kn£r«r"S'o. r tB&JSSZSJB. 2H«itHktfocrigtctu c. s. &t*b0 flicuwö. gemeenteraad. 3 ï'Srt.TK, betreffende den aanleg van'emi straatweg door den Heer Hugo Waard, benevens het daartoe betrekkelijk rapport van de commissie ad hoe. died en beveiligd worden, zullen landbouwers en kooplieden onze markten 'bij voorkeur bezoeken. Daarvoor moet, ge werkt en geijverd worden en zijn eens die voorwaarden vervulddan kan liet niet missenof het eigenbelang der ondernemers van den Westfrieschen spoorweg moet hen aan sporen eene stad als de onze aan hunne lijn te verbinden. Ik zal gaarne van U vernemen, wat gij daartoe noodig oordeeltmaar vooraf zou ik toch wel iets meer van liet spoor-plan zelf willen weten. En kan het in het vervolg zoo zegenrijk werken als gij verwacht, dan verdient liet inderdaad meer gekend en besproken te worden. Als eenige stadgenooten Stuart verzochten het eens in het openbaar te ontwikkelen Dan zoudt gij hem zeker gaan hooren en hij U meer en beter dan ikhet vermag, overtuigen van het nut en de uitvoerbaarheid zijner plannen. De aangevangen werkzaamheden voor den onderbouw van de spoorwegbrug bij deze stad, lokken reeds talrijke wandelaars daar heen en het aantal nieuwsgierigen zal voorzeker aan- o-roeijennaarmate het werk in belangrijkheid wint. Aan menige nuttige les zal het den beschouwers met ontbreken; nu reeds 'heeft de gebruikt wordende machinerie om te baggeren veler bewondering gewekt. Met vier menschen en zonder te groote inspanning zoo geregeld zoo veel en zoo vaste specie uit de diepte optehalen, Inderdaad liet mag onze verwondering gaande maken, en ons leeren wat soms de meest eenvoudige werktuigen vermogen Aan ongegronde aanmerkingen zal het echter niet ontbre ken. Het hedenkelijk hoofdschudden over de spoorwegen en de meest ongegronde becijferingen van wat zij zullen kosten en hoe weinig ze zullen opleveren aan geld en vertier, zullen niet worden gemist. Toeu de Haarlemmermeer werd droog gemaaktwat was er niet een tal van bezwaren, maar toen de verkoopen der gronden eenige jaren later, wel aan sommige personen verlies hadden opgeleverd, maar het Rijk schier geheel was schade loos gesteld begon men reeds anders te oordeelen en zoo de. bezorgden van'vroeger thans de Haarlemmermeer bezoeken, ze komen opgetogen van bewondering terug. Zoo zal het ook vermoedelijk met de Staats-Spoorwegen gaan. Wie kennis heeft genomen van het wetsontwerp op de exploitatie eu de toelichtende stukken, door de Regering daarbij overgelegd, en niet geheel vreemdeling in de geschie denis 'der spoorwegen isbegint al eenige morgenschemering aan den voor anderen nog zoo duisteren hemel te zien. Bij beschouwingen omtrent spoorwegen heeft men als een heid' de kilometer (mijl van 1000 el ongeveer tien minuten gaans) aangenomen. De Regering meent te mogen stellendat onze Staats- Spoorwegen door een gerekend, in aanleg per kilometer zullen kosten 105000: eene som, voor sommige lijnen met belang rijke kunstwerken te laag, voor anderen paeerdan voldoende en ongeveer overeenkomende met wat de ervaring reeds als maatstaf heeft aangegeven. Yan dat aanzienlijk cijfer, zou men vermoedenis het ver krijgen van renten, veel meer nog van winst wel onmogelijk, vooral als men nagaat wat aan materieel, onderhoud en be diening bij zulke kolossale werken moet worden besteed toch bedriegt, men zich. De Regering wensebt de Staats-Spoorwegen (behalve de Noord-Bollandsche lijn die nader een onderwerp van regeling zal uitmaken) te verpachtenwaartoe haar reeds aanzoeken zijn gedaan, die tot het. tegenwoordig plan geleid hebben; in groote trekken hierop nederkomende: De spoorwegen blijven het eigendom van den Staat, doolt worden door den pachter geheel als zijn eigendom beheerd en onderhouden, behalve de bijzonder groote bruggen, die door ijsgang zouden kunnen lijden en het voorvallen van sommige zeer nadeelige gebeurtenissendie voor rekening van den Staat blijven. Het materieel, tot bediening van den weg benoodigdbehoort den pachter, doch kan na 20 of 30 jaar door den Staat tegen vergoeding worden genaast. De pachter ontvangt van hetgeen de spoorwegen opbrengen een zeker aantal pereenten, ter'bestrijding der kosten van exploitatie; van hetgeen daarna overblijft en dus (zoo (nen de rente van bet eenmaal uitgegeven kapitaal tot aanleg eens niet iu re kening brengt) als zuivere winst kan worden aangemerkt, ontvangt de'pachter een vijfde en komen vier vijfde gedeelten ten voordeele van 's Rijks schatkist. De winst, van den pachter is dus gelegen in hetgeen de bediening hem minder kost dan de hem daarvoor toegekende percenten en in bet een vijfde der zoivere opbrengst, ter wijl de Staat, bij gunstige uitkomsten, in het vier vijfde dier opbrengst de renten van het kapitaal van aanleg moet terug vinden. Zoodanige regeling zou tot slechte bediening en onderhoud of hooge vrachten voeren maar het wetsontwerp bevat de „noodige bepalingen om daartegen te waken. Uit de toege kende^ percenten voor exploitatie moet een fonds tot onder houd worden gevormd, terwijl het getal treinen en tarieven, behoorlijk wordt geregeld en aan den pachterom hem op- tewekkeu tot goed en goedkoop vervoer van koopmansgoed, 70 °/0 wordt 'uitgekeerd van de bruto opbrengsten van ge- heele°goederen treinen die hij tegen eene vracht van minder dan 2 Centen per 1000 pond per kilometer vervoert! Dat het niet onmogelijk, ja zelfs vermoedelijk mag geacht wordendat 's Lands schatkist, eerlang eene goede rente zal ontvangen is gemakkelijk nategaan. Bij de berekeningen heeft men de spoorwegen in Holland, Belgie en Duitschland allen bijeen genomen, die thans door elkaar 's jaars ruim 15000,per kilometer opleveren terwijl de kosten van exploitatie gemiddeld iets minder dan de helft van die som bedragen. Onze spoorwegen zullen in onze waterwegen voor het goederenvervoer belangrijke con- curenten hebben eu dus vermoedelijk een lager cijfer aan geven. maar, als men nagaat, dat het eerst geopend gedeelte van de Hollandsche spoorwegmaatschappij het 1" jaar /'8890. en dat van de Rhiju spoorwegmaatschappij 8G50,— ople verde terwijl die lijnen toen nog in volsiagene afzondering verkeerden en dus vervoer van goederen onmogelijkwas en dat in het buitenland vele lijnen in ongunstige rigting zijn aangelegd dan mogen wij de gegronde hoop voeden, dat in ons nijver, bevolkt en handeldrijvend land eene spoe- dige opbrengst van 10000,a f 11000,mag worden gehoopt. Mogt dat geschieden dan inderdaad is de aanleg van de Staatsspoorwegen een niet te waarderen weldaad Aangelegd 'in een tijd van schier algemeene verslagenheid en stilstand, geeft het verwerken in een tiental jaren van ongeveer honderd dertig millioen guldensbij ons aan alle inderdaad nijvere handen een ruim stuk broodsterwijl in Engeland de openbare ellende der katoenwerkers door ontzettende offers van liefdadigheid slechts gedeeltelijk wordt, gelenigd, en in Frankrijk het verborgen gehouden gebrek der fabrieksteden kunstmatig door zedelijkheid en rijkdom verdervende feesten als met een' gouden mantel moet wor- den bedekt. Is de aanleg reeds een zegen en geeft zij velen brood, hoeveel nuttigheid en vertier, hoeveel middelen van bestaan, hoeveel beschaving zal de exploitatie niet aanbrengenen boven dat alles wat heerlijke vruchten voor 's Lands schat kist, "Wordt het aangegeven cijfer bereikt dan ontvangt de schatkist volgens de toelichtingen der Regering zuiver 4 der uitgeschoten gelden eu wordt dus hetzelfde voordeel uei uxL^cauiiuvoii. kwxavh vu verkregen, dat bij delging van 's Rijks schuld minder aan rente zou moeten worden betaald! In stede van de verminderde schuld heeft men dan een vermeerderd kapitaal eu daardoor bronnen van welvaart in liet leven geroepen die ons, bij het aanwenden van alle krachten, van lieverlede zullen maken, niet alleen onafhankelijk van de immer zoo twijfelachtige en volgens vele ongeoorloofde koloniale batenmaar ookvoor volledige handelsvrijheid rijp en onbevreesd voor de concu- renten van andere natiën op eigen en koloniaal gebied. De geachte schrijverdie m de voorgaande Alkmaarsche Courant zijne klagt uit omtrent het te klein bezoekhetwelk de Eransche kicartetzangers hier ten deel viel, beoordeelt, onzes inziensde Alkmaarders verkeerd wanneer hij hun kunstzin ontzegt. Wij hebben meermalen Alkmaar verdedigd, wanneer er van ontwikkeling sprake was en dan ondervonden wijdat het gerust eene vergelijking met anderen zelfs grootere plaatsen kon doorstaan. Wanneer men toch bekend is met de vele hier bestaande ver eenigingen, die wetenschap of kunst ten onderwerp kozen; wau- neer'men daarbij weet, dat die vereenigingen bijkans uitsluitend bestaan door de klasse waartoe de neringdoenden behooren; wanneer men weet. hoe de concerten zijDdie door Apollo en Arion gegeven en door honderden bezocht worden dat daar nevens nog eene zangverecniging, het natuurkundig gezelschap, het V. IV. en eene teekenvcrecniging bloeijendat een weten schappelijk leesgezelschap veertig leden telt en men bekend is met wat rederijkers ons ten gehoore brengen dat werken als de scheppingde jaargetijdenenz. enz., zonder hulp van elders, hier voldoende kumien worden uitgevoerd; dan kan men niet zeggendat in Alkmaar kunstzin ontbreekt ot dat hoofd en hart aan de maag worden opgeofferd. Het möse waar zijn, dat hier veel koekbakkerijen bestaan, maar of zij bloeijen nemen wij de vrijheid van te betwijfelen en daarbij wie zijn de koekconsumenten doch wij blijven liever bij liet onderwerp kunst en daar de kunstenaren zich niet bij de anderen achtergesteld achten zullen wij ook niet voor hen klagenwjj willen in dit opzigt, met hen tevreden zijn. De Alkmaarsche Courant wordt ook buiten onze stad ge lezen en liet zoude ons leed doen, wanneer men ons beoor deelde naar hetgeen H. van ons zeide; daarom noemden wij bovenstaande fe'iten en protestereu tegen diens oordeelvelling. Maar, zoo als wij boven zeiden, al die vereenigingen bestaan door eene klasse en daar wij ons slechts in die klassebewegen, kunnen wij ook slechts over die klasse onze bevinding geven. Hoe het in de hoogere kringen met kunstzin en ontwikkeling van hoofd en hart gesteld iswij weten het niet en hopen, dat wij daaromtrent een even gunstig getuigenis van een deskundige mogen vernemen als wij van onze klasse kunnen overleggen. J- V. Alkmaar 23 Maart. Aangevoerd 36 Kalveren 40 a 90. 13 Schapen 22, 17 '.vette Varkens 40 a 50 ets. het NB. 4 magere dito 11 a 13. 27 Maart. Kleine Kaas/28,25, Middelbare dito 34 Commissie dito f 31,50. laagste prijs 10. aangevoerd 5V stapels, wegende 10258 NP. 28 Mrt. Aangevoerd 1 Paard, 2 Koeijen ƒ100, 465 Scha pen 8 a 20, 6 Lammeren 5, 150 magere Varkens 14 a 20, 121 Biggen 4 a 7, nucht. Kalveren f 3 a 4, Boter per kop 60 a 70 ets. Enkhuizen 25 Maart. Tarwe 9,25, Rogge f 7,50 a 7.75 Gerst 5 a 5,50, Haver 4,50 a 5, Paardenboonen 6,751* 7,26, bruine dito ƒ8,75 a 9,25, groene Erwten 9 a 10, graauwe dito J 8, 9,50 a 10. vale dito 7.50 a 8, witte dito f 7 a 8, 75 mud Mosterdzaad, op monster verkocht a ^,5U, Kippeneijeren f 2, Eenden dito f 2,75 per 100. Hoorn 23 Maart. Aangevoerd 18 Kalveren en 5 Varkens. 26 Maart. Kleine Kaas t 28, aangevoerd 9 stapels, we gende 1802 N.P. SEn 28 Maart. Gerst 6,50, Haver ƒ4.75, bruine boonen 8,50, graauwe Erwten J 9, vale dito ƒ7,50, witte dito\f 8, aan gevoerd 151 mud. Op monster verkocht; 34 mud Mosterd zaad a 22,50, en 19 mud Karweizaad a f15.8 laar- den 55 a 165 25 Kalveren 3 a 8,50 70 Schapen 8 a 23, 75 Varkens 8,50 a 23, 5 Zeugen ,16 a 41, 19 j Big- gen /4a 7,50, 73 Kippen ƒ0,50 a 1,05, 14500 Kippeneijeren 2,20 a 2,40, 5300 Eenden dito f 2,40 a 2,45, 2850 koppen Boter 50 a 58 ets. per kop, 125 mud Aardappelen 1,40 a - per mud, 25 manden Appelen/2,30 a 2,50 per mand. Medemblik 25 Maart. Boter 1 per NP., Kippeneijeren f 2, Eenden dito 2,40 per 100. Furmerende 24 Maart. Aangevoerd 126 Runderen10 Paar den 70 vette Kalveren 70 tol 90 ets. per N.P., 187 nucht. dito 3 a 7, 19 vette Varkens van 40 tot 51 cts.per JN.l 62 magere dito ƒ12 tot 19, 251 Biggen /5 a 8, 616 Scha pen, Boter a 0,90 a 1 per N.P. kleine Kaas28, aange voerd 15 stapels, Kipeijeren/2,40, Eenden dito/2,45 per 100. Schagen 26 Mrt. Aangevoerd 5 Paarden 30 a 1201, 8 magere Koeijen 80 a 110, volte dito 130 a 180, 6 Ka l koenen ƒ70 a 110, 32 nuchtere Kalveren f 2,50 a 4.50, 362 Schapen overhouders f 16 a 264 Bokken en Geiten 2 a 2,50, 19 magere Varkens 8 a 16, 3 Zeugen 20 a a 30, 53 Biggen 5 a 7, Konijnen 25 a 5, Kippen 50 a 100. Eenden 40 a 80 ets., Duiven 15 a 25 Boter 75 ets. per kop of f 1 per N.P., Kaas 25 a 40 ets. perN.P., 9000 Kippen eijeren 2,25 a 2,30 en 6000 Eenden dito 2,35 per 100 stuks. Schiedam 27 Maart. Moutwijn 13. Jenever 18,50. Zaandam 26 Maart. Raapk. 78 a 82, Lijnk. ƒ10 a 13,75. Londen 23 Maart. Aangevoerd 4290 Runderen, 19640 Scha pen 116 Kalveren en 260 Varkens. Beste soorten 5., b. 6.8 en 4.10. Waarde HJ Met belangstelling las ik uw schrijven inde Alkm. Courant van den 22 dezer, naar aanleiding van het concert der Tou- louser zangers. Ik acht den man hoogdieal treedt hij op met gefronsd gelaat en de wan in de hand als de boetpiofeet, uit het reine beginsel van liefde voor het sehoone en goede het volk poogt te besehaven en te veredelen. Toch, ondanks uw ernstig woord en mijn leedgevoel over uwe don kere schets eener stadmij zoo dierbaarmoest ik glimlag- chen bij de woorden: //Deux diners etc.! Doch spreken wij niet meer van deze zaak, mijn doel is immers Alkmaars naam zoo mogelijk een weinig bij u te reveleren. Het komt mij voor, dat gij, door uwe warme liefde voor de kunst misleid, wat veel eischend en onbillijk in uw oordeel zijt geworden voor velen, die door gewigtiger beletselen dan diners verhinderd, o-aarne het concert hadden bijgewoond. Denk slechts om een paar voorbeelden te noemen, aan de vergaderingen van het Genootschap Nemo Solus Satis Sapit en de philantropische vereeniging; Tot bestrijding van den sterken drank. In de laatstgenoemde vergadering waren slechts vijftig personen. Iu eene plaats waar ruim 9000 volgers wonen v.an Hem die gezegd heeft: //zonder zelfverloochening kunt gij mijnen discipel 'niet zijn," slechts zoo weinigen die zieh verbinden willen tot den strijd tegen den grootsten vijand van volks o-eluk en volks welvaart! Zie, dat verbaast en bedroeft mij vaakdat zoo vele voorstanders van wat edel isgoed is en wel luidt, niet krachtige,! medehelpen om dien valschen vriend uit gezellige kringen en huisgezinnen te weren; waar hij zoo vaak den boventoon heeft en de harmonie verstoort en door wien niet alleen de kunst soms om brood maar ook de kunstenaar bijna zonder kleed loopt. Van dit standpunt stem ik van haute met u in//Tenzij zulk een plaats krach- ti<* opstaze heeft geen toekomst meer." Want waar zulke Elfen zingen Daar is 't met kunstzin uit Waar zulke Elfen springen Daar groeijen gras noch spruit! LI Maandagavond is eene bejaarde vrouw, op het Men- niste hofje wonende, door het in brand geraken barer k ee deren omgekomen. De buren, die op haar hulpgeroep toe snelden en de vlammen bluschtenzagen haar weldra aan hare wonden bezwijken. Ook Ds. Brouwer heeft voor het beroep der Doopsgez. gemeente alhier bedankt. Naar wij nader vernemen zullen van de 12 jongelieden waarvan in dit blad van 22 dezer melding gemaakt werd en dus ook van de 7 waarvoor door rondgaande lijsten gaven worden gevraagdtweeeen jongeling en een meisje te dezer stede hunne opvoeding genieten en ten huize van e^ meezaten worden verpleegd.- Uit twee door ons gelezen brieven van den on, des geloofswille te Granada gevangenen Manuel Matauoros blijkt, dat een d.er tvvee jongehedeu d.o thans reeds herwaarts op reis zullen zijnde eigen broeder van gen!. Matamoros is. Aanstaanden Woensdagavond, ten half acht ure precies, er in de zaal Harmonicavan den heer F. A II waven, alhierop verlangen van eenige ^et^o'ord- snroken worden over de vergraving van het Noora Hollandsch kanaal nabij de Hollandsche Puinm ver band met de verbeteringen die hieruit voor ons marktwezen welzijn van de stad Alkmaar ter harte gaat, kan deze vei handeling kosteloos bijwonen en wordt daar zelfs dringend toe uitgenoodigd Zitting van den 25 Maart 1863, No. 5. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 11 leden Afwezig de Heeren Mr. P. A. de LangeMr. J. E. Nu- hout v. I. Veen, H. van Berg, uit Loofde van ziekte, Mr. W. v. d. Kaag. Na de opening der vergadering door den Voorzitter worden 1 De notulen der vorige vergadering van 25 Üebruanj en van 18 Maart 1.1., gelezen en goedgekeurd. 2 Eene^missive van RH, Ged. Staten, ten geleide van de magtiging tot uitbetaling uit de po^t van onvoomene de openbare Scholen en van 62,50ivoor nog ve^ldigd wachtgeld aan de Erven van wijlen den Heel B. Groenevelt. I

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 3