ALKMAARSCHE COURANT IN». 36. Vierenzestigste Jaargang. 1862. Zondag 7 September. *V'~-j Xfï>- -v ©IHciccï C5cbccllc. HERlJiK, fjoliticfc ©oersigt. Eene landbouwkundige Raadgeving. 'Ml 1 Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar f 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4,—. Brieven franco aan de Uitgevers. HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ureingezonden berigten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETIIOU DERS van ALKMAAR, voldoende aan art. 203, der wet van 29 Junij 1851 (Staat.sbl. n°. 85), Brengen ter openbare kennis: dat de gemeenteOcgrootmg voor 1863 op 27 dezer den Gemeenteraad aangeboden, ter Secretarie dezer gemeente gedurende 11 dagen na beden ter lezing nedergelegd, en tegen betaliug der kosten in afschrift verkrijgbaar is gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, L. de SONNAYILLE Weth., den 30 Aug. 1862. De J SP AN J AARDT. voor de genen, die tot, dus verre verzuimd hebben hunne maten pn gewigten te doen herijken op WOENSDAG en DONDERDAG, 10 en 11 September 1862. van 's voormid dags 10 tot 's namiddags 3 ure, in bet gewone lokaal. l)e Arrondissement! IJ her te Alkmaar, S P AN J AARDT. De volgende personen worden verzocht zich in de eerst volgende acht, dagen van des voorinlddags 9 tot 2 ure ter secretarie aatitemelden PIETER VOLKERS, 1. w. Woubrugge; ANTJE ZWAAN, 1. w. Callantsoog, CORNELIS MOSK, 1. w. Zijpe, LUDO- VICUS de LANG, 1. w. Buiksloot, ANTJE ZWAAN. 1. w. Callantsoog. JOHANNES KOK, 1. w. Enkhuizen; NICO- LAAS POVER, milicien verlofganger dezer gemeente, lig- 1ing I860. Garibaldi is verslagengewond en gevangen genomen. Ziedaar het belangrijke berigt, dat wel verijent aan het hoofd van ons overzigt te staan. Zijne verwonding en gevangen neming zijn zeker. Verwonding doet een gevecht onderstel len maar er heerscht tot nog toe een wonderlijke schaarselite aan berigten omtrent die gevecht. Wij lezen, dat Garibaldi, nadat hij vruchteloos had getracht de stad Reggio te bezet ten, naar het binnenland was opgetrokken doch in de bergpassen van Aspremonte door den kolonel thans generaal Pal- laviciri is gevangen genomen. De magt van Garibaldi zou bestaan hebben uit 2000 man, waarvan als gesneuveld worden opgegeven 12, en als gewond 200. liet getal manschappen van Pallavicini zou 1800 bedragen hebbenhun verlies is niet bekend. Maar dan kon er bezwaarlijk van een ernstig gevecht sprake zijn; althans bloedig is de strijd niet geweest. Sommigen willen hieruit opmaken dat Garibaldi, bespeurende dat bet leger en de bevolking niet eenstemmig zijup partij kozen, noodeloos bloedvergieten heeft willen voorkomen, en daarotp naauwelijksnoemenswaardigen weerstand heeft geboden. Wij achten deze onderstelling in 't geheel niet onwaarschijnlijk. Mogelijk zu hij zich ook zoodanig door de troepen ingeslo ten dat aan geen ontkomen te denken viel. De vijanden van Italië willen aan deze plotselinge beslissing weer een grond ontleenen om de gelieele beweging voor oomediespel te houden. Alles zou vooraf zoo beraamd zijnom het smach tend verlangen der Italianen naar Rome en te gelijk de magt der gevestigde Regering om de orde te handhaven ten dui delijkste te bewijzen. Wij hebben reeds meermalen onze meening geuit, dat hier te edele gevoelens de drijfveren dei- daden zijnom de beschuldiging van comediespel anders dan als een beleedigiug te kunnen opvatten. Doch Garibaldi is gevangende beweging ter bemagtiging van Rome ten eenenmale mislukt. Moeten wij ons over deze gebeurtenis verheugen of bedroeven Hoe zullen wij schepselen van éénen dagliet nut of het nadeelhet tijdige of ontijdige zelfs vau gebeurtenissen en plannendie onder onze oogen voorvallen en beraamd worden, met juistheid beoordeelen Toch raeenen wij reden te hebben om ons te verhengen, dat Italië niet door een bloedigen burgeroorlog verscheurd wordt, dat het pleit zoo spoedig eu ten koste van zoo weinige slagtoffers is beslist. Het, bleek tochdat de Regering zich op ernstigen tegenstand had voorbereid, en de bevolking, ofschoon ongetwijfeld voor 't meereudeel Garibaldi's plannen genegenechter aarzelde om daartoe mede te werken in strijd met het gevestigd gezag. Er be stond toch gegronde vrees, dat deze ondernemingdie de een heid van Italië moest, voltooien, die eenheid geheel zou doen verloren gaan. Wanneer Italië in zich zelve verdeeld was en in eigen boezem oorlog voerdezou dau Oostenrijk niet van de schooue gelegenheid gebruik gemaakt, hebben, om het onlangs verloren Lombardije te hernemen en zoo mogelijk dezen" of genen der verdreven Italiaansche Vorsten op zijn troon te herstellen? Zou niet Erankrijk in 't belang der orde tusschen beide gekomen zijn. En waarom zou die tusschenkomst niet geleid kunnen hebben tot de stichting van een van Frankrijk afhankelijk Koninkrijk Napels? Deze gevaren zijn nu gewekende burgeroorlog is vermedendaarin verheugen wij ons. Had dan de Regeringhet leger of het volkde beide laatsten vereeuigdof wel allen te zamen Garibaldi's opzet moeten steunen Dan was er zeker eenheid van handelen geweest van de zijde van Italiëmaar wie zou het bijgestaan hebben tegen den aanval zijner beide vijandenvan Oosten rijk en Frankrijk? Welke mogendheid zou krachtdadig voor Italië in de bres zijn gesprongen? Wij kennen er geen. Misschien veel betuigingen van goeden wilveel woorden van deelnemingbezetting van Sicilië door Engeland om niet den gansehen buit aan Frankrijk te latenmaar Italië zou er weinig door gebaat worden. De Kölmche Zeifung wijdt nige woorden aan Garibaldi, die wel reeds door onze dagbladen zijn vermeldmaar zoo geheel ons gevoelen wedergeven [dat wij ze hier nog ecus herhalen«Met het verstand moest ieder Garibaldi's onder neming misprijzendocli in weerwil van zich zeiven bijna trok het gemoed zijne party. Het is zoohij stond tegen zijn wettigen Koning open dreigde diens nog eerst onlangs gegrondvest rijk in de grootste gevaren te zullen storten. Gelakte Garibaldi's plan/waren de Eransclien te Rome fei telijk door hem aangetast geworden, dan zou Frankrijk in de noodzakelijkheid verkeerd hebben om de eer zijner vlag te verdedigen en de thans zoo gunstige meening van het Eran- sche volk ten aanzien van Italië omgeslagen zijn tot het tegenovergestelde. Ook laat het zich naauwelijks denken dal Oostenrijk de gunstige gelegenheid om zijne zuiver de fensive stelling te verlaten ongebruikt zou hebben laten voorbij gaan. Het zou zich hoogst waarschijnlijk aan Frank rijk hebben aangesloten, en met Erankryks hulp de Itali aansche eenheid hebben vernietigd. Uit dit oogpunt hebben vele opregte vrienden van Italië, vooral in Engeland, Ga. ribaldi's onderneming in de sterkste bewoordingen afgekeurd." «Doch er is aan den penning ook een keeifjde. Indien niet op deze wijze op welke andere wijze dan zullen de Eranschen bewogen kunnen worden om Rome te verlaten dat zij nu reeds dertien jaren bezet houdenen in weerwil der vertoogenniet alleen van Italië maar ook van Enge land minder dan ooit voornemens schijnen te ontruimen Hoe is 't mogelijkin weerwil van vertoogen Hoe zal Italië ooit kunnen worden losgemaakt uit de mazen der Eransche staatkunde, waarin liet verstrikt ligt En toch is juist dit het vraagstuk, dat door de Italiaansche Regering moet worden opgelost. Den staatsman Ratazzi schijnt het daartoe van het vereischte doorzigt of aan de noodige zelfstandigheid te ontbreken. Is het dan wonder, indien het geduld der Italiaansche natie eindelijk uitgeput raakt? Won der. indien de krijgsman Garibaldi, de ongeduldigste van alle Italianen het zwaard uit de schede trekt en uitroept Rome of de dood?" Het blad eindigt zijne beschouwingen met de woorden: //De geschiedenis zal van hem getuigen, dat hij geen staatsman was, dat het hem haperde aan hoogere verstandsoutwikkeliug(?)eu dat zijne staatkundige en gods dienstige denkbeelden den toets bezwaarlijk konden doorstaan; doch tevens, dat hij een dappere degen was en een eerlijke zieldie zijn vaderland onbaatzuchtig en met zich zelf ver loochenende liefde beminde. Hij was het geweten van Italië." Die man is nu gevangen, en men beraadslaagt, voor welke regthauk hij zal te regt staan. In een conferentie van de Ministers met eenige bekende staatkundigen is besloten dat de zaak der opstandelingen voor speciale militaire com- missiën behandeld zal worden. Wij zijn benieuwd te verne men hoe men met Garibaldi en de overige gevangenen zal handelenen kunnen zeer goed begrijpendat de Regering tamelijk met hen verlegen is. Zij kan er toch niet aap denkenom hen met eiken andereu overtreder der wet ge lijk te stellen. Bij elke revolutionaire beweging wordt het regt 't zij dan werkelijk of vermeend boven de wet geplaatsten een Regering, die haar bestaan aan zoodanige bewegingen te danken heeftkan bezwaarlijk eensklaps de letter der wet herstellen, en aan de hoogere beginselendie haar in 't leven riepen't zwijgen opleggen. Garibaldi kan onmogelijk met ieder ander gelijk gesteld worden; hij is altijd beschouwd als een man, die in zekeren zin boven de wet stond omdat hij de uitdrukking en de leider tevens was van de meening des volksomdat hij was //het geweten van Italië." Van dit denkbeeld moet, dunkt ons, liet ge lieele volk diep doordrongen zijn, en 't zou zeker de Rege ring van de natie vervreemden, wanneer zij toonde dit niet te begrijpen. Wij achten het reeds een nadeel voor Italië dat Garibaldi een oogeublik gevangene iswij hoopten nog altijddat er een verdrag zou getroffen wordenwaardoor de invloedrijke volksman op meer eervolle wijze van zijn opzet kon terug komen. Mm most, niet vergeten dat wanneer Italië niet altijd aan den leiband van Erankrijk wil loopen maar waarlijk onafhankelijk wil zijnhet behoefte zal ge voelen aan mannen als Garibaldi en aan de beginselen door hem vertegenwoordigd, beginselen, die het volk er toe bren gen om alles aan he,t vaderland op te offeren en zich bij duizenden en duizenden te scharen onder zijne vanenwan neer dat vaderland zijn geld of zijn arm behoeft. Met een gewone bereidwilligheid om belasting te betalen en een con scriptie komt men er nieter is in Italië meer noodi"-, om zich als onafhankelijke staat te handhaven tegenover "vijan den en boudgenooten. Intusschen kan het ministerie Ratazzi wijzen op" een schit terende overwinning; het beeft op zeer voldoende wijze ge toond meester te zijn. Wanneer de ontruiming van Rome door de Eranschen ter sprake gebragt werd beweerden de tegenstanders van dezen maatregel ouder audereudat Victor Emmanuel's Regering niet in staat zou zijn, den Paus tegen, de revolutie te besebermeuen de bewaking van Rome haar dus niet kon worden toevertrouwd. Die Regering heeft thans meer dan voldoende bewijzen gegevendat zij haar gezag weet te handhaven, en van niemand daarop eenigen inbreuk duldt. De proef was niet gering. De man, die voor drie jaren Sicilië eu Napels in opstand bragt als op het stampen van zijn voet, en in weerwil van leger en vloot een ouden vermolmden troon deed in een storten, diezelfde man komt op hetzelfde eiland en op hetzelfde vasteland terug, en roept bet, volk op om den algemeenen wenseh, hetbezitvan Rome te verwezenlijken. De bevolking, ziende dat de nieuw gevestigde Regering deze ouderneming niet ondersteunt, blijft rustig. Dit bewijst, dat het volk niet meer gediend verkoos te zijn van den Bourbon, maar zich vast heeft aangesloten aan Victor Emmanuel. En welke zijn de vruchten der overwinning van het ministerie? De Frausche Regering heeft die te Turijn geluk doen wen- Verdeel en heersch: teregt heeft de gissing, dat men deze spreuk bij zijne handelingen als wegwijzer aannam reeds veel ergernis en verontwaardiging opgewekt. Ook thans nog wordt dikwijls aan de spreuk verdeel en heersch herinnerd om de menschen te waarschuwen tegen de heerscbzuchtigen, die ons zachtkens aan door de aanmoediging van allerlei nietige twisten en verdeeldheden onze beste krachten willen doen verspillen eu ons zoodoende onder hunne bevelen willen krijgen. Daartegen moet door een ieder gewaakt wordendoch de eerste stap om daartoe te geraken is eene goede broodwin ning te bezitten. Maar hoe algemeen is thans de klagt dat die zoo erg verloopen Welligt is er geen stand in ons vaderland, waaronder die klagt, niettegenstaande den dikwerf bedriegelijken schijn van welvaren, zoo luide gehoord wordt, als onder de landbouwers. Als hunne voorvaders toch eens konden terug keereuze zouden tranen storten over de vervuilde weilanden, over de slecht bezorgde melkbeesten enz. De hierboven geplaatste spreuk zoude, bij eene andere toelichting, misschien een deugdelijke handwijzer zijn op den weg "die landbouwers moeten bewandelen om weer ver heugd te worden door eene liooge opbrengst der weilanden. Het hardedraderigeonvoedzame grashet hoefblad eu nog zoovele andere onaangename gasten moeten noodzakelijk door den tijd bij goede behandeling de plaats inruimen voor malsch grasgroote klaver enz. Hoe veel rijker zal dan de boer worden Is het dan niet waar, dat we, om den grond zoowel van bouw- als weiland een hooge opbrengst te doen geven de fijne wortelvezeltjes der planten een gemakkelijken loop naar de diepte moeten geven? En is die weg niet gemakkelijk te banen door den grond vlijtig te bewerken en te verdeelen Het is bekend, dat op kleigronden des winters de koude vorst bij dat verdeelen van den grond voor den menscheen magtige bondgenoot is. Daarom wensebte ik de landbouwers zoo gaarne eens over te halen een proef in het klein met hun weiland te nemen. Als 's winters vóór het vriezen de landbouwer en zijn knechts geen raad weten met den leegen tijd, moesten ze midden op hnn weiland eens een put schieten en daaruit eenige kluiten kleiuit de diepte genomeneens goed laten doorvriezen. Bij droog weder in het voorjaar moeten die tot poeder vervallen kluiten dan iu een regte lijn over het land verdeeld en verspreid wordenen ziet dan in den na zomer eens goed, hoe in plaats van allerlei onkruid op die regte lijn de zoo voedzame klaver zachtjens aan de overhand zal verkregen hebben in het weilandhoeveel fijner gras aldaar te voorschijn zal gekomen zijnOok alle aschals die maar fijn of dun uitgespreid wordt, is een beste mest stof voor het weiland. Is er deugdelijker steun voor de welvaart van een bouwers huisgezin dau trouwe verzorging vau don en kan meu zoo doende niet gemakkelijk door Veri naar willekeur over de opbrengst heerschen? CLOVIS TOHOR'AN.*'

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 1