ALKMAARSCHE COURANT 33. Vierenzestigste J aar gang 1863. Zondag 17 Augustus. ©ftjciccl (Bcbccltc. Politiek (^ucvstgt. £®UKclijkscïïc 3öcrijjtcn. duitscheand. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar/3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4,—. Brieven franco aan de Uitgevers. EER M». COST ER ZOON. SsJ De Advertentiën kosten van 15 regels/ 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ureingezonden berigten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de SAJAABSteKRfflW op den 20/Vugustus aanstaande binnen deze gemeente een aanvang neemt en dat op dien dag tevens de loting voor plaatsen zal worden gehouden. De ingezetenendie op de straat voor hunne woningen eene plaats tot uitstalling hunner koopwaren verlangen, zul len hiervanvóór de loting aan Marktmeesteren moeten kennis geven. Alkmaar den 19 Julij 1862. Bnrqemeester en Wethouders voornoemd, A. MA CL A INE PONT. üe Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van belanghebbendendat ter secretarie ter lezing is gedeponeerd: Bestek en voorwaarden waarnaar op 20 Augustus e.k., in het gebouw van het Departement van Marine, te 's Graven- have bij inschrijving zal worden aanbesteed, het bouwen en leveren van een UITLEGGER VAARTUIG voor de loods dienst op de Vliereede. Bnrqemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. te 9 Aug. SPANJAARDT. VOLJAAKSPATEITEH. DIENST 1862/63. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbendendat de paten ten van het dienstjaar 18' J te rekenen van Maandag, den 18 Augustus, tot Maandag, den 1 September daaraanvol gende tegen overgifte van het in der tijd ontvangen repu ter secretarie der gemeente verkrijgbaar zijn gesteld. Burqemeester en Wetliouders voornoemd Alkmaar, L. de SONNAVILLE. den 16 Aug. 1862. üe Secretaris, J SPANJAARDT. De volgende personen worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk aantemelden ter Secretarie dezer gemeente JAN MEIJER, ARIE de RUIJTER. POLITIE. Op 27 Julij jl, buiten de Heiloërpoort alhier gevonden een gouden Zijnaald. De daarop regthebbende wordt verzocht zich aan het bureau van politie alhier aantemeldenwaar ook nog onafgehaald ligt een bracelet van zwarte koralen met gouden slot en een zilveren ketting. Wachter, wat is er veelvuldigen strijd is ondenk- hartstogten van den nacht? Wie ziet licht in den Overal nevelen en donkere wolken, lïët is of de vele vraagstukken, waarover in de laatste jaren met het woord of het "staal is gestredenin plaats van hunne oplossing te naderen, steeds ingewikkelder worden. Overal staan de.*ptijen tegen elkander over. Verzoening baar, semkking en verdrag bij de opgewekte onmogelijk. Een jaar geleden hielden wij ons bezig met beschouwingen over de handelingen van den llongaarschen Landdag en de ijdele pogingen der Oostenrijksche Regering om bij do invoi rino- van' deu constitutioneelen regeringsvorm de eenheid der Monarchie te handhaven. De Hongaarsche en andere Land dagen zijn sinds lang ontbonden; sommige zijn nooit verga derd geweest; en in den Algemeenen Rijksraad te Weenen ontbreken nog altijd de Afgevaardigden van ongeveer de helft des landsdat hij geacht wil worden te vertegenwoor digen. De eenheid des Rijks is bewaardwaar de invoering van den parlementairen regeringsvorm is mislukt. De helft der bevolking weigert op dien voet deel te nemen aan de redering. Evenwel is. de Rijksraad voortgegaan zittingen te hooidenwetsontwerpen te behandelen en zich in één woord te gedragen als of de zaak volkomen in orde was, en er met geen mogelijkheid eenige bedenking tegen zijne bevoegdheid ingebragt kon worden. Sedert maanden is het Hongaarsche vraagstuk begraven; slechts nu en dan wordt er met een enkel woord over gesproken, als om het voor geheele verge telheid te bewaren; dan wordt beweerd, dat er in Hongarije meerdere genegenheid zou bestaan om zich bij de rijkseen- heidspolitiek aan te sluiten, maar ook telkens wordt zulk een beweren tegengesproken, üok nu weder is de zaak ter sprake gebragt, en wordt verzekerd, dat met 1°. September de Landdagen van alle Oostenrijksche Kroonlanden zullen geopend worden. In een brief aan den Hongaarsclien kan- elier, graaf Forqach, verklaart de Keizer daarenboven zich voor te behouden onder de voordragten van zijnentwege aan den aanstaanden Hongaarsclien Landdag te doen een wetsontwerp op te nemen tot regeling van de regten en be langen der niet Magyaarsehe inwoners van Hongarije. Het is hekend, dat de Magyaarsehe bevolking de magtigste is, en tevens vooraan staat in den tegenstand tegen elke andere eenheid der Monarchiedan die gevormd wordt door den persoon des gemeenschappelijken Souvereins. Welligt zal de Regering haren invloed trachten te versterken door tusschen de "verschillende volksstammen van Hongarije ouderlingen naijver en verdeeldheid op te wekken. De ondervinding heeft meermalen bewezendat zoo iets niet moeijelijk is en elke partij tot overheersehing der andere haren steun zoekt bij de Regering. Ongelukkig echter de Regering, die zich door dergelijke middelen moet handhaven Eveneens een jaar geleden schreven wij omtrent den Noord- Amerikaanschen oorlog: De nederlagen door de Unie geleden benemen de hoop op een spoedige onderwerping van het Zuiden en verderHoe men dan ook liet voorname doel der afscheidingde instandhouding der slavernijmoge ver- oordeelende Regering der verscheurde Unie zal moeten inzien dat de burgeroorlog tusschen zoovele millioenen aan weerszijdeover een grondgebied van zoovele duizende vier kante mijlen, een ongerijmdheid is, en een verdelgingsoorlog worden. Welligt zal weldra een vergelijk niet meer on mogelijk, niet meer lafhartig, niet meer vernederend, maar daarentegen raadzaam, verstandig en grootmoedig geoordeeld worden."Is er veel veranderd iu een jaar tijds Wij zouden bijna dezelfde woorden weder kunnen gebruiken uitgezonderd misschien de laatste onderstelling omtrent de mogelijkheid van een vergelijk. De verbittering der partijen is gedurende den oorlog zeker niet verminderdmaar de opgewektheid tot deu krijg kan bekoelen, de moed vorflaau- wen, de hoop op de overwinning verminderen. En dit schijnt bij het Noorden het gev.'u te zijn. Up net oogenonu wordt Washington voor 't minst weer evenzeer bedreigd als Richmond, blijkt het Zuiden tegen het Noorden opgewassen en wat meer is -begint in liet Noorden de uitputting op de overspanning te volgen. Reeds dreigt de President bij het ontoereikend getal vrijwilligersmet gedwongen re krutering. In het Zuiden is van zulk een verslapping geen spoor te vindendaar geldt liet onmiskenbaar een onaflian- kelijkheidskrijg; de liefde tot de vrijheid, zij 't ook grooten- deels de vrijheid om slaven te houden maakt sterk, maakt onoverwinnelijk. Dwang' is altijd een slecht middel, en kan door geen doel, hoe edel ook, geheiligd worden. Niet door het zwaard zal de slavernij van de aarde verbannen worden. Wanneer eenmaal de beide groote deeleu der voormalige Unie het bloedvergieten staken, omdat de hereeniging even als de overheersehing onmogelijk blijkt te zijndan zullen de begrippen van regt en billijkheid, dan zullen menschelijk- heid en Christendom" van den nieuwen Staat de verzachting en eindelijke afschaffing der slavernij vorderen; en voor deze mogendheden willig bukkende, zullende Zuidelijken eenmaa! prijs geven wat zij tegen het geweld met goed en bloed verdedigen. Doch wij behoeven bij den Noord-Ameri- kaanschen oorlog niet verder stil te staannu dio door een andere hand in "deze Courant aan een opzettelijk en naauw- keurig onderzoek is onderworpen is gewogen en te ligt bevonden. In Polen blijkt de weerzin tegen elke toenadering tot Rusland onoverwinnelijk te zijn. Ook op Wielopolskiden vroeger zoo geroemden vaderlander, is een pistoolschot ge lost; hij wordt een landverrader genoemdomdat hij een apostel der verzoening wil zijn. Men wil geen verzoening en een moordaanslag is het antwoord op de woorden van hem die haar predikt. De Conferentie der Europesehe gezanten te Konstantino- pel omtrent de aangelegenheden van Servië heeftgelijk te denken wasnog weinig heil aangebragt. Rusland steunt de Serviërs, en tracht hun zooveel mogelijk onaf haukelijkheid van Turkije te bezorgen. Daarin staat de Italiaansche ge zant het ter zij. Engeland eu Oostenrijk verdedigen de Porte uit vrees voor de uitbreiding van den Russischen invloed. En Frankrijk? Zijn gezant schijnt vooralsnog geen beslis sende houding aau te nemendoch der Russische politiek niet ongenegen te zijn. De zaken zijn veranderd sedert de dagen van den Krim-oorlog. Een verklaring van den Griek- schen President-Minister heeft onlangs de aandacht getrok ken. Hij beweerde, dat de grenzen des lands eenmaal be langrijk zouden worden uitgebreiden dat al de Grieksehe provinciën daarin door Engeland ondersteund zouden worden. Zou Engeland misschien door begunstiging van Griekenland een tegenwigt willen stellen tegen de Dopau-landenen bij de verbrokkeling van het Turksche Rijk, die toch eenmaal komen moetzich in liet, Zuiden een invloed trachten te verschaffendie voor den Russischen en Eranschen invloed in het Noorden niet onderdoet Wachterwat is er van den nacht Dat roepen wij vooral onder den stortvloed van tegenstrijdige, duistereverdachte tegengesprokene en weer bevestigde berigten uit lialië. Daar vooral heerscht een Egyptische duisternis. Sicilië schijnt genoegzaam bewaaktom elke belangrijke versterking dei- troepen van Garibaldi zoowel als eiken vijandelijken togt of min wensehelijke landing op het vaste land van Italië te verhinderen. Sicilië zelve blijft rustjg; maar wat zal het lot zijn van den aanvoerder en zijne volgelingen Reeds heeft een botsing met de Koninklijke troepen plaats gehad. Zij 't ook door misverstand, er is bloed vergoten. Toch is 't ondenkbaardat Garibaldi tegen het Italiaanseh leger zal strijden. Evenmin zal dat leger deu held aan wien het tegenwoordige Koninkrijk Italië zooveel te danken heeft, buiten den uitersten nood aanvallen. Maar de omstandighe den kunnen den strijd onvermijdelijk maken. Men meent, dat Garibaldi een of andere belangrijke haven op Sicilië wii bemagtigen; maar zal hij zich daar tegen het leger trachten staande te houden Ondenkbaar. Zal hij er in «lagen van Sicilië te ontkomen Evenzeer ondenkbaartenzu men die ontkoming begunstige; en dit is niet onmogelijk; want dat Victor Emmanuel in het bezit zou willen zijn van een zoo belangrijken gevangene als Garibaldi, kunnen wij niet gelooven. Toch kan de Regering hem niet vrij laten in de keuze zijner landing. Van Ganbaldi verzekert men, dat hij verklaard heeft niet tegen Italianen te willen vechtenen te gelijk dat hij gedreigd heeft, dat hij óf slagen zal, óf zelf het door hem gestichte Italië zal vernielen. Dat de spijt over de mislukking zijner ouderneming hem tot de misdaad van den burgeroorlog zal voeren, kunnen wij ons niet voorstellen, al zij ook die bedreiging in een oogenblik van drift werkelijk door hem geuit. Liever sneuvele hij in den dolsten aanslag op Rome of Venetiëtegen de Fraaschen of de Oostenrijkers. Nog altijd zijn er die geloovendat Victor Emmanuel eu zelfs Napoleon het met Garibaldi eens zijn, en dat de geheimzin nige man van de Tuileriën den geslaagden intogt in Rome als fait accompli zou erkennen, 't Is zeker, dat niet alleen de zekerheid, maar zelfs de onderstelling van zoodanige oog luiking het anders dolzinnige gedrag van Garibaldi volkomen zou verklaren. Toch kunnen wij ous zulk stout comedie-spe! niet voorstellen. Wij gelooven er niets van. Ziet Garibaldi in dat zijn hoop ijdel was, dan is een verzoening met Victor Emmanuel niet onmogelijk, want in den grond der zaak willen beide toch hetzelfdemaar verschillen zij alleen iu liunno zienswijze omtrent den tijd wanneer en de wijze waarop. De Fransche Keizer 'heeft steeds een te dubbelziuuige politiek gevoerd om openlijk partij te kiezen. Sprak hij op 15 Augustus, dan zou hij het niet kunnen nalaten; daarom schijnt hij besloten te hebben geen redevoering to houden, 't Orakel zwijgt. Maar daaruit blijkt, dat de invloedrijke man zich niet krachtig genoeg gevoeltom den toestand to beheerschen. BELCIIE. Den 7 is de toren der S. Maartenskerk te Kortrijkeen der fraaiste Gothische gebouwen des landsdoor de bliksem getroffen en met de kerk geheel afgebrand. De Gedeputeerden hebben den 13 het met Engeland ge sloten handelsverdrag met 76 tegen 10 st. goedgekeurd. De Beijersche regering heeft naar Beriijn berigt gezonden, dat zijom de belangen van de groote meerderheid der in dustriëlen, zich niet bevoegd acht tot liet handelsverdrag van Pruissen en Frankrijk"toetetreden; zij vertrouwt, ,dat het Tolverbond ook deze crisis te boven komen en behou den blijven zal. Wurtemberg heeft mede besloten zich buiten het verdrag te houden. Het ontwerp voor de herziening van het Duitseh-Verbond is bij de Bondsvergadering ingediend en in handen der com missie "esteld. Pruissen heeft tegenstand geboden en beweerd, dat de "üuitsche natie meer verlangt; dat eene nationale ver tegenwoordiging en meerder kracht naar buiten behoefte is geworden. EXCEL. AM15. Yoor het Spaansche gouvernement worden hier te lande gebouwd 2 gepantserde 'fregatten, elk van 4750 ton en 1000 paardenkrachten en gewapend met 50 stukken van het zwaarste kaliber. FRAKHRIJH. De lieer Slidell is te Parijs aangekomentot overbrenging van een brief van den President Jefferson Davis aan den Keizer, de erkenuing der Confederatie vragende. Hij is nog niet door Z. M. ontvangen. Den 20 Junij heeft den geul. Ortega een nieuwen aanval ondernomen op de Fransche voorposten in Mexicomaar is hij krachtig teruggedreven. De bisschop van Montpellier heeft, naar aanleiding van

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 1