ËSTlcïicèïc BcrifjJca. s»«ïTsss!<::w. iii\xi:\Lv\i». ni-uipgci. «hare vruchtelooze zegeningen en onschadelijke doemvonni9sen "gadegeslagen om er door misleid te worden. Zij stonden "achter de schermendie anderen met kinderlijke belangstel ling en ontzag aanstaarden. Zij waren getuigen van de "schikking der machinerie en hot vervaardigen van den donder. "Zij zagen het natuurlijk gelaat en hoorden de natuurlijke "Stem der spelers Zij bewezen aan de leerstellingen en "plegtigheden der gevestigde godsdienst betamenden eerbied. "Maar ofschoon zij zich nog Katholieken noemden, hadden "zij opgehouden Pausgezindeu te zijnToen Paus Alexan- nder onzen Hendrik II beval boete to doen bij het graf van "een oproerig onderdaanwas hij zelf een bailing. "De Ro- "ineinen, bespeurende dat hij plannen tegen hunne vrijheden "koesterde, hadden hem uit hunne stad verdreven; en, of schoon hij plegtig beloofde zich voor het vervolg tot zijn "geestelijken werkkring te zullen bepalenbleven zij weige ren om hem weder op te nemen." Heerscht dan in Italië een beweging tegen de Katholieke Kerk? Reeds meer dan eens hebben wij op deze vraag een ontkennend antwoord gegeven, en het bovenstaande kan ons slechts in die meening bevestigen. Het wereldlijk en het geestelijk gezag bestaan geheel onafhankelijk van elkander. Verzet tegen het eerste kan met volkomene onderwerping aan het laatste gepaard gaan. Al kunnen wij ons dat moei- jelijk voorstellen de geschiedenis heeft het voldingend be wezen. Toen de Bisschoppen wereldlijke Vorsten waren, streden even goed Katholieke Ridders onder hunne vijanden als in hun eigen leger. Graaf Dirk VI van Holland bele gerde den Bisschop van Utrecht iu zijne hoofdstad, maar boog zich blootshoofds en barrevoets voor zijne geestelijke waardigheid neder. En moge de loop der eeuwen ook in den niterlijken vorm wijzigingen gebragt, hebben, ook nu nog zal de Italiaan, die Rome tot hoofdstad van Italië begeert, het denkbeeld van ontrouw aan de Kerk verafschuwen. Daar de noodzakelijkheid van het wereldlijk gezag niet lot i en kerkelijk leerstuk is verheven, blijft twijfel aan die nood zakelijkheid zclls hij trouwe Katholieken mogelijk. Zoo achtte dan ook Kardinaal Kauscher in het Oostenryksche Heeren- liuis het mogelijk, dat er een tijd zal komen waarin de op volger van den II. Petrus, ook zonder dat hij souverein is van den Kelkelijken Slaat, de vereischte ouaihankelijkheid zal kunnen bezitten. Geen gevoelen omtrent het wereldlijk gezag is door de Kerk als eeuwige onveranderlijke waarheid aangenomen 't is een vraagstukdat naar gelang der tijds omstandigheden verschillend kan worden beantwoord. Zoo danig vraagstuk schijnt ons ook de kwestie te zijn omtrent het al ol niet wensclielijke van de uitbreiding der kloosters, waarover bet. geschrilt van den Baron van Hugenpoth lot den Berenclaauw hier te iande zoo vele gemoederen verontrust heeft. Er waren geruchten in omloop, dat de schrijver zijn werk zou hebben herroepen. De openbare bekendmaking dezer beweerde herroeping is echter in zoodanige bewoor dingen vervat, dat er, naar onze meening, duidelijk uit blijkt, dat de schrijver zijn werk met heeft herroepen. Macaulay. Critical and historical essays I 67. De minister van financiën heeft, de lang verwachte voor drag! ingediend op den aanleg van verschillende spoorwegen en kanalisatiewerken, waart.ee een crediet, verlangd wordt van 11 millioen, uit de gewone middelen te bestrijden. Zijn ambtgenoot, van binn. zaken heeft een crediet aangevraagd van 160,000 fr., tot het verbeteren der bewapening" van de burgerwacht. De kardinaal aartsbisschop van Mechelen isuit Rome komende, door de bevolking met veel plegligheid en vreugde betoon ontvangen, 's Avonds was de stad algemeen cn Fuis- terrijk geïllumineerd. EXGEI,A.X1B. Het gouvernement heeft bewilligd om het openen der Ja- pansohe havens van 1 Jan. 1863 tot 1868 uittcslellen. Het. Lagerhuis dat onlangs besloten had de werken aan de kustverdedigingwegens de wijzigingen in den scheeps bouw en het gesehut, te schorsen, heeft thans, op voorstel der regering, een bedrag van hoogstens 1.200,000 13 toege staan, voor werken ter verdediging der koninglijke werven cn arsenalen, der havens van Dover en Portland en van een centraal arsenaal. F 25 SX5i!RS,5Ii. De naar Mexico bestemde versterking bedraagt 7200 man' ouder het bevel van den genl. Forey. De Keizerin, die zeer op de expeditie heeft aangedrongen, verlangt dat er te Fon- tainebleau geene hoffeesten gegeven zullen worden wegens de ontvangen ongunstige tijdingen. Ook de Keizer moet"zijn ongeduld niet onduidelijk te kennen geven. De Preste verzekert dat de geul. de Lorencez te Orizaba zich in zoo veilige en gezonde stelling bevindt, dat hij ge- rustelijk dn aankomst der verM erkingstroepen kan afwachten. Men wil, dat het doei om den monarchalen regeringsvorm in Mexico 1e, vestigen is opgegeven en Ie gelijk de genl. Al monte, wiens invloed op de bevolking luttel 'is bevonden. De aartsbisschop van Rennes is, uit, Rome terugkomen 'e, met het geroep van "leve de Paus-Koning! leve de Koning' van Napels!" ontvangen, waarop terstond anderen de kreet en aaif- liieven van «leve de Keizer! leve Garibaldi! weg met den Paus!" Bij zijn paleis gekomen wiide de prelaat de menigte toespre--; ken, maar liet geschreeuw cn gefluit, dat. tot den nacht voortduurde liet hem daartoe geen gelegenheid. Den 17 is door Spanje aan Frankrijk 25 miliioen Betaald zijnde liet bedrag der onlangs tusschen beide mogendheden geregelde schuld Het dagblad le Progrès te Lyon heeft, eene waarschuwing hekomenwegens eene opgeuomene correspondentiewelke ten doel luid de regering in minachting i brengen. Het Wetg. Ligchaam heeft den 24 de belasting op de paarden en rijtuigen van weelde met 173 tegen 73"st. ver worpen. maar den 25, zoodanig door de regering gewijzigd zijndedat ook gemeenten beneden da 1200 zielen daaraan onderworpen wordengoedgekeurddesgelijks de tweede décime op de registratie, alsmede met 190 tegen 36 st. de verhooging der belasting op de suiker. onPS 'f.Ser'nS verlangt van de Wetgeving een crediet van 20f millioen voor de roltooijing en den aanleg van eenige belangrijke spoorweglinien. [TASJE. De Koning heeft aan de deputatie ter aanbieding van het adres verklaard dat hij de gevoelens der Kamer volkomen deelendegaarne elk adres aanneemt waarin op eendragt wordt aangedrongen, maar dat hij zich noodwendig tegen de uiterste partijen moet verzetten. De bisschop van Orvieto is gevangen genomen cn wordt in regten vervolgd, wegens een ter zake van den Sacraments dag uitgevaardigd mandement, dat beleedigend voor de nati onale wel ten is. Garibaldi heeft om de onzekerheid van zijn verblijf, het voorzitterschap van de vereeniging tot vrijmaking van Italië tijdelijk aan den he<er Crispi overgedragen. De regering heeft de universiteit te Pavia gesloten, omdat de studenten de voorschriften der wet waren te buiten gegaan. Franschc priesters zijn. uit, Rome terugkeereude te Na pels beleedigd. Men verklaart zich daar vrij algemeen tegen de wet op liet, zegel. In het Napclsche, vooral in het Capitinaat, doet de reactie zich weder zeer gelden en worden gedurig gevechten gele verd met benden partijgangers, aaugevoerd door Chiavone TristanyTamburrinoCroeco enz. Eerstgenoemde betaalt alles wat hij neemt met bons, van zijne handteekening en liet zegel van Frans II voorzien, De regering verwijdert de Venetiaansche emigranten van de grenzen; de warme liberalen beklagen zioli hoogelijk over dezen maatregelmaar de minister Uatazzi houdt voldat hij er allesins toe geregtigd is. KEUÏS-HESSEX. Het ministerie IViegand is niet tot stand gekomen en vervan gen door een kabinet Delin-Rothjelser. De benoeming daar van is aangekondigd te gelijk met de herstelling der grondwet van 1831 en der kieswet van 1849. Iuiussohcn wordt het nieuwe bewind door de menigte niet vertrouwd, waarvan reeds door adressen van leden van den stedelijken raad en van het burger-comité aan den Keurvorst is gebleken. Het dralen met de benoeming van een vrijzinnig en het optreden van het tegenwoordige uit vroegere behoudslieden beslaande be staande bewindwordt, als eene misleiding van Pruissea beschouwd. Do genl. v. Bardeleben is met een cigenhaudigen brief van den Keurvorst aan den Koning van l'ruissennaar Berlijn vertrokkentot het weder aanknoopen der diplomatieke bé- trekkingeu. OOSTEXKïJIfc. De begrooting voor de marine is in liet loopende jaar reeds met 2j. millioen overschreden. Het Huis der Afgevaardigden heeftmet 269 van de 273 st., den heer Graboic op nieuw, voor den geheelen duur der zitting, tot voorzitter benoemd. De lieeren Behrends en v. Bod,urn Dolffs zijn weder als ondervoorzitter iugekozen. De bevelen den 21 aan de 4e cn 7e legercorpsen gegeven om onmiddelijk iu de nabijheid der grenzen van Keur-Hessen bijeen te trekken, zijn, Wegens de benoeming vaii een ministerie daar te lande, ingetrokken. De aartsbisschop van Posen is, uit Rome te huis komende, met, bijzondere plegtigheid ontvangen, vooral door den adek Iu een versierd rijtuig met 6 paarden bespannengeleid door 70 equipages en voorafgegaan door een groep boeren te paard, reed hij door de iu een tuin herschapen straten naar dé domkerk, waarvoor de gilden'niet hunne banieren geschaard stonden. Aan den ingang werd hij begroet door den dekeu en 100 geestelijken en begaf zich tusschen 2 rijen iu Bet wit gekleerie meisjes door naar het hoogaltaaralwaar hij het tc Deun aanhief. 1&ESL.AX». De regering heeft de militaire Zondagscholen gesloten wegens bet, verbreiden van gevaarlijke leerstellingenen te vens aan vreemdelingen den toegang tot de kazernen ontzegd. De Keizer heeft, het zout-monopolie afgeschaftzullende de slaats-zoutinrigtingen verkocht, of verpacht worden. Het bureau van den militairen gouverneur te Warschau is opgeheven. Aldaar is de gelijkstelling der Israëlieten aLe- kondigd. De genl. Liiders is in den Saksisohen-tuin door een pistool schot iigt gewond; de dader is onbekend gebleven. OfSEX. Ook de 1° Kamer heeft liet door de 2» Kamer goedgekeurde handelsverdrag van Frankrijk en Pruissen aangenomen. T K ik K l.i E liet, blijkt, dat de. gouverneur van Belgrado. Asier-bassa door zijne verloornde soldaten genoodzaakt, is geworden de stad te beschieten. De zoogenaamde wapenschorsing is niets anders dan eene korte schorsing van het bombardement ge weest, op aandrang van den Oostenrijkschen consul toege staan. om zijne landgenoot en en andere Vreemdelingen gele genheid tot vertrekken te geven. De l'orte heelt dadelijk bevel gegeven liet vuren, als eene handeling in strijd met, het tractaat van Parijs van 1856, te staken en heeft Achmcd- bassa naar Belgrado gezonden om een onderzoek intestellen, terwijl de gouverneur vervangen is door Rachid bassa. Het naar genoemde stad toegestroomde landvolk hoeft de mami- zijtien der buitenlanders geplunderd, waaraan door liet af kondigen der krijgswet en het doodschieten van 7 schuldigen een eind is gemaakt. De Montenegrijnen hebben 10000 seschinen voor het Turksche leger bestemd vermeesterd en bij Spuz 350 baschi- bozouks overvallen en 300 daarvan afgemaakt;. Bij Rafforica heeft een scherp gevecht plaats gehadwaarbij de Turken met, verlies van 3000 dooden zouden zijn ver slagen en naar de zijde an Sponto vervolgd. Het verlies der Montenegrijnen bedroeg 100 dooden en 200 gekwesten De lieer Calargipresident van den ministerraad der' Donau-vorstendommen, is te Bucharest, bij liet veriatender vergaderzaalvermoord. ZWmERLlKO. De zamenkomst van Fransche legitimisten met den graaf Chambord te Lucern is zeer talrijk geweest en telde meer dan 800 aanwezigen. VEUEEXÏJJBBE STATES. Bij het scheepsgevecht, den 6 Junij op de Missïssipi bij i Memphis geleverd, zijn van de 8 vaartuigen der Separatisten 2 in den grond geboord, 4 genomen, 1 verbrand en is 1 ontsnapt, terwijl i van de ramvaartuigeu der Federalisten zwaar is beschadigd. De vijand verliet inmiddels Memphis, na een grooten voorraad katoen en suiker te hebben vernield, welke stad vervolgeus door de troepen der Unie werd bezet'. Het legerdat onder den geul. Beaureqard Corinthe ver- laten hadis naar den staat Mississipi getrokken en lijdt veel door deserlie. By Harrisonsburg is een ernstig gevecht geleverd, waarbij de voorhoede der federalen genoodzaakt is geworden terugte- trekken. Het verlies was aan beide zijden aanzienlijk. Den 9 heeft ook de faenaat de wet goedgekeurd om do slavernij iu de territoriën (aanstaande Staten der Unie) niet toetelaten. De minister van marine heeft de vestiging voorgesteld van een werf aan do Mississipi, voor liet bouwen van gepantserdo schepen. Bij herstemming zijn gekozen tot leden der 2e Kamer te Haarlem, Zwolle, Roermoude Amersfoort, LsydenSneek en Middelburg de lieeren v. Muiken 456, de Meester 977, de Berg 165. v. Asch v. IVijeJc 973, Taets v. Amerongen 702, Lydamo 1025 en v. Heemstra 616 st., tegenover de lieeren v. Hall 393, Groen 781, v. Kever berg 685, Verloren v. The- maat 698, Groen 601, Jongstra 780 en Vis 556. Bij de Kamer zijn ingediend ontwerpen tot aankoop en amortisatie voor 3 millioen, tot. onteigening van perceelen voor den spoorweg tusschen Breda en Tilburg en 4 verschil lende op de uitoefening der geneeskunde en het staatstoezigt daarover. Aangenomen zijn den 21 de voordragt tot rege ling van het koloniaal batig slot van 1859 met alg. en den 24 het tarief van regten met 46 tegen 20 st. De minister van binn. zaken heeft tot inspecteur der krankzinnigen-gestichten benoemd den hooglceraar G. E. V'oorhelm Schneevoogl te Amsterdam. Het J8« Landhuishoudkundig Congres zal in het volgende jaar te Leeuwarden worden gehouden. Bij gelegenheid der kermis te Roermonde hebben 4 dra gonders en 5 buitenliedenop den 19 iu een danshuis twist gekregenwelke daarbuiten tot, een vechtpartij over sloeg waarbij een der dragonders met, een steen zoodanig aan het hoofd verwond werd, dat hij den volgenden du° overleed. De Japansche gezanten hebben den 20 een uitstap ge daan naar Rotterdam, waar zij de etablissementen op Fijen- oord, liet doofstommen-instituut, het ziekenhuis, het muscum- Boymans liet, Bataafsch genootschapde beursde dier gaarde en de heide stoomgemalen bezigtigden en in liet Yaclilclub-gebouw aan een" dejeuner-dinatoire deelnamen. Den 21 bezochten zij te 's Hage de zitting der 2e en het lokaal der L Kamer, den Eugelsehen gezant, aan zijn nieuw hotel iii het, Westeinde en den minister van marine, namen ook de modelzaal aan het, departement van laatstgenoemde in oogenschouw en hielden 's avonds weder eene conferentie aan liet ministerie van buitenl. zaken. Den 22 bezigtigden zij do schilderijen-verzameling van den lieer Suermondt op Boschlust eu verschenen 's avonds gedurende de muziek in de sociëteit stent in liet bosch. Den 23 gaf de minister van buitenl. zaken een diner ter hunner eere op liet badhuis te Schevehingen en den 24, op welken dag zij de fabriek van goud- en zilverwerk van v. Kempen te Voorschoten bezoch ten ue minister van marine een prachtig avondfeest. Den 25 vertrokken 15 leden der ambassade naar Amsterdamaan liet versierde station werden zij plegtig begroet eu in open rijtuigen, te midden eener tallooze menigte, uaarhet hotelzteüoe- len geleid. Na het dejeuner hebben zij de diamantslijperij van den heer Costerliet dlakonie-weesliuis en 's rijks museum en na liet diner liet paleis en de oude-kerk bezocht, gelijk den 26 het entrepotdokde fabriek van de lieeren Vudok v. Heel en v. Vhssingen met groote naauwkeurigheid en de landsweri, waarna zij in het rijk gedecoreerd gebouw der Han delmaatschappij deei namen aan een door de directie geve ven luisterrijk diner. Den 27 werden het rijks-telegraafkan toor, de steendrukkerij van Tresling Sp O., het blindenin stituut en do dierentuin bezigtigd. Te Enschede is tot nu toe ingekomen f 137.307.49. Het prov. hof van N. Holland heeft den 27 het vonnis der air. regtbank bevestigd, tot afwijzing der vordering van zekere personen op de nalatenschap van E. Teyler v. d. Hulst, bekend door zijne stichtingen le Haarlem. De Maatschappij van Nederlamlsche letterkunde te Leiden heeft in hare vergadering van 19 Junij j.l. besloten, dat het eere-lidmaatschap niet kan aangeboden worden aan vrouwen die zich verdienstelijk gemaakt bobben jegens onze vaderland- sche letterkunde. Zou er vrees bestaan hebbendat b. v. mevr. Bosboom-Toussaint, mevr. v. Cakar-Sehiotling voorde eer dier onderscheiding bedankt zouden hebben De wellevend heid dier dames zoude haar dat- verbieden. Hst genootschap heeft hier, meen ik, ook te, geringe meening over zieh zelf gehad. Eene der laatste Engelsche Illustraties berigt ons dat miss Anne Sheepshanks is benoemd tot lid van het sterre- kundig genootschap te Londen. Herodes in de negentiende eeuw, naar het Engeisch van

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2