CEElckciijkecftc Bcrtgtcn. Jngczotsbim jsfufcfecn. Stübe £licmus. Dc Hertog van Leuchtenberg, aan Rusland verwant, wordt door Rusland en Frankrijk gesteund deze hebben elkander in de Oostersche kwestie verstaanen zullen de beweging tegen Turkije doen beginnen in Epirus en Thessalië ver zekert de een. Prins Amedeuszoon van Victor Emmanuel, zal Koning worden van Griekenland zegt een ander en beide nieuwe rijken zullen elkander ondersteunen. Hen vereenigt een natuurlijke band. Dc Republikeinselic partij zal in Griekenland zegepralen beweert eenderde er zal geen Koning gekozen worden. Wie gelijk heeft, zal de toekomst leerenmisschien wel geen van drieën. BJIflTStJUEAN». Do Koning en Koningin van Griekenland zijn den 1 No vember te Munchen aangekomen en door de menigte met gejuich begroet. Z. M. heeft bij de 3 besehermende mogend heden tegen de Grieksche revolutie geprotesteerd. De Vertegenwoordiging van Keur-Hessen heeft het ont- werp-adres van antwoord, waarin het regt van het constitu tionele standpunt der vorige vergadering krachtig wordt ge handhaafd eenparig goedgekeurd. EXOËLAKD. De minister Russell heeft door zijnen secretaris aan het Garibaldi-comité te Londen, tevens in antwoord op de adres sen van dergelijke comité's in andere stedendoen weten, dat het cenige gepaste middel ter verkrijging der ontruiming van Rome bestaat in vriendschappelijke vertoogen bij de fransche regeringhetgeen door het bewind herhaaldelijk is aangewend en zal gebezigd worden zoo vaak het pas geeft. De Londensche tentoonstelliug is den 1 Nov. gesloten en in 't geheel bezocht door G.117,450 personen, d. i. 87000 meer dan in 1851. Het grootste bezoek was op 30 Oct.. ul. 68701 mensehen. Prins en prinses Napoleon zijn den 1 weder naar Frankrijk gekeerd, na de tentoonstelling meermalen bezigtigd te hebben. FRMHniJK. Uit Mexico meldt men, dat de vomito op de vloot groote verwoestingen heeft aangerjgt. Men heeft het corps genees kundigen geheel en het aantal aalmoezeniers ten deele moeten vernieuwen. Ook het leger heeft veel geleden een regiment Zouaven heeft meer dan A der manschappen verloren. De minister de Persigny heeft eene circulaire gezonden aan de prefeetenbetreffende het optreden van den minister Drouin. Hij verzekertdat de staatkunde des Keizers ten aanzien van Italië niet veranderd en Drouin juist de man is om Z. M. bedoelingen te verwezenlijken. Te Parijs worden groote toebereidselen gemaakt voor het openingsfeest van den nieuwen Boulevard du Prince Eugene. De stad legt, daaraan 1,500.000 fr. ten koste. GRIEKENLAND». Te Athene is de omwenteling eerst tot stand gekomen toen dc oostelijke provinciën van den Koning waren afgevallen. Ju den nacht van 23—24 Oct. kwamen de bevolking en de troepen op het marktplein bijeen en verklaarden zijdedynas- 1 ie vervallen. De bureaux van het ministriële dagblad wer den geplunderd en de militaire bevelhebber van den Piraeus door de menigte wreedaardig vermoord. Den volgenden dag kwam de Koning, onbewust van het gebeurde, aan boord van het oorlogschip Amélie, in de haven aan. De buiten- Lndsche gezanten oordeelden 's Konings ontscheping niet raadzaam jen de heer Bulgaris verzocht hemnamens het voorloopig bewind hot vaartuig te ontruimen. Aangezien alleen de bevelhebber voor den Vorst partij trok, maar, op de bedreiging der bemanning om hem te vermoorden liet bevel moest nederleggen maakte Z. M. gebruik van de aan bieding van den Kngelschen gezant., om op de Scylla over- tegaan. Aan de gezanten gaf hij eene proclamatie over aan liet. volk houdendedat hij voor het oogenblik het land dat hij liefhad verliet, om de gevaren te voorkomen, welke zijne tegenwoordigheid zouden kunnen uitlokken. De heer Maurocordato maakt geen deel uit, van het bewiud. De 'heer Bulgans is voorzittermen verzekertdat er reeds verdeeldheid heerscht tusschen de 2 voornaamste leden van het kabinet en dat de admiraal Canaris die het in het, staat kundige met den heer Bulgaris oneens is zich teruggetrokken heeft. Het bewind is wel voor de handhaving van het monar chale beginselmaar do repubtikeinsche partij is zeer krach tig en wil den federatieven vorm doordrijven. Zij tracht de bevolking der aan Turkije grenzende provinciën te bewerken, en heeft veel kans bij de verkiezingen de meerderheid te verkrijgen. De bevolking en de studerende jeugd te Athene hebben zich iot de bewaking der stad georganiseerd. Het bijzonder eigendom van den Koning en de Koningin wordt uitgeleverd. Het bewind heeft aan de mogendheden kennis gegeven dut- eene aanvallende beweging geen deel van zijn programma uitmaakt. ITALIË. 8943 Geestelijken hebbenop het voorbeeld van den abt Pessaglia, een krachtig adres aan den Paus gezonden, waarin zij Z. il. aansporen om afstand te doen van het wereldlijk g:zag. De Koning heeft de amnestie thans ook uitgestrekt tot de militairen die in de onderneming van Garibaldi betrokken waren. Den 1 Nov. heeft op den regteroever van de Po eene botsing plaats gehad tusschen It.aliaansclie carabiuiers en Oostenrijksche soldaten. De eersten openden liet vuur en na eenige schoten raakte men persoonlijk handgemeen en moesten de laatsten eindelijk vlugteneen tolbediende ge vangen achter latende. De Konino is den 6 te Milaan aangekomen en heeft eene wapenschouwing gehouden over de troepen en de nationale game. De Had was met, driekleurige vlaggen versierd eu de bevolking juichte don Vorst met geestdrift"toe. De aartsbisschop van Olmutz heeft dc priesters aangeschre ven om gebeden tot, God optezenden tot het voorlichten van het gemoed der studerende jeugdopdat die zich meer van de dingen dezer wereld afwenden eu iu grooter getale aau den geestelijken stand wijden zal. Den 31 Oct. zijn te TriëstGO personen van de hofhouding van Koning Otto aangekomen. PRDIISEIV. Te Letzlingen, waar de Koning zich thans bevindt, wordt, onder de leidiug van den jeugdigen landraad v. Gerlach, eene groote demonstratie van dorpsburgemeesters en dorpspredi kanten voorbereid. In het geheele district worden daartoe vooral door de gendarmerie circulaires en oproepingen ver spreid. RlfSLAN». Poleu". Te Warschau zijn vele handwerkslieden gevangen genomen. Bij de begrafenis van de overluden gemalin van den on langs gebannen graaf Zamoyski had' aldaar een begin van opschudding plaatsmaar door de voorzorgen der polieie werd eene uitbarsting voorkomen. Bij Keiz. besluit is de belasting op de voerlieden en dienst boden afgeschaft en die op den brandewijn verhoogd. Op Keizerlijk hevel is de staat van beleg opgeheven in de gouvernementen Grodno, Belsk en Brzesk, met uitzondering van de stad en het district Bialystock. T SJ IS li IJ E. Het hof van cassatie der Donau-Vorstendommen heeft de ministers van 13 Julij 1860 ten eenenmale onschuldig ver klaard en hen gezamelijk vrijgesproken. Bij Hotti heeft een gevecht plaats gehad tusschen Turken en Albanezen, welke laatsten zijn geslagen. Hun aanvoerder Hassan die vroeger in Montenegro krijgsgevangen is geweest is in handen der Turken gevallen en naar Konstantinopel overgebragt. Een honderdtal Mirditen zijn voorts bij Scu tari gevangen genomen. Hun opperhoofd dreigt, dat hij, indien zij niet in vrijheid worden gesteld10000 man onder de wapenen zal weten te brengen. De tijding der Grieksche, revolutie heeft te Konstantinopel grooteu indruk gemaakt. In een krijgsraaddoor Omer-bassa bijgewoond is besloten om maatregelen te nemen, ten eiude, des gevorderdde Grieksche opstandelingen het hoofd te kunnen bieden. De Porte is officieel onderrigl geworden dat Frankrijks en Engeiands belofte aan Griekenland om aldaar niet tus- schenbeide te komen, afhankelijk is gemaakt van de voorwaar de dat Griekenland niets zal ondernemen tot uitbreiding van zijn grondgebied. Autivari wordt versterkt, om de Montenegrljnen den toe gang tot de Adriatische zee aftesluiten. 25 W ITS K RL (KI), In bet, kanton Lucern is het voorstel tot geheele herziening der constitutie verworpen met 10000 tegen 10000 st., zoodat de vrijzinnige partij de overhand heeft behouden. CHINA. Te. Canton is eene zamenzwering ontdekt van medestanders der taepings. om de stad in brand te steken en de mandarij nen te vermoorden. Genoemde opstandelingen hébben Shemsi en 25 andere steden vermeesterd en al de mandarijnen gedood. VKI&EK|«BE STATEN De partij der republikeinen en der voorstanders van de afschaffing der slavernij dringt op nieuw aan op hel ontnemen van het bevel over het leger van de Potomac aan den geul. Clellan. Op eene vergadering der democratische partij te Brooklyn is besloten het gouvernement te ondersteunen in zijne pogin gen tot herstel der Unie maar de proclamatie van Lincoln afgekeurd. liet Zuidelijk Congres heeft, den President Davis gemagtigd om t.en aanzieu dezer proclamatie al zoodanige maatregelen van wederwraak te nemen als hij zal goedvinden. Dc abolitionistische genl. Fremont heeft weder een com mando bekomen en wel in 'L'cxas, waarheen hij reeds is ver- trokkeu. De genl. liozenkrantz vervangt den genl. Buell als bevelhebber in Kentucky. De Separatisten zijn den 6 Oct. t.e Lavèrgne15 mijlen van Nashville, door de federalisten aangevallen en geslageu, mat verlies van 170 gevangenen. Ook te Pearidge in Ar kansas leden zij de nederlaag en verloren daarbij hunne artillerie en transportwagens. De zuidelijke genl. Bragg heeft Kentucky verlaten en is door Cumberland-gap in Tenessee binnengerukt. De steden Corinthe en Boüvar in Mississipi zijn door de Federalisten ontruimd. IIINNENLANS5. De gemeenteraad vau Leyden heeft den 31 Oct. de belas ting op de brandstoffen met 1 Mei 18G3 afgeschaft, zonder ecnig equivalent. Den 1 Nov. is te Wolfaarlsdijk liet gedenkteeken onthuld vgor den godgeleerde, geschied- en oudheidkundige Dr. Jacob ab Utrecht Dressplbuis. Den 2 is de tweede kerk in den Haarlemmermeerte Nieuw-Vennep ingewijd door Ds. L. Tinholt. Den 3 overleed te Haarlem Abraham de Vries, comman deur van den Ned. Leeuwrustend leeraar der doopsgezin den en bibliothecaris der stadZijne vlijtige nasporingen omtrent de uitvinding der boekdrukkunst zijn algemeen bekend. De Rotterdamsche Courant is den 4 in veiling gebrast maar heeft geen kooper kunnen vinden. De Prov. Staten van N. Holland hebben dien dag een voorstel van de heeren Opperdoes Alctcijn c. s. aangenomen om een adres intedienen bij de 2° Kamer tegen de opheffing der regtbank te Hoorn en der kantongeregten te Medemblik, Edam en Weesp. Prins en prinses Frederik en hunne dochter zijn weder op het Buis de Paamo en de Koningin-Moeder is van Soestdijk in de residentie teruggekeerd. Den 4 is te Rotterdam gevankelijk biunengebragt P. B., uit] Waddinxveenbeschuldigd vau verregaaude mishandelin gen zijner vrouw. Op Zoudag had hij hevige twist met haar gehad en 's Maandags werd zij dood in bed gevondpn. Te Scheveningen wordt thans zooveel steurharing aange voerd dat de middelen tol vervoer ontbrokenniettemin blijft de prijs vrij hoog. Bij de 2e Kamer is een wetsontwerp ingediend tot veree- niging der gemeenten Houtrijk en Polanen en Zuid-Schalkwijk met. de gemeenten Haarlemmerliede eu Spaarnwoude. Wijlen de heer Mayor, suikerfabriekant te Passaroean, heeft bij testament een huis en een bedrag van f 200,000 aangewezen, tot het vestigen van een hospitaal voor inlanders. Aan de Redactie van de Allmaarsche Courant Mijnheer de Redacteur Volgens mededeeling in verschillende nieuwsbladenis de ondergeteekende door KantongeregtArrondissements Regt bank en Iloogen Raad veroordeeld tot eene geldboete van 25, wegens weigering tot het geven van inlichtingen aan de plaatselijke schoolcommissie te Alkmaar, nopens de school van het Huis vau Verbetering en Opvoeding voor Jongens, alhier. Ilij meent tot inlichting het volgende te moeten mededeelfin: De wet op het Lagér Onderwijs van 13 Augustus 1857 Staatsblad No. 103, heeft de scholen van het gevangenis wezen, gelijk die voor militairen, niet van de openbare lagere scholen uitgesloten; mitsdien zijn de artikelen dier wet, betreffende het toezigt der respective schoolbesturen, ook op de school van liet Verbeterhuis toepasselijk. Bij schrijven van Z. E. den Minister van Justitie dato 16 December 1859, No. 120, werd dan ook kennisgeving gedaan, dat deze scho len opgerigt en onderhouden door het Rijkals zoodanig vallen ouder de definitie van openbare scholen in art. 3 der wei Z. E. de Minister van J ustitie Godefroij deelde evenwel iu een tecen gesteld gevoelen en bij circulaire van den 19 Maart 1861 No. 106, werd iu overleg met Z. E. den Mi nister van Binnenlandsche Zaken medegedeeld, //dat het //onderwijs in de gevangenissen door zijn bijzonderen aard //buiten het bereik valt der wet op het Lager Onderwijs en //dat die wet naar letter en geest, daarop niet toepasselijk is. //Het onderwijs aldaar is geen huisonderwijs, geen bijzonder //en evenmin openbaar onderwijs." Dus //moeten komen te //vervallen de bepalingen, daarin opgenomen omtrent het //toezigtdat krachtens de wet van 1857 op het onderwijs //in de gevangenis zou kunnen worden uitgeoefend door de //leien van plaatselijke schooleommissiën" enz. Toen nuin het begin dezes jaarsde geachte plaatselijke schoolcommissie inlichtingen verlangde aangaande de school iu het Verbeterhuis, meende de commissie van toezigt en bestuur over dit Huismet het oog op genoemde circulaire van 19 Maart 1861. daaraan geen gevolg te mogen geven en het was uyj haren last dat de ondergeteekende, als uitvoerder van hareu wilde bewuste inlichtingen weigerde te geven. Ten einde nu het conflict tusschen de aangehaalde wet en liet Miuistriüel Besluit uit de wereld te helpen is schrijver dezes, in overleg met de regering, gedagvaard en veroordeeld voor Kantongeregt en Arrondissements Regtbank en is zijn vonnis door den Iloogen Raad bekrachtigd. Gelukkig voor hem, dat dit alles voor tien vorm is geschied. Hij zou zich evenwel aan minachting der openbare meening schuldig makenwanneer hijvooral na het ontvangen van zeer deelnemende en onrust ademende opmerkingenU niet beleefd verzocht voor de plaatsing van deze inlichting. De schijn nas tegen hem, maar het was ook niels dan schijn Mijnheer de Redacteurneem gij nu ook den schijn weg eu verpligt hierdoor Uw bestendig Lezer Alkmaar A. MEETÈR Pz. den 1 Nov. 1862. Directeur van het Huis van Verbetering en Opvoeding voor Jongens. Het zal misseliien aan onze lezers bekend zijndat een onzer stadgenooteu sinds eenigen •tijd werkzaam is .'met het ontwerpen en zoo mogelijk tot stand brengen eener spoor wegverbinding, nuttig voor den handel en de ontwikkeling, vooral van de provinciën Noord-Holland en Friesland en niet het minst voor Alkmaar, dat. a!s het middenpunt der beweging worden zou. Het ontworpen plan is iu korte trekken het navolgende: Aan den Staats-spoorweg in Noord-Holland wordt gege ven de rigting Helder, Schagen AlkmaarCastricum de Zaanstreken, Amsterdam. De Hollaudsche spoorweg-maatschappij versmalt haar spoor (broeder dau dat der andere in ons land aanwezige of gelegd wordende lijnen) en wordt daardoor in de gelegenheid ge steld aan de overige spoorbanen aantesluiten. Die maatschappij of eenige andere onderneming verbindt de Plollandsche lijn door haar van Haarlem langs "Velsen eu Beverwijk tot Castricum door te trekkente Castricum aan den Staats-spoorweg in Noord-Holland. Men legt een spoorweg te Alkmaar aan den Noord-Hol landsehen Staats-spoorweg aansluitendenaar Hoorn en Enk- huizen met. eene stoomvaart op Stavoren en ceu spoorweg van Stavoren langs Sneek op Leeuwarden, om daar aan te sluiten aan den Staats-spoorweg Ilarliugen Leeuwarden, Gro ningen, Leer. Met genoegen vernamen wijdat dit plan zoo bij de Regering als bij de betrokken plaatsen en gewesten zeer gunstig is ontvangen en krachtig wordt ondersteundja dat zelfs eenige hoop op spoedige verwezenlijking mag wor den gevoed. Reeds iuj ons nummer van 19 October deelden wij het berigt mede uit liet llandeh- en Ejfedenblad overgenomendat Amsterdamsche handelshuizen de genoemde lijn naar Fries land trachten te ondersteunen; thans schijnt .de uitvoe ring eene belangrijke stap gevorderddoor eene overeen-

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2