten verboden, wegens het in omloop brengen van oproerige geschriften. De provinciale gouverneurs zijn gemagtigd om des gevor derd de krijgswet in te voeren. Moordroof en brandstich ting worden met den dood gestraft, T U K 14 ÏJ E. Het berigt der inname van het versterkte klooster Ostrog door de Turken is al te voorbarig geweest. Integendeel is de poging daartoe mislukt en Derwisch-bassawegens het gebrek aan water en leeftogtnaar Bieleh teruggetrokken. De Montenegrijueu hebben Nikitiseli op nieuw aangetast maar zijn weder afgeslagen. Nadat de vijand de grenzen van zijn landje overschreden had, is Yorst Nicolaus met 40Ü0 goed gewapende manschap pen uit Cettinje getrokken en heeft hij zich bij Ostrog ge posteerd. Zijn vader Mirko staat met 1500 eveneens goed gewapenden bij Orja-Luka. De magt der Turken, onder Omer- en Derwisch-bassabeloopt niet minder dan 35000 man, maar door ziekte als andersins is slechts de helft strijd vaardig; bovendien hebben deze troepen in geen 20 maauden soldij ontyangen. In den avond van den 15 is in eene voorstad van Belgra do een Servische knaap door Turksohe militairen vermoord. Den gehcelen nacht had daarop een bloedige strijd plaatsen werden 2 poorten vernield. Door bemiddeling der consuls is de rust hersteld en hebben de Turksohe militairen de stad verlatenwordende de Turksehe bevolking door de Serviers beschermd. Den 17 werd de stad uit. de citadel beschoten, waardoor slechts weinig schade aangerigt is. Sedert is een wapenstilstand gesloten en werpen de stads bewoners, die versterking van landvolk bekomen, barrikaden op. Do separatisten hebben den 1 Junij, gedurende een he- vi<*en storm, waardoor de vallei der Ghickahotniny overstroomd werd, een krachtigen aanval gedaan op den regterflauk van het voor Richmond liggende leger dor Unie. de linie door gebroken en de divisie Casey tot, een overhaaste vlugt ge noodzaakt, waarbij zij 19 kanonnen, de geheele bagage en een aantal gevangenen vermeesterden. Door de aankomst der brigaden Weintzelman en Karneij eu van andere corpsen werden^ de aanvallers tot staan gebragt en den volgenden dag geslagen zoodat zij de genomen grond weder ontruimden 'do stukken eu gevangenen met, zicli voerende. Het verlies der Federalisten bedraagt 7000 man, zijnde daarentegen de lijken van 1200 geeonfeaereerdeu op het slagveld gevonden. De flotille der separatisten op de Missisippi bij Memphis is geheel vernield en die stad bezet. Mede is de doortogt der James-rivier beueden Richmond geforceerdf?). De aanval op Charles town is echter mislukt. Do geul, Freemont viel na melijk in eene hinderlaag, gecommandeerd door gen\. Jackson, en leed zware verliezen.

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2