3ugezoiibcn ïien Garibaldi is den 22 op liet eiland Caprera teruggekomen. Den 15 is te Napels de eerste steen gelegd voor de eerste protestant-sehe Kerk in zuidelijk Italiëwaartoe de grond indertijd door Garibaldi is afgestaanwelke gift door het bewind des Konings is bekrachtigd. KUlBUilIJJKE STAAT. Den 15 heeft de Paus den nieuwen fransche gezant de la Tour d' Auvergnevergezeld van het geheele personeel der legatieiu een bijzonder gehoor ontvangen. De gezant heeft naar men wil den Paus verzekerd, dat de Keizer voornemens is diens regering te blijven beschermen. Het bewind zal 300000 fr. bijdragen in de kosten van de verbetering der vestingwerken van Civita Veechia, MEXICO. De gouverneur van Guanasuato is voornemens een stand beeld opterigten ter eere van den Spaanschen genl. Prim, dieziende dat Frankrijk andere bedoelngen had dan bet. vorderen van voldoening voor eenige grievenzijne troepen weder liet vertrekkende meeste leden van het Congres zullen hiertoe bijdragen leveren. OOSTENRIJK verlangt dat Beijeren zal worden toegelaten tot de conferentie over de Grieksclie aangelegenheden. Men is zeer voldaan over de afgeloopen zitting van den Rijksraad en houdt zieh overtuigd, dat. de constitutionele re gering daardoor voor goed in de monarchie is gevestigd. De gewezen president van het Huis der Afgevaardigden Dr. Hein is tot minister van justitie benoemd. PORTUGAL.. Koning Ferdinand heeft door de gezanten bij de verschil lende Hoven officieel doen kennis geven, dat hij niet genegen is de Grieksche kroon te aanvaarden. Op den oostelijken spoorweg is een trein met ongeveer 200 werklieden, door het breken van een brug, in het water gestortwaardoor 100 menschen zijn verdronken en vele gekwetst. PRITISSEN. De toetreding van Saksen tot het handelsverdrag met Frankrijk is zoo goed als zeker, daar de industriëlen des lands liet eenstemmig verlangenvan Keur-Hessen is zij denkelijk ook te wachten, maar van Hannover is na de ver andering van het bewind aldaar zeer onwaarschijnlijk. De policie Ie Brcslau heeftde dagbladen in beslag genomen, waarin de giften vermeld waren, ingekomen voor de gezinnen der te Graudenz veroordeelde militairen. Het verzoek van Wurtemberg, om een gedeelte van den Neekar-spoorweg over het gebied van Hohenzollern te mogen leggen is stellig afgewezen. De Wurtembergsche regering zal het nu over haar eigen gebied doen. RUSLAMB. Te Petersburg is de koude zoo gestreng, als in vele jaren het geval niet geweest isden 12 stond de thermometer op 20 graden onder 0. Polen. De regering is op het spoor gekomen van het geheime centrale comitéeiken nacht hebben te Warschau gevangennemingen plaats. TUK li IJ E. Eeneafdecling troepen onder üermsch-bassa is Montenegro binnengerukt, om de 2 blokhuizen, tot welk getal de Sultan zich heeft laten' terugbrengenaan de beide einden van den militairen weg te Rasbina en Glavisza te bouwen. De berg bewoners willen zieh hier echter gewapenderhand tegen verzetten. ZWEDEX. De goedkeuring der begrooting van buitenl. zakeii door de Nederlandsche 2e Kamer, waarbij de gezantschapspost te Stokholm is vereenigd met die te Kopenhagenheeft de re gering doen voorstellen om ook haren gezant uit 's Graven- liage terug te roepen, maar op verlangen des Kouings en om zijne familiebetrekkingen met het Ned. Hof, is daaraan geen gevolg gegeven. VEBKKMdJBK STATE1V. De genl. Burnside is den 11 begonnen bruggen te slaan over de Rappahannock en den 12 de rivier overgetrokken, waarna hij de Separatisten, die slechts zwakken 'tegenstand boden uit Frederiksburg verdreven en de slad bezet heeft. De noordelijke kanonneerbooten ondersteunden deze bewegin gen door een hevig vuur op den vijand te onderhouden. Deze is achter 2 sterk bevestigde linièn buiten de stad g> weken Jackson had zieh alvorens met, Lee vereenigd. Daar entegen heeft, Sifftd zich l ij Burnside gevoegd. Den 13 deed de afdeeling van genl. Reynolds een aanval op de vijandelijke infanterie maar werd door het grof geschut t ot staan gebragt en tot 2 malen toe teruggedreven, waarna zij versterking bekwam. Het vuren werd daarop van weerskanten tot den avond voortgezet. De linkervleugel der Separatisten is eene mijl teruggedreven, met verlies van 400 gevangenen. De federalisten bragten den nacht op liet slagtveld door. Van hun zijn de geuls. Jackson en Bayard, benevens een "root aantal officieren gesneuveld en 5 genls. gekwetst. Het ver lies is aan heide zijden groot. Bij Fayetteville in Arkansas heeft een hardnekkig en lang- duriggevecht plaatsgehad, waarbij de federalisten ten laatste meester zijn gebleven. Het Fransche gouvernement heeft den President JJncoln doen wetendat het van het plan tot bemiddeling afziet. De minister Seward heeft den gezant te Parijs doen weten dal de Ver. Staten verlangen, dat Frankrijk geen anti-repu- blikeinsoh bestuur in Mexico zal vestigen. De Senaat .en de Vertegenwoordiging hebben eene wet. aangenomenwaarbij het westelijk deel van Virginia als zelfstandige Staat erkend en in de Unie opgenomen wordt. Het Huis der Vertegenwoordigers heeft do door den Pre sident met verkorting der hij de wet. gewaarborgde persoon lijke vrijheidbevolen arrestatien van verdachte en voor de Unie gevaarlijke lieden goedgekeurd. Voorts heeft liet Huis met 95 tegen 47 st. besloten om een voorstel in overwe?in" te nemen, om de bekende proclamatie van Lincoln tot vrij verklaring der slaven met 1 Jan., als strijdig met de consti tutie en door niets geregtvaardigdaftekeuren. De financiële commissie der vergadering heeft voorgesteld nog voor 1000 millioeu dollars aan sohatkistbilletten uitte- geven binnen 20 jaren tegen geld intewisselenen om de wet waarbij de betaling der Staatsrenten in goud wordt voorgeschreven intetrekken. Te New-York is reeds meer dan 100,000 d. ingeschreven voor de fabriekarbeiders in Lancaster. ISIWEXKVNM. Volgens de overeenkomst tusschen de Holl. en Rijnspoor wegmaatschappijen gesloten zal de eerste hare sporen ver smallen en een zijtak aanleggen van 's Ilage naar Seheve- niugen mits de Staat daarvoor eene subsidie van ƒ1,400,000 verleenten de laatste de aansluitingen te Amsterdam en Rotterdam aanleggen, mits zij daarop van de regering dub bel vervoergeld mag heffen, een en ander in 3 jaren tot stand te brengen. De Koning heeft de doodstraf waartoe F. van lleugten wegens moord door het hof van N. Brabant veroordeeld was, veranderd in 20jarige tuchthuisstraf. Volgens het voorloopig verslag der 2e Kamer omtrent het wetsontwerp op de regterlijke iudeelingis de meerderheid der leden tegen de opheffing der regtbank te Hoorn en zou den vele leden liever die te Haarlem doen vervallen. Den 19 is te Groningen het vereenigen van het Hoendiep met de Noord-Willemsvaart buiten de Aapoort besteed aan H. IV. Heiken te Delfzijlvoor f 128.490. Bij de hevige stormen van 19 20 en 21 dezer was de hoogste winddrukking aan den Helder den 20. 's morg. 1e 4 ure 70 en te Ulrecht den 20 's nachts 87 N.P. op de vierkante el. Te Rotterdam steeg het water in den nacht van 19 op 20 tot 3.20 en den 20 's middags tot 3,23 boven Rotte-peil (in 1825 tot 3,55, in 1775 tot 3,35); de buiten stad liep den 19 en 20 onder en de Remonstrantsche kerk leed zoo zeer, dat des Zondags de godsdienstoefening niet kon plaats hebben. In den nacht van 20 op 21 vereischten de I.ldijken buitengewone maatregelen voor voorzorgte Halfweg steeg het water tot 2,25 hoven A.P. De lage landen onder Beverwijk en Velzeri werden overstroomd en den 21 brak de dijk door van de Buiksloterham. Den 20 zijn ook gedeelten van Groningende Lemmer. ZwolleKampen DordrechtBergen op Zoom en Delfshaven onder gezet alsmede het Mastenbroek hij Zwolle, het Kampereiland, verschillende polders hij Dordrecht en Oosterhout. In Zeeland braken de in 1848 bedijkte Willemspolder en de tweede polder der Eugelsche maatschappij bij Krabbendijke inen dooreen dijkbreuk bij Elburg werden de gemeenten Doornspijk en Oldeubroek geïnundeerd. Bij het doorbreken van den Hasselerdijk in Overijsselis de woning van B. Eiter met een Sjarig kind en 8 stuks vee verzwolgen. De Friesche dijk- en havenwerken zijn schromelijk beschadigd. Bij Eg- mond aan Zee strandden;den 20 de Zweedsche sloep Malhiide Christine, het Deensche jagt Claudina, en de Hannoversche schooner-galjoot Gerline, alle geladen met granen. De be- manningen zijn met de reddingboot en rie voor het eerst op de kust gebruikte vuurpijltpestel op 2 personen na gered. Achter de Westen op Texel is een schip gestrand en het volk, op 4 man na 'geborgen, op Ameland dat groóten- deels is onder geloopenmede een gestrand en op de Vlie- hors is een groot schip verbrijzeld. Een Urker-botter is ver gaan en daarbij heeft een der opvarenden het leven verloren. Yoor de staatsspoorwegen is den 22 besteed: het maken van de aardenbaan tot. Vcnlo en van eenige veranderingen aan de vestingwerken dier stad, aan' H. II. Joclcin aldaar en ti. v. fVijlick te Kessel voor 274,380; liet maken van het statiousemplacement te Rillingen, aan A. v. d. Weteringk te Woudrichem voor 27,200; idem te Leeuwarden aan E. J. 'Visser aldaar, voor f 34S95en het bouwen der land- hoofden, pijlers enz. voorde brug te Kuilenburg, aan F. Quant te Amsterdam voor J 893,800. Bij herstemming is in het kiesdistrict Enkhuizen tot lid der Prov. Staten verkozen R. Kooyman Fe. Yele kiezers vermeenen dat bij de eerste stemming de heer C. Honker, notaris te Benningbroek de meeste st. bekomen heeft. Het stembureau nam echter C. Honker en C. Honker, Notaris, voor 2 personen aan. De le Kamer heeft verschillende wetsontwerpen aangenomen, o. a. dat tot onteigening van perceelen voor den spoorweg van het Nied. Verlaat tot Alkmaar met 16 tegen 10 st. De beide eerste hoofdstukken der bcgrooting zijn eenstemmig en liet, 3e, buiterd. zaken, met 21 tegen 13 st. goedgekeurd. Te Amsterdam en Rotterdam rigt, men zich thans met adres sen tot deze Kamer, om do aanneming vail het wetsontwerp op de waterwegen te verwerven. Laat ons trachten onze bloeijen.de markt in stand te houden. Marktberigt 19 Deo. 1862. Burgers van Alkmaar! Bij deze worden alle ingezetenen dezer stad opceroepen tot oprigting eener maatschappij of vennootschap, 'ten doel hebbende een regtstreekschen handel van Alkmaar op Londen. Het-bijeen te brengen kapitaal te plaatsen: in eene stoom boot, ingerigt tot vervoer Jan kaas, vee. granen, vruchten elc. en passagiers, en de voorde Eugelsche markt, geschikte arti kelen daarmede voor eigen risico te verzenden of voor onze stad geschikte herwaaats te ontbieden. Ten einde elk in de gelegenheid te stellen deel t.e nemen in deze voor het welzijn dezer stad hoogst gewenschte on derneming, zullen de aandeelen gestold worden op 100.— De iuteschrijveu aaudeeleii vóór den 1 Februarij iutezenden aan den President der Kamer van Koophandel'die met den heer Secretaris bij deze wordt uitgenoodigddaarvan inzage te nemen, eu de drie hoogste inschrijvers optedragende lei ding op zieh te nemen eener opteroepen vergadering der overige inschrijvers, (en einde, door de verkiezing "au een bestuur uit de aandeelhouders, de statuten dezer Maatschappij vast ie stellen en op wettige wijze te regelen. Dezelve een maal gevestigd zijnde, zullen ook deelnemers buiten Alkmaar wonende Kunnen toetreden. De nieuw aanteleggen spoorweg en de doorgraving van N. Holland dreigen onze welvaart van weerszijden te besprin gen. tenzij wij ons intijds vereenigen en door eene krachtige handeling toonen den geest onzes tijds te begrijpenen ons die voordeeleu te verzekerenwelke de stad onzer inwoning, als het middelpunt van Noord-Hollandvoor hare bloei en ontwikkeling onontbeerlijk zijnen wij ons niet te laat beklagen, dat onze bloeijeude markten naar naburige gemeen ten verplaatst, worden of onze kracht, door meerdere mededin ging wordt verbroken, terwijl ons thans nog vele hulpmid delen ten dienste staan. Elk, wieuhet welzijn onzer stad ter harte gaat, ondersteune dit plan naar zijn vermogenhetzij door het nemen van aan deelen of de kooplieden door het aanbieden hunner vrachten. Laat, ons met echt Hollandsche naauwgezetheid overwe gen. wat ons iu deze past to doen, zonder tot overdrijving of illusiën te vervallen, doch eenmaal besloten zijnde, ook bereid zijn het aanteweuden kapitaal des noods opteofferen. Mogten deze regelen strekken tot daarstelling eener goede zaak. welke met vertrouwen begonnen, bij volharding ook zal slagenzulks is de welgemeende wensch van een uwer MEDEBURGERS. Alkmaar, 26 December 1862. De redactie is van meening dat het aan onze eigen nalatig heid te wijten zal zijn, wanneer de doorgraving van Holland op zijn smalst Alkmaar benadeelt en de aanleg der spoorwegen niet door meerderen bloei en uitbreiding van handel en markt wezen gevolgd wordt. Wij hebben dus"geen bijzondere reden om ons over de doorgraving te bedroeven en kunnen niet anders dan ons verheugen over den aanleg van spoorwegen. Ongetwijfeld echter zou liet schandelijk pligtverzuim wez"en, de mogelijke voor- en nadeelen der nieuwe toestanden met in den schoot, gevouwen hancfeu bedaard af te wachten. Er zijn tijden dat men min of meer de toekomst in handen heeft. Zulk een tijdperk is voor Alkmaar aangebroken. Die het eerst weet gebruik t.e maken van een nieuwen stand van zakenheeft reeds veel gewonnen. Wee hem die achter 't net, visebt, De redactie neemt dus gaarne alles op wat de aandacht vestigt op Alkmaars roeping, Als het tij ver loopt verzet men de bakens. Daarom gaf zij bovenstaand artikel met genoegen een plaats eu onderwerpt het daarin ontworpen plan aan het oordeel van het publiek. 't Is een goede zaakdie stilstaande modderige grach ten digi te werpen eu er vlugge straten van te maken. Ja't bevordert zeker de algemeene gezondheiden worden zoodanige straten dan met boomen beplant, dan is het heel wat vrolijker gezigt dan zoo'n troebele prutsloot. 'k Geloof liet, wel, gij zoudt er boulevards van willen vormen; daar weet ik nog een beste gelegenheid voor: de Laat. Ho' hol gij vergeet dat de Hoevervlet daar tegen zou zijn. Nu laat de Laat dan nog wat wachten, er zijn nog andere watertjes genoeg te dempen. Maar a propos, hoe moet de Nieuwe Sloot na de demping genoemd worden? Dat spreekt immers van zelfde Gedempte Nieuwe Sloot. 't Is ook maar.geen mondvol, te meer als gij er nog Lange of Korte bijvoegten bovendien heb ik er nog tegen, dat men niemand in eene kwade gewoonte moet stijven. Hoe dat? Wel. de Alkmaardcrs plegen immer een gracht, voor een sloot uittemaken; vroeger, nu natuurlijk niet meer, wierpen zij hun vuilnis in de sloot en zij waarscitnVen hunne kinderen niet bij de sloot te komen. - Wat naam weet gij dan? Laat zien, wat heeft de Nieuwe Sloot al opgeleverd? oudtijds 2 kloosters, clus de Klooster- of Nonnenst.raat? Neen, wij hebben al een plein dat het Klooster heet; geen verwarring. Verder het Hof van Sonoij, de Sonoijstraat? Praat niet van Sonoij. die heeft te veel op zijn boekje. I, Gebouw is ook niet slechts zijn hof, maar ook dat van Babdens en van Peiten geweest. Mij dunkt, het Hof be waart daarvan den naam al vrij wel en te gelijk van het W ittevrouwen-hof. Dan het weeshuis; de Weezeustraat Zwijg stil van een Weezenstraat. Ik zou den naam niet kuunen noemen zonder te betreuren, dat ons stedelijk wees huis voor burger-kinderen met fondsen eu al een punt in. kwestie blijft. Nu ik raak ten eindede Kazernestraat dan -Meent, gij dan werkelijkdat het garnizoen hier geen souvenirs genoeg gelaten heeft, of dat eene bezetting zoo wenschelijke zaak is voor de welvaart eener stad? Dat wëet ik niet. maar ik acht het toch wel der moeite waardig, als gij hier of daar ten minste een Kazemesieeg kondt bergen. Wilt gij dan de straat naar het thans bestaande doopen de Schoolstraatde Proveniersstraatde Diakonie- straatde Kippenstraat Houdt op't Is om er kippenvel van te krijgende buitenlieden noemen het Maria Magdalenastraatje reeds het Hennensteegje 1 Gij zijt, moeijelijkte voldoen. Wilt gij misschien depaarden- of een andere markt iu de nieuwe straat vestigen en haar daarnaar noemen Nog minder dan al liet andere. Maak de Alkmaarders toch niet erger dan zij zijn. Het Moniiikencrf heet ook al de Paardenmarkt, schoon er nooit een paard te koop is het Luttik - Oudorp de Zaadmarkt', de Voor- en Zijdam de Ap pelmarkt, een stuk van de Oude Vest, de Varkenmarkt, en eer wij 50 jaar verder zijn. zal ook de Voordain de Varken markt heetenen wordt die nogmaals verplaatst, dan weêr een andere gelegenheid. Nu geloof ik, dat ik uwe bedoeling vat, Gij wilt groote mannen vereeren. Een Drebbelstraat, In beginsel raadt gij goed, maar zijt gij zoo Drebbelig? Hebt gij niet gehoord wat Ja wel, hoe meent gij dan? - Zie eens die-steciien trapjes, aan 't eind van de Nieuwe Sloot. Daar klom. heel lang geleden, in een donkereu nacht, een arme weesjongendie 't op de snijderstafel niet harden kon, rillend bij op, maar met bet, brandend verlangen inde borst om «vreemde landen te zien eu avonturen te zoeken," en toen hij uit Indië wederkeerdewas hij beladen met roem,.

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2