ALKMAARSCHE COURANT N°. 51. Vierenzestigste J aargang. 1863 c Zondag 21 December. H, f) ©STtciccl (Scheelte. PROVINCIE NOORD HOLLAND. A A X B KST is s xo fjoïificf* #ï?crsigt- I w Deze Courant, wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar/3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4,—. Brieven franco aan de Uitgevers. KERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels/ 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ureingezonden berigten een dag vroeger. Op Zaturdagden 27 December 1862des namiddags ten half drie urezalaan het lokaal van het Provinciaal Be stuur van Noord-Hollandte Haarlem worden overgegaan tot, de aanbesteding bij enkele inschrijving, namens Kerk voogden der Hervormde gemeente van Heemskerkvan Het bouwen eener Predikantswoning in de Hervormde gemeente te Heemskerk. Het bestek istegen betaling van tien Cents per exem plaar, te verkrijgen aan het, lokaal van het- Provinciaal bestuur bovengemeld aan het bureau van buitenlandsche paspoorten te Amsterdam en aan de Gemeente-Secretarie van [Leemskeri,. Aanwijzing'in loco zal worden gedaan, op Woensdag voor de besteding, des middags ten 12 ure. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat .de verkiezing van een lid der Kamer van Koophan del en Fabrieken alhier zal plaats hebben op üingsdag, den 30 dezer's morgens van 101 uurin de Prinsenzaal al hier, en de keuze zich alsdan bepaalt, tusschen de heeren A. Franken en II. S. Blokdie bij de jongste verkiezing de meeste stemmen op zich hebben vereenigd Alkmaar, 13 Dec. 1S62. De Secretaris, SPANJAARD!'. Burnemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. NATIONALE MILITIE. OPROEPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien Z. M. beslujt, van 8 Mei 1862 (Staatsblad No. 46): Roepen bij deze op zoodanige ouders of voogdenwier- kinderen of pupillen in de maand Januarij 1862 voor de nationale militie zijn ingeselireven en welke sedert die in schrijving zijn overleden, om daarvan opgave te komen doen vóór het, einde dezes jaars ter secretarie' dezer gemeente op alle gewone werkdagen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 19 Dec. 1862. De Secretaris, SP ANJ AARDT. BURGEMEESTEReu WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien art. 54 der gemeentewet. Brengen ter algemeene kennis Dat, de Gemeenteraad alhier in zijne vergadering van 17 dezer heeft, benoemd Tot leden der vaste commissie van financiën, de Heeren ■J. G. A. Herhoe ffJ. Helling, Dr. L. de SonnamtleP. A. van der Drift en H. van den Berg, met eerst,genoemden Heer tot, Voorzitter. Tot leden der vaste commissie voor de verordeningen de Heeren Mr. J E. Nuhout van der Veen, JonkkrD. C.de üieu Fontein Verschuir, J. G. A. Verhoeff en Mr. P. A. de Lange, met den Heer A. Maclaine Pont, Burgeme.ester, tot Voorzitter. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 20 Dec. 1862. De Secretaris, SPANJAARDT. Al wie eenige aanwijzing mogt kannen geven van de woonplaats van zekeren GERUIT KLA- RENBEEK, verlofganger van het 1" regiment vestingartillerie, binnen deze gemeente verblijf gehouden hebbendewordt verzocht daarvan ten spoedigste mededeeling te doen ter Secretarie der gemeente Alkmaar. Dezer dagen kwam ons een oud Hollandsch jaarboekje in handeneen exemplaar van "De Lantaarn voor 1798ge drukt te Amsterdam "in 't Nieuwe Licht." Er is niets nieuws ondér de zondachten wij bij het doorbladeren van het oude boekje, bij het lezen van zoo menigen nuttigen wenk en juiste opmerking, die als voor onze dagen geschreven waren. //Bijaldien ook lazen wij de Algemeene Vader des menschdoms eene constitutieeen wetboek zijns eigen raaak- zels uit den hemel ons toereiktezo als de Muzulmans dit beweeren van hun Alcoranzoudt gijlieden meenendat de natnur der menschen dezelve blijvende, t onder hen feilen zou aan beditlingeaan afkeuringeaan misnoegd heid?" En wij dachten aan. Pruissen. Daar bestaat een Grondwet. Maar die wordt geschondenzeggen de liberalen handelt, de Regering al niet regtstreeks in strijd met de letter der Grondwet, zij miskent althans den geest der Constitutie. Desalniettemin blijft de Koning spreken van zijn //constitu tioneel Koningschap," en verklaart voor laster en grievende miskenning elke bewering dat, bij hem eenig voornemen zou bestaan/ om in strijd met de Grondwet te regeren. //Ik wil vrede maken met mijn volk," bad de vorige Koning van Pruissen gezccrd en ....er kwam een Constitutie tot stand. Toch is er geen vrede gekomen. En geen wonder. Dezelfde Koning, die eindelijk, en waarlijk niet uit. eigen vrije keuze, zich scheeu te verzoenen met het, denkbeeld eener couslitu- tioneele regeringverklaarde ten zelfden tijdedat hij geen geschreven letter tusschen zich en zijn volk zou dulden, en alleen den wil en de ordening Gods als grondslag van zijn gezag en als regtsnoer zijner vorstelijke pligtcn bleef erkennen. Hoe zou een Grondwet vrede kunnen brengenroepen de ultra-behoudende Prnissen uit, Integendeel. //Langer dan tien jaren heeft de Grondwet ons inet hare tegenwoordigheid vereerd. Staatslieden van alle partijengeleerden en ijverige beambten hebben haar liunno onverdeelde opmerkzaamheid gewijd. Wie regt laat wedervaren aan de feitenmoet, erkennen dat de grondwettige geest tot hiertoe do geest der wanorde is geweest. Er kan derhalve geen sprake zijn van „te resereu in den geest der Grondwet. Geen weldenkend Pruis kan wenschendat er in den geest dor Grondwet ge regeerd worde. Veeleer moet er vóór alle dingen en in de eerste plaats vóór alle dingen en in de tweede plaats zoo moeijelijk gaan een andere geest in de Grondwet komen. En opdat dit geschiede, moet aan het Hoofd van den Staat een onbeperkte vrijheid van denken en beslissen gelaten worden." Alzoo de grondwet heeft niets dan wan orde aangebragt. Maar „wie regt, laat wedervaren aan de j feiten," moet erkennen dat de wanorde en de tweespalt I vóór den tijd der Grondwet voor 't, minst even groot waren. IToegegeven, zulien de behoudsmanuen zeggen, wij zijn niet tegen een Grondwet, maar er moet een andere geest in komen. Aan het Hoofd van den Staat moet onbeperkte vrijheid ge laten worden van denkon natuurlijk! eu van beslis- 3en. Poeh!Juist, om dit t.e voorkomen is de Grondwet tot stand gekomen. Verbeeld u een Grondwet, waarin het Hoofd van den Slaat oubeperkte vrijheid van beslissen werd gelaten! Maar een Grondwet dient juist om de bevoegdheid der verschillende magten in den Staat te regelende grenzen aan te wijzen van elk gezarcdaardoor orde en vrede te handhaven en de vrijheid en veiligheid der burgers te waar borgen. Aan geen gezag kan alzoo onbeperkte vrijheid van beslissen .worden gelaten, of het doel der Grondwet wordt gemist. Een Grondwet een geschreven letter, niet alleen tus schen den Vorst en zijn volk, maar ook tusschen de ver schillende magten onder dat volk, tusschen de verschillende vormen van gezag door mannen uit het, volk zelf bekleed de wijze eu de maat bepalende, waarop in 't belang van onze maatschappelijke zamenleving de vrijheid van elk per soon, van elke vereeniging, van elk ligchaam, van elke magt en elk gezag moet beperkt worden zulk een ge schreven letter, een Grondwet, is in den loop der geschie denis gebleken voor onzen tijd noodzakelijkdoch niet altijd voldoende te zijn om vredeordetevredenheid te stichten om een volk gelukkig en voorspoedig te maken. Het is niet genoeg „vrijheid, gelijkheid en broederschap" aan het hoofd der Constitutie te schrijven, om ze ouder het volk te doen heerschen. - „Men vindt in Lucca lezen wij we der in onze „Lantaarn voor 1798" aan alle hoeken van straaten cn steegeu, zelfs aan de deur van de Kortegaard {Corps-de-Garde) aangeplakt 't woord VRIJHEID; en de üoede .Luccaaners, dit woord bestendig onder de oogen hebbende, zijn in de meening gekomen de zaak te bezitten. Deze begoocheling duurt gewoonlijk niet lang. Men kan er zich echter een poos gelukkig mêe gevoelen. Zoo was 't bij ons in 1798. Men had een Constitutie gemaakt van 918 zegge negen honderd achttien artikelen. Wat wilde men meer? Onze schrijver in de „Lantaarn" laat zich echter door den schijn niet misleiden. „En gij, Ne- derlandsch volkje roept hij uit hebt gij daarom u in t, zweet gearbeid daarom zoo duure opofferingen gedaanom uit uw oud, hollandsch, lapperig wambuisje wiens nu wezenlijke, nu ingebeelde knelling u niet belette bloedrijk en van eene sterke gezondheid te zijn gestooken te worden in eene fransche samaar van 918 ellen duure stoffjrgieMog- ten u de voeten niet verwarren in haar sleep, en gij met uwe samaar te samen in 't, voetzand vallen Maar wat is er dan nog noodig behalve een Constitutie Wij zouden antwoorden: een constitutioneele zin bij volk en Regeringeven groote eerbied voor de regten van ande ren als gehechtheid aan onze eigene, trouwe behartiging der algemeene belangendat is van de belangen des volks waarbij de belangen van een bijzonderen stand van een regeringspartij, van een Koning niet in aanmerking mogen komen, afstand van alle heerschzuehtvan den lust om de algemeene zaak zoo mogelijk ook nog dienstbaar te maken aan eigen voordeel. Maar dat zijn groote eisclien zal men ons tegenwerpen daarvoor zouden er volmaakte men schen moeten zijn. Wij gelooven ook werkelijkdat alleen bij volmaakte menschen de toestand volmaakt zou zijn, maar dit kan niet wegnemendat bet van belang fs deze begin selen zooveel mogelijk ingang te doen vinden. Voor's hands wordt het evenwigt ~- en daarmede de vrijheid het best bewaard door de onvermoeide zorg. waarmede ieder voor zijn eigen regten waakt, en het naauwlettend wederkeeiig toezigt gevolg van onderling wantrouwen waardoor elke overschrijding van bevoegdheid zeer bemoeijelijkt wordt. Maar dan „de wil en de ordening Gods," die de vorige Koning van Pruissen tot grondslag van alle gezag en rigt- snoer aller pligten wilde beschouwd hebben De tegen woordige Koning heeft bij herhaling bijna woordelijk: het zelfde verklaard. Onlangs weder gaf hij aan een deputatie van Pommcrsche geestelijken als zijn overtuiging te kennen, dat het Woord Gods en het Geloof de nimmer los te laten grondslagen zijn van alle Goddelijke en menschelijke instel lingen. En wie zal dit bestrijden Wie zal zich tegen het Woord Gods verzetten en daaraan Geloof weigeren? Zeker niemand. Maar waar vindt men het Woord Gods dat het staatsregt regelt En vindt men ergens een uit spraakalgemeeu als Gods Woord erkend en min of meer op zulke regtsbetrekkingen doelende wie zal Lij verschil van opvatting de tolk zijn, wiens verklaring opgevolgd moet worden? Ziedaar vragen, omtrent welker beantwoording men elkander dient te verstaan. Hier is gemeenschappelijk overleg noodigdat overleg is niet anders dau de beraad slaging over de staatsregeling, en de vrucht daarvan zal welen5de Grondwet. Maar al heeft men nu ook de beste bedoelingen, al handelt men met de meest mogelijke goede trouw, niemand heeft nu meer het regt te zeggen: mijn oordeel alleen is juist, mijne opvatting is de ware; daarom geef ik aan de vracht van dat gemeenschappelijk overleg de Grondwet, slechts zooveel gehoor als met mijne overtui ging overeenkomt. Zulk eeu inconstitutioneele regering met een Grondwet heeft Koning Otto van Griekenland ten val gebragt. Reeds wordt zijn opvolger gekozenzonder twijfel zal het Prins Alfred van Engeland zijndoeh even zeker schijnt het nu dat deze de hem aangeboden kroon niet zal aanvaarden. De beschermende Mogendheden schijnen overeen te zijn gekomen, de Prinsen aan hunne Huizen verwant waartoe ook uit drukkelijk de Hertog van Leuchlenberg gerekend wordt uit te sluiten van den Griekschen troonen daarvoor met onderling goedvinden aan te bevelen Koning Ferdinand van Portusal, oorspronkelijk Prins Ferdinand van bakscn-Koburg, doch gehuwd met de vroegere Koningin van Portugal Maria da Gloriavader van den tegenwoordigen Koning en als

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 1