WÊÊÈ £?tabs Micum; asimtuEKiAdKE staxjj. fllarfctbcrigtcn. t tamp o .jMfc.UAL m Monnikenbolwerk tot de Bergerpoorl) eene schoone aanleg plaats zouden kunnen vindenwaar heen zij zich door den besproken nieuwen doorgang aan de westzijde van de spoor wegbrug, ongestoord langs de westzijde jagendezouden kunnen begeven. Spreker meende met een enkel woord zijn plan of liever eeuige daartegen gemaakte bezwaren te moeten bespreken. Zijn plan was door het algemeen met belangstelling en goedkeuring aangenomenmaar men scheen zich voorte- stellen, dat het in zijn bedoeling lag. zoo mogelijk de uit voering van het geheeie plan op eenmaal te erlangenen de daaraan verhouden kosten waren in veler oog een on overkomelijk bezwaarhoe gewenscht de verbetering ook ïnogt, zijn. Hij meende er daarom op te moeten wijzen dat het zijne bedoeling slechts was: een goed plan te bera men door het uitschrijven eener prijsvraag een waardig ontwerp te verkrijgen en aan de stedelijke regering overtege- ven, met verzoek, zoo dat ontwerp in principe werd, aange nomen bij de verbetering en aanleg van stadswerken het bereiken van het voorgestelde doel steeds in het oog te houden. De kosten waren zijns inziens zeer afhankelijk van de wijze van uitvoering. Wanneer men met verbeteringen wacht ,tot de dringende noodzakelijkheid daaraan ontstaat, zooals Amsterdam met zijn verhoogde voetpaden iu de Kalverstraatworden de kosten hoog en de geheeie zaak voor velen bezwarend- heeft men moed en zelfvertrouwen en volgt men het lofwaardig voorbeeld door Delft gegeven, dan brengt men de verbete ring reeds terstond aan bij iederen nieuwen aanleg of herstel van het. bestaande: zoodoende wordt het verlangde vaak zonder kosten verkregen de stad verfraaid en de pereeels- waarde belangrijk verhoogd. Delft had moed genoeg om te gelooveu als de stad verbeterd wordtzal de alge- meene ontwikkeling niet uitblijven! Wanneer Alkmaar dat voorbeeld volgt, dan moet het marktwezen bloeijen en zal het Alkmaar welgaan! Spreker behandelde daarna de veemarktvolgens zijn plan, naar de daartoe interigten paardenmarkt, overtebrengen. Hij ontveinsde zich nietdat dit gedeelte van zijn plan misschien de meeste tegenkanting zou ondervinden. Wel was de uitvoering min kostbaar dan het voorgestelde tot verbetering van graan- en kaasmarkt; maar daar geldL het slechts verbetering van het ter dier plaatse bestaande hief was het de vraag of men eene eenmaal bestaande ma: kt el ders zou vestigen. De eerste vraag moet. evenwel zijn Wat eischt het be lang van verkooper en kooper want door de beste en drukst bezochte markt wordt de stad het meest gebaat. Daarna mag men zich afvragen: In hoeverre de bestaande gelegenheid aan die vereischten kan voldoen en of uithoofde van het belang van de daarbij betrokken ingezetenen met het minder voldoende kan worden genoegen genomen Bij eene zoodanige en onpartijdige beoordeeliug moet het ieder in het oog vallen dat de tegenwoordige plaats voor de groote veemarkten in ieder opzigt nadeelig is. Heeds aan het eerste verefsohte eener goede markt: gelegenheid om het vee ruim en goed voor bezigliging t.e plaatsen, zoodat verkooper en kooper gelegenheid hebben hunne prijzen naar mate van den aanvoer te stellen kan bij het houden van een markt in verschillende stratenpleintjes en steegen niet worden voldaan. Aan het tweede vereischte: goede gelegenheid tot aan en afvoer van het vee wordt, zoo mogelijk, bij de tegenwoordige inrigtiiig nog minder voldaan want vaak wordteen en ander geheel belet, in ieder geval belangrijk helemmerd. Is, ondanks die bezwaren, onze veemarkt druk bezocht, spreker meende daarin uiet het bewijs te zien dat de handel aan verbetering geene behoefte heeft, maar wel grond voor zijne overtuigingdat. bij goede inrigtiiig de markt nog zou toenemen. Aan een behoud der markt in de straten en steegen als tegenwoordig., is dan ook schier geen denken. Maar waar heen zal men de groote veemarkt verplaatsen? Om aan het eerste vereischte, /'ecu groot en open terrein waar men al het, vee behoorlijk zal kunnen plaatsen te voldoen, zou men tot veemarkt kunnen inrigten het ter rein van liet plantsoen tusschen de Friesche poort en do vlotbrug, of de Paardenmarkt, Het eerstgenoemde terrein zou zich in het belang van sommige ingezetenen, aanbevelen, omdat liet meer in de na bijheid van de tegenwoordig gebruikte plaatsen gelegen is. Doelthoe geschikt dat terreiu ook wezen mogtaan het tweede vereischte: //goede gelegenheid tot aan- en afvoer," kan daar niet naar behooren worden voldaan. Langs dat terrein toch loopt het kanaal en niet zonder bezwaar kan daar worden aangelegd. Men zou dus als thans het vee aan de Bierkade moeten ontschepen of wel in de nieuwe haven, en het van daar naar de markt, brengen. Vooral de afvoer zou belangrijk vermoeilijkt worden omdat de markt zoo ver van liet spoorwegstation zou gelegen zijn. De paardenmarkt, scheen uitnemend aan alle behoeften te kunnen beantwoorden. Wanneer de brug bij dpn Vuurtoren belangrijk werd vergroot de weg van daar naar de Bergerpoort breed werd aangelegd en het straks vermelde water tot aanlegplaats voor de kleine schipperij werd verbe terddan had men, bij het afbreken der eerlang te sloopen kazerne, een fraai en ruim plein, door de breede stiaten die van den Koningsweg naar den Vuurtoren en van het Texelsche hek naar de Groote kerk loopen in vier schier gelijke deelen gesplitst,,, begrensd door de nieuwe haven en het vermelde water, in de meest mogelijke nabijheid van het station; een plein, ruim in overvloed, en waar vermoedelijk nog menig aangrenzend gedeelte van stadsgrond tegen goe den prijs zou kunnen worden verkocht, zoodat daaruit, voor een goed deei de kosten van ophoogiug, inrigtiiig en be planting zouden kunnen worden gevonden. Die meening wordt ook door de Kamer van Koophandel gedeeld. In liet request toch van 25 November 1862 betref fende de verandering van het Kanaal leest men//eene haven te bekomen die in de nabijheid van bet spoor wegstation en grenzende aan een ruim plein dat on getwijfeld het gewone plein voor de veemarkten zal worden voor deze gemeente van onschatbare waarde zat zijn." Het aldaar vestigen van dc veemarkt had ook voor de stad een belangrijk voordeel. Dat gedeelte, thans van alle nering uitgeslotenlaat in netheid veel te weuschen over. Daar des sprekers plan ten doel had de tegenwoordige plaatsing van graan- en kaasmarkt te behouden en de veemarkt op het aangegeven terrein overtebrengenwerd over de geheeie uitgestrektheid der stad gelegenheid tot ontwikkeling en veri'raaijiug geopend. Dat voordeel zou grooter zijn dan het nadeeldoor de plaatsen thans tot veemarkt gebruikt, te lijden. De algemeene verhooging van bet, marktwezendie van eene zoodanige verbetering het gevolg zou zijnzou ook de andere deelen der stad voordeel opleveren door de tegenwoor dige inrigtiiig werd aan velen meer schade dan winst berokkend. Werd de nieuwe markt aangelegd dan moest alles worden aangewend om het laden en lossen gemakkelijk te maken goede afwatering en door beplantingeenige overdekking te bezorgenwant alles wat mede werkt om de kosten van het markten te verminderen en de markt, behoorlijk interigten, moet tot uitbreiding van het marktbezoek bijdragen. Spreker eindigde zijne reden met de betuiging, dat bijzijn plan volgaarne om beter gaf, dat hem bij het beramen daar van geene andere gedachte had bestuurd, dan het vurig ver langen om onze schoone stad over haar geheeie lengte verfraaid verbeterden voor liet Marktwezen uitnemend geschikt gemaakt de plaats te doen innemen die haar toekwam. Mogt, bij de uitvoering soms eenige vrees voor aanvankelijk verlies bestaan eerlang zou toenemende bloei het verlorene met voordeel hergeven wanneer slechts ieder iets over had voor het algemeen belang en doordrongen was van de gedachte dat de bijzondere belangen het meest worden gebaat, by de beste behartiging van de algemeene. Na de pauze noodigde de Voorzitter de aanwezigen uit over het gesprokene van gedachten te wisselen. Het mededeelen van al liet gesprokene zou aan dit ver slap te veel uitgebreidheid geven. Met een enkel woord deelen wij daarom de ontwikkelde bezwaren of voorgestelde wijzigingen mede. Slechts een der aanwezigen, de Heer L. ten Kleij, ver klaarde zich tegen liet voorgestelde, en wel omdat, zijns inziensde perceelen aan de tegenwoordig voor de groote veemarkten gebezigde straten gelegen, in waarde zoude ver minderen. De Heer ff. Zaadnoordijk gaf, in warme bewoordingen, zijne belangstelling en goedkeuring te kennen. Alkmaar, was zijne meening, moest vooruamelijk van den boerenstand levendc eerste vraag moest dus zijn wat het, belang vau den landbouwer en veehouder medebragt ongetwijfeld een ruim open goed voor af- en aanvoer van vee ge schikt lerrein, bij voorkeur de paardenmarkt. Hij stelde voor om, even als met de varkenmarkt, was ge schied de beslissing aan de marktbezoekers zelve overteluten. Men stelle bij de volgende groote veemarkt slechts het. noodige om ook op de paardenmarkt vee te kunnen plaatsen, en ge ve daaraan behoorlijke publiciteit. Spreker was van oordeel, dat de verplaatsing der groote veemarkten niet zooveel nadeel voor de bewoners der straten, waarin die thans gehouden worden, zoude opleveren, als men oppervlakkig zou vermoeden. Voor vele winkeliers toch was op die dagen alle gelegenheid tot. aan- en afvoer van goe deren ondoenlijk, alle bezoek van koopers onmogelijk, te; wijl zij bovendien volgens het eenmaal geijkte gebruik in de weinig winst gevende en onaangename verpligling werden gesteld voor die heide dagen te tappen. Voor enkele bedrij ven slechts was liet, behoud van de groote veemarkt op de tegenwoordige plaats wcnschelijkmaar wanneer men daar onder de houders van uitspanningen rekende, geloofde hij. dat men zich bedroog. De verbazende volte en het moei- jelijke der passage dwong alsdan vele bezoekers buiten de poorten te stallen; werd de paardenmarkt tot eene veemarkt iugerigt, cn dus de stad meer voor het algemeen verkeer geopend, de meeste winkeliers hadden drukker bezoek en al de rijtuigen zouden in de stad kunnen worden gestald. Werd aan de algemeene wensch voldaan door directe stoom boot verbinding van Alkmaar met Engeland en de Friesche spoorweg gelegd, dan vooral moet de veemarkt ruim en goed worden iugerigt. Spreker hoopte dat bestuur en burgerij de banden zouden ineenslaan om, ieder naar vermogen bijdragende, spoedig tot uitvoering vau liet plau tot verbetering der markten overtegaau. Vermeenden sommigen vrees te moeien koesteren voor ver mindering van hunnen winkelstand, hij was vau gevoelen, dat ieder zich een besten stand kou scheppen, door de beste waar en de beste bediening. De Heer F. Roem gaf in overweging de groote voorjaars veemarkten een paar weken later te houden, ten gerieve van de veehouders die zich met. Mei vestigen of verhuizen. De grooter markten op andere plaatsen in onze provincie schreef hij voornamelijk daaraan toe, dat, bij het later houden de vee houders gelegenheid haddeu het gekochte vee onmiridelijk ïutar de plaats vau bestemming overtebrengen. Na een woord van dankzegging sloot de voorzitter de vergadering. C. S. Wegens plaatsgebrek het ingezonden stukje over de mest- specie in een volgend nummer. 2d A K TCS V K KtJJT. Zitting van den 27 April. F. 1)., te Koedijk, stilliggen nu t, staande mast met zijn vaartuig aan de westzijde vau liet kanaal nabij de draaibrug te Alkmaar, ƒ10 boete en de kosten. 2 H. K„ te Scliermerhornharder dan stapvoets berijden met. paard en rijluig van de draaibrug over het kanaal te Alkmaar, f 3 boete en de kosten. 3. G. N.. te Hoornals No. 2. 1. J. L. E., te Alkmaarniet hebben van een afvoerbuis aan een huis tot wegleiding van dakwater3 boete en de ko-tenmet subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 5. J. A„ te Alkmaar, op straat laten stilstaan van zijne handwagen langer dan noodig was tot het op- en alladsu 1 boete en de kostenmet subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 6. J. K., Ie Alkmaar, zonder vergunning van den Bur gemeester naderen met zijn schuitje van den waterboorr tijdens die gesloten wasf 3 boete en de kosten, met sut sidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 7. D. v. d. B. en C. de V., te Alkmaar, spelen om gek. in het Plantsoen straf voor ieder als boven. 8. D. v. d. B„ J. v. S., H. B. en C. de V., te Alk maarals No. 7. ONDERTROUWD. 8 Mei. Jacob Klugt en Elisabeth Buijs.Willem, Bijl. wedr. van Hillegonda Christina Rondhout, en Wilhelmina van Aalst wed, van Jan van Lit. GETROUWD. 3 Mei. Jacobus Korver, wedr. van Catharina Plas, en Elisa beth Rolingwed. van Johannes Fredrik Kesler. Joseph PielenWedr. van Grietje van Engelen en Neeltje de Rover, Wed. van Arend vanVasen, latei- gehuwd geweest met, Carel Hendrik Kohier.Jo hannes Knijper en Hillegonda Petronella Ihink. Johannes Gerardus Ipenburg en Maria Alida Elshod. Willem Vusbinder en Maria Engelina Jelmers,Jo hannes Christoffel Pater en Jacoba van Egmond.— Petrus Leonardus Wigiman en Johanna van 't Hoffj. Hendrik Mulder, AWedr. van Clasina de Boer, en Grietje Pesser. GEBORBN. 2 Mei. PieterZ. van Piet,er Dekker en Eefje Nieuwkamp. Douwtje, D. van Gerrit de Vries en Geertje Mol. 3 Maria, D. van Gerrit van Baar en Aaltje Floris. 5 Geertje, D. van Willem Koning en Helena vau Helden. Agatha Helena MariaD. van Dirk Smorenberg en Clasina Elisabeth Jagtman.Johannes Gerardus, Z. van Johannes Gerardus Groen en Jannetje Peerel oom. Paulina Bertlia Petronella, D. van Paulus Mattheus Lowe en Helena Maria van Waas. 5 Anthonius Nicolaas, Z. van Jaeobus Antlionius Donnee en Anna Catharina Bibo. 6 Maria Anna. D. van Gerardus Johannes Cromwel en Wilhelmina Cornelia van Es.FrancinaD. van Johannes de Jong en Antje de Groot. 8 HillegondaD. van Dirk Veth en Petronella Johanna Elisabeth Dorregeest. OVERLEDEN. 4 Mei. WHlem. 'L. van Jan Kleijmeer en Margaretha Vuuriug, 15 d.Jeanne Catherine Luijmes, 23 j.Hendrik, Z. vanWillem Frederik de Jong en JansjeWiggers. 8 m. 5 Dirk, Z. van Dirk de Wit Jz. en Anna Bloem, 23 d.- Johannes Cornells, Z. van Johannes Tros en Grietje Vloon, 14 iii.Nicolaas WillemZ. van Reindert van Lieshout en Neeltje Klos, 4 m. 7 Anna Sophia de Haan, 21 j. 8 Hendrica de Noo, echtg. van Hendrik Christiaan Gran- dadam 63 j. TEÏIAK® WAK VASTE CJOESSJEKEX. 6 Mei. Door den Notaris S. A. DB LANGE. Winkelhuis. O.z. Ritsevoort: A. No. 25. Strijkgeld f 17, J. Honig Jz. Jr. 1750, (Afslag 13 Mei.) Alkmaar 4 Mei. Aangevoerd 151 Kalveren 30 a 60 1 schaap, 31 vette Varkens 40 a 44 ets. liet. NP. 8 Mei. Kleine Kaas 27,50, Commissie dito 29,50. Middelbare dito 30.25 laagste prijs ƒ16aangevoerd 252 stapels, wegende 48388 NP. 9 Mei. Aangevoerd 10 Paarden f 60 a 150, 13 Koeijen 30 a 80 526 Schapen 7 a 28 1320 Lammeren 6 a 14, 110 magere Varkens 12 a 20, 377 Biggen/ 4 a 7 nucht. Kalveren f 3 a 8, Boter per kop 55a65cts. Broek in Waterland 7 Mei. Kleine Kaas 26,50, aange voerd 15 stapels, weseude 2235 NP. Enkhuizen 6 Mei. Kleine Hooikaas 25,50 a 27.50 aan gevoerd 30 stapels, Mosterdzaad ƒ21,75 a 22, Karweizaad 14.75 a 15. Gerst 6.25. Haver ƒ4.50, graauwe Erwten 10. vale dito 8,25 a 8,50, bruine Boonen 9,50 a 10. Hoorn 4 Mei. Aangevoerd 22 Kalveren 2 Sehapen en 8 Varkens. 7 Mei. Kleine Kaas f 27,50, aangevoerd 165 stapels, wegende 36128 N.P. 9 Mei. Rogge f 7 Gerst 6,25 Haver f 4,25 bruine Boonen ƒ10, groene Erwten f 9, graautve dito ƒ11, vale dito 9, aangevoerd 84 mud. Op monster verkocht: 20 mud Mosterdzaad a ƒ22, en 15 mud Karweizaad a f 15,25. 13 Paarden f 55 a 135 355 Koeijen f 100 a 210, 9 Kal veren ƒ4,50 a 10,50, 2400 Sehapen 10 a 22, 3300 Lamme ren 6 a 13 215 Varkens 7 a 21, 9 Zeugen 16 a 35. 325 Biggen /4a6.75, 35 Bokken 0.40a5, 26 Geiten 0,80 a 9, 155 Kippen 0,30 a 1,05, 19500 Kippeneijeren f 2,1b a 2,25. 9500 Eenden dito 2.70 a 2,75, 2900 koppen Boter 43 a 52 ct.s. per kop, 56 muil Aardappelen 1,25 a 2,30 per mud. Medemblik 6 Mei. Kleine Kaas 27, aangevoerd 55 sta pelswegende 13175 NP., Boler /I per NP., Kippen eijeren 2,10. Eenden dito 2,50 per 100. Monnickendam 6 Mei. Kleine Kaas 26,75, aangevoerd 23 stapels, wegende 4453 NP. Punterende 4 Mei. Aangevoerd 2020 Koeijen. Handel matig vlug. 5 Mei. Aangevoerd 29 Runderen128 vette Kalveren 55 tot 75 ets. per N.P.. 160 nucht. dito f 2,50 a 9, 50 vette Varkens van 34 tot 46 ets. per N.P'., 35 magere dito 11 a 20, 336 Biggen 4 a 7, 1162 Schapen en Lammeren, Boter ƒ0,80 a 0,95, Kippeneijeren 2,25, Eenden dito ƒ2,75 per 100. Kievits dito 3£ a 4 ets. per stuk. Schagen 7 Mei. Aangevoerd 4 Paarden 60 a 100 8 Stieren f 60 a 100, 330 magere gelde Koeijen 70 a 120, vette dito 190 a 210, 146 Kalfkoeijeu 80 a 160, 46 Vaarsen 70 a 110. 24 llokkelinuen 16 a 2437 nuch tere Kalveren 2.50 a 5 460 Sehapen (overhouders) f 18 a 28. ISO Melkschapen 14 a 22, 190 Lammeren 6 a 12, 10 Bokken en Geiten 0,35 a 3, 25 magere Varkeus f\2 a 25, 139 Biggen 4 a 8, Konijnen 20 a 80 Kippen 50 a 100

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 3