ALKMAARSCHE COURANT N°. Vijfenzestigste J aargang. 1803. Zonda 15 February. 18S3- smnKSSt. <r (Dfticicci ©cbccllc. politici* (JDucvzigt. gigiXefcelijissciic lacHtjteu. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgen tusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post 4,— Brieven franco aan de Uitgevers. EERM8. COSTER ZOON. IA De Advertentiën koeten van 15 regels/ 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien art. 1 2e Ud der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72) houdende lie militie wordt zooveel mogelijk uit vrijwilligers zamengesteld." Gelet op de artikelen 11, 12, 13 en 14 der opgenoemde wet, alsmede op art. 9 van het Koninklijk besluit van 17 December 1861 (Staatsblad n®. 127), waarbij de wijze van indiensttreding wordt geregeld. Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden de navolgende bij opgenoemde wet gemaakte bepalingen, lui dende als volgt Om vrijwillig r bij de militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen voorts ligoha- melijk voor de dienst geschikt, ten minste 1,56 el lang .op den 1 Januarij van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20e iuar ingetreden en liet 35e |aar niet volbragt heb )en (mitsdien de geboornen van 18281843) tot op het tijdstip der optreding aan zijne verpligtingen ten aanzien der militie voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Hijdie voor de militie is ingeschrevenwordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente, in welke hij ingeschreven istenzij hij geene verpligtingen ten aanzien wan de militie meer te vervullen hebbe. Hijdie bij de zeemagtbij het leger hier te lande ot bij het krijgsvolk in 's Rijks overzeesche bezittingen heelt gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij bij bij het verlaten van de dienst, behalve een bewys van ontslag van den bevelhebber, onder wieu hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen inhoudende dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heelt gedragen. Hij 'kan, heeft luj dit ontvangen, lot dat zijn veertigste jaar volbragt is, als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd hebben de voor deden" voor deze vrijwillige dienstneming bepaald op 50, en noodigen de belanghebbenden uit, zich, ter bekoming van verdere inlichtingen, te vervoegen ter secretarie dezer gemeente, op alle gewone werkdagen, van des 'voormid- dags 9 tot, des namiddags 2 ure. gedurende- welken tijd de aanbieding van vrijwilligers tevens kan geschieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, van wege ZExc. den Minister van Binnenlandsche Zaken uitgenoodigci vestigen bij deze de aandacht der belanghe ben op het uitgegeven programma der Nationale Tentoon- stellin" van metalen en daaruit vervaardigde voorwerpen die van wege de vereeniging ter bevordering van fabriek-en handwerknijverheid in Nederland in Augustus a.s. te s Gra- venhage zal gehouden worden. Alkmaar Burnemeester en Wethouders voornoemd, den U Feb. 1863. A. MACLAINE PONT. De Secretaris SPANJAARDT. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te AlkMvar maakt bekend, dat van Maandag 16 tot op Donderdag. 19 February e.k., van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 2 ure, in haar gewoon lokaal op het stads huis ter lezing zullen liggen 1°. Upgave betreffende den handel eu de scueepvaart in Groot-Brittanje en Ierlandgedurende de maand Au- gnst.us en de vorige maanden van het jaar 1862. 2°. Idem gedurende de maand September en de vorige maanden van het jaar 1862. 3°. Algemeen verslag van den handel in België gedurende het jaar 1861. 4» Memorie over de hervorming van het iolverbona. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voorn. F. M. vak db VELDE, Voorzitterv J. P. KRAAKMAN, Secretaris. Dit mag niemand bevreemden de schrijver der Napoleon- tische Ideeën heeft, altijd de vrijheid bemind, de vrijheid beoogd als het einddoel van zijn streven. Althans hij beweert het. Als hij van het oogmerk des grooten Ooms gewaagt wiens voorbeeld hij zich ter navolging, de voltooijing van wiens werk hij zich ter take stelt van het doel, dat deze volgens.den Neef steeds voor oogen had, en tot bereiking waarvan hij, altijd volgens den Neef, naar gelang van omstandigheden de meest geschiktste middelen bezigde, roept hij uit: //Wat is zijn doel? De vrij heid. Ja, de vrijheiden hoe meer men de geschiedenis van Napoleon zal bestuderen, hoe meer men zich van deze waarheid overtuigen zal; want. de vrijheid is als een groote rivier. Zal de vrijheid overvloed en niet verwoesting aan brengen dan moet men haar een breede cn diepe bedding graven. Blijft zjj in haren geregelden en tieren loop binnen hare natuurlyke grenzen dan zegenen de landen door welke zij stroomt haren loop maar wordt zij een stortvloed die oversiroomt, dan beschouwt men haar als de verschrikke lijkste der plagen; zij wekt aller haat, op. en dan ziet men menscheu in 'hun vooroordeel, de vrijheid wegwerpen omdat zij verwoestalsof men het vuur moest verbannen omdat het brandten het water omdat het overstroomt." Men ziet, Louis Napoleon Bonaparte was een even beeld rijk schrijver, als de tegenwoordige Keizer der Eransohen een beeldrijk redenaar is. Het beeld van de //groote rivier" vooral is treffend. Men moet maar bij de natuur terschole a-aaudie zal ons waarheid leeren; maar men moet haai naauwkeung gadeslaan, tot in de bijzonderheden. Dat zal ons behoeden voor onjuiste beelden en vergelijkingen en valsche gevolgtrekkingen. Zoo zal men bij voorbeeld op merken dat een //groote rivier" zich er gewoonlijk niet, op kan beroemen, dat men voor haar //een breede en diepe bedding" heelt gegraven. In den regel moet een groote rivier zich de moeite getroosten van zelve luren weg te vin den zich een spoor te banen en een bedding te vormen die langzamerhand breed eu diep wordi. Hoe hangt soms het lot der volken van kleinigheden af! In 1820 leefde aan het meer van Constans een twaalfjarige knaap met zijne moeder beide ballingen. Het vrije Zwit serland bood hun ecu schuilplaats aan. Naar welgevallen doolt de knaap rond op de hergen langs het meer. of kliefi zwemmende den helder blaauweu waterspiegel. Gewis, iu dien knaap, in dien balling, moet wel de liefde voor de vrijheid ouikiemen; hij ademt haar in met de bergenlucht van Zwitserland. En de knaap is niet alleen een goed ruiter, een goed schutter en een goed zwemmer, hij is tevens pein zend en nadenkend. Zijn wieg stond digt bij den eersten troon der wereld euofschoon balling hij stelt zich niet tevreden met zich te verdiepen in de herinneringen aSn het schoon verleden, hij droomt van een even sehoone toekomst. Misschien zal luj zich eenmaal dekken met het Keizerlijk purper, waarvan de gloed op hem afstraalde bij zijne geboorte. Misschien zai hij eenmaal geroepen worden om een groot, volk te leiden. Ik zeg u, die knaap beeft de vrijheid lief, hij zal zijn voik het genot der vrijheid schenken. Daar staat hij aan den oever van den Rijneu peinst. Ziedaar het beeld der vrijheid zegt hij de rivierfier eu geregeld voortetroomeude en zegen verspreidende waar zij haren loop henen wendt. Helaas, maar diezelfde-rivier ontaardt meer malen iu een wilden bergstroom die zijne eigene boorden verwoestboomen ontworteltrotsklompen in de diepte sleurt, eu de bruggen met zich meê voert. Zijn gezwollen wateren breiden zich uit over de vlakteverwoesten de hoop van den landmanen op zijn rug zwalpt de arme Zoowel bij de opening van den Senaat en het Wetgevend Ligcliaam als bij de uitreiking der medailles, op de tentoon stelling te Londen door Erausche iudustrieelen verworven heeft Keizer Napoleon Hl den lof der vrijheid verkondigd. In zijne openingsrede vermaande hij het Fransche volk om op eisren krachten te leereh rekenen; bij de uitreiking dei eereblijken aai. de dapperste strijders bij de eenig mogelijke invasie in Engeland roemde hij de daar bestaande vrijheid, en betreurde het, dat die in Frankrijk wegens de verschil lende dynastieke partijen nog niet mogelijk was. noop van ueu wuuiuau--j-- --ö «"—r- drenkeling te midden van het borrelend schuim beide ge wrochten'zijns looms. Neen, aan de rivier behoort een hreede diepe bedding zoo ook aan de vrijheid en die zal ik haar graven. Peinzende knaap 1 Zult gij ook beproeven voor de stroo men, rivieren en waterbeken der aarde een bedding te gra ven. Gij bewoont Zwitserlandtelzoo gij kuntde milli- oenen waterstralen, die van de bergen vlieten, uit de rotsen borrelen, en eindelijk liet onaanzienlijk beekje vormen, waar van weder een aantal te zameu liet, onbevaarbare doorwaad bare riviertje doen ontstaan, dat lustig voortspringt, langs de rotsige bedding; merk op, hoe vele dezer riviertjes zich weer moeten vereenigen om den statigen Rijnstroom te vormen die iu kalme majesteit zijn weg door Europa vervolgt. Graai een bedding voor al die takjes, voor al die beekjesvoor al die riviertjes, voor den reuzenstroom. Maar pas op, zij zijn vlug en dartel, die bronnen en beekjes, t' Is levend waterpeizende knaaap. 't Ontsnapt aan uwe handen. Gij weet zijn oorsprong niet; daar en daar verschijnt het, in vrijheid vliet het langs de bergen. In zijn oorsprong is u dit alles te vlug, te weinig stoffelijk, zou ik zeggen, te geestig 't Veracht uw gegraven bedding. Maar zie, reeds vormt zich een rivier, een stroom; die kan niet aan uwe hand,11 ontglippen gij zult een bedding graven. Weg daarver metele knaap met uw spade! De rots. waarop gij start, splijt van eende rivier baant er zich een weg dwars door heen. Nader haar niet te digt, eerbiedig baren wil. In vrij heid geborenbaant zij zich in vrijheid haren loop. Wat de mensch kan doen? Haren loop bevorderen; een beletsel wegnemen den weg bevestigen gemakkelijk maken dien zij genomen heeft. Haar een weg voorschrijven, haar een bedding graveu breed en diep, dat, kan hij niet. De Rijn gaat naar het noorden, bruischt tusschen Eraukrtjk en Duitsch- land doorstroomt door de Nederlanden en voert zijne gol ven iu de Noord-Zee. Gij kunt. hem geen andere bedding graven. Urn hem een andere rigting te geven, moet gij zijnen oorsprong verleggen of de gedaante der aarde veianderen, Menseheukindvereeuig millioeuen van uw geslacht tot dat werkeu gij zult het niet vermogen. Blijf bij ]iet beeld der rivier, prediker der vrijheiden beuzel niet van een gegraven bedding. Maar de peinzende knaap wordt de schrijver der Napoleon tische Ideeën, en wil der vrijheid een bedding, een breede en diepe bedding graven. Hij speurt nawat er noodig is om bij een volk een veilige beddiug te vormen voor den stroom der vrijheid opdat hij geregelden weldadig zijnen weg ver volge, en met, in woesten overmoed zijne perken over schrijdende, het, volk ten vloek worde. Hij noemt op gevestigde zedeneen bepaalde godsdien stige en staatkundige meeumg, orde en magt bij 't bestuur, krachtige handhaving der wetten't beginsel van gelijkheid in alle wetten opgenomeneenheid van gevoelen omtrent bet oppergezag, een gevestigde aristrocratie, welke dan ook. Dit is, volgens den schrijver, alles noodig, voor vrijheid mogelijk is. De revolutie had al deze grondslagen der maat schappij die dan met elkaluder een diepe en breede bedding voor de vrijheid kunnen vormenverwoest. Er moeten dus nieuwe grondslagen gelegdnieuwe zeden overeenkomstig de nieuwe grondbeginseleneen nieuwe godsdienstige en staalkundige weening inaevoerd worden, de partijen eu daar mede alle haat en tweedragt moeten verdrijven, etc., voor vrijheid mogelijk is. De peinzende,knaap, de schrijver der Napoleontische Ideeën is beheerscher van Frankrijk geworden en wil dit reuzen werk volbrengen. Er moet dus heel wat gedaan worden, voor de vrijheid kan worden toegelaten want zoolang dit werk duurtmoet men zich den dwang getrooste,u. Laat ons eens aannemen dat de Keizer in zijne pogingen slaagt dat hij een nieuwe aristocratie sticht, de partijen ten ouder brengt, en met geweld alles invoert, wat noodig zou zijn om de vrijheid toe te laten wat zou wel het eerste gebruik zijn, dat men van do vrijheid maakte.' Wij geloovende omverwerping van al dat met dwang gestichteingevoer de, gevestigde. Zoo dwaas is het te beweren, dat ooit dwang tot vrijheid leiden kan. Keizer Alexander van Rusland heeft de beste bedoelingen met de Polen, zeggen sommigen; bij wil hun belangrijke her vormingen vrijzinnige staatsinstellingenmisschien wel een constitutie scheuken. E11 al ware dit zoo wat zou het ba ten 't Zou niet in staat zijn om de Polen te bevredigen. De geheele tegenwoordige toestand de verbinding van Polen met Rusland 't gezag' des Keizers berust op dwang en ge weld. üp dien grond kan geen vrijheid bloeijen. Zij zou terstond beginnen inet hem om te woelen, 't Gezag des Keizers moet echter eerst voor goed gevestigd zijuzoggen de predikers der goede bedoelingen daarna zal hij zijne zegeningen over Polen uitstorten. Nu spookte er een op roerige geest doorliet land; die moest eerst ten onder wor den gebragt. Daarom was het goed dat het oproer zoo spoedig mogelijk tot een uitbarsting kwamom het des te eerder en voor goed te dempen. Daartoe diende de wille keurige nachtelijke ligiing der rekruten; zoo getergd, zou 't volk wel tot opstand overslaan, o Diepe, weldoordachte staatkundeuw doel is bereiktmaar Vondel zou uitroepen: Wat, kan de blinde staetzueht. brouwen Wanneerze raest uit misvertrouwen! Wat luit zoo schendigli dat haer rout! Dat zou bij ook zeggen van dien Koning van Pruissen die een constitutie kan uitleggen in den zin der meest wil lekeurige alleenheersching, en van dien nog steeds vrijheid predikenden Keizer van Frankrijk, die in 1839 als balling juichte //Mijne stem is vrij als mijne gedachte en ik heli de vrijheid lief," en ouder wiens regering vrijheid van denkeu eu spreken beide wordt onderdrukt. FRANKRIJK. De amendementen op het adres van antwoord door de 5 democratische leden van het Wetg. Ligchaam voorgesteld, zijn gelijk te verwachten was afgestemd. Het tot toelich tingen ontwikkeling door die leden gesprokene heeft aan do beraadslagingen levendigheid bijgezet en ten deeljj -éte^n indruk verwekt, vooral de rede van den heep^T apm«WK, de wederlegging VA"' was dan ook zeer /.wak - afkeuring der expeditie naar Mexico; den ministeriëlen redenaar was dan oo_ De Moniteur heeft eene waarschuwing tut., gerigt, om de wettelijke grenzen voor de m .è.daabtapsir, 3deèi*ftg.

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 1