y.wi.ï»K v 3tujczotibcn Stukken. Slabs iHcmus. waarin de verbetering der financiën niet aan Fouldmaar aan de instellingen van liet Keizerrijk worden toegeschreven. Fould heeft daarop zijn ontslag verlangd dat nieten ver volgens ook Magnevan wien het wel is aangenomen even wel met benoeming tot lid van den geheimen raad. UKIEKKIVLA*». De Nationale Vergadering heeft den 30 met eenparige stemmenden prins van Holstein tot Koning verkozen on- d< r den naam van George I. 1T4LIK. De Gedeputeerden hebben met eene groote meerderheid liet voorstel der commissie tot verzending der adressen be treffende Polen aan de regering goedgekeurd. Mede hebben zij den 19 de verkiezing van pater Passaglia tot Afgevaar digde bekrachtigdnadat deze zijn ontslag genomen had als hoogleeraar, omdat, het veroorloofd aantal leden-professoren reeds bereikt is. De genl. hamarmora is zich persooulijk aan het hoofd gaan plaatsen der espeditiën tegen de rooverbenden. Als buitengewone maatregel zijn de landlieden gelast zich in hunne woningen optesluiteu en geen vee of levensmiddelen te vervoeren, op straffe van als medepligtigen der roovers behandeld te worden. Te Napels heeft een gevecht plaats gehad tusschen de pompiers en gensdarmeswaarbij 10 dood in zijn gevallen. OOMTEIVE&B.JH Den 21 bevonden zich te Krakau 3000 Poolsche vlugte- lingen, meestal welgestelde lieden, die hunne verteeringeu in zilveren roebels of in fransch goud betaalden. Bij het begraven van een oostenrijkschen infanterist aldaar, die op de Gallieisehe grenzen door Russische kozakken ver moord was heeft eene rustige maar indrukwekkende demon stratie plaats gehad. Lungiewicz en de tot zijne omgeving behoorende personen zijn van Krakau overgebragt naar Brünnwaar hij zich op zijn ecrewoord van niet te zullen ontvlugten vrij mag bewegen. Den 25 zijn 450 poolsche geïuterneerden te Olmutz aan- eebragt. K!«ibl\!) Polen. De ondergang van het corps van Langiewicz moet vooral toegeschreven worden aan de oneenigheid der aan voerders gevoed door den invloed van Microslawski De opstandelingen in Plock en Augnstowo hebben eene bezending van 1000 miniégeweren ontvangen. Te Warschau zijn 2 spionnen op straat vermoord geworden. 1000 Insurgenten hebben zich in de bergen van Swien tykrzyz op nieuw georganiseerd en bij Kielce vertoond. MicklenkesKochowski en andere hoofden hebben weder talrijke beuden bijeengebragt, die, even als Lclewel in een gevecht, ten zuiden van Zamosc voordeelen op de Russen hebben behaald. In het palatinaat, van Sandomir hebben zich deseelijks nieuwe benden vertoond. 1500 Insurgenten daarentegen zijn bij Muisszen uiteenne- gaau omdat verdere tegenstand doelloos zoude zijn. Ook heeft, het revolutionair comité te Warschau zijne agenten last gegeven, de aanwerving van manschappen té staken en aan de opstandelingen om allerwege de wapenen neder te leggen. PItlfISMK.V Mm den 14 tot, den 24 zijn te Berlijn 15 dagbladen in beslag en 11 drukpersprocessen in behandeling genomen. De minister t>. Bismarck oordeelt, dat de 3 Noordsclie mogendheden zich tegenover Polen niet aan het beginsel van non-interventie kunnen houden omdat de beweging zich uit breidt in alle landen tot liet voormalig koningrijk behoorende. De heer v. Sybel heeft bij liet Iluis der Afgevaardigden eene drievoudige interpellatie ingediend, vragende; wat kost de hyeenlrekki'ig van troepen aan de poolsche grenzen, waaruit worden die kosten bestreden en waarom worden daarover geene voorstellen aan de Vertegenwoordiging ge daan? De voorz. minister heeft daarop den 31 in het Huis verklaarddat de onkosten nog niet te overzienmaar tot nog toe uit de "oorhanden militaire middelen bestreden zijn, zonder dat het nog bekend isof de omstandigheden een buitengewoon crcdiet zullen noodig maken. Den 29. toen in den kon. schouwburg, in tegenwoordigheid van den Koning, den Kroonprins en de Kroonprinses, bij de opvoering vau het stuk de geheime agentdoor den daarin voorkomenden jongen vorst aan zijne moeder gevraagd werd, om haar ouden minister te ontslaan en zich te omgeven door staatslieden die het vertrouwen des volks bezaten", brak de aanwezige menigte in daverende toejuichingen los. TT Si BS e enk; SS BI STATES. Bij de Yazoo-rivier, welke bij Vicksburg in de Mississipi valt. is een belangrijke veldslag geleverdwaarbij de fede ralisten 7000 gevangenen en 8 transportschepen hebben ver- meesterddaarna van Yazoo Pass tot Greenwood doorge drongen, zijn zij door eene sterke batterij tegen gehoude"i en, met eenig verlies 3 mijlen ver teruggetrokken. Den 14 deed hunne scheepmagt onder 'Farragut een aan val op Port-Hudson welke met groot verlies werd afgesla gen; liet stoomschip Mississipi werd door de grenateu dei- separatisten verbrand en het admiraalschip moest zwaar be schadigd naar Baton-rouge terugkeeren. In het Congres der separatisten is voorgesteld met, eiken Staat die zulks verlangt een afzonderlijken vrede te sluiten, onder beding van de erkenning der onafhankelijkheid. De Wetgevende Vergadering van Nieuw-Jerséy heeft zich met eene groote meerderheid voor vredelievende maatregelen verklaard. Het bombardement van Galveston is niet geslaagd zoodat do federale vloot zich heeft verwijderd. NaarOhio zijn troepen gezonden om de desertie tegen te gaan. Den 27 is te Stokholm ter eere van den daar aanwezigen, te Parijs wonenden poolscheu prins Czartoriskieen groot, staatkundig feest gegeven waarbij onder warme toejuiching feestdronken op Polen zijn ingesteld en het poolsche volks" lied is aangeheven. De heer Stahl r. Holstein had in den Rijksdag reeds voor gesteld dat Zweden zou overgaan tot dadelijken bijstond der Polen. Ba.\\K\EA\ö. De schade door den brand veroorzaakt aan het gebouw der teeken-akademie te 's Hage beloopt/ 3000 en aan het mobilairdat voor f 40000 verzekerd was28000. De Haagsche Brandassurantie had deze ingeschreven post weder- verzekerd bij den agent der maatschappij de Phoenixdoch het bestuur daarvan weigert die verzekering te erkennen. De 2* Kamer heeft den 28 Maart verworpenmet 35 tegen 20 st., de subsidie aan de Holl. Spoorweg-maatschappij en eenparig goedgekeurd de wijziging van den accijns op liet buitenl. gedestilleerd, met tie daarop bel rekkelijke wij- ziging in het handelsverdrag van 1840 met Frankrijk, alsmede de wet tot voorziening in eene verevening door de Rekenkamer. De minister van biuuenl. zaken heeft den 31, in het locaal der B' Kamerop plegtige wijze uitreiking gedaan van de bekrooningen op de wereldtentoonstelling te Londen aan Nederl. industriëlen toegekend. Prins Fredenk heeft zich bereid verklaard de hoofdcom missie voor de oprigtiug van een gedenkteeken voor 1813 aautevullen met 13 leden, uit Amsterdam, Rotterdam en de provinciale hoofdsteden. De commissien te 's Hage Rot terdam Arnhem en Groningen hebben zich niet dan op toezegging of in de verwachting daarvanof onder voor behoud geconstitueerd. J. v. A.. vader van het Geref. weeshuis te Koog a. d. Zaan is gevankelijk naar Haarlem gebragt, wegens onzedelijke handelingen in dat gesticht, gepleegd. Men verzekertdat de inschrijvingen voor de doorgraving van Holland, den 30 en 31 te Amsterdam geschied, ruim 7 millioeu hebben opgeleverdzij zijn door de maatschappij aanvaard. De Koning heeft zijne gedane inschrijving ver dubbeld en den burgemeester berigt, dat hij zijn voorgenomen bezoek van de hoofdstad zal uitstellentot dat meerdere blijken van deelneming in de nationale onderneming der doorgraving gegeven zijn. Den 1 April is te 's Hage besteed het bouwen van een steenen kustlichttoren op Texel aan A. Seret te Siiedrecht, voor f 64,473, en den 2, door de commissie voor de Staats spoorwegen, het maken van eene buitenhaven en havendammen aan den zuidelijken mond van het kanaal door Zuid-Beveland, aan J. v. Haaftente Siiedrechtvoor 2S7,000. Aan den Heer J. U. "Gij zegt: »Ik beu rijk en verrijkt, en heb geens dings //gebrek. 't Overige van dat woord is genoegzaam be kend. Maar evenzeer, dut niet de hoeveelheid slechts de hoedanigheid van 't, geen in eenige plaats in 't belang van kunst, en wetenschap geschiedt tot eersten en voornaamsten maatstaf mag strekken van '1 geen ze op 't gebied der cul tuur beduidt. Niet »wat?" -oneindig minder"hoeveel?" uitsluitend: - wat goeds wordt, daar verrigt is de vraag op wier juiste en eerlijke beantwoording 't hierbij vóór alle dingen aankomt. Berst daarna wordt de andere van belang: »Eu hoeveel van dat goede -- Eén enkel voorbeeld slechts uit al het door u opgenoemde! Één: omdat hetgeen dien aangaande valt op te merken zoo ligt op het andere kan worden overgebragt. 't Beteekent luttel te kunnen zeagen: "lil Alkmaar zijn zonder hulp van buiten Hagdns Schóp fnng en Jahreszeiten ten gehoore gebragt.." De vraag is eenvoudig: »Of ze zijn uitgevoerd op een wijze die allezins lof verdient?" Want beter is 't, een klein werk onberis pelijk voor te dragen, dan, aangrijpend wat de krachten te boven gaat, zich te vergrijpen aan het groote. Liefde voor de stad uwer inwoning drijft u. Geen wel denkende die 't. niet, in u achten zal. Maar de liefde schuwt alle vooringenomenheid. Zij wil bloei en vooruitgang van 't geen ze bemint. En aangezien nu eenmaal alleen waar heid en moed om toestanden te peilen en de slotsommen des onderzoeks eerlijk uit te spreken die beiden bevorderen kunnen, toont diegene 't meest zich Alkmaars vriend die onpartijdig gispt, wat in Alkmaar gispenswaardig is. "Een vriend die mij mijn feilen toont, gestreng berispt en nooit verschoontis mede een dier woorden dievelen bekend wel door geen nadenkende zullen weersproken worden. Bescheidenheid tegenover den uitgever dezer courant, ver biedt een breeder uitwerking van't bovenaangestipte. 't, Ware misbruik maken van zijne welwillendheid over zijne kolom men te beschikken tot het voeren van een lang voortgezet twistgeding. Vandaar 't schetsmatige van 't. bovenstaande. Vandaar ook dat. zelfs bij eventueel antwoord uwerzijds, dit over deze zaak mijn laatste woord zal moeten wezen IL Nadat reeds 8 dagen vroeger een ijverig stadgenootop zijne wijzevoor een talrijk gehoorzijne denkbeelden had ontwikkeld, over hetgeen Alkmaar, bij de voltooijing van het spoorwegnet en andere wenschelijke hulpmiddelen, wor den kan had op nieuwop den 1 dezerten gevolge eener in dit blad geplaatste uitnoodigingeene vereeniging van stadgenooten van allé rangen en standen en nog taf- rijker dan de vorige, plaats, voor welke de heer Cohen Stuurt optrad, tot uiteenzetting zijner plannen, ter bevordering van den bloei onzer stad. Hij deed dit met al de kracht welke welsprekenheid en warme overtuiging kunnen verleenen. Hetgeen hij in het belang der bevolking verlangde tot, stand te zien gebragtwas geheel afhankelijk van de vervulling van het door het gemeentebestuur en de kamer van koop handel aan de hooge regering gerigte en door de Amster- damsche kamer ondersteunde verzoek, om het jaagpad lungs het, te vergraven gedeelte van het Kanaal te brengen aan de oostzijde daarvanen alzoo dc wisselplaats voor de eerst oostelijk en later westelijk te trekken jaagpaarden te ver plaatsen van de Erieseiie poort tot beuoorden de nieuwe spoorwegbrug. Hij trachtte dus zijne hoorders ten zeerste van het wenschelijke dezer verandering te doordringen en hen aantesporenook van hunnen kant,, daarvoor zooveel mogelijk in de bres te springen. Slaagde deze poging, dan bestond er geen beletsel, om het aflesnijden en uitnemend tot haven geschikte Kauaalpand voor eene door het wes telijk jaagpad gedreigde, geheele of gedeeltelijke afsluit ing te vrijwaren en alzoo eene openein- en uitvaart voor de nieuwe haven te bekomen, en zou tevens de gelegenheid ontstaan, om de vaartuigen, welke nu hunne voor Alkmaar bestemde lading aan de overzijde van het Kanaal in vletten enz. moeten overladen, eene geschikte losplaats, onmiddelijk aan de stad, te verschaffen. Daartoe zou dan de hooge walnoch ter afweering van het water nocli ter verdediging tegen vijandelijk geweld meer noodig, geslegt en het daarnevens liggende slootje gedempt en dat alles in eene uitgestrekte Kanaalkade herschapen moeten worden. Was zulks gesellied, dan moesten bestuur en burgerij de handen ineen s;aanom het marktwezende hoofdbron van de welvaart der bevolking, ten hoogsten trap te verheffen en de daarvoor zoo gunstige ligging onzer gemeente op alle mogelijk!* wijzen te benuttigen. Konde daartoe de aanleg van harde wegen door den Heer-Hugo-Waard en de Nollen strekken, nog meer heil verwachtte de spreker van de uit breiding en verbetering der binnen de stad voor den verkoop dei landbouwproducten bestaande marktplaatsen en de der waarts leidende straten en grachten, indien die verbeteringen tot stand gebragt werden zgoedzóó doelmatig en zóó schoon, dat zij nergens elders werden overtroffen, ten einde alle opcenhoopnig vau handelaars en koopwaren te voorkomen en de gelegenheid te geven de producten ruimveilig en gemakkelijk ter verkoop ten toon te stellen. Hij oordeelde alzoo noodzakelijkde vergrootiug en overdekking der kaas markt liet bouwen eener overdekte graanmarkt op het ter rein der gesloopte infirmerie en het inrigten der Paarden markt, vergroot door afbreking der overtollige kazerne enz., tot eene veemarkt. De Kanaalkade zou de natuurlijke eu ruime toegang worden tot, al deze inrigtingeu, wat de kaas markt betreft door bet vervangen van de Bokkesluis eu de biug bij de Peperstraat, door basculerende bruggen, t,er na dering van liet Waagplein door schepen met staande masten, door het, opruimen der loodsen aau de Pieterstraat, en door liet, verlengen der Achterstraat tot aan die Kade. De door de Friese he poort ingevoerde massa vee zou daarlau^s naar de nieuwe veemarkt vervoerden het verkochte nabij deTexel- sche poort in schepen geladen of over de afgegraven wor dende vest naar de Geesterpoort en het spoorwegstation geleid kunnen worden. Wat eindelijk de graanmarkt betreft, leeds aan het water van het Luttik-Oudorp gelegen, zou dit ook aau hare andere zijde eeuigsins liet gevafworden, indien het bestaande plan doorgingom het Kanaal van de Iliesche poort op den Omval te rigten, en alsdan de Kade tot de Bierkade doorgetrokken werd. Tot verdere volmakincr dezer werken waren noodig de afgraving van de Doelenkluft eu de kluften tusschen de Priesche poort cn den Achterweg en het verlengen der Lombardsteeg. De spreker ontveinsde zich de groote uitgaven niet aau de uitvoering dezer plannen verbonden, maar meende, dat zij voor bet vervolg rijke vruchten zouden dragen. Onze markten zouden heinde en verre bekend door \>erkoopers en koopers meer bezocht worden eu de toeneming van de waarde der perceelen g, legen aau de geprojecteerde markten en wegenof benoodigd voor het opslaan van de nu vaak met groote kosten elders gebragt en geborgen wordende koopwaren en voor de vestiging van vreemdelingenwas niet te berekenen. Bovendien kwam het vooral op het willen aan. Den gemeenteraad wien het niet dan aangenaam kan zijn met de krachtig en duidelijk uitgesproken wil en de behoeften der ingezetenen bekend te wor.leuwas het toe vertrouwd en hij bezat daartoe de magt zioli de noo- dige middelen te verschaffen. Men moest dus beginnen met de vorming van een goed plan de spreker gaf het zijne voor beter en om daartoe te geraken vond hij het uit schrijven van een prijsvraag het beste middel, niet zoodanig dat middelmatige talenten daaraan hunne krachten waadden om iets middelmatigs voort te brengen, maar onder uitioving eener belooning, welke de eerste bouwmeesters kon bewegen tot bet. scheppen van een ontwerp, dat aan alle vereischten voldeed. Voor ieder toegankelijke vergaderingen, maar spe ciaal belegd voor en bezocht door belanghebbenden bij de 3 verschillende soorten van markten zouden, door bespreking van de verschillende behoeften daarvankrachtig kunnen bijdragen tot het verspreiden van meer licht over deze onder werpen en tot eene juiste redactie der prijsvraag. De doorgraving van Holland op zijn smalst, voor sommige Alkmaarders een schrikbeeld, als zoude die onderneming ongunstige gevolgen voor onze gemeente hebben, werd door den spreker van, eene ganseh andere zijde beschouwd. De hoofdstad, nog meer dan voorheen van het rijke en vruchtbare Noord-Holland afgesnedenzou de behoefte gevoelen aan een voorpost, een brandpunt, waar de producten van dat gewest te zanten vloeiden en van waar ztj op gemakkelijke wijze derwaarts konden opgezonden worden. Évenzeer zou Alkmaar zoodanige stapelplaats worden voor den uitvoer naar buiten's lands, verbonden als het, was door liet Kanaal en den spoorweg met het Nieuwe Diep. Ten laatste bragt de spreker ook de geprojecteerde spoor verbinding met Friesland ter sprakewaaromtrent hij in staat was de warme belangstelling van den minister van binn. zaken te kunnen mededeelen. Bij de onzekerheid van het meest wenschelijke der aansluiting of te Alkmaar of te Wormerveer, was hem door zijne mede-aanvragers der con cessie opgedragen, te Zaandam eene vergadering te beleggen, ten einde zich te vergewissen van de gezindheid, de belang stelling en den ijver der Zaanlandsche bevolking voor die onderneming. Wat moest hij op die vergadering omtrent de belangstelling en de voornemens der Alkmaarders getuigen? Zou bij daar moeten verklaren, dat zij laauw en onverschillig waren of zou hij moeten verzekeren, dat zij vastelijk besloten hadden hunne stad tot de eerste en beste marktplaats van Nederland te verheffen en dus de Westfriesche locomotief te dwingen hunne veste aan te doen Hij hoopte het beste en was verzekerd het zijne gedaan te hebben voor het wel zijn zijner woonplaats, die hem iiefwas. De omstandigheden, waarvan voorspoed en achteruitgang afhangenliggen niet geheel in onze handmaar wel om van elke omstandigheid de voordeeligste partij te trekken, mits men het, ijzer smeedt als het heet is en de bakens verzet waar het tij verloopt mits men naauwlettend bedenkt wat, de tijden vorderen en de handen uitstrekt om te grijpen wat het fortuin ons biedt. Zulk een tijd was thans voor Alkmaar aangebroken en het lag aau de burgerij zich door anderente doen voorbijstreven, of zich door krachtigen wil en eendragtige zamenwerking een glansrijke toekomst te verzekeren. De schitterende improvisatie des sprekerswaarvan wij niet dan eene dorre ontleding hebben kunnen gevenwerij

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2