ël&lcfccltjfcsciic Bcrigtcu. ri/slan». vacRZCicM«;ttK statica -Mjgczoaöcn Stukken. Wersjssdes-issg' Weesasarkt. vatting van de daarbij gemaakte bepalingen aan mij' zoudt willen opdringen. Dit kunt gij niet meenen: alzoo in de uitlegging der bepalingen van 1815 ben ik vrij. Gij wilt dat ik uitzie naar de middelen om Polen te bevredigen en ook in dit opzigt kondt ge u niet met. meerdere juistheid uitdrukken. Aan mij ia het, om naar die middelen uit te zienen omdat dit m ij n e taak isbehoeft g ij u daarover niet te bekommeren. Eu ik z a 1 Polen bevredigen; doch om daartoe te geraken en de aan Polen geschonken instellingen de Keizer heeft hier misschien het oog op de rekruten-ügtiiig verder te ontwikkelen en uit te breidenis er dit zult ge mij toegeven - orde en openbaar vertrouwen noodig deze beide zaken zijn in Polen een weinig geschokten ik moet dus beginnen met ze te herstellen. Van het her stellen der orde en van het openbaar vertrouwen door wapengeweld te spreken, heeft in onze oogen iets van Godslastering. Voorts zal ik bij het herstel der orde njet de mij eigene inschikkelijkheid te werk gaan. Maar te dezer zake heb ik nog een enkele opmerking: de oorzaak van den opstand in Polen ligt niet daar binnenmaar daar buiten. Van buiten is het vuur aangestoken, van builen wordt het gevoed. Zorgt dus, dat in uwe Staten geeue stemmen opgaan die de Polen aanmoedigenen geene on dersteuning voor de opstandelingen de grenzen uwer rijken overschrijden. Zóó, én zóó alleen, zal ik weldra in staat zijn om mijne edelmoedige bedoelingen ten aanzien mijner Foolscne onderdanen te verwezenlijken. Zoo spreekt de Russische Keizer. De ïransche Moniteur noemt het antwoord voldoende, en, ofschoon niemand liet daarmee eens moge zijn en elk zich over dit oordeel ver- wonderesommigen gronden daarop het,vermoedendat er van de zijde der Mogendheden niet, spoedig weder iets ten gunste van Polen zal beproefd worden. Men zou kunnen antwoordende geheimzinnige man op de Tuiteriën heeft U nooit eenig regt gegeven om uit woorden of daden, die gij aan zijn invloed toeschreeft, gevolgtrekkingen te maken. Daarbij zou men kunnen wijzen op de nieuwe nota's, die door Engeland en Prankrijk zouden ingezonden zijn, eu waarbij de afgekondigde amnestie onvoldoende zou verklaard worden. Zoo iets staat niet in het antwoord van Ruslandhet is een beschouwing van den schrijver. Bij het onvol doende van ons stelsel leest,eekens vond ik mij tot deze opmerking genoodzaaktten einde verwarring te voor- komen.De Zetter. UH (Tfti'H 1,1X1». Wurtemberg heeft zich, op de uitnoodigiug van Frank rijk bereid verklaard om de nota's der 3 mogendheden be- treffende'jjPolen te Petersburg te ondersteunen. EXeilLA^'». Den 30 April heeft de minister Russell eene dépêche ont vangen van den Britschen gezant te Washington, houdende, dat het gouvernement der Vereen. Staten de brievenpaketten, welke zich aan boord van het koopvaardijschip Peterhojf bevondenongeopend naar hunne bestemming heeft verzon den en dat de beslissing over genoemd vaartuig en de lading daarvan aan het prijsgerigt is onderworpen. FBI JVK KIJK. Den 1 Mei heeft de Russische gezant het antwoord zijner regering aan den minister Drouyn overhandigd daarin wordt verklaard dat Rusland geene coucessien aan Polen kan doen zoolang de strijd daar te lande voortduurt, maar dat liet, zoodra de opstandelingen de wapens nederleggen zich gaarne met Frankrijk zal verstaanover de verbittering van het lot en de instellingen van Polen (Of de ministers van buitenl. zaken in Frankrijk en Engeland reed3 den 20 April eene nieuwe nota naar Petersburg gezonden hebbenwaarin zij te kennen gaven, dat beide mogendheden geen genoegen kon den nemen met de aan de iusurgenten voorgespiegelde am nestie, hfeeft zich Dog niet bevestigd). De verkiezingsstrijd is reeds in vollen gang; in sommige departementen ontzien zich de vrederegters niet, de regerings- candidaten openlijk bij de maires aaiitebevelen. De dagbla den, die zich tegen deze wijze van handelen of over de be- teekenis van den parlementairen eed uitlatenwen den ge straft met schorsing voor 2 maanden, zooals het Journul de tiennes of met waarschuwingen zooals l'Echo du Norit te Rijssel en l'Union de l'Ouest. Do heeren DufaureBerryer en andere regtsgeleerden hebben in le Courier du Dimamhe een protest geplaatst tegen het verhieden van de kiesvereenigingenop grond dat deze J niet vallen ouder het bereik der wetals zijnde private ver- eenigingen en van een koYtstondig bestaan nj. zoolang de electorale strijd duurt. Het Wetgevend Ligchaain is ontbonden. ITALIË. Mazzini heeft weder eene circulaire uitgevaardigdwaarin hij Italië oproept om zich te wapenen tegen het Piemon- tesclie koningschap; hij vermaant vooral de jongeliedenom zich vlijtig in den wapenhandel en het, aanleggen van barri caden te oefenen. Den 3 Mei is de nieuwe gevel van de kerk Santa Croce te Florence ontbloot, in tegenwoordigheid van den prins v. Carignunden minister Peruzziverscheidene leden van den Senaatenz. De minister van binn. zaken heeft de prefecten aange schrevenom alle staatkundige vereenigingendie 's lands binnen- en buitenlandsehe veiligheid in gevaar brengente ontbinden. Hij keurt de in het belang van Polen gehouden volksvergaderingen af, als nutteloos, onrust bevorderend en belemmerend voor het bewind. De Koning heeft gedurende zijn vertoef in Toscane her haaldelijk verklaarddat hij bet, werk der vrijmaking van Italië zal voortzetten en Rome uigt uit het oog verliest. MKXIFM. De genl. Berthier heeft de Mexieaansehe troependie onder den genl. CommonforlPeubla trachtten te ontzetten, verslagen, en verdreven. Ortega wilde op aannemelijke voor waarden capituleren, doch de genl. Forey verlangde eene onvoorwaardelijke overgaaf. De leden van het gemeentebe stuur en de vronweu lie boen dien bevelhebber gesmeektde stad niet te verdelgen; hij antwoordde, dat hij hoopte de stad zonder bloedig gevecht meester le worden, Ortega heeft, met 15000 man een uitval gedaan, om te beproeven de hoofdstad te bereikenmaar is moeten terugkeeren. OOMTIC H'IUJK. In het antwoord van Rusland wordt gezegd, dat de Kei zer tot zachtmoedigheid gestemd is jegens de Poolsehe op standelingenmaar dat deze gesteund worden door buiten landsehe kuiperijen, tot wier beteugeling de mogendheden veel kunnen doen. weshalve Oostenrijk wordt uitgenoodigd daartoe mede te werken. Langietoicz verlangt, een geregtelijk onderzoek omtrent zijne //voorgewende" poging tot ontvlugliug uitTischnowitz, en wil voor zijne gezondheid haar eene Boheemsehe bad plaats overgebragt worden. PS5UIS8EN. Bij de huiszoeking in het paleis van graaf Dzialinstci te Posen is gebleken, dat eene volledige zamenspaiining geor ganiseerd was, met 4 departementen van bestuur. 11. 1. oor log financiënbinn. zaken, drukpers en policie, en dat het gewest in verschillende kringen verdeeld was een en ander om de Polen van manschappen, paarden, wapens, leeftogt en geld te voorzien. Verschillende landedellieden en srroud- bezilters in het groothertogdom zijn in hechtenis eu iu vele plaatsen aanzienlijke bezendingen van wapens in beslag genomên. De minister zu Bulenburg heeft in het Huis der Afgevaar digdenop eene vraag of de ingezetenen wettelijk verpligt, waren vreemde militairen te huisvesten, verklaard, dat den 26 April werkelijk Russische troepen, ten getale van 375 voetgangers82 ruiters15 dooden en gekwetsten eu 5 ge vangenen, de grenzen zijn overschreden en naar Inowraclow vervoerd, van waar zij, na bij de burgers (zonder dat daar omtrent eene wettelijke bepaling bestaal) ingekwartierd te zijn geweest, den volgenden dag, steeds van hunne wapens voorzien Polen weder zijn binnengetrokken. De Poolsehe opstand heeft zich uitgebreid tot over de Duna. Den 26 April hebben de (insurgenteu de spoortrein bij Dupno aangehouden en zioh van 000 Russische geweren meester gemaakt. Den 29 is bij Peisern een bloedig gevecht geleverd dat 2 dagen duurde en waarhij men zich van weerskanten van grof gesehut bediendedat der insnrgenten was aan fransche troepen toevertrouwd. Op den eersten dag was het voordeel aan hunne zijde. De schrijver Miniscewiez, vroeger democraat eu later mede werker aan het officiële dagblad, is te Warschau op den trap zijner woning vermoord. Den 1 Mei heeft Jezioranski de Russen hij Zemek gesla gen hun verlies bedroeg 90 dooden en gekwetsten. Den 3 had tegenover Beuthen een moorddadig gevecht plaats, waarbij de llussèn hunne geheele artillerie en alle transportwagens verloren. Eenige honderden namen de wijk op Pruissisch gebied en werden daar ontwapend. Een corps iusurgentendoor Franschen aangevoerdis niet, ver van de Gailicische grenzen uileeugedremi. 59 Man schappen 6 wagens met wapenen en 2 kanonnen werden door de Oostenrijkers overgenomen. llet corps vim Taezanowski is hij Binezena geslagen en hij zelf gewond. Miniszewski heeft den 5, niet ver van Olkusch 600 Rus sen op de vlugt gejaagd. Den 7 viel een gevecht'voor tnsschen de Russen eu het corps van Jezioranskidat. 3 uren duurde, waarna de Russen moesten wijken. Den 5 hebben deze Peisern en is daarentegen Dombrowa door Okinski bezet. Het geheim comité te Warschau heeft het vervoer van graan uit Poten verboden en wordt allerwege gehoorzaamd. De genl. Forster is uit Washington in N. Carolina ont komen en vereenigt te Newberu troepen om de stad te ont zetten. Volgens een nader berigt hebben fle Separatisten hunne positie voor Washington reeds verlaten. Zij hebben ook Ceulreville ontruimd. De federalen hebben het gepantserde schip Queen of the II'est heroverd. De Zuidelijken hebben met, eene talrijke krijssmagt een inval in Missouri gedaan eu Frederickslown bezet. De gou verneur van den Staat heeft 4 regimenten der militie opge roepen om gedurende 30 dagen dienst te doen. Aan 7 kauonneerbooten 1 ijzeren ramschip en 1 trans portschiphehoorende tot de vloot van den adm. Porter. is het den 16 April gelukt de batterijen van Vicksburg te passeren, om zich te vereenigen met de beneden die stad geposteerde flotifle van den adm. Faragul. 2 Andere trans portschepen hebben den doortogt, niet kunnen forceren, doch 5 deden liet de blokkade der Yazoo-rivier, eenige uren hoven Vicksburg. De batterij der Separatisten te Warrenton is den 17 door de kauonneerbooten vernield. Den 22 hebben de federalen onder genl. Reynolds de se paratisten te Maemiuivillle in Tenessce overvallen, de stad vermeesterd300 gevangenen gemaakt en eene groote hoe veelheid leeftogt vernield. aSIAASCALAVfï. In den avond van den 1 heeft de Kon. familie het con cert van Amstets Mannenkoor in de fraai versierde Park-zaal bijgewoond. Den 2 deed de Koningin een uitstap naar Utrecht, ter bezoek van het. diakoiiessen-gesliohtwaarna 11. M. op het gouvernementshuis dejeuneerde, In de Plantage werii dien dag de aangekondigde harddraverij van de maatschappij van landbouw gehouden, waarbij de Koning echter niet tegenwoordig was. De prijs, een zilveren tafel-middenstuk en f 50 voor den berijder, werd behaald door de. Prinsvan A. A'. Kroes te Zeeburg, bereden door J. de Boer Jr.. de le premie, een zilv. chocoladeketel door de Piebo, van k'er- maut te Charloisen de 2e premie2 kristallen botervloteu eu kaasstolp met zilver gemonteerd door de Wistevan P. tl. Froubergte Watergraafsmeer, 's Middags was er groot diner op het paleis, waarbij de leden der f8 Kamer genoodigd waren, 's Avonds woonden de Vorstelijke per sonen de voorstelling in den Holl. schouwburg bij. Den 3 namen zij deel aan de godsdienstoefening iu de Nieuwe kerk, bezochten vervolgens de Dierentuin, terwijl het diner weder uit 60 couverts bestond. Den 4 bezochten de Koning en de Prins de Ambachtsschoolhet Paleis van Volksvlijt, het Museum-Fodoren de tentoonstelling van teekeningen iu Arti et Amicita eu de Koningin het Paleis van Volksvlijt, Ar/iet Am. en de verzameling oudheden van dei heer W.J. Jitta. Na het groot diner, waaraan de leden der le en 1' Kamer enz. deelnamenverschenen de hooge bezoekers 's avonds op liet concert der Maatschappij Caecilia in den schouwburg.^ Den 5 verlieten zij de hoofdstad weder, heb bende de Koning 2000 doen uitreiken voor de algem. ar men. De prins van Oranje vertrok den 6 naar Engeland, tot bijwoning der wedrennen. Wijlen jonkvr. A. C. J. gravin v. Rechteren Limpurg heeft aan de herv. diakonie te Zwolle f 2000vrij van successie- regten, gelegateerd. Al de werken der vesting Veere worden ter slooping verkocht. De Leijdsche studenten hebben aan de hoofdcommissie voor het nat. monument berigt, dat zij niet zullen medewer ken aan de oprigting daarvanomdat geen hunner deel wil uitmaken eener commissie en zulks ter zake van de zameu- steliing der hoofdcommissie. Aan den eersten prosector der hooge school aldaar, Dr.,7. A. Boogaardis den titel van hoogleeraar en van conservator der anatomische verzameling verleend. De Koning heeft den minister Thorbecke het grootkruis van deu Ned. Leeuw opgedragen. Men verzekert, dat de bekende Japausche gezanten, bij den terugkeer in hun vaderland, ten gevolge van het drijven der magtige partij, welke het verkeer met vreemdelingen zoekt tegen te gaan, van al hunne waardigheden ontzet ziju. Den 2 is een reiziger hij de Piet-Gijzenbrug op den spoor weg loopende, door de trein overreden, waardoor hem de beenen werden verpletterd eii hij kort daarna bezweek. De Yereeniging ten behoeve der arbeidende klasse te Am sterdam besteedde dien dag het bouwen van 24 woningen aan de Willemstraat, aan v. d. Ligten en Kr ai jen h ag e nvoor 21.850, en het waterschap van Delfland het graven eu omkaden van een boezem en het maken van een gebouw voor een stoomgemaal te Vlaardinger-Ambaoht, aan A. Visser P:„ te Sliedrecht, voor 110,900. Deu 4 overleed te Amsterdam de bekende J. Schenkman, tot, 1849 onderwijzer aldaar, m den ouderdom van 56 jaren. Bij de 2®. Kamer zijn ingediend: een ontwerp tot verhoo ging van de begrooting voor binnenl. zakeu met 1 millioeu voor de verbetering van deu waterweg van Rotterdam naar de zee, 326,000 voor de calamiteuse polders en 123,000 voor buitengewone winter- en stormschade, en ontwerpen tot afschaffing van den accijns op de brandstoffen, tot ver- hooging van dien op liet. gedestilleerd, tot wijziging van de regeling der personele belasting en tot wijziging van deu accijns op de zeep. Het driejarig onderhoud der Pet,tciner zeeweringmet, hoof den en paalwerkvan i Mei 1863 tot, 30 April 1866is den 7 te Haarlem besteed aan B. Swets, te Petten, voor/8799. üp de volksvergadering van deu l April jl. werd onder anderen besloten tot, het houden van drie vergaderingentor bespreking van de belangen en behoeften der verschillende markten. Yolgens besluit van de toen benoemde commissie zou de veemarkt het eerst- iu beraadslaging worden gebragt en daartoe werd op den 7 dezer eene vergadering gehouden. De heer A. Machine Pont, door de op 1 April benoemde commissie tot haren voorzitter gekozen, opende de vergadering. Na te hebben medegedeeld, dat de heer Mr. P. A. de I.anye, uithoofde van veelvuldige werkzaamheden voor het hem op gedragen lidmaatschap der commissie had bedankt, en dat in. diens plaats was benoemd de heer P. Bruinvis de Lange. die het lidmaatschap had aangenomen, gaf de voorzitter te kennen, dat de op heden heiegde vergadering zou worden dienstbaar gemaakt aan het bespreken van de veemarkt; dat daartoe, voor de pauze, het woord zou worden gegeven aan den heer Stuart, tot, breeder uiteenzetting van bet, door heni op de vergadering van 1 April aangegeven plan, en na de pauze gelegenheid lot wisseling van gedachten zou bestaan. De heer S'uart het woord nemende, wenschte de aanwezigen geluk met het belangrijk en zoo zeer gewenscht besluit der Hooge Regering, om het jaagpad langs het nieuw te graven gedeelte kanaal, tot benoorden de spoorwegbrug, aan de oostzijde door te trek Ken waardoor Alkmaar de vrije beschik king kon erlangen over de langs het kanaal gelegen vest» aangrenzende terreinen cn bruggen. Tegen die verlegging van het jaagpad had volgens geruch ten van de zijde der kleine schipperijvan plaatsen benoor den Alkmaar, bezwaar bestaan, omdat, men verpligt zou zijn het jaagpaard benoorden de spoorwegbrug naar de oostzijde van het. kanaal overtebrengen. Ook aan dat bezwaar zou vermoedelijk voor een goeddeel worden te gemoet komen. Wanneer de spreker wel was in gelicht bestond het voornenier.de noordelijke opening van het aftesnijdeu kanaalvak te sluiten door het voor de spoor wegbrug noodzakelijke beremmingwerk maar, ten behoeve van de kleine vaart, aan de westzijde van dat werk een door gang te maken, ruim genoeg om met, tjalkschepen te worden bevaren. Door zoodanige inrigting zouwanneer er geene schepen iu de nieuwe haven lagenaan de kleine schippers gelegenheid gegeven wordenlangs de westzijde tot de be stemmingsplaats door t,e jagen, en iu ieder gevalhet, terrein van de paardenmarkt voor de groote veemarkten aanmerkelijk iu geschiktheid winnen. Wanneer de wal tot eene kanaal- kade hervormd werd. zouden de vele schepen, die Alkmaar bij die markten bezoeken, in de nieuwe haven kunnen aan leggen de marktschuiten aan de nieuwe kade kunnen lossen en door de aftegraven en veel te verbreeden kluft van de Doelenstraat het vee uaar de markt kunnen worden gebragt, terwijl de van noordelijker gelegen plaatsen komende markt schuiten in het te verbreeden en t,e verdiepen vaarwater aan de westzijde van de paardenmarkt (van de brug van liet,

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2