ALKMAARSCHE COURANT ,V. 32. V ierenzestigste J aargang. 1862. Zondag 10 Augustus. -jfise* ©IFiciccl ©ebeeltc. Politiek ©uersigt. Moord-lmerikaansiehc Ooi'iug. $<5 Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar/3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4,—. Brieven franco aan de Uitgevers. HEltM». COSTER ZOON. IA De Advertentiën kosten van 15 regels J 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. BURGEMEESTERen WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de W.% JAAKNKl'. I5M5S op den 20 Augustus aanstaande binnen deze gemeente een aanvang neemt en dat op dien dag tevens de loting voor plaatsen zal worden gehouden. De ingezetenen die op do straat vóór hunne woningen eene plaats tot uitstalling hunner koopwaren verlangen, zul len hiervanvóór de loting aan Marktmeesteren moeten kennis geven. Alkmaar den 19 Julij 1802. Burgemeester en IVethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. De Secretaris SPANJAARD!'. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Voldoende aan art. 219 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad No. 85); Brengen ter openbare kennisdat de gemeenterekemng over de dienst 1861door hen op heden den gemeenteraad is aangeboden, ter secretarie der gemeente nedergelegden tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Burgemeester en IVethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 30 Julij 1862. De Secretaris, S P AN J AARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van belanghebbendendat ter secretarie ter leziug is gedeponeerd: Bestek en voorwaarden waarnaar op 20 Augustus e.k., in het gebouw van het Departement van Marine, te 's Graven- hagebij inschrijving zal worden aanbesteedhet bouwen en leveren van een UITLEGGER VAARTUIG voor de loods- dienst op de Vliereede. Burgemeester en IVethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 9 Aug. 1862. De Secretaris, SPANJAARDT. VERGADERING vau den RAAD der Gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 13 Augustus 1862. des middags ten 12 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris SPANJAARDT. De volgende personen worden verzocht zich zoo spoedi mogelijk aantemelden ter Secretarie dezer gemeente JAN MEIJER, ARIE de RUIJTER, CORNEL1S HEINES. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te Alkmaar. maakt bekend, dat van Maandag 11 tot Don derdag 14 Augustus e.k., van 's voormiddags 10 tot 's na middags 2 ure, in haar gewoon lokaal op het Stadhuis ter lezing zullen liggen: 1». Een opgaaf van den invoer en het gebruik van sterke dranken in Groot-Brittanje gedurende de jaren 1857—1S61. 2°. Een opgaaf van den bande! en de scheepvaart, van Groot- Brittanje en Ierland, gedurende de maand Maart en de vorige maanden van 1862. 3». Eenoverzigt van de zee-en riviervaart van Hamburg in 1861. 4». Een tabellarisch overzigt van den handel van Bremen in 1861. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voorn., F. M. van de VELDE, Voorzitter. W. van der KAAY, Secretaris. Garibaldi heeft geheel Europa in beroering gebragt. Wat al toespraken en proclamatiënbeschouwingen en oordeel vellingen Een oproeping van den Generaal aan Italië's jongelingschap om zich onder zijne banieren te scharende oude wereldveroverende Romeinen te overtreffen in krijgs tucht en een schitterend blijk van vertrouwen te geven door zich aan zijne leiding over te geven zonder juist te weten waarheen de togt gerigt zal zijn. Een werkelijke of verdichte proclamatie aan de «bevallige dames van Rome," met een antwoord der genoemde bevalligen. Eindelijk de bestraffende proclamatie des Kouingsdoor zijn Minister verdedigd en door het Italiaansche Parlement toegejuicht. Garibaldi spreekt veelop zijn naam wordt veel gesproken, anderen moeten veel tot en over hem spreken. Elk dag blad heeft zijne beschouwingenen elke partij spreekt haar oordeel uit. Wij hebben verpligting aan Garibaldi, want ook ons geeft hij stof tot spreken. Hemel en aardewaar moes ten wij heenals er geen Garibaldi bestoudals ons enjant terrible geen leven bragt in de brouwerij der werelddie gewoonlijk niet dan door erkendebehoorlijk in het vak opgeleidegepatenteerdeofficie;*® brouwers aan den gang wordt gehouden en het eene brouwsel na het andere levert, doch allen even flaauw en smakeloos! Waarover zouden wij kunnen spreken? Waarover zouden wij mogen spreken, zonder te veel van het overigens waarlijk onuitputtelijke geduld onzer lezers te vergen? Wat is zoo weinig verve- leuddat wij er aandacht voor zouden mogen vragen Wij zouden toch alweer niet durven verhalendat de lieer Cob- den in het. Parlement heeft verzekerd, dat Lord Palmerston een verkwister is dat is te zeggen niet van zijn eigen goed (niet zóó dom) maar vau de inkomsten der Engelsche Kroon en dat Keizer Napoleon o zoo'n lief vriendschap pelijk mensch is, vol poezigheid jegens Engeland. Waar lijk, wij zouden vreezen, dat men ons van gemakzucht ging verdenken en onderzoek doenof wij bij geval niet eeu vo rig overzigt overgeschreven hadden. Zouden wij voor de 101de maal, nu in navolging van de «vertegenwoordigers der dusgenaamde federalistische politiek en woordvoerders der Czecliisch-Poolsche fractie, met onbe schaamde kaken durven bewerendat de Oostenrijksche Rijksraad, zooals die vooralsnog en dat vooralsnog wordt een blijvende toestand is zarnengesteldbezwaarlijk ge zegd kan worden de geheele Oostenrijksche Monarchie te vertegenwoordigen Moeten wij vertellen dat de komst van den Grootvorst KonstanliJ» met den bemiddelaar IVielopolski en een menigte Pan-Slavistisohe denkbeelden te Warschau een nieuw bewijs 't hoeveelste heeft geleverddat de Polen van al wat, Russisch iszelfs van Russische weldaden een onoverwin- nelijken afkeer hebben Wie zal nog eens willen hoorendat de gang der zaken in Noord-Amerika steeds meer en meer de stelling bevestigt, door ons reeds dadelijk bij het uitbreken van den burgerkrijg verkondigd wat hebben wij een doorzigt! dat het wis selen van kanon- en geweerkogels weinig bevorderlijk is tot het herstellen der broederlijke eendragt, en bajonetsteken wel leelijke wouden nalaten, maar geen wonden heelen, door tweedragtnijd en verbittering geslagen Zullen wijbij wijze van bepozing en tot niet onaangename afwisseling van meer ernstige zaken onze lezers de verga derzaal binnenleiden der Europesche gevolmagtigden teKon- stantinopel, en daar door deze diplomaten het vraagstuk hooren behandelen: Of het in het belang is vau den open baren vrede van Europa, dat de citadel van Begrado zal worden geslecht? Zullen wij trachten naar waarde het geluk der Serviërs te roemen, tot wier wezenlijk belang en waar achtig heil Oostenrijk en Italië, Rusland en Turkije, Frank rijk en Engeland in broederlijke eendragt en zelfverlooche nende liefde zullen beraadslagen Mogen wij in ernst melding maken van het plan om een vergadering te houden van de Nationale Vereeniging in Duitsch- land, tot bepaling der geographische uitgebreidheid van het aanstaande Duitsche Keizerrijk, de regeling der Duitsche strijdkrachten met of zonder staande legersen de organisatie der Duitsche vloot? Liever verhaalden wij nog van de eerbewijzenwaarmee men de Pruissische officieren en matrozen wil verheerlijken. die met het oorlogschip Amazonedoor de vijandelijke vloot zijn heengeslagen? Neen twee vijandelijke schenen in den grond hebben geboord? Neen na wanhopige verdediging om de eer der vlag te redden met vriend en vijand in de lucht zijn gevlogen? Nogmaals neen maarzijn ge zonken omdat het sehip eigenlijk met geschikt was om zee te bouwen, en alzoo jammerlijk zijn omgekomen! 't Is waar, men zal te Berlijn een gedenkteeken voor hen oprigten. O wij betreuren het ongelukkig lot van zoo vele onschuldi- gen; maar dat men zulk een treurig feit, dat men de schande van het Pruissische zeewezen gaat vereeuwigen wij beken- n het gaarne, om dat te beerrijpen bezitten wij zeker te weinig Duitsche philosophie. Wij zijn nieuwsgierig, welk figuur de heeren der marine bij de onthulling van dit gedenk teeken zullen maken. Ous komt een houding voor den geest, die men in vroegere eeuwen bij sommige gelegenheden plagt aan te nemen, eu die wij ook voor deze plegtigheid niet ongeschikt zouden achten blootshoofds, barrevoets, ge knield, in het hemd met een strop om den nek. Gelukkig behoeven wij ons niet met dergelijke verrassende gebeurtenissen op te houdendie on3 haast zouden nopen om ous overzigt zaam te vatten in de woorden: er is niets nieuws onder de zou. Garibaldi is daar, eu zoo deze per soonlijkheid niet geheel nieuw is, zij is toch zeker niet alle- daagsch. Daar spreekt iemand zonder rang zonder titel zonder waardigheid, zonder officiëel gezag; want al heet hij De Zuidelijke Staten hadden geen regt om zich van de Unie af te scheidenen daarom is de tegen hen door de overige Staten gevoerde onderwerpingsoovlog volkomen regtmatigdit is de stelling welke John Lothrop Motley in zijne bekende verhandeling «over de oorzaken van den Amerikaansohen burgeroorlog" tracht te bewijzen. Hoe hoog wij echter den edelentalentvollentot dusverre bij ons ongeëyenaarden geschiedschrijver onzer eigene roemrijke revolutie mogen schatten, wij moeten niet blind zijn voor de eenzijdigheid en de inconsequentie zijner beschouwingen in zijne welsprekende pleitrede voor liet Noorden. In vergelijking met de st.emmiug en taal zijner federalistische landgenooten zijn die beschou wingen kalm te noemen. Maar toch heeft hij zich tegen liartstogtelijkheid niet kunnen vrijwaren, eu is zijn blik door een vaiseh patriotisme beneveld geworden. Zie hier de hoofd inhoud van zijn betoog«De dertien tegen Engeland opgestane provinciën sloten tegen het einde van den revolutieoorlos in 1781 een verhond waarin zij als zoo vele zelfstandige Sta ten ieder hunne souvereiniteit behielden. In 1787 werd een tegenovergesteld beginsel gehuldigdtoen werd eene Con- stititutie eu een centraal bestuur ingevoerd, welke niet op de goedkeuring van de regeringen der bijzondere Staten maar op den breeden grondslag van de toestemming der gelieele bevolking der tot dus ver slechts verbondene Staten rust ten. Die toestemming werd uitgedrukt door de algemeene in eiken Slaat gehoudene stemming der gansclie bevolking. Door deze Constitutie werd de centrale regering hoven de verschillende Staten gesteld. De Constitutie zougelijk zij zelve zich uitdruktde hoogste wet van het land ziju. De Staten verloren hunue souvereiniteit. Hun werd bijv. het l-egt van geld te slaanvan legers eu vloten te houden, van met vreemde magten te onderhandelen uitdrukkelijk door de Constitutie ontnomen. De Constitutie vangt dan ook met deze woorden aan: «Wij, het volk der Vereenigdc Staten, ten einde eene meer volmaakte Unie te verzekerenen ten einde de zegeningen der vrijheid voor ons zelve en onze nakome lingen te beveiligen, verordenen en vestigen deze Constitu tief' Alzoo is de Uuie sedert 1787 geen verbond van Sta ten meer, doch een staatkundig geheelwaarvan de bestaud- deelen zich niet, als waren zij verbondene Staten, kunnen losrukken. De bevolking der Vereenigde Staten vormt se dert 1787 eene Natie. De Unie kan slechts opgelost of van sommige barer besfanddeelen beroofd worden door eene nieuwe algemeene volksstemming of verklaring van den volks wil, gelijk aan die van 1787." Tot, dus verre Motley. Zonderling is vooreerst zijne stelling, dat wanneer een Staatsgezag door de toestemming der geheele. bevolking van eenig land gevestigd is. de bevolking van elk deel desgrondgebieds van dat land aan het gemeenschappe lijk gezag onderworpen moet biijven tot dat de bevolkingen der overige deelen in de afscheiding toestemmen. Het is toch duidelijk, dat indien men aan de geheele bevolking, welke zich vrijelijk een Staatsgezag gegeven heeft de be voegdheid toekent om dit weder op te heffen en in verschil lende Staten uit een te gaande bevolking van ieder deel des Rijks datzelfde regt "voor zich moet bezitten. Misschien zal men tegenwerpen«dat eene overeenkomst toch niet door eene der partijen eenzijdig verbroken mag worden." Dit is in het private regt waar, in zoo ver het beteekent, dat men aan elke door overeenkomst ontstane verbindtenis die eene zekere geldswaarde voorsteltmoet voldoenof anders schadevergoeding geven en dat wij van onze verbindtenis niet af kunnen komen door onzen schuldei- scher van diens daartegenover slaande verbindtenis jegens ons te ontheffen. Maar geheel iets anders is het om aan eene compagnieschap met andereu gebonden te zijn. Ook in het private regt kan niemand gedwongen worden in eene maatschap of vennootschap of in eenige vereeniging te blij ven. Alleen is hijzoo de opzegging van zijn lidmaatschap in strijd met de overeenkomst geschiedt, niet van zijne geldelijke verbindtenissen ontslagen en tot schadevergoeding "ehouden. Op gelijke wijze zou men kunnen stellendat een zich afscheidend deel van een Rijk verpligt is tot ver goeding van het daardoor welligt, aan de overige deelen te veroorzaken geldelijk nadeel. Maar dat het gedeelte zich zonder de toestemming der overige deelen niet zou mogen afscheiden, is eene onhoudbare stelling. Die stelling is niet slechtsgelijk wij gezien hebbenin strijd met de ingeroe pen beginselen van het private regt hetgeen overigens weinig ter zake doet, omdat deze beginselen als zoodanig iii het Staat.sregt niet van toepassing zijn maar zij is iu dadel ijke n strijd met het Staatsregte I ijke, ook in A merika erkende, hoofdbeginseldat het Staatsgezag moet uitgaan van het volkdat het om wettig te zijn op de algemeeneinnige en blijvende toestemming des volks moet berusten. Dit beginsel is niet minder waar voor de bevolking van ieder gedeelte des Rijks als voor de bevolking van het geheele Rijk. Het is bovendien ondenkbaar, dat eene bevolking op die wijze hare eigene vrijheid en die harer nakomelingen aan andere naburige bevolkingen en hunne nakomelingen zou kunnen verpanden. Een vrij man kan zich door vrije over eenkomst geen slaaf maken. Evenzoo tegenstrijdig is liet dat eene bevolking vrijelijk met andere bevolkingen een

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 1