II I SÏSÜcfcclijfcschc ücrigicu. filakkruh. rsfiUïss&iv. I V 9 i F, scherpschutters door etc suu^u uur viijo stad Frankfort, en 1)00(1 Hertog Ernst van Saksen-Coburg der stede het groote rood- zwart- gouden vaandel aan. de Dnitsche banier'waar onder het feest gevierd wordt. Ook hij is met onbeschrijfe lijke geestdrift toegejuicht, en al geschiedt het dan ook op minder oflïciëele wijze dan bij de aanvaarding van het gezag door den Rijks-Stedehouder in 1848, de" Duitscho eenheid is het doel en de roem en de ziel van elke toespraak en van eiken feestdronk. Hen 2C«*" December 1849 legde de Aarts-Hert.og Johan onder een ernstige stilte, in een eenvoudig landhuis zijne_ betrekking neder. Van zoo korten duur cn van zoo treurig uiteinde was de beweging van 1848, die zoo schitte rend begon. Zal de tegenwoordige een dergelijk lot treffen? In 1848 wilde men plotselinge verandering", omverwerping van het bestaandestichting van een nieuwe maatschappij en dit wilde men haastigterstonddoor overredingdoor overvleugeling en overstemming van anderen, desnoods door geweld. Waarschijnlijk is men nu wat bedaarder en wat verstandiger geworden. Misschien begrijpt men, dat ook het goede, wanneer het opgedrongen wordt, niet nut; dat een regering, zal zij duurzaam wezenmoet gegrond zijn in de over tuiging des volks. Wanneer de beginselen van Hertog Ernst door de eenheidsmannen worden gedeelddan hebben wij hoop voor de toekomst. Deze Vorst heeft zijne vrienden onder alle partijen, maar ook ouder alle partijen de liberale volstrekt niet uitgezonderd zijne vjjandenen wel omdat1 hij zelf onpartijdig is. Het onverdroten opsporen der waar- heid is zijne leus. Hij heeft achting voor elke meening, die hem op waarheid gegrond blijkt en met behoorlijke redenen ontvouwd wordt. Bij de zuiverste volksregering handhaaft hij tucht en zeden en wet. Hij eischt belangstelling en mede- werkiug van het volk. Het mag zich niet vervreemden van de mannen, door de omstandigheden geroepen zijn leidslie den te zijn. Het moet den naam dier leidslieden heilig hou den en nimmer vergeten dat een wederkeerig vertrouwen op wecierkeerige mildheid van oordeel gegrond wezen moet. En dat zijn waarlijk liberale beginselendaaraan is de eindelijke zegepraal verzekerd. Strijd vrije strijd van denk beelden - daaruit zal de waarheid voortkomen. Geen on derdrukking van andere zienswijzenom aan de onze de zege te verschaffen een zege. waarvan wij niet weten of zij duurzaam zijn zaldaar de onderdrukte partij zeer ligt weer het hootd zou kunnen verheffen. Het mag niet zoo zeer ons streven zijn, om zelfs een waarlijk liberale partij te doen zegevieren, dau wel om alle menschen in waarheid liberaal ie maken door een eerlijken strijd voor beginselen te voeren. Zij die gelooven haasten niet. Die van de waarheid zijner beginselen overtuigd is, wil een ander niet overvleugelen, niet. ergeren of verbitteren door liefdeloos doordrijven. Van zulke beginselen blijkt de Kölnische Zeitung door drongen wanneer zij zelve het liberale blad op de onvrijzinnige drukking wijstdie ook door de Vooruitgangs partij bij de laatste verkiezingen in Pruissen op de kiezers is. uitgeoefendwanneer zij het voornemen der commissie uit bet Huis der Afgevaardigden bestrijdtom der Regering de noodige gelden voor een eigen dagblad te weigeren, omdat dit blad geen vrijzinnigen geest ademt. De vrijzinnigen moeten veel vrijgeviger zijn dan anderen; met welk regt noemen zij zich anders liberaal Om deze redenen zouden wij wenschen, dat ook de zoogenaamde anti revolutionaire partij zich in onze Tweede Kamer kou doen liooreu bij monde van den heer Groen van PrinstererDie partij is talrijk genoeg in ons land, om voor een zoo kundig en begaafd woordvoerder een plaats onder de Volksvertegen woordigers te kunnen vorderen. Den 17 is de Koning van Zweden met 2 Fransche officie ren en zijn gevolg Ie Kopeuhage aangekomen en door den Koning op de hartelijkste wijze ontvangen en naar Frederiks- borg geleld. DUiTSEHEAlVD. Den 12 kwamen ie Frankfort gedurig treinen aan met scherpschutters, die feestelijk ontvangen werden; vooral de komst van hertog Ernst van Saksen-Coburg, den eerepresident van het concours verwekte groote geestdrift. De gezamelijke liedertafels bragten hem 's avonds eene serenade bij fakkel licht. Het regende den geheelen dag. Den 13 had bij gunstig weder de groote optogt plaats, waaraan 12000 schutters deelnamen gevolgd door een prachtig banket in het feest gebouw. De hertog bood de stad de Duitsche vlag aan met eene aanspraak welke uitbundig werd toegejuicht. KSfiKLikn. De prins van Wales zal waarschijnlijk verloofd worden met prinses Alexandrite van Denemarken en eerlang eene reis naar het Noorden ondernemenom nader met haar kennis te maken. Bij de uitreiking der eeremedailles op den 13 waren in het tentoonstellingsgebouw en den aangrenzenden botanisehen tuin meer dan '?0')00 menschen vereenigd. De Koningin werd vertegenwoordigd door den hertog van Cambridge. Turkije door den Onderkoning van Egypte. Van de 25000 inzenders verworven ongeveer 7000 eeremedailles en 5800 eervolle ver meldingen. Den 12, op een shillings-dag, bedroeg het aantal bezoekers ruim 66000. Behalve de transportschepen, welke gereed gemaakt wor den, zijn nog 11 linieschepen aangewezen om troepen naar Mexico over te brengen. De gemeenschap tusscheu Vera- Cruz en Orizaba wordt steeds open gehouden door benden van Marquee, zoodat, de aanvoer van leeftogt tamelijk goed geregeld bljjit; 20 wagens zijn echter in handen der Mexica nen gevallen. De gen!, de Lorencez heeft Orizaba door veld werken doen omgeven, om zich tegen een overval der <nie- rilla's te dekken. Den 27 Mei zijn aan boord van het admiraalschip üuperré onderhandelingen geopend met den Keizer der Annamiten Tu-Due. De bladen l'Orléanait en le Mor.iteur du Loiret zijn beide gewaarschuwd, wegens artikelen over de erkenning van Italië door Rusland. Itinses Clotilde is den 18 gelukkig verlost van een zoon. rrAiJii. Sommige bisschoppen voornemens zijnde om de geestelijken te ondervragen over hun gevoelen omtrent het bisschoppelijke adres aan den Paus en om de zoodanigendie geweigerd zouden hebben liet te teekenen. vervallen te verklaren van de regten verbonden aan de uitoefening van hun geestelijk u' d? reSerinS ''eeds maatregelen genomen om dit besluit krachteloos te maken. Den 11 heeft de minister van buiten!, zaken in de Kamer aangekondigd dat het koningrijk te Petersburg geeu verte genwoordiger had om met Rusland onderhandelingen over de erkenning aan te kuoopen, dat de Fransche Keizer zijne goede dieusten had aangeboden en Keizer Alexander zich ten gevolge daarvan bereid had verklaard een buitengewoon gezamt, te ontvangendat, ook Pruissen Italië erkend heeft en dat prinses Dia met den Koning van Portugal verloofd is. Deze mededeelingen werden met een lcvetnlig gejuich beantwoord en voorgesteld de bruidschat der prinsesje be palen op 500,000 lires, In de Kamer is geklaagd over de te Palermo door Gari baldi gehouden aanspraakwaarin hij Keizer Napoleon zeer heeft beleedtgd. De heer Crispi trachtte hem te verdedigen maar de minister Ratazzi betreurde het gebeurde, zou den prefectin wiens tegenwoordigheid liet geschied 'was ter verantwoording roepen en maatregelen nemen om daden te verhoedenwaardoor de zekerheid van den Staat, gevaar zou kunnen loopen. De dagbladen, waarin de rede van Garibaldi was opgenomenzijn in beslag genomen. De prinsen zijn den 14 te Napels aangekomen en luister rijk ontvangen. Een Engelsch huis heeft concessie bekomen voor een spoor weg op Sardmiemet eene rente-guarautie van 0 pCt. De zoon van den hertog van Capuaneef van Koning I ranciscus II, heeft dienst genomen bij liet Italiaansche leger. Den 16 heerschte te Milaan groote opgcwondenheid^n was de geheele nationale garde op de bceuom eene volks beweging ter zake van het Roineinsche vraagstuk te verhoeden. 0»$TE\RIJU. De minister Reehberg heeft in het Heerenhuis, in antwoord op eene interpellatie, aangekondigd, dat Oostenrijk voor stellen gedaan heeft, aan de Staten van het Tolverbond, om daariu opgenomen te worden. De Staatsbegrooting voor 1863 is bij het, Huis der Afgevaar digden ingediend. De uitgaven zijn geraamd op 362,50(1000 ti de ontvangsten op 304,300.000. Het tekort stelt men zich voor te dekken door baten vati 1860 en door verhooging van eenige belastingen. De uitgaven voor het leger zijn 20 millioen minder geraamd. Van het kabinet van Petersburg is eene nota ontvangen tot kennisgeving der erkenning van Italië en verzekering dat' deze daad geenerlei vijandig karakter jegens Oostenrijk bezit. De aartsbisschop van Posen Przgluski heeft eene aanschrij ving der regering ontvangenom zich te verantwoorden over zijne uitdrukkingen op den kansel, ten aanzien der behandeling van Polen door Rusland Oostenrijk en Pruis en over het zieh voordoen als primaat van liet voor malige Poolsche rijk. Zijn antwoord luidt de bedoelde uit drukkingen niet gebezigd, en zieh het regt van primaat geensins aangematigd te hebben. In het Huis der Afgevaardigden heeft de minister van marine den 15 een crediet aangevraagd van 1,400,000 th. ten behoeve de zeemagt. EllSLAA». Polen. Aan de deputatie van den Staatsraad, welke den Grootvorst geluk kwam wenschen met zijn behoud, ant woordde Z. H. «dat de 2 moordaanslagen, waarvan Warschau getuige is geweest, welligt in den weg der Voorzienigheid zullen strekken, om de poolsche natie in de gelegenheid te stellen, zich te toouen in bet, ware licht van taalkarakter.' Bij de opening van den Staatsraad zeide graaf Wielopolski, die den Grootvorst vertegenwoordigde: //moesten er nog meer zulke aanslagen gepleegd wordendan zou ik wenschen dat zij gerigt, werden tegen mijne eigene borst, liever dan' te moeten beleven, dat de deugden onzer vaderen en de eer van den poolschen naam jammerlijk le gronde gaan." Den 10 is uit Warschau op dringend verlangen van den Grootvorst 2 malen geseind om prof. Langenbeckten einde aan den geni. l.uders eene operatie te koinen verrigten hij begaf zich 's avonds van Berlijn op reis. Den 13 is de Grootvorstin verlost van een zoon; de re geringsgebouwen waren 's avonds geïllumineerd. 22 Officieren van het rtissische garnizoen» te Warschau hebben een priester van eender grieksehe kerken met geweld gedwongen eene lijkdienst te verrigten voor 3 hunner kame raden, onlangste Modlin, wegen insubordinatie, gefusilleerd. De geni. Cliruleff heeft deze officieren in hechtenis doen nemen. Tüsl Ei EJ3 K. Den 10 heeft Hlirko üerwisch-bassadie met 30000 man Montenegro binnen gedrongen was, bij Slevelje verslagen en hem den 12 op nieuw zoo geteisterd dat de Turken met verlies van 4000 man van Pianizza tot Spnz terug trokken. Latere berigten stellen het voordeel weder aan de zijde der lurken cn melden dat zij na een lievig gevecht op den 14 bij de Zutta, op Cettinje zijn aangerukt. Den 15 heeft do Servische regering bevel gegeven aan alle authoriteiten, om ten spoedigste te Belgrado zamen te komen; de kooplieden werden aangeraden hunne kantoren naar an dere Servische steden over te, brengen. De Turksehe stoom boot, welke krijgsbehoeften voor de citadel aanvoerde, is in de IJzeren Poort, gestrand; een Oostenrjjksch schip heeft 3 ligters met een deel der lading op sleeptouw genomen en te Belgrado aangebragt. Den 3 is de Servische gendarme, die in den nacht van 24 Mei een Turk uit Schabatz heeft vermoordin weerwil van de menigte stemmen, die zich ten zijnen gunste deden hoorenter dood gebragt. De Pandoerdie zich schuldi" heeft gemaakt aan het vermoorden van den Oostcnrijkschen postbeambte, zal eerstdaags hetzelfde lot ondergaan. Schier dagelijks wordt een misdadiger ter dood gebragtvooral se dert ook op diefstal die straf gesteld is. De regerino- blijft dus bij de heersche gisting, de orde krachtig handhaven. Met de financiën de üonau-vorstendommeu is het zeei treurig gesteld. onS? ,ee" brand te Pera (voorstatl van Konstantinopel) zijn 3000 huizen vernield. i i^yr'e z't'n 10000 Grieken met hunne priesters tot het katholicismus overgegaan. Te Aleppo is bij een oproer eene christelijke woning ge- plunderd, terwijl de troepen het aanzagen. CHINA, De groote koopstad Ningpo is in Mei door de Engelsche en fransche schepen gebombardeerd en onder het gezag van i "keizer teruggebragt. Het is bij deze gelegenheid0 dat de fransche admiraal Proiet het leven verloor. Den 12 is ook de vesting Tsingpoo na een harduekkigen tegenstand, op de laepings veroverd. VEREENIIEDE statest. Voor Richmond zijn den 252627 28 en 29 Junij en den 1 en 2 Julij belangrijke gevechten geleverd, welke ten nadeele van liet leger van den generaal M' Clellan zijn uit gevallenzoodat liet 17 mijlen achterwaarts en over de James-rtvier heeft moeten wijken en zieh daar achter 17 kanonneerschepen in veiligheid stellen. Het bestond uit 9o000 man en dat der Separatisten, die gedurig versterking van versehe troepen bekwamen en daardoor in staat waren hunne gevoelige verliezen te herstellen, uit, 185000 man. Van de Geeonfedereerden sneuvelde de geni. Rhettvan de Noor delijken werden er 2 gevangen, volgens de Zuidelijke opgaven met lzOOO man. Volgens dezelfde opgaven verloor Clellan al zijn belegeringsgeschut en eene massa leeftogtgenoegzaam om het Zuidelijk leger 3 maanden te voeden. "Richmond werd wegens deze zege geïllumineerd, maar in het Noorden brag ten de opvolgende berigten eene algemeeue angst en versla genheid teweeg, en ging de kreet op, dat het leger versterkt moest worden. De gouverneurs van 18 Staten zonden in dien geest adressen aan den President Lincoln, die, in antwoord daarop, eene nieuwe ligting van 300.000 man uitschreef Daar entegen werd in den avond van 1 Julij te New-York eeue openbare volksvergadering gehouden, waarvan de bedoe!in°- was met den vijand een vergelijk aantegaan. De graaf van. Parijs en de hertog van Chartres hebben na de laatste neder lagen het leger verlaten, om naar Europa terug te keeren. Ook de Zuidelijke President Davis heeft den gouverneur van Georgia geschreven, dat eene nieuwe ligting volstrekt noodig is om de Confederatie te doen zegevieren. De toestand der federalisten onder den geni. Curtis in Arkansas is hagchelijk. De geul. Buiier te New-Orleans heeft voor de vreemdelin gen een nieuw formulier voor den eed van trouw bepaald. Ter bemagtiging van Vicksburg zijn de federalen bezig een kanaal te graventot afleiding der Mississipi, KIWEAEAA». De maatschappij van nijverheid heeft een adres aan den Koning gerigtverzoekende de benoeming eener uit inge nieurs, zeelieden en handelaren bestaande commissie van on derzoek van het ontwerp van den ingenieur Huëttot het brengen der Noordzee voor Amsterdam en een ander adres aan de,2® Kamer, verzoekende geene beslissing te ne men op het wetsontwerp tot doorgraving van Holland op zijn smalstalvorens de bedoelde commissie haar verslag heeft uitgebragt. De Koning heeft tot hoogleeraar in de bespiegelende wijs begeerte en letteren te Leijden benoemd Dr. W. G. Plug gers thans eerste bibliothekaris aldaar. De 4" haringjager is den 11 te Vlaardingen binnengeko men met 99 ton volle en 18 ton maatjes haring; do berig ten aangaande de vangst luiden ongunstig. Den prins van Oranje is deu 14 naar Calais vertrokken om van daar naar Engeland over te steken. De 2® Kamer beeft den 14 aangenomen de wetsontwerpen tot amortisatie voor 3 millioentot onteigening voor de spoorwegen van Rozendaal naar Bergen op Zoom ,°van Breda naar Tilburg en van den IJssel naar Zwolle en is daarna ge seheiden. Een deel van het Japansche gezantschap heeft den 12 de fabriek van stoomwerktuigen de Atlas te Amsterdam, een ander deel de landsdrukkerij te 's Hage bezigtigd. Den 14 bezochten eenige leden Wateringen en het Westland. Den 15 verliet liet geheele personeel de residentie en werd te Utrecht plepf.ig ontvangen. De dag werd doorgebragt met het bezoekeiit'au liet stadshuis de munt en na afloop van liet diner met het bijwonen van het concert in Tivoli. Den volgenden morgen werd het bezoek der munt hervat, waar alles met de meeste belangstelling is nagegaan en 3 zil veren gedenkpenningen op deze gebeurtenis geslagen en de hoofdpersonen aangeboden werden. Mede zijn de stedelijke gasfabriek, liet magazijn van den heer Sin/cel en de siga renfabriek van den heer Pelletier bezictigdterwijl de ge neeskundigen het rijks-hospitaal, het chemisch laboratorium, het meteorologisch instituut en het gasthuis voor ooglijders be schouwden. De voornaamste gezanten begaven zich na den middag naar Soestdijk ten bezoeko der Koningin-Moeder, bij welke zich ook prins en prinses Hendrik bevondenen waar zij aan liet diner deelnamen. In de stad teruggekeerd, woon den zij de soiree bij den Commissaris des Konings bij en vertrokken den volgenden morgen met hun gevolg over den Rhijnspoorweg naar Dusseldorp. Voor den Keizer is hun aangeboden een goudenzilveren en bronzen afslag der ge denkpenning, een volledig stel Nederlaudsche gouden, zil veren en koperen munten en eene verzameling vati 500 bron zen medailles. Omtrent het staatkundig doel der ambassade, liet verlengen van den termijn voor de toelating van vreem delingen in Japan, is door onze regering nog niet beslist, zullende zij haar besluit mededeelen bij de terugreis over Holland of Frankrijk. Neeklands-Indie. Het stoomschip Reteh heeft den 18 April bij de Talaut-eilanden, eene roovervloot aangetast, 10

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2