£<L1 ckcli jfceclte öcritjtca. liir is«j!ibuss Jti0czoubctt De Verbinding van Holland en Friesland. dige redeneringen waarmede de meest valsche verklaringen der constitutie worden verdedigd, en de lasteringen, waaraan de Afgevaardigden bloot staanworden slechts even aange roerd. Eindelijk wordt de hoop geuit, dat de Koning de eer lijke stem des volks zal weten te onderscheiden van den raad eener van de natie vervreemde minderheid en de overtuiging betuigd, dat vrede binnen 's lands en kracht naar buiten alleen hersteld kunnen worden wanneer er tot een groud- wettigea toestand wordt terug gekeerd. Over zulk een adres beraadslagen de Afgevaardigden en er bestaat geen twijfel, of het zal met een groote meerder heid worden aangenomen. Bij verschil over den vorm schijnt er bijna gelieele eenstemmigheid te zuilen heersclien omtrent den hoofdinhoud. Immers de twee leden der commissie tot onderzoek van het ontwerp-adres een lid der fraclie Vincke en een lid der Katholieke partij welke zich niet rnet de 19 overige leden der commissie tot goedkeuring van het ontwerp vereenigdenhebben verklaarddat zy het gevoelen der meerderheid omtrent liet. ongrondwettige der tot hiertoe door het Ministerie gevolgde gedragslijn volkomen deelden. En dan zal de Koning dit adres willen aan nemen? En neemt hij het aan, wat zal zijn antwoord zijn? Ziedaar vragen, die wel in staat zijn om menig gemoed met onrust te vervullen. Lang aarzelde Koning Frederik Wiliem. in 1812 en 1813; doelt toen hij de volksstem begon te verstaan en zijn volk begon Ie vertrouwen, brak ook de dag van heider voorspoed, van Pruissens bevrijding aan. Moge de zoon hij de aanstaande viering van het halve eeuwfeest van 's lauds verlossing niet doof blijken te zijn voor de lessen der geschiedenis! Den 22 heeft de Bondsvergadering het voorstel van Oos tenrijk en de Middenstateu lot oprigtiug van eene verga deriug van gedelegeerden uit de Duitsche parlementen met 9 tegen 7 at. verworpen. S"'ii&A,\84i5£Ih>5K. Op de verkooping der schilderijen van prins Demidoff te Parijs, is de Stratomce van Ingres voor 92000 fr. aangekocht voor den hertog v. Aumule't welk door de aanwezigen met een gejuich ter eere van dien Vorst werd begroet. De po- licie verscheen maar te laat. Op de vraagof men zich moest vei'lieugen dat fransche meesterstukkeu het land ver lieten, werd geantwoord, dat zij eenmaal terug zouden komen. Den 25 heeft de Keizer, in de groote zaal van de Louvre, de te Londen "door fransche Industriëlen verworven medailles uitgereikt. Z. M. zeide, dat alsnu de eemg mogelijke invasie in Engeland op vreedzame wijze was geschied", weshalve hij verpligt was de dapperste strijders te beloouendoor 136 bekroonden lot ridders en li tot hoogere rangen van het Legioeu-van-Eer te verheffen. De Keizer liet zich voorts loffelijk uit over de in Engeland bestaande vrijheid en be treurde hel, dat die in Frankrijk, wegens de bestaande dynas tieke partijen, nog niet mogelijk was. Frankrijk wendt op nieuw, en nu alleen, in Amerika pogingen aan lot eene bemiddeling tusschen dc strijdende partijen. De Keizer heeft van den overleden Onderkoning van Egypte 1200 negersoldaten voor de bezetting van Vera-Cruz ver langd, maar er slechts 450 kunnen,-bi komen. De zeekapt, de Russelcommandant van het linieschip la Normandie, is voor Vera Cruz aan dc gevolgen der geele koorts overleden. Te Acaeunco. 5 uren van Peubla, is een roemrijk ruiter gevecht geleverd. De admiraal de la Gravière keert op zijn verzoek uit de Mexieaansche wateren terug en wordt vervangen door den admiraal Bosse. den boekhandelaar Lévy te Parijs zijn de afdrukken in'beslag genomen van de geschiedenis der Condé's, geschre ven door den hertog van Aumale. Op de dagvaarding van vrege den uitgever, heeft de prefect-van-politie de exemplaren weder beschikbaar gesteld, met bijvoeging, dat hij de ver koop niet zal toelaten. IT A 1,6*: De inschrijvingen voor de slagtoffers der rooverijen vinden zelfs bijval hij de gevangen zittende bandieten, die verklaren door misleiding tot hunne wandaden gekomen te zijn. Vau de sluipmoordenaars, die in October geheel Palermo in ontzetting bragten, zijn 3 tot den dood, 8 tot, levenslan gen en 1 tot 20jarigen dwangarbeid veroordeeld. De admiraal di Negro is tot minister van marine benoemd. De heer Spapentasecretaris-generaal hij het ministerie van binu. zaken, is niet als Afgevaardigde herkozen; daar entegen zijn 2 erkende leiders der republikeinen, Albert Mario en Grecco, met eene groote meerderheid als zoodanig benoemd. De door het Parlement benoemde commissie tot het in stellen van een onderzoek naar de rooverijen welke zich nog te Napels bevindt, begroot het, aantal personen, die sedert de bezetting der Beide Siciliën als misdadigers zijn doodgeschoten reeds op 7000. De Afgevaardigde Restilli heeft, in de Kamer medegedeeld, dat te Rome 29000 inschrijvingen zijn gedaan voor liet ge- denkteeken van Cuvour. De heer Caroli drong aan op eene spoedige behandeling van zijn voorstelom aan de Veneti- aansche en Romeiusche uitgewekenen het burgerregt te verleenen. ITJSSKN. De commissie der Afgevaardigden heeftniettegenstaande het door den minister v. Bismarck daartegen aangevo rde het. door den lieer Firchow ontworpen adres van agitwoord met 19 tegen 2 st. goedgekeurd. Het houdt in, dat de ministers in stryd met de grondwet gehandeld hebben, door zonder begrooting te regeeren en door het doen van door de Vertegenwoordiging afgekeurde uitgavendat men niet twyfelt. aan 's Koniugs wil om de grondwet te handhaven, maar dat zij reeds door de ministers geschonden isdal dc xegering-zich tsgrn de Afgevaardigden zoowel als de drukpers drukkende maatregelen heeft veroorloofd en dat door het gevoerde regeringsbeleid Pruisscn zijn invloed in liet buiten land verloren heeft. Het adres is den 29 door liet Huis j niet 235. tegen 08" st. aangenomen, Eene verklaring vau den heer Waldeck, dat de Voorzitter o. Grabow zich door zijne aanspraak verdienstelijk gemaakt heeft jegens het vaderlandis door de Afgevaardigden met luid vreugdegejuich beantwoord. De gemeenteraad van Halberstadt, heeft, van de stedelijke begrooting de reis- en verblijfkosten van den burgemeester b. Brünken als lid van het Heerenhuis, waarin hij zich door zijnen tesenstand jegens de Afgevaardigden deed kennen geschrapt. verklaart aangaande de transporten wtpeneu welke uit het Rijk bij wagenvrachten voi, door de Donau-Vorstendommen, waar zij als koopwaren worden aangegevennaar Servie worden vervoerd dat aan dat gewest hij het tractaat van 1856 is vergund eene krijgsmagt te houden en dat het dus ook vrijheid heeft daarvoor wapens aan te koopen. Polen. Het centrale comité heeft aanleiding gegeven tot, eene zamenrotting te Serosk. niet verre van Warschau, teu einde de ligting van dienstpligtigen te verhinderen. De mili taire magt heeft de zaamgeschooldeu uiteengedreven en 50 gevangenen gemaakt. Te Warschau heeft de ligting in den nacht van 1415 Jan. plaats gehad, tot groote ontsteltenis der bevolking; door het ontwikkelen van eene groote militaire magt heeft de regering alle verzet weten te verhoeden. De nacht vau 22 op 23 was aldaar echter bestemd om alle Russen te vermoorden en werkelijk werden eenige sol daten in hunne woningen omgebragt en dc telegraaflijnen om de stad afgesneden De overheid was nogthans met de bezetting van 40000 man op hare hoede, waardoor de opstand spoedig' gesmoord werd. Te Piock en Siedletz en in boschrijke oorden hadden zaïnenscholiugen en gevechten plaats en zijne vele opstan delingen gedood en gevangen genomen, maar men verzekert, dal de landlieden aan de beweging geen deel hebben genomen. lu het gelieele koningrijk is de krijgswet, afgekondigd. Den 24 lebben de studenten te Warschau in liet univer siteitsgebouw eene groote vergadering gehoudenwaarin met algent. st. op 4 na. is besloten om aan de tegenwoordige beweging geen deel te nemen en geene ondersteuning te verieeueu aan het comité Van omwenteling. VtlitllRVIODE ST.4TKX. De gouverneur vau Kentucky Robinson heeft, in de Wetg. Vergadering van dien Staat als zijne meening te kennen ge geven, dat de proclamatie van Lincoln., als inconstitutioneel en tot verdere ontbinding der Unie zullende leiden, behoort afgewezen te worden. 5 Stoomhoóteu der Separatisten hebben de zeestad Gal veston in Texas onverwachts aangevallen en vermeesterd. na de daarvoor liggende scheepsmast der federalen te hebben verdreven. Hei, kanonneerschip Harriet Lane viel in hunne handen, waarbij de officieren en bijna de geheele bemanning sneuvelden, en het vlaggesehip deden zij in de lucht springen. De overige vaartuigen ontsnapten met, de bezetting. Bij Springfield in Missouri zijn de Separatisten terugge dreven. De genl. Stierman heeft zielt verpligt gezien de vermees tering van Vicksburg optegeven eu de nabijheid der stad verlaten. De Mississipi-flotilje, onder Faragut, heeft hem bij zijnen aanval niet kunnen ondersteunen aangezien zij door de batterijen te Port-Hudson werd tegengehouden. Het Congres heeft de voordragt tot uitgifte van 100 mil- lioeu dollars in billet ten goedgekeurd. De expeditie van M' Clernand heeft zich van de positie der Separatisten in Arkansas meester gemaakt; 7000 man hebben zich daarbij overgegeven. De President Davis heeft in liet Congres te Richmond verklaard, dat liet Zuiden den vrede verlangt, maar zich de afschuwelijke gedragingen van de federale troepen niet, zal laten welgevallen en de officieren die de bekende pro clamatie te werk stellen zal beschouwen als misdadigers. HIAAEXIi SS Op 1 Januarij 1862 waren aanwezig 2332 nederl. zeeschepen metende 286,217 lasten, en op 31 Dee. 2289 zeeschepen, metende 277,122 1., waaronder 38 stoomschepen. In 1862 zijn ingeklaard 8361 schepen (waarvan 3474 on der nederl. vlag) metende 1,695,212 1. (15,108 meer dan in 1861), en 500 schepen in ballast, eu uitgeklaard 4872 sche pen (waarvan 2425 onder nederl. vlag), metende" 1,108.359 1. (76.709 meer dan in 1861), en 4206 schepen in ballast. Bij den jongsten storm is op Vlieland een tjalk vergaan, waarvan 2 man der ekwipageen op Ameland een fransche ■schooner gestrand waarvan 3 man gered zijn. Van Texel is een schuit met 3 man naar Harlingen vertrokken en niet teregt gekomen. Mede is een Sclieveningsche pink verloren gegaan met 6 man, nalatende 4 weduwen en 13 kinderen. In de gemeente Doornspijk is de behoefte door de over- strooming zeer hoog gestegen. De Westkappelsche dijk op Wal cheren heeft outzetteud geleden en vordert groote inspanning. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den hoogleeraar in de letterkunde de Greuve te Groningen en tot die betrekking benoemd den lieer U. van der Wijck. 600 Ingezetenen van Middelburg hebben den Komug, ter gedachtenis van Z. M. bezoek aan Zeelandeen schilderij aangebodenvoorstellende' de aankomst aan liet. Zijpe. De wet op de waterwegen is door den Koning dadelijk goedgekeurd en daarvan per telegraaf aan de burgemeesters vau Amsterdam en Rotterdam kennis gegeven. In heide steden zijn de vlaggen uitgestoken en hebben de gemeente raden commission afgevaardigdom den Koning voor zijne ondersteuning der zaak dank te zeggen. De kamers van koophandel der beide steden zenden tot hetzelfde doel eene vereeuigde commissie. Amstels Mannenkoor, sterk 82, eu Amstels harmonie Kapel, sterk 36 leden, hebben in den avond van den 26 serenades gebragt aan den burgemeester der hoofdstad den voorzitter van do kamer vau koopli. v. Heit- kelom en den concessionaris Jager, 's Koniugs verjaardag zal te Amsterdam eu Rotterdam door eene algemeeue illu minatie gevierd worden. Den 21 overleed liet, oud te lid der 2" Kamer, de heer Anemaetnotaris te Sommelsdijk, oud 77 jaren. De le Kamer heelt den 24 aangenomen de onteigenings wet voor den spoorweg van Zutphen naar Goormet 32 legen 1, en den 26 de credietwet voor koloniën, met alg. st., waarna zij is gescheiden. Aan liet Nieuwe Diep zal eene broodfabriek opgerigt worden. Aanbesteed zijnden 27 te Hoorn liet maken van een stoomgemaal tot zuivering der stadsriolen. aan J. Zeilemaker. voor 113Ü0 den 29 te Haarlem liet bouwen van eene school en ouderwijzerswoning in den Waarlandspolder, gem. Haring- oarspel, aan Oven, te Oude Niedorp, voor 6770; en den 29 te 's Ilage het maken der stationsgebouwen te Harlingen en Leeuwarden, aan W. Sonnevelt, te Schiedam, en J. H. Keyser, te Leeuwardenvoor f 60380 en f 53990. Den 23 is te Schagerbrug door de Rederijkerskamer Kunst kweekt kennis, in bijzijn van afgevaardigden der kerkelijke armbesturen, aan de bedeelden van de onderscheidene gezind ten uitgedeeld de aanzienlijke som van f 264, zijnde de zuivere opbrengst, der tot dit doel door haar geneven voorstellingen. Den 27 is in de Eijerlaudsche gronden een Engelsclie schoo ner met man en muis verongelukt; alle pogingen om het schip met de reddingboot te naderen wareD vruchteloos. Den 30 heeft Dr. Oosterzee het hoogleeraarambt te Utrecht aanvaard met eene Laiijusche redevoering over het sceptüAsme, door de hedendaagsche godgeleerden bedachtzaam te ontwijken. Denzelfden dag is Mr. C. F. Th. v. Muunen geïnstalleerd als adv, genl. bij het hof van Z. Holland. De notaris de Graaf te Utrecht heeft, aan het stedelijk museum te Haarlem eene fraaije schilderij van Ouwater geschonken voorstellende de Groote markt. Wij hebben in ons artikel van den 23 November jl. gewe zen op de overeenstemming die tusschen de provinciën Noord- Hol laud en Friesland bestaat en op grond daarvan de wen- schelijkheid eener verbiitdiuu van heide, tot gemeenschappelijke ontwikkeling op materieel en intellectueel gebiedbesproken. Om zoodanige verbinding mogelijk te maken wordt, in de eerste plaats een middel vau gemeenschap gevorderd, vol doende aan de eisehen van den tegeuwoordigen tijd en zoo danig aangelegd, dat, daaruit voor beide provinciën het meest mogelijke nut wordt getrokken en tevens liet, algemeen ver keer zooveel doenlijk bevoordeeld wordt; een gemeenschaps middel, dat in beide provinciën de voornaamste plaatsen verbindt of, in onmiddelijke correspondentie met naar die plaatsen voerende wegen, aan deze aansluit. Bestaat eenmaal zoodanige gemeenschap dan ontwikkelen zich de andere middelen tot de door ons besprokene verbin ding als van zelve. Immers hebben beide provinciën inder daad behoefte aan dergelijke verbinding (al doet zich die thans niet altijd even sterk gevoelen), spoedig zal een le vendig handelsverkeer ontstaan eu, als gevolg daarvan, vaak een gemeenschappelijk handelsbelangterwijl liet zich daartoe over eu weder verplaatsen een ipederzijdsoh kennen en waar deren zal mede brengen en zich dien tengevolge van lieverlede ook eeue samenwerking op w tenscliagpelijk en zedelijk gebied zal ontwikkelen Zoo wordt voor heide provinciën het sehoone woord van Mr. Dirk Donker Curtius bevestigd: 1) //Ik zou U malen hoe dit, kind der vrijheid geen duim •gronds onbetaald inneemt en den vrijen arbeid beloont, //hoe het weldra de geheele aarde zal bedekken en zich om «haar zal slingerenzonder botsing noch dwaalspooreven //als of de Voorzienigheid zijn gang had afgebakend, om «/alom welvaart en verbroedering te verspreiden en den menseli //eindelijk te leeren dat de grenspalen der Staten, noch de, •tongvallen der volken grenzen zijn voor verstand en deugd." Dat het verlangde gemeenschapsmiddelom aan liet, bedoelde oogmerk te kunnen voldoeneene spoorweg-verbinding zal moeten zijnbehoeft schier geen betoog. Eerlang zaldoor het net der Staats-spoorwegen en de voor particuliere rekeningen vervaardigde lijnen, liet geheele verkeer in ons land eene belangrijke wijziging onderdaan en wil men dus een middel van vervoer, voo Holland en Fries land onderling, en voor liet algemeen zoo nuttig mogelijk, dan moet een spoorweg worden aangelegd en deze, in ver band gebragt met de overige bestaande of te verwachten: spoorwegende algemeene reisroute voor reizigers, vee en goederen tnssclien Zuid- en Noord-Holland eeuerzijds eu Friesland en Groningen anderzijds worden. Wanneer wij later de meest wenschelijke rigting van zoodanigen spoorweg hespreken, zullen wij gelegenheid hebben aan te toonen dat inderdaad, door tijdsbesparing en plaatse lijke gesteldheiddeze de algemeene eu gewone reisroute voor het verkeer tusschen de genoemde provinciën kan worden. Het verleggen van liet personen- eu goederenvervoer door Holland en Friesland én het zich gemeenschappelijk ontwik kelen dier beide provinciën is te wenschelijkerwanneer de doorgraving van //Holland op zijn smalst" inogt worden beproefd. Of het voor 'die onderneming' opgemaakte en nu aangenomen plan uitvoerbaar is; of het uitgevoerd zal worden en weldoorpar- ticuliere nijverheid of ten koste van den Blaat; of liet eenmaal uitgevoerd een bruikbareu handelsweg zal opleveren en Amster dam de verlangde voordeele-n zal aanbrengen behoeven wij niet te onderzoeken. Hetzij door een kauaal met sluizen, hetzij door een open zeearmAmsterdam zal trachten door //Hol land op zijn smalst" een korteren weg naar zee te vinden en verwacht van dien waterweg niet alleen uitbreiding voor ziju' algemeenen wereldhandel, maar ook dagelijks goedkoop en spoedig verkeer met Engeland. Het noordelijk deel van Holland zal daardoor een eiland worden eu kanmeer dan door de smalle waterstrook op zich zelvein afzonderjug gerakendoor het minder aandeel in het. algemeen verkeer, als de scheepvaart den nieuwen weg volgt. Ook de handelsweg vau Harlingen op Engeland kan gevoelig worden aangedaan. Ontwikkelen Holland eu Friesland zioli evenwel kracht dadigdan behoeft, de uitvoering van hetgeen Amsterdam weusclit, geene reden tot bezorgdheid optelevereu, ja kan daaruit stellig veel goeds geboren worden. Mogt inderdaad liet noordelijk deel van Holland tot een eiland worden ingekrompendan kan liet marktwezen van 1) Brochure over het Nut der IJzeren Wegen voor Neder landby A. J. van IVeelden, te 's Graveuhage 1837.

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2