SEi&lcficlt jkschc Bcxigtca. Y( Heen te U Te ceel can bouw Grae, In van i In voets uit ge Va eu al (in 1 Hf aan Pi dat het geweld haar steonc. Onedel want de begeerte in over den tegenstander te zegepralenom den vijand vernederd te zien, is hier meestal de drijfveer. Ongeduldig Want met miskenning van de lessen eeuer geschiedenis van vele eeuwenmeenen zij de gewigtigste vraagstukken in hunnen leeftijd voor goed opgelost te zullen zien. Kortzigtig en bekrompen want zij meenen in eeu tijdelijke zegepraal de overwinning te mogen begroeten. Hierin moest men verstandiger zijn; wat heeft toch immer een zegepraal gebaat, die door geweld, door list, misleiding of bedrog was verkregen? Niets dan een ijdele, zelfzuchtige vreugde over de nederlaag van den vijand en eigen triomf. Maar zal men antwoorden die overwinning stelde ons in staat onze beginselen in toepassing te brengen en onze zaak te doen zegevieren. Misleidingillusie zelfbedrog wat baat een vooruitgangdie weldra door een vreeselijke reactie wordt vervangen De verslagen partij is immers juist door de nederlaag vijandiger gestemd dan ooitzij zal de billijkste maatregelen miskennen de edelste bedoelingen verdenken, 't Geleden otiregtzelfs de schijn daarvan zal haar adelen, 't Geweld van den overwinnaar is zijne schande, en doemt van den aanvang af zijn werk ten verderve. De verslagen partij broedt op weerwraak, en eenmaal breekt daar voor een geschikt oogeubiik aan. Het werk van velé jaren wordt m een spanne tijds vernietigd, en wij zijn weer waar wij begonnen waren. Geweld van wapenen, dwang, list en misleiding kunnen den bestaanden toestand omkeeren en in weinige jaren te weeg brengen wat hel, werk van eeuwen scheen. Maar wie weet wanneer de wind zal omgaan Wie vertrouwt liet gebouw op den zandgrond? En wie kent den duur van de gewrochten des gewelds en der list De waar heid die overwinnen zal in eeuwigheidmoet vlekkeloos zijn. Het regt,, dat blijven zal, duldt kreuk noch plooi. En zij zijn de rotswaarop het gebouw der eeuwen de ont wikkeling der menschheidrusten kan. Home moet door zedelijke wapenen gewonnen worden, heeft Cavour gezegd. Zijne vrienden haalden de schouders op en zijne vijanden bespotten hem. Toch sprak hij de waarheid. Door zedelijke wapenen zal Rome vallen of zegevieren. Er is maar één weg, die zeker voorwaarts leidt: verlichting, beschaving, de onvermoeide verkondiging vau wat waar en goed is, het heldere, duizendwerf herhaalde, klemmende betoog van wat regt, wat behoorlijk, wat natuurlijk is het openen der o.ogen. Daar geen wrokkende verslagen tegenstanderdie reikhalst naar de gelegenheid om wraak te nemen over zijn nederlaag. "Wie door de rede overwonnen isonderwerpt zich gaarne aan hare zoete, onwraakbare heerschappij; de vijand word eeu bondgenoot; die voor haar zwaard bezwijkt., zweert te gelijk baar vaandel trouw. Zulk een overwinning, zulk eeu vooruitgang alleen is blijvend is heilrijk is be geerlijk. Wie dan waarheid zoekt en regt, wat zal hij vragen: lioe waait de wind? of zeggen: laat ons trachten luider te schreeuwen dan de dwazen! Wat verwacht de wijze van Caesar Caesar, wiens hand Klemt om het wapen Voor haar geschapen Caesarwiens hand Morgen verdort als een stoppel op 't land Wie dan met zorg en ongeduld al die vraagstukken gade slaat die hunne oplossing verheidenwie gewenscht had bij bet eiude van 18G2 het aanschpn des nardrijks veranderd te zien, hij troostte zich met de gedachte, dat groote gebeurte nissen eu geweldige omkeeringeu dau alleen heil kuuneu aanbrengen, wanneer zij de voldragen vruchten zijn van on zen tijd, maar dat elke ontijdige geboorte het voortbrengend vermogen onzer eeuw verzwakt. Het is onnutte arbeid het licht te brengen in de woningen der blinden en wanneer- de boom der vrijheid wordt geplant in eerr woesteu, oude* reiden grond dau sterft hij. Heeft het vorige jaar weinig verandering gebragt Waar men meende dat de toestand niet blijveud kon zijn, wat zien wij bij den aanvang van bet jaar 18G3in voortgang, in wording, in gisting De meeste beweging merken wij op in het zuiden vau Europa. In Griekenland vermoeit reeds de nog niet ge grondveste nieuwe Staat zijne krachten in het kiezen van een Kon ng. De meest gewenschte kandidaten treden terug. En zoo ontstaat de vraagzal Griekenland een Konink rijk of een Republiek worden Engeland doet er eiken mededinger voor zijn zegevierenden invloed wijken eu schijnt zjch de goede gezindheid der Grieken bij voortduring te willen verwerven door den afstand der Jonisehe eilanden eu zijne po gingen om van Turkije gelijken afstand te verkrijgen van grond gebied in Epirus en Thessalië. Daardoor opent het jaar863 zich tevens met de zeer belangrijke vraagzal Griekenland een staat in het Oosten worden, die een vrij en onafhanke lijk leven kan leidengeschikt om een groote rol te ver vullen bij de groote gebeurtenissen, die eenmaal den val van het Turksche Rijk in Europa zullen vergezellen Ju Italië is een nieuw ministerie aan liet bestuur, dat, wat de buitenlandschc staatkuude betreftvooral het Ko ninkrijk als onafhankelijken staat zijne plaats in Europa wil doen innemen en daarbijvooreerst afziende van alle plannen tot opneming van Rome en Venetië, zal trachten het land tot verademing te brengen, den inwendigen toestand te regelen en aan de woelingen in het zuiden voor goed een einde te maken. Zal het gelukkiger zijn dau zijne voorgangers? Sommige beweren, dat op het Iberische schiereiland mede groote gebeurtenissen te wachten zijn de Koning van l'or- uigalwieus vader Engeland zoo gaarne op den Griekscheu troon zag geplaatst, gehuwd met een dochter van Victor Emmanuelzou nog eeumaal ook de kroon van Spanje moe ten dragen. Zal 1SG3 ons doen zien dat er werkelijk op dit schiereiland gisting bestaat, die zulke gevolgen zou kun nen hebben Wij zien Spaujc zich duidelijk en bepaaldelijk afscheiden van Frankrijk dat zijne medewerking zoo gaarne wensclite in Mexico. R.eeds de aanvang van 1862 zag- de Eranschen in Mexicozij zjjn oo hunnen weg naar de hoofdstad slechts weinig gevorderd. Waar zullen zij bij het einde van dit jaar zijnen zal dan de uitslag vau den togt bekend en 'blijkbaar wezen? In Pruissen dezelfde strijd tusschen Koning qii Vertegenwoordiging als bij den aanvang des jaarsnu Rechts wat duidelijker en scherper afgeteekend. In Oostenrijk mede dezelfde strijd tusschen 't. beginsel van eenheid der Monarchie en dat van zelfstandigheid der ver schillende kroonlanden. Rusland zieli inwendig hervormendPolen ontevredener en verbitterder dan ooit. Duitschland eenheid predikende en verdeeldheid zaaijendehaspelende en knoeijende. Pruissen en Oostenrijk in Duitschland om deu voorrang strijdende eu elkander tegenwerkendemisleidendevergaauwende. De Sleeswijk - Holsteinsche kwestie altijd even vervelend. In het Noorden het denkbeeld vanéén Scandinavië van tijd tot tijd weer eens opgewakkerd. Engeland in Europa invloed winnende bij alles wat voor uit streeft. Frankrijk meer en meer op zich zelf geplaatst de Keizervroeger de voorvechter van het beginsel der na tionaliteitenjle volksman, de vrijheid - verkondigermeer en meer steun zoekende 'oij alles wat het behoud voorstaat. Iu Amerika, het Noorden meer dan ooit geslagen, be schaamd ontmoedigd de President weifelendmet verwar de plannen ten opzigte van het groote vraagstuk der slavernij. De herstelling der Unie niet langer denkbaar, scheiding en verdrag daarom waarschijnlijker. Hoe zullen zieli bij bet einde van dit jaar, deze dingen aan ons voordoen t EX «EL, A KB. Aan de lieeren Mitchell en Cievoorname scheepsbouwers to Newcastle, is door het russische gouvernement opgedragen, om de Rijkswerf te Petersburg interigten voor deu aanbouw van gepantserde oorlogs-vaartuigcn. Het bewind heeft bekend gemaaktdat liet geen verlof meer zal geven tot het oprigten van vrijwillige scherpschnt- terscorpseu, omdat de van Staatswege verstrekte gelden vol doende zijn om t.e,voorzien in de kosten der staven en kaders voor een bestand van 218.000 manschappen, aan welk getal bij ds verschillende corpsen nog 00,000 man ontbreken. De afstand der Jonisehe eilanden zalop verlangen van Frankrijk niet door eene conferentie maar door middel van diplomatieke nota's geregeld worden. De mogendheden hebben er niet tegen maar Oostenrijk en Rusland hebben de voor waarden 'gestelddat Griekenland geene verdere uitbreiding van gebied bekomen en ceno constitutionele monarchie blij ven zal. FRAÏfïilIÏEJK. Ook de graaf v. Chandord heeft 10000 fr. gezonden voor de noodlijdende werklieden in het, departement van de Be- neden-Seiuedoch van dezó gift is in deu Moniteur geen gewag eemaakt. Bij Keiz. besluit is het aantal leden van liet Wetg. Lig- chaam tot 283 verhoogd. De Kardinaal Morlot, aartsbisschop van Parijs, is den 29, in den ouderdom vau 67 jaren overleden. 2 Dagen voor zijnen dood is hij door den Keizer bezocht gewordendoor welk blijk vau deelneming hij zeer getroffen was. Den 25 is in de hoofdkerk Notre-Dame het gedenkteeken ingewijd voor den aartsbisschop d'Affre, doorschoten bij deu opstand van 1848. Den 28 bevatte de Moniteur een rapport van den minister Fouldover den tocsland der financien. De uitgaven voor de expeditie naar Mexico zijn voor 1862 begroot op 83 millioen. Voor het. tekort van 35 uüliioen zal een crediet, van het Wetg. Lisrchaam aangevraagd worden. Voor 1863 rekent hiidoor de vermeerdering der inkomsten, op een saldo van HO millioen. hetgeen voldoende zal zijn voor de Mexicaan- sche expeditie en de onvoorziene behoeften van dat jaar. De be^rooting voor 1864 zal worden ingediend met een batig s?ot vau'i millioendie voor buitengewone uitgaven is geraamd op 104 millioen. Het cijfer der vorige tekorten, 848 millioen is niet vergreerderd. GRIEK.EXE.ANSi. De engelsche regering beeft te Athene doen aanplakken dat zij aan den afstand der Jonisehe eilanden de voorwaarde verbindtdat door de Grieken een Koning gekozen wordt waarmede de Koningin genoegen kan nemen. Lord Elliot is-thans naar Konstantinppel vertrokken, zoo men zegt om den Sultan te bewegen tot het afstaan van eenig grondgebied op de grenzen vau Thessalie en Epirus. Met groot vreugdegejuich is prins Alfred tot Koning uit geroepen. ITALIË. De Kouing is door den Koning van Portugal tot kolouel van een regiment kavallerie benoemd. Te Mcssma heeft een oploop van werklieden plaats gehad, welke door de nationale gardezonder dat deze de wapenen behoefde te gebruiken, spoedig zijn uiteengedreven. De geul. Pallavicinidezelfde die Garibaldi gevangen ge nomen heeft, is teAvc-rsa inliet Napelschc tot Gedeputeerde verkozen. De minister van binn. zaken Peruzzi heeft de gouverneurs der provinciën bij circulaire aangespoord om te zorgen, dat de rust in de schouwburgen bewaard blijft. Voorts beeft de minister de gouverneurs der zuidelijke provinciën verzocht hem bekend te maken met de gemeente besturen, welke nalatig zijn in de beteugeling der rooverijeu, opdat hij lot derzelver ontbinding zou kunnen overgaan. Verder heeft hij last gegeven om overal de plaatselijke overheidspersonen te ontslaandie gcene blijken hebben gegeven van ijver eu trouw, cn dczelven door meer geschikte ambtenaren ie vervangen. Eindelijk heeft hij de prefecten uitgenoodigd om eene na tionale inschrijving te openen tot het geven van schade vergoeding aan lieden die door de rooverbenden hunne be zittingen hebben verloren en tot uitreiken vau belooningen aan d'egenen die zioli bij de uitroeijing heldhaftig gedragen. REKKELIJKE STAAT. De verkiezingen voor den provincialen raad van Rome zijn door den Paus goedgekeurd. In Januarij zal dat collegie gedurende -3 weken zitting houden. De Paus heeft op den nieuwjaarsdag gehoor verleend aan de officieren der fransche bezetting en hun dank gezegd voor hunne bescherming van den Stoel van S. Petrus tegen de vijanden der Kerk. De Paus gewaagde daarbij vau den|Keizer, vau de deugdzame Keizerin en van den jongen Prinsen gaf aau geheel Frankrijk zijnen zegen. Z. H. vertrouwde, dat Piemont, eeumaal berouw betoonend, den Stoel van Petrus te voet za) vallen, even als Jacob voor den Engel, na dezen des nachts te hebben bestredenzonder hem te kennen. De door eene oommissie voorgestelde hervormingen zijn door lief. ooilegie van kardinalen goedgekeurd. De Paus vindt zich echter bezwaard om dezelveu intevoerenvoor dat zij door eeue daartoe te benoemen cousulta zijn overwogen. Zij omvatten: verbeteringen in de burgerlijke en strafregterlijke proces-orde en invoering van een nieuw wetboek van straf- regtop den grondslag vail het fransche; eene nieuwe inrig- ting van de regtspraak in eersten aanleg niet slechts een enkelen regterdochiugeval van hooger beroepmet een regterlijk collegie, alleen uit prelaten bestaande; volledige afscheiding van de justitie en het burgerlijk Jlestuur en in- rigtmg van dit laatste niet eene provinciale en gemeentelijke autonomiedoch altijd onder het hoogste toezigt van ker kelijke legaten en prolegatenen de instelling eener con- sulta, met, volksvertegenwoordiging, aan welke in zaken van belasting eeue beslissende, doeh in al de verdere aangelegen heden eene raadgevende stem zal worden toegekend. MEXICO. Den 23 Nov. is de stad Chalchiconuelatusschen Orizaba en Peubla gelegen en waarvan de inwoners vijandig jegens Juarez gestemd zijn, door de troepen van den geul. Marquez die door den geul. Forey vooruit gezonden was, bemagtigd. «5&STE1VKMK. Den 29 Dee. is in eene bijeenkomst van aandeelhebbers in de Bank het voorstel vau het bestuur, oiu zich met de door de regering en het Parlement goedgekeurde voorwaarden voor eene nieuwe overeenkomst met den Slaat te vereenigen na eene zeer levendige beraadslaging aangenomen. EMïCSSSii-.X. Aan den Voorzitter der Afgevaardigden, v. Grabowwor den thans door de vrijzinnige, partij adressen met talrijke onderteekeningen gezonden, om bij tijd en wijle in de schaal gelegd te kunnen worden tegenover de adressen van de behoudende partij aan den Kouing. De beide Huizen van den Landdag zijn tegen den 14 Janu arij opgeroepen. T ÜR KIJ E. De tegenstand der Montenegrijnen tegen de werken aan den militairen weg door hun land is opgehoudenzoodra de Vorst hun bekend maakte, dat hij bij het verdrag den aanleg daarvan had toegestaan. Men vermoedt, dat hij huiverig is geweest om die bepaling vau liet tractaat eerder aan zijne onderdanen te doen kennen. XE U E EXIG M E STA'S'EX Het blijkt thans, dat de federalisten in den slag van Fie- deriksburg op 13 Dec. het onderspit hebben gedolven. Hun geheele leger van de Potomac nam deel aan den strijd, maar was niet bestand tegeu de goed verschanste vuurmonden des vijands. Des avonds deed de geul. liurnside ook de reserve onder geul. Hooker over do Rappahannock komen, doch deze troepen waren evenmin iu staat de nadcelige kansen van den dag te keeren. De bevelhebber heeft, het dan ook ongeraden geacht de verdedigingswerken der Separatisten verder aante- tasten en is. in den nacht van den 15 begonnen met den terugtogt over de rivier, welke, onder bedekking van storm en regen, met alle gekwetsten, ongestoord is volbragt. De vloed" is sedert ontzettend gezwollen en heeft daardoor de veiligheid van het leger meer verzekerd. Zuidelijke opgaven hegrooten het verlies der federalen op 17000 man, dat der confederalen op 500 dooden cn 2500 gekwetsten. Het federaal gouvernement, geeft echter niet meer dan 1000 dooden en S00O gekwetsten op. Aan den kant der Separatis ten zijn de genls. Thomas, Cobb en Grey ff gesneuveld. Men wil dat liurnside tegen zijn gevoelen als de positie des vijands te sterk achtende, door de ministers was gedwongen den slag te wagen. De Senaat heeft een onderzoek naar het gebeurde gelast. M' Clellan is weder naar Washington ontboden. De expeditien van Helena en Memphis uitgegaanom de Mississipi van vijauden te zuiverenzijn teruggekeerd.zon der iets belangrijks verrigt te hebben. 300 Zuidelijke ruiters hebben weder een inval in Maryland gedaan en zijn na veel verwoesting Ie hebben aangerigt ver trokken. Een aanval der Separatisten op Kingston in Noord-Carolina is afgeslagen cn een ander op Harpers-ferry mislukt. Daar entegen hebben zij Plymouth aangetast en de federalisten vau daar verdreven. Het Huis der Vertegenwoordigers te Washiugton heeft het voorstel om de wetwaarbij de betaling van de rente der staatsschuld iu specie gelast wordtintetrekkeu, ver worpen en met, 78 tegen 51 st. de proclamatie van Lincoln waarbij de slaven in dc oproerige gewesten met 1 Jan. wor den vrijverklaard, goedgekeurd. Door den Senaat is de be grooting van oorlog voor liet dienstjaar, eindigende met Ju- nij 1864, tot. eeD een bedrag van 731 millioen d. goedgekeurd. De te New-Orleans bevelvoerende geril. Butler heeft ge last, dat aau niemand, die met, cenig schip aldaar aankomt, verlof zal gegeven worden aan wal te komen, tenzij hij vooraf trouw zwere "aau het federaal bewind. Aan de Unie vijandige personen mogen des verkiezende de stad verlaten en zich naar dc in de omstreken aanwezige krijgsmagt der Separatis ten be; in katc te voo: De s de wat stens kust hf Petten gen. 2,50 a polder, bescha verniel waardr lard is 3 opv; bij Ha gered. Z. 1 Zaand en Eg en Sp; scherr Dei gemee De grooti uitgai gen 1 van h den 2 Na hi is de geroe] louier De slag heer porte Te In jaarsa lievig der n Ir voer op n i' i 1 466 kan zaai een aan I en en line alh OlK ges Jur

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2