ALKMAARSCHE COURANT IN0. 52. Vierenzestigste J aargang. Zondag 28 December. 0SFicicci (Bcbccltc. Politiek ©uerzigt. HOcHfilijkschc Berigten. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3.40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4,—. Brieven franco aan de Uitgevers. HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels/ 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ureingezonden berigten een dag BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat de verkiezing van een lid der Kamer van Koophan- del en Eabrieken alhier zal plaats hebben op Dingsdag. den 30 dezer's morgens van 101 uurin de Priusenzaal al- hier, en de keuze zich alsdan bepaalt tusschen de heeren A. Franken en IJ. S. Blokdie bij de jongste verkiezing de meeste stemmen op zich hebben verceuigd. Alkmaar, Burqemeester en Wethouders voornoemd, 13 Dec. 1862. A. MACLAINE PONT. De Secretaris, SP ANJ AARDT. NATIONALE MILITIE. OPROEPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien Z. M. besluit van 8 Mei 1862 (Staatsblad No'. 46); Roepen bij deze op zoodanige ouders of voogdenwier kinderen of pupillen in de maand January 1862 voor de nationale militie zijn ingesehreven en welke sedert die in schrijving zijn overleden, om daarvan opgave te komen doen vóór het einde dezes jaars ter secretarie dezer gemeente op alle gewone werkdagen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 19 Dec. 1862. De Secretaris, SPANJAARDT. Den 18dcn December is de zitting van den Oostenrijksehen Rijksraad door den Keizer gesloten. Met zelfvoldoening zien Keizer, Ministers en Vertegenwoordigers op het volbragte. werk terug. En waarlijk er is reden tot tevredenheid. Er bestaat gelijkheid van streven en welwillende medewerking hij de Regering en hij de beide Huizen van den Rijksraad, zoowel hij het Hoerenhuis al3 bij dat der Afgevaardigden. Oostenrijk schijnt vast besloten te hebben, den constitutionee- len regeringsvorm te handhaven en over geheel zijn gebied ingang 1e doen vinden en te vestigen. De Regering heeft blijken gegeven, dat zij den constftutioneelen weg in opregt- heid wil bewandelen en de eenmaal aangenomen beginselen getrouw wil blijven. De Rijksraad zal niet, in gebreke blijven haar in dat streven te steunen. Een zeer gewigtigs stap was de verklaring der Regering, met zoo groote vreugde door den Rijksraad vernomen, dat zij van alle oorlogzuchtige voorne mens afstand had gedaanen alleen een krachtige verdedigende houding wenschte aan te nemen. Vermindering van de uit gaven voor het leger was" daarvan het gevolg, en hiermede fs de eerste schrede gezet op den waren wegdie tot herstel ling der geldmiddelen leiden kan. Het ministerie van finan- tiën blijft altijd nog een moeijelijk departement van hot Oo.- tenrijksche staatsbeheer. Welligt zal de nu onlangs opgerigte rekenkamer, ofschoon alleen met liet toezigt op de staatsschuld en de rentebetaling belast, veel kunnen bijdragen om dezen Augias-stal te zuiveren. Ongelukkig blijkt de invoering van den constitntioneelen regeringsvorm niet- voldoende om alle landen die tot. de Oostenrijksehe Monarchie behooren, te bevredigen. Voorde Venetianen blijft Oostenrijk nog steeds de overheerschende vreemde mogendheid daarom kan geen regeringsvorm hoe goed en gewenscht, ook op zich zeiven dat volk voldoen dat zich 'Italianen gevoelt, en daarom met verlangen blijft uitzien naar het jonge Koninkrijk Italië, om daarin opgeno men te worden. Moge in Hongarije meerdere gehechtheid worden gevonden aan het regerend Stamhuis, vreemd blijft voor dit' volk het Duitsche Oostenrijk met zijne regtcn en verpligtingen in den Duitschen Bond. en het acht zich zelf op geofferd aan de belangen der Duitschers, van den Duitschen Keizerstaatdie gaarne een plaats wil innemen onder de groote mogendheden van Europa. Hongarije kent slechts een Koning van Hongarije, en meent niet geroepen te zijn om de lasten te helpen dragen, verbonden aan den duren staat van groote mogendheid vruchten van vroegere heerschzuch- tige bedoelingen en uitbreidings-theorien der Oostenrijksehe staatkunde. Men schijnt daar"te begrijpen, dat Hongarije als Europesche staat het leven zou kunnen leiden van een vergeten burger in de maatschappijrustig en eenvoudig vrij van de weeldede beslommeringen en gevaren eener groote Oostenrijksehe Monarchie, waartoe steeds behoort een talrijk en kostbaar leger en dan van tjjd tot tijd een oorlog, om met der daad te toonen, dat men zich als groote mogend heid kan doen gelden. Afscheiding van de Oostenrijksehe Monarchie, als zelfstandige staat onder het Koningschap van den Vorst, die tevens Keizer van Oostenrijk isblijft daar nog altijd de wensch der invloedrijke meerderheid. Ongetwijfeld zal de nieuwe vredelievende politiek der Regering er toe bijdragen om de Hongaren gerust te stellen misschien ook om hen met het denkbeeld eener naauwere vereeniging te verzoenen. Tot nog toe hebben zij zich echter van alle deelneming aan een vertegenwoordiging der geheele Monarchie als ondeelbaar geheel onthouden, en het- blijkt nog niet dat zij tot andere gedachten zijn gekomen. Van hare zijde blijft de Regering streng vasthouden aan haar beginsel vau een heid en ondeelbaarheid der Monarchie, en wordt daarin door alle voorstanders der nieuwe orde van zaken getrouw ter zijde gestaan. Het blijkt nog nietdat zij tot nieuwe proef nemingen met, de verkiezing vau Landdagen in de onwillige Kroonlanden besloten is. Zijn de geldmiddelen voor Oostenrijk nog altijd een zaak van veel zorg en bekommeringin veel sterkere mate is dit het geval met Italië. De Regering acht een nieuwe leening van 600 millioen noodzakelijk. Deze toestand was te ver wachten bij zulke groote beroeringen als Italië ondergaan heeft, zullen de uitgaven steeds de raming overtreffen, en de inkomsten beneden de begroöting blijven. Wanneer de Italianen zullen kunnen besluiten niet altijd van Rome en Venetië te droomenmaar het Koninkrijk zooals het thans bestaat te vestigen, orde en regel te handhaven en daarmede rust en kalmte te brengen in de fel bewogen gemoederen dan zal er evenwigt ontstaan tusschen ontvangsten en uit gaven, en daarmede zal de Staat reeds een belangrijke schrede gevorderd zijn in de achting der Europesche mogendheden. Dat staat soiiedcen geeft het denkbeeld van eeu gezeten burger. Maar wanneer vermeerdering verdubbeling zeggen sommige onheilsprofeten van de belastingen daartoe noodzakelijk is. zal dan, bij de teleurstelling, de ontmoediging en de ontevredenheid van zoo velen, Italië die vuurproef gelukkig doorstaan? De geschiedenis zal het ant woord geven. Wat zuidelijk Italië althans betreftis de tegenwoordige toest-and in te digt.e nevelen geaaid om eeuige gissing om trent de toekomst toe te laten. Te Turijn vergaderen de Afgevaardigden des volks, en moet over den toestaud des lands worden gesproken; daar zal het vrije woord luide weerklinken, daar is het gebied der openbaarheid, daar zullen die nevelen met ruwe, met vermetele hand zelfs worden van een gescheurd om het licht door te laten. Niets van dit alles!,' Geheim zijn de vergaderingen der Afgevaardigden geheim de bijeenkomsten der commissie belast om verslag uit te brengen omtrent een rapport van den generaal de la- marmora, ais gouverneur van Napels, betreffende de »roover- benden" en den toestand der zuidelijke provinciën. Geheime zittingengeheime beraadslagingen "dit is een mislijck teken," roept men uit. En zeker, gunstig is het niet, doch zeer verklaarbaar. Bij den ongetwijfeld gevaarlijken toestand des lands is de grootste voorzigtigheid aan te be velen. Bij een beraadslaging over den staat vau zaken in het zuiden moeten ook de maatregelen van den gouverneur ter sprake gebragt, en beoordeeld worden. Daardoor zouden twee magtige partijen in beweging gebragt worden, de voor standers van het soldaten-bewindwaartoe de generaals de Lamarmora en Cialdird behoorenen de bewegingspartijde Garibaidianen, Mazzinisten etc. En 't is waarlijk niet noodig de hartstogten dezer beide partijen, die reeds scherp genoeg tegen elkander overstaanweder gaande te maken. Daarom waren openbare beraadslagingen over maatregelendie men welligt niet volkomen kent. en over een toestand, waarom trent de meerderheid der Afgevaardigden zeer zeker zeiven in 't onzekere verkeert, gevaarlijk; dat het. echter om licht in de duisteris te doen isbewijst de benoeming eener commissie van enquête tot onderzoek van den toestand der zuidelijke provinciënvooral wat betreft de maatregelen die genomen zijn ter beteugeling dier geheimzinnige rooverbenden. De namen 'van sommige leden dezer commissie zijn van be- teekenis; men noemt er onder Saffi, een der republikeinsche driemannen te Rome in 1849, Sirtori en Bixiotwee ge wezen Garibaldiaansc.he generaalsen de vroegere Minister Kicasoli, die echter bedankt heeft. De lamarmora heeft om dezen maatregel van 't parlemeut zijn ontslag als gouverneur van Napels ingediend. Inmiddels is het regtsgeding afgeloopen tegen de beide scheepsbevelhebbersdie zich den 24ste" Augustus ter reede van Catania niet verzet hebben tegen het vertrek van Ga ribaldi van Sicilië naar het vaste land. Beide bevelhebbers zijn door het militair geregtshof te Genua vrijgesproken. Bij deze gelegenheid zijn bijzonderheden aan het licht gekomen, die vau een vreeselijke verwarring getuigen. De bevelen dei- Ministers waren op hua langen togt door de handen der was niet eenstemmig met zijn ambtgenoot van Marine, etc. Dat al die verwarringdie dwaling bij de overbrenging on willekeurig zal geweest zijn is niet zeer waarschijnlijk. Wederom heeft iemand zich geroepen gevoeld om Italië de vruchten van zijn buitengewoon doorzigt te schenken en alle kwestiën in een eenvoudig vlugschrift op te lossen. De schrijver raadt een Staten-bond aanmen moet de eenheid prijsgevenalles zoo veel mogelijk in den vroegeren toestand hersteilen en een Confederatie vormendaaraan zouden behalve de zuiver Italiaansche Staten deel nemen Frankrijk voor Nizza en SavoyeOostenrijk voor Venetië en Engeland voor Malta. Verheeld uwelk een heerlijke toekomst zou er voor het gelukkige land aanbrekenwaarin de verschillende belangen Cvan drie vreemde mogendheden eeuwigdurende tweedragt en woeling onderhielden In het naburige Griekenlaud is intusschen Prins Alfred met overgroote meerderheid van stemmen tot Kouing geko zen; men weet, echter reeds zeker dat de kroon niet aange nomen zal worden, evenmin als door den kandidaat, die na hem geuoemd werdKoning Ferdinand van Portugal. De Times geeft zeer verstandige en overwegende redenen voor de weigering van Prins Alfred opniet de tractatenmaar Engelands belang om in het Oosten zich vrij te kannen be wegen en zijne politiek niet gebonden te zien door de be langen eener dynastie. Ook zonder een Eugelschen Prins op den troon van Griekenland kan Engeland daar zijn invloed hehouden en versterkenbij voorbeeld door de afstand der Jonische eilanden, en het kan er zijn vrijheid bij behouden. ivuiliatfci .3 nnit.il v/j' ->O ondergeschikte beambten naar de beide zee-officieren onher kenbaar geworden; een bevel, dat te Turijn luidde, "elke ontscheping van Garibaldi krachtdadig te beletten, klonk te Cat-ania: "zoodanige maatregelen te nemeu als men het meest geschikt zou achten tot bevordering der be landen van den Koning en den Staat." Een zeer bindend voorschrift te Turijn werd op Sicilië een onbepaalde volmagt om naar gelang van zaken en eigen mzigt te handelen. Daarbij waren de bevelen en voorschriften reeus van de bron af verschillend; de Minister van Biunenlandsche Zaken ENGELARiD. Den 17 is te Liverpoolter zake van de menigvuldige aanrandingen, onder voorzitting van den mayor, eene talrijke vergadering van aanzienlijke ingezetenen gehouden, waarin besToten is'bij de regering aantedringen op het brengen van veranderingen in het strafstelselvooral door de toepassing van het Iersche gevangenisstelsel. FRANHISIJK. De 600 bewoners der aan Zwitserland in ruil voor het Dappesdal, dat slechts 71 zielen telt, aftestana strekeu hebben zich tot den Keizer gewend, met de verklaring dat zij franschen verlangen te blijven. De heer Eugene Rendubekend als eeu zeer katholiek schrijver, heeft eene brochure uitgegeven, getiteld "de pon tificale souvereiniteit in Italië." Hij is van oordeeldat de Pausselijke regering moet worden teruggebragt tot een suzerein <"eza"-met toekenning eener honaraire souvereiniteit. Den heelmeester Nélaton is door vele liberale en democra tische dagbladen een kostbaar miniatuurportret van Garibaldi aangebodenals een blijk van hulde voor zijne zoo belan geloos bewezen diensten. De Paus heeft 10000 fr. gezonden voor de hulpbehoevenden werklieden te Rouaaumet betuiging van zijnen smart, dat hij niet in staat is meer te geven. CKIEKMLiUD. De volksstemming is afgeloopenhebbende de overgroote meerderheid zich voor prins Alfred verklaard. Den 22 is met grooteook godsdienstigeplegtigheid de Nationale Vergadering geopender waren 80 leden tegen woordig. ITtXIK. Tot leden der commissie belast met het onderzoek naar de rooverijen zijn o.a. benoemd de heeren Saffieen der repu- blikeinsche driemannen in 1849 te Rome. Sirton en Bixw, gewezen generaals van Garibaldi. Ook de heer Ricasohwas gekozen maar heeft bedankt. 1 De crcnl la Marmora is zoo verstoord over deze bemoei- iing der A fgevaardigden met zijne bedrijven dat hij verlangd heeft van het opperbevel te Napels ontheven te worden hetgeen hem is toegestaan. In den schouwburg te Napels hebben eemge jongelieden het spelen der hymne van Garibaldi verlangd. Op de wei- r,ermfr der administratie zijn zij door eene groote menigte vergezeld, de Toledostraat doorgetrokken, onder het aanhef fen der k'reeten"weg met de la Marmora, weg met Farini, leve de gekwetste van Aspromontc!" en door patrouilles uiteen gedreven. Het militaire geregtshof te Genua heeft vrijgesproken tie zeeofficieren Giraud en Avogadro, die teregtstouden wegens het als bevelhebbers der fregatten Duca di Genova en Vittono Emanuele op 24 Aug. niet beletten van het vertrek van Ga ribaldi van Catania naar het vaste land. Het blijkt dat zij van geen stellige integendeel van zeer tegenstrijdige mstruc- tien zijn voorzien geweest. De zitting der Kamer is gesloten. Eene reactionaire bende is op de grenzen der Pausselijke! Staten door de Eransche en Italiaansche ttoepëti vepstroo?d

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 1