OTcJidijfcsdue Bcrigtcn. &tab5 ilicuwsï. slagtoffer harer trouwbreukige en roofzuchtige naburen slechts met moeite door haren vertrouweling Kaunitz werd overgehaald om tot deze geweldenarij mede te werken. Maar Oostenrijk kon zich aan de verdeeling niet onttrekken noch haar toelaten zonder er deel aan te nemendaar het alzoo aan zijne naburen een aanmerkelijk territoriaal en staat kundig overwigt zou hebben ingeruimd. Men ziet, dit zijn overwegingen van hoogere politieken het past ons daarvoor het hoofd te buigen Zulk een politiek doet soms zware en droevige eischen. Hoort slechts: Overigens keurde Oostenrijk den maatregel zoo weinig goed gaan de vrien den voort en gaf het zoo weinig aanleiding tot de daad, dat het deze veeleer bejammerde. Door deze smart schijnt Oostenrijk.genoeg gelouterd te zijn en geboet te hebben. Althans de vrienden vervolgen zonder verder betoog op zegevierenden toon; Op dit oogenblik is bijna een eeuw over deze gebeurtenis heen gegaanen het komt er thans op aan om verkregen regten van eigendom te eerbiedigen en te laten gelden. Roof schijnt dus een behoorlijke wijze van eigendomsverkrijgiugzoo er slechts «bijna een eeuw" //over is heen gegaan." Toch maakt Oostenrijk een zeer gelukkige figuur naast Rusland en Pruissen ten opzigte van den Poolscheu opstand. De Pruissische Regering, die werkelijk alle verstand schijnt verloren te hebben, heeft zich door haar verdrag met Rus land waarvan moge ook al de geheele inhoud niet mei juistheid bekend zijn de strekking is: wederkeerige on dersteuning bij opstand in de Poolsche provinciën, den haat harer eigene Poolsche onderdanen enden weerzin van Europa op den hals gehaald. Door de drift, waarmede zij tot de uitvoering is overgegaan schijnt zij zelfs Rusland min of meer beleedigd ie hebbendaar het den schijn zou kunnen hébben alsof Rusland zoo uiterst hulpbehoevend was. Dat de overgroote meerderheid der Pruissische natie over dit ver bond met Rusland verontwaardigd islijdt geen twijfel. In- tusschen heeft Pruissen den Polen ontegenzeggelijk een groote dienst bewezen. Het heeft den opstand tot een Europesche kwestie gemaakt. Die schending der onzijdigheid geeft aan de diplomatie het regt, om zich te laten hooreu. Engeland en Frankrijken naar het schijnt ook Oostenrijkverklaren zich, wel zeer voorzigtig maar toch zeer uitdrukkelijk, tegen het Russisch-Pruissische verdrag, en vinden daarbij gelegen heid om iets ten gunste der Polen te zeggen en den Rus- sischeu Keizer aan te sporen om toch vooral niet al te ge streng te zijn, en den opstand te dempen door zoo groot mogelijke inwilliging van den volkswensch, de invoering eener constitutioneele regering. Veel en veel tegenstrijdigs wordt omtrent deze plannen tot bemiddeling beweerdmaar vooralsnog is het zeer onzeker, of werkelijk eenige bemid deling ten gunste van Polen ernstig beproefd zal worden en of inmiddels de opstand zich zal kunnen handhaven. DUÏTSGHLAN®. De Beijersche minister van buiten), zaken heeft eene cir. eulaire gerigt, aan de Staten van het Tolverbond, om, als het in duigen valtzoodanig verbond te vernieuwen met opname ook van Oostenrijk. ii.AVi), Het Lagerhuis heeft, op voorstel van Palmerston. den prins van IValesdie uit de inkomsten van het aan de Kroon be- hoorende graafschap Cornwallis 60000 's j aars zal genieten, bovendien na zijn huwelijk 40000 per jaar toegelegd en aan zijne gemalin 10000; bij zijn overlijden bekomt zijne weduwe een inkomen van 30000 Den 20 heeft de minister Russell in het Hoogerhuis de overeenkomst tusschen Rusland en Pruissen ernstig afgekeurd, en medegedeelddat hij zijn gevoelen aan de gezanten der betrokken Staten had kenbaar gemaakt. Uit verklaringen van den kardinaal AntonelU is overtuigend gebleken, dat niet de Paus, voor mogelijke gevallen, eene schuilplaats aan Engeland heeft verzocht, maar dat het aan bod van den agent Odo Russell uitgegaan en onmiddelijk door den Paus afgewezen is. De te Londen en Parijs gevestigde Poolsche dames maken pluksel voor hare gekwetste landgenooten. en verzenden dat m kisten naar Warschau, aan het adres van den Engelschen consul. FRANKRIJK. De dagbladen beginnen zich meer en meer ten gunste der Poolsche insurrectie en tegen het Russisch-Pruissisch verdrag uiltelaten. De officiële Moniteur stemt met deze meening in. De Ratrie en de Siècle hebben zelfs eene inschrijving geopend, ten behoeve der gekwetste Polen; de heer Uelamarre staat met eene gift van 1000 fr. aan 't hoofd. Ouder de inschrij vers» telt men ook de genl. Hussonlid van den Senaat. De Presse en de Débals bevatten brieven aan Keizer Alexand r de een van den heer E. de Oirardin, de ander van den heer S. Mare Girardin. hem verzoekende de door zijn' groot vader gedane beloften te verwezenlijken en Polen te herstellen. De minister Drouyn heeft eene nota aan den Fransehen gezant to Berlijnwaarin hij het bovengenoemde verdrag afkeurt en op de regten van Polen welke uit de traetaten van 1815 voortvloeijen, wijst. Eenige geachte letterkundigen en kunstenaars te Parijs, die voorlezingen enz. wilden houden ten behoeve der nood lijdende fabriekarbeiders, hebben daartoe van den prefect van policie geen vergunning kunnen bekomen. G R E EK MN LA 69. De Nat. Vergad. heeft de beijersche dynastie vervallen verklaard van de Kroon, de souvereiue mngt aan zich getrok ken en besloten uit haar boezem een Driemanschap te be noemen, waarvan de leden om de 10 dagen elkander als voorzitter afwisselen. De leden van het Voorl. Bewind zijn tot deze bediening verkozen. Den 20 heeft de heer Canaris zijn ontslag genomen als lid van het Driemauschapde heide overise leden Bulyaris en Ruphos hebben daarop ministers benoemd die door de Nationale Vergadering zijn bevestigd. Tegeu dezen is echter eene volksbeweging ontstaan, ten gevolge waarvan de Ver gadering „ministers zal aanstellen ITALIË. In de schouwburgen en koffijhuizen te Napels zijn kreeten aangeheven ten gunste van Polen. Te Milaan en Florence zijn vergaderingen gehoudentot het beramen van maatregelen om de slagtoffers van den Poolscheu opstand te hulp te komen. Garibaldi heelt aan den genl. Corte geschreven, dat hij het vestigen van comite's van onderstand allezius goedkeurt en heeft tevens, in het belang van Polen een beroep op de volken gedaan. De regering neemt te Napels en Florence maatregelen tot beteugeling van Garribaldiaansche eu Mazzinistlsche be wegingen. De geul. la Marmora heeft last gegeven om sreen middel te ontzien ter bemagtiging van Piloneen 10000 fr. uitge loofd voor dengeen die hem dood of levend aanbrengt. De genl is onlangs op het punt geweest om door dien beruch- ten bandiet opgeligt te worden. Te Napels zijn weder eenige voormalige officieren van het Napelsche leger, wegens zamenspanniug tegen de bestaande orde van zaken, gearresteerd. «OSiTENKIJK. Den 17 zijn te Lemberg binnengebragt, 70 jongelieden tot de lagere klasse in Gallicie behoorendedie gepoogd hadden in Polen binnen, te dringen om zich hij de opslau delingen aantesluiten, maar na het doorstaan van veel ellende onverrigt.er zake teruggekeerd eu aan de grenzen door Oos- teurijksche huzaren gevat waren. De l8 secretaris der Nederl. legatie te Weenen, de graaf v. Rechteren v, Rosandeis door den leo secretaris van hei Spaanselie gezantschap, in een tweegevecht met het pistool, gedood S'ÏISJSSSMN. Den 20toen de interpellatie wegens het veel besproken tractaat met Rusland aan de orde was is geen minister of regeringscommissaris in het Huis der Afgevaardigden ver schenen; zulks is in het proces-verbaal der zitting aaugeteekeud. Den 23 heeft het Huis het wetsontwerp tot ondersteuning der iuvalieden eenstemmig aangenomen. De militaire overheid te Posen heeft de r. k. St. Maar tenskerk doorzochtin de meening dat. daarin wapenen ver borgeD waren; er is nog hans niet gevonden. De aartsbis schop is over deze handelwijs zeer verontwaardigd. De gezamelijke hoofden van de aristocratisclie-elerikale partij in het groothert. Posen heeft een geschrift in het licht gegeven en in Russiseh-Poleu menigvuldig verspreid, ge titeld: Stem van een Poolschen patriot tot de opstandelingen. Deze worden daarin vermaand hunne vruchtelooze worsteling oplegeven, zijnde hunne dapperheid voldoende gebleken om de aandacht der wereld op Polen te vestigen. Den 26 zijn de Russische beambten der grensplaats Nies- dara, met hunne kas, munitie en bijzondere eigendommen, onder bedekking van Pruissische huzarente Tarnowitz aangekomen. Denzelfden dag hebben de ministers in de Kamer eindelijk eenige inlichtingen verstrekt; zij spraken het dienstdoen van Pruissische troepen in de Russische grensplaats Dobrzyn tegen verzekerden dat 4 Polen met waren uitgeleverdmaar over de grenzen gezet, dat de troepen der betrokken Staten elkanders grenzen niet zouden overschrijden dan op uitdruk kelijk verlof, en hielden vol dat de regering haren pligt had gedaan. Verschillende sprekers beantwoordden de ministers nadrukkelijk en noemden het bestuur eene soldaten-regering. De minister v. Bismarck liet zich zoo heftig uit., dat de voor zitter hem dreigde de zitting te sluiten. De debatten duurde 6 uren. BLSLAN». Polen. Bij Rudka aan de Bug zijn 2 benden opstande lingen uiteengedrevenwaarbij 401) hunner zijn gevallen en 63 paarden werden buit gemaakt. Langiewiez heeft bij Stobnica den terngtogt, aan de Russen afgesneden en hen genoodzaakt op Oostenrijksch gebied te wijkeu. Zomokowicz is door de Russen bezet. Verscheidene grondbezitters te Warschau hebben in eene ver gadering besloten. ornreen gevolg te geven aan de sommatiën O O C U O r bij sommigen hunner ontvangen van het revolutionair comité, den last. inhoudende om naar hunne landgoederen te ver trekken. Daarop is hun aangezegd, dat, als zij niet onverwijld gehoorzamen, zij als verraders des lands beschouwd en hunne goederen verbeurd verklaard zullen worden. Ouder dergelijke bedreigingen zijn ook de in het buitenland toevende Polen aangeschreven om binnen 4 weken t.erug te keeren. Mieroslawskiovergehaald zijnde om onder het bestuur van liet revolutionaire comité de leiding van den strijd op zich te nemen, is bij Radziejewo geslagen en gevlugt, zijnde zijne papieren in handen der Russen gevallen. Ook de zich noemende minister van oorlog, Erankomkiis, door een zijner officieren verraden, meer dood dan levend, gevangen genomen. Te Olkusk -en Miechow hebben de Russische overheden hunne functien herval. Ter verdrijving van het versterkt kamp der opstandelingen te Oejow, nabij Miechow. was de bezetting dier stad verminderd tot 800 man, die zich, onder den majoor Nepedi, in de hoofdkerk, een klooster en de huizen 'rondoiif het marktplein verschansten. Daar werden zij den 17 door eene vijandelijke magt aangevallen, doch dreven deze, na een bloedigeu strijd van vele uren, met groot, verlies terug. Den volgenden dag werd de aanval hervatdoch toen deden de Russen een gewaanden uitval lokten daardoor de opstandelingen naar binnen eu vielen die vervolgens in den rug aan zoodat slechts 200 de slagtiug ontkwamen. Eeu aanvoerder der Polen, Kmowskiheeft zieb zwaar aan het hoofd gewond zijnde, zelf met een pistool doorschoten. Hot gezegde kamp is zoodanig bestooktdat men het heeft moeten opbreken. In het district Radom hebben de Russen alleen de hoofd stad-van dien naam. Kielce en eenige kleinere plaatsen bezet overal elders beeft lM'ngiewicz de overhand. In een gevecht te Kutuo, niet ver van Plock, hebben de Russen moeten wijken. In den nacht van 1819 is de Poolsche grensplaats Dobrzyu gedurende 8 uren bezet geweest door Pruissische troepen, op grond dat die plaats door de ïnsurgenten bedreigd werd De Russische militairen maken zich aan zoodanige gruwe len jegens hunne tegenstanders schuldigdat men de berig- ten bezwaarlijk gelooven kan. Zeker is het, dat zij te Tomaszow en te llawa in hunne blinde woede zelfs de Rus sische beambten om het. leven hebben gebragt. In het district Wlodameck zijn 1000 opstandelingen die Mieroslawski wilden te hulp komen, geheel uiteengedreven; 100 der hunnen zijn daarbij gevallen en 32 gevangen genomen. De stad Opatoweck, niet ver van Kalisch," is door de opstandelingen bezet. VKKEKNIGDE «TATEN. Op het hernieuwde aanbod van Frankrijk tot bemiddeling heelt de staats-secretaris Seward geantwoorddat de Unie geene bemoeijmg van vreemden met hare zaken wenscht. In de Wet». Verg. van Illinois zijn de handelingen van den President Lincoln als inconstitutioneel afgekeurd en heeft men besloten oin van het gouvernement de bijeenroeping te vragen eener buitengewone vergadering van Afgevaardigden der Staten, om over het sluiten van een wapenstilstand te raadplegen. In de Vergad. van New-Jersey is reeds een voorstel gedaan tot het, zenden van commissarissen naar Rich mond om over het sluiten van den vrede te onderhandelen. De oprigting der ueger-regimeuten verwekt misnoegen en verzet bij het leger. Zoodanige regimentenin Georgia en 1 lorida binnengerukthebben in verschillende gevechten de overhand op de Separatisten behouden. De Lngelsche consul ie Charleston heeft op last zijner regering die stad verlaten en is naar Havannali vertrokken. Den 8 hebben de federalisten Lebanon in Tenessee ver- meesterd en daarbij 1 lid van het Zuidelijk Congres en 600 militairen gevangen geuomen. De Separatisten zijn, bij een aanval op fort Donelson met verlies van 100 doodeu en 300 gevangenen door de troepen van genl. Rosencranz teruggeslagen. 351)00 Man van het leger van de Potomac zijnonder bevel van genl. Burnsideter scheep naar Suffolk in Vir- j ginia gezonden. BINNENLAND. Den 18 is te 's Gravt-nhage overleden J. F. A. Coertzen schout bij nacht, intpect.eur-generaal van het stoom- en loodswezen, ridder van verschillende orden, geb. te Huis- I duinen, 27 Mei 1501. Op's Kouings verjaardag is de gasverlichting te Apeldoorn aaugevangen. De gemeenteraad van 's Hage heeft f 65000 toegestaan tot verbouwing en uitbreiding van den schouwburg. Voor den spoorweg van Nijmegen naar Kleef is ƒ503.000 ingeschrevenzoodat de vennootschap als gevestigd kan be schouwd worden. De Geldersche stoombootmaatschappij heeft bovendien besloten voor 100,000 aan de leening deeltenemeu. Den 26 is door de commissie voor de staats-spoorwegen weder herbesteed het maken van den ijzeren bovenbouw van dc beide bruggen over het N. Huil. kanaal; er was slechts één billet ingekomen, van J. Cocqnerill te Seraing, a 102,458,08. Vóór de opemug der bus werd den president bij deurwaar der eeu protest beteekend vau Nederl. industriëlen, die zich door de lierbestedmg in hunne belangen benadeeld achten. De bisschop van Haarlem heeft de gemeenten de Burg, de CoksdorpOude-Schild, Helder, Wieringen, Sehagen Zijpe en 't Veld, tot dus ver ouder het. dekenaat Alkmaar behoorende tot een nieuw dekenaat.Schageu vereenigd tot dekeu waarvan is benoemd de heer H. F. v. Lithpas- j toor aldaar. De 2e Kamer heeft den 24 hare werkzaamheden hervat ingediend zijn de onteigeningswetten voorde spoorwegen van Zutphen naar Deventer en van Leeuwarden naar Groningen benevens een ontwerp tot uitbreiding der wet op de nat. militie, houdende vrijstelling van inschrijving voor de zonen van zich in landsdienst in de koloniën bevindende Neder landers. De vischvangst gaat tegenwoordig te Eukhuizen vrij voor- deeligmen vangt veel schol die voor f 4,50 en f 5 per wiglje verkocht wordt. lii de gepasseerde week ontving de direolie der armen bewaarschool aldaar, voor de te houdene loterij, een prachtige pendule van H. M. de Koningin. Van wege Hare Majesteit de Koningin Moeder is dezer da gen bij het bestuur der sociëteit van Moederlijke Weldadig heid alhier, ten behoeve dier instelling, op nieuw met erken telijkheid ontvangen Harer Majesteits aanzienlijke jaarlijksche bijdrage vau honderd gulden. A6SUUN IMsSSWMENTS BE «TB ANK. Zitting van den 17 February. 1. A. B., Wed. vau J. T., te Alkmaar, laster en hoon jegens 2 personen1 maand gevangenisstraf, één boete van f 25 en 2 elk van f 10 en de kosteu. 2. M. C. H. M., vrouw van J. T. en G. v. H., te Alk maar, onderlinge mishandeling, vrijgesproken. 3. D. D. V., te Helder, laster, met aauueming van ver zachtende omstandigheden f 8 boete en de kosten. 4. L. A. li., als bovenmishandeling met aauueming als boven, 3 dagen gevangenisstraf eu de kosten. 5. a. E. H., 0. K. H., te Egmoud aan Zee. en c. J. v. D. M., te Sehagen1°. verbreking van afsluiting en 2 a. bovendien rebelliea. wegens 2". 3 dagen gevangenisstraf en de kosten overigens vrijgesproken. 6. C. S., E. H., L. v. D. en A. v. d. M., teEgmondaan Zeeverbreking van afsluit ing, vrijgesproken. HIKGMKLMHM STAN®. ONDERTROUWD. 26 Feb. Jan Tuinman en Geertruida Stender, beide te Am sterdam onlangs alhier woonachtig. 27 Jan Fortgenste Haarlem, en Grietje VisserteAlkmaar. GETROUWD. 22Febr.Jucoü de Zeeuw en Grietje Ürijbeide alhier, eerst- gen. onlangs te Bergen

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2