jsStftbö lïtCUXMS. Keizer, tot verzoek van diplomatiekeu invloed ten gunste van Polen. Het verzoek van Rusland om de Gallicisclie grenzen te bewaken en geen schuilplaats te verleenen aan vlugtende opstandelingenheeft niet het gewenschte gevolg gehad integendeel ontvangt Oostenrijk dienog in den nacht van 17 op 18 toog zoodanige bende Czerna binnen, en lag op bekomen bevel dadelijk de wapens af. De uitvoer van oorlogsbehoeften naar Rusland en Polen is verboden. Terwijl de Zuid-Slavische bladen den Poolsehen opstand afkeurenwordt die verdedigd door de Bolieemsche. Ook de clerikale bladen doen uitkomendat Oostenrijk in Gallicie het nationaliteitsbeginsel en de r. k. godsdienst steeds heeft geëerbiedigd en dus een andere gedragslijn heeft gevolgd dan Rusland jegens Polen. De Keizer heeft 30000 fl. geschonken aan de door den oorlog geteisterde bewoners van Montenegro. PKUISSESf, In de Pruissisch-Poolsche provinciën zijn 4 legercorpsen bijeengetrokken. Op Koninglijk bevel is de uit- en doorvoer van wapens en ammunutie naar Rusland en Polen verboden. De behoudende Kreuz-Zeitung en de Nordd. Allg. Zeitung (de opvolgster der Slern-Zeitunq) verlangendat Pruissen Ruslanrt zal bijstaan in liet, bedwingen der Polen. De liberale bladen komen hier heftig tegen op. De eerste oplaag der adres-debatten van liet, Huis der Af gevaardigden11000 exemplaren groot, is geheel verkocht. Een tweedeeven groote druk is ter perse. De begrootingscommissie heeft den 14met alg. st. op 2 na, de 31000 th. voor geheime uitgaven tot staatkundige doeleinden geschrapt. Den 17 heeft de Kamer zich met 274 tegen 43 st. vereenigd met het voorstel der commissieom de begrooting voor 1863 onder protest te behandelen. Nadat eene interpellatie over de handelingen der regering in Posendoor de Poolsche Afgevaardigden gedaanmet, een oubeteekenend antwoord was afgedaan, hebben den 17 niet minder dan 179 leden der Kamer de vraag ingediend, of er inderdaad eene overeenkomst met Rusland gesloten was en van welken inhoud? De minister v. Bismarck heeft geweigerd de verlangde inlichtingen te geven. Daar men echter zeker meent te wetendat bepaald isdat de op Pruissisch gebied wijkende Russische troepen hunne wapenen zullen behoudenmaar dat de vlugtende Polen die moeten verliezendat Pruissen de kassen der grensbeambten in bewaring zal nemendat, Russisch krijgsvolkbij belem mering der I'oolsclie wegenover de Pruissische mag ver voerd worden en de opstandelingen zelfs in Pruissen mag vervolgen, terwijl werkelijk 400 herwaarts gevlugte Russen met slaande trom weder in Polen zijn binnengerukt, hebben de heeren Carlowitz en v. Hoverbeck een door 134 Afgevaardigden ouderteekend voorstel ingedienddat het belang des lands vordert, dat de regering noch aan de Russen noch aan de opstandelingen op bovenstaande wijze eemgen bijstand verleene. E&U3LARD. De geul. Annekoffgouverneur van Podolie cn Volhynie beeft de bevoegdheid verkregen om die provinciën in staat van beleg te verklaren, met regtspleging bij standregt. Polen. Te Warschau is het aan de inwoners verboden wapens of revolutionaire geschriften in hunne huizen te hebben. De woningenwaaruit op de troepen geschoten wordt, zullen omver gehaald worden. De revolutionaire stadshoofdman aldaar heeft, bij geheime brieven, de handwerkslieden verboden om de schooljeugd, lienedeu de 18 jaren, de scholen te doen verlaten. Ilij waar schuwt de russische reuering tegen tc grooten dienstijver ten einde het nationaal bestuur gestrengere maatregelen te besparen. Zietor Hugo beeft een brief, welke bij duizenden te War schau is verspreid aan de Russische soldaten gerigt, waarin hij hen aanspoort niet tegen de Polen, maar tegen hun eigen verdrukkers te kampen. Bij bet nemen van Wengrow door de Russenzijn de bevolking en de opstandelingen in veiligheid afgetrokken door de opoffering van 200 jongelieden, meest, alle van adel, die zich op eene vijandelijke batterij geworpen en die tot zwijgen gebragt, hebben en alle gesneuveld zijn. Bij het, opligten van een courier hebben de insurgenten ook brieven bemagt.igd van de Grootvorstin, maar haar die, met een beleefdin het fransch gesteld biljet van veront schuldiging teruggezonden. Bij Dombrowa doen zij kanonnen gieten, door werklieden en met, werktuigen, daartoe regtst,reeks nit Parijs aangevoerd. Al de districten van Wilna en Grodno zijn in staat van beleg verklaard. De Russen zijn van Perzausteck teruggetrokkken. De opstandelingen hebben Tarnogrod vermeesterdde daar ge plaatste 200 kozakken wek£n met verlies van 34 man naar Zamosc. .Eene afdeeling van 1300 Russen is in Michalowitz bin nengerukt. Bij Surentykrysz hebben de opstandelingen een kleine nederlaag geleden. By Mlawa is een hunner benden opgeligt. Die onder Lanqenwicz is uiteengedreven met ver lies van 100 dooden, 11 vrachtwagens met goederen en 3 st. hout-geschut. Den 17 mislukte hun aanval op Miechowten koste van 300 dooden. De stad werd verdedigd door 800 Russen die haar daaron in brand hebben gestoken. In den nacht van 1718 hebben zij echter Konin ver meesterd en de daar aanwezige Russen verstrooid. Den 13 zijn te Modlin 2 aanvoerders der opstandelingen des nachts teregtgesteldeen ander is te Opoezno doorzijn eigen volk doodgeschoten. Zdanowicz, zich noemende militair opperbevelhebber van het district Lublin, heeft zich, na door kol. Modinkoff geslagen te zijnuit eigen beweging bij den geul. Chruslcheff als gevangene aangemeld. De Russen hebben een aanval beproefd op Staszow, doch zijn met verlies afgeslagen. AEEtEEATUISE STATES. Den 31 Januarij hebben 2 gepantserde fregatten en 3 ge wone stoomschepenin 't geheim door de Zuidelijken te Galveston uitgerust, het 13 schepen sterke eskader dat Char leston blokkeerde aangevallen2 daarvan in den grond ge boord en de andere min of meer beschadigd verdreven. De geul. Beauregard heeft daarop de haven geopend verklaard en den consuls stoomschepen aangeboden om zich daarvan te overtuigen meenendedat de blokkade eerst 60 dagen na kennisgeving aan de onzijdige mogendheden kou hervat worden. Het Kabinet te Washington verzekert, echterdat reeds in den laten avond van den 314 schepen zijn terug gekomen dat er den 1 Eebr. weder 20 op de reede lagen cn dat de blokkade den 3 volkomen hersteld was. In den Senaat is het aan Frankrijk vijandige voorstel be treffende Mexico afgewezen. Het Huis der Vertegenwoordigers heeft, de wet tot oprig- ting van negerregimenten met 80 tegen 54 st. aangenomen onder bepaling, dat, de slaven in de aan de Unie getrouw gebleven Staten daarin niet mogen opgenomen wordenen dat de werving slechts opengesteld zal worden in die Staten wier gouverneurs het toestaan. In liet Zuidelijke Congres is het voorstel gedaan om de beambten van 18 tot 45 jaren, die bij het leger zijn ingelijfd, te vervangen door voor de militaire dienst, ongeschikte personen. De Wetg. Vergadering van Louisiana beraadslaagt over pen voorstel om tot eene vredelievende schikking met het Noorden te komen. De separatisten hebben de federalisten in de golf van Texas geslagen2 hunner schepen vermeesterd en 100 man gevangen genomen. Het t,e New-York uitgeruste schip met levensmiddelen enz., voor de noodlijdende fabriekarbeiders in Engeland bij- eengebragt, is den 10 Febr. te Liverpool feestelijk ontvangen. RIXA'KWLAAD. Te Zierikzee moet voor liet lidmaatschap der 2e Kamer herstemd worden tusschen de heeren v. Kerkwijk en Schuur- becke Boeyedie 341 en 303 van de 1124 uitgebragte st. bekwamen. De Koningin van Pruissen heeft 2000 gezonden voor het gedenkteeken van den hertog van Saxen-IVeimar. Het koloniaal invaliedenhuis Bronbeek heeft van verschil lende boekhandelaars aanzienlijke bezendingen boekenvan andere personen spellen en nuttige voorwerpen bekomen. Thans heeft een onbekende ook 1 groot en 2 kleine bladen en 4 bekers, al Ie3 van zilver, vereerd, tot kerkelijk gebrnik der verschillende gezindheden. Anderen hebben kristal- en tapijtwerk tot altaargebruik geschonken en de heer IV. U.K. Matthes te Amsterdam 2 schilderijen door M. v. Bree, voor stellende Koning Willem I en de prins van Oranje na den slag van Waterloo De heeren l. J. Bnthoven Sp Cie te 's Ilage hebben den Koning eene buste van Z. M. met, consolealles van gegoten ijzeraangeboden om in den voorgevel van genoemd gesticht geplaatst te worden. Het Britseh en buitenl. anti-slavernij genootschap te Lon den heeft een brief van dankbetuiging aan onzen Koning gezonden wegens de afschatfing der slavernij in W. Indie. Te Dragten is de gasverlichting ingevoerd. Bij de 2e Kaïner is ingekomen een ontwerp om liet hoofdstuk marine over het loopende jaar te verhoogen met/1.523,000 voor het bepantseren van oorlogschepen, cn zulks uit de kosten voor 1802 toegestaan. Den 13 is te Heusden overleden de dichter A. v. d. Hoog Jrzn., 36 jaren oud. Den 15 heeft te Nederweert, in Limburg, iemand een boscheigenaar, die jhem het sprokkelen van bout verbood, met, een ijzeren hark den schedel ingeslagen. Het bouwen van een Nedërd.'Israël. jongens-weeshuis aan de Zwauenburgerstraat te Amsterdam is den 17 besteed aan C. t. d. Tooren voor ƒ46,619. Den 19 heeft, in een vuurwerkwinkel op de N. Z. Achter burgwal te Amsterdam eene ontploffing van buskruid plaats gehad waardoor een nog al ernstige brand is ontstaan en de bewoonster van het huiseene bejaarde vrouwis be zweken. De Koning heeft op H. D. geboortedag van Keizer Napo leon 2 prachtige, tot dat einde te Sèvres vervaardigde porce- leinen vazen ontvangen. De illuminatieu op 's Konings verjaardag zijn te Amster dam en Rotterdam luisterrijk en algemeen geweest, hoewel in laatstgenoemde stad. waar aan het. stadshuis, de beurs en de handelmaatschappij groote toerustingen waren gemaakt,, door het vochtige weder meer of min mislukt. Te Amsterdam waren de Heeren- en Keizersgrachten eenparig langs het water met groen versierd en verlicht, en muntten bijzonder uit de illuminatie au het stadshuisde beursde handel maatschappij. 's rijks mariuevverf, de faoriek van v. Vlis- gingende Kon. Ned. stoombootmaatschappijde maat schappij Arti et Amicitia en de diamantslijperijen. Bovendien trokken vele fraai geschilderde chassinetten de «aandacht,; op dat- bij den lieer Alberdingk Thym las men graaf, koen gesLaCht, nV hoLLanD Door, en Lok fortvin In t' spIegLenD spoor. Te 's llagc waren van gemeentewege het, Plein en liet Buitenhof sierlijk gedecoreerd en verlicht,. In eene vergadering van het Koninklijk Instituut van In genieurs den 10 gehoudenhield de heer U. A. Insingèr weder eene voordragt tot, regtvaardiging van zijne sedert jaren volgehouden stelling, dat de Texelsehezeegaten sedert eeuwen verzanden en hun toestand slechter wordt,. Hij lichtte die stelling toe door liet vertoorien en bespreken van onderscheidene kaarten uit de XVI en XVII eeuw; voorts door eene kaart, iu de werken der Holiandsche maatschappij van wetenschappen uitgegeven, door die van A. A. Buyskes, 1769, eene Eng. kaart van 1799, de verbeterde kaart van Buyskes, door Goudriaan. de kaart van ln'fèbrede Montigny, 1804, die van den luit. ter zee J. C. Rijk, 1816. die van den luit. ter zee A. van Rijn. 1851, en diezelfde kaart, in 1856 en 1857 herzien, en in 1860 uitgegeven. Na de pause erlangde de heer J. F. IV. Conrad het woord die het betoog leverde, dat de toestand der Texelsehe zee gaten eigenlijk gezegd niet slechter wordtdat er in den loop der tijden wel verplaatsing van die zeegaten plaats heeft en wijziging iu het getal, maar dat in de laatste zestig jaren de toestand aanmerkelijk beter is geworden voor de scheep vaart, en er geen vrees behoeft te bestaan voor doorgaande verzanding. Gok hij lichtte zijne voordragt door onderschei dene ten deele dezelfde kaarten toevoorts door eene oude kaart van Huisduinen en door de vergelijkende profillenuit de onderscheidene gegevens door hem opgemaakt. Opmerkelijk is het dat de heer Conratl ook gedeeltelijk uit dezelfde situatie-kaarten het tegenovergestelde van het be weren van den heer Insinger kon bewijzen. De gronden van den heer Insinger moeten dan wel zeer zwak zijnhetwelk dan ook duidelijk blijkt uit het beweren van Zlid., dat de verzanding reeds sedert eeuwen plaats heeftwanneer de natuur reeds eeuwen gewerkt heeftom die verzanding daar te stellen zouden wij gaarne van den heer Insinger eens eene berekening willen zien, hoeveel eeuwen er nog noodig zijn om het idéé van ZEd. verwezent,lijkt te zieu. Nieuwe Courant, Helder, enz.) In den morgen van den 17 is in het Nieuwe Diep aange-i bragt,gesleept door de Egmonder bom de Vriendschapde Hanoversehe schooner Caroline, voor eenigen tijd te Egmond gestrand, doch gekocht en afgebragt, door den heer de Groot. Ongetwijfeld moet het ons nationaal gevoel streelendat onze landgenoot de heer Victor Buziau, die, voor ongeveer vier jaren nog als élève van het Conservatoire te Brussel, ook in Alkmaar de bewondering aan kenners en liefhebbers door zijn zeldzaam talent afdwong, al moesten zij zich scha men en bedroeven over de geringe opkomst van een dertig tal belangstellendendat naauweiijks de onkosten vergoedde voor het, locaal, thans als eersten solo violist bij de hofkapel van II. M. de Koningin van Groot-Brittanje is aangesteld. {Ingezonden.) Den 17 zijn door burgem. en weth. aanbesteed de volgende werkenhet, doen van eenige werkzaamheden aan gemeente gebouwen aan G. van Beek voor 1074, het vernieuwen en herstellen van eenige straten aan G. H. Kuiper te Amsterdam voor 7848 het doen van vernieuwingen aan de bruggen enz. aan de Graaf voor 2725 het herstellen van riolen enz. aan G. H. Kuiper voor t 397. het leveren en vervoeren der materialen voor de buitenwegen aan M. Haasbroek voor 1725. het onderhoud van den weg naar Egmond a.d. Hoef aan Oldenburg te Bergen voor 1165, het onderhoud van den Hoornschen weg tot den Huigendijk aan C. Kater voor 698 het afbreken van het Tuighuis en de Infirmeriemet het afsluiten der terreinen en liet, inrigten van een paar vertrekken in het laatstgenoemde gebouw lot zaaddragers- kamer enz. aan G. van Beek voor f 1449. Woensdag avond is, als gevolg van het, voor eenigen tijd door het Natuur- en Letterk. Genootschap genomen besluit om eene poging aan te wenden tot liet/verspreiden van nuttige en noodige wetenschappelijke kennis onder den handwerkstand, in de gewone vergaderzaal eene' eerste voordragt gehouden door Dr. J. J. de Gelder, die zijne hoorders een denkbeeld gaf van den omvang der natuurkunde, van hare strekking om tallooze verrigtiugen eu verschijnselen te verklaren en van bet, veelzijdig voordeel, dat hare beoefening en toepassing heeft' I opgeleverd en nog dagelijks verschaft. Het door hem gespro kene en door verschillende proefnemingen nader verklaarde I werd door de aanwezigen met liet meeste genoegen aangehoord, en zal ongetwijfeld strekken om de lust tot verkrijging van kennis meer en meer alge,meen te maken. Den 21 is van dc scheepstimmerwerf Nicolaas IVilsen, van den heer G. Swerver, met het,, beste gevolg te water gelaten bet; campagne-barkschip Meppel, groot 300 tonnen, gebouwd voor rekening van den heer Kaars Sijpestein te Krommenie I zullende gevoerd worden door kapt. S. Stikkel van Dam en bestemd voor de vaart op Japan. A ES ES X MISS EM KA' TS !TE LTBAXK. Zitting van den 10 February. 1. P. O., to Helder, 2 eenvoudige diefstallen, met aan neming van verzachtende omstandigheden, maanden ge vangenisstraf en de kosten. 2. J. V., te Winkelals bovenmet aann. als boven1 maand gevangenisstraf en de kosten. 3. J. B., te Winkelmedepligtigheid aan 2 eenvoudige diefstallen door helingmet, aann. als boven8 dagen ge vangenisstraf en de kosten. 4. J. B„ te Zijpewederspannigheid jegens een bedienen- den beambte, 8 dagen gevangenisstraf en de kosten. 5. S. K., te Zijpe, hoon, met aanneming van verzachtende omstandigheden 1 boete en de kosten. 6. J. Ez. B.. te Wieringeu, ontduiking van plaatselijke belasting op Wieringen vrijgesproken 7. C. R.. te Aartswoud, eenvoudige diefstal, de dagvaar ding nietig verklaard. Zitting van den 13 February. 1. H. S.. te Helderbeleediging van een magistraatsper soon vrijgesproken. 2. A. G., te Zuidseliarwoudeeenvoudige diefstal, met aanneming van verzachtende omstandigheden1 maand ge vangenisstraf en de kosten. 3. a. H. K., te Esrmond aan Zee, b. E. P., te Egmond aan den Hoef en c. W. S., te Egmond aan Zee, toebrengen van kwetsuur door onvoorzigtigheid en gebrek aan voorzorg, ieder 10 dagen gevangenisstraf, f 8 boete en solidair in de kosten. 4. W. S., te Heldereenvoudige diefstal1 maand cellu laire gevangenisstraf en de kosten. 5. C. J. H-, te Loenenovertreding der wet op den waarborgvrijgesproken. Hi:n^KiUd.IKK STAND. ONDERTROUWD. 13Febr. Klaas Kaan te Hoornen Anlje Lijnbach, te Alkmaar. 19 Jhr. Mr. Johan Jan Franqois de Jong, te Alkmaar, en Anna Cecile Wilhelmine Jeannette Jacqueline Nahuijs te Utrecht. GETROUWD. 15Febr. Jacobus Lambertus Gielen wedr. van Catharina Zutt, en Maartje Prins, wed. van Gerardus Louw.Al- berlus Bijleveld en Wilhelmina Everdina Narold.

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2