ALKMAARSCHE COURANT N°. 43. Vierenzestigste J aargang. 18112' Zondag 26 October. (ÜDfUciccl (Bebecltc. Stremming der passage door en over de Wipbrug over de Knollendammervaart. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusscken 8 en 9 ure. Prijs per jaar/3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4, Brieven franco aan de Uitgevers. ÏÏERM'. COSTER ZOON. Ï4STX De Advertentiën kosten van 15 regels/ 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegeiregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. De Commissaris des Kouings in de provincie Noord-Hol land berigt aan de belanghebbenden, dat, tot uitvoering van herstellingen aan de Wipbrug over de Knollendam- mervaart te Spijkerboor, de passage met Schepen en Voertuigen door en over die brug zal geströmd. zijn tus- schen den 27 October en den 23 November 1862. Haarlem. üc Commissaris des Konings voornoemd, 21 October 1868. ROëLL. PROVINCIE NOORD-HOLLAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den 30 October 1862des namiddags ten half drie ure, zal. aan het lokaal van het Provinciaal Be stuur van Noord-Holland te Haarlem worden overgegaan tot de aanbesteding bij enkele inschrijvingnamens Kerk voogden der Hervormde Gemeente van Berkhout, van: Hetamoveren der bestaande, en bet bouwen van eene nieuwe Pastorie en annexe werk zaamheden voor de Hervormde Gemeente te Berkhout. Het bestek is, tegen betaling van 10 Cents per exemplaar, te verkrijgen aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur bovengemeld; aan bet bureau van buitenlandsche paspoorten te Amsterdam en aan de Gemeente-Secretarie van Berkhout. Aanwijzing in loco zal worden gedaan Zaturdag vóór de besteding, des middags ten 12 ure. PROVINCIE NOORD-HOLLAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den 30 October 1862des namiddags ten half drie ure zalaan het lokaal van liet Provinciaal Be stuur van Noord-Holland, te Haarlem, worden overgegaan tot de aanbesteding bij enkele inschrijvingnamens Kerk voogden der Hervormde. Gemeente van Heilovan Het uitvoeren van eenige herstellingen en vernieuwingen aan het Kerkgebouw der Her vormde Gemeente te Heilo. Het bestek is, tegen betaliug van 10 Cents per exemplaar, te verkrijgen aan het lokaal van bet Provinciaal Bestuur bovengemeld; aan bet bureau van buitenlandsche paspoorten te Amsterdam en aan de Gemeente-Secretarie van Heilo. Aanwijzing in loco zal worden gedaanop Zaturdag voor •de bestedingdes middags ten 12 ure. PROVINCIE NOORD-HOLLAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den 30 October 1862 des namiddags ten half drie ure, zal. aan bet lokaal van liet Provinciaal Be stuur van Noord-Holland, te Haarlem, worden overgegaan tot de aanbesteding bij enkele inschrijving, namens Kerk voogden der Hervormde Gemeente van IVatergangvan Het bouwen van eene nieuwe Pastorie voor do Hervormde Gemeente te Watergang. Het bestek is. tegen betaling van 10 Cents per exemplaar, te verkrijgen aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur bovengemeld; aan het bureau van buitenlandsche paspoorten te Amsterdam en aan de Gemeente-Secretarie van Landsmeer. Aanwijzing in loco zal worden gedaan op Zaturdag vóór de bestedins, des morgens ten 12 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS an ALKMAAR brengen mits deze ter kennisse van alle belanghebbenden Dat volgens de bestaande voorschriften, op Maandag, den 3 November" dezes jaars, door Slootmeesteren zal worden gehou den de Jaarlijkseiie Schouw over de grachten en slooten bin nen de gemeente Alkmaar, zoo als bij billetten breeder is omschreven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MAGLAINE PONT. den 17 Oct. 1862. De Secretaris, SP AN J AARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, naar aanleiding van art. 11 van het reglement, be treflende de Kamers van Koophandel en Fabrieken, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsbl. n°. 142). ter kennis van de belanghebbenden: Dat op Donderdag, den 27 November 1862. des morgens van 10 tot I ure, ten raadhuize der gemeente, eene ver gadering van kiesgeregt.igdeu zal worden gehouden tot, de verkiezing van vier leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, in vervanging van de Heeren F. M. van de VeldeT. L. KoornF. M. Aghina en W. van dei- Voortdie als zoodanig met ultimo Decemher dezes jaars moeten aftreden. Liggende de vastgestelde lijst van kiesgeregtigten van af heden ter Secretarie der gemeente, van des voormiddags 10 tot, des namiddags 2 ure,'ter inzage van de belanghebbenden. Alkmaar, Burgemeester en Wethouders voornoemd, den 25 Oct. 1862. A. MAC LAIN E PONT. De Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESÏEReu WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene keunis Dat de aanvragen tot het bekomen van onderwijs in de nuttige vrouwelijke handwerken voor meisjes kunuengesehiedeu: Voor het onderwijs aan de openbare tusschenschool bij Mejufvr. F. Al. van de Velde, aan de Korte Mient alhier. Voor het ouderwijs aan de openbare armenschool bij Mejufvr. M. B. Ottenaan de Oude Vest alhier; terwijl het schoolgeld voor kinderen aan de tusschenschool voor genoemd onderwijs bij besluit van den Gemeenteraad dato 30 Julij 1362, Koninklijk goedgekeurd, is geregeld per kwar taal als volgt Voor ééue leerling65 Cents. Voor de tweede leerling uit hetzelfde gezin 50 Voor de derde en meer leerlingen uit hetzelfde gezinieder25 Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. den 25 Oct. 1862. De Secretaris, SPANJAARDT. De volgende personen worden verzocht om in de eerst volgende acht dagendes voormiddags van 9 tot 2 ure zich aautemeldeu ter Secretarie dezer gemeente JUUANNA VLAANDEREN, laatste woonplaats Utrecht; GESINA GEERTRUIDA JACOBS, 1. w. Helder; JOAN NES HAGEÜUURN1. w. Amsterdam; ANTHüNIUS WILHELMUS de JONG, 1. w. Limmep; JAN BANNING, Brood bakkersknecht1. w. Haarlem. I)e heer von Bulow, die gedurende elf jaren de vertegen woordiger van Denemarken bij de Duitsehe Bondsvergadering washeelt zijn ontslag gevraagd en bekomen. Hij gaat in de dienst van een anderen Staat over, en zal de eerste Minister worden vau den Groot Hertog van Mecklenburg - Schwerin. Ziedaar een zeker niet zeer belangrijk staatkundig nieuws naar alle waarschijnlijkheid zal die overgang de gedaante der •vereld niet veranderenen de invloed ervan zich niet ver doen gevoelen. Men mag zicli daarom met reden verwon deren dat wij ons overzigt met de mededeeling van zulk een weinig beteekenende gebeurtenis openen. Maar liet berigt heeft ons getroffen, niet om de belangrijkheid vau liet daarm vermelde feit, maar om de oorzaak die er vau opgegeven wordt. De heer von Bulow zon verklaard hebben, dat het hem zedelijk onmogelijk was geworden, zich langer met de Sleeswijk-Holsteinschc kwestie bezig te houden. 't Begon hem al te zeer te vervelen. De Koning van Denemarken heeft hem zijn verzoek in 't minst met ten kwade geduid maar hem zijn ontslag welwillend verleend. Dit doet, uw hart eer aan, o Vorst! 't Getuigt van uw menschelijk ge moed. Ja, gij hadt om met den schoolmeester te spreken gerust op uw linker borst dat «linker" is onnaauwkeurig, zullen de deskundigen zeggen kunnen schrijvenhier ligt een keisteen begraven wanneer gij den minsten wrevel hadt laten blijken bij dit verzoek om ontslag. Elf jaren lang zieh bezig neen dat is te sterk zich onledig houden met'de Sleeswijkscli-Holsteinsche kwestie O voorstanders van lijf- en doodstraffenvurige vereerders van de tijden toen men zong: «De scherreprechter daeght, en sweept met taaye roeden De ruggen op 't gesclirey, en brandmerekt se ouder t bloeden Met 's Heeren wapenhuis", wat beteekenen uw zwaarste straffen bij zulk eeu zedelijke folterimd Waarde heer von Buloic, gij hebt de snaren van ons innigst ^meegevoel getroffen. Wie u van lafhartigheid inoge verdenken°wij niet, ongelukkig slagtoffer van een staatkundig vraagstuk Slechts eenmaal in de week zijn wij genoodzaakt, een kwestie te besprekenen dan hebben wij nog de keuze tusschen de Romemsche, de Venet'iaansche, de Hongaarse lie, de Oosterschede Gioot-Duitsehe, de Klem-Duitseheuw Sleeswijk-Holsteinsche, de Noord-Amenkaansohede Mexi- caansche en wat er meer van dit vervelend goed moge bestaan. Gij moest u uitsluitend bezig houden - och dat kan niet dat wéten de diplomaten wel, daarom zeggen zij o n 1 e d i houden met ééue kwestie. En gij moest dit doen in den deftigen kanselarij-stijiwijdloopig en breed sprakig met, klemmend betoog en klinkenden volzin, zoodat de zaak een schijn van degelijkheid en ernst kreeg. Gij mogt nooit lagcheuzoo als wij gij mogt nooit zeggendat zoo 'n vraagstuk vervelend is. Wij geven van tijd tot tijd ons hart lucht in uitboezenimgenwaarvan welbgt menig lezer vraagt of ze in eeu //fatsoenlijke kraut" wel te pas komen - u werd zulk een verfrisschiug nooit gegund. Gij moest uw vraagstuk volledig behandelen, uw tegenpartij punt voor punt weerleggen wij behandelen eeu half dozijn vraagstukken op acht slecht beschreven bladzijden groot postpapier. O, wij beklagen u. heer von Bulow, wij hegrijpen de zedelijke onmogelijkheid om '1 langer vul te houden, en weusehen u van harte geiuk met uw ontslag. Bijna alle politieke kwestien zagen wij in de laatste week behandelen. 1». De Romeiusche kwestie. Wat beteekeut dc optreding van den beer Drouin de hhuys als Minister van Buitenlaiid- sohe.^Zaken in plaats van den heer de Thouvenel? Niets, zeggen de lialf-otüoiëele Fransche bladennietszegt de Minister zelf m zijn circulaire aan de buitenlandsche gezan ten. Die vervanging toont duidelijk 's Keizers gunstige gezindheid jegens 't wereldlijk gezag van den H. Stoel verzekeren de tegenstanders der Italiaausche eenheiden wijzen er opdat te gelijker tijd tot gezant, te Rome is benoemd Prins de la Tour d' Aunergne, en t,e Turijn de lieer de Sartigesbeide bekend als bepaalde voorstanders van 't Pauselijk bewind. Dit erkennen ook en wij gelooven te regt velen die met de verandering niet ingenomen zijn. Anderen van gelijke gezindheid trachten zich te troos ten, en beweren dat de maatregel de zaak alleen op de lange baan beeft gesehoven, en daarom voor de Italiaausche een heid noch gunstig noch ongunstig te achten is. Niemand echter durft staande houden, dat de optrediug van den heer Drouin voor Italië de verkrijging van Rome tot hoofdstad bespoedigen zal. Ja wel roept er een dit is de laatste proef tot verzoening, die de Keizer met den H. Stoel neemt; blijft ook deze zonder gevolgdan zal aan de Romeir.schc bevolking de gelegenheid gegeven worden om zelve over hare souveremiteit te beschikten. «Gelukkig die in leed met iets zieh kan vermaken." De staatkunde des Keizers zal steeds voortgaan met po gingen in 't werk te stellen om een verzoening tot stand te brengen verklaart de nieuwe Minister, even als zijn voor gangers verklaarden en hij zal daarmee voortgaan zonder ontmoediging en zonder ongeduld. Zonder ontmoediging en zonder ongeduld ja dat is wel de taaije politiek van den man in de Tuileriën, die zijn tegenstanders afmat en hen langzamerhand het lang beoogde doel nader brengt. Toch bestaat er gegronde twijfelof hier wel zulk een doel aan wezig is, en of niet de staatkunde des geduldigen mans zich practisch regelt naar de omstandighedenaltijd echter hierin standvastig dat steeds zooveel mogelijk Frankrijks invloed Frankrijks overheerschiug bevorderd wordt. Het denkbeeld van eeu Italiaauscheu Statenbond wordt weer ter sprake ge- bragt, en te Napels zal een blad worden opgerigt. de Italia Liberale, dat in overeenstemming met het Parijsche orgaan la France dit denkbeeld zal ont wikkelen en verdedigen. Moge Italië zijn onstuimige begeerte naar Rome leeren bsheerschea raadt een welmeenend vriend zijn inwendig bestuur op vaste grondslagen vestigenzijn geldmiddelen regelen en zorgen voor een welgeoefend leger! Kon dit waarlijk bet streven der Italianen wordeu, wtj zouden er ons hartelijk in verheugen, 't ls beter, dat een vraagstuk als dat van 's Pau sen wereldlijk gezag langzamerhand door den tijd wordt op gelost dau plotseling doorgehakt; de nieuwe toestand heeft, dan meer kans op duurzaamheid. Welligt zou na eenige jaren zonder merkbare schokken door den loop der gebeur tenissen als natuurlijke toestand in 't leveri treden, wat nu ontegenzeggelijk wijd en zijd de wereld in beroering zou brengen. Verlangen de Romeinen waarlijk met Italië ver- eenigd te zijn, die wensch kan niet zoo heel lang onvervuld blijven, zoo slechts niet de invloed eeuer staatkunde, die slechts op eigen belang en eigen overwigi gerigt isde ont wikkeling der gebeurtenissen terug houdl. En daar vreezen wij voor. 2°. De Venetiaansclie kwestie. Ook deze, die anders vrij wel met rust gelaten wordtis weer opgerakeld hij gelegen heid der optreding van den lieer Drouin. Maar deze is Oos tenrijk immers zeer genegen, zult ge zeggen. Ja, zal men antwoorden, daarom juist,; zoo veel te meer kans bestaat erdat de Regering te Weeuen naar voorstellen zal hooreu om Venetië aan Italië af te staan tegen eeu sommetje van 100 millioenwaarborg van 't bezit van Hongarije |en voor- uitzigt op schadeloosstelling van grondgebied in Mexico. 3°. De Hongaarsclie kwestie. Daarover zou hoogst waar schijnlijk iiet stilzwijgen verlengd zijn, zoo niet liet Fransche Journal des Dèbats stijf en sterk bleef beweren dat zij spoe- dif opgelost zal wordendaar alles tot verzoening en toenadering gereed is. In Oostenrijk heeft men echter den moed gehad van te meenen, dat men er daar meer van we ten moest dan zelfs een Parijsch dagbladen hoe gaarne men den schrijver ook gelijk wilde geven, men begreep zulke o-oede verwachtingen niet te mogen koesteren. Op de vra gen inde financiëele commissie uit den Rijksraad verklaarde ook de Minister von Schmerlingdat al die verzoenings plannen en bemiddeliugs-outwerpen buiten de Regering om gingen. 4<>. De Groot- en de Klein - Duitsehe kwestie. Beide wor den voortdurend op congressen behandeld. Waar voorstan ders van bet. Klein - Duitsehe systeem bij één zijnzegeviert dit beginsel natuurlijk op beslissende wijze. Vergaderen de voorstanders der Groot - Duitsehe staatkundedan lijden de Klein - Duitsehgezinden een treurige nederlaag. Zoo sma ken beide partijen beurtelings de vreugde der overwinning in dezen gelukkig bloedeloozcu strijddat verlevendigt den moed en zoo kan er jaren blijmoedig gestreden worden wantde zaak komt haar Keslismg geen schrede nader. 5°. De Oostersche kwestie. Voor een lange poos uitge steld. Servië, Montenegro en de Herzegowiaa zijn bedwon gen 't gemis van eenheid onder de Slavische volksstam men is gebleken, en 't verachte Turkije*heeft zich vlug on sterk getoond. Dc //zieke man heeft een verontrnstenden

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 1