Ml i 3 I 'III 'i I :l I Jutjczottbcu De verbinding van Holland en Friesland. &fab0 iltctuvs il 7 i r m VI it het programma van Garibaldi, stelt Frankrijk, dat steeds cene verzoening van Italië met den Paus beoogde en daartoe op de medewerking van dat Koningrijk rekendete leurhet zal echter alle voorstellen om tot dat doel te geraken gaarne overnemen en willen bevorderen. Wat de demonstratien in Engeland ten gunste van Garibaldi betreft, ondernomen met het zeer kennelijk oogmerk om dwang uitteoefeneu op het gouvernement des Keizers, echt de minister het overbodig te herinneren, dat de Fransche vlag niet gewoon is voor bedrei gingen te wijken. De gcnl. For eg heeft bij zijn vertrek naar Orizaba 10000 man te Vera-Cruz moeten achterlatenbij gebrek aan trans portmiddelen. De baron Gros is tot gezant te Londen benoemd. CiKlKKENLiSn. Aanzienlijke Grieken op Syra en in den Pyraeus woon achtig, hebben de officieren der Britsche vloot een feestmaal aangeboden, waarbij zij feestdronken instelden op prins Alfred, den tweeden zoon van Koningin Victoria; de Engeischen beantwoordden dit door te drinken op de Grieksche onaf hankelijkheid en deden door hunne schepen de Grieksche vlag met 21 schoten salueren. De eaudidatuur van genoemden prins voor den troon wint dagelijks veld. De vertegenwoordigers der Grieken te Konstantiuopel die naar Athene waren gezonden om het voorloopig bewind te begroetenzijn aldaar met geestdrift ontvangen. Het bewind heeft bepaalddat de correspondentie van Koning Otto zal worden onderzocht door eene speciale com missie, met last om daarvan verslag aan de Nat. Vergadering te doen. De verdreven Koning heeft den bn. v. Sina schriftelijk als zijnen gezant te Weenen ontslagen, waarop deze het man daat van het voorl. bewind heeft aanvaard. Te Patras zijn onlusten uitgebroken. Aanleiding daartoe gaf het ontbinden der vrijwilligers van Grivas door den Drieman Ru/os. Nadat het gouvernement hun de door Grivas toegezegde soldij gezonden had, zijn zij tot de orde terugge keerd. De generaal is juist bij tijds gestorven, want hij trachte zijn corps in Acaruanie op 3000 man te brengen, hetgeen hem eene onafhankelijke en voor de regering zeer verontrustende stelling zou verzekerd hebben. De te Athene residerende vertegenwoordigers der 3 be schermende mogendheden zijn met den telegraaf door hunne regeringen onderrigtdat deze de onderling aangegane over eenkomst om de prinsen hater regerende Huizen van den griekschen troon uittesluitenhebben vernieuwd. PKlISSIiX. Den 13 is te Berlijn weder uitspraak gedaan in 5 druk persovertredingen de redacteur der Tribune werd wegens majesteitsschennis, tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Den 15 zijn de zittingen van de 8 vergaderingen der Pro vinciale Staten geopend; van regeringswege werd ingezonden het ontwerp van den vorigen minister graaf v. Schirerin, tot verandering der districtsvertegenwoordigi-gmaar vergezeld van eene memorie, waarin de aanneming werd ontraden. Hoe noodig echter eene verandering is, blijkt vooral in het, district Koningsbergen, dat 981 ridderlijke, 98 stedelijke en 175 plattelands vertegenwoordigers telt. Volgens bet nieuwe ontwerp zou dit worden: 178 ridd., 74 sted. en 161 pi. lands, vertegenwoordigers. Onderteekenaars van reactionaire adressen aan den Koning, te Huben en Herzuprotscll in Posen, hebben inde Breslauer Zeitung bekend gemaakt, dat de inhoud daarvan hun onbekend gebleven is en zij integendeel instemmen met de meerderheid van de Kamer der Afgevaardigden. De te Berlijn vergaderde Prov. Staten van Brandenburg hebben met 56 tegen 4 st. besloten den Koning een adres van getrouwheid aantebieden. VERKEXSOE STATEX In den Staat New-York is Horatio Seymour met 30000 st. tot gouverneur en zijn 19 democratische en 12 repubiikein- sehe kandidaten verkozen. In Michigan hebben de republikei nen in New-Yersey en Illinois de democraten de overhand bekomen; de laatstgenoemden zijn gezind voor eene schikking met, het. Zuiden. In Massachusetts is de ultra-republikeinsche gouverneur Andrew herkozen, doch met eene veel kleinere meer derheid dan vroeger, en in Boston, de hoofdstad van dien Staat, heeft hij ruim 1500 st. minder dan zijn mededinger bekomen. Van New-York zijn verscheidene oorlogsbodems uitgezon den, om, het door de koopvaarders zoo gevreesde gepantserd schip Alabama te bemagtigen. De genl. Sigel heeft de Separatisten van Thorougsfare-gap verdreven. De genl. Clellan vervolgt zijne voorwaartsche beweging, welke ten doel heeftom. door het bezetten der bergpassen van de Shenandoah-vallei, het zich daarin bevindende vijan delijk leger van Richmond aftesnijden en die alsdan ongedekte stad te overvallen. In de Staten der Confederatie vindt de conscriptie van mannen van 18 tot 45 jaren volstrekt geen bijval. BIXXEXEA AIH. Te lieerde is de heer Tulleken door zijn knecht, dien hij berispt had's avonds opgewacht en eerst de arm daarna den schedel verbrijzeldde moordenaar nam aan de begrafe nis deel, maar liet, zich een dag later, beschonken zijnde, eenige woorden ontvallen ten gevolge waarvan bij in hech tenis genomen is en zijne misdaad bekend heeft. De veehandelaar J. d. Vv. O. 's morgens vroeg met een bootje naar de markt te Heerenveen varendeis door 3 onkenbaar gemaakte personen in een ander schuitje gezeten aangevallen, vastgebonden en van ruim f 7C0 aan geld en papier beroefd. In den avond van den 14 is een Ylaardinger hoeker op de kust overzeild dooreen onbekend schip; een andere hoeker heeft 4 man gered en 3 dqod van boord gehaald, terwijl nog 5 vermist worden. Prinses Frederik en hare dochter Maria zijn den 17 aan een groot gevaar ontkomen. Tan het Huis de Paauw naar 's Itage rijdende, brak de achteras van bet rijtuig, maar werden de paarden gelukkig tot staan gebragtzoodat de Vorstinnen geen letsel bekwamen. dien dag van 'nare reis naar Duitschland j De Koningin is te huis gekomen. Den 13 is liet bonwen eener nieuwe kerk met toren voor de herv. gem. te Lutjebroek besteed aan J. Hofland te Grootebroek voor 13800. Den 15, 's morgens tussehen 5 en 7 ure. is de fabriek van den heer Kratzensteinop de Eilandsgracht te Amster dam geheel uitgebranddezelve was voor brandschade ver zekerd. 15 Spuiten zijn werkzaam geweest. Den 13 is te Vegltel de gasverlichting voor het eerst ont stoken en den IS de eerste steen gelegd aan de gasfabriek te Enkhuizen. Den 15 is bij de heeren v. Vlissingen en r. Heel te ?Am- sterdam te water gelaten de schroefstoomboot Burgemeester Messchert van Vollenhovengebouwd voor de heeren Zur- muhlen en bestemd voor de dienst op het N. H. Kanaal. Mevr. v. Leijden Gael, te Leijden overledenheeft, vermaakt aan de herv. diakonie f 1000, aan het herv. weeshuis ƒ3000 en aan het hervormde oude lieden huis 2000, alles vrij van suceessieregten alsmede aan de ha'-enlooze school eene in schrijving van f 4500 2 pCt. IV. S„ ouder beding van het levenslange vruchtgebruik door eene weduwe. J. v. d. Speek, mede aldaar onlangs overleden, heeft onder meerdere legaten de herv. en lüth. diakonie elk met f 500 vrijbedacht. Hij behoorde tot de r. c. gezindheid. Up den 13dm verjaardag van de inwijding van het beste- delingenhuis te Dordrecht, op 13 dezer, heeft Mevr. de Wed. v. d. IValt v. Puttershoek deze instelling f 1000 en de daarin verpleegden een feestmaaltijd geschonken. De aandeelhebbers der Rolterdamschc Courant hebben be sloten de zaak, bij wijze van proefneming, nog 1 jaar voort- tezetten. De gemeenteraadde kamer van koophandel en de han delstand te Rotterdam hebben, even als die van Amsterdam, adressen ten gunste der waterwegen aan de 2e Kamer ge zonden. Verschillende adressen van gelijke strekking zijn inge komen uit de Zaanstreek, Schiedam, Twenthe, N. Brabant, enz. De heer v. Rosse heeft op bet desbetreifend wetsontwerp een amendement voorgedragentol vervallen verklaring der concessie voorde doorgraving van Holland, bet uitvoeren der onderneming voor rekening van den Staatdoolt bij gedeel ten zoodat niet aan, het kanaal zal worden begonnen, dan nadat gebleken is, dat, de buitenhaven en leidammen behoor lijk in stand blijven en voorts het storten der bijdrage van de hoofdstad in 's Rijks schatkist. De 2e Kamer heeft aangenomen de volgende hoofdstukkeu der begrooting: den 17. buitenl. zaken, met 38 tegen 25, den 18 r. c. eeredienst met 43 tegen 21 en hero, eerediensl met 45 tegen 19, en den 19 justitie met, 50 t.egen 8 st. Ten einde het ontworpen spoorwegplan, waarvan wij in ons nummer van 9 November spraken en hetgeen Alkmaar, met het, oog op dat plan, indien de ten uitvoerlegging daar van verzekerd mogt worden, zal te doen staan, goed te kunnen beoordeelen, is het noodig te onderzoeken of eene verbinding van Holland en Vriesland mogelijk en wenschelijk is. Wij bedoelen evenwei met, het woord verbinding niet den ontworpen spoorweg eu willen dus ook thans die onderne ming ais zoodanig niet besprekennoch nagaan welke tech nische bezwaren zij al dan niet zal hebben te overwinnen en of zij zich min of me$r voordcelige uitkomsten voorspel len mag. Wij kunnen voor het oogeublik zelfs den spoor weg eu de aan dezen te geven rigt.ing geheel onaangeroerd laten. De gelegenheid om een eu ander te beoordeelen zal zich later voordoen. Wat wij thans wensehen te bespreken is: de verbinding van Holland en Friesland tot gemeenschappelijke ontwikke ling op materieel eu intellectueel gebied. Niet eene in- eetismelting dier provinciënwaardoor de aan ieder eigene nationaliteit kan verloren gaan, maar, in stede van de thans geheel afgezouderde ontwikkeling van beide, een gemeen schappelijk voorwaarts streven met en door elkander. Slaan wij een blik op de kaart van ons land om daar uit de ligging dier beide provinciën, hare geologie, be volking, bedrijf, geschiedenis, geaardheid en tegenwoordig standpunt van ontwikkeling te leeren kennendan worden wij verrast door de treffende overeenstemming. Reeds terstond trekt het onze aandacht, dat, beide pro vinciën baar ontstaan aan dezelfde oorzaken te danken heb ben de gedurende verscheidene eeuwen zamengevloeide aanslibbingen der groote rivieren. Wel is dat iiet wor dingsproces van schier geheel ons land, maar die aanslib bingen hebben niet overal dezelfde geaardheid. In Holland en Friesland is echter de overeenkomst in het oog vallend. De noordelijke helft van beide is over het algemeen genomen kleigrondde zuidelijke lage veengrond. De zan dige duinketen die Holland langs de zee omzoomt, is het eer.ig noemenswaardig verschil. Die duinstreek uitgezonderd, liggen schier geheel Holland en Friesland gelijk met den zeespiegel of nog geen el daar boven verheven. De voornaamste polders in Holland zijn beneden den zeespiegel gelegen en wij vinden dan ook in Friesland, waar minder inpolderingen 'plaats hadden, nog verscheidene vrij uitgestrekte meeren. Zou het noodig zijn te wijzen op hetgeen die beschouwing* ons leert, aangaande de vermoedelijke uil komsten van droogt makiugeu in de Zuiderzee (hoezeer de rijke bodem door de telkens instroomende zee op vele plaatsen met zand is bedekt) eu der meeren in Friesland? Is de eenheid van bodem opmerkenswaardniet min verwonderlijk hoe goed dan ook te verklarenis de schier volkomen gelijke digtheid van bevolking. De kantons van Amsterdam buiten rekening latende, vinden wij in beide provinciën in een paar weinig bevolkte kantons 50 tot 75, in het meerendeel 100 tot 150 en in een paar meest be volkte 150 tot 200 zielen per 100 bunders. FRIESLAND, 119 49 55 42 108 42 242 rooten deels Wij nemen daartoe ter hand de merkwaardige Natuur- en Staathuishoudkundige Atlas van Nederland door J. Knijper, voor eenige dagen bij den Boekhandelaar Noothoven van Goor te Leijden verschenen. Slaan wij van die cijfers het oog op wat de statistiek ons aangaande de middelen van bestaan en het bedrijf dier beide bevolkingen leertdan is de uitkomst niet min verrassend Enkele cijfers zijn voldoende om aan te toonenwelke gelijkheid in bedrijf in beide provinciën heerscht. noord-holland, Scheepstimmerwerven 124 Houtzaagmolens128 Touwslagerijen34 Zeilmakerijen37 Goud- eu zilversmeden 132 Oliemolens eu fabrieken 125 Koren-, pel-, grut- en chocolademolens 188 Beide bevolkingen bestaan ten platten lande van de veeteelt. In Noord-Holland worden daartoe ongeveer 75000 bunders weiland en 70000 bunders hooiland gebezigd, in Friesland 75000 bunders weiland en 107000 bunders hooi land. De veestapel was in 1858 ongeveer als volgt: Noord- Holland runderen 130000, paardep"17000, schapen 180000; Friesland rundereu 170000, paarden 22000, schapen 90000. De binnenlaudsche handel en scheepvaart wordt op schier gelijke schaal gedreven en mist Friesland den nitgebreiden zeehandel van Amsterdam, het mag zich. de druk bezochte haven van Harlingen bewjjst het, in een en steeds toene- monden buitenlaiidschen handel verheugen. Ook de oorspronkelijke geaardheid van de beide bevolkin gen is schier geheel gelijk eu slechts door toevallige omstan digheden eenigermate gewijzigd. Het. zuidelijk deel van Noord-Holland, het, oude Kenne- merland, in vroeger eeuwen onder het leenstelsel gebukt,, gaf reeds vroeg teekenen, dat juk niet dan met weerzin te dragen. De vereering van Plons V onder wiens bestuur men vrijer adem begon te halen is daarvan het beste bewijs. In het noordelijk deel van Holland hieven de dappere en heldhaftige West-Friezen in geaardheid en leven geheel aan hunne stamgenootende bewoners van bet tegenwoordige Friesland, verwant. Wat de tniddeneeuwsche geschiedenis nalietis voor den opmerkzamen beschouwer nog duidelijk zigtbaar, maar nevens het verschil treft hem vaak de groote overeenstemming en kan het ons verwonderen? De noodzakelijkheid om den grond, op gelijke wijze door de zee bedreigd, met dezelfde middelen en inspanning te verdedigen om van den bodem dezelfde producten te vergenoin voor aan- en afvoer schier uitsluitend van waterwegen gebruik te maken, dat alles.heeft in beide provinciën hij het volk dezelfde krachten ontwikkeld, hetzelfde leven en bedrijf te voorschijn geroepen. Lang heelt er groot verschil in beider ontwikkeling en heschaving bestaan. Toen onze handel op Oost- en West- Indiën zijn wereldberoemden omvang verkregen badwaren de Ilottandsche steden brandpunten van handel en bescha ving, terwijl Friesland in stille afzondering leefde. Ook daarin is evenwel verandering gekomen. De kunstmatige toe stand van handel en nijverheid nam een einde, de alvermo gende Qost- eu West-Indische Compagnien werden opgeheven, eu na jaren van flaauwheid die de eeuwen van overspanning opvolgden, tloet, zich tluins een gezonder toestand aan liet oog voor. D: verbeteringen in veeteelt, en akkerbouw door de wetenschap aangewezen, de vrijheid van handel eu nijver heid die allerwege leven cu welvaart verspreidt, doen Fries land met rasse schreden voorwaarts gaan eu Holland begint zich niet alleen aan den nieuwen toestand te gewennen maar krachtig opteheffen. Wie een eeuigzins geopend oog heeft voor de teekenen dps tijds, kan die vooruitgang dagelijks op het, platte land. meer nog in Hoorn, Alkmaar, Purmerend eu het Nieuwe Diep waarnemen. Toch is er nog veel van den vroegeren toestand gebleven: //West-Friesland (zegt, mr. J. G. A. Faber in eene dezer dagen bij de gebroeders Vermandete Hoornverschenen brochure: Ue opheffing van de Arrondissements Regtbank te Hoorn" en tegen die opheffing gerigt. Eene brochure met, wier strekking wij ons gaarne vereenigenl West-Friesland heeft eene eigenaardige beschaving op het, platte land. De grondeigendom is er zeer verdeeldde wijze van bebouwing eu veeteelt laat er geen beheer van groote hoeven onder één hoofd toe. Zoo is het opkomen van groote grondbezitters eigenlijken landadel er ondenkbaarmaar daarentegen het niveau van beschaving betrekkelijk hoog en zeer gelijk. Tussehen den eigenaar, die zijne hoeve bewoont en den knecht, die hem in den landbouw dient, is het verschil in beschaving en ontwikkeling veelal niet groot." In Friesland zou min of meer het tegenovergestelde plaats grijpen en liet, gevolg daarvan is, dat de groote grondbezit ters daar den kleinen landeigenaar in Noord-Holland over het algemeen in beschaving vooruit zijn. Na het uiteengezette zal het duidelijk zijn, dat tus sehen de beide provinciën eene naauwere verbiuding tot ge meenschappelijke ontwikkeling op materieel en intellectueel gebied mogelijk en wenschelijk is. Toch bestaat zij niet,. Holland en Friesland leven schier in afzondering van elkaar en Friesland heeft meerdere betrek kingen met Engeland dan met Holland aangeknoopt. De tussehen beide provinciën gedreven veehandel, eigenlijk alleen de afvoer van het Friesehe vee op onze voorjaarsmarkten is schier de eenige band. De zee telken jare meer grond innemende, beeft Holland en Friesland vroeger van elkander verwijderd, langzamerhand de klove verbreed en verdiept en de eenmaal broederlijk verbonden bevolkingen van elkander vervreemd. In later jaren hebben de dijken meerder landverlies onmogelijk gemaakt, maar de eenmaal bestaande klove en de vervreemding hielden stand. Thans is het, zoo wij ons niet bedriegen, de tijd, om bij eenheid van rigting en strevenin stede de vroegere vervreemding en de thans bestaande afzondering eene heilzame aaneensluiting aan te kweeken en in hoogeren zin het plankje te herstellen dat volgens de aloude sage in vroeger eeuwen Enkhuizens wal met Friesland verbond! Den 14 heeft het prov. geregtshof van N. Holland Jacob Blei) en diens zoon beide schuldig verklaard aan het geven van slagen waardoor geen verhindering in den arbeid van meer dan 20 dagen is veroorzaakt, en ap.n liet opsluiten

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2