iiMQcroubca ^tu«Kcu. Biet «lksblad" en l®oIens figfcleig. ;-V s* I - enige franscRe vrijwilligers, Polen wilde binnendringen in hechtenis genomen. De stadhouder van Gallioie. graaf' Mensdorffis te Lem- berg op straat, door een in poolseh gewaad gekleed persoon, aangevallen en ter aarde geworpen. Langiewicz pogingen aangewend hebbende om te ontkomen, is van Tischnowitsch naar de vesting Josefstadt in Bohemeu overgebragt. De Landdag van Zevenbergen is tegen den 1 Julij op geroepen. Den 19 beeft de eerste godsdienstoefening plaats gehad dor te Innsbriick in Tyrol opgerigte protestantsche gemeente. De bevolking lag daarbij veel welwillendheid aan den dag, P5&UHSSKN. De administratie van het in 1862 te Berlijn opgerigte Na tionale Pondsheeft aan de in Pruissen verboden Sud-Deut- sehe Zeitung eene schadeloosstelling verleendgelijkstaande met het bedrag van alle pruissische abonnementen. De begrootingscommissie heeft weder besloten om even als in het vorige jaar, alle tot de legerorganisatie betrekking hebbende posten van het budget van oorlog te schrappen. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 27 de wet op de ministeriële verantwoordelijkheid met alg. st. op 6 na aan genomen. De heer v. SijLel heeft het voorstel gedaan de indiening cener credietwet te eischen voor de gedane buitengewone militaire uitgaven. Den 27 hebben 500 Russen, met zich voerende 15 zwaar gekwetsten en 100 paardende pruissische grenzen over schredenr.a den vorigen dag bij Jerzyce een scherp ge vecht geleverd te hebben aan een veel grootere magt van opstandelingen. Zij werden door de militaire overheden met veel onderscheiding ontvangen en op bevel van den Land raad van Posen ingekwartierd. In het paleis van graaf' Dzialinskilid van den Landdag en schoonbroeder van prms Czartoriskyte Posenis eene huiszoeking gedaan en een volledig plan eener revolutie, met de namen der daarin betrokken personen, gevonden Hij zelf had zich naar het kamp der opstandelingen bij Kalisch begeven. RllLAXD. Bij Keiz. ukase is in 7 aan de voormalige poolsche pro vinciën grenzende gouvernementen de algemeene landstorm opgeroepentot, een gezamelijk bedrag van 56000 man. In Volhynieen Podolie is de opstand op nieuw uitgebroken. Bij Myszkowaan den spoorweg van Warschau naar Weenenis wederom een gevecht geleverd. In het district Kalisch bevinden zich 3 insurgeulen-corp- senwaarbij 30 fransche officieren en in het district San- domir -1 corpsenonder bevel van Czachowski. C00 Vrijwilligers waaronder 100 ruiters, uit Kulen Thorn en andere plaatsen in Posen over de grenzen getogenom zich bij de Poolsche opstandelingen te voegenzijn door eene van Lipno komende Russische afdeelmg aangetast waarop de ruiters de vlugt namen en de overige met huune bagage zijn gevangen genomen. De Czas van Krakau meldtdat de russische huzaren van de garde, bij het, nazetten der opstandelingen, geslagen zijn en 300 dooden en gekwetsten verloren hebben. liet officiële blad van Lemberg daarentegen berigt, dat Modkouaki bij Zarski geslagen is en dat Leleicel bij Josefon door 2010 Russen omsingeld en geslagenen gekwetst met 120 man ontkomen is. Weder andere berigten meldendat Monkowski bij Olkusz eene al'deeling Russen heeft opgeligt dat Jesioranski met eene goed gewapende bende bij Tarnogrod staatdat in het Lubliusche weder eene bende van 200 wel gewapenden ver schenen is en dat de Russen den 25 te Warkabezuiden Warschaueen belangrijk verlies geleden hebben. Volgens een brief van den poolsciien zouaven-generaal Rochebrun, heeft hij, na de vlugt van Langiewicz, een onder houd met. Mieroslaicski gehadj en toen de overtuiging erlangd, dat met deze niets te beginnen is, aangezien hij meer eer zucht en hoogmoed dan vaderlandsliefde bezit. De processien te Warschau zijn, in weerwil van liet ver bod der regering, gehouden. Den aartsbisschop is daarop huisarrest aangezegd en de geestelijken die er bij tegenwoor dig waren zijn in hechtenis genomenmaar, op bevel uit Petersburg, weder ontslagen. De bisschop van Samogitie Wolonczewski is gevangen ge nomen. Eene te Slupee binnengerukte afdeeling van 1000 iusur- o-enten voerde 7 metalen kanonnen met zich en betaalde al hare verteeringen met nieuw geslagen poolseh geld. B i Ostrowo, niet ver van Kalisch, moet een gevecht heb ben plaats gehad waarbij de ïnsurgenten zijn verslagen en 100 gevangenen hebben verloren. Bij Koszyee zijn eenige russische infanteristen opgeligt. De genl. Berg verlangt de vervanging van de bejaarde burgerlijke ambtenaren door militairen. Bij Keiz. ukaze is bepaald, dat de lijfstraffen bij de bur gerlijke zaken, het'leger en de zeemagt slechts bij uitzonde ring zullen worden toegepast. VK It K EJV14» l> E STATES. De aanval op Charleston is den 7 begonnen door 4 van de 7 gepantserde schepen, welke een hevig vuur op de for ten Sumter en Moultrie geopend hebbenmaar zoo duchtig antwoord ontvingen, dat een daarvaii zich beschadigd moest verwijderen, 's Middags namen ook 8 monitors deel aan den strydmaar zagen zieh door een net van hindernissen opge houden zoodat zij aan een hevig kruisvuur der batterijen wareu blootgesteldwaardoor wederom een gepantserd sciiip moest afhouden een torenschip zöo werd gehavend dat het weldra zonken de overige ten laatstezwaar beschadigd den aanval moesten opgeven. In het fort, Sumter sneuvelde slechts 1 man en werden er niet meer dan 5 gekwetst. Ferragul heeft tusschen Vicksburg en Port-IIudson te Bayou-Sara de leeftogt der Separatisten vernield. Grant heeft de omstreken van Yieksburg verlaten, den kelijk om Roscncranz in Tenessee te ondersteunen of om in den Staat Missouri doortedriugen. 15000 Separatisten onder v. Dom hebben bij Franklin in 'l"fue3see de fede alen aangetastmaar zijn rnet verlies van 300 man teruggeslagen. pe federale troepen onder genl. Forster zijn te Washing ton in Noord-Carolina door eene Zuidelijke overmagt onder de genls. Hill en Feltigrew ingeslotenalle pogingen tot ontzet zijn vruchteloos gebleven. De Staatssecretaris Seward heeft den Amer. gezant Adams te Londen eene dépêche gezondenwaarin hij het britsche gouvernement verantwoordelijk stelt voor het in Engeland bouwen van kaperschepen. De President Davis heeft den 10 aan het Congres der Zuidelijke Confederatie medegedeeld, dat liet leger nog nim mer zoo krachtig en talrijk is geweest als thansweshalve hij alle hoop heeft het doel van den oorlog te bereikenbij vermaant intusschen de bevolking liever korendan katoen en tabak te bouwen. In Virginia gaan de Separatisten weder aanvallend te werk tegen de beide corpsenwelke Richmond bedreigen. Het een werd den 14, door den genl. IViseuit Williamsburg verdreven naar het fort Magruder en daarin bedreigd, het ander, door genl. Longstreet en 30000 man, te Suffolk om ringd en van Norfolk afgesneden. Daarentegen is een gedeelte van het federale leger van de Potomac onder genl. Hookerde Rappahannock boven Frederiksburg overgetrokken en tot Culpepper en Gordous- ville doorgedrongenalwaar liet de Separatisten bedreigt die Richmond aan den noordkant dekken. De gemeenteraden van Groningen en Deventer hebben besloten om den prijs van bet, gas van 16 cents per kub. el te verlagen tot 14 ets.; te Vlissingen is de prijs van 20 op 15 ets. verminderd. Te Doetiuchem zal mede eene stedelijke gasfabriek gevestigd worden. Bij liet onstuimige weder van 22 Ap. is een Urker viscli- scliuit met de Bemanning op de Noordzee vergaan. Het Leijdsche studentencorps door de hoofdcommissie voor liet nationaal monument uitgenoodigd zijnde eene commissie te benoemen, is daaraan gevolg gegeven maar heeft niet één der studenten de benoeming willen aanvaarden. Te Zutplien hebben alle leden der plaatselijke commissie voor het voor zitterschap bedankt. Gedurig nemen hier en daar leden der commissien hun ontslag, o. a. te's Gravenhage de heer Groen v. Prinsterer, die gewenscht had, dat de gelieele hoofdcom missie zich zou terugtrekken. Den 29 overleed te Groningen de emeritus-hoogleeraar in de letteren F. C. de Greuve, bijna 71 jaren oud. De le Kamer heeft goedgekeurd de wetten op de ontei gening voor de spoorwegenop het kroondomeinop de wijziging van het handelsverdrag met Frankrijk, op de wij ziging van den accijns op het buiteul. gedestilleerd, op den vrijen invoer van rijst op ^Tavaen den 1 Mei op het mid delbaar onderwijs met 26 tegen 7 st., en den 30 April ver worpen de wet tot afkoopbaarstèlliug der tienden met 23 tegen 13 st. De Kamer is op reces gescheiden. De Koning, de Koningin en de l'nus van Oranje zijn den 30 op het paleis te Amsterdam aangekomen. Den volgenden dag verleende Z. M. audiëntie en bezocht de Koningin de Sophia-bewaarschool en het Museum-Fodorde prins de am bachtsschool van de maatschappij voor den werkenden stand en de fransche manege. Het departement HelmonS der Ned. Maatschappij tot bevord. van nijverheid heeft besloten aldaar eene verloting te houden van voorwerpen van kunst, en smaakten voor- deele van de arbeiders in de katoenfabriekenwelke door den Amerikaansehen oorlog stilstaan. De loten worden ver- kocht it 50 cents. Maken van riolen en vergaarbakken in Groningen. Men leest in de Froo. Al. Br. en 's 11. C. het volgende: De stad Groningen heeft een uitgaaf gellad van 160,000 om de riolen en vergaarbakken daar te stellen, tot vergade ring van de zoo nuttige uitwerpselen der menscheuof de zoogenaamde beer. die krachtige guano voor den landbouw; dat die stad geeli schade heeft bij deze onderneming, welke uitsluitend daargesteld is, om den landman goede en krach tige mestspecie te bezorgen, bewijst hel verslag van de in komsten der stad, want dit brengt jaarlijks f 40,000 op. dus 25 percent, renteniet alleen dit voordeelmaar de gezond heid van den stedeling wint er veel bij. Mogt. iedere stad in ons vaderland zieh toch eene opoffe ring en eenige moeite getroosten om duizende guldeus waarde, die" thans le loor gaan, voor den landbouw te redden. De kas der stad zou er door gebaat zijn, de gezondheid der inwoners zon er door verbeteren, duizende guldens, die nu naar buiten 's lauds gaan om soms slechte guano in te koopenzoude binnen 'slands blijven. De akkerbouw zou noc meer voordeden afgeven duor eene betere bemesting in één woord, de voordeeiep waren niet te .berekenen tot welzijn van stad en land, en vooral wij landbouwers zouden er liet meest mede geholpen zijnwij wisten dat wij goede waar voor ons geld zouden krijgen. Dat het zieh met, tot bloole wensclien moge blijven bepalenmaar dat dit weldra tot algemeene werkelijkheid mogt komen is de weusch vau pp,, Landbouwer. a Die wel vertalen teil, die moet eerst moei verstaan." Het //Volksblad aan de algemeene maatschappelijke belan- «gen toegewijd," schijnt eindelijk met zich zeil»eeus gewor den, welke houding aan te nemen in du Poolsche zaak. 't Heeft blijkbaar moeite gekost. lu 't nummer van 5 Maart jl. (No. 10) had //zulk een //opstand" zijn sympathie niet. Want hij was //begonnen met //pogingen tot vergiftiging moordaanslagen, enz." Deze verklaring, naar 't sclniut uitgelokt door een warme ontboezeming, in 't politiek overzigt der Alkmuarsche Courant van 1 Maart No. 9. ten gunste van 't vertreden volk, is, met aanwijzing der ongenoegzaamheid harer gronden, in een vol gend nummer der Alkmaarsche Courant (15 Maart No. 11) naar verdienste gecastigeerd. 't Volksblad schijnt echter reeds vóór die weerlegging te hebben ingezien, dut het wat vè'r gegaan was. Althands 18 Maart en dus een week na die ontzegging van alle sympathie kon daarin gelezen worden //l)e_sympat,hie //openbaart,, ntoge op oppervlakkige kennis van 't karakter //van den opstand rusten, toch is zij een verblijdend teeken //des tijds. Iu haar uit zieh 't gevoel voor vrijheid en de //afkeer voor (van?) dwingelandij." Hier stond dus de redactie op het standpunt van zich te //verblijden" over anderer sympathie voor een zaak die hare sympathie niet had. Dit reeds is vreemd. Maar vreemder de motivering. An derer meegevoel was een uiting van vrijheidsliefde en verfoei- jing der tyrannic. Het Volksblad zal, en té regt, zich die beide eigenschappen niet straffeloos lateti betwisten. Doch hoe kon het dan zijn meegevoel aan Polen onthouden, daar toeh 't betoouen daarvan een uiting was van die twee Maar welligt een verkeerde uiting. Hoe kon 't zich dan daarover I/verblijden Over 't verkeerde verblijdt men zieh niet. Weder een week later (19 Maart No. 12) herhaalde 't blad dat het weinig sympathie gevoelde voor //de Poolsche opstan delingen." Ditmaal echter niet op grond der voorafgaande //pogingen tot vergiftiging, moordaauslageu, enz.," maar wijl de Polen in hunnen strijd zoowel wreedheden hadden bedre ven als de Russen. Op dezen grond moet het Volksblad //weinig sympathie" gevoelen voor de //Noord-Ne-derlandsche opstandelingen" der zestiende eeuw. De gruwelen der wilde geuzen zijn we reldkundig. Toch was er vooruitgang. Eerst, (5 Maart) geene sympathie, nu (19 d.a.v.) weinig. Want: //toeh wekt de strijd ons mede- //gevoel op voor die edele jongelingen, die zieli opofferen in //den strijd, al is liet ook dat zij op een dwaalspoor zijn gebragt," (door de conscriptie?) «en tevens voor die vele in waar- //lieid vrijheid-, orde- en welvaartlievende Polendie liever //onder eene constitutionele regering dooreen Russisch Vorst, //weuschen geregeerd te worden, dan onder een dictatorschap //van Langiewicz een onzekere toekomst beproeven, enz." De tweede helft der zinsnede is hier eenvoudig bijgevoegd, om zelfs den schijn van kwade trouw te vermijden. Zij kan echter" onbesproken blijven, en daarom ook terug gehouden de vraag naar het constitutionalisme der Russische regering, die uit Polen jongelingen rooft voor het Russische leger terwijl Polen regt heeft, op eene nationale armée. Maar wat den aanhef der zinsnede betreft, van beiden één: of die //op het dwaalspoor gebragtezieli in den strijd //opofferende jongelingen" waren geene opstandelingen; (maar wat dan of liet, Volkbiad koesterde medegevoel dat geene sympathie was. (Wederom: maar wat, dan?) Een nieuwe weekeen nieuwe wending. De //poolsche opstand" zon waarschijnlijk weldra een einde nemen, schreef het Volksblad van 26'Maart n°. 13. //Maar," volgde daarop voetstoots: «maar geen einde mag gemaakt worden aan de //sympathie voor orde, vrijheid en regt.' Voor drie zaken dus. De eerste was zeker in Polen niet. Maar aan wie de schuld? Vrijheid en regt waren daaren tegen den Polen niet onverschillig. Of waarvoor kampten die //edele jongelieden"? Indien voor die beiden men mogt oordeelen dat Polen op 26 Maart voor -t- j de sympathie gewonnen had van 't Volksblad flat haar drie weken vroeger totaal had geweigerd, eu veertien dagen daarna wel een wei nig wilde betoonen. De nummers van 2, 9 en 16 April bespraken de zaak wel, maar lieten de regtstreeksclie vraag: «sympathie of geen //sympathie buiten behandeling. Daar versoheen 23 April n°. 17bragt haar weder op 't tapijt, helaas! niet slechts om af te keuren een uiting van sympathie in elk geval, volgens 't geschrevene van 12 Maart (nü. 11). //een verblijdend teeken des tijds;" -/=- maar tevens om dat te doen op een wijze weinig strookend met den eerbied waarop smart en meegevoel voor smart de hei ligste regten hebben. De redactie was //aardig" geworden Wel slechts ter loops. Wel slechts met een paar woor den. Maar één lachbui is reeds onvergefelijk bij 't bespreken van zoo zwaar een lijden als dat van Polen. Stof tot hare geestigheid gaf eene uitdrukking in een adres aan Keizer Alexander II ten gunste der Polen in Alkmaar circulerenden waarvan aan de redactiën van eenige dag bladen (misschien ook aan die van 't Volksblad) mededeeling had plaats gehad. De oudergeteekeude was steller van dat, st.uk. Hij zal dus liet gedeelte der geïncrimineerde zinsnede waarover zieli 't Volksblad vrolijk" maakt niet in bescherming nemen, al is hij nog volkomen ongeneigd om in de door hem gebezigde uitdrukking een ongelukkig gekozene te zien. Doch dit is een punt van smaak, en 't geldt hier ernstiger zaken dan aisthet ïk. Het Volkshlad bad twee grieven tegen't adres. Vooreerst de //korte memorie" der adressanten, en een daaruit, ontstane valsche voorstelling der zaken, waarover straks. Dan: eene bedenking die in weinig woorden af te doen, geschikter eerst I kan behandeld worden. I»Er is nog iets," zoo luidt deze, //dat ons in het Alk- «/maarseh adres weinig bevalt Woorden zijn woorden; door //een paar woorden kan men zich zeer gemakkelijk den naam «van liberaal geven; de ware sympathie voor Polen kan niet «blijken uit een adres, dat slechts uit woorden bestaat, maar «móet blijken uit daden; anders is die zoogenaamde sympathie «een ijdel gooclielspti. Tot heden hebben wij nog met ge- //hoord. dat. groote sommen ten behoeve van Polen in Alk- «maar zijn ingezameld oi' dat er veel vrijwilligers uit Alkmaar «naar Polen zijn vertrokken Zonderlinge begripsverwarring, voorwaar! «Sympathie moet blijken uit daden." Ontegenzeggelijk j Maar is het indienen van een adres geen daad'?— «Woor- «den zijn woorden" en «een adres bestaat slechts uit woor- «den." Zonder twijfel! Alleen: sedert wanneer heeft een i-.t woord opgehouden een woord te kunnen zijn a t olksblad is «aan de algemeene maatschappelijke belangen toegewijd." De onderstelling is dus gansch niet. zonder grond dat het dien algemeenen belangen «sympathie toedraagt,. MaaL 't behandelt die alleen, in t tracht ze als Valksblad n.l. alleen door vertoogen te bevorderen. Maar vertoo- gen «bestaan slechts uit woorden. Derhalve: of des Volksblads sympathie voor die algemeene svmpainie kou uaariu geiez-t-u wuiuou. majuipainn; i/i-"1»--- «voor den opstand in Poien, die bijna overal in Europa zieh J belangen is de ware niet om de qualineatie van bl,

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2