ill a vfalbcrigtcn. Uticuws Alkmaar eu Hoorn belangrijk toenemen. Wat thans zuid waarts naar de nabij gelegen plaatsen Amsterdam en Haarlem wordt vervoerd, kan dan gemakkelijker noordwaarts op e«en-emelde plaatsen worden ter markt gebragt en van daar. bii het, bestaan van een snel en goedkoop middel van vervoer, aan den groothandel worden afgeleverd. Men zorge te Alk maar en Hoorn slechts, dat alles daarvoor zoo goed mogelijk zii ingerigt. Wordt zoo als boven is aangewezen de groote weg van het personen- en goederen vervoer der gemelde vier provin ciën door het groote Noord Hollandsche eiland gelegd dan kunnen de belangrijke voordeelen voor de markten in Alk maar en Hoorn niet uitblijven. Zoo is het ook met bet zuidwestelijk deel van Friesland dat door den Staat.s-spoorweg van Harliugen Leeuwarden, Groningen, Leer en de lijnen die Leeuwarden eu Groningen zuidwaarts met Overijssel eu Gelderland zullen verbinden in een staat van afzondering en belemmerden handel zou geraken Het marktwezen van het bloeijende bneek, liet middenpunt van dat gedeelte, zou door eene spoorwegver binding van Holland en Friesland, eene verbazende uitbrei- diner erlaiisen. Het voordeel voor de kustplaatsen in Holland en Friesland, Bekhuizen en Stavoren of Hiudeloopenhij dergelijke ver binding is zoo in het oog vallend, dat het bewijzen van dat voordeel gebeel noodeloos is. Toch zullen er misschien op vele der te doorloopene plaat sen personen zijn die het nut van zoodanigeu spoorweg in twijfel trekken. i Het valt, aan vele personen moeijelijk zich een geheel nieu wen toestand voor te stelleu en vooral wanneer een voort durend aan dezelfde plaats gebonden zijn hun de gelegen heid beneemt de elders verkre-ene voordeelen opteun m*n. Menigeen die zich zelden 'buiten de grenzen zi.ner ge meente begeeft en daardoor 111 zijn vak of hun Iwerk vreemd is gebleven aan wat elders geschiedde, vraagt het zich wel- lio-t angstig af: of het niet beter ware, dat, ieder mensen, iedere plaats, ieder gewest zijnen eigen weg ging, dan liet marktwezen en de particuliere nijverheid voor de algemeeue mededinging open te stellen? maar hij, die een geopend oog heeft voor wat,in min of meer uitgebreiden kring, op het wereldtooneel voorvalt, erkent het en gevoelt het m eigen ontwikkelingdat, afzondering zoowel voor ieder individu als voor plaatsen en gewesten, voor Handel en Nijverheid tot achteruitgang ja verkwijning voeren moet,. Waar de heilzame en krachtige prikkel der noodzakelijkheid met ge voeld wordt en tot'inspanning van alle krachten dwingt, is helaas! op materieel en zedelijk gebied, de verslapping nabij. Zeker voor enkele takken van Nijverheid, vooi den Land bouw en Veeteelt van sommige plaatsen, zal de concurentie inden beginne bezwaar opleverenmaar voor hen die de handen uit de mouwen weuschen te stekenvoor lien die hun beroep kennen en hun handwerk vaardig handteeren wordt door de hcdoelde verbinding eene heerlijke gelegen heid geopend om meerder voordeelen te behalen, terwijl het algemeen belang bij dien natuurlijk prijzenswaardigeu naijver niet anders dan aanmerkelijk winnen kan. Ieder der betrokken personen en plaatsen beproeve slechts naar geaardheid, krachten eu ligging voor zich het meest mogelijk voordeel te verwerven. Het is eene scnoone les die" de Staatshuishoudkunde ons geeitdat zoo doende liet privaat en het algemeen belang en het laatste door het eerste het best wordt bevoordeeld. Dat inderdaad de spoorwegen van onberekenbaar nut voor de daaraan gelegen plaatsen zijn, is schier overal z'Stbaar- Wij zouden lien, die zich twijfelmoedig afvragen, ot Alk maar Hoorn of Sneek door het bezit van spoorwegen met achteruit zullen gaan? als het beste geneesmiddel tegen hunne zwaartillendheid aanraden, een klein uitstapje temaken naar de verschillende sleden, langs de Hollandsche eu Khijnspoor- wegen gelegen. Wel is op de eene plaats vroeger dan op de andere "de heilzame werking duidelijk aan het licht ge treden, maar thans is bij allen onloochenbaar verbetering te Mo-t, het zien van Haarlem en omstreken van Leidens nieuwe belangrijke fabrieken, van 's Gravenliages uitbreiding, van Delfts geheele verfraaijing en vergrooting. van Schie dams handel", van Utrechts bloei en Arnhems Rijnkade, om van andere plaatsen niet, te spreken, hen nog met genoeg zaam overtuigen, welnu dan het uitstapje ets verder vervolgd en op den Nederlandsch-Belgischen Spoorweg plaats geno men. Wat, zij er zien zullen? 2) «Roozeudaal is als van gedaante veranderd nieuwe straten •zijn aangelegd, de handel, vooral in granen, heefteen «ongekende vlugt genomen, gebouwdeen ongebouwde eigen- «dommen zijn in waarde gestegen. Alles teekent bloei en «voorspoed, en als ook eenmaal de Staats-spoorwegen zullen «zijn voltooiddan zie ik den tijd niet verredat Hoozeu- «daai, in plaats van het stille afgelegen dorp van 1852 en «vroeger, eene der belangrijkste en meest gegoede steden «van Noord-Brabant zal zijn. «Zevenbergen en Oudenbosch. De Fabrieken, welke sedert «1854 aldaar zijn opgerigt, en vertier eu welvaart, versprei- *deugetuigen, dat ook die plaatsen rijke vruchten plukken «van het Nieuwe middel van vervoer. «Etten en Leur, mogen, wat het doortrekken van diligen- «ces en rijtuigenvan paarden en vee betreft sedert den «Spoorwegaanleg aan levendigheid hebben verloren, dat ver- «lies wordt ruimschoots opgewogen door de belangrijke voor- «uit-an-, die de handel in granen en in leder sedert datzelfde «tijdstip3in die kleine doch nijvere dorpen mogt ondervinden." Dat zijn de spoorwegen voor de plaatsen daaraan gelegen. Wat, zij voor zich zelve zijn. kan ons het telken jare hooger bedrag hunner uitkeeringen leeren, of de onlangs in Enge land behouden vergadering van aandeelhouders uit de Rijn spoorwegmaatschappij waarin besloten werd uit de overwinst een fonds tot belooning van het personeel te vormen. Die gelukkige ondervinding is niet, alleen bij onze drie spoorwegen opgedaan maar schier overal elders. In korte trekken is de geschiedenis van de Belgische spoorwegen 21 Geschiedkundige schets van den kederlandsch-Belgischen spoorweg van Antwerpen naar Rotterdam, door,/. H R. Oer lach, in het jaarboekje der spoorwegambtenarenI8G3. Bjj l'. J- Kraft, te 's Gravenhage. deze. 3) «Wanneer een spoorweg is aangelegd wordt in de «eerste jaren gewoonlijk weinig opgeleverd, dan is de rente- «waarborg door den Staathet te kort gekom^ne aanvnl- «lendeeen krachtig hulpmiddel voor de onderneming om «met moed de tijden van beproeving doorteworstelen. «Een weinig later worden de jaarlijksehe opbrengsten «beteren eerlang behoeft de onderneming de hulp van «'s Rijks Schatkist niet meer, ja is zelfs in staat, de sommen «terug te geven haar vroeger verstrekt. Bij de Luxemburg- «sche- en Zuid Belgische spoorwegen is dit het, geval, heide «behoeven de hen voor eeuige gedeelten verleende hulp van «den Staat niet meer interoepen." 3) Moniteur des Intéréts Ma ter ielsDimanche4 Janvier 1863. Mininum d' intérêt. EEN WOORD TER OVERWEGING OVER EENIGE ONBESCHREVENE POLITIEKE BEGINSELEN door Jlir. Mr. J. de Bosch Kemper. Amsterdam, E. S. Witkamp. 1863 Fr is een groot onderscheid tusschen waarlijk li beraal en onafhankelijk t,e zijn en tot de libera listische partij te behooren. Diogenes zoo zegt men, beklaagde zich steeds bitter, dat hij te vergeefs naar menschen zocht hoe weinig vleij-nd ook deze klagte moge zijn, wij zijn bijzonder geneigd haar tot de onze te maken vooral als wij in onze politieke we reld rondzien. Bij hoe weinigen althans vindt in m liet eer ste vereischte om den naam van mensch waardig te zijn waarachtige zelfstandigheid Een groot voorregt is het ons dus in zoodauigen toestand eene stem te mogen vernemen die op edele en krachtige wijze opwekt, tot die eerste aller deugden. En vooral krijgt zulke opwekking te meer waarde, zoo zij uitgaat van den man zoo bij uitnemendheid ouaf- hankeli|k onpartijdig en zelfstandig, als de schrijver der brochure, waarvan wij den titel hierboven afschreven. Eeu meer uitvoerig verslag van dit «woord," der overweging ten hoogste waardig, zal nader in deze eourant.gegeven worden. Voodoopig bepalen wij ons tot het vestigen der aandacht, op eenige gezegden, die ons hij de genotvolle lezing er van troffen en bij uitstek ons beliartigiugswaardig voorkwamen. Wij laten ze hier volgen: «Naarmate met minder kennis wordt geoordeeld is het oordeel harder en onbesuisder." «De ware oppositie tsdie, weike geschiedt zonder ge hechtheid aan ceue partij, alleen om de zaak zelve, en juist ueze zelfstandige oppositie wordt miuder. wanneer men in gedisciplineerde partijen spreekt of zwijgt, goed- of afkeurt,, uiet naar eigene overtuigingmaar naar de rigting der partyen. «In plaats dat het beslaan der partijen de ware slaat kun dige vrijheid zou beschermen wordt de onafhankelijkheid en"zelfstandigheid van het oordeel er door weggenomen." «Waarlijk, de hooggeroemde partijstrijd heelt, tot heden noch voor de zoogenaamde conservative noch voor de zoo genaamde liberale partij vele goede vruchten opgeleverd." «Algemeen wordt erkend, dat de voortdurende ministeriele veranderingen de kracht der regering verzwakken, den voor uitgang vertragen en velen minachting doen koesteren voor het, vertegenwoordigend stelsel." //Weinigen hebben den moed te midden van bet geschreeuw ter regter en linkerzijde standvastig te blijven. «Boven de partijen staat het belang des vaderlands." N. Alkmaar 26 Jan. Aangevoerd 23 Kalveren 22 a 75 20 vette Varkens 40 a 44 ets. liet NB. 31 Jan. Aangevoerd 1 Paard166 Schapen 8 a 20 20 man-ere Varkens 12 a 1865 Biggen 4 a 6nucht. Kalveren f 12 a 16, Boter per kop 70 a 75 ets. Hoorn 26 Jan. Aangevoerd 5 Kalveren6 Schapen en 3 Varkens. 29 Jan. Kleine Kaas 28aangevoerd 5 stapels, we- "U3LJan. Tarwe 8.50, Rogge/7.25, Gerst/ 5.50, Haver f 4 25 Paardenboonen 7,25. brume dito t 10.50, groene Erwten/ll, graauwe dito 11aangevoerd 24/ mud.- Op monster ve kocht: 160 mud Mosterdzaad a 22 en 0 mud Karweizaad a f 14,50. 5 Paarden 35 a 135 Kalveren/ 4 a 11.50. 54 Schaper. 9 a 21 27 ^kens S a 16. 3 Zeugen 19 a 36. 49 Biggen f 4 a 7. 83 Kip pen 0.55 a 1,15, 172 Eenden 65 a 90 ets.. 1/00kwe eneren 2,50 a 2.75. 300 Eenden dito 3, 200 koppen Boter 60 a 65 ets. per kop, 3a mud Aa/daPPele» 'j!' a 2,10 por mud, 40 manden Appelen 1,40. a 1,60 en 10 manden Feeren f 1.50 per mand. L'urinerende 27 Jan. Aangevoerd 50 Runderen, 6 Paarden. 46 vette Kalveren 60 tot 80 ets. per N.P., 63 nucht dito fo a 12. 23 vette Varkens van 39 tot 47 cts.perN.P., 14 magere dito f 9 tot 14. 50 Biggen/3 a 6 563 Schapen 24 Ganzen /1.90 a 2. 44 Zwaneu/4.75 a 4,75, Boter /O/ia a 1,07 j per N.P., Kipeijeren 3,50 per 100, kleine Kaas 28!a0, aangevoerd 72 stapels. behagen 29 Jan. Aangevoerd: magere GeldeKoeijen/80 a 130 vette dito/175 a 210. 18 nuchtere Kalveren /6a 11 280 magere Schapen f 14 a 21160 vette dito 18 a 23 14 ma-ere Varkeus /8 a 14. 60 Biggen 5 a 7. Konijnen 20 a 50 Kippen 40 a l.lö, Eenden 40 a 75. Duiven 15 a 30 Ganzen /'2 a 2,10, Zwanen /4a 4.25. Boter 75 ets per kop of 1 per per N.P., Kaas 25 a 30 ets perN.P.. 4500 Kippen eieren f 2,25 a 2,50 per 100 stuks. Schiedam. 30 Jan. Moutwijn 13.25, Jenever 18.75. Londen 26 Jan. Aangevoerd 4150 Runderen16110 Scha pen 177 Kalveren en 316 Varkens. Beste soorten 5., 5.10., 5.4 en 4.4. Aan de hoogeschool te Leijden is, na het verdedigen van academische stellingen tot doctor in de heelkunde bevorderd de heer C. J. J. türschig, med. et art. obst. doet. CiEDlEE VERIA II Zitting van den 28 Januarij 1863, No. 2. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 14 leden, Afwezig de Heer Dr. L. de Sonnavillc. De vergadering geopend" zijnde, worden 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedge keurd daarna zijn gelezen 2. Het rapport der commissie van financien op liet ver zoek van H. H. Diakenen der Remonstrantsche gemeente om zich. tegen betaling op den voet zoo als zulks in der tijd aan de hervormde diakeuen is toegestaan uit de Stads Apotheek van geneesmiddelen ten dienst hunner armen te mogen voorzien. In overeenstemming met de conclusie van het rapport het verzoek toegestaan. 3. Rapport van dezelfde commissieop de rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over den jare 1862 Goedgekeurd. 4. Rapport van als boven, op het voorstel betreffende de vordering der meerdere kostentot uitvoering der wet op de nationale militie door de gemeente, boven hetgeen door het Rijk wordt vergoed. 'Behoudens de bemerkingen van het rapportde magtigwg tot het voldoen der onvermijdelijke kostenuit de daarvoor aangewezen posten der begroot ing. aan Burg. en Weth. verleend. 5. Eene missive van het, bestuur van den Oudorperpolder, betreffende den slechten toestand van de oprid van de Hal- vemaansbrug. Aan Burg. en Weth. om berigt en raad. 6. Beri-t° van Burg. en Weth. op het verzoek van de stads korendragers om behoud van de volle f 80 giatifica- tie, jaarlijks bij hen senolen. 7. Voorstel als boven, betreffende de vernietiging of op ruiming der vuilniskuil bij het Nieuwlanderbek. Beide Mos. 6 en 7 ter lezing voor de leden op de secre* tarie nedergelegd. 8. Voorstel van dezelfden, betreffende de uitvoering van eeuige werken ten behoeve der openbare school voor meisjes. 9." Voorstel op de regeling van het defroijement voor de commissie vau huishoudelijk beheer over eeuige openbare scholen voor de dienst van 1862. Beide Nos. 8 en 9 aan de commissie van financiert, om berigt en raad. 10. Voorstel van dezelfdentot vergoeding ran voorschot ten van kostenten behoeve van verpleegde krankzinnigen. Ter lezing voor de leden op de secretarie neder gelegd. 11 Jnarlijksoh verslag van den Heer Controleur derplaat- selijke middelenbetreffende den gang en de uitkomst der dienst 1862. Koor kennisgeving aangenomen. 12. Verzoek van J. Groenvell, te Dordrecht, om,uitbeta ling van bet nog aan wijlen zijnen broeder B.Groenvelt toe komende wachtgeldover het 1« kwartaal 1861. Aan de Commissie van financiën om berigt en raad. 13. Adres van IK. Ruijs Thzn. eu anderen, houdende beklag over den slechten staat der bestrating van den Achterweg eu verzoek om herstel daarvan. 14. Verzoek van de Commiezen der 3® klasse bij de plaat selijke middelen, om benoemd te worden als Commiezen van de 9' klasseof anders vergunning te mogen erlangen om in het huwelijk te treden. Met No. 13 gedeponeerd ter Secretarie. 15. Verzoek van de kweekelingeu aan de openbare armen school J. Jidsing en J. van Wijngaarden, om eene geldelijke toelage. Terzonden aan de plaatselijke schoolcommissie om bengt en raad. 16. Adres van de Wed. C. van Hoek, om. uithoofde van de behoefte waarin zij verkeert, niet in de directe plaatselijke belasting te worden aangeslagen. Gedeponeerd ter Secretarie, om daaropvoor zooveel noo- digbij het opmaken der kohieren te letten. Na afloop dezer mededeelingen zijn in behandeling genomen j7 Ret verzoek van «7. Alfrink c. s.. om het Hof als markt plaats voor tuinvruchten te zien aangewezen. Het verzoek, bij wijze van pi oef, toegestaan voor den loop dezes jaars, aantevangen nadat de werken aan de Nieuwe- sloot zulks zullen toelaten. 18 Verzoek van J. Wilsom uitbetaling van nog een en een halve maand tractement. als voormalig hulponderwijzer aan de tusschenschoolen die bij zijn vertrek naar elders niet zijn uitbetaald. Besloten aan den adressant te kennen te geven, dat, aange zien hij heeft kunnen goedvinden omin strijd met zijne instructie eu met bet bepaalde besluit van den Raad zjjne betrekking tusschentijds en willekeurig te verlaten, in zijn verzoek niet kan worden getreden, 19. Verzoek van de commissie van het zangersfeest van i 862. om de haar toegekende toelage van f 950waarvoor de behoefte aanwezig 'is, te mogen ontvangen. Burg. en Weth. tot de uitbetaling gemagtigd. 20 Voorstel tot benoeming eener tweede hulponderwij zeres' op de openbare school voor meisjesop eene jaar lijksehe bezoldiging van 500. Conform het voorstel besloten. 21. Verzoek van den Heer II. C. Holtz, om vergunning tot bet, stellen van eene houten schutting. Op de conclusien van het deswege door Burg. en Vv eth. uitgebragte rapporttoegestaan. 22 Het suppletoir? kohier der plaatselijke directe belas tin- over den jare 1862. lr Behoudens de nadere goedkeuring van 11.11. Gedep. Sta ten definitief vastgesteld tot een belastbaar bedrag van f 8611,10 en 'eene invorderbare belastingsom, van f 107.64. 23. Het suppletoir kohier der belastin- op de honden over den ]cire 1862. Definitief vastgesteld tot een invorderbaar bedrag van f 39, de dag der betaling bepaald op 1 April 1863. 24 'Is overgegaan tot de benoeming van een hulponder wijzer voor liet gymnasium en de openbare jongensschool cn is als zoodanig benoemd de Heer J.H. Bergman te Zaandam, 25 Zijn de deliberatien geopend over het tweeledig rap port'in dato 16 Juli) des jaars 1862. uitgebragtop de vraag: 'rt de burgerlijke gemeente voortdurend verphgl is tot de uit- keering van f 1200 jaarlijks, aan de Groote of St. l.ati- renikerk oilier, als vergoeding voor het gemis van vroegere genoten begrafeMsregten." Na breedvoerige deliberatien, 1*

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 3