&£llcfce(ijfcschc Bcrtgtcn. k\(; £1 tCUAU0. voftriug van hervormingen In't binnenlandseli bestnur. Zoo zouden ullr grieven tegen de Romeinsche Regering worden weggenomen. Die hervormingen schijnen zich echter tot nog toe bepaald te hebben tot eenige verbeteringen in het postwezen en dit kan ongetwijfeld van groot, nat zijndoch daardoor wordt de aard van een bestuur zeker weinig ver anderd. De invoering van meer belangrijke hervormingen de toekenning van eenigea invloed op het staats- en ge meentebestuur a:m de bevolking schijnt door liet Hof te Rome steeds afhankelijk gemaakt te worden van de terug gave der vroegere gewesten van den Kerkdijken Staat, die thans een deel uitmaken van liet Koninkrijk Italië. Evenwel een gunstige wind waait op dit oogenbjik uit Parijs naar Rome. Toen dan ook de Eugelsche gezant bij den 11. Stoel in het laatst van 't vorige jaar zijn aanbod van Engelands goede diensten hernieuwde, en wederom van het eiland Malta sprak als een geschikt, toevlugtsoord voor den H. Vader, vond hij een weinig welwillend gehoor, en vernam dat de Paus altijd nan het Fransche grondgebied de voorkeur zou geven boven het Engelsclie eiland Malta. Naar aanleiding van Engelsclie vertoogen heeft de Fran- sche Regering nog eens aan Koning Frans 11 doen weten dat zij het aangenamer zou vindenwanneer hij kon goed- vindeu een verblijf op te zoeken, dat wat verder van zijne vorige residentie verwijderd was dan de stad Rome. Koning Frans heeft, echter voor zulkeu raad geen ooren. Vooral nu niet. Immerszoo men de berigteu gelooven wilontvangt de onttroonde Vorst, deputation met adressen van zijne vroegere onderdanen die niets liever vveuschen dan zijn te rugkeer te Kapels. Het adres uit de stad Napels alleen zou meer dan 3000U haudteekeuiugen bevatten. In Pruissen hebben de Afgevaardigden weder hunne Voor zitter en Onder-Voorzitters benoemd. De verkiezingen ge schiedden met een beslissende meerderheid, eu de namen der verkozeucn v.Grabow, Behrendea von Bockum-Bolffszijn oude bekenden. Alzoo is er geen weifeling in de houding van het, Huis denkbaar. Daarenboven heeft zich reeds een bepaalde meerderheid gevormd door de overeenstemming van het zoogenaamde Imker centrum eu de linkerzijde do vooruitgangspartij waarbij men hoopt dat ook de oud- liberalcnwier leidsman van Fincke is, zicli zuilen voegen. Ook de houding der Katholieke en der Poolsche partij is nog onzeker. Maar. zooals wij zeiden, er heeft zich reeds een meerderheid gevormd, die besloten heeft tot het indienen van ce» adres aan den Koning. Men wil alzoo gelijk een Pruissisch blad zich uitdrukt de ziekte uict chronisch laten wordenmaar haar behandelen terwijl zij acuut is. Het Huis wil niet lijdelijk afwachten, met. welke plannen liet Ministerie voor den dag zal komen, of hot. zal blijken mogelijk te zijn eenig vergelijk te treilen het wil zich niet, bepalen tot tegenstand, 't wil aanvallen. Overigens had het. Ministerie reeds een stap gedaan, die onmogelijk door het Huis stilzwijgend geduld kou worden. Het heeft, de hegrooting voor 1863 ingedienddoch men zal zich herin neren, dat. die van 1862 nog niet volkomen in orde was. Er ontbrak tot' nog toe de goedkeuring van het, Huis der Afgevaardigden aan. 't Scheen echter der Regering niet. de moeite waard te zijn, te trachten dit gebrek nog zooveel mogelijk te herstellen, 't Jaar 1862 is voorbij dacht zij misschien en wie zal kleingepstig genoeg zijn om nog op uilgaven terug te komen, die wij in dat jaar, zij 't dan ook zonder goedkeuring van het Huis, hebben gedaan. Zoo kleingeestig zijn echter de Afgevaardigden. Zij waren niet van plan. over de begrooting, of liever over de uitgaven zonder hegrooting van dat verstreken jaar 1862 zoo luchtig heen te stappen. Zij zullen zioli onmiddelijk met hünne bezwaren tot, den Koning wenden, en hebben reeds een ontwerp-adres van den Hoogleeraar Firchow aangenomen. Wij hadden in den laatsten tijd de groote worsteling in Noord-Amerika min of meer uit het oog verloren. Wij hebben gezien, hoe .1/' Clellan wel als wijlen Fubius talmde, maar vergat dit, talmen te eindigen met het, verslaan der vijanden. En dit. moest immers gebeuren, zei men te Wash ington; daartoe lrid liet land zieli zulke groote opofferingen getroost, daartoe had men liet groote leger te velde gebragt, dat, onder .1/' Clellan misschien wel beter uitgerust, en ge oefend was. maar 'dat foifh eigenlijk zijne dagen in ledigheid doorbragt. Wij hebben M' Clellan voor dezen aandrang uit, Washington zien bezwijken en het bevel overdragen aan Generaal' Burnside. Wij hoorden tevens verzekerendat het leger, zooals hij het aan dezen veldheer overga!het. beste was, dat tot, nog toe het Noorden in 't veld had gehad en wij hebben dit leger een zfrare nederlaag zien lijden. Ofschoon dan ook de laatste oerigten weder van eenig voor deel gewagen door den Generaal der Unie Rosenkrantz ia zuid-westelijk Tennessee behaaldis echter alle hoop op beslissende wendingen in tl ui krijg weer voor geruimen tijd voor goed verdwenen en berust de verwachting van den vrede alleen op de uitputting der partijen. Men heeft de vraag behandeldof de schuld der groote nederlaag aan Burnside is te wijtenen haar verschillend beantwoord. Die Generaal heeft de verantwoording van het gebeurde wel op zich willen nemen. Toeli gelooven wij, dat (ie bevelhebbers der Unie te veel onder den druk van li.t Ministerie 't advokaten-Ministerie, zeggen de ontevrede nen te Washington handelen. Dit. schijnt het ongeluk der Republieken te zijn. Wat, onze eigene R-publiek der Vereanigde Provinciën betreft, de Gedeputeerden van hun Hoog Mogenden te velde waren steeds een belemmering voor de bewegingen van ons leger. Een Generaal Bonaparte. kon zijne schitterende overwinningen alleen behalen door niet te letten op de commissarissen in het, leger en de he velen van het Uitvoerend Bewind te Parijs met de grootste minachting te behandelen. Waar verbonden mogendheden tegen Frankrijk streden, werd alles belemmerd en vertraagd en bedorven door de brecde beraadslagingen der verschillende Generaals, en Prins Eugenim had regt in den Spaanschen successie-oorlog uit te roepen "Indien Alexander op zijne plannen de goedkeuring der Afgevaardigden te velde had moeten afwachtenhad hij niet de helft zijner veroveringen gemaakt." Met den aanvang des jaars is werkelijk de gewigtige maat regel der vrijverklaring van slavendoor den President, Lin coln voorgenomenten uitvoer gelegd. De Stalen Arkansas, Tesas, Mississippi, Alabama, Florida, Georgia, Zuid- en Noord-Carolina en gedeelten van Louisiana en Virginia zijn in staat van opstanden al de daar aanwezige slaven da delijk en voor altijd vrij verklaard. Men tracht zich nog steeds rekenschap te geven van het groote gewigt van dezen //militairen maatregel," gelijk de President liet noemt, en van den indruk, dien hij in Amerika maken zal. Ecue deputatie van de maatschappij tot bevordering van do emancipatie der slaven heeft den 16 den Amerikaansclieu gezant haar genoegen betuigd over de proclamatie van den heer Lincoln. FRANKRIJK. Den 17 is hij het Wet,g. Ligehaam de hegrooting voor 1864 ingediend, bedragende in ontvang 1983 en in uitgaaf 1980 millioen fr. (Deze uitgaven zijn aileen de gewone). De bisschop van Orleans Dupanloup heeft een mandement uitgevaardigdwaarbij hij de liefdadigheid der geloovigen inroept, ten behoeve der fabriekarbeiders in het dept,, der Beneden-Seine. De prelaat gaat zelf voor met eene gift van 1000 fr. De Keizer heeft., behalve zijne gift aan de noodlijdenden in genoemd departementnog 100000 fr, gezonden aan de prefecten der arrondissementen waarin kat.oenfabriekcn zijn om naar gelang der behoefte verdeeld te worden. Dgn 17 is te Parijs het handelsverdrag met Italië geteekend. Den 17 is te Parijs de beroemde schilder Horace Fernet in 74jarigen ouderdom, overleden. Hoewel hij begeerd had zonder eenige praal begraven te worden, werd zijn lijk door 10000 belangstellenden gevolgd, waaronder een kamerheer des Keizers. Het Lyonsche Journal de la CSle d'Or heeft eene eerste waarschuwing bekomenwegens eene ongunstige beschou wing der expeditie naar Mexico. Op liet verslag van de "ministers de Persigny en Rouher, heeft de Keizer een crediet geopend van 5 millioenvoor werken van openbaar nut iu de departemeuten inzouderheid tot bevordering van de outwikkeliug der nijverheid. ITALIË. Bij de laatste'tumulten te Napels zijn 17 geestelijken ge vangen genomen. Bij besluit, des Konings is de buitengewone volmagt der prefeeten te Napels en Palermo met den 20 ingetrokken. De meerderheid der Napelsche Senateurs en Afgevaardig den verzet, zich tegen het plan om Napels tot hoofdstad des lands te verklaren. Op de Napelsche grenzen is de prinses Barberini gearres teerd wegens het overbrengen van verdachte papieren. De Fransche genl. de Montebello heeft hare uit levering gevorderd, maar (te genl. Lamarmora antwoordde, dat het regt zijnen loop moet hebben. Ook de hertog de Casalenda is in hech tenis genomen. Het, Napelsche blad A'apolidat dagelijks de autonomie der beide Sicilien predikte is niet verschenenwij! de stu denten de drukkerij vernield hebben. De syndicus van Napels, heeft de ingezetenen aangespoord tot het doen van inschrijvingen voor de noodlijdenden door de rooverijenen alzoo een blijk te geven van hunne zucht voor de eenheid van Italië. De raad van Milaan heeft voor 30000 fr. ingeschreven; in die stad heerscht groote deel neming. Volgens het. overzigt van den minister Sella zal het te kort op liet, einde van 1863 712 millioen bedragen. De laatste Garibaldiaansche beweging heeft 11 millioen gekost, en de opbrengst der vereenigde re'gten is met een gelijk be drag afgenomen. Hij wil eene leening sluiten van 500 mil lioen voor 150 millioen geldswaardig papier uitgevende spoorwegen verpachten tegen 150 millioen eu de oetrooi- regten en de belastiug op de roerende en onroerende goede ren verhoogen. De aartsbisschop van Florence lieeft geweigerd een door de regering aangestelden kanunnik de investituur te verlee- neu eu een ministriëol schrijven waarbij hern een ultimatum werd gesteldniet willen aannemen. De regering zal nu op eigen gezag het exequatur verleenen en ingeval de aarts bisschop tot, andere maatregelen dan een protest overgaat, dien in regt.en vervolgen. De aanleg der spoorwegen is mislukt, hebbende de lieer Bastogyi te Parijs en Londen de noodige fondsen niet kun nen bekomen. Met goed gevolg is in de Middellandsche Zee een tele graafkabel gelegd tusschen de haven van Cagliari op Sardinië en Trapani op Sicilië. F5S5JISSEN. De vrijzinnige leden van den Landdag hebben de gods dienstoefening. in de proteslautsclie kerk vóór de oppuing der zitting niet bijgewoondin do vrees van weder even onbetamelijke woorden te hoorenals ten vorigen jare van den hofprediker HengstenbergDe superintendent-generaal Hoffmann heeft ziöli echter ditmaal zeer waardig van de hem opgedragen taak gekweten. De openingsrede van den voorzitter v. Grabow is door de officiële Staats-Anzeiger scherp beoordeeld. De minister v. Bodelschwing heeft den 16 de begrooting voor 1863 ingediend, houdende in ontvang 137.750.000 en in uitgaaf 139,850,000 th. Onder de buitengewone uitgaven die voor eens aangevraagd wordenzijn 6,252.000 th. be grepenwelke, hoezeer zulks niet daarbij vermeld wordt, bestemd zijn voor de organisatie vau het, leger. Men verzekert, dat de president-minister het ontwerp voor het tot stand brengen vau een tolverbond met Oostenrijk bepaald heeft afgewezen. De infanterie-kapitein h'esser, wiens gestrengheid aanlei ding gegeven heeft tot de insubordinatie van het garnizoen te Graudenz, is door con krijgsraad tot 1 jaar vesting-arrest veroordeeld. V K E E 1B K STATER. Den 2 Jan. heeft de Kamer van Koophandel te New-York weder eene vergadering gehouden, wegens het in Engeland uitgeruste Zuidelijke sohip Alabama, dat aan den handel der stad zoo groote schade toebrengt,. Het heeft niet aan hevD£ uitvallen tegen Engeland ontbroken maar er is nog geen besluit genomen. De proclamatie van Lincoln heeft een zeer ongunstigen indruk gemaakt, op de vrijwilligers; in Kentucky en Tenessen, hebben vele officieren hun ontslag genomen. Het schildschip Monitor, op sleeptouw van een federaal schip, is in den nacht van 31 Dec., ten zuiden van kaap llatteras gezonkendaarbij zijn 5 officieren en 19 matrozen vermist geraakt. De Separatisten hebben te Frederiksburg 1626 gevangenen gemaakt. De geDl. Batiks heeft te New-Orleans een aantal door Butler gevangen genomen personen weder in vrijheid gesteld. De laa tstgenoemde is benoemd tot militairen commandant in Zuid-CarolinaGeorgia en de overige zuidoostelijke Staten, voor zoover die door de troepen der Unie bezet zijn. De pogingen door de democratische partij aangewend, om tot eene overeenkomst met de bewindslieden der Confederatie te gerakenzijn mislukt. Alen wil in het Zuiden van geene hereenigiug weten eu den strijd tot het uiterste volhouden. Bij Lexington in Tenessee zijn de Separatisten geslagen met verlies van 1400 man en veel wapentuig. Het Congres beeft, de regering gemagtigd tot het uitgeven van 10 millioen d. in schuldbrieven, aflosbaar in 30 jaren, tot, bevordering der emancipatie. Den 2 was do genl. Rozenkrantz meester van Murfrees- borough, nadat de Separatisten den vorigen nacht de stad in goede orde verlaten en op Tullahema afgetrokken waren. De inneming heeft de federalen 6800 dooden en gekwetsten, eenige duizenden gevangenen en 28 stukken gekost; de verdedigers verloren 4500 dooden en gekwetsten en 1000 gevangenende gewapende negers onder de door hun be komen gevangenen hebben zij dadelijk doodgeschoten. De federalen hebben 9 mijlen van den spoorweg naar Knoxvitle vermeldom de gemeenschap des vijatids met Richmond aftesnijdeu. Het gevecht bij Vicksburg duurde den 2 nog voort. Na dat de genl. Sherman den vijand uit, zijne stellingen verdre ven had en tot nabij de stad doorgedrougen waskreeg de genl. Johnston versterking en werden de aanvallers naar hunne vroegere verdedigingswerken teruggedreven. Den 2 hebben de ruiters van genl. Stuart zich bij Dum fries weder in den rug en op de flank van Burnside ver toond en zijne telographische gemeenschap met Washington op nieuw afgesneden. BI A F ."tA A Si 's Rijks inkomsten voor 1862 geraamd op f 58,246.599, hebben opgebragt 60.025,082, tegen ƒ59,814.151 in 1861. Het, prov. hof vau Gelderland heeft, den 17 G. Bultman wegens moedwilligeu manslag op den heer O. Tulleken te lieerde veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. Voor het bonwen eener ijzeren spoorwegbrug op gemetselde pijlers over de Kijn hij Leijdeu was den 10 minste inschrij ver v. Malsem te 's Hagea 32.958. Bij de herbesteding van den bovenbouw van 2 draaibrug gen over bet, N. 11. Kanaal, waren minste inschrijvers Cocque- ril to Seraing a 103,961. BMterman te Arnhem a/107,500, en Sterkman Cie te 's Hagc a t 107,994. Den 19 is de gasverlichting te Coevorden begonnen. Door den hevigen storm welke verscheidene dagen heeft, aangehoudenzijn weder groote verwoestingen aangerigt. Vooral den 20 en den daarop volgenden nacht was de wind kracht. ontzettend, aan het, Nieuwe Diep tot 97 p. op de CU el. De beroemde zeedijk 1e Westkappellenog niet van de vorige schade hersteld, leed weder belangrijk. De Die- zerdijk bij Zwolle brak door. Onder water zijn gezet, het KampereitandGetiemuiden, de polder Mastenbroek, de gemeenten üldeubroek en Doornspijkde buitenstad van Rotterdamhet lage gedeelte van DordrechtBergen op Zoom en Oosterhotit met de omstrekenhet Eemland enz. Te Enschede is de in herbouw zijnde fabriek van de heeren Gelhake en ter IFcele ingestort, te Oudevvater een gebouw. Te Sasseuheim werd de Geref. kerk door de bliksem getrof fen. door spoedig aangebragle hulp zonder ernstige gevolgen. Te Nijmegen-is een man van de kade iu de Waal gewaaid en verdronken, te Leeuwarden eene vrouw door vallende steenen gedood terwijl bij Oosterwolde een rijtuig in de hoofdvaart sloeg, waardoor 2 vrouwen het leven verloren. Gedurende den storm verbrandden een logement huiten Steen- wijk en de heerenhuizing en boerderij Leeuwenhorst vau den heer Hoog. dijkgraaf van Rijnland, onder Noordwijkerhout, Achter Velsen is gestrand de Noordsche brik Fikingen, met rogge van Taganrog naar Koogerpolderwaarvan 'het volk met de reddingboot van Wijk aan Zee is behoudeu. Mede zijn gestrand bij Callantsoog het Russische schip Nicolai te Petten de Eugelsche schoener Elise Ann te Katwijk de Eugelsche brik Jane 'Clark en te 's Gravesande de schoener the Stranger. 19 Januarij. Alen schrijft ons van het Nieuwe Diep: Heden is niettegenstaande de buitengewoon hooggaande zee en den hevigen storm zoodat, zelfs het voorbramzeil uit de lijken woeide Minister Thorbecke binnen geloopenaldus een aardig démenti gevende aan zijn Haagschen naamgenoot, die beweerde dat bij storm de Tèxelsche zeegaten onbruikbaar waren. De Eersle Kamer heeft den 23 het wetsontwerp op de waterwegen aangenomen met 24 tegen 12 st. KlIKliEftLIJKIi *6'A.VB. ONDERTROUWD. 16 Jan. Roeland Geerlingte Antwerpen, onlangs te Am sterdam, en Ernestina Schriekete Alkmaar.Cor nells Fetrus Rijkenberg en Mina Henderica Sprenkeling. 23 Wilhelmus AppelWedr. van Agatha Peper, en Alida GielingWed. van Arie Hugteuburg.Christian Wilhelm Fischerte Amsterdamen Alida Maria Zaadhoordijk, te Alkmaar. Izadc Manheim, t.e Alk maar, en Frouictje du Moschte Hoorn. GETROUWD. 18 Jan. Jurriaan Smitte Akersloot, en Aaltje Ballaste 18 19 22 23

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2