De ware Weldadigheid. C:. JcachiHscitc Sjcvigtcu loos Trie zich over de nederlaag vau Garibaldi verheugt, en roemt, den veralagene als overwinnaar. Reeds erkent het ministerie zijn misslag door zijne rade loosheid wat het met den zoo stout, bege rden gevangene zal aanvangen. Is die vraag dan niet vroeger bij de zeer voorzienige heeren staatslieden opgekomen Voor den krijgsraad, roept, de minister van oorlog, die waarlijk krank zinnig schijnt geworden. Voor den Senaat, raden de man nen die begrijpen dat. zij te ver zijn gegaan om geheel te rug te kunnen keeren. Kwijtschelding, algenreene amnestie, smeken anderen, die eindelijk inzien, dat het tijd wordt zoo spoedig mogelijk van den lastige gevangene ontslagen te worden. De laatste weg zou zeker nog de verstandigste zijn; maar de amnestie zou in elk geval te laat komen om eenige uitwerking te doen. Ieder weet, dat zij door de noodzake lijk is afgeperst, en ziet, er slechts het weerstrevig toegeven der onmagt in. Het ministerie schijnt dit echter nog dui delijker te willen maken. Men zou namelijk eindelijk beslo ten hebben om de gevangenen eerst te veroordeelen en hun daarna gratie te geven. Wat zullen dat achtbare teregtzit- tingen zijn wanneer ieder vooraf weet wat het einde zal wezen! Een geregteüjk comediespelMaar daarbij zullen de aanklagers gewis de schoonste rol niet vervullen. Daar zal Garibaldi, daar zullen zijne verdedigers en de be roemdste mannen zullen zich voor hem aanbieden wijzen op zijne onkreukbare trouw aan het. oude pi'ogrammaop zijne onveranderde leuze Italië en Victor Emmvi-uil, op den eersten togt naar Sicilië, die geheel zuidelijk Italië tot de eenheid bragtop den dank des Koning voor deze revolutionaire expeditie, op den vredekreet te Aspromonte. En de beschul digers zullen antwoorden en zeggen: W-ij hebben een wet,, en volgens die wet, moet hij sterven. Maar wat, zal het baten, of al de regtervolgens eed en pligt een wett:g von nis velt, wanneer het. gansche volk gevoelt, dat er onreyt gepleegd wordt. Doch het is, of het ministerie alle bezinning heeft verloren. Om dat onregt meer te doen uitkomen, worden de nog over gebleven vrijwilligers der beroemde //duizend van Marsala" die, in I860 op Sicilië landden met, een jaargeld begiftigd ofschoon de Regering herhaaldelijk elk aandeel aan den togt ontkende. O, iiad die Regering zich slechts tegenover den man te Parijs even magtig gevoeld als weleer tegen Frans II, hoe zou Garibaldi's intogt te Rome jaarlijks evenzeer als natioi aal feest reviexd worden als die te Napels, die dit jaar echter krachtens dezelfde beginselloosheid niet zal her dacht worden. «Een machtige vasal, des dienens moede, Verschopt, zijn leenbrief, beft, zijn banderol Steunt brusk zijn onafhanklykheid op 't zwaard. En roept zijn mannen op naar hun geweten. Daar komen en daar weigren op dien grondslag. Ed. zoo de leenman 't. leen-erf vrij veeht,heet Hy held; en moet hy buigen oproerling. En altoos zit 't geweten op den troon." Zoo laat Hofdijk zijn Jago in //De bloem der waereld" Aqraingoed en kwaad afhankelijk maken vandengun- stigen of onguiistigen uitslag; en zoo gaat het slechts al te dikwijls. In elk geval is nu zeker Garibaldi geen vasal had hij geen leenbrief te verschoppen, en streedt hij niet, voor eigen onafhankelijkheid maar t.ooh. hij verhief zijn banier op eigen nsam al was 't ook ten dienste van Victor Em manuel; beide togten -- die van 1860 en van 1S62 zijn revolutionaire expeditienen de mannen van Marsala en van Aspromonte zijn vrijbuiters; maar moet het bewind van Victor Emmanuel de eersten helden hoeten, omdat zij optrokken tegen den zwakken Frans 11, en de laatst,en oproerlingen noemen, omdat liet. bij hen den magtigen Eranschen Keizer gold? 't Volk zal eerlijker oordeelen eu r-een verschil opmerken tnsschen de eersten en do laatsten. De aangehaalde regelen mogen een juiste teekening geven van een diplomaten-geweten't volk houdt er een ander op na. Garibaldi zelf is hot geweten van Italië, merkten wij in ons vorig overzigt op. Voorwaar, Jupiter wil die mannen verderven. Het blijkt inmiddels meer en meer, dat de Italiaansche Regering door Garibaldi's onderwerping geen enkele schrede gevorderd is op den weg naar Rome. De voorstanders van 's Pausen wereldlijk gezag gaan voort met te bctoogendat in alle mogelijke gevallen de II. Vader legen de Italianen moet beschermd worden. Behaalt de nationale partij bij hen de revolutie, bet Al ozzinismeetc. in Italië de over hand dan spreekt bet van zelf, dat Rome daartegen bevei ligd moei worden. Ilaudliaaft zich de Regering en wordt de bewrgingspartij gefnuikt, dan blijkt het dat er geen zoo levendige begeertegeen behoefte aan Rome bestonddat. Italië die hoofdstad zeer goed kan missen. En de Eranselie Regering Keizer Napoleon, schijnt van hetzelfde gevoelen. Immers, de Brusselsche Independence is in beslag' genomen, en liet, te Bordeaux uitkomend dagblad la Gironde heeft een tweede waarschuwing ontvangenbeide wegens een betoog ten gunste der Italiaansche bewegings partij en in la France gaat de heer de la Guéronniere voort met op alle mogelijke wijzen de eenheid van Italië te bestrij den. Nu eens is die eenheid een droombeeld en //zal zelve bezwijken tnsschen den oorlog en de revolutie;" Rome's bezit zou Italie's ondergang zijn. Dan weder zou Italië met Rome lot hoofdstad een mogendheid van den eersten rang zijn, voor Frankrijk gevaarlijk. Zoo komt men er altijd. Wij voor ons gelooven dat Rome een belangrijk strategisch punt is, en daarom zal Frankrijk er zoo lang mogelijk blijven. Frankrijk moet door Italië niet meer als zijn bondgenoot, maar als zijn vijand beschouwd worden. Het nieuwe Koninkrijk moet zijn steun elders zoeken. Een Engelsch blad (ministerieel) wees er op, dat er wel onwaarschijnlijker dingen gebeurdzijn dan een Italiaansch-Oostenrijksch verbond ons nu voorkomt. Wan neer Oostenrijk werkelijk toont een zuiver constitutioneele staat te zijn, dan kan het althans geen verloren Italiaansche bezittingen willen terugvorderen, en zou een bondgenootschap met Italië tegen den Eranschen overmoed nog zoo vreemd niet zijn. Geen dankbaarheid kan Italië aan Frankrijk binden. Met Savoye en Nizza is Napoleon voldoende betaald. Weldra zal men m Italië evenzeer van Frankrijk afkeerig zijn als in Oos tenrijk. Beide staten zouden op den steun van Engeland kunnen rekenen. Zoo zou bet Italiaansche zwaard zich wel eens tegen den meester kunnen keerendie zich er van bedienen wilde. Zoo.zou uien den man kunnen terug drijven, die overal en altijd de overheersob.ing van Frankrijk beoogt. Het is een groot ongeluk in onze tegenwoordige maatschappij dat men zoo dikwijls geld geeft, aan de armen, hetzij in giften, hetzij in werkverschaffing, zonder na te denken of de wijzewaarop men geeft niet veeleer de armoede vermeerdert dan vermindert, db Bosch Kempee. De armoede in ons vaderland. Salomo zegt, in een zijner schoone sprenkeu//De regt,- vaardige neemt kennis van de regtszaak der armen; de god- looze treedt in dat onderzoek niet." Maar het is niet alleen in de regtszaakhet is in de geheele zaak der armenwaar wij allen belang 111 belmoren te stellen. Staat dit vastniet zoo gemakkelijk is de vraag te beantwoordenop welke wijze Kan opgelost worden dat gewigtig en droevig probleem der armoedewaaraan zich vooral thans vele krachten wijden. Eu hoe kan bet. anders Een ieder beseft ten volle, dat wij, allen leden van ééue maatschappij bepaald voor elkander aansprakelijk zijn en een ieder zegt liet zich dagelijkszie ik moet op deze of gene wijze dien ongelukkige helpen ik beu anders ten deele medepligtig aan zijne ellende. De in dividuele weldadigheid is dan ook de eenig ware. Men kan goed doen, men kan op nuttige wijze geven aan liefdadige instellingen en vereenigingen en bij gelegenheid van collec ten enz. De ellendige gierigaard verschuilt zich t.e dikwerf achter de bezwaren aan zulk weldoen per procuratie ver bonden. Maar de bijzondere liefdadigheid, mits zij niet zoo zeer opgewekt worde door eene zenuwachtige aandoening op het zien der ellende, doch zoo zij haren oorsprong heeft in waarachtige liefde tot den naaste en niet veel overleg ge paard gaat, is ontegenzeggelijk de meest vruchtbare. Eal ook deze echter duurzame vruchten dragen, dan behoort zij .vooral ontdaan te zijn van alle zelfzucht. Hij diezoo als het heet, weldoet,' ten einde hier of hier uam.ials eenige belooniug te ontvangen, gebruikt den arme als een werktuig tot, eigen voordeel en loopt gevaar de ware belangen van den noodlijdende uit het oog te verliezen. Laat 011s dus in de eerste plaats ons zeiven vergetenIaat ons ons begeven ouder de armen-, en trachten telkens een meer en meer juister inzigt te krijgen in den toestand van den hclioef- tigen broeder. Laat het ons streven zijn hem op te heffen uit zijne zorgeloosheid en onverschilligheid en ons doel zij vooral zijne schrikbarende onkunde te verminderen, want hoe men ook denken moge, allen komen tot dezelfde slotsom: de armoede kan alleen met goed gevolg bestreden worden door vooruitgang in zedelijke en maatschappelijke beschaving. Moge ieder onzer daartoe medewerken en zelf het goede voorbeeld geven JUNIUS. Op de feestelijke bijeenkomst der oud-kweekelingen van het gymnasium van S. Anna te Augsburg is van Keizer Napoleon, die aldaar van 1821 tot 2d studeerde, een eigen- handigen brief van deelneming ontvangen, vergezeld van een geschenk van 100 flessehen champagne-wijn benevens van 5000 fr. voor de armen der stad. BEMSIE. Den 10 is het spoorweg-station te Ostende verbrand. ES GEI, Dc Koningin heeft aan de zeekapiteins Lag en Osborn een een 2jarig verlof verleend, ten einde door het aankoopen en uitrusten van schepen en hét bemannen derzelven metbritsche vrijwilligers eene marine voor het. Chinesche gouvernement te scheppen. De admiraliteit heeft, tot dit, doel 2 kanonneer- schepen eu 1 schroefkanonneerboot beschikbaar gesteld en op particuliere werven zijn eenige bodems in aanbouw. Te Liverpool is een armengestieht verbrandwaarbij 23 meest jeugdige personen den dood hebben gevonden. De beroemde heelkundige Partridge begeeft zich op kosten van eenige vermogende lieden naar Spezziaom Garibaldi te verzorgen. EUAVHSIIJK. Het schip Prince Jérome, met. troepen naar Mexico bestemd, is ter reede van Gibraltar verbrand. De bemanning en de opvarenden zijn gered. Een ander schipde Fleurusmede troepen voor Mexico aan boord hebbende, is door een Eranseh schip aangevaren en zoodanig beschadigddat het naar Gi braltar is teruggekeerdom te kalfaten. Volgens het rapport van den kolonel (nu generaal) Palla- vici, heeft hij, volgens bekomen stellige bevelen om zich van Garibaldi, des noods met geweld meester te maken, den 29 Aug. bij Aspremontediens linkervleugel aangetast en na een levendig vuur de vijandelijke positje omsingeld en met de bajonet vermeesterd. Een door hem gezonden parlementair had een weigerend antwoord bekomen en waseven als een tweededoor Garibaldi gevangen gehouden maar later op aandrang zijner officieren weder vrijgelaten. Een rapport door 14 officieren van Garibaldi, aan boord van de Duca de Genova opgemaakt, vermeldt, dat de generaal stellige bevelen had gegeven het vuur der troependie met ge weervuur naderden, niet te beantwoorden, welk bevel hij gedurigzelfs 11a het bekomen zijner wondenherhaalde. Slechts eenige jongeliedenverontwaardigd over het nut teloos bloedvergietenhadden zich niet kunnen bedwingen en tegen zijn zin de troepen wederkeerig beschoten. Na een kwartuur waren allen elkander genaderd eu verlangde Gari baldi Pallavicini te sprekendie hem eerbiedig behandelde en, in liet denkbeeld dat men den generaal zou vergunnen met een Engelsch schip te vertrekkenmeendedat men zijne mansehappen binnen 24 uren zou veroorloven huiswaarts ta keeren. Een brief van Garibaldi bevestigtdat hij zich over Pallivicini niet te beklagen heeft. Van diens troepen zijn 5 man gesneuveld en 25 gekwetst. Garibaldi is ingescheept onder den kreet der zijnen //naar Rome of de dood 1" He^ scheepsvolk bejegende hem met onderscheiding. De wonde in de heup is weinig belangrijkdie aan den enkel echter welschoon niet gevaarlijken zal slechts zeer langzaam genezen. De bekwaamste heelkundigen zijn met zijne ver pleging belast. De woude van zijn zoon Menotti is onbeduidend. Na zijne aankomst te Spezzia vertoonden zigli daar zoo vele Gai'ibaldiauenmet, de roode kiel gekleed dat de rege ring het noodig geacht, heeft om de bezetting met een ba taljon bersaglieri te versterken. Garibaldi verzekert, in boveiigeiroemden brief, geen spijt te hebben over zijne mislukte poging, omdat bij in geen enkel opzigt, is afgeweken van het oude, door den Koning en hem vastgestelde programma. Zijne officieren hebben namens, hem pogingen aangewend om geheim te houden, dat, er te Aspremonte 1 aliaansch bloed vergoten is; maar de vele ge tuigen van liet. gevecht en de wouden door zoovelen bekomen waren t.e krachtige bewijzen van het tegendeelom aan dit verlangen te voldoen. I11 den ministerraad 11a de gevangenneming van Garibaldi gehoudenwaren de gevoelens ten zijnen aanzien zeer ver schillend. De minister van oorlog Petilti wilde hem teregt- stellen voor den krijgsraad, Depretis eu Pepoli voor den Se naat, Sella en Conforli waren voor eene amnestiede ove rigen omdat toch de Kpninglijke proclamatie hem tot mis dadiger verklaard had. voor teregtstelling, maar gevolgd door de Koninglijke gratie. Het Senaatslid graaf Linati heeft hij brief aan den president-minister mede op amnestie aan gedrongen. Met de bejegening welke de vrijwilligers van de regering ondervinden maakt, een scherp contrastdat zij juist, thans aan de zoogenaamde duizend vuti Marsala een jaargeld van 480 fr. heeft toegelegd Te Napels is de verjaardag van den intogt van Garibaldi wegens de tegenwoordige omstandigheden niet, gevierd het gemeentebestuur heeft, de daarvoor bestemde 2000 ducaten aan de liefdadige instellingen geschonken. Verscheideneau- tiministrièle Gedeputeerden, die. voor hunne vrijhbid vrees den. hebben zich van daar aanboord van Engelseheschepen begeven. De generaal Lamarmora beeft, de staatkundige gevangenen op een oorlogschip doen brengen uit vrees dat eene poging tot buil ontzet rnogt ondernomen wor en. Te Catania zijn de troepen en de menigte in botsing ge komen ook te Palermo w rd eene volksbeweging door de nationale garde en de troepen onder deu kreet van //leve Koning' Victor Emmanuelbedwongen. De prinsen zijn den 5 te Genua teruggekeerd. De minister van oorlog is voornemens om de gevangen Garribaldiane»beneden de 18 jaren, naar hunne ouders te zenden. De, te Napels aangehouden engelsehe onderdaan Bishop is eveu als de overste Christen wegens eene zamenspanuing tegen de bestaande órde van zakentot lOjarigen dwang arbeid veroordeeld. De bisschop Caputo, groot-aalmoesenier des Koningsis overleden. De plaatsvervanger van den kardinaal-aartsbis schop heeft, te vergeefs van hem het, teriiguemen zijner ver klaring betreffende het romeinsehe vraagstuk gevorderd. Den 10 zou eene lijkdienst worden gevierd doch de plaatselijke geestelijkheid heeft geweigerd daarbij tegenwoordig te zijn. GT E V üïi 21 In liet Ilaliaanselie gedeelte van Tyrol vindt de eenheid van Italië niet alleen bijval bij den adel en burgerstand maar zelfs bij een deel der geestelijkheid, hetwelk zich openlijk tegen hot, wereldlijk gezag van den Paus verklaart. Franeiskanen worden wegens het, deelen van dit gevoelen in regten vervolgd. PRSJÏSSE1Ï. De Koning heeft den minister v. d. Uegdl geschreven, dat de uitslag van.het proces te Elberfeld zijn vertrouwen in hem geensins verminderd heeft. De commissie voor de begrooting van oorlog beeft thans haar rapport gereed zij stelt, voor de gewone uitgaven te brengen van 37.779.043 op 31,850.218 en de buitengewone van 1,826,663 op 1.604,400 tb. Ter zake der debatten over het budget van oorlog in bet Huis der Afgevaardigden, heeft.de minister v. d. Uegdl eene uitvoerige schriftelijke verklaring ingediendwaarbij hij het reet der Vertegenwoordiging, om de door de regering ver langde gelden al of niet te verleenen volmondig erkent maar te gelijk de. Kamer verantwoordelijk stelt voor de noodlottige gevolgen eener stelselmatigé oppositie. IIUSLAVEÏ. PoLEft. Het is de policie gelukt een ontwerp in handen te krijsen om door het geheele land geheime genootschappen te vestigen, tot het levendig houden van deu geest vari te genstand. Het hoofdbestuur zou gevoerd worden door 10 personen, die ieder in verband zouden staan met 10 anderen, en dezen weder met anderen tot de verst mogelijke uitbreiding. TÏISSIitEJ E. Den 6 is de conferentie over de Servische zaken ten ge noegen van de Porte geëindigd. De Turken behouden al hunne vestigen aan deu Donau, met uitzondering van Sokol en Ustitzazij verlaten laatstgenoemde stad e.i bekomen daarvoor schadevergoeding; het regtsgebied der vesting Bel grado wordt vergroot. - Deze voorwaarden behagen echter geenzins aan Vorst Michael en de Serviërs. Te Ustitza is het tnsschen dezen en de Turken weder tot een strijd geko men: de laatsten waren de aanvallers en staken het Servische kwartier in brand, waardoor 170 huizen en 180 magazijnen verwoest werden. Door t.usschenkomst der diplomatie werfl. een wapenstilstand getroffen. De vrijwillige bijdragen voor het voeren van den oorlog bedragen in Servie slechts 13191 fl. 's maandelijks en 136 in eer.s. Te Cettiuje (welke stad oog niet door de Turken bezet is, maar die haar van de omliggpude hoogten beheerschen) is, onder voorzitting van den Russischen consul, met de Mont.enegrijnen onderhandeld. De Porte verlangde de er kenning barer suzereiniteitde verwijdering van Mirko en vrijen doortogt van troepen door Spuz en Niktischmaar de bergbewoners trachtten hierin nog wijzigingen te brengen en de 'wapenstilstand inmiddels te doen voortduren. Omer- bas/a wilde echter niet toegeven en gelastte zijne manschap.

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2