ALKMAARSCHE COURANT V. 12. Vijfenzestigste J nar gang. Zondag: 22 Maart. (SMTtciccl ©cbcclte. politiek (ftuevsigt. s>.- %T-« l- vXt y Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentussehen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4,—. Brieven franco aan de Uitgevers. HERM-. COSTER ZOON. Pij', I!!!1'1'' IA "V De Advertentiën kosten van 15 regels/ 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. BRANDWEER. LOTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, Gelet op art. 3, 5e lid. der verordening van den Gemeen teraaddato 28 Maart I860 (Gemeenteblad No. 34 2" serie). Brengen ter kennis van de belanghebbenden: dat de lo- tin17 der in January j.L voor de brandweer alhiei ingeschre ven personen, benevens van hen die in het vorige jaar tot de reserve zi|n aangewezen zal plaats hebben in liet open- baarin de Prinsenzaal ten raadbuize alhierop Dmgsdag den 24 Maart aanstaande, des voormiddags ten 101 ure. -iU:maar Burgemeester en IKethouders voornoemd den 11 Feb. is63. A. MACLAINE PONT. De Secretaris SPANJAARDT. KIEZERSLIJSTEN. BURGEMEESTERen WETHOUDERS van ALKMAAR brengen mits deze ter kennis van de ingezetenen. Dat. de lijsten der kiesgeregtigden voor de leden van de Tweede Kamer der Staten Geneiaal. van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, voor de dienst des loopen den jaarsbenevens de lijst dergenenwelke van de lijsten des vorigen jaars zijn geschrapt op heden door hen zijn vastgesteld gedurende 14 dagen in het portaal van het raadhuis aangeplakt en dadelijks (Zon- en leestdagen uitge zonderd), van 10 tot, 2 ure, ter Secretarie der gemeente ter inzage zullen liggen* Alkmaar Bar a emeest er en Wethouders voornoemd den14Maart 1863. A. MACLAINE PONT. De Secretaris SPANJAARDT. JAGT- en VISSCHERIJ. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van de belanghebbenden Dat de blanco aanvragen, ter bekoming van JAGi- en YISCI1AKTEN voor het jaar 1863/64ter Secretarie der gemeente verkrijgbaar zijn gesteld. Alkmaar De Burqemeester voornoemd, den 11 Maart' 1S63. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis de navolgende bij hen ont vangen PRIJSVRAAG, uitgeschreven door de Vereeniging ter bevordering van Fabrijk- en Handwerksnijver- heid in Nederland. De Vereeniging vraagt alTelke middelen zijn er aan te wenden, om den ambachts man gedurende den winter, dal hij vruchteloos zondei eer- dienste rondloopt, werk en daardoor brood te verschaffen!" De Vereeniging looft haar qroote GOUDEN Vereenigings- Medaille uit voor het beste en voldoend gekeurde antwoord op deze vraag. De antwoorden zullen worden beoordeeld door eene Com missie waarvan elke afdeeting een lid zal benoemen. Zij moeten door eene andere baud dan die van den op steller, zijn geschreven. Geen antwoord zal ter beoordeeling worden aangenomenhetwelk blijkt door den opsteller te zijn geschreven. Zelfs zal de toegewezen medaille niet worden afgegeven wanneer, na de toewijzing de hand des schrijvers in"het bekroonde stuk duidelijk wordt herkend. De antwoorden mogen niet onderteekend, en alléén met eene spreuk worden onderscheiden. Zij moeten vergezeld zijn van een verzegeld briefje, dezelfde spreuk ten opschrift hebbende en van binnen den naam en de woonplaats van den opsteller bevattende. De naambiljetten der onbekroonde antwoorden zullen on geopend worden vernietigd. Alle ingezonden stukken zijn het eigendom der Vereeniging, De antwoorden moeten in de Nederlandsehe taalduide lijk geschreven, en franco vóór den 31 December 1863 inge^ zonden zijn aan Den Secretaris van het Hoofdbestuur voornoemd te 's Oravenhage, J. J. VAN KERKWIJK. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. den 20 Maart 1863. De Secretaris, SPANJAARDT. De Secretaris der gemeente Alkmaar roept, mits deze op de wettige erfgenamen van J. W. BOLop den 2 dezer maand als soldaat, in het militair hospitaal te Nijmegen over leden om te verschijnen ter Secretarie dezer gemeente. Alkmaar, De Secretaris voornoemd, den 21 Maart 1863. SPANJAARDT. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 25 Maart 1863, des middag: ten 12 ure. Namens den Voorzitter van dea Raad De Secretaris, SPANJAARDT. Nog altijd houden ds Poolsche opstandelingen zich staande tegenover de Russische krijgsmagten meer en meer trek- kem zij door hunne standvastigheid de aandacht van het onverschillige Europa tot zich. Geen nieuws uit Mexico, geen nieuws uit de (vroeger Vereenigde) Staten van Noord- Amerika. Is er iets van de handelingen der diplomatie in Europa te vermelden 't. geldt. Polen. Wat in parlement of volksvergadering do aandacht trekt, is het woord dat over Polen wordt gesproken. De strijd in de dagbladen betreft, Polen. De Paus en Garibaldi, de mannen der Kerk en de mannen der Revolutiele Monde en le Sic deNapoleon en Pulmerston, allen spreken over Polenen allenvan boe verschillende rigting ook, drukken in meer of minder sterke bewoordingen hunne ingenomenheid met de Poolsche zaak uit. Wie°het nooit eens waren, zijn het omtrent Polen eens, ofschoon zij daarom niet ophouden het onderling zeer oneens te zijn; en wanneer er twee met den Poolschen op stand zijn ingenomen, is de reden daarvan bij den een soms, wijl hij juist, datgene in den opstand niet meent te zien, waarom de ander daaraan zijne volle sympathie scheukt,. Vreemde stellingen worden ten aanzien van den Poolschen opstand verkondigd. Rusland en de Revolutie zijn bondge- nooten, Frankrijk en liet Katholicisme zijn de vrienden van PolenEngeland en de Revolutie zijne vijanden verklaart le Monde. Maar dan is bet bondgenootschap tussehen Rus land en de Revolutie toch al van zeer zonderlingen aard want tot nog toe zagen wij geen der bladen, die gewoonlijk als /'revolutionaire organen" worden gebrandmerkt, do partij van Rusland kiezen. Democratenrevolutionaire eu repu blikeinen spraken altijd met de meeste minachting van den woesten //beer van het Noorden" en verontwaardigden zich steeds over de «regering van den knoet." Daar wij ook nn geen anderen toon door hen hooren aanslaan moeten wij verklaren het verband tuoschen liet. Russische despotisme en de rigting, die sommigen dé revolutie gelieven te noemen niet in te zien't is misschien een zoo teer en diepzinnig verbanddat het buiten de grenzen onzer opmerking ligt. Evenmin kunnen wij ons het/gedrag der zoogenaamde vijan den van Polen verklaren.- Het Engelsche volk en de En- gelsehe dagbladen blijven niet achterlijk en zijn niet liet minst, warm in hunne bijvalsbetuigingen voor Polen; op de Engelsche Regering komen wij straks terug. En hoe ge draagt zich de Revolutie jegens Polen? Wij meenen zonder gevaar voor tegenspraak te kunnen beweren, dat het Iransche blad le Siècle algemeen geacht wordt op zeer ondubbelzinnige wijze die beginselen voor te staan, die door le Monde wor den verstaan onder de uitdrukking de revolutie. Eu juist dit blad eischt van Frankrijk met ronde woorden, dat het de wapenen opvatte voor het arme Polen, ook al moest het dien kamp alleen strijden. Lissabon, Turijn, Napels worden voorgesteld als broeinesten der revolutie, en in deze steden worden volksvergaderingen gehouden ten gunste der Polen. Garibaldi wordt tie held neendit zou te eervol zijn het werktuig van de Revolutie genoemd, en eeu zijDer vroe gere volgelingenLangieioiczis legerhoofd en dictator der Poolsche opstandelingen. Dit is toch waarlijk een soort van vijanden, daar ieder mensch gaarne genoegen meê zou nemen. he Monde en allen, die inde groote mannen derItaliaansche beweging slechts vijanden der Kerk en der Godsdienst zien, zijn dan ook met Langieibicz zeer verlegenen verklaren dat men zich geenszins behoort te verblijden over het ver trouwen door de Poolsche volksleiders in hem gesteld. De Poolsche opstand toch is volgens hen zoo reg tvaai dig als de beweging in Italië onregtvaardig wasdaarenboven is de strijd in Polen een strijd voor liet Katholicisme, en de Gari- baldianeu zijn altijd door hen voorgesteld als de eeuwige vijan den van den H. Vader en de Kerk. Hoe kan men vertrouwen stellen in den nieuwen dictator Er zijn sommige men- sclien juist niet zoo zeer vele, maar er zijn er toch die een voudig weg altijd de partij der verdrukten kiezen zonder eeuig°bijoogmerkdie, wanneer een volk gebukt gaat onder zijne Regeringdie bet leiden moestdoor die Regering welke zijne "ontwikkeling moest bevorderenwordt te gengewerkt en gedwarsboomd, dat volk van een zoo on doelmatige Regering, die een vloek is geworden in plaats van een zegen, trachten te bevrijden, en er dan niet naar vragen, of die Regering wordt uitgeoefend in den naam van een Vorst, door verovering, door de verdragen of door wettige erfopvolging tot den troon geroepen, en of die Vorst Keizer van Rusland of van Oostenrijkof wel Koning van Napels heet, zelfs geen onderzoek doen naar de godsdien stige geloofsbelijdenis van dat volk of zijne Regering, maar eenvoudig den opstand steunen, omdat zij begrijpen dat elk volk vrij moet zijn, en een Regering behoort te hebben, die oo" en hart heeft voor zijne behoeften en nationaliteit. Zouden Garibaldi en Langieioicz ook tot deze mensclien kun nen behooren? Wij hebben ergens gelezen van zekeren barmhartigen Samaritaan, die er ook zoo over scheen te denken. Maar is de Poolsche opstand wel een nationale beweging/ Vragen sommigen. Is het niet veel meer het drijven eener partij Immers de hooge adel en de boeren toonen zich den opstand geenszins genegen. Wij voor ons zouden oni een opstand nationaal te noemen niet vorderen, dat juist alle klassen der maatschappij er zich bij aansluiten. Er zijn er bijna altijddie zich afzonderen en als liet ware buiten het volk plaatsen. Ook zijn er alijd zeer vele voorzigtige liedendie zich wel wachten om te spoedig partij te kiezen in een strijd die nog niet beslist isdie zelfs voor de partij, die hunne medewerking vraagt, zeer ongunstig staat; zij voelen ook wel iets van den druk. maar weten toch ook het onschatbare genot der vrijheid niet genoeg te waarde ren althans niet, om er hun levenhun have en goed voor in de waagschaal te stellen. Met het oog op deze achter blijvers wensehten de voorstanders van deu opstand zoo zeer, dat er eens een aanmerkelijk voordeel op de Russen werd behaald; zij twijfelen niet, of velen, die nu nog aarzelen, zouden zich in dat geval er bij aansluiten, 't Is ligt moge lijk maar mogelijk is het ookdat deze behoedzame lieden zoo lang zullen wachtendat de opstand door gebrek aan algemeene deelneming is bezweken. Maar,hebben de boeren niet reeds partij gekozen Immers wij lezen herhaaldelijk van landlieden "die gemeene zaak met de Russen maken en heeft niet Langieioicz zelf onlangs eenigen van hen moe ten doen ophangen tot eeu afschrik voor de overigen. Wij weten niet bestwat wij op deze dingen moeten antwoor den. 't Is toch bijna onmogelijk aan te nemendat de ge- heele landelijke bevolking in Polen zoo vijandig jegens de opstandelingen zou gezind zijn. Dan tooh is het ons volko men onverklaarbaar, hoe deze zich tegen de Russische troe pen die hen in getalsterktein wapening en geoefendheid immers verre overtreffenzoo lang kunnen staande houden te midden eener vijandige bevolking die hen verraadt en overlevert. Op welke ondersteuning van buiten kunnen de Polen re kenen? Wij gelooven, dat zij zich in dit opzigt met geene hoop mogen vleijen. De houding der Pruissische Regering is bekend) Engeland bepaalt zich tot diplomatieke nota's en hier hooren wij de kreeteii van verontwaardiging over het trouwelooze en zelfzuchtige Albion. Waarom heeft het niet met Frankrijk medegewerkt, toen deze staat een krach tig gezamelijk optreden voorstelde tegen het Russisch-Pruis- sisclie verbond? Wij willen ons geenszins als verdedigers van Engeland opwerpen tegen elke besehuldiging van eigen baat en kwade trouw maar wij meenen toch, dat er voor Eugelands houding in deze zaak zeer veel te zeggen is. Men vergete niet, dat de voorsteller dezer gemeenschappelijke handeling de geheimzinnige man van de Tuilerien is, en dat zij gerigt zou ziju tegen Rusland en Pruissen beide. Men lierinnere zieh daarbijdat dezelfde geheimzinnige man nog geenszins van zijn geloof aan de leer der natuurlijke grenzen bekeerd isdat er vrij ondubbelzinnige teekenen bestaan van zijne lust om zich eens aan den Rijn te vertoonenen men kan al dadelijk begrijpen, dat Engeland huiverig was om met zoo iemand zamen te werken. Frankrijk moge de eenige staat zijndie voor een beginsel oorlog voertdat het bij slot van rekening ziju loon eischthebben Savoye enNizza geleerd. Misschien was Erankrijks toeleg meer tegen Pruissen dan wel tegen Rusland gerigteu dat het niet onmogelijk was dat de Keizer na eenige veroveringen aan den Rijn eensklaps van inzigt zou veranderen eu welügt eeu «edelmoedigen vrede" zou sluiten met wie daacs te voren ziju vijand was heeft de oorlog tegen Oostenrijk en Italië geleerd. Het ministeriëele Engelsche blad de Morning-Post verklaartdat een vereenigd handelen van Frankrijk en En geland overeenkomstig het voorstel van eerstgenoemden staat aan Pruissen de gelegenheid ontnomen zou hebben om zich met eere terug te trekken en de met Rusland gesloten over eenkomst te laten varen. Is dit waar en de bewering komt ons zeer waarschijnlijk voor dan heeft Engeland zeer verstandig gehandeldwant nu is de geheele overeen komst tussehen Rusland en Pruissen te niet geloopen of in getrokken; men heeft haar voorgesteld als eeu nog niet geheel voltooide onderhandeling, men heeft haar toegelicht en ver klaard zoodanig dat zij alle beteekenis heeft verloren. Frankrijk schijnt tegenwoordig sterkte onderhandelen met Oostenrijk omtrent de Poolsche zaakdoch ook hiervan stelt men zich weinig vrucht voor. Waar Kossuth, de Pre sident van de Voorloopige Regering van Hongarije iu 1849, de Hongaren aanspoort om de Polen te helpen door op te staan tegen Oostenrijkwaar Dembinskidie in datzelfde 1849 aan het hoofd der opstandelingen tegen Oostenrijk en Rusland streed, zieh bij den Poolschen opstand aansluital meent hij een geheel tegenovergestelden raad te moeten geven dan Kossuth, waar Yenetië in dien opstand den dageraad zijner eigene bevrijding meent te zien, daar wordt het voor Oostenrijk moeijelijk voor den opstand partij te trekken En wat Frankrijk zelf zal doen, is evenzeer nog onzeker. De Senaat beraadslaagt over de adressen ten gunste van Polen, de Regering maakt in den Monileur de over Polen gevoerde onderhandelingen bekendmaar niemand weetwat de uitslag van dit alles zal zijn. Onder het afdrukken dezer regelen komt het berigt tot ons van Langiewicz's vlugt en de nederlaag zijner troepen.

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 1