186%2 ALRMAARSCHE COURANT N0. 34. Vierenzestigste Jaargang. Zondag 24 Augustus. k i J dXfictccl (Scbccïtc. Politicfc ffiucrstgt ÜÜëlcfecltji^chi; IScriijtcu. K; Ao\^c aeel Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgen, tusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40, eukele Nos. 7 Cents, franco per post/4,—. Brieven franco aan de Uitgevers. HEK M". CO STEE ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels /_075, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ure; ingezonden berigtcië een dag vroeger. VOIiJAABSPATKMES DIENST 1862/03. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden'dat de paten ten van het dienstjaar 18|J, te rekenen van Maandag, den 18 Augustustot Maandagden 1 September daaraanvol gende tegen overgifte van het. in der tijd ontvangen rei;u, ter secretarie der gemeente verkrijgbaar ziju gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, L. de SONNAVILLE. den 16 Aug. -1862. Be Secretaris, SPANJAARD!'. K Ë~N NISGEVING. liet HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengtten gevolge van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad N°. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het voljaarsch suppletoir kohier No. 2, der belasting op het Personeel, dienst 18op den 19 Augustus 1862 door den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Noord-Holland executoir verklaard op heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten die daarbij belang heeftwordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven ten einde alle geregtelijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden voortvioeijeute ontgaan. Alkmaar, tiet Hoofd van het Bestuur voorn., den 22 Augustus 1862. L. de SONNAVILLE, Wethouder. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 27 Augustus 1862, des middags ten 12 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris SPANJAARD!'. De volgende personen worden verzocht zich in de eerst volgende acht dagen van des vooriniddags 9 tot 2 ure ter secretarie aantemelden HENRICUS WARNAR, laatste woonplaats Medemblik; MARIJTJE RIJKENBERG, 1. w. Monnickendam: PIETER VOLKERS, 1. w. Woubrugge; BARTHOLOMEUS KEM PER, 1. w. Warmenhuizen ANTJE ZWAAN. 1. w. Cal- lantsoogCORNELIS HEINIS 1. vv. Z. en N. Schermer. in 't bezit van een be is in dat bezit gekomen Garibaldi is te Catania. Hij is langrijke vesting en haven. Hij zonder slag of stoot, niettegenstaande er een leger op Sicilië was om op hem te letten. Do berigten melden dat Catania geene bezetting had. 't Is mogelijk, maar wij kunnen hot ons mocijeliik voorstellen, daar toch sinds lang werd verzekerd, dat Garibaldi zou trachten zich van een haven meester te maken. In elk geval is hij binnengetrokken met goedvinden der bevolking. Maar het is dan ook reeds vrij duidelijk ge bleken, dat de geheele bevolking van Sicilië op zyne hand is. Vruchteloos hebben de officiëele berigten uit Turijn getracht deu waren toestand te verbergen; en meer en meer blijken die berigten geloof te verdienen, welke verzekeren dat van alle zijden vrijwilligers naar den Generaal toestroomenen de Koninklijke troepen liever hunne vanen zouden verlaten om zich bij Garibaldi te voegendan hem bestrijden. Eu niet alleen op Sicilië is de bevolking op zijne hand; to Napels en te Milaan hebben belangrijke volksbewegingen plaals gehad ten gunste van Garibaldi. De Regering ontbloot de grenzqn aan 'de zijde van Oostenrijksch Italië van troepen, om Milaan en Breseia te bezetten en in rust te houden. Die altijd be weerd hebben dat Garibaldi een werktuig isbeginnen te verklarendat hij meester is in Italië. Enkelen blijven hunne stelling getrouw, en beweren dat hij in dienst staat van Mazzini. Doch nergens spreekt Garibaldi uit naam van een ander; overal handelt hij in zijn eigen naam. Mazzini is nooit in staat geweest om een duizendste gedeelte van den invloed uit te oefenendien Garibaldi bezit. Hij is man des volks. Dit alleen kan zijn invloed verklaren. Wel moet de begeerte der Italianen naar het bezit van Rome groot zijn, dat zijn woord //Rome of de dood" weerklank vindt door het geheele land. Alleen de Ministers en de meerderheid van het Par lement met de oude Piemontesche partij verklaren zich met bitterheid tegen hem. Deze vertegenwoordigen het officiëele gezag, en dit is uit den aard der zaak altijd naijverig op eiken inbreuk. De regeringspartij is altijd gezind om te meenendat niets goed kan gaan dan in haren naamlangs haren wegdoor hare middelen en op haren tijd. Doeh er i3 een groot verschil tusschen Ministers en Parlement en het kleine Piemont en het croote Italië. Italië heeft zich bevrijd, wel niet geheel door eigen krachten wel met behulp van Eraukrijk en Piemontdoeh niet ten behoeve vau Napoleon ofvan lictor Emmanuel. Het volk wil een onafhankelijken Staat vormen, 'twil vrij zijn. Daartoe moest het sterk zijn, en daarom was 't het best, zich te vereenigen: alzoo een eenig Italië. Maar daarbij wenscht het ook geheel Italië met Rome en Venetië, en Rome tot hoofdstad. Daartoe sloot het zich aan bij den magtigsten Italiaanschen Staatdie zich bereid verklaarde om zijnen wensch te vervullenen Victor Emma nuel werd Koning van Italië. Blijft echter de Regering te Turijn in gebreke aan den volkswensch te voldoen, dan wordt de baud ontbonden die Italië aan het Huis van Savoye hecht, en het is zeer natuurlijk, dat het volk zich aausluit bij den held die meer dan iemand bijdroeg tot Italië's bevrijding, en den moed toont te bezitten om daarmee voort te gaan. Garibaldi heei't op het gevaar gewezen van iets ten halve te doen, en het volk begrijpt hem. Er wordt beweerd, dat hij een brief heeft gezonden aan den Koningwaarin hij de verzekering geeft van zijne onwankelbare trouwen den Vorst gerust stelt "omtrent de gevolgen zijner onderneming. Wij weten nietof dit berigt waarheid bevatmaar wij zouden het volstrekt niet onwaarschijnlijk willen noemen. Garibaldi heeft Sicilië en Napels aan Koning Victor Emmanuel geschon ken en waarom zou hij niet voornemens zijnhem ook Rome en Venetië te schenken? Garibaldi was steeds gewoon zelf te handelenen wanneer wij hem zeidendat zijne te genwoordige handelswijze in strijd was met alle begrippen van constitutioneeleu regeringsvorm etc., zou hij ons ant woorden, dat hij van dergelijke zaken weinig verstand heeft, maar dat al die begrippen al zeer weinig schenen te helpen, om Rome en Venetië in bezit te krijgen en alzoo geheel Italië vrij en onafhankelijk te maken, 't Schijnt dan ook werkelijk zijn plan te zijn om aan de vaste kust te landen en op Rome los te gaan. Wie kan de omstandigheden vooruit foopen en bepalen, in hoe verre dit plan eenige kans heeft om te slagen? Inmiddels bevindt de Regering te Turijn zich m een hoogst moeijelijke stelling. Het onnatuurlijk verbond mot den man van den 2to December is de vloek der Italiaansehe vrijheid, en die man is ongelukkig de magvigste Vorst van Europa. Zal hij zijne troepen uit Rome terug trekken, of althans deu tijd bepalen waarop hij het doen zat? Stilte als des grafs. Met aandoenlijke nauwlettendheid weegt men de minste zijner woorden en gaat men de geringste zijner bewegingen na, oin iets van zijne plannen te kunnen uitvorscheu. Wel is het een smaad voor ons werelddeel en een schande voor onzen tijd, dat de wenschen van millioenen afhankelijk zijn van de luimen van dezen enkelen. Als Jupiter brengt hij de wereld in beweging door het fronsen zijner weukbraauwen. Wat zal Garibaldi tegen dezen magtigen dondergod Maar ook de geheimzinnige man tc Parijs kan de omstandigheden en gezindheden der menschen niet beheersehen maar wordt zelf er door beheerscht. De Italianen heeft hij van zich vervreemd, en de voorstanders der wereldlijke magt van den Paus wantrouwen hem, ook al schijnt hij hen te ondersteunen. Hij handelt te Home als meester, en zijn willekeur ergert hen dadelijks. In Erankrijk is de meerderheid blijkbaar ita- liaausch gezind, het leger is in deu ootlog tegen Oostenrijk met de Italianen verbroederd, en de geestelijkheid verwijt den Keizer zijn dubbelzinnig gedrag. Bij geen der partijen onverdeelde symphatic, nergens volledige goedkeuring. Zal hij dan nooit ophouden een vdubbeltronie Janus" te ziju? Zal hij zich nimmer duidelijk moeten verklaren? En zal het hem dan mogelijk zijnhet beginsel waaraan hij zelf alle magt en gezag wil ontleeuen, deu wil des volks, te verloochenen? Als Jupiter brengt hij de wereld in beweging door het fronsen zijner weukbraauwen. Een hooghartig woord tegen den Spaanschen gezant, waarin hij te kennen gaf. dat de Koningin zelve dient te weten en door hare handelingen zal moeten toouen, of zij zijne vriendschap of zijne vijandschap wilbrengt dg gansche diplomatie in beroering. Men her innert zich den norschen nieuwejaarsgroet aan den Oosteu- rijkschen gezanten spreekt van groote planneu omtrent het schiereilandvan het Iberische vraagstuk er waren ook geen vraagstukken genoegdie op een oplossing wach ten van de verdrijving van don laatsten lak der Bourbons cn de vereeniging van Spanje met Portugal. Eene der vele vraagstukken is onlangs weder door deEu- ropesche diplomatie na korte behandeling onoplosbaar ver klaard. De gezanten te Koustantiuopel zijn het niet eens kunnen worden omtrent de vestingen in Servië door do Turken te ontruimen, en de Conferentie is gesloten. Wat zou dau Italië kunnen wachten van een Congresdat Rus land wel zou willen om daarop ook tot een herziening van het voor zijne magtsontwikkeling in het Oosten zoo nood lottig verdrag van Parijs te komendat Engeland uitsluitend zou willen gewijd hebben aan de behandeling der Italiaan sehe zakenen waarop Frankrijk het Tnrksche vraagstuk mede ter sprake zou willen brengen? Veel honden is den haas zijn dood. nVITSdUMKI). Het voorstel tot hervorming van den Bond, den 14 door Oostenrijk, Beijeren, Wurtemberg, de heide Hessen en Nassau bij de Bondsvergadering ingediend, strekt tot het in het leven roepen van eene vertegenwoordiging van gedelegeerden der onderscheidene Landdagen en tot het hervatten der vroegere ouderhandelingen over de oprigting van een^Bondsgerigt. FRANKRIJK. Den 14 heeft de Keizer te Parijs eene wapenschouwing gehouden over 30000 man van het leger en de nationale gardevan de laatste waren sommige bataljons niet opge roepen. Van de aanwezigen werden niettemin kreeten ver nomen ter eere van Garibaldi en de Italiaansehe onafhanke lijkheid. De geestdrift der bevolking was gering; van vele huizen waren Italiaansehe vlaggen uitgestoken. De regering heeft een brief van gelukwensching gezonden aan den geul. üurando, minister van buiteul. zaken in Italië, wegens de krachtige houding van zijn gouvernement bij de tegenwoordige gebeurtenissen. De heer de Jouvenel, die in der tijd in het Wetg. Ligchaam het zoo ongunstige rapport omtrent de dotatie-voordragt Palikao uitbragtis door deu minister van binu zaken niet weder benoemd als voorzitter van den algemeeuen raad van het departement der Oorrèze. De Keizer is in liet, kamp van Chalons aangekomen, onder het geestdriftig gejuich der gelegerde soldaten, 's Avonds was het geheele kamp geïllumineerd. Ten gevolge vau met het Hof van Rome gevoerde onder handelingen is Algiers verheven tot eene aartsbisschoppelijke stad en zullen er bisdommen gevestigd worden te Constan- tine en Oran. Een Arabisch opperhoofd heeft aan Erankrijk het noodige grondgebied afgestaantot vestiging van een stationin de nabijheid vau het Eugelsche te Aden. 1TAJLIE. Garibaldi is laatstelijk in de versterkte zeehaven Catania welke tijdelijk van troepen ontbloot was, aangekomen en door de bevoikiug met geestdrift ontvangenhij heeft geen gebrek aan levensmiddelenammunutie en geld aanhoudend stroo men jonge lieden tot hemdaarenboven hebben zich vele Hongaren en 400 Engelschcn bij hem gevoegd, zoodat zijne magt nu 12U00 manschappen teit, aangevoerd door Menotti, MissoriCorraoBentivegua en Bruzzesi. Personen van de warme bewegingspartij hebben hem in brieven gesmeekt om van zijne onderneming aftezien en Sieilie voor een burger oorlog te bewaren. De regeringsbladen verzekerendat de steden waar hij doortrekt liem weinig bijstand bicden en dat vele jongeliedendie te zwak zijn om hem te volgen, in handen der troepen valien. Daarentegen blijkt echter, dat de tusschen Galtanisetta en Catania geposteerde troepen onder deu geul. Lamella niets geene moeite hebben willen deen om hem tegen te houden, hebbende de officieren verklaard liever hun ontslag te nemen dan tegen hem te strijden. De forten van Messina zijn op nieuw gewapendtroepen naar Sicilië gezonden en het geheele eiland is in staat van beleg verklaard, met opheffing van de vrijheid van drukpers. Aan de burgerlijke overheden is hot houden van gemeenschap met Garibaldi en het verschaffen van leeftogt aan zijuo krijgsmagt verboden. Den 20 heeft de minister Ralazzi inden Senaat verklaard, dat Garibaldi zich in staat van wederspannigheid bevindt. De baron Ricasoli heeft openlijk met het ministerie Ralazzi gebroken en zich verklaard voor de Garibaldiaansche bcwegin" Te Milaan en Napels hebben bij herhaling volksbewegingen plaats, onder liet geroep van //leve Victor Emmanuel! leve Garibaldi! levo het leger! wij willen naar Rome, naar 't KapitoolDe troepen en de nationale garde kwamen ouder de wapens, doch lieten de menigte, welke rustig uiteenging, ongemoeid. De genl. la Marmora heeft het corps mobiele garden te Napels ontbonden, omdat vele manschappen naar Sicilië wilden vertrekken. Een aantal regimenten is van de Oostenrijksche grenzen verlegd naar Milaan en Breseiawaar het volk op de hand van Garibaldi is. De regering heeft de vereeniging tot vrijmaking van Italië ontbonden. Ook de Senaat heeft de toekenning der Napelsehe spoor wegen aan de compagnieschap Bastoggi goedgekeurd. De te Cremona gevestigde democratische club heeft met alg. st. eene verklaring goedgekeurdwaarin het Parlement wordt aangespoord om de miuisters niet langer te ondersteunen, maar alleen mede te werken met de zulkendie het volk wapenenopdat geheel Italië vrij en vereenigd wordemet Rome als hoofdstad. I

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 1