i' n i I' I r iH- ££Ucfcc!tjfcschc ücrigtcu. kW i Stabs ilicutvs. geen geweldgeen toegevendheid geen gunstzelfs niet de doodende kracht der gewoonte kon hen vrede doen hebben met hunnen toestand. Russische gunsten of Russisch goud konden slechts enkele zwakke zielen bekoren over 't alge meen telden de Polen geen verraders. Onvermoeid hebben de Poolsche uitgewekenen onder alle volken, aan alle hoven de kliigtende smekingende billijke eischen hunuer laud- genootcn doen hooreuen het onregt der overheersching verkondigd. De volken wezen op de zegeningen des vredes, en zeidenziet, wij zijn gelukkigwat wensehen wij meer? En aan de hoven werden bals gegeven; de Russische gezant glimlachte zoo vriendelijk en welwillenden sprak van de edele bedoelingen zijns meestersen Pruissen en Oostenrijk stonden met Frankrijk en Engeland in ééne quadrille; vrede en verbroedering onder de Yorsten, Europa in evenwigt wat komen toch die lastige Polen het algemeen geluk ver storen Dat volk is nooit tevreden. En de Polen zagendat Europa hen niet helpen zou. Zij verzamelden zieh in hunne kerkeneu smeekten God om verlossingdaar keerden moed en vertrouwen terugen in de overtuiging huns harten juichten zijPolen is nog niet verloren. Vroeger hadden zij beproefd geweld tegen geweld te keeren, maar het was hun niet gelukten de ijzeren voet van Rusland drukte zoo zwaar op het rampzalige volk dut het zichzelfs moeijelijk tot opstand zou hebben kunnen verheffen. Polen streed niet meer. Wat kon het nog doen voor het vaderland Rouwen eu sterven. En de doehteren des lands hulden zieh in zwarte kleederen, balzaal en schouwburg ble ven ledig, de kerken waren gevulden daar steeg alweer de bede op God behoede Polen. In dat gebed hoorde Rus land een aanklagt tegen zich en te regt daarom werd het een oproerkreet genoemd. Rusland joeg de Polen uit de kerken. Eu Polen verzette zich niethet gaf gewillig zijn bloed voor het vaderland daar heeft Europa toch niets op te zeggen 't was zijn eigen bloed. Eu Rusland werd woe dend over dit zwijgend lijden het kon de rouwkleedereu en de smekingen des volks niet verdragen het tartte de Polen tot den opstandhet drong lmn de wapens in de hand Polen stond niet op. Het volk liet zich dooden. Toen gaf de duivel aan Rusland een raad. In den nacht drongen de soldaten binnenen roofden de zonen der ste den voor de hopelooze slavernij van het Russische leger. Dat hielp. Men verborg zich, men vlugtte, men greep naar de wapens Polen was in opstand. En die nu moed heeft, legge de hand op het hart en predikebezadigdheidZelfs waar de wanhoop grijpt naar dolk en vergif, en de weer wraak zich openbaart iu ruwheid en geweld wie zal hier voortreden en den eersten steen werpen op dit volk En wat wil nu het Volksblad met zijn eiseh, dat de Polen .«bewijzen geven waardig te zijn een vrij volk te wezen Wat had Polen in 's Hemels naam moeten doen? Welke bewijzen kan een volk onder vreemde overheersching geven, dat het waardig is een vrij volk te zijn Als het zijne grieven noemdewerd het gestraft wegens oproer. Rouwen, ijjdensterven voor het vaderland bleef alleen overdit heeft het gedaan, en een volk dat daartoe in staat is verdient vrij te zijn. Van Polen te eischendat het bewijzen moet geven de vrijheid waardig te zijn door haar goed te ge bruiken het eenig afdoend bewijs zou een wreede spotterij zijn. Zoo zegt de planter tegen den slaaf in zijne ketenen: toon mij door uw gedrag dat gij de vrijheid goed knnt gebruiken en u zeiven besturen, en ik zal u vrij laten. De vrijheid goed te gebruiken kan men slechts in vrijheid leerenen de eerste schreden van elk volk op dezen weg kenmerken zich door struikelingen en dwalingen doch wie zal hier een verwijt van maken? - Wij hebben eens gelezen van een dwaas diezich voor het eerst in het water bege vende om te zwemmenbijna verdronken zich toen voor nam nooit weer in het water te komenvoor hij goed kon zwemmen. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft den 4. met 175 tegen 172 st. een voorstel aangenomen tot afschaffing van den eed bij het aan vaarden van openbare bedieningenom de Staatskerk te handhaven. Den 7 is priuses Alexandra van Denemarken te Gravesend ontscheept en plegtig begroet. Met den prins van Wales over den spoorweg naar Londen gegaan zijndetrok zij door die stad welke prachtig versierd en waar eene ontzettende menigte op de been wasnaar Windsor. Haar bevallig voor komen maakte allerwege een zeer gunstigen indruk. Het huwelijk is den 10 in de St. Joris-Kapel van dat kasteel, door den aartsbisschop van Kantelberg voltrokken waarna het jonge echtpaar zich naar Osbcrnehouseop het eiland Wight, begaf, 's Avonds waren de voornaamste straten van Londen en de meeste publieke gebouwen prachtig geïllumineerd. De lord-mayor van Louden heeft het verzoek toegestaan, om onder zijne voorzitting, op het stadshuis eene vergadering ten gunste van Polen te houden. FBANHBIJK. Den 7 heeft het Wetg. Ligchaam het gevraagde supplemen taire crediet van 38 millioen (waarvan 25 voor de Mexicaau- iche expeditie) toegestaan. Behalve de 5 democratische stemden nog 3 andere leden tegen. De ministeriële spreker verzekerde bij die gelegenheiddat zonder de bedoelde ex peditie eene bate van 110 millioen beschikbaar zou zijn geweest. De te Parijs gevestigde Polen hebben eene lijkdienst wil len houden voor hunne tegen de Russen gesneuvelde land- ge nooten maar, op verlangen der regeringdaarvan afgezien. Poolsche dames aldaar hebben een concert georganiseerd, te geven in het Cirque Imperialten behoeve van de slagt offere van den Poolschen opstandinzonderheid van die der verwoesting van Miechow. ITALIË. lp het IShpölitaansche zijn weder 10 soldaten op de gruw- «aanfiste "wftfce orti het leven gebragt. f'-Llb, De bende van Pilone is door de troepen van genl. Lamar- mora overvallen, terwijl zij aaneen maaltijd van 40 personen vereenigd was. Slechts één der bandieten werd doodgescho ten maar al de anderen ontkwamen. Op verschillende plaatsen zijn vergaderingen gehouden ten gunste van Polen, te Turijn onder voorzitting van den Af gevaardigde Brofferiote Napels van Ricciardite Brescia van Zanardelli. Menotli Garibaldi heeft Caprera niet verlaten. Onder de Afgevaardigden heeft zieh op nieuw de parle mentaire meerderheid gevormdwelke gewoon was graaf Cavour te ondersteunen. De Senaat heeft de leening nagenoeg eenparig goedgekeurd. Met het huis Rothschild en de Nationale Bauk is daarop eene overeenkomst geteekend zullende van de 700 millioen der leening vooreerst 500 worden uitgegeven, bij 10 terinij nen. Voor 100 zal in Italië eene inschrijving worden geopend. De commissie van enquête heeft eene statistieke opgaaf bekend gemaakt nopens de rooverbenden. Volgens haar, "ko men voornamelijk 6 zoodauige benden in aanmerking, te zamen uit omstreeks 200 personen bestaandeen zouden de gewone regtbankende politie en gendarmerie voldoende zijn, om aan hun bedrijf een einde te maken (/e Monde meentdat deze roovers zeer geduchtof de troepen zeer lafhartig zijnen dat het voor het koningrijk niet roemrijk is aldus door 200 roovers belemmerd en bedreigd te worden). Bij Keiz. besluit is voor het Aartshertogdom Oostenrijk eene schadevergoeding vastgesteldwelke van Staatswege voor militaire inkwartiering zal worden verleend en zulks op voorstel van den neder oosteurijkschen Landdag. 24 Bij het gevecht uabij het slot Piaskowa Scala in Polen gekwetste insurgenten ziju naar Krakau vervoerd, waar zij, te gelijk met vele reeds vroeger aaugebragte gekwetsten onder het oppertoezigt van 2 aanzienlijke poolsche dames op de liefderijkste wijze verpleegd worden. PBUISSEN. De officiële Staats-Anzeiger zegt, dat de opstand in Polen, welke aanvankelijk niets geen kans van uitbreiding had is toegenomen door do debatten in het Huis der Afgevaardigden door de houding der drukpers en door de sympathie van Engeland, Frankrijk en Ilalie. Eene afdeeliug van 400 a 600 wel uitgeruste Pruissische Polen heelt den 1 Maart over de grenzen weten te komen en is den volgenden dag met de Russen slaags geraakt waarbij zij de neerlaag bekwam. Toen weer teruggekeerd, is ZÜ_ 'pot Pruissische troepen in gevecht gewikkeld en is een officier van deze gekwetst. De regering heeft gelast, het gymnasium te Trjemesmo tijdelijk te sluiten, aangezien 40 jongelieden daarvan zich bij de Poolsche opstandelingen hebben aangesloten. De Bromberger-Zeitung zegt, dat de Poolsche insurgenten den 2 bij Niezgoda, ten zuiden van het. meer vaii Powitz totaal verslagen en de meeste op Pruissisch gebied gevlugt zijn. Ettelijke honderdtallen waren ontwapend en naar Mogilno vervoerd. RUSLAND. Polen. Eene regeringsdepêehe meldt, dat een uit Czen- tochau afgezonden detachement Russische troepen, bij Mir- zyglad 800 insurgenten waaronder 200 ruiters, aangetast en een verlies van 90 c'ojdcn eu gekwetsten en 25 gevangenen toegebragt heeft. Den 4 is bij Pryzkowaskala een gevecht geleverd, dat 1* uur duurdewaarna de opstandelingen onder lm ranski naar het gebergte terugtrokken. Denzelfden dag viel een gevecht voor bij Scala, welke plaats vervolgens door Langieicicz ontruimd werd; eene afdee liug door hem aldaar achter gelateuwerd door de Russen verdreven. Het officiële blad van Warschau deelt geen berigten van het krijgstooueel meer mede. Het uitsluitend voor militairen verschijnende blad zegt echter, dat de opstand in 't minst niet onderdrukt is eu eiken dag dreigender wordtboven dien is het merkbaar, dat de insurgenten een vast plan vol gen en een goede krijgstucht iu acht nemen. Andere berigten melden dat de opstandelingen dringend gebrek aan buskruid hebbenzoodat Langieicicz zich alleen in de bergachtige en boschrijke landstreek ten zuiden van Ojcowdoor gedurig van plaats te veranderenkan staande houden; het landvolk zou hem volstrekt niet genegen ziju. Een voormalig russisch-[ioo!sch beambte, op zijne goede ren bij Prasnysz levende isop zijne weigeringom de hem door het revolutionair comité opgelegde schat ting te be talendoor 3 met revolvers gewapende personen bezocht, die hem zijn doodvonnis voorgelezen en vervolgens doorschoten hebben. Mieroslaicski heeft met zijne democratische denkbeelden geen bijval in Polen gevonden en zich weder teruggetrokken. De Russen hebben eene valsehe proclamatie van Langie icicz verspreid, waarin de adel hevig wordt aangevallen, VEKEESIJiBE STATEN. De Senaat van Illinois heeft zich niet vereenigd met het besluit der Verteg. Verg., om te Louisville eene vergadering van Afgevaardigden, ter beraadslaging over den vrede, te beleggen. Eene vergadering van Afgevaardigden uit Kentucky",te Frankfortis op last van het federaal gouvernement door militairen uiteen gejaagdop grond, dat zij zich demoeraten uoerndeiimaar eigenlijk Separatisten waren. Te Hartford in Connecticut heeft eene vergadering van democraten de gedragingen van Lincoln heftig afgekeurd eu aangedrongen op het beëindigen van den oorlog. De Senaat te Washington heeft den President gemagtigd, om desgevorderd de persoonlijke vrijheid der burgers opte- heffenterwijl het Congres de wet, op de conscriptie heeft aangenomen. Den 181'eb. heeft de Zuidelijke genl. Beauregard te Char leston bij proclamatie verkondigd, dat hij daar en te Savannah een aanval te gemoet ziet, weshalve hij allen die de wapens niet kunueu dragen vermaant te verlrekken. Deuzelfden dag is liet bombardement van Vieksburg door mortierschepen begonnen; de Separatisten antwoordden met 3 batterijen en noodzaakten de vaartuigen van positie te veranderen. De aanval is alsnu opgegevenzoodat men tot een geregeld beleg zal overgaan. Het ramschip Queen of te West heeft den 18 de werken der Separatisten op den oever der Red-river aangetast, maar door het vijandelijk vuur onbruikbare werktuigen bekomen, zoodat het zich moest overgeven. Te New-Orleans is eene poging aangewend, om den genl. Banks te vermoorden. 800 Zuidelijke ruiters hebbeu Richmond in Kentucky bezet. BINNENLAND. De ligting der militie voor 1863 is bepaald op 8800 man, waarvan hoogstens 300 voor de zeedienst. Voor de bereden corpsen zal de oefeningstijd één jaar, voor de overige 5 maanden duren. Den 6 overleed te Leyden, 84 jaren oud, Mr. H. W. Tg- dew anvan 18111848 hoogleeraar in de regten aldaar, vroeger te Deventer en te Franeker. Den 9 is de eerste steen gelegd aan het station te Nieuwe Diep, door het zoontje vau den heer ingenieur van Prehn, en den 12 aan het nieuw te bouwen gereformeerde weeshuis te Schoonhoven. Bij Kon. besluit van den 10isbehoudens de bekrach- tiging door de wetgoedgekeurd de concessie voor eeueu spoorweg van Samarang i,aar do Vorstenlanden, door den gouv. genl. van Indie aan de heeren Poolman c. s. verleend. Deu 11 is te Enschede een timmermansgezel uit Hoorn, door zijn beschonken kostbaas met een messteek gedood. Den 12 is te 's Hage besteed het bouwen van een station te Bergen op Zoom en van eene halt te Wouw aan P. v. Damste Ameide, voor f 41.070. De heer Jager heeft van de ministère van biun. zaken eu financien de vereischte goedkeuring ontvangen op zijne ont werpen voor de doorgraving van Holland, zoodat de leeuiug alsnu opengesteld kan worden. Volgens de geneeskundige Courant is de bekende Dr. Ti- rat in Frankrijk dertien malen veroordeeldzoowel wegens onwettige uitoefening der geneeskunst als wegens laster, afzetterijmishandeling zijne laatste veroordeeling was tot een jaar gevangenisstrafvijf jaar ontzegging van burgerlijke regten en 500 francs boete. Staten - Generaal. De wet op het middelbaar ouder wijs is den 12 door de 2e Kamer met 40 tegen 25 st. aan genomen. Alzoo zullen van Rijkswege 15 hoogere burger scholen worden gestichteu de gemeenten van meer dan 10000 zielen verpligt, zijn binnen 6 jaren burgerscholen te vestigen. Een amendement van den heer Begram, om niet 2 maar slechts 's Rijks landbouwschool opterigtenindien in die behoefte niet op andere ys voorzien, en om bijzondere landbouwscholen subsidiën van den Staat te verleenenis met 36 tegen 26 st. goedgekeurd. Bij de Kamer zijn ingekomen wetsontwerpentot ver nieuwde uitstelling, uiterlijk tot 1 Sept. 1864 vau den ter mijn voor de invoering der regterlijke organisatie; tot wij ziging van den accijns op het buitenlandsch gedestilleerd tot, goedkeuring eener wijziging van het handelsverdrag met Frankrijk en tot verhooging der begrooting voor de mari ne over 1S62. I)e Doopsgezinde gemeente heeft den 13 tot haren predi kant verkozen den heer R. Brouwer van Knollendam. Zeldzaam wordt den liefhebbers der toonkunst een genot aangeboden, zooals zij er Woensdagavond een konden sma ken door het concertdat algemeen voldaan heeftinzon derheid door den zang van de heeren Planchon (Tenor) en Laverni (Bariton), die met volle regt schoon mogt genoemd worden. Het krachtvolle geluid hunner stem is iuderdaad meer geschikt voor een ruim kerkgebouw clan voor eene betrekkelijk niet zeer ruime zaal. En tochin weerwil vau die kracht der stemmenbleef het geheel (ensemble) zuiver en werden de crescendo's en decrescendo's met zeer Jveeljuist heid voorgedragen; iets, dat zoo vaak wordt veronachtzaamd. Het is alzoo te wensehendat velen zieh in de gelegenheid zullen stellenom den geoefenden zangersMaandagavond, 16 Maart e. k., iu de Rcmonstrantsche kerk, dien takt- van voordragt afteluisteren opdat men niet behoeve te gissen dat de liefde voor de sehoone toonkunst binnen Alkmaar is uitgedoofd. Ei A NTONIIERE61T. Zitting van den 9 Maart. 1. J. B., te H. H. Waard, ontlasten van water uit zijne afgedamde landerijen in den Berkmeer onder Veeuhuizeu gem. 11. tl. Waard in den algemeeuen waterboezem van dien polder, terwijl het water daarin meer dan een palm boven het zoinerpeil teekendef 25 boete en de kosten. 2. F. C. S., te Linemenlaten loopen van vee op een anders iu den oogst staandeu grondf 3 boete en 3 dagen gevangenisstraf. 3. en 4. F. C S. en F. C. S., beide te Limmengeheel als boven. 5. a. J. de V., te Ileilo en b. W. B., te Egmond binnen, overtreding als bovena, f 3 boete en de kostenb. vrij gesproken. 6. M. F., te Alkmaarwerpen van vuilnis iu eene stads gracht f 1 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenis straf van 1 dag. 7. L. V., te Alkmaarals bovenop de wandelplaats. 8. M. B.. te Alkmaar, als boveu iu eene stadsgracht, t 2 boete, met subsidiaire gevangenisstraf vau 2 dagen. 9. M. H., te Alkmaar, als boveu. op straat, f 1 boete, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag.

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2