i Ëiïcnxos. GEMEENTERAAD. sterk toegenomen te Orizaba. Men spreekt van 47 sterfge- gevallen op ócn dag. l)e schildwachten mogen op post zit ten cn worden om het oin het half uur afgelost,. Ue levens middelen zijn schaars en de convooijen hebben 11 dagen noodig voor den togt van Vera-Ouz naar Orizaba. I\'a zijne aankomst heeft de geul. Forey eene proclamatie uitgevaardigd aan de Mcxicaansche bevolking, houdende dat zij, zoodra zij door de Fransche wapenen zal zijn vrijgemaakt, hare eigene regering zal mogen kiezen, en dat hij bepaaldelijk gelast is haar deze toezegging kenbaar te maken. Hij heeft den heer Almonte afgezet, zijn bewind ontbonden en zijne besluiten van onwaarde verklaard. Deze maatregel heeft bij alle partijen veel bijval gevonden. De vomito is verdwenen. De jonge hertog de Gramont Caderottsse heeft den heer Dillon redacteur van le Sport, den 22 in een dtiël gedood. Hij is met ecu der getuigen naar Brussel gevlngt,. De an dere getuige, een officier der landmagt, heeft zich zelf aan gegeven. «BIEREN LA.N 19. Te MissolongiPatras en in het westen des land is een opstand uitgebroken welke zich in den nacht van 23—24 ook te Athene openbaarde. Het volk verbroederde zich alom met de troepen. Er werd den 25 een voorloopig bewind gevormdbestaande uit de heeren BulgariaKanaris en Xonfos, die tot president benoemden den heer Maurocordaio en tot ministers -de heeren McturomichalisDiamuntopulos ZaimisDelegiorgisMaiighinasKalfronas eu Nicolopoulos. Er werd eene proclamatie aan het volk uitgevaardigdde dynastie vervallen verklaard van den troon en bevel gegeven troepen aan de Turksehe grenzen te vereeuigen. Als voor naamste grief tegen den Koning wordt aangevoerd, dat hij ongezind was mede te werken tot vergrooting des Rijks. Men is al reede begonnen mot het tcekeneu van adressen aan de Joniërs, om zich bij de Grieken te voegen. Het voorl. bewind verklaart liet constitutionele monarchale beginsel t.c behouden en heeft den dag van 10 Nov. voor de verkiezingen bestemd. De Koning bevond zich met zijne gemalin op reis en was juist in de golf van Salamis geankerd. De geni. Hahn begaf zich met 2600 man getrouwe troepen tot den Koning en stelde hem voor om de gemeenschap der opstandelingen af- tesnijden. Z. M. keurde zulks af en toen de minister Chat- eis/cos hem t.e Calamate gevonden eu van den staat van zaken onderrigt haddeed hij afstand van de regering ten behoeve van zijn broeder, en vertrok met een Engelsch vaartuig over Corfu naar Venetie. [In latere berigten wordt de abdicatie des Konings tegengesproken.] rab4JL.SE, Een zeer pijnlijk onderzoek van de wond van Garibaldi in tegenwoordigheid van 17 deskundigenwaarbij de ver maarde fransche geneesheer Nèlatonheeft geene bevredigende i itkomsl opgeleverd. Men heeft den kogel niet kunnen vin den zoc at het onderzoek herhaald zal moeten worden. Overigens is de toestand bevredigend en acht men geeiie am putatie noodzakelijk. De patient, is zeer kalm toen hij ver nam dat de minister Thouvenel vervangen was door ürouyn de Uiligs, antwoordde hij: "de eene kamerdienaar is de an dere waard. Komt mij verhalendat er een andere meester aan het hoofd des huizes staat, en ik zal ons dank zeggen voor het nieuws." Het bekende opperhoofd der reactionaire benden Tristang heel zicii met 20 volgelingen aan eene Eransehe patrouille overgegeven. li E ES KEEIJKE OT'AAT. De heer Del-re, minister van buiten 1. zaken van Frnncis- cus IIheelt namens dien Vorst bij circulaire geprotesteerd tegen het: beslag, door de Italiaausehe regering op de Kroon- goadereu eu geestelijke eigendommen gelegd. «50STE&BI.1JM. Ue Keizer heeft den Hongaarschen iiofkanselicr schriftelijk opgedragen hem een verslag te leveren van hetgeen gedaan kan worden tot opbeuring vau het nationaal museum eu het nationaal tooneel te Pestb. Het Heerenhuis heeft de 2 malen door de Afgevaardigden geschrapte 26000 fl. op liet hoofdst.. buitenl. zaken (20000 voor den gezant te Rome en 6000 voor den militairen ver tegenwoordiger tc Eraukfort) weder op de begrooting geplaatst. Te Venetie zijn eenige hoofdleiders der dusgenaamde Ita- lianissimi gearresteerdo. a. de met roem bekende advocaat Re, :o','ich in IS 19 minister van politie in dienst der Veue- tiaansche republiek. PKUISSEN. adres aan den Koning, onder voorgeven dat liet eene geluk- wensclïing gold niet, den verjaardag van Z. M. troonsbestijging. T aj 35. 14 S J K Ilct ministerie van hinn. zaken is nu ook vau Jassy naar Bucharest verlegd eu daarmede de administratieve vcreeni- ging der Donau-vorstendomuien voltooid. De Porte heeft, na het uitbreken van den opstand in Grie kenland, onverwijld versterkingen naar de grenzen gezonden. VEREENIUOE STATEN. Een corps Separatisten van 4000 man, onder gen!. Stuurt, 'is de Boven-Potomacte Hancock, op nieuw overgetrokken eu door Maryland voortgerukt tot Chambersburg in Penn sylvania. Deze stad heeft zich overgegeven op voorwaarde dat de particuliere eigendommen zouden ontzien worden. Het station werd daarop vernield en 500 paarden medegevoerd waarna men voorttrok in do rigting van Gettesburg om de brug te verwoestenen alzoo de nadering van den geul. Clellan te verhinderen. Later heeft Stuart Pennsylvania en Maryland weder verlaten en is ongedeerd met een buit van 1000 paarden en eene groote hoeveelheid kleederen en schoe nen over de Potomac teruggekeerd. M'Clellan maakte den 15 of 16 eene voorwaartsche bewe ging van Harpers-ferry, over de Potomac, tot Charlewstown in Virginia, welke stad hij den 17 bezette, zijnde de Sepa ratisten in tijds vertrokken. Eene tweede divisiehooger op, bij Shepherdstowu over de rivier gegaanzou zich daar bij hem voegenmaar stiet op eene sterke magt des vijands eu vond dus geraden terug te trekken. Clellan, wetende dat het leger der Separatisten tusschen Charlestowu en Martins- bprg verzameld was'gaf gebrek aan kleeding en schoeisel voor en kwam desgelijks te Harpers-ierry terug. Dh zuidelijke geul. Bragg beeft de noordwestelijke Stalen bij proclamatie aangespoordgebruik te maken van hunne souvereiniteits regten en' een afzonderlijk vredes-traetaat met de Confederatie te sluiten. De Separatisten hebben den 18 Oct., met 1500 man onder geul. MorganLexington in bet, noorden van Kentucky overrompeld en zijn, van daar aftrekkende, tusschen Ver sailles en Eraukfort slaags geraakt met, eene afdeeeling Fe deralisten onder geul. Bumontwaarbij zij het onderspit moesten delven. De zuidelijke dagbladen erkennen, dat hunne landgenooten bij Corinthe de nederlaag geleden en 5000 man verloren hebben. Daarentegen verzekeren zij hij Perrysburg in Ken tucky de overwinning behaald en 9000 krijgsgevangenen ge maakt te hebben. In eene te New-York gehoudene volksvergadering is de proclamatie van Lincolnbetreffende de vrijverklaring der negers de opheffing der persoonlijke vrijheid enz. afgekeurd. De Kamer van Koophandel aldaar heeft zich nadrukkelijk beklaagd over het, uitrusten vau de Alabama in Engeland door welk Zuidelijk schip vele Noordelijke koopvaarders zijn vermcesterd eu verbrand. De invoering der conscriptie is uitgesteld tot na den af loop der verkiezingen. BEASEARANB. De baron van Boetzelaerin het kiesdistrict Gorinchem tot lid der 2e Kamer verkozenheelt de benoeming niet aangenomen. Bij de Kamer zijn ingediendliet vorige wetsontwerp tot regeiing van het middelbaar onderwijs, een wetsontwerp tol onteigening van perceelen tusschen de Noorder- en Zui- der-Lekdijkeuvoor de spoorwegbrug bij Kuilenburgvan dijk tot dijk lang 1295 ellen, eu een ontwerp t.ot aan wending van 4 millioeu van het batig saldo van 1S60 tot amortisatie van schuld. De aanvraag van 14 tonnen gouds tot het bepantseren van oorlogschepen is ingetrokkenom daarop later terug te komen. In den nacht van 2425 Oct. is de fabriek van de heeren Nering Bugel te Deventer door een hevigen brand zwaar beschadigd. De commissie voor de staats-spoorwegen beeft den 30 te 's Hage besteed het bouwen van eene schutsluis voor het kanaal door Zuid-Beveland aan C. Fersteegh, te Hardinxveld, voor f 528.000; het bouwen van eene tweede dito aan C. Bol, te Slie.irechtvoor J 524,000, het bouwen van 2 stations te Roermonde en Sittard en 1 halt teEeht aan G. L. Ferwaaijen te Pannerdenvoor f 94,000 en het maken van den boven bouw van 3 ijzeren draaibruggen tusschen Harlingen en Leeuwarden, aan Enthoven Sc.Cie. te 's Hage, voor J 56,044. Te 's Gravenhage zijn meer dan 60 vaartuigen met aard appelen aangekomen zoodat de prijs tot 1,50 per mud ge daald is. Aldaar zal in bet volgende jaar door de vereeniging voor t fabriek- en handwerknijverheideene tentoonstelling gehouden Het, ministeriële dagblad verkondigt, dat liet bewind, nu j worden vau metalen voorwerpen voor huishoudelijk gebruik, alle pogingen,om tot eene bevredigende oplossing der be-Aan het prov. gouvernement van N. Holland is den 30 staande moeijelijkheden te geraken zijn afgewezen, onder I besteedhet bouwen van eene pastorie voorde herv. trein, de grondwettige verantwoordelijkheid zijner leden, in de J te Watergang aan J. Kater Az. te Purmerende voor 6998; uitgaven zal voorzien welke in het belang van den Staat I het afbreken der oude en het bouwen eener nieuwe pastorie Men heeft ons verzocht de volgende circulaire te plaatsen. De commissie der Nederlaadsche Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid, belast met onderzoek naar de uitwer king van den brand te Enschedéop de zich daartijdens die rampbevonden hebbende braudkastenwenseht niet alleen de uitwerking van dien brandmaar ook die van andere branden, zoowel als die van opzettelijk genomene proeven op brandkasten te leeren kennen ten einde des te beier te kunnen nagaan tot welke gevolgtrekkingen dit onder zoek zoude kunnen leiden. Zij noodigt mitsdien bij deze, alle EAbrijkanten van brandkastenalle Besturen van brand- assurantiën, en in het algemeen ieder die daaromtrent eenige inlichtingen zoude kunnen geventen dringendste uitdie wel aan den ondergeteekende te willen inzenden. Namens de Commissie voornoemd J. WESTENENK Gz. Bij den ondergeteekenden ziju voor de diaconie te West- Graftdijk, ontvangen; behalve de in de Haart, Courant v. d. 29 Oct. reeds vermelde giftenvan J. G., te Alkmaar 2 van eenen onbekenden uit de gemeente Schagen f 15 en van de Herv. Gemeente te Bedijkte Schermer 50,65], zijnde de opbrengst eener aldaar gehoudene kerkelijke collecte. Voor dit bewijs van wareChristelijke broederliefdezij allen en inzonderheid dezer gemeente, die daarmede den welverdienden roem barer weldadigheid heeft gehandhaafd, hartelijken dank gebragt. A. van MAURIK. onvermijdelijk zijn, en zal trachten met het begin der vol-j genie zitting tot eene grondwettige regeling der nog han gende vraagstukken te geraken in bet. vertrouwen dat de menigte zich niet door partijzuchtigen opeen dwaalspoor zal laten leiden. De heer v. Bockum DolJJsregeringsraad der le kl. te Co- bleutz is naar liet afgelegen Gümbiunen verplaatst, de regter Klots van Berlijn naar Trebbin en de officier van justitie Oppermann is op wachtgeld gesteld. De eerste is voorzitter de beide anderen zijn leden van de begrootingscommissie vau het Huis der Afgevaardigden. Eenige leden der centrale kiesvereeniging te Berlijn hebben daarop in Je liberale bladen eene oproeping geplaalst, tot vorming van een fondsoin daaruit aan zoodanige Afgevaar digden, die wegens hunne staatkundige gevoelens hun bestaan verliezen, eëne tegemoetkoming te verleenen. Eenige ingezetenen van Bischofsburg hebben in een blad van Koningsbergen doen bekend maken, dat door den pre dikant Ebtï OBÜcrteekeningen ziju verworven op een reactionair bijval geenzins ondervonden. voor de lierv. gem. te Berkhout aan H. Smidt aldaar voor f 10.675; en liet doen van eenige vernieuwingen aan de kerk der herv. gein. te Ileyioo aan F. IF. Montenides te Wadenoijeu voor f 4020. Te Hoorn is in plaats van wijlen J1'. Mr. F. v. Akerlaken, met bijna alg. st., tot lid der prov. Staten verkozen diens zoon J1. M*. I). v. Akerlaken. 120 Beoefenaars der beeldende kunstenmet Schelfhout aan het hoofdhebben bij de 2° Kamer een protest inge diend wegens den door liet gouvernement voor f 4000 geda- neu aankoop van bet;, door den Koning van Belgie voorde watersnood-loterij geschonken en aan een bakker te Utrecht ten deel gevallen schilderstuk van Ferboeckhoven, terwijl de regering nimmer iets besteedt tot aanmoediging der vader- landsche kunst. Eene vergadering den 25 te Groningen belegd om een blijk van sympathie voor Garibaldi te geven, is wel door vele nieuwsgierigen bijgewoond maar heeft den verlangden Z. M. heeft tot regent van het huis van arrest benoemd den heer Mr. F. A. de Lange. Bij het onderzoek der Staats-begrooting voor 1863 zijn in dé 2" Kamer weder klagten gerezeu over de kostbaarheid van I bet huis van verbetering en opvoeding alhier. De minister van justitie bestrijdt in zijn antwoord de gegrondheid daar vanmet de verzekering, dat in hetzelve allengs de bespa ringen zijn toegepast, welke de aard der zaak gedoogde. Het verbinden van dit gesticht met eeiie gevangenis voor jeugdige veroordeelden wordtzoowel als de opheffing van hetzelve door de regering onraadzaam geacht. Zitting vau den 16 October 1862, No. 20. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig "13 leden. Afwezig' de Heer Dr. D. IV. van Leeuwen. De Voorzitter de vergadering geopend hebbende, worden 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en zonder aanmerkingen goedgekeurd. 2. Is overgegaan tot het onderzoek der geloofsbrieven van deu Heer Mr. IF. van der Kaay, op den 14 dezer tot lid van den gemeenteraad benoemd, waarop in overeenstemming met liet advies der commissie van onderzoek, tot de toelating van denzelven als zoodanig is besloten. Daarna zijn medegedeeld: 3. Eene missive van HH. Gedep. Staten, ten geleide van de door Z. M. goedgekeurde verordeningen tot heffing eu invordering van schoolgelden voor het ouderwijs in nuttige vrouwelijke handwerken vau kinderen aan de openbare tus- schenscliool. Foor kennisgeving aangenomen. 4. Rapport van de commissie van financiën op de voorge stelde af- en overschrijvingen van 1828,03] eu f 90,op de begrooting van de loopende dienst. Dadelijk behandeld en dien overeenkomstig besloten. 5. Rapport van dezelfde commissie op het verzoek van A. Schillings om pensioen. In overeenstemming met de conclusie van het rapporti eene gratificatie van f 15,besloten. 0. Algemeen rapport op liet voorloopig onderzoek der ge- meentebegrootiug 1803. De behandeling vastgesteld tot na den afloop der beschreven punten. 7. Voorstel van Burgemeester cn Wethouders tot openbare verpachting van het regt tot het innen der sluis- en overhaal- gelden van de sluis en overtoom aan de Zes Wielen. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 8. Voorstel van dezelfdentot verhuring of verkoop van liet huis genaamd de Farkenswaagaan de Oude Gracht. Aan de commissie van financiën om berigt en raad. 9. Het verzoek van den hulponderwijzer C. Fe/iris, om in de vacature van eersten hulponderwijzer aan de tusschenschool te mogen optreden. 10. Voorstel van Burg. cn Wetb., tot benoeming eener commissie, tot onderzoek naar de mogelijkheid eener afschaf fing van alle gemeentebelasting op middelen van verbruik, en tot het vinden van meer gelijkmatige grondslagen voor- directe belastingtot vervanging van eerstgenoemde. Beide Ier lezing voorde leden op de Secretarie nedergelegd. 11. Verzoek van F. B. Hofstedeom ten koste der ge meente van schutterljjke kleeding te worden voorzien. Aan Burg. en IFetli. ter beschikking. 12. Verzoek van J. H. Think c.s., om reparatie van eene poort voor eene brandsteeg aan het Ritsevoort. Aan Burg. en IVeth. om berigt en raad. 13. Nader verzoek van !F. F. Stoel, om vergunning tot liet leggen van een rioolvoor liet perceel wijk D, n". 228. Ter lezing voor de leden op de Secretarie nedergelegd. 14. Missive van Mejufvrouw F. M. van de Velde, houdende dankbetuiging voor hare benoeming als onderwijzeres in vrouwelijke handwerken aan de openbare Tusschenschool, Foor kennisgeving aangenomen. Vervolgens ziju de deliberatien geopend over de navolgende daartoe beschreven punten, als: 15. Het verzoek van J. Wils, om eervol ontslag tegen den 15 November e.k. uit de betrekking van hulponderwijzer aan de openbare tusschenschool. Het verzochte ontslag eervol verleend doch niet eerder, dan na 3 maanden na de dagteekening van liet verzoek j tenzij eerder in de dienst der school zij voorzien, ter beoor- deeling van Burg. en Weth.

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2