De Herhalingschool. splinters uit de woud ca de pjjn vermindert. Aan een vriend te Napels heeft iiij doou schrijven, dat de liefderijke zorg, welke hij ondervindt, zijne genezing gewis zal bevorderen. Op een schrijven van den Amerikaansehen consul Canisius te Weenen, die hem uitgenoodigd had een bevel in het leger der Unie te aanvaarden heeft hij geantwoord dat hij gelooft, dat na de genezing zijner wonden en het eindigen zijner ge vangenschap, het tijdstip gunstig zal zijn om daartoe over te gaan. Men wil. dat de Koning in het geheim Garibaldi te Varignano een bezoek heeft gebragtdat 2 uren duurde. De dames te Milaan en Palermo hebben adressen geteekend, waarin op zijne in-vrijheid-stelling wordt aangedrongen. De Russische gezant, graaf Slackelbergheeft zich bij de regering beklaagd over de door haar verleende vrijheid tot het vieren van lijkdiensten voor de in Pebruarij 1861 te War schau gesneuvelden. De minister van buitenl. zaken, genl. Durando, heeft den 10 ecne circulaire aan de Europesche kabinetten uitgevaardigd, naar aanleiding van het gebeurde te Aspremonte, waarin hij o. a. zegt: i>de wet heeft de overwinning behaalddoch het wachtwoord der vrijwilligers is de uitdrukking van eene drin gende en zich telkens luider kenbaar makende behoeftede geheele natie vraagt om hare hoofdstad." De Koning heeft den heer E. Berlin, bestuurder van het Journal des Débals, tot commandeur, en den heer Alloury redacteur van dat 'oiadtot ridder der orde van S. S. Mau ritius en Lazarus benoemd. De abt Stellardi is uit Rome teruggekeerd met een brief en prachtige bruidsgeschenken van den Paus voor prinses Via. Op het congres van Italiaansehe geleerden, te Sienna ge houden. is besloten de volgende bijeenkomst te Rome te doen plaats hebben. Op bijna alle stembriefjes stond//Rome, de hoofdstad," hetgeen een uitbundig vreugdegejuich verwekte. De partij der reactie is voornemens te Napels een dagblad te stichten in den geest van het onlangs in Eraukrijk op- gerigte la France. De minister van justitie Conforlide eenige Napolitaan in het kabinet, een hoogst bekwaam en geacht man, weigert de hand te leenen, om, op verlangen van Ratazzi, de tijdens de dictatuur van Garibaldi op Sicilië aangestelde regters af te zettenen heeft zijn ontslag aangeboden. Ook verzekert men, dat de ministers Durando en Deprelis hunne portefeuilles wenschen neder te leggen. Te Napels worden steeds camoristen in hechtenis genomen, die meestal sluikers blijken te ziju. In de provinciën, vooral in Capit.anata, nemen de strooptogteq weder toe. De bekende aalmoezenier van Garibaldi, Jra Vanlaltoisvermomd uit Sicilië komende, den 22 op Napelscli grondgebied.gevangeu genomen. Den 20 is het Portugesehe eskader te Genua aangekomen. De admiraal Pucce gaf een gastmaal aan den Port. genl. Boyl, en stelde een feestdronk in ter eere van het volk dat den eersten martelaar voor de Italiaansehe onafhankelijkheid gast vrijheid heeft verleend. Prins en prinses Napoleon zijn aldaar opgewacht door de prinsen Humbert en Amadeus en de minis ters Uepretis en Pepoli. Te Turin zijn zij den 21 met de meeste plegtigheid ontvangen en door de menigte met geest drift begroet. De maire der stad had reeds bij proclamatie te kennen gegeven, dat de bevolking met de grootste vreugde de dochter des Ivouings en den Vorstdie voor Italië zoo warme liefde betoont, zou verwelkomen. Den 25 is de acte der lmwelijksverbindtenis van prinses Pia met den Ko ning van Portugal geteekeud. Uit de provinciën komen talrijke bezendingenom de jonge Koningin huwelijksgeschenken aan te bieden. BELGIË. Den 24 heeft de Koningvergezeld van zijne kinderen cn kleinkinderen, na zijn herstel de hoofdstad bezocht, welke met vlaggen en decoratien versierd was en waar hij met onbeschrijfelijke geestdrift begroet werd. Z. M. werd ontvangen door het stedelijk bestuur en ontving op het paleis de gelukweuschen vat: den Senaat en de Gedeputeerden. Bij ziju vertrek naar Laeken hieven 63 harmonie-vereenigingen de Brabanqonne aan. EXGELAK». Den 16 is te Belfast in Ierland eene vergadering van 70000 personen gehoudenwaarin besloten werd petitien t.e rigten aan de Koningin en de beide Huizen van het Parlement over de partijdige uitvoering der wettenwordende dezelfde overtredingen van Protestanten steeds gestreng bestraft en van Katholieken door de vingers gezien. Den volgenden dag zijn talrijke henden van de beide gezindheden op de been en met elkander slaags geraakt. Het hoofd van het stedelijk bestuur deed te vergeefs de krijgswet afkondigen en met den avond namen de beweging en de geweldenarijen aan verschillende huizen zoo toe, dat, eerst na middernacht, toen de voornaamste straten door 700 militairen en 600 gewapende policiebeambten bezet waren, de orde hersteld»werd. Te Montreal, in Canada, heeft eene inschrijving ten be hoeve der noodlijdende fabriekarbeiders hier te landeop één dag de aanzienlijke som van 8200 dollars opgeleverd. FRAKHRIJH. De Conslitulioncl wederspreekt de benoeming van den Ita- liaanschen genl. Pullavicini tot commandeur van het Legioen van-Eer. De Eransche gezant te Konstantinopel heeft in last mede te werken tot. handhaving van het status-quo in Montenegro, hetwelk door den bedongen aanleg van een militairen weg dreigt verstoord te worden. Den 24 Aug. zijn te Vera-Cruz 2000 manschappen ont scheept en dadelijk naar Orizaba vertrokken. K1KEKKI<XE.JKË SÏAAT. De Paus heeft ztch bij missive aan de Portugesehe pre laten beklaagd dat zij niet te Rome zijn gekomen om de canonisatie der Japansche martelaren bij te wonen en zelfs niet eens schriftelijk een bewijs hunner belangstelling heb ben gegeven. Koning Frans verklaart in een brief, dat hij binnen 2 maan den weder te Napels zal zijn om zijn bestuur te hervatten, Het nationaal comité te Rome heeft eene inschrijving ge opend tot het zenden van een bruidsgeschenk aan prinses Pia van Savoys. TT li KIJK. Ustitza wordt door de Serviers belegerd en Semendria en Schabatz zijn door hen herend. Den 22 is te Cettiuje het sluiten van den vrede door vreugdefeesten gevierdwaartoe ook de Turken waren uit genoodigd de aanleg van militaire wegen is goedgekeurd en de verwijdering van Mirko aan het oordeel van Ümer-bassa overgelaten. Vulculomch heeft den 23 te Ragusa, namens de bevolking der Herzogewmade acte van onderwerping geteekend Kurschid heeft hem daarop tot kolonel benoemd en verlof gegeven om 500 christelijke pandoeren in Turksche soldij aantewervenom aan de grenzen het gezag der Porte te doeu eerbiedigen. ZWKDK1V. Den 23 is in de beurs te Stokholm eene volksvergadering gehouden waarin met geestdrift besloten is tot het uitvaar digen eener proclamatie t.er eere van Garibaldi entenbetooge van het wenschelijke der ontruiming van Rome door de Eranschen. VEKEËXIttBE STATES!. De genl. 31' Clellan is met eene aanzienlijke krijgsmagt van Washington naar het noorden van Maryland vertrokken, om de Separatisten te keer te gaandie zelfs Greencastle in Pennsylvania hebben bereiktwaardoor in dien Staat eene onbeschrijfelijk groote opschudding is veroorzaakt. De gouverneur riep 50000 man te wapenom den vijand het hoofd te biedeu. Do scheepsmagt der Unie voor Baltimore heelt in last die stad plat te schieteningeval zij door den vijand aangevallen wordt. De Gecoufedereerden hebben den heer Lowe reeds tot voorloopigen gouverneur van Maryland benoemd en een al- gemeenen dankdag uitgeschreventer zake der behaalde overwinningen. Bij hun Congres is magtiging aangevraagd voor eene nieuwe ligting van 300,000 man. Nashville in Tenessee is door de Eederalisten ontruimd. De genl. Pope is van zijn commando ontzet en aan hein het bevel opgedragen over de krijgsmagt der Unie in de noordwestelijke Staten. De President Lincoln heeft het door den minister van oorlog Stanton aangeboden outslag aanvaard en tot zijn op- volser benoemd den genl. Ualleck. Van wege het ministerie van oorlog is bekend gemaakt dat de noodzakelijkheid voor eene gedwongene ligting niet meer bestaat, omdat het quota der vrijwilligers voltallig is geworden. De gestrenge bevelen wegens de conscriptie zijn dus weder ingetrokken en de ingezetenen mogen zich weder op reis begeven van welke vrijheid vele gezinnen gebruik maken om Washington te verlaten. BIXSENIiAKD. De heer Betzminister van financiënheeft den 20bij het indienen der staatsbegrooting voor 1863, eene uitvoerige rede gehoudentot blootlegging van den toestand der finan ciën en van de bij de regering voorgenomen wijziging van het belastingstelsel. Op de diensten van i860 en 61 is nog beschikbaar f 10,677,874.381-de begrooting voor het loopende jaar sloot met een tekort van 6,300,00Ó, hetgeen door hoogere op brengsten dan geraamd was nu reeds tot 4J- millioen ver minderd is cn hoogst waarschijnlijk geheel gedekt zal worden; voor 1863 is uit de koloniale bijdragen op 25,871,480 te rekenen. De uitgaven voor 1S63 werdeu geraamd op/ 98,168,128,53 j.; daarvan komt voor de spoorwegen 10s millioenvoor de emancipatie 12,404,000 en voor uitgaven tot 1861 uit de koloniale middelen gekweten f 2,838,646,45)-, zoodat het eigenlijke cijfer 72,925,482,08 wordt, hetgeen voor 1862, na aftrek der genoemde sommenmet de later toegevoegde verhoogingen J 74,282,062,67) bedroeg. De gewone middelen worden geschat op 62,415,708 waarbij"komt de vaststaande rente van Ni,800,000, de bijdrage uit de koloniale middelen voor vroeger daaruit gekweten gelden a 2,838,646,45en het koloniaal batig slot van 1862 a 25.87I.4S0, zijnde te zamen 100,925,834,45), en dus 2,757,706,32 meer dan de uitgaven. Voorts is nog beschikbaar de bovengenoemde som van 10,677,874,38). waarvan men 1,400,000 nog op de be grooting van 1862 wenscht te brengentot pantsering van vaartuigen voor de kustverdedigingen het overige ten deele tot amortisatie van schuld wil aanwenden. Bij de uil gaven is gerekend op het bouwen eener cellulaire gevangenis te Rotterdam en het maken van een kustlicht op Kijerlaudzijnde voor de gebouwen op het Binnenhof en het ministerie van financiën te 's Hagealsmede voor de haven te Middelharnis niets uitgetrokken. De gezantschappen in Zweden en Portugal wenscht met te vereenigen met die in Denemarken en Spanje en hen daardoor te besparene voor de helft aantewenden tot verbe tering van de bezoldiging der gezanten in eenige andere landen. Ten aanzien der belastingen bestaan de volgende plannen: Hertaxatie van de gebouwde eigendommen en evenredig maken der grondbelasting tusschen de verschillende provin ciën hetgeen vooral Limburg betreftwaar de opbrengst in het eerste jaar met 40,000 en na 2 jaren met 120,000 zou stijgen. Afschaffing der personele belasting wat de paarden en dienstboden betreft, een verlies van f 1,600,000 bedragende, en herziening der 4 overige grondslagen waarvan die der haardstedenmet afschaffing van het opklimmende regt met 1) millioen en de overigen inet 1 millioen zouden ver hoogd worden. Vervanging der patent-belasting, 3 millioen opleverende, door eene belasting op alle inkomsten, tot dezelfde opbrengst. Afschaffing van den accijns op de brandstoffen, met 1 April, welke 3 millioen ophrengt,van de zeep welke 1,200,000 verschaft, en van de azijn, welke thans met het bier 1) millioen oplevert. De accijns op het biernu bedragende 1 cent per kan van de beste en of van de mindere soortenzou verhoogd worden met millioen. Verhooging van den accijns op het gedestilleerd van 22 tot f 35 per vat, eene vermeerdering van 3 millioen aan brengende. Heffing van een inkomend regt op de koffij van 7 de 100 N.P. (even hoog als in Belgie), met vrijheid van fictief entrepot als voor de granen gebruikelijk is, en verdubbeling van het regt op de thee, van 25 tot f 50 op de 100 N.P., gezainelijk eene meerdere bate van 1 millioen aanbrengende. Vereenvoudiging van de heffing der registratieregten en afschaffing van het zegelregt van courantenadverteutien en gedrukte stukken, zijnde eene opoffering van 1 millioen. Alzoo zouden de inkomsten in het eerste jaar eene vermin dering van f 6.800,000 en eene vermeerdering van ƒ7,040,000 ondergaan. Do aceijns ophetgeslagt zou eerst later afgeschaft worden en alsdan eene vergoeding moeten vinden in een verhoogd rept op de suiker. Van de vaak gewenschte afschaffing der belasting op het zout en de meermalen aanbevolen heffing van eene op de tabak is niet gewaagd. Tot voorziening in don financiëlen nood van vele gemeen ten, zouden deze de belasting op de dienstboden en paarden, pezamelijk met eene op de rij- en voertuigen, ais eigen middelen hoveudien 25 opcenten van de gemelde inkom sten-belasting kunnen heffen. De 2e Kamer heelt den 21 met 59 legen 2 st. hot adres van antwoord op de troonrede goedgekeurd. Ingediend is de begrooting van de staatsspoorwegen voor 1863, tot eene uitgaaf van 16 millioen "te voorzien door de voor dat jaar aangewezen 10 en de in 1S62 niet bestede 6 millioen. Voor het kanaal door Zuid-Beveland wordt 1 millioenvoor de brug te Kuilenburg S40.000 en voor die te Bommel /500.000 uitgetrokken. De bruggen te Rotterdam en Dordrecht zijn voor memorie gesteldkunnende dezelven wanneer de ont werpen gereed komen, uit de onvoorziene uitgaven, waarvoor 2,319.559 is gerekend, begonnen worden. De middelen van vervoer kannen, zoo noodig, mede daaruit bekostigd wordeu, indien de onderhandelingen om de exploitatie aan maatschap pijen optedragen mogten mislukken. Voorts is ingediend het ontwerp tot, besteding ƒ1.400.000, tot pantsering van drijvende batterijen (zie boven). Uit het verslag der commissie van de Kamer tot het in stellen van een onderzoek naar den staat der zeemagt blijkt, dat de aangeheven klagten overdreven zijn dat wel Neder land in een ernstigeu oorlog onmogelijk eene vloot in zee kan brengen, maar dat er geen dadelijk gebrek aan schepen be staat en in de behoefte der kolomen goed voorzien isdat het soort der schepen over het algemeen niet is aftckeuren en over het personeel der zeemagt gunstig is te oordeelen dat het bouwen op particuliere werven juist niette verkiezen is en ééne landswerf voldoende kan geacht worden. Door Z. M. is tot heemraad van den Anna Paulowna pol der benoemd Jr. Mr. J. IJ. van Foreest van der Palm. De commissaris van policie Hendriks te Leijden is door den minister van justitie weder in zijne functie hersteld. Den 20 zijn in het duinvlak bij Zandvoortin tegenwoor digheid van een groote menigte, wedrennen gehouden, waarbij de tweede prijs voor de officieren-ren is behaald door den prins van Oranje in persuonmet het paard Poland. Het feest werd besloten door muziek en vuurwerk in de sociëteit in den Haarlemmerhoutwaar de prins mede aanwezig was. Het bouwen van een huis van bewaring met, lokalen voor het kantongeregt aan den Helder is gegund aan H. J. Jan zen voor f 2-1.695en het bouwen van een nieuwe R. C. kerk aan de Burg op Texel besteed aan P. Brug manste Nieuwe Niedorp, voor 27000. De raad van Bolsward heeft besloten tot het sluiten eener leening van f 40000. a 4) pCt. tot het invoeren der gasver lichting voor gemeente-rekening. Den 26 is de algemeene tentoonstelling der Hollandschc maal schappij van landbouw 1e 's Gravenhage geopend. Het hooge belang van een goed volksonderwijs zal wel door ieder worden erkend. De Alkmaarsche Gemeenteraad heeft door de wijzewaarop voor het openbaar onderwijs is gezorgdgetoond dat belang te begrijpen, leder is in de gelegenheid gesteld, zijne kinderen behoorlijk onderwijs te doen genieten. Wat vroeger slechts het deel van enkelen kon zijnis nu algemeen verkrijgbaar gesteldverschillende vakkenvroeger aan het gewoon lager onderwijs vreemd zijn nu in de volksschool opgenomen. Er is meer te leeren dan in vorige jaren verhoogde ijver en dubbele vlijt worden daarom van onderwijzers en leerlingen beide gevorderden op ouders en verzorgers rust de verpligting, de kinderen zoo lang mogelijk van de school gebruik te doen maken. Een maal echter wordt de school verlatenen nu bestaat er groot gevaardat veel van hetgeen den leerlingen daar werd on derwezen maar in zoo korten tijd hun onmogelijk grondig geleerd en eigen gemaakt kon worden, weldra wordt verge ten en verloren gaat. Oin dit kwaad te voorkomenom de vruchten van het onderwijs t.e bewarenom dat onderwijs te bevestigen en zoo mogelijk uit te breiden, heeft de Ge meenteraad bij de openbare armenschool en tusschenschool herhalingscholen opgerigtbestemd voor leerlingen, die reeds vroeger onderwijs hebben genoten en niet meer in de gele genheid zijn de gewone dagschool te bezoeken. De oproe ping van leerlingen voor de eerste school is reeds geschied, voor de andere zal zij spoedig volgen. De plaatselijke schoolcommissie te Alkmaar voelt zich ge drongen, do aandacht der ingezetenen op deze herhaling- scholen te vestigen; want onbekend maakt onbemind. Waar men echter weet, welke de aard en de strekking van het daar te geven ouderwijs is, acht de commissie het onnoodig, over bet. nut dier scholen 'verder te spreken. In het belang van een goed volksonderwijs dringt zij er op aan bij ouders en voogdenbij heeren eu vrouwenbij meesters en mees teressen bij allen, die eenig gezag of eenigen invloed kunnen uitoefenen op de personen voor wie deze scholen bestemd zijnom een ruim en trouw bezoek ervan te bevorderen. Zoo zal het vroeger schoolbezoek niet ijdelzjjn, zoo kan het onderwijs vruchten dragen. Wie zijn naaste liefheeft, werke er toe mede. De plaatselijke schoolcommissie te Alkmaar, P. J. C. LUCHTMANS, Voorzitter. W. van der KAAY, Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2