HÖUfVERKOÖPlNG iEilBIERSM, Wrko«|ting van Afbraak, Èenige Voorstelling, Wat is eene hypotheekbank Stabö Micmtrs. iilnrktbcrtgtcn. ^ïbucvteuticu. voor Jhr. Mr. C. van FOBEEST te Heiloin de bosschen van den Xijenburg aldaar, op Maan dag den 12 Januarij 1863, van ongeveer 1»® {Parken extra zwaar eiken en essiehem BS HL SS O 8. T en ongeveer S© eiken IJ IB M geschikt voor "WLRKHOUT. uit *%ès%k%, van da stam BENI-ZOUG-ZOUG. op Donderdag, den 15 Januarij 1S63, in. het lokaal van den Heer P. A. WALHAVEN. wakker blijven. Dit nu kan slechts bereikt worden door de ontwikkeling van maatschappijenwaaraan men meer dan eene vlugtige of voorbijgaande belangstelling wenscht. Verdient deze onderneming onze belangstelling met Zonde het geen krachtigen aandrang zijnom de nog in beraad zijnde West-Friesche spoorweglijn op Alkmaar te rigten, in plaats van op Purmerend en de Zaan Zullen de Zaanland- sche kooplieden, die thans hunne voor Engeland bestemde koopwaren eerst per stoomboot naar Rotterdam verzenden niet liever bij ons laden, zoo ook de kooplieden in fijne zaden uit de Streek en Hoorn de bloembollen van Haarlem? Zal onze vette markt niet grootelijks toenemen, vooral in den aanvoer van koeijenwelke thansofschoon hier gele verd, naar het Nieuwe Diep moeten vervoerd worden, aan en voor welke plaats wij tevens eene geschikte gelegenheid tot aan- en afvoer zullen openen. Zullen de kooplieden buiten de stad liet plan niet ondersteunen? Of moeten wij het aan vreemden overlaten? Wachten tot anderen concessie vragen en wij eerst de aandeelen inkoopen als ze boven pari staan, "elijk in Holland met bijzondere ondernemingen zoo dikwijls° ge beurt? Hebben wij geen leergeld gegeven in zake ons gasverbruikhetwelk bij enkele andere plaatsen gerekend de helft te hoog is? Wat werd ons onlangs herinnerd: //Geen spoorwegen en kanalen zullen onze welvaart verhoogeu, zoo kennis, geestkracht en ondernemingsgeest ontbreken !"1) Daarom eerst zelf gehandeld en de banden in een gesla genzoo wij eerst de zaak op touw zetten, zal ons de bijval van buiten niet ontbreken. Is dit dan geeue zaak om duur zame gelegenheid Voor liet bekomen van arbeid of verdiensten te "even, of, indien wij met twee stoombooteu eene gere gelde wekelijksche dienst daarstelleuhoe veel gezinnen zullen er niet door aan de kost geholpen worden En welke frissebe krachten zoude het onze stad kunnen aanbrengen als meerdere kooplieden zich alhier kwamen vestigen, meer eigen handel de steun onzer markt werdHoe vele jongelieden zullen zich onledig kunnen h'oudcn met. de aanverwante vakken "an handel, als expediteurs, assuradeurs, commissionairs, factors etc. Is niet een groot gedeelte van den Amsterdam- schen graanhandel naar de Zaan verplaatst en zouden wij ons dan niet eene stapelplaats van uitvoer vooi N. Holl. kunnen verzekeren Hebben wij nog niet de grootste kaas markt, niettegenstaande de onlangs elders opgerigt.e markten, en door de betere wegen verscheidene leveringen kaas naar Hoorn en Medemblik worden afgezonden Óu3 ontbreekt no" eene geregelde doorvaart naar Hoorn om ook van de hoofdproducten aldaar betere toevoer te erlangen hetwelk thans nog in handen der Zaanlaudsche kooplieden is. Gelijk wij onze vesten en poorten slechten, die gedenkteekenen van vroegeren dwanglaat ons trachten door een vrijen handelmet gemeenschappelijke krachtenonzen handel uit te breiden. Een vaste wilmet werkzaamheid gepaard is een veelvermogende hefboom tot het te boven komen van beletselen en het bereiken van een doel. Nederland III: X 252. 1) W.v.d.K., Een dood volk. Wordt vervolgd.) Deze vraag beantwoordt de Heer J. Hansen te Deven ter. op zeer bevattelijke wijze in de Boeren-goudmijn, Junij, Juljj en Augs. afl. De schrijver resumeert ton slotte bet medegedeelde aldus: //Voor den geldschieter is de hypotheekbank aanbevelens waardig omdat zij hem vrijwaart tegen de lastigheden die aan het, beleggen op hypotheek, verbonden zijn en liern toch zijn geld op solide hypotheek doet plaatsenop eene wijze die hem al de geriefelijkheden verschaft van het beleggen in staats-effectenzonder de bezwaren en liet gevaar waar aan de laatste hem blootstellen. Ook door kleine bespaur- ders kan daaraan worden deelgenomendaar er ook pand brieven van gering bedrag worden uitgegeven. Voor den geldopncmer verdient zij niet minder aanbeveling: door deze eigenaardigheden, dje gewone hypotheken missen, de geldopnemer heeft geenc vrees te duchtendat het kapi taal hem zal worden opgezegd. Hij wordt genoopt tot besparing, doordien boven de rente gedeeltelijke 'aflossing wordt bepaald. Op den duur is bij vrij eigenaar. Hij gewent zich aan stiptheid in het nakomen zijner ver- pligtiugen. De gelegenheid staat hem open om vóór den bepaalden tijd zijne schuld gedeeltelijk of geheel aftelossen." Tot lid der Kamer van Koophandel en fabrieken is bij herstemming verkozen de heer U. S. Blok zoodat genoemd collegie i baas bestaat uit de heereu F. M. v. d. Felde Voorz.. F. M. Aghina. vice ,Voorz., Johs. Vermeer. Jb. Hel ling 11. J. ConijnL. T. KoornH. S. Blok en Mr. J. P. Kraakman, Secret. Wij vernemendat onze stad het voorregt zal hehben met een bezoek vereerd te worden van mevrouw Elise van Cal- car Schiotling de gevierde schrijfster, die, zoo wij wel onderrigt zijneene voordragt zal houden op de volgende vergadering van ous departement der maatschappij tot Aut van 't Algemeen, over de ook op de bewaarschool van dat departement ingevoerde methode van Fröbel. Gelijk uit achterstaande advertentie blijkt, zullen de Ara bieren van de stam Beni-Zoug-Zougdie in Rotterdam 's Ilage en elders zoogrooten opgang gemaakt hebben, hier eerdaags ééne voorstelling geven. De leden van dit gezel schap overtreffen in vlugheid en spierkracht, alles wat ooit van dien aard gezien is en stellen door hunne verbazing wekkende toereu Rappo en anderen verre iu de schaduw zoodat zij zich ook ten onzent zeker door een ruim bezoek beloond zullen zien. ONDERTROUWD. 2 Jan. Jan Groot, te Barsingerhornen Everdina Pauw, Wed. van .Evert Wolzakte Alkmaar.Carl JHederich Sap en Anna Maria Menken, beide alhier, eerstgen. onl. te Amsterdam. GETROUWD. 4 Jan. Adrianus Johannes Pieters en Catharina Hooijschuur, Wed. van Cornelis Koreman. GEBOREN 2 Jan. Maria Elisabeth, D. van Jan -de Graaff en Johanna Fehres. 4 Bernardus Wilhelmus, Z. van Gerardus Boots ep Clasiua Essing. 7 Nicolaas Willem.Z. van Reindert van Lieshout en Neeltje Klos. 8 Abraham, Z. van Willem Fredrik Stoel enMargare- tha Elisabeth Zaadnoordtjk. OVERLEDEN. 2Jan. Maria Agatha Bont, 20 j. Vromctje Smit, 13 j. en 10 m. 7 Casper Brooksmit68 j. en 10 ra. VIS VASTE KOEBERES 10 Januarij. Door den Notaris S. A. DE LANGE. 1. Huismanswoning met Tuin. te Egmoud aan den Hoef, aan den straatweg, sectie B 158, groot ,09,70. Str. 4. A. Wijker 425. 2. Weiland en Boet aldaar, 159, groot ,10,50.', Str. 5, D. Bakkum 505. Verhoogd door denzelfde met 25. 3. Weiland, aldaar. 160, groot, 2.01,50. Str. 24, K. de Waarcl n 2400. No.l, 2 en 3 gecomb./3355, Str. /25 K. de Waard 3625. Verhoogd door denzelfde met 200. 4.v Bouwland ede Kroft". te Wimmenumgem. Egmond- binnen, sectie E 174, groot ,69./-. Str. f 7. C. Sónneveld f 700. Niet verhoogd. Naar aanleiding van de hierna volgende circulaire van de Hoofdcommissie tot bevordering der oprigtiug van een U Ui) Mi CE-KEN ter eere van wijlen Z. D. H. den Hertog BERNHARD van SAXEN WEIMAR: 's Gravenhage, den 8 December 1862. Het afsterven van*Z. D. H. Hertog Bernhard van Saxen-Weimar-Eisen ach was een groot verlies voor den Koning die hem hoog vereerde voor Nederland waar aan Hij zich had gewijd en dat hem dankbaar was voor aan Moederland eiLlvoionien bewezen diensten; voor deze Residentie, waar Hij, om zijne deugden en voortreffelijke hoedanighedeneven geacht als bemind was. In het begin van het jaar 1815 trad Hertog Bernard, als Kolonel, iu de Nederlandsche Krijgsdienst Al aan stonds onderscheidde Hij zich op uitstekende wijze bij Quat.re-Bras en Waterloo. In 1830 en 1831 bewees Hij door voorbeeld en aansporing door moed hel id cn énergie in het aanvoeren van een deel van ons zoo nationale leger, den Lande gewigtige diensten. Allen die daarvan getuigen waren en wier borst met. het metalen kruis versierd is. herinneren zich nog levendig, iu welke mate de Hertog hun vertrouwen wist in te boezemenhoe populair Hij was. In 1843 werd Hij door het vertrouwen des Kouings tot Kommaudant van het. leger in Neeriandsch- Indiii benoemd. Nederland was er gerust op, dat, welke gevolgen de staats-sehokken van dat jaar ook konden hebben, de verdediging dier kostbare bezitting aan de beste handen was toe betrouwd. Door eeue hevige ziekte aangetast, werd de Hertog in 1852 genoodzaakt naar Europa terug te keeren. Hij vestigde zich in Nederland en bragt, de laatste tien jaren zijns levens in ons midden door; even als gedurende geheel zijn leven, wijdde Hij/ich aan de letteren, aan kunsten eu wetenschappen, aan alles wat groot en goed is. Die edele telg van een der oudste Yorsten-geslachten van Europa, die ook door hst huwelijk Zijner hoogbegaafde dochter met 's Koniugs broeder, zoo innig aan Nederland eu aan het Huis van Oranje verbonden en gehecht wa3 zal hij den tijdgenoot in dankbaar aandenken blijven. De wensch. door velen geuit, dat zijne nagedachtenis hlijve voortleven heeft de oadergeteekenden na daarop 's Konings bijzondere goedkeuring te hebben verworven vereenigd tot, het doel om een duurzaam Gedenkteeken voor den overledene opterigtendat tevens tot sieraad dezer residentie zou strekken. ïe dien einde roepen zij met warmte en vertrouwen de medewerking in, niet alleen van hen, die den Hertog meer van nabij gekend en gewaardeerd hehben; maar in 't algemeen van allendie dankbaar erkennen hoe veel Hij.Din de moeijelijkste tijdvakken onzer hedendaagsche geschiedenis, tot de handhaving van de onafhankelijkheid van ons dierbaar Vaderland en van de nationale eer, heeft toegebragt. A Up bijdragen, hoe gering ook, zullen met erkentelijk heid worden aangenomen, waartoe de gelegenheid door plaatselijk in te stellen commissien zal geopend worden. WD.A.M.BaronvanBrienen van deGrooteLindï, Voorz. J. J. R.ochussen. II. F. C. Baron Forstnbr de Dambeno.y,| Jr. F. V. A. Ridder de Sïuers, I J A. H. van Karnebeek, jLeden. J'. Mr. M. de Brauw, I Jr. Mr. F. G. A. Gevers Deynoot, 1 W. A. van Rees, tevens Secretaris, J A. N. J. M. Baron van Brienen Tresorier. Hebben de oadergeteekenden de eer aan de ingezetenen bekend te maken d"at zij zich tot eene subcommissie ter zelfder zake voor deze gemeente hebben zamengesteiden zij de vrijheid zullen nemen, inden loop der volgende week, eene lijst,'van iuteekeniug. voor bijdragen tot dat doel, aan de ingezetenen te doen aanbieden, terwijl bovendien elk lid der commissie bereid zal worden bevonden, de opgave te ontvangenvan ieder die daartoe buiten die algemeene in- teekening zoude wenselien bijtedragen. A. Maclaine Pont, Voorzitter. Alkmaar. J. Gentis. 10 Jan. 1863. Jhr. D. C. de Dieu Fontein Verschuir, Mr. P. Binkhorst. J. VAN DER Sl.UIJS VeER. Mr. P. A. d.e Lange. Mr. J. E Nuhodt van der Veen. P. Spanjaardt. Secr. en Penningm. Alkmaar 5 Jan. Aangevoerd 11 Kalveren 40 a 70 1 Schaap 19. 40 vette Varkens 40 a 47 ets. het. NP. 10 Jan. Aangevoerd 6 Paarden 50 a 100 245 Scha pen/8a 18, 16 magere Varkens/8 a 16 72 Biggen/ 4 a 6, nucht. Kalveren'/'10 a 12, Boter per kop 60 a70 ets. Hoorn 5 Jan. Aangevoerd 19 Kalveren en 15 Varkens. 8 Jan. Kleine Kaas 26.50. aangevoerd 3 stapels, we gende 606 N.P. 10 Jan. Tarwe ƒ9. Rogge 7, Gerst 5,50, Haver/4, Paardenhoonen 7.50, bruine dito f 10, groene Erwten 11,10, graauwe dito/11,10, witte dito8,50 aange voerd 281 "mud.Op monster verkocht; 75 mud Mosterd zaad a 20.75. 15 Paarden f 19 a 117, 9 Kalveren 6 a 12, 43 Schapen 8,50 a 22, 19 Varkens /7a 18,50. 4 Zeugen 19 a 3157 Biïgen 3 a 6,50, 93 Kippen 20 a 90 ets., 96 Eenden 45 a 75 ets., 1950 Kippeneijeren 3,50 a 4, 375 Eenden dito 4, 2600 koppen Boter 55 a 60 ets. per kop 90 mud Aardappelen f 1,35 a 2.25 per mud60 manden Appelen 1,10. 20 manden Peeren /'1,10 per mand. Medemblik 7 Jan. Boter .1,06 per N.P., Kippeneijeren f 3,50 per 100. Fnrweren.de 6 Jan. Aangevoerd 58 Runderen, 12 Paar den 65 vette Kalveren 55 tot 75 ets. per N.P., 42 nucht. dito 5 a 15, 45 vette Varkens van 36 tot 46 ets. pcrN.P.. 3 magere dito /9 'tot 14, 56 Biggen 3 a 6, 612 Schapen en Lammeren 336 Ganzen f 2 a 2,10 63 Zwanen 4.50 a 5, Boter 0,90 a 1,05 per N.P., aangevoerd 47 stapels kleine Kaas. Schagen 8 Jan. Aangevoerd 3 PaaFden 50 a 100. magere Gelde Koeijen 70 a 130, vette dito 170 a 200. 9 nuchtere Kalveren /7 a 14 320 magere Schapen /14a22. 168 vettedito 18 a 24, 6 Bokken on Geiten /1.50 a 2. 1 t magere Varkens 12 a 16 22 Biggen/5 a 7, Konijnen 20 a 40. Kippen 50 a 1,25, Eenden 50 a 75, Duiven 15 a 50. Ganzen /2a 2,10, Zwanen /4a 4,50, Boter 67 J ets. per kop of 90 cis. per N.P., Kaas 25 a 35 ets. per N.P.. Kippen eijeren 3,50 a 4 per 100 stuks. Schiedam 8 Jan. Moutwijn 13.25. Jenever 18.75. Londen 5 Jan. Aangevoerd 4480 Runderen, 17600 Scha pen 161 Kalveren en 290 Varkens. Beste soorten 4.10, 6., 4.8 en 4.4. Heden overleedna een lang en smartelijk lijden tot diepe droefheid van mij mijne kinderen en behuwdkinderen mijne hartelijk geliefde Echtge noot MARIA BOUMANin den ouderdom van ruim 60 jaren. J- H. KUNEMA.N. Alkmaar, 9 Jannarij 1866. Voor de veie blijken van belangstelling en deelneming gedurende de ziekte eu na het smartelijk verlies mijner geliefde Echtgenoot, betuig ik, ook namens mijne kinderen en behuwdkinderenmijnen opregten dank. EK.EDB.Ilv BOLK. Utrecht11 Januarij 1863. Gevoelig voor zoo vele bewijzen van belang stelling en vriendschap, aan hen betoond bij gele- o-enheid der herdenking hunner twaalf en een half jarige echtvereenigingbetuigen de ondergeteekenden 'daarvoor bij deze hunnen welmeenenden dank. S. BLOM Hz. M. B. BLOM Cloeck. op Maandag, den 12 Januarij 1S63 voormiddags ten 11 ure, op de Paardenmarkt alhier, bestaande in ramen, deuren, kozifnen, rilriten, deelen, sparrenkramlhont enie. te "•even door het Gezelschap

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 3