1 fl tv ëiülicfcclijfcscfrc IScHgtcu. ill I Politiek ©ocvsigt. ff :'l V 11 Rusland heeft het Koninkrijk Italië erkend. Dit schijnt zeker te wezen. Heeft het, aan die erkenning voorwaarden verbonden? En welke? Ziedaar vragen ^waarop nog geen .tellig antwoord gegeven wordt. Men beweert, dat litusland san de Italiaansche Regering de verzekering zou gevorderd hebben, dat zij Rome en het wereldlijk gezag van den Paus dat zij Venetië, of wel, dat zij beide zou eerbiedigen! 't Komt ons echter vrij ongeloofelijk voor, dat zoodanige verklaring zou gegeven zijn. Immers door Koning Victor Emmanuel, zoowel als door zijne Ministers, is bij herhaling- openlijk verklaarddat Rome en Venetië tot Italië behooren en er ook meê vereenigd zullen wordenal manen zij ook te gelijker tijd tot geduld aan, omdat de tijd voor de verwe zenlijking van dit plan nog niet gekomen is. Graaf Russell heeft in het Engelsche Hoogerhuis medegedeelddat Rusland de verzekering zou verlangendat Italië vredelievende voor nemens jegens zijne huren koestert, en dat Duitschland, met inbegrip van Oostenrijk, er niet door zal worden aangevallen. Duitschland met inbegrip van Oostenrijk. Wat wil men daar onder verstaan Enkele Oostenrijksche Staten behooren tot den Duitschen bond; maar niemand zal Venetië een Duitsehe Staat noemen. Nu kan men moeijelijk onder iets begrijpen wat er buiten twijfel niet toe behoort. Wanneer men dus spreekt van Duitschland met inbegrip van Oostenrijk, kan men van dit Keizerrijk niet wel iets anders bedoelen dan die Staten die tot Duitschland behoorenzooals bij voorbeeld Tyrol, waartegen de laatste door de Regering verijdelde aanslag der ongeduldigste Garibaldianenjgerigt was. Doch welligt komt er over deze zaak spoedig meerder licht. Wat heeft Rusland tot, de erkenning van Italië bewogen? vraagt men verder, en te vergeefs zoekt men naar beweeg- -edenen. Het strenge behoudende Rusland dat Polen tlleen onder een ijzeren juk in onderwerping kan houden at moeite heeft om in Finland den nationalen geest té ledwingen eu nu zelfs tot, in het binnenste des lands door ■evolutionaire bewegingen geschokt wordt, erkent een Ko ninkrijk dat door den opstand en den afval des Volks uit 1 d van vernietigde Staten is gevormd. Rusland erkent het gewrocht der zegevierende nationaliteit. Hoe is het mogelijk? IV en zegge nietdat Rusland zelf tal van andere Staten of brokstukken van Staten in zich heeft opgelost. Dat is ge- necl iets anders. Wanneer een land zich uitbreidt door ver overingen met kanonnen eu bajonetten, weet gewanneer een Vorst huwt met een vreemde Vorstin, en hij zelf of zijn zoontje het Staatje van gemalin of mama erft, of wanneer eenige wijze mannen diplomaten - bij elkander komen, en in den tijddie er tusschen de bals en diners overblijft! met elkander over Volken en Staten onderhandelen en ruilen en koopeu en verkoopen en kwanselen als mannen van het vak, dan hoort slechts de meuschen, die'zich handhavers van orde en van godsdienst en van wet en van re^t noemen dan zijn die Staten op wettige wijze zamengestelddan rus ten ze op heilige tractaten dan komt alle magtuitGod, dan bestaat er Goddelijk regt. Maar als een Staat zich vormt 011- dauks Vorsten-heersehzuoht en diplomaten-kwanselarij, weest cr zeker van, 't is des Duivels werk, 't is alles uit den'Booze. Rusland wij zijn afgedwaald en moeten terug Rus- laud bestaat dus ook wei uit verschillende brokstukken van vroegere rijken, maar is gevormd door de aaneenhechting vau hetgeen van nature geseheiden was. Italië daaren tegen door de zamenvloeijing van hetgeen slechts door geweld verdeeld was. 't Kan dus geen bijval schenken aan het nationaliteits-beginsel dat Italië's krachtmaar zijne zwakheid uitmaakt. Wat bewoog het dan tot de erkenning? Het tracht de Polen te verzoenendat volk is bij uitne mendheid Pausgezind en Rusland - immers zoo spreken de tegenstanders der Italiaansche eenheid levert den Paus aan de revolutie over. Er kunnen echter andere beweegredenen bestaan, van meer praktisohen aard dan beginselen etc. Rusland heeft belangen in Montenegro en in de Donau-Vorstendommen het beweert niet onbelangrijke aanspraken te hebben op dé nalatenschap van den «zieken man," die toch wel eens zal overlijdenof welbevreesd voor de lagen zijner begeerige erfgenamen, door rijke giften en groote opofferingen hun roofzucht zal trachten te bevredigen, om zich daardoor nog eenige jaren leven te koopen. Misschien wenscht Rusland zich wat vrijer te kunnen bewegen in wat, men sinds jaren de Oostersehe kwestie noemt. Daartoe zou de goede ver standhouding met Frankrijk veel kunnen bijbrengen. En iet men meldt, dat Rusland vooral op uitnoodi^mc,van Frankrijk tol de erkenning is overgegaan, en dit zelfs te luiijii heelt doen weten. Doch wie zal de beweegrede nen der Russische Regering/met juistheid kunnen vermel den? Wij bespreken slechts wat er over gezegd wordt, 't Is mogelijk, dat Rusland op Frankrijks uitnoodfging Ita lië eikentomdat liet' bestaatomdat men bet, met tz?ï/ken- ten kan. Misschien wil Rusland eenvoudi" liever betrek- Kingen onderhouden met een Vorst, die aan°liet hoofd van een groot Koninkrijk staat, dan met Vorsten, die niets meer te regeren bobben. Dat Frankrijk zich beijvert, heeft om Rusland tot de er kenning to nopen eu Engelands. gezant Ie Turijn den Minister Ratazzi daarmede geluk wenscht kan ten bewijze strekkeu, dat Keizer Napoleons staatkunde zich niet gelijk nog wei eens beweerd wordt tegen de eenheid van Italië kant, en dat Engclai d jegens het tegenwoordige Italiaansche Bewind niet, zoo vijandig gestemd isals men uit de beweerde ver denking van te groote Frausehgezindbeid zou willen afleiden. Van Oostenrijk kan men bezwaarlijk vorderen dat het Italië erkenne. Er blijf; alzoo slechts nog ééne groote mogend heid over, die het jonge Koninkrijk niet erkend heeft: Prufsseii. Nu is deze Slaat wel een zeer groote voorstander der legi timiteit, vettigheid regt is iets anders daar hij be rust op verovering eu tractaten; maar men twijfelt er niet aan, of de stroom die den Noordschen kolos meesleept, zal ook Pruissen meevoeren ondanks al het gewigt zijner legiti miteit eu Koningschap bij de gratie Gods. Almoulc en Dubois de Saligny schijnen het vertrouwen des Fransehen Keizers niet verloren te hebben. Wel heeft de VonstUulionnel verzekerddat Frankrijk doch dit is buiten kijf neenmaar dat ook de Keizer slechts twee dingen in Mexico verlangtde zegepraal der Fransehe wapenen en^ herstel van Frankrijks grievenen heeft het Journal des Débats akte genomen van deze verklaring van het half-offi- eiëele orgaan, maar zelfs de half-oflioiëele organen worden in Frankrijk slechts weinig meer dan het officïëele vertrouwd. Men gelooft altijd nog, dat de Keizer niet Frankrijk lust heeft om in Mexico een andere Regering te vestigen. Al monte noemt zich reeds voorloopige President der Mexicaan- solie RepubliekDubois zou niet worden terug geroepen, en Generaal Foreydie den 20'«n dezer maand tegelijk met den Admiraal Jurien naar Mexico vertrekt, later door 25000 man troepen gevolgdzou ongeveer dezelfde instructies hebben als de tegenwoordige bevelhebber in Mexico, Generaal Lorencez. Wij zeidendat de algemeene denkwijze in Frankrijk de inzigten des Keizers omtrent Mexico niet deelt. Wij moeten echter de clerikalen uitzonderen die in dat opzigt de Napo leontische staatkunde steunen, omdat zij daarvan de bevorde- ring hopen der Katholieke belangen in de nieuwe wereld. Zoo is b. v. bij ons de handeling van den vader, die, ook tegen den wil der moeder, het kind van onderwijs ver stoken laat wettig; maar zou 't ook regt zijn? Iï F, MiHS, Het Journal de Bruxelles do verschuldigde boete van 10000 fr. niet aan den minister Rogier voldaan hebbendeis op het materieel der drukkerij beslag gelegd de uitgave is echter door den minister nog toegestaan. Het liberale blad V Observnteur is wegens geldelijk onver mogen in handen der clerikalen overgegaan. DUITSUMKANO. Den 7's namiddags te 4 ureheeft boven Frankfort een allervreesselijkst onweder gewoed, waardoor groote schade is aangerigt. Van het feestgebouw voor het te houden scherp schutters-,'oncours, en Waarin 4000 mannen, vrouwen en kindereu bijeen warenis een deel van liet dak afgerukt en op een lager gedeeltewaarin de restauratien geplaatst wa ren, neerges li ngerd. Niet slechts werd hierdoor eene groote hoeveelheid glas en aardewerk verpletterd, maar ook 3 vrouwenterwijl 3 anderen kwetsuren ontvingen. Van alle zijden zijn arbeiders ontboden en ieder is in de weer om de aaugerigte schade te herstellen ten einde het feest den 13 door te laten gaan. Baden heeft in de Bondsvergadering voorgesteld de in trekking der Bondsvvetten van 1854 op liet regt van vcr- eeniging en liet gebruik der drukpers. In Maart werd de koopvaarder Emely St. Pierre, kapt. Wilson, van Calcutta naar het geblokkeerde Charleston, door eene Amerikaansche kruisser genomen en naar Philadelphia opgebragt. Op reis derwaarts wisten de kapitein en 2 met hem aan boord gebleven manschappen de 15 man sterke wacht te overrompelen en optesluitenwaarna zij het schip behouden te Liverpool binnen bragten. Het bewind der Unie heeft de uitlevering gevraagd, op grond dat het vaar tuig wettig genomen was, maar zulks is geweigerd, opgrond dat de daad geene overtreding der Engelsche wetten is en een onzijdige Slaat niet vcrpligt is het regt vau een oorlog voerenden op een prijs te helpen handhaven. Het Lagerhuis heeft den 8 eene motie van den Heer White dat de britsche land- en zeemagt zich behoort te houden bui ten den strijd tusschen het Chinesche gouvernement en de Taepiugsop de verzekering van den ondersecretaris van buit. zaken, dal Engeland zich niet in den burgeroorlog mengde, maar slechts de britsche eigendommen en personen tegen aanranding beschermde, met 197 tegen 88 st. verworpen. FRANKRIJK. De kolonel d' Ornant is scheep gegaan naar Vera-Cruz met een brief des Keizers aan den genl de Lorencez, waarin hulde wordt gedaan aan de betoonde dapperheidmet de belofte van spoedige hulp. De Conslitutionel beweert, dat Frankrijk niet meer of minder dan 2 dingen in Mexico moet bereikennamelijk de zege praal der wapens en het wettig herstel van grieven. Niet minder dan 3442 legitimisten hebben den graaf v. Chambord t,e Lncern bezocht. Fransehe legitimisten en clerikalen hebben aan den ver dreven Koning van Napels een adres gezonden, waarin de wensch wordt geuitdat de tijd zijner beproeving weldra geëindigd en voor hem de roem weggelegd moge zijn, Pius IX in het bezit- zijner ontroofde staten te herstellen. Ook aan Koningin Maria is een adres gerigtdat haar de geboorte van een zoon t.oewenscht. Genoemde Koningin is, op bare doorreis naar Munchcn te Marseille, op last des Keizers, door de overheden beleefd ontvangen. flet voornaamste goederemnagazijn van den spoorweg al daar is den 5, des avonds, geheel afgebrand. De admiraal Protctcommandant van Int Fransehe eska der in de Chinesolie wateren, is. bij don strijd tegen de Taepingsaan de zijde van den Engelsehen admiraal Uowe gesneuveld. l)e wijnoogst, laat- zich bijzonder gunstig aanzien. Den 7 is te Parijs voor de regtbank de zaak van Greppo en 53 andere, beklaagden aangevangen. De Keizer en Keizerin worden op hunne reis door Au- vergne alom met geestdrift ontvangen. Graaf de Morny wiens landgoed te Clermont if.U.M.M. mede bezoeken, is door den Keizer tot, hertog verhoven. De vergrijpen tegen de openbare zedelijkheidwelke in 1826 727 bedroegen zijn in I860 tot 4108 gestegen. ITALIË. De minister van justitie heeft de procureur-generaals aan geschreven de gedragingen der geestelijkheid naauwkeurig in het oog te houden en haar te vervolgen als zij hare be voegdheid te buiten gaat, maar daarentegen de priesters, die om hunne staatkundige gevoelens door kerkelijke straften worden getroffen te ondersteunen. Garibaldi gaat op Sicilië voort met het inwijden jvan scherp- schutters-vereenigingen steeds vergezeld van de Koninklijke prinsen. Te Milaan wordt de aanwerving van vrijwilligers weder zeer ijverig in 't geheim vootrgezet. De commissie der Afgevaardigden heeft verslag uitgebran-t wegens de voordragt op het regt van vereeniging en daarin belangrijke wijzigingen voorgesteld. KERKELIJKE STAAT. De Piemontezen hebben het Pausselijke grondgebied bij Ciprano betredenten einde reactionairendie zij in eene landhoeve verborgen waandenop te ligten 2 landlieden werden daarbij gewond. Op het aanrukken van Fransehe troepen, keerden de indringers terug. KEUR-HESSEN. Het ministerie v. Dehn-Rotfeiser heeft de beruchte ordon nantie van liet kabinet Poltiiarwaarbij de vergunning tot het bedrijf van boekdrukker niet anders dan als ten allen tijde opzegbaar werd verleend, ingetrokken. OOSTENRIJK. De krijgsraad te Zara in Dalmatie beeft den luit. kolonel baron Ladislaus Reischachwegens opligterij tot een bedrag van 200,000 fl., verwezen tot 6 jaren zware tuchthuisstraf eerlooze cassatie en verlies van zijn diploma ais vrijheer. De Keizer heeit dit vonnis verzacht tot 4 jaren gewone tucht huisstraf, ontslag uit de dienst eu verlies van adeldom. Den 7 is te Weenen de eerste conferentie der zoogenaamde Wiirzburger ambassadeurs, betreffende de hervorming van het Duitsch Verbond, gehouden. Daaraan nemen de gezan ten van Beijeren, Saksen, Wurtemberg, Hessen-Kassei, Hessen- Darmsladt en Nassau benevens een vertegenwoordiger van het Oostenrijksche kabinet deel. Pruissen heeft zich met beleefde woorden van de bijwoning verschoond. PRUISSEN. Den 4 heeft het Huis der Afgevaardigden eene petitie uit Breslauklagende over misbruik van' magt door den vice- regeringspresident bij de verkiezingenaan het ministerie gezonden, met verzoek, dat het voortaan niet zal gedoogen, dat hooggeplaatste ambtenaren de vrije uitoefening van het kiesregt, belemmeren. RUSEAND. De Keizei is door zijne welberaden houding bij de jongste branden en woelingen zeer in de gunst der menigte gestegen! Men verhaalt het volgende als oorzaak van het pistoolschot te Warschau op den geul. Luders gelost: een zijner onder bevelhebbers, de genl. Chrulow, verweet bij eene inspectie aan de officieren hunne sympathie voor de Polen en noemde' do zoodauigen domkoppen. De divisie zond 2 officieren 2 onderofficieren en 2 soldaten aan den geul, om hiervoor op de een of andere wijze voldoening te erlangen. Hij nam allen in hechtenis en leverde hen over aan een krijgsraad welke het doodvonnis uitsprakdat ter goedkeuring naar Petersburg werd opgezonden. De Keizer, ongaarne willende beslissenliet de zaak aan Luders over, die het vonnis be krachtigde, hetwelk den 26 Junij werd voltrokken. Den- zelfden dag ontving hij reeds een naamloozen brief," waarin hem den dood werd aangekondigd, en den volgenden da" had de aanslag plaatswaarvan de dader onbekend gebleven is°. De toestand van den geul. boezemt ernstige bezorgdheid in; men vreest dat de 'kogel vergiftigd is geweest. i®n a70nrï van 2 Julij is op den Grootvorst Konstan- fijn bij het verlaten van den schouwburg, mede een schot gelost, dat, op de epaulet afgestuit, slechts eene ligte ver wonding heeft veroorzaakt. De dader, Jarusinski genaamd, een 22 jarig kleermakersgezel, werd dadelijk meteen revolver m de hand gearresteerd. De Grootvorst bezorgt even als vroeger de regeringszaken. Z. H. heeft verschillende deputatien ontvangendie hem geluk kwamen wenscheu met zijn behoud. In de katholieke en evangelische hoofdkerken zijn plegtige dankzeggingsdien sten gehouden. De aartsbisschop Felinski sprak voor het altaar eene indrukwekkende rede uit en veroordeelde den noodlottigen geestdieuit valsehe vaderlandsliefdenaar het wapen van den sluipmoordenaar doet grijpen. De Keizer heeit in Polen 3 aanzienlijke ingezetenen be noemd tot burgerlijke gouverneurs, in plaats van 8 Russi sche generaals, zoodat nu alle 5 gouverueursplaatseu in het Kouingrijk aan poolsehe edellieden zijn toevertrouwd. TURKIJE. Het Wetgevend Ligchaam der Donau-Vorstendommen heeft den 23 Junij, met 56 tegen 23 st.. Vorst Cousa voor den tijd van 6 maanden tot dictator benoemd en de drukpersvrij heid tijdelijk geschorst. Vlatowich, Gebinje en Gatzko zijn door de Monteuegrij- nen aangetast, ingenomen en verwoest, Niksich wordt door hen gekanonneerd. Abdi-bassa heeft hen den 7 Junij bij Glavizza aangetast, maar is met, aanzienlijk verlies afgeslagen. De toestand der Turken is lang zoo goed niet. als^de vroe gere depêches van Omer-bassa deden vermoeden. Een Turksch vaartuig is dooreen Oostenrijksehstoomschip den Douau tot Belgrado opgesleept. In die stad heerscht woeling; Vorst Michael is magteloos om de bewegingspartij in toom te houden. VEREEN iUDK STATEN. Het Congres heeft de uitgifte van schatkistbilletten en het heffen van een regt van j centime vour elk pond katoen goedgekeurd. De President Lincoln heeft de met Mexico gesloteue over eenkomst, waarhij aan dien Staat, eene som van 11 millioen dollars wordt geleend, bij den Senaat ingediend. De legercorpsen van Fremont. Hanks en Macdowell hebben zich ouder het bevel van genl. Pope vereenigd eu zijn alsnu in staat, aan Jackson het hoofd te bieden, l'remont, die liet opperbevel verlangd hadheeft zijn ontslag genomen en wordt vervangen door genl. King. Bij het gevecht voor Charleston, op 14 Junij, hebben de federalisten 660 man verloren en zijn zij van het James- eiland verdreven. Den 26 hebben de Separatisten den rogtervleugel van

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2