i CClcücl»jKsche ücritjïeti. pkijisseiv. Y delt al zeer onstaatkundig. Daarom keurde Ratazzi zijne woorden ook ten sterkste af, en daar had hij als Italiaansch Minister groot gelijk in. Men kan het uitspreken afkeuren van woorden, van welker waarheid men overigens volkomen overtuigd is. Daarom keuren wij de handelwijze van Gari baldi ook af, ofschoon wij er ons niet over verontwaardigen. Wie dan verontwaardigt zich? Ie Monde en de andere heftige voorstauders van 's Pausen wereldlijk gezag. Nog- tans gelooven wij, dat juist van deze zijde den Keizer meer dan eens verweten is alles wat Garibaldi hem ten laste heeft gelegd. Maar 't is gansch niet onverschillig, wie iets zegt. Garibaldi is een vrijbuiter, een roover etc., en daarom moet men zich over alles wat hij zegt verontwaardigen. Garibaldi heeft Erankrijk beleedigdzegt le Monde. Ei eisedert wanneer beschouwt gij den Keizer en Erankrijk als één Wij hebben slechts vau den Keizer liooren spre ken. Acht gij in den Keizer Erankrijk beleedigd? YVaar was dan uwe verontwaardiging, toen Napoleon door de gees telijkheid bij Pilatus werd vergeleken? Wij voor ons hebben op deze vergelijking geen aanmerking gemaakten zullen die ook nu niet maken op de woorden van Garibaldi. Mil toorlen liisst sich tref/lick streiten. Dat is ons gebleken bij de erkenning van het Koninkrijk Italië door Pruissen. O welk een strijd over voorwaarden bedenkingeninwilli gingen bezwaren, geruststellingen, voorbehoud, waarborgen, inlichtingen ophelderingenverklaringenverzekeringen concessiëiienz. enz. lie gewetens der diplomaten zijn ge rustgesteld. Hoort slechts Graaf BernslorJJ'inliet Pruissisclie Huis der Afgevaardigden, waar hem door deu leider der Ka tholieke partijden heer Reichensperger, inlichtingen gevraagd worden omtrent die erkenning. Pruissen heeft wel het Ko ninkrijk Italië erkendmaar geenszins het nationalit.eits-be- ginsel, door welks toepassing het ontstaan is. Eu de voor waarden zij zijn in de gewisselde stukken te vinden. De gewisselde stukken! Wat was hier een rijkdom van woor den noodigom niets te zeggen en toch den schijn te heb ben van iets te zeggen. 0 meesterstuk van staatkunde! Begrijpt eens: eigenlijk gezegde voorwaarden heeft Pruissen wel niet gesteld, maar het wenschte toch de verzekering te ont vangen dat door de Italiaansche Regeringmet name ten aanzien van Rome en Venetië, een vredelievende en behou dende poliliek zou worden gevolgd. (De uitdrukking '/be houdende politiek" is hier waarlijk naïf; welzeker, als Italië Rome en Venetië maar heeftEn wat antwoordt de Ita liaansche Regering? Dat Koning Victor Emmanuel niets liever verlangt, dan dat zoowel de Veuetiaauselie als de Romeiusehe kwestie langs den diplomatieken weg en tot genoegen van alle partijen zal worden beslist. Nu, maar waarlijk, dat antwoord is voldoende en geruststellend. Die goede Victor Emmanuel! liever langs den diplomatieken weg dan door oorlog, en dan nog wel tot genoegen van alle partijen. Hoe is 't mogelijk Maar dat is de vredelievendste menseh ter wereld Ondanks alle regenbuijen en bedorven toiletten is liet feest te Frankfort luisterrijk gevierd en plegtig gesloten. Merkwaardig, maar voorrl behartigenswaardig, is de toespraak van Hertog Ernst van Sakseu-Coburg. Door de opngting vun dè Duitsclie Vereeuiging van scherpschutters op zijn raad zegt hij is een vaderlandsche daad gepleegd. Hij spoort de leden aan, er nog een te plegen, en die is: dat, zij getrouw blijveu aan het vaste beginsel vau 't Duitsch Verbondhet prijsgeven van zelfzuchtige oogmerkentot bevordering van liet groote en magtige beginsel des alge- meenen welzijushet kweeken dier eensgezindheid ter wier eere zij in de laatste dagen zoo menig woord gesproken en zoo menig lied aangeheven hadden. Dat die raad niet overbodig is, is op het feest zelf weder duidelijk geworden. Met echt Dmtsche gemoedelijkheid stelde de heer Metz uit Darm stadt een dronk in op het vereenigde Duitscliianü - na tuurlijk cu was daarbij indachtig aan de drie Duitsclie kinderen der smartwaartoe hij niet alleen de Keur-Iiessen en de Sleeswijk-IIolsteinersmaar ook de Oostennjksche lijdenskkderen rekende. Een Oostenrijker, de heer llildhauer, gaf daarop in vrij warme taal ten antwoord, dat de Ouitscliers den gehandeld hébben. Men stelle zich eens den volgenden ge dragslijn voor. Om de afgescheiden Staten te bevredigen wordt allereerst hunne onafhankelijkheid erkend. Daarna wordt van hen gevorderd beperking der slavernij tot de Staten, waar zij thans gevestigd is; geene uitbreiding tot nieuwe Staten of territoriëuhetgeen bijzonder ten aanzien vau nieuwe annexatien van Mexicaansche provinciën van belang zou zijn; geheel weren van den slavenhandel; ophef- ting (afthans langzame) der groote slaven-aanfokkingcn in de Midden Statenverzachting der wetgeving omtrent de slaven toezigt op do meesters beperking hunner bevoegd heid ten aanzien vooral van tuchtiging en verkoopzorg voor eeuig onderwijs aan de slaven enz.; in het algemeen aanvankelijke hervorming en voorbereiding van latere eman cipatie. Deze vordering wordt ondersteund door bedreiging van krachtige maatregelen van bedwangwelke naarmate van den onwil der afgescheiden Staten om daaraan te voldoen in uitvoering worden gebragt.te weten bijv, algemeene blok kade der havens, riviermondingen en kustenliet tijdelijk in beslag nemen van alle schepen, liet afbreken van alle betrek kingen het omsluiten der afgescheiden Staten door een al gemeen cordon te land en te water, waardoor alle in-en uitvoer, alle gemeenschap met. het buitenland zou ziju afgesneden, inroeping der hulp te dieu einde van Engeland en Erankrijk, die reeds om hun fatsoen ceuige medewerking zouden moeten verkenen en van alle andere daartoe bereide Staten. Blijkt hetdat de krachtige uitoefening deze maatregelen, ook bij verdere voortduriugde afgescheiden Staten niet tot het voldoen aan de vordering zal nopen, of komen deze Staten zelve in gewelddadig verzet, alsdan wordt, tegen hen oorlog gevoerd, doch op de minst bloedige wijze. Ale groote of belangrijke zeeplaatsen, bijv. N. Orleans, Charleston Savannah Norfolk enz. worden bezet en tegen aanvallen van den landkant versterkt, evenzoo alle gewigtige plaatsen op de landgrenzen (bijv. St. Louis, Louisville). Op de groote rivieren gelijk vooral de Mississippi, varen scheeps- maglen heen qn wederbeletten daar alle scheepvaart en verkeer, nemen alle zich daar vertoonende schepen 111 beslag. Wist dan liet Zuiden, dat de Noordelijke Staten, en in hun in Oostenrijk zeer gelukkig en te vreden en daarbij zeer ge hecht waren aan hunnen Keizer, waarom zij dan ook het medelijden van den heer Metz minder noodig hadden. Zie daar wederom hetzelfde verschijnsel als in 1848. In plaats van in waarheid eenige eenheid in Duitschland te vestigen althans een kern te vormenwaaraan men zich kon aanslui ten. droomt men dat die eenheid reeds bestaat, en zou er de geheele wereld wel in willen opnemen. Sein Vatcrland musz grószer sein, heet het steeds. Nu moet, ook Oostenrijk dien zegen deelenen men belooft, dat in het volgende jaar de Duitsclie vlag vrij over Sleeswijk-IIolstein zal waaijeu. 't Is wonder, dat men deu Duitsclieu hemel ook niet reeds weder voor Nederland geopend heeft. Wij zouden aan al die driftige menscheu den raad willen geveual vast het Duit sclie Vaderland te stichten en ons zijne heerlijkheid te aan schouwen te geven. Waarschijnlijk komen wij dan wel uit eigen beweging verzoeken om er in opgenomen te worden. Meer en meer wordt het duidelijk, dat het Eransche leger in Mexico in hoogst moegelijke, omstandigheden verkeert, en werkelijk gevaar loopt van de kust afgesnedenen daardoor van levensmiddelen verstoken te worden. De Generaal Eorey vertrekt uit Eraukrijk met nieuwe instruction waarvan het gevolg zal zijndat Almonte ter zij gesehoven zal worden. Het ondersteunen van dien heer schijnt aan de Eransche zaak dan ook geen goed te doen. De bevolking blijft vijan dig gezind; alleen de Generaal Marquezdie aizoo niet naar de Havana vertrokken is, heeft zich met zijne troepen bij de Erausclien gevoegd, en schijnt hun tot nog toe goede dien sten te doen door het openhouden der gemeenschap met Vera-Cruz en den aanvoer van leeftogt. Waarschijnlijk zul len de versterkingen zoo' spoedig mogelijk na den Generaal Eorey uit Erankrijk vertrekken, want hunne komst is hoogst noodig. BELOIE. Het kerkelijk bestuur te Uccle heeft den 17 een adres in gezonden bij de Kamertot beklag over deu burgemeester Dolezdie het lijk vau den kolonel de Moor op het gewijde kerkhof heeft doen begravenniettegenstaande de pastoor reden had om zulks den overledene te weigeren. In de Ka mer is daarover levendig beraadslaagd, de liberalen beweerden dat slechts de burgerlijke, de clerikalcu dat slechts de kerke lijke overheid liet toezigt over de begraafplaatsen toekwam. De minister vau biuii. zaken verklaarde, dat de heer Dolez in overleg met hem gehandeld had. Den 23 werd besloten het adres aan het ministerie te verzendentot het bekomen van nadere inlichtingen. E.\«EÏ,AK». De minister voor het armwezen Villiers heeft den 22 bij het Lagerhuis eeue bill ingediend, tot leenigiug van den lioog- geklommen nood iu de graafschappen Laiicasler en Chester. Hij stelt voor, dat, voorloopig tot Maart 1863. de uitgeputte armenkassen oudersteuud zullen worden door de mindei'belioef- tige in dezelfde, of des noods ook in andere armen-districteu. De persoonvoor vele maanden te Kurrachee in Britsch- Indie als Nena-Sahib aangehouden, is weder in vrijheid gesteld, omdat het met zekerheid bleekdat hij een ander was. De tentoonstelling te Londen is deu 21 bezocht door 67552 personen. EiUKKaiJK. De zoon van prins Napoleon heeft de namen ontvangen van Napoleon Victor Jerome Erédérif. Van de 54 beschuldigden wegens deelneming aan een ge heim genootschap, zijn Greppo en 16 andereu vrijgesproken, VusselMiotGustiuelCarré en Bucheletals de hoofden der zamenzwermg, tot 3 jaren gevangenisstraf, 400 fr. boete en 5 jaren verlies van burgerregteu4 andere tot 2 jaren opsluiting en de overigen tot mindere straifen veroordeeld. De voornaamste bepalingen van liet met Coehin-China ge sloten tractaat zijn: eeue schadevergoeding van 20 millioen gevolg een groot deel der beschaafde wereld, het in koelen ernst gevatte voornemen hadden dergelijke dwangmaatregelen zoolang te doen voortduren, of (terwijl men inmiddels de sterke plaatsen bleef bezetten) zoolang te hervatten tot dat aan de aanvankelijke hervorming en de voorbereiding van de afschaf- iing der slavernij ernstig en duurzaam gearbeid werd voor zeker de slavenhoudende Staten zouden eindelijk: toegeven, en tegenover de belangelooze, geene onderwerping beöogende, den nationalen haat niet opwekkende handelwijze der Noorde lijken en van hunne boudgenooten, zou zelfs de publieke opinie iu het Zuiden eeue omwenteling oudergaan, die voorzeker een moorddadige bloeddorstigen haat verwekkende onderwer- pings-oorlog als de tegenwoordige nimmer zal kunnen voort brengen. Behoeft het betoogdat maatregelen als de zoo eveu genoemde schoon ook meerdere jaren voortgezet'zijude aan liet Noorden niet zoo veel bloed en geld hadden kunnen kosten, en onberekenbare schade veroorzaken, als de nu ge voerde veroveriugskrijg? De heersclieude meening, welke ik liet waag te bestrij den zal er welligt op wijzendat in den loop des oorlogs voorstellen ziju gedaan tot vrijverklaring van slaven iu ze kere gevallen. Kaar mij steeds is voorgekomen, is dit ge sellied om de vrijverklaring als een oorlogshulpmiddel te bezigen, of waar dit niet het geval was, veeleer omdat de slavernij de geliefkoosde instelling van het thans zoozeer gehate Zuiden is dan uit belangstelling voor de slaven. Die plannen van emancipatie ziju althans aan het plan der on derwerping van het Zuiden altijd ondergeschikt gebleven. Men zou er niet toe overgaan, indien daardoor de kans vau de zegepraal der Unie verminderde. Onmiskenbaar is het dan ook rn. i. zoo men al de ons geworden beiigten omtrent de stemming der Noordelijke be volking en de handelingen der Regering onbevooroordeeld na gaat dat het eemge doel van den oorlog aanvankelijk was en steeds gebleven is het in de Unie terugbrengen der afgescheiden Staten, de onderwerping dier Staten. Evenmin ais de afschaffing der slavernij ziju stoffelijke belangen (ge lijk men iu Engeland wel beweerd heeftals beweegreden tot den oorlog op den voorgrond getreden. Men strijdt voor fr. te verdeelen tusschen Erankrijk en Spanjeafstand vau 3 provinciën en-vrijheid der christelijke eerediensten. De Patrie meldt"Men verzekert, dat Garibaldi besloten heeft om met 6000 vrijwilligers eene landing op de kust van den Kerk: Staat te doen. Dientengevolge is naar Toulon bevel gezonden, om 6 oorlogsvaartuigen te doen kruissen tusschen Civita-Vecohia en Terracina. Er zijn uit Rome ook lransche troepen afgezonden om de grenzen te bewaken." Deze tijdingen worden van verschillende zijden bevestigd.- KI>;j£K.KI>e.St48C STAAT. De lieer Bermudeztot nog toe Spaansch gezant bij Ko ning Frans IIheeft Rome verlaten. Men maakt daaruit op, dat ook Spanje eerlang het nieuwe Koningrijk zal er kennen. 5UXKO. De genl. Almonte heeft te Vera-Cruz alle burgers op straffe vau verbauning gelast de betrekkingen te aanvaarden, welke hij hun opdraagthij heeft voor 500,000 piasters aan assig nation als betaalmiddel in omloop gebragtwelke groot misnoegen verwekken, maar hij niet wil intrekken. Slechts één generaal van het Mexicaansche leger heeft zich bij hem aangesloten. Als men een in Erankrijk openbaar gemaakten brief ge looven mag. dat zou op de iu het laatst van Mei door Juarez uitgevaardigde oproeping van vrijwilligers, niet één zich aangemeld en hij den 2 Junij weder eene proclamatie uitgevaardigd hebbenwaarin hij de vrijwilligers bedankt voor hunne aanbieding, -maar hun vergunt vooreerst nog te huis te blijven, en een beroep doet op de vaderlandsliefde der bevolking, om hem oorlogsbeuoodigdheden en levensmid delen te verschaffen. Volgens een anderen brief is de toestand der Franschen zeer ongunstig. De te Vera-Cruz achtergelatenen lijden door de geele koorts, de te Orizaba aanwezigen door gebrek aan levensmiddelen. De gemeenschap tusschen beide plaatsen wordt steeds moeijelijkereen konvooi is met het militair geleide vermeestert!couriers worden aangehouden. De in woners verlaten op de komst der Erausohen steden en dorpen, vernielen de wegen en rooven het proviand voor manschap pen en paarden. De Mexicaansche troepen onder genl. Orteqa hebben zich bij Cumbres met die van Varagoza vereenigd. Den 14 Junij zijn de Franschen te Cerro-di-Borgo door een sterk corps overvallen en geslagen. Den 15 werd de aanval herhaald doch zonder goed gevolg. OOSTENRIJK. De bij den Rijksraad ingediende begrooting maakt een onaangenamen indruk, wegens de groote sommen tot 's lands verdediging uitgetrokken. In de tegenwoordige zitting is bepaald, dat de gewone uitgaven voor het leger 92 millioen zouden bedragen, maar als buitengewone verlangt de rege ring daarvoor nog 35 en voorde vloot nog 11 millioen. Het deficit van 58 millioen stijgt door deze buitengewone oor logskosten tot 93 m. In Gallicie is de fraaije domkerk te Jaroslawin 1570 voltooid, afgebrand en zijn de stadjes Jezierna enChorostkow herhaaldelijk door brand geteisterd. Men schrijft een en ander aan kwaadwilligheid toe. l)e Koningljjke Commissaris iu Posen v. Bonin heeftopen- lijk aangekondigd, dat naar de onderhandelingen te oordeeten met deu aartsbisschop gevoerd, deze ten onregte beschuldigd, is van de regering op den kansel beleedigd te hebben. Den 22 heeft, de Koning de Japansche gezanten ontvan gen alsmede de graaf de Launayvoormalig ambassadeur van Sardinië, tot kennisgeving van de aanvaarding der Ita liaansche kroon door Victor Emmanuel. Aan prins Carini tot dus ver gezant van Frans II is hiervan berigt gegeven tot liet afbreken der betrekkingen met liern. Het aanbod van Oostenrijktot vestiging eener Oosten- Hjksch-Duitsche tolvereenigingis beleefd maar met nadruk afgewezen. de Unie, voor liet geliefkoosde beeld der eigen nationale grootheid en magt, hetwelk door den afval der slavenstaten verbroken wordten misschien door latere afscheiding van andere' zich ook niet tot de Unie aangetrokken voelende Sta ten (bijv. die aan den stillen Oceaan) nog meerdere slagen zou kunnen ontvangen. Men waande zich reeds de eerste mo gendheid der werelden dit droombeeld wil men zonder een wanhopende krachtsinspanning niet in rook zien vervliegen. De Noord-Amerikanen, de Yankee's vooral, hebben eene groote mate van vaderlandsliefde, niet slechts in den goeden maar ook in den slechten zin, dat is van nationale ijaelheid en zelfzucht, en dit gevoel door den onverwachten afval der Zuidelijken tot hartstogt opgevoerd heeft hen voor de zaak hunner Unie met een magtige geestdrift bezield, welke noch de verdediging hunner stoffelijke belangen noch de af keer tegen de slavernij hun had kuuuen inboezemen. Van den beginne af hebben zij dan ook de bevolking der afgescheiden Staten als opstandelingen beschouwd, en is on- derwerpiug en tuchtiging der rebellen (gelijk bij ons in 1830 de geliefkoosde term ten aanzien der Belgen die van mui ters was) luinue leuze geweest. VYie blijft betwijfelen, dat onderwerping der rebellen aan de Uuie -het ware en eenige doel van den oorlog bij de Noordelijken is, leze het uit den Times overgedrukte betoog van onzen groot.en geschiedschrijver J. L. Motley, getiteld: Causes of the civil war in America, welk vertoog eene warme verdediging bevat van den door liet Noorden ondernomen oorlogen waarin alleen van den opstand tegen en de in standhouding van de Unie, doch vau de slavernij met geen enkel woord sprakeis. De begonnen burgeroorlog heeftzegt hij in den aanvang vau zijn geschrift, deze feitelijke quaestie te beslissen «of de Guootb Republiek van de Rol der natiën zal verdwijnen dan of zij bestemd is den stormdie over haar hoofd zich heeft zamengepakt, te overleven". Ik heb nog meer bezwaren tegen de heerschende opinie doch deze hoop ik iu een volgend nummer dezer Courant medetedeelen. MONTICOLA.

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2