ALRMAARSCHE COURANT N°. 35. V ierenzestigste J aar gang Zoïiriag 31 Augustus. (ftfticiccl (öcbccltc. Politiek (ftucvsigt. De Noord-Anierikaansclie Oorlog. (l) Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40, enkele Nos. 7 Cents, Iranco per post/4,—. Brieven franco aan de Uitgevers. HERM'. CO STER ZOON. ii'lPlF i M De Advertentiën kosten van 15 regels/ 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ureingezonden berigten een dag vroeger. s ARSFATiiKTESI. DIENST 1862/63. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de paten ten van liet dienstjaar 18«» te rekenen van Maandag, den 18 Augustus, tot Maandag, den 8 September daaraanvot- gende tegen overgifte van het in der tijd ontvangen re9u ter secretarie der gemeente verkrijgbaar zijn gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, L. de SONNAVILLE. SPANJAARDT. RURGEMEESTERen WETITOU DERS van ALKMAAR. voldoende aan art. 203, der wet van 29 Junij L851 (Staatsbl.n0.85), Brengen ter openbare kennisdat de gemeentebegrooting voor 1863 op 27 dezer den Gemeenteraad aangebodenter Secretarie dezer gemeente gedurende 14 dagen na lieden ter lezing nedergelegd, en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is gesteld. Buraemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, L. de SONNAVILLE Weth., den 30 Aug. 1862. De Secretaris SPANJAARDT. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 3 September 1862, des middags ten 12 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, l)e Secretaris. SPANJAARDT. De volgende personen worden verzocht zicb in de eerst volgende acht dagen van des voormiddags 9 lot 2 ure ter secretarie aanteraelden .„„„„„nn «-vr PIETER VOLKERS, 1, w. Woubrugge; ANTJE ZWAAN 1. w. Callantsoog. „De staatkunde van den Keizer {Napoleon I) bestond in het, stichten eencr hechte Europesche associatie, welker stelsel op zuivere nationaliteiten en op bevredigde algemeene belangen rustte. Indien de fortuin hem niet den rug had toegekeerd zon hij al de middelen in handen hebben gehad om Europa behoorlijk in te riqten. Om de llniropeschc associatie hecht en duurzaam te maken, zou de Keizer, volgens zijne eigene woorden, een Europeescli wetboek en een Europeesch Hof van cassatie hebben doen aannemen, dat voor allen de dwa lingen zou herstellen, zoo als het Hof van cassatie in Frank rijk de dwalingen der Eransche regtbunken herstelt. Hij zou een Europeesch instituut hebben gestichtom al de geleerde maatschappijen en genootschappen te bezielen, te leiden, te ordenen. De eenheid van munten, gewigten en maten, de eenheid van wetgeving zouden door zijne veelvermogende tus- sclienkomst verkregen zijn geworden." Zoo schetste eenmaai Prins Lodewijk Napoleon Bonaparte de zegeningen, die zijn groote Oom van plan was aan Europa te schenken. Inmiddels is de Prins zelf Keizer gewoideu en er schijnt reden te bestaan om te vermoedendat ook hij bereid is deze weldaden in meer of mindere mate over Europa te verspreiden. Weldaden, zeggen wij; en waarlijk, wie zal niet liet vele goede erkennendat door den bewonderenden Neef wordt opgesomd! Er bestaat echter naar onze meening één bezwaardat voldoende is om al die zegeningen in druk kende lasten te veranderen. Wij houden er niet van, dat een geheel werelddeel ingcrigt wordt door een enkel persoon of volgen een bepaald stelsel. Wij zien gaarne, dat goede zaken worden aangenomenmaar niet. dat men ze doet aannemen al zijn zij ook nog zoo goed. Wij houden niet van geleerde maatschappijen en genootschappen, die bezieling en leiding behoeven van buiten, en nog veel minder van zulke, die ge ordend worden. Men denke aan de H. Vimen t ius v e ree inging en de vrijmetselarij in Prank rijk. Wij willen geen eenheid, die door zoo'n veelvermogende tusschenkomst gevestigd wordt. Evenwel erkent de Neef, dat Oom wel wat haasti" en doordrijvend was. De Napoleontische idee was „inderdaad al te lang in den rook der kanonnen en het stof der veld slagen gehuld." Daarom werd de idee niet verwezenlijkt, en het begonnen werk weder afgebroken. Neef keurt het dan ook af, maar troost daarentegen de schim des groot,en Kei zers met de verzekering: „de vrije volken arbeiden overal aan liet optiekken van uw gebouw." De vrije volken zei- ven aan den arbeid. Ziedaar een schoone gedachte, en liet Keizerrijk is de vrede de volgende Napoleon zal haar eer biedigen. Helaas! wanneer het te doen is om onrust, te zaaijenom magtige mededingers te verzwakken door tweespalt, te wekken tusschen Regering cn Volk, en alzoo eigen in vloed eigen mant, en gezag te versterkenwanneer de maat regelen zoo genomen zijn, 'dat. de volksstemming naar om standigheden algemeen of meer beperkt de verlangde uit- komst°»TO<?/ geven, dan wordt, de volksstem gehoord, dan worden nationaliteiten geëerbiedigd dan is het vrije volk vrij in zijn werkdan wordt, liet geroepen om zijn zegel te hechten aaK het werk der willekeur. Ziet daarentegen Mexico. Waarlijk daar is geen stem ming noodig om den wensch des volks te leeren kennen. Ond'anks de tegenwoordigheid van een vreemd leger in het midden des lands, en in weerwil der begunstiging van der Regering vijaudige partijen en personenhoudt deze zich maanden lang staandeen l'raiikrijk ziet zich genoodzaakt zijn expeditie-leger aanzienlijk te versterkenom liet volk te overwinnen, dat het in de gelegenheid wil stellen om vrijelijk een andere Regering te kiezen dan die het zoo krachtig verdedigt En Italië? Cavour, uwe nagedachtenis zal blijven be staan om liet, groote werk door u verrigtmaar de smet zal er onafscheidelijk aan verbonden zijndie u reeds bij uw leven werd aangewreven en u in den dood bleef aankleven de smet van liet werk der vrijheid afhankelijk gemaakt te hebben van den man der Tuileriën. Was Italië nog niet sterk genoeg om zelf zijne vrijheid te bevechten, het had belmoren ie wachten. Met zulk een bondgenoot mogt de strijd niet gestreden worden. Ultramontaansche bladen we zen er dezer dagen weder op dat een Italiaansclie Monar chie voor Frankrijk een te geduchte mogendheid zou zijn. Napoleon heeft door den Italiaanschen oorlog wel Oostenrijk willen verzwakkenmaar geenszins een nieuwen krachtigen Staat helpen scheppen oumiddelijk aan zijne grenzen. Neef wees er op in zijne vroegere werkenhoe Oom geheele lan den in reserve had, waarover hij zou hebben kunnen beschik- den om zijn doel te bereiken. Ook hierin achtte hij hem navolgenswaard. Een Italiaansclie Statenbond scheen dan ook volgens de plannen des Keizers de vrucht der Itali aansclie beweging te moeten zijn, en zou gewis in afhankelijk heid en dienstbaarheid aan Frankrijk een schoone navolging van het Rijnverbond geweest zijn. De zaken namen echter een anderen loop, en liet"Italiaansclie Koninkrijk kwam tot stand. Naauwelijks kon men zeggen, dat er een Italiaanseh Volk bestondof er ging een kreet uit op om zijne hoofdstad om Rome. De wenseli om Rome te bezitten was en is nog algemeen. Elk Italiaanseh ministerie moest herhaaldelijk ver klaren dat het voortdurend werkzaam was om dat bezit aan het laud te verschaffen. Volk en Vertegenwoordiging hieven eisclien. dat daartoe onvermoeid alle pogingen werden aangewend. Rome nu wordt in bezit gehouden door den „roemrijken bondgenoot van Victor Emmanuel," zooals het tegenwoordige Italiaansche ministerie zegt. Niemand noch zij die onbepaalde voorstanders zijn van 's Pausen wereldlijk gezagnoch degenen die dit gezag niet onmisbaar achten voorde onafhankelijkheid'van de Kerk en haar Hoofd, en het in geen geval willen gehandhaafd zien tegen den zin des volks niemand gelooftdat de bezetting van Rome ge schiedt ter wille van den II. Vader. Zoolang Napoleon Rome in bezit heeftis Italië van hem afhankelijk. Waarom zal hij aan dien toestand een einde maken Garibaldi's op zet in weerwil des Kouings geeft hem een schoon voor wendsel aan de hand om "te Rome te blijven. „Tegenover de mogelijke gevolgen van den demagogischeu opstand, is de Fransche Regering meer dan ooit, aan hare militaire eer ver- pligt om den H."Vader te besehermen," verklaart de Moni- teur en verder„De wereld moet wetendat Frankrijk in de ure des gevaars geenszins hen verlaataan wie het be scherming Leeft toegezegd." En hiermede is de bezetting van Ronie tot een zaak" van eer voor het Fransche volk ge maakt. Wanneer de ontevredenheid eens volks over de Fransche inmengiug tot bedreiging en gewapend verzet over slaat, gedoogt de militaire eer geen terugtreding, en geheel Frankrijk moet 's Keizers opzet toejuichen. Zóó in Mexico zóó te Rome. De Italiaansclie Regering blijkt onmagtig om Rome aan Italië te geven. Het tegenwoordige ministerie Ratazzi staat bekend als uitermate Fransehgezinden past op de wenken Be Federalisten strijden niet voor den ondergang der slavernij, maar voor de handhaving der Unie. Be door hen gevoerde on derwerping soorlog is politisch een onregtzedelijk een gruicel. Dit was het resultaat mijner vroegere in deze Courant opge nomen beschouwingen. Alzoo verdienen de Noordelijken onze sympathie geenszins in den heldhaftigen reusachtigen strijd welken zij tegen de afgescheiden Staten ondernomen hebben. Verdient ecliter de oorlog zelve onze sympathie niet wegens de daarvan te verwachten 'heilzame gevolgen, al moeten wij ook aan de oorlogvoerende Federalisten onze bewondering ontzeggen? en verdienen de Zuidelijken in hunne held haftige verdediging toch niet onze onverdeelde antipathie omdat zij eene slechte zaak voorstaan Deze beide vragen wensch ik ten slotte nog te beantwoorden. Men heeft zich vooral in het begin des oorlogs wel eens te veel gehaast, om van de slavenemaneipatie heilzame gevolgen te verwachtenzelfs heeft men gelieven te zeggeu dat de afschaffing der slavernij zoo niet het. bedoelde toeli liet, lo gische gevolg van de overwinning der Federalisten zal zijn. Mogt, liet deze laatsten gelukken om de afvallige Staten weder in den schoot, der Unie terug te voeren, dan ware liet te vreezen (gelijk vroeger reeds door mij besproken werd)dat zij om de'slavenhoudende bevolking te winnen en haar van hernieuwde pogingen tot afscheiding te doen afzien, omtrent de slavernij zeer toegevend en inschikkelijk zouden zijn. Het is echter zeer mogelijk, dat de tegenwoordige oorlog aanlei ding zal geven tot vendingendie de afschaffing of vermin dering der slavernij zullen te weeg brengen; en zulks zoowel Dit stuk kon in de beide vorige nummers dezer Courant wegens plaatsgebrek niet worden opgenomen. indien het Noorden triumpheert, als indien het ten slotte gedwongen wordt het gebied der afgescheidene Staten te ontruimen en hunne onafhankelijkheid te erkennen. In het laatste geval toch is het denkbaar, dat de economische en sociale toestanden van het, Zuiden zoodanig door den oorlog geschokt zullen zijn, dat zonder eenigen aandrang van buiten eene maatschappelijke hervorming ook ten gunste der slaven liet gevolg daarvan zijn zal. Misschien zou juist deze uiter ste inspanning voor de slavernij daarna eene reactie tegen dezelve te voorschijn kunnen roepen. Het is dus minstens nog zeer onzeker te achten of de oorlog, welke daarvan ook de uitslag moge zijn. belangrijke voordeelen voor de emancipatie zal afwerpen. Evenmin laat zieli tot dusverre iets bepaalds voorzien omtrent de wijze waarop of den weg waarlangs de slavernij ten gevolge des oorloos zal kunnen gefnuikt worden Het eemgewaaraan men zich vast kan houden, is, dat de geheele Amenkaansehe maatschappij in beroering verkeert, en dat znlks tot genezing der maatschappelijke kwalen zal kunnen leiden, gelijk dik wijls uit de omkeering van het bestaande een betere toestand verrezen is. Voor zoo ver ik weet heeft, men omtrent het geen uit den oorlog volgen zal nog weinig bepaalde gissingen gewaagd. Men staat voor een chaötischen toestand en hekent zijne onwetendheid omtrent de zamenhang van nog onbekende febeurtenisseuzijne onmagt, om de toekomst te voorzien. Van logiscli-noodzakelijke gevolgen kan dan ook in ernst "•eene sprake zijn. Zelfs van de historisch-mogelijke gevolgen is niets met, klaarblijkelijkheid cn bepaaldheid te voorzeggen. Over den zamenhang der feiten in het verledene mogen wij ons met veel nasporing en overdenking juiste inzigten ver werven. maar omtrent do juiste toed ragt van het toekomende laat zich uit de tegenwoordige gebeurtenissen en toestanden meestal weinig voorzien, en /de voorspellingen dienaangaande worden gewoonlijk door de uitkomst beschaamd. Ook de tweede vraag kan m. i. niet toestemmend beant woord worden. Men moet onderscheiden. De voorname reden voor de afscheiding van het Zuiden isdat het een slechte zaak de slavernijvoorstaat. Maar de zaak, weike door het Zuiden in zijn wederstand tegen den onderwerpings- oorlo" der Federalisten wordt voorgestaan, is geene slechte zaak." Het Zuiden strijdt om niet aan de Unie onderworpen te worden, het strijdt voor zijne onafhankelijkheid. Misschien zal iemand zegge„dit moge waar zijn, wat liet. onmiddelyk voorwerp van den tegenstand der Separatisten betreft, docii middelijk strijden zij toch voor het behoud der slavernij; dit blijft de hoofdzaak." Ik geloof daarentegen, dat de verde diging hunner onafhankelijkheid en van huis en haardstede te^en'de veroveraars thans bij de Separatisten op den voor grond staat. De redenen tot afscheiding: het verschil punt der slavernijdat omtrent den vrijen handeldoor de Zui delijken tegenover het Protectionisme der Noordelijke Indus triëlen voorgestaan, en nationale antipathie, mogen door den oorio"- no" versterkt, worden, het alles beheerschende denk beeld0 is in het Zuiden, dat men, zicli eenmaal afgescheiden hebbende, niet met geweld van wapenen in de Unie wil te- ru"gebragt worden. In dat denkbeeld vindt de verbazendo energie der verdediging haren grond. Ook moet men zieli geene verkeerde voorstelling vormen om trent liet kwade geweten der Separatisten over het door hen voor gestane booze beginsel der slavernij. Aan die instelling, w-elke de voorname grondslag van hunnen economischen en socialen toe stand is. zijn zij nn eenmaal gewoon, zij merken de negers als een door de natuur misdeeld en tot ondergeschiktheid bestemd ras aanzij veroordeelen het misbruik niet liet gebruik der slavernij. De abolitionnistische beweging in het Noorden heeft, in de laatste jaren eene tegenovergestelde beweging in het Zuiden te voorschijn geroepen. Men heeft, daar de voortreffelijkheid der slavernij met allerlei schoonschijnende redenenen Diet

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 1