jS&fabs |iicu\U0. haar ook ditmaal weder te hulp. Na het eindigen daarvan hadden er 's avonds weder zamenscholingen plaats20 der onrustigsten zijn gevangen genomen en 15 gewonden naar de hospitalen vervoerd. FRANKRIJK. Volgens tijdingen uit Mexico rigt de Vomito belangrijke verwoestingen op de Fransche schepen aan en was men zeer ongerust over een convooi, dat onder Fransche bedekking, met 1 miilioen dollarsvan Vera-Cruz naar Orizaba ver' trokken en reeds 10 dagen ten achteren was. De Moniteur bevat liet verslag van den minister van finan cien over den financiëlen toestand des Rijks. Het bevat de aankondiging, dat de begrooting voor 1863 met eene bate van 8 miilioen zal sluiten. De conversie heeft in hoofdzaak aan het doel beantwoord. Het "cijfer der tekorten van voor 1862 is met 157 miilioen verminderd. De dienst van 1862 zal geen tekort opleveren. Men zal het jaar 1863 intreden met eene reserve van 80 miilioen voor onvoorziene behoeften, en men meent te kunnen verzekeren, dat de begrooting voor 1864 geene verhooging van belastingen zal vorderen. ITALIË. De minister van justitie Conforti heeft werkelijk het ka binet verlaten en reeds afscheid van zijne ambtenaren genomen. Zjjne portefeuille is voorloopig opgedragen aan den minister Ratazzi. Het hof van assises te Lucerra heeft den bisschop van PoggiaFrascollatot eene gevangenisstraf van 2 jaren eD eene geldboete veroordeeld. De Hooge Raad van Administratie te Napels heeft zich den 22 Sept. bevoegd verklaard te beslissen in de zaak der schorsing van den priester Palomba van Torre-del-Greco door den Kardinaal Riario Sforzaen besloten dat die schorsing is nietig en van onwaarde. Den 5 Oct. heeft de Koning, op een rapport zijner minis ters, het besluit geteekendtot het verleenen van amnestie aan Garibaldi en zijne medestandersmet uitzondering van de uit het leger gedeserteerden. Het aantal van de zooda- nigen bedraagt naauwelijks 100waaronder 2 officieren en 10 onderofficieren. De te Napels gevangen gehouden Gedeputeerden Mordini, Fabrizzi en Caldino zijn tevens in vrijheid gesteld. Den 2 heeft Garibaldi een open brief van dankbetuiging gerigt aan de bevolking van Scandinavië, voor de hem betoonde blijken van warme belangstelling. Ten gevolge van verschillende moorden met de ponjaard op Sicilië gepleegd, heeft de buitengewone regeringscommis saris eene algemeene ontwapening gelast, waarvan uitgesloten zijn de leden der nationale gardede consuls en de consu laire agenten. Prins en prinses Napoleon hebben een bezoek aan Napels gebragt en zijn van daar naar Ajaccio gestevend. OOSTENRIJK. De begrooting voor het leger voor 1863 bedraagt voor het ordinarium92 en voor het. extra-ordinarium 27, tezamen ongeveer 119 miilioen, dat is 16 miilioen minder dan voor het loopende jaar. PRUISSEN. Graaf Jiulenburg heeft geweigerd het ministerie van koop handel te aanvaarden waarom het nu tijdelijk is opgedragen aan den heer v. Itzenplilz. Den 2 heeft het Heerenhuis het besluit der Afgevaardig den ten aanzien van het met Frankrijk gesloten handels verdrag goedgekeurd. De begroolingscommissie van het Heerenhuis heeft, met eene groote meerderheid besloten, om het Huis voortestellen om eene poging tot verzoening aautewenden bij dat der Af gevaardigden, door het uittenoodigen om de geweigerde som men betreffende de militaire begrooling, bij wijze van buiten gewoon credietaan de regering toetcstaan in welk geval liet, Heerenhuis zich verbinden zou om de begrooting goed te keuren, gelijk het die uit handen van de Afgevaardigden ontvangen heeft. R1JSLA\D. Polen. Het bekende adres van den adel draagt 85 hand tekeningen; het drukt het verlangen uit naar eene nationale regeringeen parlementen de vereeniging van alle Pool- sciie provinciën tot één staatkundig ligchaam. De Keizer heeft graaf Zamoyskidie wegens dit adres naar Petersburg ontboden wasbevolen zich eenigen tijd buitenlands te begeven. TURKIJE. De Vorst van Servie heeft aangekondigd, dat hij de be sluiten der Conferentie aanneemt, om ten minste aan eenige wenschen van zijn volk te gemoet te komen en een einde aan den tegenwoordigen toestand te maken. Te Bajani zijn eenige Turken om hals gebragt. Vukalovich heeft, een opstanddie daarvan het gevolg dreigde te zijn gelukkig weten te verhoeden. De Hospodar der Donau-Vorstendommen is zeer verlegen met de benoeming van Vorst Bibesco tot lid van het Wetg. Ligchaam. Deze Pretendent zal, in plaats van den ver moorden minister Cataryiude leiding der oppositie op zich nemenhetgeen den Souverein geen geringe zorg baart. De bevolking dier gewesten is zeer ontevreden over de bijzon dere bevoorregting van Frankrijk door den Vorst. Laatstelijk is bij een handelshuis te Parijs eene bestelling gedaan van miilioen piasters, voor de leverantie van wallachijsche en moldavische uniformen. De Onder-Koning van Egypte heeft den Sultan een in Engeland vervaardigd gepantserd fregat ten geschenke aan geboden. VEREENIGDE STATEN. De korte veldlogt in Maryland heeft de legers van de strijdende partijen een verlies van 20000 man berokkend. De veldslag bij Sharpsburg op 17 Sept, is de grootste welke tot nog toe in Amerika is geleverd en duurde van 's morgens 5 tot 's avonds 7 ure, zonder dat echter de groote kwestie eenigsins tot hare beslissing genaderd is; evenmin kunnen de federalisten zich de overwinning toeschrijvende terug- togt des vijands over de Potomac toch had in de volmaakste orde, met medevoering van alle krijgsbehoeften en gekwet sten plaats, en deze terugtogt wordt ruimschoots opgewogen door het den 15 te Harpers-ferry door de Separatisten be haalde voordeel, bestaande in het bekomen van 11500 krijgs gevangenen 50 stukken geschut en een voorraad leeftogt genoegzaam voor 12000 man gedurende 6 dagen. Den 19 is een soort van wapenstilstand gehouden tot het begraven der van weerszijden gesneuvelden. Het leger van M' Clellan heeft sedert herhaaldelijk beproefd de Potomac bij Stepherdstown over te trekkenmaar is daarin telken male door de Separatisten verhinderd. Den 22 heeft de President Lincoln eene proclamatie uit gevaardigd, waarin hij zijn voornemen aankondigt den oorlog met kracht doortezetten tot herstelling van de verbroken Uniede wet waarbij de persoonlijke vrijheid der ingezetenen wordt gewaarborgd opheft, het geheele gebied der Vereenigde Staten in staat van beleg verklaarten bekend maaktdat hij in de aanstaande zitting van het Congres zal aandringen op het nemen van maatregelentot het vrijverklaren dei- slaven in de getrouw gebleven Staten, tegen schadeloosstelling van de eigenaarsen tot het afschaffen der slavernij in de gewesten welke den 1 Januarij nog in opstand zijn zonder vergoeding. Eindelijk zal hij te gelegener tijd voorstellen doenom aan de getrouwe Staten, die door den opstand ge leden hebbeneene billijke schadeloosstelling te verleenen. Hoewel de gouverneurs van 16 gewesten deze proclamatie goedgekeurd en den President hunne ondersteuning toegezegd hebbenheeft zij eeue groote opschudding en eene dalins van alle fondsen veroorzaakt. Meestal acht men de uitvaar, diging een misslag en de democratische partij acht den inhoud onwettig, in strijd met de constitutie, ontijdig en onregtvaardig. Het corps van den genl. Buell is te Louisville aangekomen en men hooptdat die stad alsnu in staat zal zijn een aan val der Separatisten te wederst.aan Niettegenstaande het uitgeloofde hooge handgeld en de ijverige pogingen tot werving voor het leger, heeft de stad New-York 8000 manschappen minder opgeleverddan zij volgens de oproeping moest verschaffenen de Staat van dien naam 32000 man minder. De lieer Foote heeft in het Zuidelijk Congres voorgesteld te verklaren"dat de laatst behaalde voordeelen het gouver nement thans veroorloven commissarissen naar Washington te zendenten einde aldaar eervolle vredesvoorwaarden voorteslaan." De President Lincoln heeft voor het te Washington geves tigde hoofdkwartier een provoost-maarschalk benoemddie iu eiken Staat een vertegenwoordiger zal hebbenbelast met het doen arresteren van deserteurs en van lieden die ongunstig ten aanzien der Unie gestemd ziju. BINNENLAND. De heeren P. C. v. Vlissingen en M. de Bruijn Cz. heb ben, met het oog op het tot stand komen van het Noord- zee-kanaal naar Amsterdamconcessie gevraagd voor den aanleg van eenen spoorweg van de Noordzee door het Y naar Amsterdam bij de Leijdsche poortmet vertakkingen van daar naar de stations van de Holl. en Rhijnspoorwegeu en de beide dokken. Verder van eene lijn van Amsterdam door den Haarlemmermeer, Alphen en Bodegraven naar Gouda en eindelijk van eene van Alphen paar's Gravenliage Den 7 heelt de minister van binn. zaken den eersten steen geiegd aan de brug over de lJssel bij Zwolle, voor den een traal-spoorweg. Deventer en Zulphen hebben adressen aan de hooge re gering gerigt ter opruiming der IJssel-vestingen. Te Winterswijk is deu 1 October de gasverlichting ont stoken. De 2e Kamer heeft den 8 goedgekeurd: de wijziging der begrooting voor de gestichten Veenhuizen en Ommerschans en de begrooting van den arbeid der gevangenenbeide met alg. st,.. de onteigeningswet voor den spoorweg uaar Venlo met 40 tegen 1 en die voor den spoorweg naar Boxtel met 39 tegen 2 st. Deu 9 is aan het gouvernement te Haarlem besteed het afbreken der onderwiizerswoiiioghet bouwen van een nieuwe school en het inrigteu van het oude school tot wo ningte S. Hypolitushoef op Wieringen; minste iuschrijver was J. Poppe a f 10210. In het oude dok aan het Nieuwe Diep hebbeu zich mede lekken geopenbaard, zoodat men voor het behoud vreest; de hoop tot herstel van het nieuwe is zeer gering. De gedenkdag van het Ontzet dezer stad in 1573 is door een groot deel der ingezetenen weder op gepaste en vreugde volle wijze gevierd. De van vele woningen wapperende vlaggen en het schoonste weder gaven reeds eene feestelijke stemming. Het programma der Vereeniging, houdende: 's middags feest rede van den heer Mr. W. v. d. Kaayopgeluisterd door muziek en gevolgd door matinée musicale, en 's avonds uit voering van muziek-en zangstukken, dichterlijke voordragt van den heer Hofdijk en opvoering van de dramatisehe schets van S. J. v. d. Bergh «Op den Haarlemschen Blinkert 1304," iu costuumbesloten door reuuie en balwerd in allen deele tot algemeen genoegen vervuld. De Rederijkerskamer Bilderdijk had zich welwillend belast met de dramatische voordragtde Liedertafel Arion met de mannenkorenhaar directeur, de heer Smabers, oogste onverdeelden bijval in voor zijnen onovertrefbaren zang in Kucken's Soldaten Liebe. Niet minder toejuiching verwierf onze Kennemer minstreel voor zijn heerlijk dichtstuk dat een vlek onzer geschiedenis, het ombrengen van 150 Spanjaarden te Hoorn, deed aanschouwen als eene daad van getergde wraakwegens hettegen het gegeven woord van lijfsbehoud, verdrinken van 300 Haar lemmers in het Spaarne. Wij kunnen volstaan met het bal zeer geanimeerd te noemenmaar kunnen niet achterwege laten eene vlugtige schets te geven van de uitmuntende rede des heeren v. d. Kaay, voorzeker het gewigtigste bestanddeel der feestviering. Bij de waarneming van teekenenwel niet van verval of van achteruitgang, maar toch van zekere slapheid en loom heid van gebrek aan geestkracht bij ons volkbij het hoo- ren van zoo vele klagten en belijdenissen van onze onmagt en weerloosheid, achtte de spreker het nuttig een blik te vestigen op het schoonste tijdperk onzer geschiedenistoen het voorgeslacht zich verhief in jeugdige kracht enzelfs door de grootste hinderpalen niet afgeschrikt,, zonder vreemde hulp zijne onafhankelijkheid bevocht tegen den magtigsten monarch der werelden zich te gelijker tijd met„dezelfde geestkracht en aangespoord door grootschen ondernemings zin hoven andere volken wist te doen gelden op het gebied vaii handel en scheepvaartvervolgens te wijzen op de laauw- heid, de wankelmoedigheid en angstvalligheid den geest van enkel behouddie later elke hervorming en elke nieuwe on derneming hier te lande terug hield en het, verval der republiek ten gevolge had. De spreker oordeelde het in den tegenwoordi gen tijd, nu een steeds grooter deel des volks geroepen wordt om invloed te hebben iu Staat en Kerk en deel te nemen aan de bevordering der algemeene ontwikkeling vooral heil zaam om ons volk door het laatst beschreven tijdperk ten goede gewaarschuwd te verkwikken en te sterken door de aanschouwing van de vroegere dagen van zooveel krachtsin spanningmoed en volharding, opdat het zich niet door bezwaren zoude laten afschrikkenmaar met blijden moed en vooruitstrevenden zin werkzaam mogte zijn en ter liefde onzer natie gaarne de offers zoude brengenin onzen tijd van ieder burger gevraagdnubij de groote individuële vrijheidwaariu wij ons verheugen meer voldoend onderwijs, beschaving, vorming en verheffing van zoo velen mogelijk noodzakelijk is. De Ontzetvereeniging «van Alkmaar de Victorie," sints het vorige jaar grootelijks in ledental toegenomen vierde 's avonds haar feest in de smaakvol versierde zaal van het Amsterdam mer IVapen. Zij werd op gedane uitnoodiging weder bezocht door eene commissie van het bestuur der grootere vereeni ging alsmede door den heer llof lijkwiens krachtige en hartelijke toespraak op alle aanwezigen een diepen indruk maakte. Het programma bood eene aangename verscheiden heid aan; vooral het tooneelstukje «Beleg en Ontzet," door den secretaris zaamgesteld en door eenige leden opgevoerd, voldeed ongemeen. Even als elders scheidden de feestvie renden eerst tegen den morgen. Wij verheugen ons, dat de directie der bewaarschool van het departement van het Nut de daartoe behoorende kinderen wederom aan de vreugde van den dag heeft doen deelnemen. De COMMISSIE van SPIJSUITDEELING teALKMAAR heeft in den afgeloopen winter, van 6 Januarij totl3 Maart 1862 dus gedurende bijna tien weken uitdeelingen gedaan aan 339 huisgezinnenbestaande in 843 personen waaronder 504 kindereu, en 58 bedeelingen, waarvan 28 in Soep en 30 in Gort, te zamen 19314 portion, aan ieder huisgezin werden wekelijks drie bedeelingen gedaan. ONTVANGEN. Per batig saldo van A°. P°36,09 j Aan inschrijvingen en giften In wijk A457,55 B263,85 C365,50^ D84,75 "1171,65| gift uit 's Gravcnhage15, n verkochte gort18, verkochte spoeling4, UITGEGEVEN. turf84-40 vleesch212,52 gort en meel565,82j zout28, melk36,66 boter33,60 selderij28, - afhakken en keuren van vleesch 18,70 loon der bedienden en kosten van bereiding 118,70 ophalen der inschrijving-gelden 11, vergaderingskosten der commissie voor vuur «licht, enz18,15 het Israëlitisch armbestuur20, diverse uitgaven6, schrijfbehoeften en drukwerk23,96 Batig saldo 39,23 ƒ1244.77 gedurende deze week, ter inzage bij den /1244,75 Voor meer belangstellenden liggen de kwitantien en verdere bescheiden Binnenvader IV. Sprang, aan het Gasthuisdes morgens tusschen 10 en 12 uren. Genoemde Commissie stelt zich voor, ovneven als vroegerin de maand November of December e.k. zitting te hou den tot aanteekening van al de genendie zichtot bekoming van spijs zullen aanmeldenten einde onderzoek te doen naar huisselijke omstandigheden der aanvragersennaar gelaug der bevinding, overtegaan tot het uitreiken van kaarten. Zij zal echter vooraf bij de ingezetenen van de Gemeente Alkmaar rondgaan, ten einde het bedrag hunner inschrijving te kennen en daarna do inslagen te regelen. De Commissie verzoekt de ingezetenen haar, door ruime bijdragen in staat te stellen om, gedurende den aanstaanden winter, aan waarlijk behoeftigen warme spijzen te kunnen uitreiken. Be Commissie tot Spijsuitdeeling te Alkmaar. T. H. DE LANGE, President. B- PREIJERSecretaris.

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2