©Llekdijksehe Berigten. buiten eu van binnen meer eu meer terug, en wil aau het met Rusland gesloten verdrag steeds mindere beteekenis toe kennen. Rusland zelf behandelt Prnissen met de meeste minachting, en antwoord aangaande het verdrag: Neem, zoo ge wilt, terug, wat ik niet gevraagd, maar gij zelf aange boden hebt. Of Frankrijk en Engeland iets zullen doen of reeds gedaan hebben, dat van invloed kan zijn, en wat dit is, zal later duidelijker moeten blijken dan uit de verschillende berigten vooralsnog kan worden opgemaakt. Wat den op stand zeiven betreftdie schijnt zich meer en meer uit te breiden. Omtrent den uitslag der verschillende gevechten is het onmogelijk iets met zekerheid te zeggen; als een staaltje van het verschil in de berigtennaar de bron waaruit zij voortkomengeven wij de twee volgende tijdingen van de zelfde dagteekening: nWarschau 1 Maart. Het officiëele dagblad meldt, dat de opstandelingen onder Langietcicz en Suopanzkibij Wolos- zenow ten eeneu male zijn verslagen, en met verlies van 70 wagens en 152 paarden uiteengedrevenLangiewioz zou daarbij gekwetst zijn geworden en de vlugt, hebben genomen. De landlieden hadden eetf deel der vlugtelingen opgevangen en 200 derzelven uitgeleverd." "Breslau 1 Maart. Uit Sosneviez wordt van heden gemeld» dat Langietcicz dezen ochtend met 6000 opstandelingen te Zomkowitz een afdeeling Russische troepeu heeft verslagen. Naar het zeggen van reizigers, zoude een ander corps insur- genten van 4000 man een afdeeling Russen, die vanCzenstochau de cerstgenoemden te hulp wilden komenbij Mijazcow hebben teruggedreven. - Aan het station van Myslovitz wareu veel Russische gekwetsten aangebragt." FRAKHSIJK. Uit Parijs zijn eenige studenten in de geneeskunde naar Polen vertrokken, om de gekwetste msurgenten te verplegen. De heer de Montalembert heelt in eene brochure het denk beeld ontwikkeld, dat Frankrijk de Polen moet helpen, maar zonder daarvoor eenige compensatie aan de Rijn of Maas te erlangen. Opmerkelijk is het, dat de Morningpost liet orgaan van lord Ralmerstonte kennen geeft, dat het tegen zoodanige vergoeding aau de Rijn geen bezwaar zou hebben. I'Opinion nationale heeft oen vau warme sympathie getui gend adres medegedeeld, rloui 200 fransche werklieden aan de arbeidende klasse te Warschau gerigt., in antwoord op eene van daar outvaugen gift voor de noodlijdenden te Kouaan en elders. Tampico en Jalapain Mexicozijn door de fransche troepen weder geheel ontruimd; hij bet. verlaten van Tam pico heeft men een kanonneerboot moeten verbrandendie de rivier niet kon afzakken. Het Fransche contingent in China is bij Ningpo geslagen en de commandant van hetzelve gesneuveld. G RIEKElKL/IKn. In den nacht van 23 Feb. beeft een lOOOtal soldaten aangevoerd door den zoon van Canaris. gepoogd om Bu'ga- ris opteligten als verdacht van zich tot dictator te willen laten proclameren. De Nat, Verg. heeft, daarop verklaard zich met het, uitvoerend bewind te belasten en de soldaten vermaand de wapenen nederteleggen. waaraan na eenig ver wijl is gehoorzaamd. 1TA.EÏE. Eenige soldaten in Benevento door de bende van Chiavone ingesloten zijndeheeft, de geul. Lamarmoru maatregelen tot hun ontzet genomen. De commissie voor de schadevergoeding is door onvoldoend militair geleidebij Bari ter uaauvver- uood aan de roovers ontkomen. De Afgevaardigden hebben de nieuwe leening met 204 tegen 32 st. goedgekeurd. Den 24 Febr. zijn te Napels de vicaris-generaal en andere geestelijkenop hoog bevelin hechtenis genomen. De zoon van Garibaldi, Menotti, heeft zich naar Polen begeven. OOSTEXlSS.m. De Landdag van Tyrol heeft het voorstel van den bisschop van Brixen, om de kerkelijke godsdienstoefening der protes tanten te verbieden en ben geen grondbezit te veroorloven dan op telkens bij de wet te verleenen vergunning, met 34 tegen 18 st. aangenomen. Op den 2m verjaardag van de afkondiging der constitutie heeft de aartsbisschop van Praagprins Schicarzenbergin de hoofdkerk een te Deum doen zingen welke plegtigheid hij ten vorigen jare geweigerd had. In het laatst van Febr. is te Krakau een werfkantoor der Poolsche opstandelingen onverhoeds overvallen ook zijn in 2 kloosters 20 jongelieden (waarvan 18 uit Russisch-Polen) ontdekt en gevangon genomen. In Gallicic heersclit groote geestdrift voor den Poolschen opstand; indien de regering geen ijverig toezigt hield eu de wapenen overvloediger voorhanden warenzouden duizende vrijwilligers over de grenzen trekken maar do Polendie zeil' gebrek aan wapens hebben, wijzen ongewapende hulp af. PBUlSSEtt. Den 28 heeft de Kamer het ingediende voorstel, tot af keuring van de conventie met, Rusland, met 246 tegen 57 st. aangenomen. De heer Simson noemde, bij de beraadslagin gen daarover, den président-minister een po.litieken koord danseren het tegenwoordig bewind een onheil voor Pruissen, en de heer v. Sybef zeide, dat de landsbelangen nog nimmer met zuo groote ligtzmmglieid als thans waren behandeld. 'Reeds den 27 verklaarde die ministerdat de regering het. Huis alleen daarom nog niet ontbond, om de kiezers in de gelegenheid te stellen de leden goed te ieeren kennen,en sedert heeft het officiële blad berigt, dat de ontbinding, wegens de gemaakte inbreuk op het grondwettig regt der Kroon voor bet, benoemen der ministers, ernstig bij het be wind overwogen maar uitgesteld isom de financiën voor bet loopeude jaar zoo mogelijk bij de wet te regelen. Sommige landraden hebben hunne onderhoorige burgemees tersop straf van boete, gelast, aan huuue gemeentenaren voorlezing te doen van het antwoord des Ivonings op het adres der Afgevaardigden. De militaire commissie der Afgevaardigden beeft de voor gestelde wet op de dienstpligtigheid eenstemmig afgekeurd. Op voordragt der begrootmgseomniissie hebben de Afge vaardigden de posten van 6000 th. voor den militairen ge- magtigde te Petersburg en van 31,000 th. voor algemeene staatkundige oogmerken geschrapt. In de zitting van den 4 heeft, de heer v. Sybel een contra- ontwerp voor de legerorganisatie ingediendhoudende jaar- lijksche oproeping van 80000 man, waarvan 60000 man voor de infanterie eu 20000 voor de andere wapenen 2 jja- rige voortdurende dienst voor deze 20000 en voor j der infanterie en halfjarige voor de overige J, die na verloop daarvan in de reserve overgaan. Van regeringswege is verkondigd dat de in Posen lieer- schende spanningen de dwingelandij, welke de poolschgezinde partij aldaar uitoefent, het hezetteD der grenzen door meer dere troepen noodzakelijk maken, ten einde die voor vijan delijke invallen te bewaren. RUSLAND. Den 3 Maart is de lijfeigenschap opgehouden en het over gangstijdperk aangevangen. De gonvernenr-genl. PKazinoff' t,e Wilna heeft, de landlie den aangespoord, uit erkentelijkheid voor de opheffing der heerendienst.cn en andere weldaden der regering, de schul digen. die den opstand aanstoken, uitteleveren, zijnde de gemeenten verant woordelijk gesteld voor het behoud der wegen en verkeermiddelen en de persoonlijke veiligheid der bur gerlijke en militaire overheden. De opstand breidt, zich uit. in bet district Jost.yn en liet gouvernement Plock, en vindt ook weerklank in Lit.hauen de troepen, die met. versnelde marschen Polen binnenrukten, hebben daarop last ontvangen terug te trekken. De infanterie-genl. Berg laatst, gouverneur van Finland bekend door zijne energieke handelingen, beeft te Warschau liet bevel van baron Ramsay overgenomen. De Grootvorst Konslantijn is tol opperbevelhebber der troepen in Polen benoemd. Een dagblad te Krakau verzekert bij herhalingdat de russische kolonel Korff'txtiw doodgeschoten heeft,, omdat hij de bij den togt naar Mieehow van zijnen chef ontvangen bevelen onbestaanbaar achtte met hetgeen de meuschelijkheid hem gebood. Na liet bedrijven van een aantal moorden aldaar, hebben de soldaten de nog achtergebleven 2000 in woners waaronder vele vrouwen en kinderennaar een naburig woud gedreven en de stad in brand gestoken. Den 24 Febr. zijn bij Ruda. aan de Bug, een paar dui zend opstandelingen, onder Bogdanoiciczgeslagen en groo- tendeels over de rivier teruggedreven; ook te Zelchow hebben de insurgenten bet onderspit gedolven. Den 28 zijn 80 personendie Warschau wilden verlaten om zieh bij de opstandelingen te voegendoor de policie opgeligt. Bij die gelegenheid is uit een huis op de troepen geschoten, maar de orde overigens niet verstoord. Aldaar is het 2" Nr. verschenen van de Berigten uit het kamp der patriotten, meldende o. a. dat Langietcicz, door bet revolutionair comité, van kolonel tot generaal bevorderd. Omtrent zijne krijgsbedrijven verschillen de berigtenbij is bij Malogoszin een gevecht dat 5 uren duurde geslagen en die plaats daarbij verbrand;bij bad in dat, gevecht, op 25 Febr.. voor liet eerst, kanonnen in gebruik en noodzaakte de Rus sen eindelijk terug te trekken; de benden onder hem en Sitopanzki zijn bij Woloszewow ten eenenmale geslagen en met verlies van 70 wagens en 152 paarden uiteengejaagd; hij zelf is gekwetst en gevlugt, en de landlieden hebben 200 zijner gevlugte manschappen opgevangen en uilgeleverd; ook het opperhoofd Bogdanowicz is gevangen genomen hij heeft den 1 Maart, met 6000 man, te Zomkowitz, eene russische afdeeling verslagen en eeue andere afdeeling uit Czeutoeliaudie deze wilde te hulp komenis door een corps van 4000 insurgenten hij Mijazcow teruggedreven. '6' l' R K IJ li. De Porte heeft afgezien van het zooveel tegenstand ont moetend bouwen der blokhuizen aan den militairen weg door Montenegro en zich vergenoegd met de forten aau de beide einden vau dien weg. De Welg. Verg. der beide Donau-Vorstendommen heeft een door 33 leden ingediend adres aan den Hospodar, waarin hem verweten wordt, dat hij in de 4 jaren van zijn bestuur niets anders verrigt beeft, dan eeue övoudige ontbinding de' Kamer en eene 16voudige verandering van ministers, met 58 tegen 6 st. goedgekeurd. 50 Leden onthielden zich van de stemming, omdat zij niet, wilden medewerken tot, het in minachting brengen van den Vorst,, die met zoo groote meerderheid door de bevolking gekozen is. De Kamer heeft ook 150,000 piasters toegestaan voor de renten der aangegane leeuingen, doch onder bepaling, dat eeue speciale commissie voor het, rigtig gebruik dezer gelden zal waken. De minis ters hebben zieh krachtig, doch vruchteloos, tegen dit beding verzet. Vorst Coma heeft geweigerd bovengenoemd adres aautenenieu. JE Wis DE NT. Den 2 heeft in het beursgebouw te Slokholni eene zeer talrijke meeting plaats gehad ten gunste der Polen, waarbij verschillende leden der Kamer het, woord voerden eu ten slotte eene collecte voor de opstandelingen werd gedaan. EK EI .1N JU. BS PI STATEN. De Senaat, heeft den President der Unie gemagtigd ge durende 3 jaren kaperbrieven uittegeven, eu de wet, waarbij alle burgers vau 20 tot 45 jaren oudmet reg tot afkoop voor 300 eb, aan de krijgsdienst onderworpen worden aangenomen. Hl.N.NBNLABiU. De Nederlandsehe telegraaf-maatschappij heeft in het laat ste boekjaar verzonden 17768 Berigten. Te Zierikzee is bij herstemming tot lid der 2" Kamer ver kozen de lieer v. Kerkwijk met 612 st. (Schuurbecke Boeye 515), en te Rotterdam bij eerste stemming de heer Kiruly, met 1058 van de 1649 uitgebragte geldige st. Het gemeentebestuur van Edam heeft, eene overeenkomst gesloten met den heer J. H. van Kolen, voor de gasverlichting der stad. D Den 27 is de infirmerie voor de instructie-artillerie-com pagnie te Schoonhoven besteed aan A. Oudijk te Gouda voor f 12140. Den 28 heeft zich in het park van het L»o reeds een nachtegaal doen hooren. Dien dag is in de zandmijnderij te Overveen weder een arbeider door het, zand bedolven en omgekomen eene we duwe met 3 kinderen achterlatende. Een ander arbeider ontkwam door tijdige hulp hetzelfde lot. Den 2 Maart is het landgoed de Kruisberg nabij Doetmcliem voor het Rijk aangekochtom te worden ingerigt tot ge vangenis voor jeugdige veroordeelden. Ongeregeldheden, den 2 in de Ommerschans ontstaan, hebben de bijstand der gewapende magt gevorderd14 der onrusiigsten zijn gevankelijk naar Zwolle vervoerd. Den 3 zijn bij de 28 Kamer de beraadslagingen over het wetsontwerp op het middelbaar onderwijs begonnen inge komen zijn ontwerpen tol overdraft van grond te Utrecht aan de fabriek voor spoorweg-materieel,tot goedkeuring van een handelsverdrag met Zwitserland en tot onteige ning vau perceelen voor den spoorweg van Goor naar de Duitsche grenzen. Den 5 is het maken van de aarden baan met de kunst werken en verdere voltooijing van den Staats-spoorweg tus- sclieu Maastricht en Vaesharlelt afgemijnd door le Jeune, te Maastricht voor 96,800. Te Haarlem werd dien dag het bouwen van eene school en onderwyzerswoning in den Haarlemmermeer besteed aau J. Iiutgers te Aarlanderveen voor f 12719. De bruid van den prins van PK ales, prinses Alexandra vau Denemarken, is den 5 Vlissiugen gepasseerd en door de bat terijen en vaartuigen met salutschoten begroet. De gepant serde schepen llevengeIKarriorResistance en Defence waren baar daar reeds eenige dagen wachtendeaan de officieren was 's avonds te voren door de officieren onzer zeemagt een bal aangeboden. C. S„ vrouw van J. K. door de regtbank te Alkmaar wegens het opwekken dor onzedelijkheid van meisjes beueden de 21 jaren, tot 1 jaar cell, gevangenisstraf en f 25 boeto veroordeeldis door het hof van N. Holland in hooger beroep vrijgesproken. De buitenplaats Marienstein t.e Heyloo is den 4 in open bare veiling verkocht in 4 perceelen namelijk liet buis eu tuin voor f 6500 aan C. Kenlet, de tuinmanswoning enz. voor 800 aan D. Hakereen stnk weiiaud voor f 970 aan Ah Geels, eu een dito voor 1385 aan C. Kenlette zanien f 9055, welk bedrag bij de gecombineerde aanbieding niet, is verhoogd geworden. Den 5 overleed alhier, in den ouderdom van 67 jaren de heer S. A. de Moraaz, notaris en oud-lid van de 2" Kamer der Staten Generaal. Hij werd daartoe verkozen in 1848 en herbenoemd in 1850, en verdedigde als zoodanig de liberale beginselen tot aan de ontbinding der Kamer in 1853, na de aftreding van liet eerste ministerie Thorbecke. Vele hulpbe hoevenden verliezen in hem een weldoener, wiens lust het was door tijdige eu binvende onderstepuing beu staande te houden, IA ÓAe.c.. Q5~. Den 6 helóben de leden der Doopsgezinde gemeente ter benoeming van een predikant op nieuw een drietal gevormd, bestaande uit de heeren R. Brouwer ie Knollendam. J.de Kries te Graft-Noordeinde en PK, C. van Slaveren t.e Tjallebirt. Het verzoek om begenadiging, gerigt door Nederlandsehe vrouwen aan Koningin Isabella II van Spanjeten behoeve van de om des geloofswiile vervolgden daar te lande, eu welk verzoek binnen weinige dagen door eeue deputatie aan H. M. zal worden overgebragtis ook ter dezer stedo door 500 vrouwen geteekeiid. AKRO.V DISSEME.N'T* K E GTBA.N'H. Zitting van den 24 Februarij. 1. C. J.. te Warmenhuizeu, mishandeling. 6 dagen gevan genisstraf en de kosten. 2. a. G. F. eu b. J. S., te Hariugcarspela. uiten van scheldwoorden en b. mishandeling vau 3 personen, a. f 1 boete en b. 15 dagen cellulaire gevangenisstraf en 3 boeten elk van f 10. 3. P. J., te Heldermishandeling8 dagen cellulaire ge vangenisstraf en de kosten. 4. C. K., te Heldergeheel als boven. 5. J. v. K., te Helder, mishandeling en hoon, 10 dagen gevangenisstraf, f 10 boete eu de kosten. 6. J. F., te Alkmaarhet, niet houden van het vereischt register als koopman in goud en zilver en bet niet doen van aangifte eene boete van f 50 en eeue van 100en sub sidiaire gevangenisstraf van 6 maanden. Zittiug van den 26 Februarij. 1. D. S., te Hoorn, bedelarijen verbreking van afsluiting, 3 maanden cellulaire gevangenisstraf. 25 boete eu de kosten. 2. H. 8., te St. Maarten, a, diefstallen en b. verbrekingen van afsluitingwegens b. 4 maanden cellulaire gevangenis straf, 2 boeten van f 25 eu de kosten, wegens a. vrijgesproken. 3. R. G., t,e Egmond aau Zeeeenvoudige diefstalge pleegd met oordeel des onderscheids1 dag gevangenisstraf en de kosten. 4. a. A. V., te Petten, l. F. K„ c. A. K. en d. E. d. V., te Kolhorneenvoudige diefstalvrijgesproken. HtUlS.GEREl.BKE STA IN W. GETROUWD. 1 Mrt. Klaas Kaan te Hoorn, en Antje Lijnbach, te Alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2