S&lcfcclijfcschc ücvigtcu. Jugczonbcu ^tufcfccii. £t«ibs iltciivus. FKUISgEN. De Kamers van Koophandel te Berlijn, Stettin, Dantzig. Koningsbergen, Posen, Keulen en andere steden hebben gij de regering vertoogen ingediendom haar opmerkzaam te maken op de voor den handel nadeelige gevolgen van de uitvoering der militaire conventie met Rusland, Daarop is beantwoord, dat de overeenkomst juist is aangegaan om de bedreigde Pruissische belangen te beschermen, maar door de dagbladpers en de Vertegenwoordiging in een verkeerd dag licht is gesteld. Van regeringswege is bekend gemaakt, dat alleen Enge land eene beleefde dépêche over bet bedoelde verdrag heeft ingediend, maar van andere Staten niets daarover vernomen is. Den 17 heeft de Koning den eersten steen gelegd aan het te Berlijn opterigteu ruiterstandbeeld voor Koning Fre- dcrik Willem lil. Prins en prinses Frederik der Nederlan den en de Kroonprins en Kroonprinses vanPruissen met hun zoontje waren er bij tegenwoordig. De plegtigheid had geheel een militair karakteren de burgerij nam er ook weinig deel in. KlfSEAND. Polen. Het Nationale Centrale Comité heeft Langiemez tot dictator benoemd, met terzijdestelling van genl. Wysocki en v. Bentkowski voor het militair en burgerlijk beheer. In zijne bekendmaking daarvan, verklaart hij, dat zeker waar diger personen met die betrekking zouden kunnen worden belast maar dat de omstandigheden te dringend zijn om den wensch van het Comité aftewijzen. Hij roept de natie te wapenom zich van de barbaarsche dwingelandij van Rus land te bevrijden. De met het hoogste burgerlijk gezag belaste vrijheer». Bent kowski is een grondbezitter in Posen en lid van het Pruis sische Huis der Afgevaardigden. Voorts heeft Langiewicz met het burgerlijk bestuur 4 di recteuren en 2 secretarissen belast en Jeziorowslci en IVali- gorski tot generaals benoemd. De dochter van den Russischen officier Postotcojlow doet dienst bij hem als adjudant. Volgens de Schlesische Zeitung is bij de gevechten op 4 en 5 Maart het voordeel aan zijne zijde gebleven en heeft hij den 4 te Piaskowa-Skala eeuige boereudie de Russen geholpen haddendoen ophangen en daarna de verzamelde landlieden ernstig vermaand zijne pogingen niet tegeutewerken. Hij heeft den Gallieischeu adel opgeroepen om hem niets dan wapeuen en vooral geen ongewapende lieden te zenden. Hij moet van aanzienlijke lieden uit Engeland geld ontvan gen hebben en betaalt ook in assignaten, welke in de steden voor de volle geldswaarde worden aangenomen. Zijne soldaten worden goed gekleed en gevoed. Laatstelijk zijn hem 2700 geweren met de beuoodigde ainmunutie ge worden. Zijne Zouaven zijn van getrokken geweren voorzien. Den 12 deden de troepen te Sosnowka den eed van trouw aan den dictator. Bij de voorafgaande godsdienstoefening brak de zon door de wolkeu en vertoonde zich een regen boog en daarin 2 zonnen, 't welk als een gunstig voorteeken werd beschouwd. De archimandriet van Wilna heeft den Paus berigt ge zonden, dat. de boeren in de districten Wilna en Grodno gunstig gestemd zijn voor den opstand, en den goeden uitslag daarvan afwachten, om tot het r. k. geloof terug te keereu, dat Keizer Nicolaas hen gedwongen heeft aftezweren. Do overheden moeten den ijver der platteland-bewoners in de districten Augustowo, Podlachie en Lublin, meeren- decls grieksch-katholieke Rutbenenin het vervolgen en verdelgen der opstandelingen matigen Verschillende leden van den Staatsraad hebben hun ont slag genomen matigen. De geheime drukpers te Warschau verspreidt blaadjes, getiteld lluxsi.iche moord'.n, behelzende de rtameu van alle per sonen. welke door de Russen zonder noodzaak zijn omgebragt. Bij het artillerie-depot aldaar is van verregaande ontrouw en ontvreemding gebleken. Den 5 hebben de insurgenten onder Lewandowski bij Bresnukade Russen verslagen en 2 stukkeu vermeesterd. Den 7 behielden zij, onder Lelewelbij Wladowa aan de Bugde overhand gelijk een ander corps denzelfden dag bij Ratasi op een veel sterkeren vijand. Den 9 werden de Russen, onder Toll, op nieuw geslagen, met verlies van 100 dooden. Den 10 werd eene afdeeling infanterie der garde bij Rud- nicki in een hinderlaag gelokt en verloor zij 250 man. Den 12 heeft te Sosnowice een bloedig gevecht plaats gehadwaarbij de iusurgenten aanvankelijk de bovenhand haddenmaar door het onverwacht opdagen van russische versterking werden uiteengedreven en gedeeltelijk op pruis- sisch gebied weken. Ook te Dzirmovicein het distriet Bualais bloedig ge streden waarbij kerken zijn ontheiligd en geplunderd. Bij een uitval den 13 door 800 Russen uit Miechow onder nomen. moesten zij met verlies van 14 dooden terugtrekken. Bij Londek hebben op 17 Mrt. 3000 opstandelingen de Russen doen wijkeuhet plaatsje is daarbij verbrand. De gouverneur Nazimojf heeft 300 grondbezitters in Li- thaueu doen gevangen nemen. Al de onafhankelijke maarschalken en regters in dat ge west hebben hun ontslag genomen en besloten geeue beve len in de russische taal meer aanteuemen en de personen die hen zouden willen vervangen ale verraders aautemerken. VEKEEMtiUK STATEN'. Den 22 Eeb. is in Alabama een gevecht geleverd tusschen de federalisten en separatistenouder de genls. Roddy en Cancanwaarbij de laatsten het onderspit dolven. Volgens opgaaf van genl. Halleck heeft het leger van de Potomac 22000 man door desertie verloren. Het gouvernement wil 5000 negers onder blanke officieren naar het Zuiden zendenom de slaven tot opstand aan te zetten. Genl. Stevenson is op last van genl. llunier gearresteerd ten gevolge zijner openlijke verklaring van liever een neder- 1 mg te ondergaan dan met behulp van negers de overwin- \g te behalen. De kavallerie der separatistenwelke den 25 onder genl. Stuart over de Rappahannock is getrokken, was voornemens den spoorweg van het Potomac-leger onbruikbaar te maken. Nadat zij 60 ruiters gevangen genomen had, is zij, met achterlating van 30 mangenoodzaakt onverrigter zake terug te trekken. De federalen zij in een ruitergevecht bij Straatsburg in Virginia geslagen. De Senaat heeft thans de aangeboden tusschenkomst van Erankrijk mede verworpen en de Afgevaardigden hebben hunne goedkeuring gehecht aan de gevangenneming van verdachte lieden op last van den President en aan de wet tot uitgifte van kaperbrieven. BINNENLAND. Bij de besteding te Dordrecht, op 13 dezer, van het ma ken eener kade tusschen het Rietdijksche en het .Groote Hoofd, was minste inschrijver M. Geverding, te Haarlem, teeen f 106,000. De heer A. Fos v. llagenstein, kerkmeester der herv. ge meente aldaar, heeft 6000 aangeboden voor de beuoodigde gastoestellen in de Groote Kerk. Den 17 heeft het hof van N. Holland J. Thomassen, vis- scher aan den Helder, schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting met gevaar voor meuschenlevens en hem ver oordeeld tot de straffe des doodsuittevoeren binnen de ge meente Helder. In eene vereeuigde vergadering van Rijnland isop voor stel van dijkgraaf en hoogheemraden, besloten tot verkoop van het Huis Zwanenlurq met aanhoorige landerijenvoor f 27000, aan de firma Barth. Lans Sp Cie. Den 19 is aan het prov. gouvernement van N.Holland be steed het bouwen van eene nieuwe school, met onderwijzers- woning en raadhuis te üudorp aan J. H. Middendorpte Alkmaar, voor/ 8598. De hoofdcommissie voor het oprigten van een gedeukteeken voor de gebeurtenissen van November 1813 heelt subcom- missien aangesteld te Amsterdam's Gravenhage en Rotter dam, welke uit niet minderdan 142, 134 en 78 leden bestaan. Staten-Gênehaal. Bij de 2e Kamer zijn ingediend de volgende wetsontwerpentot vaststelling der definitieve be grooting van koloniën voor 1863; tot vrijstelling van den invoer van grondstoffen voor de nijverheid in N. indie; tot onteigening van perceelen ter verbetering van den toestand van Èuschedeen tot verevening door de Rekenkamer van 4014,05, voor den aankoop van het schilderij van Ver- boeckhovenhetgeen door dat ligehaam geweigerd was, op grond, dat alleen gelden tot aankoop van kunststukken zijn toegestaan voor de Rijks verzamelingen. Het wetsontwerp op het tiendregt der Kroondomeinen is den 17 met alg. st. aangenomen en dat tot afkoopbaarstel- liug van het tiendregt den 19 met 46 tegen 13 st. Het opwekkend woord in de Alkm. Courant van 15 Maart j.l. is niet geheel een stem in de woestijn geweest. Het bezoek der uitvoering van 't dubbelquartetgezelschapop Maandagavond in de Reinonstrantsche kerk was minder schraal dan zonder die herinnering had moeten worden gedacht. Toch mogt het gausch uiet voldoende heeteu voor een stad van meer dan 10000 inwoners. Cijfers spreken 't duide lijkst en 't onwraakbaarst. De bruto opbrengst was 60 en eeuige centen. Gesteld dat ieders entree bedragen had 75 ets., dan zou dus de opkomst bestaan hebben uit 88 of 89 betalenden. Wijl ze echter, door de uitgave van familie- biljetten, nog eeuigzins lager was mag 't getal aanwezigen iets hooger worden geschat. Laat het dan op 120 betalen den gesteld wordenen 't wordt waarlijk niet groot genoeg om een schitterende getuigenis van Alkntaars kunstzin te kunnen heeteu. Kunstzin. Want vruchteloos is 't tezeggen dat de eerste uitvoering van dat gezelschap niet «schoon" genoeg was om tot een tweede bezoek aan te moedigen. «Schoon" in den absoluten zin des woo-ds, was ze niet. Daartoe wordt meer zilver in de stemmen gevorderd en voor ontwikkelde ooreu meer muziek in 't programma dan Clapissons of Donizettis e tutti quanli er in kunnen brengen. Maar «goed" was ze in de volste beteekenis der uitdrukking. Op frischheid, aplomb, ensemble, kracht, geoefendheid, vooral bij cressenderen en diminueren was 11 Maart uietaf te dingen. En «goed" is veel. Alkmaar is noch zoo groot dat het door zijn zielental vreemde kunstenaars tot een op zettelijk bezoek kan lokken, noch zoo gunstig gelegen dat het dikwijls in 't voorbijgaan door hen zou worden bezocht. Te dringender is de noodzakelijkheid, zal 't der cultuur niet ten eenemaal afsterven, dat het in den roep der kunstmin van zijne bewoners een aanbeveling bezitte die althands eenigermate opweegt tegen de ougunst dier on- standigheden. Ka'n dat gewacht worden zoolang «goed" niet goed genoeg geacht wordt om er eeuige belangstelling aau te betoonen Belangstelling daarenboven die in dit geval, hoogstens 75 ets. per persoon behoefde te kosten? Voor die vreeselijke uitgave had men zich een paar aangename uren kunnen verschaffen, zijn smaak vormen der kunst een blijk van sympathie geven, iets toebrengen om Alkmaars naam in de kunstwereld eeuigzins ten minste te releveren. Hoe veieu of liever hoe weinigen deden het Maar «les circonstauces n'étaient pas favorables. «II y avait deux diners zeina den afloop een der zan gers. Misschien is de getalsopgave onjuist. Maar 't losweg en zonder bedoeling daarheen geworpen gezegde is een on gewilde, doch daarom niet minder volkomen juiste schilde ring van geheel een toestand in een enkele penseelstreek. Deux diuers. Ongelukkig de plaats waar de geest mag blij ven hongerenwanneer maar de maag verzadigd wordt waar de koekbakkers rijk worden en de kunst loopt om brood; waar de concertzalen woestijnen zijnde dans hallen digt bevolkt; leêg de leesmusseen, vol de schouwbur gen waar het tooneel ontheiligd wordt als 't zoogenoemd nationale in Nederland. Tenzij zulk een plaats krachtig op sta ze heeft geen toekomst meer. Want de menseh kan nn eenmaal bij gebraad en dans en slecht opgevoerde tooneel- stukken, die nog bovendien zeiven geen modellen zijn, alleen niet leven. H. Den 15 is uit het Kanaal bij de Boompoort opgehaald het lijk van een metselaar, die een paar weken vroeger zijne woning verlaten had. Den 17 is het maken eener gasput voor een derde gas houder bij de fabriek alhier, besteed aan C. Duin, voort5l58. Kerkmeesters der Groote Kerk hebben besteed het plaat sen van een steiger voor den zuiderkruisgevelwaarvan de top noodzakelijke herstelling behoeft. Men mag hopen dat men daarbij getrouw de sporen zal volgen, welke van den vroegeren toestand zijn overgebleven om alzoo ten minste een klein gedeelte van dit merkwaardig gebouw tot den ouden luister terug te brengen. Het zal daardoor gewis meer op prijs gesteld worden en de opofferingen welke van de gemeenteleden voor het onderhoud gevorderd worden williger en ruimer doen bijeenbrengen. Wij vernemen, dat de Ontzetvereeniging «van Alkmaar de Victorieop Woensdag e.k., 's avonds te ure, in het lokaal Harmonicaeene voorlezing zal doen houden getiteld«vat was Alkmaarwat is Alkmaar en wat kan Alkmaar worden De vereeniging biedt daarbij vrijen toe gang aan allen, die belang stellen in de stad hunner inwoning, en hoopt dat deze pogingwelke tot een goed doel zonder eigenbelang ondernomen wordtdoor eene talrijke opkomst zal geschraagd worden. Eenige ingezetenen hebben het plan gevornd om hunnen medeburgers een adres ter ouderteckeniug aau te bieden aan Z. M. den Keizer aller Russen, waarin, met beroep op Z. M. edelaardig gemoed, gebleken in de emancipatie der lijfeigenen, deze Vorst wordt verzocht geen gehoor te geven aan diegenen ouder zijne omgeving die het. Poolsche volk trachten zwart te maken in de oogen des Keizers en welligt door hunne gewelddadigejen willekeurige maatregelen den tegenwoordigeu opstand hebben veroorzaaktmaar integeudeel jegens de Polen overeenkomstig hunne wenschen de beloften te ver vullen door Keizer Alexander I gedaan en daardoor den vrede in zijne staten en in Europa te bevorderen. «EM EENTEKAAD. Zitting van den 18 Maart 1863, No. 4. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 7 leden. Afwezig de Heeren Mr .F. A. de Lange, F. A.v. d. Drift, Mr. J. E. Nuhout v. d. Veen, J. G.A. Verhoeff, J. C. Koorn, J. Helling, IJ. van Berg en T. L. Koorn. Uit hoofde van 'het ongenoegzaam opgekomen getal leden, is de vergadering tot nadere oproeping verdaagd. BUltGEKLIJHE STAND. ONDERTROUWD. 20 Mrt. Hendrik DoonwaardWedr. van Johanna Henrica Hoogvorst en Naatje Vi'ser.Andreas Deggeler en Jacoba Pielernella van Steel.Simon Johannes de Lor mete Haarlem, onlangs alhier, en Rigtje Schaajsmate Vianen woonachtig. GETROUWD. 15 Mrt. Jan Forlgens, te Haarlem, en Grietje Visser, teAlkmaar. GEBOREN. ]3Mrt. David, Z. van Abraham Deen en Clara Davids Hartog. 14 Adrianus Jacobus, Z. van Adrianus Jacobns Robbers en Aleida Kiesenbrink.GerritZ. van JanSchoo- newil en Elisabeth Spruit. 15 Bernardus NicolaasL. van Simon Beekman en Cornelia Catharina Geels. - Dirk Johannes Z. van Arie Job^pnes Pot harst en Trijntje Booi. 16 Catharina en GeertrnidaDs. van Dirk Blokdijk en Metje de Raat. 17 IVilhelminaD. van Jacobus Koopman en Catharina Welboren. 18 Henricus Johannes JosephusL. van Arnoldus Hu bertus Driesen en Margaretha Cornelia Keuss. Neeltje Hendrica, D. van Jan Pijpers en Maria van Druuen. OVERLEDEN. 13 Mrt. EvaD. van Simon Duineveld en Cornelia de Waard, 10 m. 14 Elisabeth den Hartog, 24 j.Hillegonda Ibink Wed. van Martinus Paleiiri72 j. 15 Johannes Bonarius 48 j.Gesina Margaretha D. van Dirk Gerritsz Gevelaar en Aagje de Leeuw, lj. 17 Adriana Bics, echtg. van Domeuico Antonio Lucia 33 j.— Johanna Maria Duink13j.en6m. 18 Geerlruida Jacominavan der Drift. Echtg. van Hen drik Petrus Ibink Meienbrink, 43 j. 19 Klaas Netel26 j. 20 Dominions Bernardus Stadegaard22 j. en 6. m. VeBILINCÜ TAN TASTE ROEDEKEN 19 Maart. Door den Notaris H. J. DE LANGE. Het IVieringerwuarder Veerhuis, N.z. Luttik-Oudorp. C 484. Strijkgeld 25, J. Knaap f 2285, Niet verhoogd. Door den Notaris J. BAKKES SCHUT. 1. Huis, N.z. Oudegracht, D 504. Strijkgeld 8, G.Jansen f 850, Niet verhoogd. 2. Pakhuis, St. JacobstraatC 66. Strijkgeld f 3, J. van Twisk 120, Verhoogd door B. H. Ebbelaar met 75, Door den Notaris H. J. DE LANGE. Koekbakkerij en Pakhuis, Huigbrouwersteeg en Laat. Str. f 35, J. Dekkerf 3350, - (Afslag 26 Maart).

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2