ALKMAARSCHE COURANT ]\o# 48. Vierenzestigste J aar gang. 1 Zondag 30 November. i (ftfltciccl (Qcbccltc. Patenten. VERKIEZINGEN. Kamer van Koophandel. fJoHtick #pcrsigt. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4, Brieven franco aan de Uitgevers. EERM". COSTER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis: Dat de passage over de vlotbrug, gelegen over het Noord- Hollandsch kanaal" alhier, ter zake van gedeeltelijke vernieu wing dier brug, na heden tot latere aankondiging zal GESLOTEN zijn, terwijl in de passage van voetgangers gedurende den voor die werkzaamheden vereiscliten tijd zal worden voorzien door eene pont. Alkmaar. De Burgemeester voornoemd, den 19 Nov. 1862. A. MACLAINE PONT. Her GEMEENTEBESTUUR van ALKMAAR roept mits deze opsollicitanten voor de betrekking van HELP STER in VROUWELIJKE HANDWERKEN aan de openbare armen- en tusschenschool, op eene belooning van 25 's jaars. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen brj deze ter kennis van de belanghebbenden Dat, de 'laatste groote Kaasmarkt voor dit jaar alhier zal gehouden worden op Vrijdag. 19 December eerstkomende Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 26 Nob. 1862. De Secretaris. SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter algemeene kennis: Dat, de patentenaangevraagd in de maanden Augustus September en October 1862 bij" den Rijks Ontvanger alhier, ter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar zijn gesteld van Maandag den 1 tot Zaturdag den lil" December aanstaande, van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 ure, tegen overgifte van het bij de beschrijving ontvangen repii. Alkmaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, den 28 Nov. 1862. A. MACLAINE PONT. De Secretaris. SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter'kennis van de belanghebbenden: Dat bij de gehouden verkiezing van 4 leden voor de Ka mer van Koophandel en Fabrieken op 27 dezerslechts 3 personen de volstrekte meerderheid van stemmen op zich hebben vereenigd weshalve tot verkiezing van het vierde lid eene herstemming zal plaats hebben tusschen den beer F. M. Aghinadie bij de laatste stemming bekomen beeft 23 stemmenen den heer Corn. Bosmandie bekomen heeft 14 stemmen terwijl de verkiezing zal plaats hebben in de Prinsenzaal op bet Raadhuis alhier, op Donderdag den 11 December aanstaande, van des voormiddags 10 tot des na middags 1 ure, wanneer de bus wordt geopend (witstembil- let), alsmede dat op dien dag tevens de verkiezing zal plaats vinden van nog een lid voor de genoemde Kamer, in vervan ging van den heer D. de Wit Jz., die voor de op den 27 dezer op hem uitgebragte benoeming als zoodanig heeft be dankt (blaauw stembillet). Alkmaar, Burgemeester en Wethouders voornoemd den 28 Nov. 1862. A. MACLAINE PONT. üe Secretaris, SPANJAARDT. RIA M De Advertentiën kosten van 15 regels/ 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. N G. KENNISGEVI TEEKENSCHOOL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter keunis der ingezetenen Dat van Maandag, den 1 December en gedurende de eerstkomende 14 dagendes morgens van 9 tot 2 ure ter Secretarie dezer gemeente de gelegenheid is opengesteld tot, het doen van aanvragen om gratis onderwijs op de Stads t.eekenschool alhier te ontvangen. Zij maken de ouders opmerkzaam op het groote nut, dat dit ónderwijs, in volgende jarenvoor hunne kinderen kan opleverenen houden zich overtuigd dat de ouders de hun aangeboden gelegenheid niet ongebruikt zullen laten voorbij Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. De Secretaris. SPANJAARDT. Alkmaar, ■den 29 Nov. 1862. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK- MAAK, op Woensdag, den 3 December 1862, des middags ten 12 ure. Namens den Voorzitter van den Raad Be Secretaris SPANJAARDT. Onder de politieke vraagstukken blijft altijd nog bet Griek- sche. in verband met liet "Oosterscheaan de orde van den dag. Van de candidaten voor den onbezetten troon schijnt, ontegenzeggelijk de Engelsche Prins Al/red den meesten op gang te maken. Wordt zijne keuze door de Engelsche Re gering bevorderd Niet officieel wordt er geantwoord Engeland zal bij zijn beginsel volharden van in de binnen- landsche zaken van vreemde staten niet tusschen beide te komen, 't Zal de Grieken vrij laten in 't kiezen van eeu Koning. Maar wordt er aangemerkt Engeland kan de Grieksche kroon voor Prins Al/red niet aannemen. Daar- tegeu bestaan twee onoverkomelijke bezwaren.Wij zouden aanmerken dat het woord o n o'v e r k o m e 1 ij k niet geluk kig gekozen is; bezwaren kunnen er bestaan, maar ze on overkomelijk te noemen is een beleediging voor de diploma tie. Mijn hemel. waartoe zou deze wetenschapof kunst? dienenwanneer er bezwaren bestonden die werkelijk voor baar onoverkomelijk warenMaar toch er zijn bezwaren voor Engeland om de Grieksche kroon voor Prins Alfred aan te nemen. Vooreerst wij beginnen met het naar onze meening minst onoverkomelijke bezwaar de tractaten van 1832. Toen de Grieksche staat bij zijn geboorte wedergeboorte zei men toen gaarne, met het oog op het Griekenland der oudheid onder de bescherming der drie mogendheden werd gesteldbesloten deze eeu schoon blijk te geven van groote" onbaatzuchtigheid door overeen te komendat Prin sen die leden zijn der in Rusland Frankrijk eh Engeland regerende Huizenuitgesloten zijn van den Grieksehen troon. Nn beweren wel kwade tongen lasteraars vindt men al tijd dat/ de eigenlijke oorzaak der overeenkomst niets anders was dau onderlinge wangunstdaar de een den an der alle overwigt in Griekenland wilde benemenmaar de overeenkomst is eenmaal gesloten. Geen zwakker band evenwel in onzen tijd dan tractaten. In onzeu tijd? Neen, wij drukken ons vtrkeerd uit; die bijvoeging is over bodig niet alleenzelfs niet voornamelijk in onzen tijd zien°wij tractaten schenden en verbreken. Het onderscheid tusschen voorheen en thans schijnt grootendeels hierin te bestaandat men tegenwoordig er meer openlijk voor uit komtdat tractaten bij veranderde tijdsomstandigheden en die verandering kan heel spoedig opkomen huu verbin dende Rracbt verliezenterwijl vroeger de partijdie zich van het tractaat wenschte te ontslaan, aan de tegenpartij verweet, dat zij het tractaat geschonden haden verklaarde dat het daardoor geheel was vervallen. Maar men moest toch aantoonenwaarin die schending van het tractaat had bestaan? Voorzeker, en dat viel meestal niet moeijelijk; waar toe zou men zich anders jaren lang in de diplomatie geoe, fend hebben? Oongetwijfelder bestaat een volkenregter bestaat een heilig volkenregt. Schoone beginselen en goede stelsels worden in de wetenschap van het regt der volken ontwikkeld. Maar in de praktijk Er was eens een bij uitstek prak- J tisch man, die op een goeden dag de stad Leyden en hare Hoogeschool een bezoek bragt. En welk vak onderwijst gij Vroeg hij aan een der professoren. Het volkenregt, Sire! was liet, antwoord De practisché man was eeu magtig Vorst Ah, e'est le droit du canon! De practisché man sprak Eranseh, en wasNapoleon I. Ook tegenwoordig nog is liet, volkenregt maar al te dikwijls het reet van 't'kanon. En de kracht van een tractaat bestaat grootendeels in de kracht van den arm desgenendie er zich op beroepen wilgelijk de krac!)t van een overeenkomst tusschen twee bijzondere personen eigenlijk gelegen is in 't, bestaan eener regterlijke magt, die tot de nakoming dwingen kan. Toch is het bezit der magt tegenwoordig niet, voldoende om naar willekeur tractaten te handhaven of te verbreken en met het volkenregt te spelen. Er werd vroeger wel eens gedweept met het denkbeeld van een Europeesch Geregts- hof, dat in de geschillen tusschen de verschillende volken uitspraak zou doenmaar men stuitte altijd op het bezwaar, waar dat Hof de magt zou viuden om zijne uitspraken te doen eerbiedigen. In 'de laatste jaren is er zulk een opperste regter verrezen. Hij zetelt niet op een bepaalde plaats, en niemand kan bepaald en duidelijk de magt aanwijzen, waar over hij beschikken kan om aan zijne uitspraken kracht bij te zetten. Toch moet die magt niet gering zijnwant magtige Vorsten, die over honderdduizende bajonetten kunnen be schikken, en het rest van 't kanon met duizende metalen monden 'kunnen doen sprekenachten zich verpligt hunne zaak voor dezen regter te verdedigen. Hij heet de open bare meening. Te^en Engelands aanneming van de Grieksche kroon voor Prins° Alfred wij moeten tot de Grieksche kwestie terug keeren bestaat dus als eerste bezwaar dat der tractaten; wij zagen bet reeds, geen o no v e r k o m e 1 ij k bezwaar. Het wordt echter van de Eransche en Russische zijde geopperd; doch uit vrees voor den straks genoemden regter kouden zij dit tot nog t.oe moeijelijk met eenigen nadruk doen. Zij hadden toch zeiven de candidatuur van den Hertog van Leuchtenberg ondersteunden deze is zoowel aan het Fransche als aan het Russische Hof verwant. Stond de kans voor dezen Vorst gunstig, waar schijnlijk zou men door Frankrijk en Rusland de allezins juiste ieer hooren verkondigen, dat er na 1832 te veel in Europa gebeurd eu veranderd is, om den natuurlijkeu loop der zaken, de vrije keuze vau een Vorst door het oppermag- tige volk de eenige Souverein immers, dien Napoleon kent door een tractaat van dien tijd te belemmeren; en misschien was het dan Engelanddat zich op dit gewrocht der vroegere diplomatie zou beroepen. Nu echter Prins Alfred schijnt te zullen zegevieren, geven Frankrijk en Rus land wil men de laatste berigten gelooveu de candi datuur van den Hertog van Leuchtenberg opom met opge heven hoofde te kunnen wijzen op het tractaat van 1832 dat door Engeland gering geacht schijnt te worden. Mis gezien roepen de uitermate zeer scherpzinnigen in politieke zaken gij laat u door den schijn misleiden. En geland wil juist de tractaten doen handhaven. De geheels candidatuur van Prins Alfred is niet ernstig gemeend zij wordt alleen luide verkondigd en met veel vertooning on dersteund, opdat Frankrijk en Rusland uit vrees voor de zegepraal van den Eugelschen Prins zich op de tractaten zullen beroepen, die hun eigen eandidaat den weg tot, den Grieksehen troon versperrenwant Engelands doel is alleen den Hertog van Leuchtenberg te weren. Daaromal werd Prins Alfred gekozenzou Engeland toch de kroon van de hand wijzen. Wij verklaren vooral geen vertrouwen te hebben op de meening van menschendie zoo heel heel ver zien en zoo buitensporig scherpzinnig zijn. Maar er is nog een bezwaar tegen de aanneming der Grieksche kroon door een Eugelschen Prins een bezwaar dat, vooral ook door de Times op den voorgrond wordt gezet. Voor den nieuwen Koning van Griekenlandjstaan twee wegen open: hij kan zich bepalen tot, de regeling, de ontwikkeling en hervorming van den Grieksehen staat binnen zijn tegenwoor dige grenzenmaar dan verliest hij den bijval der nationale partij.' Ieder schijnt te begrijpen, dat de Grieksche beweging eeu natïonaliteits-beweging 'is, die de vereeniging en de vestiging van een groot "Griekscli volk tot einddoel barer pogingen heeft. Dat streven openbaart zich reeds in de op roeping der Grieken uit andere staten tot de Nationale Ver gadering. Een Vorst nu, die dit streven niet steunt, die zijn regering niet dienstbaar maakt aan de ontwikkeling en de eindelijke zegepraal van dit denkbeeld, lean niet rekenen op de voortdurende trouw des volks. Kan nu een Engel sche Prins deze politiek omhelzen Neea zegt mea want zoo zou Engeland zijn werk van de laatste jaren vernietigen, zijn eigen stelsel verlooche nen, 't gebouw, waaraan het zoo lang en zoo ijverig heeft gewerktmet, eigen hand afbreken. Zoo zou liet immers het Turksche Rijkwaarvan 'net met alle magt het^ bestaan heeft gerektgaan sloopen. Maar men vergete nietdat Engeland eigenlijk alleen de uitbreiding der Russische in den laatsten tijd misschien ook der Eransche magt in het Oosten bestreed. Het wenschte het Turksche grondge bied niet, door Rusland overheerd tc zien; maar wanneer het vooruitzigt zich opende op de vestiging vau een onaf- hankelijken krachtigen staat aan den Archipel en den Bos porus zouden Engelands pogingen tot behoud van den (/zieken man," wiens herstel toch wanhopig schijntmisschien spoedig verflaauwen. In elk geval zon t niet kwaad zijn dat zieh een gezonde staat in 't Oosten vormde, met een Engelsehen Prins aan het hoofd, die, zonder terstond Tur kije' met, veroveringen te bedreigen, echter, megt dit rijk eenmaal met geen mogelijkheid meer staande te houden zijn, zoo al niet als eenige, dan toch als voornaamste erfgenaam kon optreden. Aan de zucht naar uitbreiding zon misschien aanvankelijk eenige voldoening kunnen gegeven worden door afstand van de Jonische Eilanden en reeds verklaart het orgaan van Lord Palmerston. dat, ingeval Prins Alfred de verkiezing aanneemt, Engeland tot dezen afstand bereid is. In Pruissen blijken de 'Provinciale Staten in geenen deele zoo behoudend gezind te zijn als door velen werd verwacht. Een viertal zal zieh onthouden van het zenden van adressen of deputatiën aan den Koningen waar men daartoe beslo ten heeftis d&arin geenszins altijd een vijandige strekking tegen het Huis der Afgevaardigden te viuden. Als een bewijs hoe de alles overweldigende stroom der //revolutie" ook deze eerzame Staten medesleept, wordt gemeld, dat in de Staten der Provincie Pruissen het voorstel gedaan is om de zittingen te houden met open deuren. 't Is verschrikkelijk! Het vlugschrift van Prins NapoleonHet wereldlijk gezag der Pausen voor de regtbank der Fransche diplomatie is ein delijk versohenen. De Parijzenaars schijnen echter reeds genoeg over de Romeinsche kwestie gelezen te hebben althans er wordt zoo weinig van dit nieuwe geschrift ver kocht dat men den oorspronkelijken prijs van 3 franken tot

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 1