11 kV Ki M giOcfidijfiscftc öcrtgfeti. Jntjcsoubcn Waarom weuscheu wij eene Stoomboot- dienst op Londen schoon wel de eersle slag de kleinere slaateu zon treffen, de beurt daarna aan haar inogt komen of uit puure jalou- zijwordt wakker; pij zoo zij zich te zwak voelt, omalleen den dwingeland te beteugelen, maakt zij zich door bondgenoot schappen mans genoeg, om den dwingeland in tengel te houden.'' Dit middel zal ook in onzen tijd nog dikwijls te haat ge nomen moeten worden. Er gelukkig de zwakken, die,«hunne onderlinge, vaak beuzelachtige twisten vergetende, tegen den gemeenschappelijken vijand door eend ragt zich verzetten. Doch wij zouden zoodoende de gerustheid verliezen waarin de ïiieuwjaarswensclien op de Tuilericn ous gebragt. hadden. En te regt, zullen velen zeggen. Immers liet Journal des Déiats voorziet in 180-1 oorlog tusschen Pruissen en Oosten rijk, en wenscht. reeds den Italianen geluk met de schoone gelegenheid die zich daardoor voor hen zal aanbieden om Venetië tc nemen. En Garibaldi gaat wel weer naar Capreral maar nirt zonder zijne vrijwilligers aan te sporen hun ver trouwen op Item te vestigen, en te verklaren dat hij hen vroeg of laat op het slagveld weer de hand zal reiken. En al moge ook de oppervlakte ecu rustig aanzien hebben, geheel Europa wordt ondermijnd door de revolutiehooien wij dagelijks verkondigen. Iloode Republikeinenwilde De mocraten Mazzinisten en Carbonari verpesten Europa. Overal zijn zo verspreid. Toch niet in ons vaderland 1 vraagt een bezorgd Nederlander. Ongetwijfeld; uw naaste buurman misschien is er een, uw medelid van do Sociëteit, de man met wien ge gewoon zijt een homhertje te maken, met wien ge een duo uitvoert op liet concert die met u zit in den raad uwer gemeente, in de regtbank van uw arron dissement. Bij den hemelwie zijn het dan vraagt ge wanhopig. En het antwoord is de vrijmetselaars. E»n dagblad van heden (0 .Tan.) kondigt met groote ingenomenheid de verta ling van een werkje aan van professor Alban Stole, Ktdk voor Vrijmetselaars gehcctenwaarvan het. eersteÜeel de stelling verkondigt: de Vrijmetselarij is een kruipend vergift in de maatschappij. Volgens dat werkje hullen de vrijmetselaars zich in een sluijer van geheimzinnigheid en maken zij veel ophef van mcnsohenliefdeverlichting etc. met het eenige doel om de wereld en zeker om later ook nog wat te doen te hebben elkander te bedriegen. Als echte kin deren der duisternis schuwen zij dan ook het licht. Zij sluipen naar hunne vergaderplaatsen, die zij'bij voorkeur in een afgelegen steeg hebben op dezelfde wijze als zede- looze menschen gewoon zijn een bordeel te bezoeken ('t Is jammer dat de schrijver niet tegenwoordig is geweest hij de begrafenis van den heer Verborgen te Brussel; daar had hij het genoegen kunnen smaken, die heeren in 't volle daglicht te zien). De Vrijmetselaars bevoordeeleu verder elkander wij meenden zoo even vernomen te hebben dat zij elkander bedrogen ten nadeele van anderen. Wan neer een burgemeester, een raadslid, oen renter, een ge zworene, een minister vrijmetselaar is, dan valt er op gcenc onpartijdigheid of regtvaardigheid te rekenen. Doch niet allen zijn even schuldig; de gewone de tamme vrij metselaars weten van het eigenlijke doel der vrijmetselarij niets; zij volgen blindelings hunne voorgangers. Ovcri ens zijn de vrijmetselaars grootendeels weinig ontwikkelde men schen, koopluifabriekanten, winkeliers. koffijhuishVr ders, tooneelspelerslialfgeleerden enz. Zij hebben een beschaaf den toon, spreken wat Franse !len hebben soms een jaar of wat in de Latijnsche school gezeten, doch daar blijlt het hij. Zij hebben twee voorname eigenschappen Jjpogm oefen zwelgzucht. Daarom houden ze niét. van biuelil aem 't Is lieusch waar. dat wordt verkondigd annd"achttien honderd drie en zestig. Gelukkig vertegenwoordigen de predikers v- n zulke stellingen geen partij 't zijn de ultra's. En wij berinneren ons de woorden van Victor Hugo i): /'Ultra Zijn is zijn doel voorbij gaan. 't Is den schep'er aanvallen in naam van den troon en den mijter in naam van het altaar; 't, is bet voorwerp vernieten dat men voorttrekt; 't. is ach teruitslaan in het gareel; 't is op den brandstapel vitten over den graad van hitte, waarmee hij den ketter verteert; 't is aan liet afgodsbeeld zijn gebrek aan afgoderij verwijten; 't is heleedigen door overmaat van eerbied; 'tis in den Faus te weinig Pausgezindheid vinden, in den Koning te weinig Koningsgezindheid, in den nacht te vee) licht'I. is onte- i reden zijn op het albastop de sneeuwop den zwaan en op de lelie in naam der blankheid; 't. is zoo sterk voor stander eeuer zaak zijn, dat men er de vijand van wordt; 't is zoo sterk voor zijn, dat men tegen is. 1) Les Misérables, Tome V pag. 151. E3iriT»ciaEA3D. Den 3 heeft, eene bijeenkomst van 200 handelaren te Stutt- gardt zich bijna eenstemmig verklaard voor liet. behoud van liet, Tolverbond eu voor liet, fransehe handelsverdrag. 8 Duilselie regeringenmet Oostenrijk aan het hoofd hebben bij de Bondsvergadering ceu voorstel ingediend tot hervorming van den Bond. voornamelijk door de vestiging eener srooterc vertegenwoordiging. Pruissen heeft zich bier dadelijk tegen verzet. ESfiEXAXB. De ruksoulvaugsten hebben in het. afgeloopen jaarbedragen 70.99fi.I29 dat is 2,392.578 meer dan in 1861. niettegen staande de armoede in de iabriekdistrieten en de atv hailing der belasting op liet papier. De invoer van katoen heeft te Liverpool bedragen 1,445,066 balen, waarvan 72,461 uit Amerika, tegen 5,035.728, waar van 1,841,043 uit Amerika, in het vorige jaar. De vloot bestond bij den aanvang des jaars uit. 85 linie- nhcpeii van 74 tot 131 st,. 39 van 50 tot 72 st.1 69 fre gatten van 24 tot 4630 schroefkorvetten van 21600 vaartuigen van minder dan 21 st„ 190 stoomkauonneerbooten elk met 2 zware Armstrongkanonnenen een groot aantal mortierschepen. Inden vroegen morgen van den 6 is de groote schouwburg te Plymouth door een hevige» brand bijna geheel verbrand. FRANKRIJK. Bij Keizerlijk decreet is gelast om openbaarheid te geven aan de debatten in de raden der prefecturen. Bij de ontvangst der geestelijkheid op deu Nieuwjaarsdag heelt do Keizer uitgewijd over wijlen den Kardinaal Morlot. "die Lij ziju leven een voorbeeld van wijsheid en gematigd heid heeft gegeven dat door de fransehe geestelijkheid wel mag worden nagevolgd." l)e overledene laat niets na, hebbende ai zijne inkomsten steeds tot aalmoezen besteed. Een clerikaal blad merkt aan dat de prelaat de Pauselijke belangen niet krachtig genoeg verdedigd heeft. Den 8 is het. lijk begraven de trein was 40 minuten lang. De fransehe kardinalende leden van den geheimen raad, de ministers en andere aanzienlijke personen waren er bij tegenwoordig. Er zullen op nieuw 5000 soldaten naar Mexico gezonden worden. De Keizer heeft prins Napoleon, die weder voornemens was in den Senaat een aan het gouvernement niet al te aange name redevoering te houdendringend aangemaand om in het belang zijner zeer goede gezondheid een reisje naar do Levant te ondernemen. GRSEKENLANI». De zittingen der Nationale Vergadering zijn reeds ver daagd wegens de slechte opkomst der leden. Gerekend tegen 1 liil op de 5000 zielen, moest zij uit 350 leden bestaan en toch waren er bij de opening niet meer dan 80 tegenwoordig. De bevolking heeft van de opening zeer weinig notitie genomen, zoodat ieder zich met zijn dagelijksch bedrijf bezig hield. Het, gebouw is, voor dat de Afgevaardigden deu eed aflegdendoor den aartsbisschop van Athene ingezegend en de plegtigheid is door 21 kanonschoten deu volkc hekend gemaakt, 's Avonds zou er eene algemeene illuminatie plaats grijpendoch deze is ten eeneumale mislukt. Onder de weinige gebouwenwelke verlicht warenbekleedde het. Koninglijk sloteen bijzonder eigendom van Koning Otto eene voorname plaats. Wie dit alzoo besteld had is niet bekeitfl geworden. Bij het onderzoek der geloofsbrieven is ge*blekendat er bij de verkiezingen vele onwettigheden zijn gepleegd. liet Voorloopig Bestuur bevindt zich in geen geringe geldverlegenheid. Het ontwerp om eene vrijwillige leening te openenwelke naderhand door de opbrengst eener ver- pligte leening zou worden afgelost, is mislukt, en de belas tingen worden zeer traag eu ongeregeld voldaan. In de provinciën nemen de rooverijen toe. ITAME. Mihmeschc dames door den beeldhouwer Vela een marmeren groep hebbende doen vervaardigen, voorstellende de zuster lijke omhelzing van Frankrijk en Italië en bestemd om de Keizerin van Frankrijk aangeboden te wsrden zoo begrijpen thans sommigen, dat die aanbieding eene miskenning zou zijn der nationale waardigheid en maken zij zich gereed om daar tegen openlijk te protesteren. De Koning Leeft van'dames" uit VeuetieTrente en Is- Iric een prachtig geschenk ontvangen voor zijne dochter, de Koningiu van Portugal. De deputatie met de overbrenging belast voerde aan, dat, zoolang men het S. Marcuspleiu niet als overwinnaars bezet heeft, de veiligheid en eenheid van ltaiie niet bestaanbaar zijn, vermits niemand kan zeggen, dat zijn huis hem toebehoortzoolang de deur eu de sleu tels in de minden van een slechten huurman ziju. Den 4 hebben eenige tot. de lagere klasse behoorende lie den te Napels door het aanheffen van oproerige kreeten eene reactionaire beweging willen 'verwekken. 15 Personen zijn deswegens aangehoudeno. a. 2 priesters en 1 gewezen koloneldie in het bezit ziju bevonden van bescheiden waaruit het plan der zamenspanning bleek. De geul. Lamarmora behoudt te Napels alleen het bevel over het leger en Leeft zich bereid verklaard van de burger lijke administratie afstand te doeu. Tot prefect aldaar is nu benoemd de heer d'Afflito, en te Palermo eu Genua de heeren Cosillo en GuaUerino. Eene zeer goed gewapende bende, uit den Kerk. Staat komendeis slaags geweest met. de troepen. De minister van oorlog heeft versterking derwaarts gezonden en zieh namens het kabinet, bij den Fransehen gezant over bet, voorgevallene beklaagd. De Koning heeft 100,000 fr. beschikbaar gesteld voor de personen die door de rooverijen iu noodlijdenden toestand verkeeren. Garibaldi heeftnaar Caprera Vertrekkendeuit Livorno een open brief aan zijne vrijwilligers gerigtwaarhij hij' hun aanspoort vertrouwen in hem te blijven stellenzullende hij hun vroeg of laat op het slagveld de hand weder reiken. Te Turijn is een photographisoh porlret van Gö-nAzr/rf! ver spreid met een voor den Koning smadelijk opschrift ten doel hebbende het volk opteruijeu tot omverwerping der re- gering. De minister van binn. zaken heeft de prefecten bij circu laire gelastmet don meesten spoed voorbereidende maatre gelen te nemen voor de inrigtiug van 220 bataljons der mo biele garde. Het voeren van onderhandelingen met Portugalovei het afstaan van een eiland ter overbrenging van gedeporteerden, wordt bepaald tegengesproken. Volgens clerikale opgaven, slaagt de Iigting in het zuiden van het Koningrijk in geenen deele en telt men op de 10 dienstpligtigen doorgaans 8 wederspamtigen. Van de 100 miliciens uit het Napelsehe afkomstig, zouden er ten minste 80 als misdadigers gebonden en onder militair geleide wor den aangebragt. Te Palermo zijn 180 tot dwangarbeid veroordeelde mis dadigers uit de gevangenis ontkomen. De afgetreden minister van liuancien Sella is naar Londen vertrokken, om in Engeland de werking en opbrengst der belasting op de inkomsten te bestuderen. Te Napels is eene briefwisseling met Rome ontdekt, waar uit blijkt, dat Franciscus 11 een ontwerp heeft goedgekeurd, om in de zuidelijke provinciën vaste reactionaire commissien te vestigen en te onderhouden. I»lt FISSEN. De Koning heeft gelast dat de 17 Maart, waarop het 50 jaren geleden zal zijn dat zijn vader het volk te wapen riep, te Berlijn feestelijk zal gevierd worden, mc-t de stichting van een gedenkteeken voor dien helden-Koning, als wanneer de invalieden en veteranen op nieuw blijken zullen ontvangen vau de dankbaarheid des lands, waartoe aan den Landdag de noodice voorstellen zullen worden gedaan. De regering heeft verlangd dat het, nieuwjaarsadres vau den Berlijnschen gemeenteraad aan den Koning haar vóór de inzending zou worden medegedeeld. Hoewel de raad meerendeels uit aanhangers van het ministerie bestaat, is deze eisch geweigerd, met. bijvoeging, dat zulk eene handelwijs te larijs gepast kan genoemd worden, maar niet in Pruissen. Men verzekertdat de graaf v. Eulenbnrg in deu minis terraad heeft voorgesteld, dat geen pruissisch staatsambtenaar lid zal mogen zijn van het Duitsehe National Verein. YlCREIAKllIK STATE\. De nederlaag te Frederiksburgwelke het leger 1100 doodea en 9000 gekwetsten heeft gekost, heeft alom eene dreigende ontevredenheid verwekt en de menigte tegen Lin colnHullcck en Staunton in het harnas gejaagd. Verscheidene leden van de regeringspartij in den Senaat hebben eene ver klaring van wantrouwen nitgebragt, 't welk aanleiding heeft gegeven tot eene ministriële crisis. De ministers van buiten!, zaken en financiën Seward en Chase verzochten hun ontslag dat echter door den President geweigerd werd. De genl. Burnside verklaart, het commando tegen zijnen wilop 'aan- diang van M Clellan, te hebben aanvaard en beschuldigt net bewind te Washington liem de noodige pontons voor bet overtrekken van de Rappahannock niet iu tijds te hetiben. verschaft, maar neemt overigens de verantwoordelijkheid wegens den veldslag geheel op zieh. Het leger is na het, gebeurde zeer outmoedigd en heeft sedert 13 Deo. wel 20000 man door desertie verloren. De militaire personen dooi de commissie uit liet Congres over den veldslag ge hoord schrijven eenparig het "geleden verlies toe aan °de vertraagde opzending der pontons. Bij de levering van beuoodigdheden voor het leger zijn verregaande bedriegerijen oqtdekt. De minister van financiën Leeft Lij het, Huis der Vertegen woordigers het voorstel ingediend, om liet. bewind te magtigen tot het sluiten eener Jeening vau 900 millioen d„ 300 voor de loopende dienst, en 600 voor het volgeude jaar. Een der leden heelt de verklaring voorgesteld, dat liet dringend noodig is maatregelen te beramen tot het sluiten van den vrede, en een ander lid om den president te magtigen tot hét oprig- ten van 200 neger-regimenten. De President heeft aan eene commissie uit de Midden- Staten verklaard, dat hij zijne proclamatie betreffende de vrijverklaring der slaven had uitgevaardigd in de hoop eener goede uitwerking, en bereid was om dezelve intetrekken iuclien het blijkt dat hij zich bedrogen heeft. Winchester is door de Separatisten ontruimd en weder door de Federalisten bezet. Het Ztiidelijke kaperschip Sumter, nu Engelsch eigendom geworden en met den naam Gibraltar herdoopt,ligt steeds te Gibraltar eu wordt daar in liet oog gehouden door een federaal fregat. De genl. Rozenkrantz wordt te Nashville weder ernstig door de Separatisten bedreigd, eu ook is de genl. Grant door eene aanzienlijke tnagt, des vijands omringd. Bjj Mem phis hebben zich de Separatisten van eene groote hoeveel heid vee en 180 muilezels meester gemaakt. De Mexicaansclie gezant, heeft geprotesteerd tegen de ge durige aankoopen van leeftogt te New-York, voor het fran sehe leger in Mexicodoch de heer Seward trekt zieh de zaak niet aan. BHNNENEAN». De koopvaardijvloot voor de groote vaartwelke op 1 Dec. 1856 bestond uit 668 schepen van 346,220 tonwas op I Deo. 1862 verminderd tot 476 schepen van 272,338 ton. De Groninger reederijeti hebben in 1862 48 schepen ver loren en 58 nieuwe uaar zee gezonden op de werven dei- provincie zijn er nog 81 in aanbouw. In 1862 zijn voor de eerste maal zeebrieven uitgereikt aan 92 binnen- en 12 buitenlands gebouwde schepenmetende 8745 lasten, tegen 113 binn. en 3 buitenl. geb. metende 8290 I. in 1861. Te Dordrecht zijn ingeklaard 514 en uitgeklaard 513 sche pendat is 154 en 164 meer dan in het vorige jaar. Te Ballingen kwamen 675 en aan de Zaan 271 zeesche pen binnen. Te Hoorn zijn ter waag gewogen 9666 stapels kaaswe gende 2,340.880 N.P. Dc regtbank tc Zwolle heeft den 5 dr. Tirat, wegens liet onbevoegd uitoefenen van een tak der geneeskunde voor de eerste maalbij verstek veroordeeld tot eene boete van /T00. Deu heeft de 2« Kamer de credietwet voor het depar tement, van koloniënbenevens een paar onteigeningswetten goedgekeurd. Het bouwen eener pastorie voor de herv. gemeente te Heemskerk is den 7 te Haarlem herbesteed aan A. v. Lith te Uitgeest, voor ƒ6640. De ijzeren bovenbouw der 2 spoorwegbruggen over het N. Holl. Kanaal zal mede herbesteed worden. Is 't slechts zucht naar winst, of om voedsel te geven, aan eene voorbijgaande opwelling, een fantasiedroom van grootheid eu uitbreiding dezer staddie het plan bij velen welgevallig maakt Is het ook om voor land- en stadgenoo- ten nuttig te zijn en om duurzame gelegenheid voor het be komen van arbeid en verdiensten te geven? Om die drijf veer echter niet te doen slapen, om ze in werking te brengen, moet de belangstelling in de gemeente steeds levendig en

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2