Jagczottbcn Stukken. SlOOpeS'tf. _L C. W. B. 5l.tbö fl tctïvua in deu Senaat en het Wetg. Ligchaain gevoerde beraadslagin gen niet te overschrijden, dat is: zien van alle waardering van het gesprokene te onthouden. Op een diner hij prins Napoleon heeft deze in scherpe bewoordingen zijn misnoegen over deze belemmering der drukpers geuit en de Afgevaar digde Picard heeft in de Kamer inlichtingen wegens het in den "Monileur geplaatste gevraagd. De regerings-spreKer liaroche antwoordde, dat zulks, een vraagstuk van regt betreffende, eeue wets-interpretatianiet tot de bevoegdheid der Kamer behoort. De heer de Girardin heeft daarop in de Pi esse aangekondigd, dat. hij zijn beoordeelend verslag zou voortzetten met het doel om een regterlijkeu uitspraak uittelokken. De Siècle stoorde zich mede niet aan het ver bod maar de overige bladen zwegen stil. Het Journal des Débatsle Siècle en andere bladen hebben eindelijk eene mededeeling van de regering ontvangen waar uit blijkt, dat de veel besproken nota geene verandering brengt in het Senaats-besluit van 2 E'ebr 61, maar alleen gerigt is aan die dagbladen, welke eene wenschelijke matiging uit bet. oog verloren. Den 12 hebben 1200 a 1500 studenten bij het verlaten der les van den heer S. Mare Girardin, zich naar de woning van prins Czarloriski willen begeven en den kreet van vieve Polen!" aangeheven. Eenige hunner zijn in hechtenis genomen. lTALIt;. De directeur der bank, Aritabileis niet ver van Napels door eene bende van Pilane aangehouden en tegen betaling van een losgeld van S0.000 lires vrijgelaten. De oud-minister Ratazzi is te Turijn gehuwd met de we duwe van den prins van So'msgeboren Wy se-Bonaparte bloedverwante van Keizer Napoleon. PUlilSSEK. llet schriftelijk antwoord des Ivonings op hei, hem toege zonden adres van het Huis der Afgevaardigden, zet voorop, dat men prijs schijnt te stellen op zijne meening, weshalve hij die onbewimpeld wil zeggen: beschuldigt men zijne minis ters van ongrondwettige handelingen. die zijn onder zijne goedkeuring verrigtom eene anders onvermijdelijke, strem ming in de staatsdienst te verhoeden. Dn tegen de loyateits- iidresseu ingebragte bezwaren hebben hem onaangenaam aan gedaan omdat liet bekend is hoe hij die adressen opnam. Ook hij verlangt een vergelijk tot stand te zien brengen en wachtdat men hem daarmede te gemoet zal komen. De Koning is zeer tevreden met het adres van het Ilee- reuhuisdat. hem «aan zijn hart heeft goed gedaan." Op het wetsontwerp tot regeling der reis- en verblijfkosten van de Afgevaardigden zijn amendementen voorgesteld, om de door de leden die tevens ambtenaren zijn aan hunne plaatsvervangers te verstrekken bezoldiging pver dc geheele Kamer omteslaan o;n de verbltjlkosten van 3 op 4 tb. daags te brengen en om aan den Voorzitter, die mi slechts vrije woning geniet, 590 til. per maand voor representatie kosten toeteleggen. Den 10 is echter het ontwerp verworpen. De minister van oorlog diende alstoen het ontwerp in tot regeling de-r nieuwe leger-orgariisatie,'' waarvan de voornaamste bepalingen zijn 7jarige diensttijd (de 3 laatste jaren bij de reserve), 1° dienst.phgtighcid bij de landweer van 4 tn2evan 5 jarenintrekking van de exercitie der iandweer-kavallerie, en oefening van dc laudw. infanterie gedurende 8 of 14 dagen in'de 2 jaren. in het district. Kulm heerscht onderdo g ondbezitters eene sterke beweging ten gunste der opstandelingen in Polen. 6 Poolsche zendelingen zijn gevangen genomen eu naar de vesting Graudeuz gezonden. Ook zijn hier en daar wapen depots ontdekt. KltiLlk» Pole». Het Journal de St. Petersbourg erkentdat hij de laatste listing van dienstpligtigen bet platte laud met ver sehooning behandeld is. maar dat de steden zwaar getroffen zijn, om zich alzoo van een aantal gevaarlijke elementen meester te maken en de tegen later tijd beraamde opstand spoediger to doen uitbreken, en alzoo vóór zijne ontwikkeling te fnuiken. Bij Kroeze is eene voorloopige regering gevestigd. Den 5 heeft, een corps van 480 Russen eene bende van 250 opstan lelingen geheel verslagen. Het, zwak bezette grensambt tegenover Kattowicz is na een heftigen tegenstand door de insurgenten vermeesterd. De Russen verloren daarbij 49 dooden eu gekwetsten. 40 barmhartige zusters hebben zich naar de legerplaatsen der opstandelingen begeven, om de gewonden te verplegen. In alle meisjes-kostscholen vervaardigd men pluksel. 6000 Insurgenten, ouder bevel van baron Heidel. zijn door den Russischen geul. Mack bij Wonoseck verslagen 2 bataljons wierpen reeds bij het eerste vuur hunne wapenen weg; velen zijn naar de bosschen geviugt. De nationale regerine- te Sandomirz is opgeheven. De spoorweg van Warschau naar Weeneu is in de magt der opstandelingen. Te Mislöwit.z is een aantal vlugtende Russen aangekomen en ontwapend. Het, district Radom is door de Russen ontruimd. In Olkascli neemt de opstand toe. De bende in het. boseh van Skirniwicz is met verlies van 50 dooden en 40 gevangenen uiteengedreven. De geul. Maniukine heeft by S miiatrezy eene bende ver strooid en dat dorp verbrand. Hij verloor 12 dooden, de partijgangers 100 man. Zachivost, is door de Russen ingenomen. Te Zvverzijnice hebben zij het paleis van graaf Zamoyski verbrand bij hun vertrek werden zij aangevallen en kwam hunne achterhoede grooteudeels om. Sandomirz is door 2000 man rusdsche infanterie inet 200 kozakken bezet, zonder tegenstand te ontmoeten. De op standelingen zijn afgetrokken en achtervolgd eu in een gevecht bij Wtniary, dat een uur duurde, vele manschappen ontnomen. Bij Tomaszow zijn 130, grooteudeels Galiciers, door de troepen afgesneden en, bij gebrek aan leeft.ogt, uiteengeraakt en huiswaarts gekeerd. Eene patrouille van 5 pruissische lansiers is aan de grenzen door de opstandelingen overvallen en na het, ontnemen van paarden, monteringen eu wapenen weder teruggezonden. Den 5 zijn te Warschau 3 geestelijke zusters hinneugebragt., die met 3 zware koffersmet zeissen gevuldnaar Lithauen wilden reizen. Vele landedellieden hebben hunne paarden vrijwillig aan de vrijbuiters afgestaanandere paarden worden buit ge maakt,o. a. 230 uit dev Vorstelijke stoeterij van Janow. Te Lodz en in sommige kleinere steden zijn de insurgenten met, zekere staatsie binnen gelrokken. Zij begaven zieli eerst naar de markt en vervolgens naar de kerk. waar een te Deun gezongen werd en de inzegening der wapenen plaats had. De revolutionaire regering heeft een ongenoemde aangesteld tot stedelijk hoofd van Warschau en de burgerij door rond gestrooide gedrukte bladen daarvan kennis gegeven. Het grensspoorwegstation Sosnowiee, verdedigd door 500 man kozakken en infanterie, is verloren gegaan; de opstan delingen kwamen 's morgens vroeg met een extra-trein en begonnen dadelijk den aanval; de Russen verweerden zich dapper, maar ook in den rug door het geheele spoorwegper soneel besprongen, trokken zij in goede orde al' eu weken op Pruissiseh gebied. Te Dumbrowa hebben de insurgenten bezit genomen van de aanzienlijke ijzersmederij des graven Renard, waar zij een grooten vporraad wapenen laten smeden. Eene bende van 2000 insurgenten heeft Dubienka bezet. Wonschosk is door de opstandelingen hernomen. K E5 E K KIliD K ST.l TEIkl - Burnsidc heeft liet bevel over het leger van de Potomac nedergelegd en is opgevolgd door geul. Hooker; ook Franklin en Sumner zijn van hunne commando's ontheven. In Noord-Carolina heeft eene afdeeling federalisten den 16 Jan. afgezonden om een spoorweg te vermeesteren, bij Pollocksville 1300 separatisten ontmoet en die teruggeslagen, waarbij zij een vaandel ver-verde. Een Zuidelijk stoomschip heeft, op de hoogte van Gal veston, het Noordelijke kanonneerschip H alter asna een scherp gevecht,, in den grond gehoord. De kanonneerhoo en der federalen zijn den 14 bij Bayoutchoop de kust van Louisiana, met den vijand slaags geweest, waarbij hun be velhebber is gesneuveld. De Wetgev. Vergadering van Missouri heeft zich ten gunste der emancipatie verklaard. De - populariteit van MClellan neemt, weder toe. Te Boston zal ter zijner eere een feest, worden gegeven Het, in het Congres gedane voorstelom hem aan het hoofd van het, geheele leger te plaatsen, is door het op de tribunes aanwezige publiek met, levendige, toejuiching begroet. De geul. Grant heeft een regiment van Illinois doen ont wapenen, ter zake van insubordinatie eu van een plan om zieii aan de Separaii3ten overtegeven. BIAAEAEAASÏ. Bij de 2U Kamer is een wetsont werp ingediend op de ex ploitatie der spoorwegen en tot bekrachtiging van sommige artikelen eener concessie voor dergelijke exploitatie. Prins Frtderik heelt aan de vniinetselaarsloee te Geut (welke onder het bestuur van deu Nederl. Grootmeester is gebleven) 300 gezonden voor de noodlijdende fabriekar beiders aldaar. Te Zwolle zijn van de vrouwen van 16 tot, 30 jaren slechts 17 ten 100 gehuwd. Jr. Quarles v. U.Jford heeft, aan het stedelijk museum te Haarlem een schilderstuk geschonken van den vermaarden 6'. v Haarlem, 1620. voorstellende Adam en Eva. Te Nijmegen was den 10 voor den aauteleggen spoorweg reeds een bedrag van f 250.000 ingeschreven. De leening ter droogmaking van het Monnikenmeerbij Monnickendam ter grootte van 122 bunders, is volgeteekeud. Gedurende de, vorige maand January heeft de thermometer, 's morgens t,e 8 ure. slfchts eenmaal het vriespunt aangewezen (den 17); op de meeste overige dagen was hij boven 40° gestegen. Den 12 is te 's Graveuhage besteed: het bouwen der spoor wegstations te Franeker en Drourijp, aan B Pieterson te Leeuwarden voor f 32843 bet bouwen van woningen op de lijn tiarlihgenGroningen aan B. H. Trooster te Zwolle, voor f 17049; en herbesteed bet, maken van de aarden liaan met bruggen en verdere werken voor de lijn Utrecht Kui lenburg, aan J. Blanken soort te Amsterdam, voor 224,000, Bij de wetgeving is het ontwerp ingediend, om aan de Hol!, spoorwegmaatschappij eeneSiaats-subsidievan ƒ1,420,000 toetekennenvoor de versmalling van bet. spoor tusschen Amsterdam en Rotterdam. Terwijl de Geesterpoort waarom spreekt men toch tot. verveleus toe van de Bergereu de Ueijloo'ér\ioorizonder te bedenken, dat OudorpAkersloot en Koedijk evenveel regt, hebben hunne namen aan een poort, te geveu als Bergen eu lieijloo? 1 weldra verdwenen zal zijn, en het. artillerie- huis gn het hospitaal gereed staan om denzelfden weg te gaan, rneenen wij die stichtingen met een kort woord indeAlkm. Courant te moeten gedenken. Dc poort hebben wij echter, een jaar geleden, elders beducht niet vermoedendedat zoo spoedig l aar laatste uur zou geslagen zijnwij zeggen er (lus niets anders van, dan dat. zy, vóór de laatste iuvoeging van het metselwerk aan het gewelf meermalen de zooge naamde drupsteeuen (stalaetieteu) opleverde, producten van kalkhotidend water, weike. op groot.er schaal gevormd, som ruige grotten in andere lauden wereldberoemd hebben gemaakt, 'Het Artillerie-, Ammunitie- of Wapenhuis, aan deSchut- terhjke Dotb nstraat, vvrd in 1606 gebouwd of liever her bouwd; J) de Ttgenic. Staat van Holland zegt van eene kerk der Minnebroeders, 't geen ons onjuist voorkomt,, schoon de oude van boogitisseu voorziene zij en achtermuren het. vermoeden wettigen, dat. hst een overblijfsel van het vroegere Minnebroedersklooster is. De voorgevel is kennelijk in ge noemd jaar geplaatst, en toont, doorzijn beeldwerk de bestem ming vuu het gebouw voldoende aan. Ongeveer 80 voelen lang eu 24 breed bad het aan liet einde een overwelfden kruidkelder. Volgens v. D. Woude werd cr mgebragt val 1) De voorgevel toont niettemin het cijfer 1604misschien is toen het besluit tot herbouw genomen, of bet beeldwerk in tijds gereed gemaakt. het overgebleven gereedschap des Oorlogs van de Belegeringlie, als Riemendaer men doen op kleyne Gleykens lan<*hs de Meereu mede Roeyde. Branthoependie sy, die vanbuyterl (aenkomeude om de Wallen te beklimmen in 't st.orm.en) om deu hals wierpen. Rolbalcken met ysere scherpe pennea rondom beset, daer sydie van buyt.eu stormende, dapper mede konde^neder doen deysen. Beueven veel stueken Ge sehut, ende andere overblevelingenwaerdich om te sien." Boomkamp (1742) spreekt van 300 pekkransen, 1 ijzerea mortierverschillende ijzeren en metalen slangen en grof kanon3 ijzeren lantarens om vuur te branden en seinen te geven en 12 penrollen. Van dit alles zijn slechts 2 pen- rollen over gebleven, welke thans op het stadshuis bewaard worden. Het, ijzeren geschut werd in 1784 t,e gelde gemaakt, tot gedeeltelijke bestrijding der kosten van nieuwe geweren en andere wapenen, toenmaals door de stad aan de krachtig herlevende schutterij Vereerd. Zeker in ver; oeding van deze aan de vrijheidszucht geofferde zaken, werd het tuighuis later de bewaarplaats der scliagt van deu uitgediend hebben den (tweeden) vrijheidsboom "en van andere afgedankte en onbruikbare voorwerpen welke opgeruimd en vernietigd wer den, deels toen liet in het begin dezer eeuw gebezigd werd tot stalling voor de doortrekkende kavalletie, 'deels toen het weder eene waardige bestemming ontving eu tot gymnastie- lokaal werd ingerigt, voor liet. garnizoenvooral voor het daartoe behooreude, door de zorg van den kaptein v. Cranlz zoo uitmuntend geoeieude corps jongelingen. Toen werd ook door de zonen onzer eerste famihen een gyinuastie-gezelschap "Sterk door oefening" opgerigtdat krachtig werkte tot be vordering der harmonie tusschen de burgerij en de bezetting, eu liet oude lokaal bij assauts en feestelijke gelegenheden meermalen met de vaderlaudsche en de aan het genootschap vergunde stedelijke kleuren tooide. Maar het, garnizoen vertrok, de luister verdween, de met de weging van het slagtvee belaste en van deu Koningsweg verdreven ambtenaren namen zitting in het verlaten huis naast naast vergun ons dat wij hier verzwijgen waar naast. lie Infirmerie was oudtijds de bierbrouwerij de 3 Ruigten, in 1720 afgebrand en na den herbouw het Lam genoemd: het vest,water daarachter (later met kanaalzand gedempt) heette dan ook in de wandeling uachter het Lam" Op de puibalk dier brouwerij stond het volgende versje; 'L Geluk is als een glas Eu bros gelijk de ruiten Dogzoo de Hemel wil Zijn zegen daarin sluiten, 't Is onverbrekelijk Wij steunen dm op God, En zoo den Hemel wil Verwachten wij ons lot. Nadat de fabriek vele jaren had stilgestaanwerd het voorste gedeelte tot. woonhuis, het acht,eiste tot stal en wa genhuizen ingerigt,. Na de komst der Franselie troepen in 1795, was al dadelijk gebrek aan geschikte lokalen ter verpleging der zieken van bet talrijke garnizoen en werden daartoe de Doopsgez. kerk aan deu Koningsweg en het 11. Kath. Weeshuis in beslag genomen, maar in het volgende jaar kocht, de stadsregering, voor 's lands rekening, van den lieer Wouter Aarsehvoor 4000 bovengenoemd perceel, dut tot hospitaal geschikt gemaakt en sedert van tijd tot tij.1 veranderd en verbeterd werd. zonder echter ooit een welgeordend en duurzaam ge heel te vormen. Tijdens de invasie der Engelschru en Russen in 1799 en de bloedige veldslagen toen in onzen omtrek geleverd, bewees deze instelling goede diensten aan de vele gekwetsten, die akelig verminkt en lijdende, bij schuiten vol gedurig weden aangevoerd. Sedert, bleef het gebouw bij de bezetting in gebruikbe halve liet voor-gedeeltedat na de slooping van liet zak- kendragershuis tot kamer voo- do koreuwerkers bestemd en van een nieuwen voorgevel voorzien werd. (Het. ten verkoop aangekondigde huisje op den hoek van de Zakkestraat eu Oudegracht is volgens resolutie van 7 Sept. 1784. den 15 October van dat jaar voor 350 aan gekocht.. om tot varkenswaag te dienen. Het werd onder den vorigen stads-architect grooteudeels verbouwd). Naar men verneemt zal. op aanstaanden Dingsdag, des avonds ten 7 ure, in de Christelijk Afgescheiden Kerk door een blinden predikant gepredikt worden. Naar men verneemt zal, op Woensdag 25 February a.s., in het lokaal Harmonica, onder directie van de heeren Sterk, v. Olte/en eu Haspels, tot slot, worden opgevoerd: Gaston van Frankrijkof de man met hel IJzeren Masker. A SS K«t>AI 01 S'. IK ETM f S E i„T SS A A H. Zitting van den 27 Jauuarij. 1. a. A. d. M. eu b. H. B., te Beverwijk in vereeuiging rapen en zoeken van kievits- en andere eijercu van water wild op gronden van derden, zonder dezer schriftelijke ver gunning ."ontslagen van alle regtsvervolging. 2. J. Kz. B., te Egmond Biuncn, alles als boven. 3. J. E. Jz., te Schoorl c. a„ vervoeren van kievitseijeren na 5 Mei, ais hoven. 4. L. H. le Helder, diefstal en mishandeling van 2 per sonen 6 maanden gevangenisstraf in eenzame opsluiting2 boeten elk van 8 eu dc kosten. 5. J. L. wed. van D. W.. te Schagen, eenvoudige diefstal, met aanneming van verzachtende omstandigheden1 dag gevangenisstraf eu de kosten. Zitting van den 3 Eebruarij. 1. J. F., te Alkmaar, verzuim van aangifte bij het gemeen tebestuur van zijn beroep als handelaar in goudenen zilveren werken eu niet houden van een bij de Wet. vereischt, regis ter als zoodanig, boeten van f 50 en f 100 eu de kosten, bij verstek. 2. J. v. T.. te Ztjpe ontduikiug der plaatselijke belasting op de honden te Zype, 5 boete ten behoeve dier gemeente, met. subsidiaire g vangeuisstral' van 3 dagen en de ko-ten. 3. M. N. F., te Helder, boon, f 8 boete en de kosten. 4. a. M. B. eu b. V. li., te Heldereenvoudige diefstal ieder 6 dagen gevangenisstraf en solidair m de kosten.

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2