CüStckcUjfcdchc Bevigteu. Jugczoubca r.en de Eranschen er van te houden in alles geregeerd geleid en bestuurd te worden maar daarbij komtdat de Keizerlijke Regering uitermate voldoende middelen bezit om zich te doen gelden. Het net van ambtenaren met de tal rijke politie houdt het geheele volk in zijne mazen gevat, en doemt het tot, roerloosheid. Mogt dit te kort schieten, het land is in militaire departementen verdeeld, eik meteen maarschalk aan het hoofd en verkeert dus eigenlijk bestendig min ol meer in sta«t van beleg.Doch wat. noopt die hoogere en lagere ambtenaren en dat leger tot ondersteuning der dwin gelandij? Onnoozele vraag' wat wil men anders iu de negen tiende eeuw dan carrière maken, vooruitkomen? Welnu, dat willen die ambtenaren en maarschalken en officieren en soldaten ook, en van niemand anders hebben zij iets te wachten dan van de Regering. Ziedaar een eerzuchtig militairwien Prins Napoleon eenmaal een maarschalkstal' voor de voeten wierpwat deerde het hemof hij dat heerlijk kleinood uit het burgerbloed moest opnemen Sinds op den tweeden December tienduizende en honderdduizeude francs werden weggegeven en beloofd, heeft die zilveren keten niet opge houden de degens van de eerste generaals aan de dienst des Keizers te verbinden. Dat er zulke meuschen gevonden werdenen dergelijke middelen steeds voldoende blijken te ziju tot handhaving eeuer Regering als de tegenwoordige dat is Prankrijks schande, dat zijn vernedering. Geen vreemde inagt heeft dit volk overheerdmaar zelfverlaging deed het zinken tot den elleudigen toestand waarin het zich bevindt. Wreeder spotternij en gruwelijker huichelarij beslaat er niet dan de oorlog door Napoleon in Mexico gevoerd. Hij wil daar een andere Regering vestigen, meer overeenkomstig den wil des volks. En de Mexicanen schuwen die bereid willige vrienden als deze de geele koorts zij sluiten zich aan een. en verdedigen elk fort, eiken wal, elke barrikade, elk. huis tegen den vreemden indringer met een moeddie Europa de schaamte in het aangezigt moest jagen Europa dat zulk een oorlog toelaaten om eigeu verdeeldheid, ver dorvenheid en magteloosheid moet toelaten. Een volkdat heeft willen onderhandelen, de eischen der vereenigde Fran- schen, Engelschen en Spanjaarden heeft willen inwilligen, en zich daartoe ten genoege der gevolmagtigden dezer drie natiën had verbondenwordt door een vreemd leger beoor loogdomdat d - heerschzuehtige Eransehe Keizer het ge sloten verdrag willekeurig verbrak, en verklaarde slechts in de hoofdstad des Rijks den vrede te willen voorschrijven. Het is een oorlog zonder reden, alleen ondernomen ter wille van de heerschzucht des Keizers en tot, afleiding van den Eranschen roemrucht. Ook zijn er goudmijnen iu Mexico. En men is onbeschaamd genoeg om te verklaren, dat men de Mexicanen slechts iu de gelegenheid wil stellen om vrije lijk een eigen Regering te kiezen. En de veldheer, die dit, huichelachtig doel verkondigt en komt. volvoeren, is Generaal Forey, die op den altijd beruchten December zijne zwaar beschonken soldaten de Gedeputeerden des Eranschen volks in hechtenis deed nemen. Dut zulke dingen straffeloos ge schieden, en een geheel volk cr de rampen des oorlogs door lijdt, is een ontmoedigende gedaohte in de negentiende eeuw. KN«0< LA ND. liet russische antwoord aan het engelsche bewind strekt vooral tot bestrijding der bewering, als liadde Rusland zich onttrokken aan de verpligtingen, die hetzelve bij het Weeuer tractaat zijn opgelegd. Dit hield toch in dat de 3 mogend heden aan hare poolsche onderdanen eene regering bij ver tegenwoordiging en nationale instellingen moesten schenken. Keizer Alexander verleende daarop de constitutie ,vau 12 Dee. 1815 en hebben de Polen die door don opstand van 1830 verscheurdde tegenwoordige Keizer heeft,afziende van den rol van overwinnaar, hun welwillend een aantal uationale instellingen verleend, bestemd om hun tot, een ad ministratief zelfbestuur te geleiden. Zwitserland heeft, op de uitnoodiging van Eugeland ver klaard dat het niet, in staat is de pogingen der mogend heden te Petersburg te ondersteunen. Het stoomschip Anglo-Saxondeu 16 April met landver huizers vail Liverpool naar Canada vertrokkenis den 27, door eene zware mist, bij Kaap Race op een zandbank ge raakt, en verongelukt. Van de 444 opvarenden ziju slechts 180 gered. Het Lagerhuis heeft den 6 de artikelen goedgekeurd der door den heer Adder/eg voorgestelde v;et, om de lijfstraffen weder intevoeren tot beteugeling der gewelddadige aanran dingen. Den 8 heeft de minister Russell in het Hoogerliuis naar aanleiding eener reden van lord Shaftesburydie op krach tige ondersteuning der Polen aandrong, te kenneu gegeven, dat hij niemand in den waan wilde brengen dat Engeland tot andere maatregelen dan vertoogen ten gunste dier natie zou overgaan omdat de afscheiding van Polen van Rusland m Posen en Gallieie een invloed zou veroorzakengevaarlijk voor de vrede van Europa. FRAKHKIJH. De minister de Persigny heeft eene circulaire aan de pre fecten gerigt over de verkiezingenzij moeten de regerings- candidateu ondersteunenomdat liet Keizerrijk de uitdruk king van den volkswil is en de welvaart des lande zigtbaar vermeerderd heeft,, en wijl inen niet zoo als in Engeland de electorale strijd zonder leiding kan laten wegens het, bestaan der partijen, die van eene onbeperkte vrijheid misbruik zou den maken door het omver werpen van de instellingen des Rijks; evenwel mogen de prefecten de oppositie niet, beletten de namen barer candidaten openlijk bekeud te maken. Te Parijs heeft, de oppositie eindelijk hare candidatenlijst vastgesteld, bestaande uit, de heeren FavreFicardüari- mon en Ollivier, de 4aftredeude leden van het Wetg. Ligcli., Havin en Guéroult, directeuren van Ie Siècle en I'Opinion nationale, Labouluye en Jules Simon, leden van het Instituut, en Eug. Pellelanpublicist. Eene brochure van laatstgenoemdeover de verkiezingen, is in beslag genomen. ITALIË. De Gedeputeerden hebben besloten eene parlementaire en quête intestellenover den toestand der Rijks- en handels marine. Tristany heeftuit naam van Frarciscus II, de bevolking van Aqnila bij proclamatie opgeroepen om tegen de regering m opstand te komen. IIEAiEO. De Fransehen hebben het fort Xavier6 dagen na liet openen der loopgraven en vervolgens het versterkte kloos ter Galupine en verschillende blokken gebouwen te Penbla vermeesterdde sappeurs dringen achtervolgens van huis tot huis en trachten zoodoende de hoofdkerk, hef, hoogste punt der stad, te hereiken. Commonforl heeft herhaaldelijk getracht zich met de bezetting in gemeenschap te stellen, maar is telkens afgeslagen. Tiet verlies der Eranschen bedraagt 61 doodenwaaronder 1 geul. en 4 off., en 473 gekwetsten. OILHTEXRUK heeft bij de Bondsvergadering het voorstel gedaan om ter zake van de jongste verordening des Deenschen Konings Holsteiu te bezetten, totdat voldaan zal zijn aan de in 1851 eu 52 aangegane verbindlenissen. Ongeveer 100 knapen, van 10 a 12 jaren, hebben heime lijk Lemberg verlaten om zich in 2 afdeelingen bij de pool sche opstandelingen te gaan voegen. PKUISSEN. Het Hnis der Afgevaardigden heeft de door den minister van justitie ingediende aanvraag van het O. M. in Posen, tot liet vervolgen der leden Dziulynski en Guttry wegens hoogverraad toegestaan. Hoezeer het verlangen der regering betreffende de leger- organisatie in strijd is met dat der commissie voor de militaire begrooting biijkt uit de volgende opgaaf: de regering wensclit 7jangen diensttijd, waarvan 4 jaren in reserve, een leger in vrede van 230,000 en in oorlog van 450,000 mau (behalve de landweer), eene onbepaalde ligting van recruteu en slechts gedeeltelijke organisatie bij de wet; de commissie stelt daar entegen voor: 5jarigen diensttijd (3 jaren reserve), 155,000 mail in vrede en 288.000 in oorlogjaarltjksche ligting van hoogstens 60000 recruten en geheele organisatie bij de wet. Den 9 verklaarde de minister van oorlog evenwel aan het Huis, dat hij wilde toegeven het cijfer der sterkte van liet, leger en al wat op de heffing der reeruten betrekking heeft, wettelijk vast te stellen. De lieer v. Sybel heeft dien minister toegevoegddat hij de vergadering niet lot vaderlandsliefde mogt aansporen, omdat hij het meest heeft bijgedragen tot het verstoren der wettige orde en de voornaamste hinderpaal was tegen de bevrediging des lands de minister noemde deze personaliteit eene hoogst onbetamelijke aanmatiging eu werd deswegens door deu waarn. voorzitter tot de orde geroepen; hij Inagt daartegenin, dat de voorzitter de ministers het zwijgen niet mag opleggen, waarop deze de zitting voor één uur schorste. Bij het Huis is daarop een brief van het staatsmiuisterie ingekomenhoudendedat de bewindslieden de zittingen niet zullen bijwonen, zoolang de voorzitter bij zijn gevoelen volhardt. Dc commissie voor de loopende zaken heeft den minister v. Bismarck nog tot eene conferentie uitgenoodigd, doch deze antwoordde daaraan niet te kunnen voldoen. Hl/SLA N £9 De Moskouër adel heeft den Keizer als een voorregl. ver zocht bij oorlog in de voorste gelederen te mogen strijden. Kooplieden bieden hun geheel vermogen, de oud-geloovigen 40 millioen roebeis, de Donsche kozakken 100,000 man aan. Ook de adel in de Oostzee-provincien heeft deu Keizer een adres vaii trouw aangeboden. Eene Russische kolonie van circa 4000 zielen bij Diina- burg in Lithauen heeltnaar men zegt door de regering opgehitst, 4 ot 5 kasteelen van Poolsche edelen gepluude-d, in brand gestoken en de bewoners schandelijk mishandeld. Polen. Van den 2 tot, den 4 Mei zijn iu verschillende straten te Warschau 5 personen, op last van het geheime comité, opgehangen en de doodvonnissen op hunne borsten gehecht. Een zesde heeft, na de ont'angst van zijn vonnis, zich zelf van kant gemaakt. Den 5 is, na een strijd van 5 uren eene ai'deeling insur- genten bij Glinki geheel verslagen. In het gevechtdeu 5 bij Olkusz voorgevallenis de Italiaansche kolonel Nullo, een der vertrouwdste vrienden van Garibaldi, door 2 geweerkogels getroffen en gesneuveld. Deu 7 zijn de insurgenlen bij Scyze en Wilkowicze ge slagen eu uiteengedreven. Een ueel is binnenslands gevlugt; 141 ziju te Krakati aangekomen. Denzelfden dag zijn 600 insurgeiiten uit Gallieie gekomen hij Slarokow geslagen onder de 31 gevangenen waren 11 fransehen en italianen. D"n 8 hebben de Russen met, 18 compagnie». 5 eskadrons en 8 stukken de Polen ouder Tackzanowski te Ignacewo bij Konin aangetast en, na een scherp gevecht, deze gebarri cadeerde plaats stormenderhand vermeesterd. Deu 12 zijn zij in een bloedig gevecht bij Kalisch, hoewel met, groot, verlies, meester gebleven. De benden van Czendiowski eu Jezioranski zijn uiteen gedreven en vlugten bij kleine afdeelingen, zonder wapenen, naar Gallieie. Sï Si Si 14» 16 ïi STATEN. De geul. Banks berigt de Separatisten in 3 gevechten ge slagen eu 1500 gevangenen gemaakt te hebben. Grand-gulf aan den regteroever der Mississipitusscheu Vicksburg en Port Hudson is door hem bezet. 12 Transportschepen ziju weder voorbij Vicksburg gevaren en hebben zich bij den genl. Granl gevoegd. De Separatisten onder genl. Jackson hebben een inval in Maryland gedaan eu den spoorweg tussehen Cumberland eu Piedmont bezet eene dergelijke magt is in Westelijk-Vir- ginia gevallen eu heeft Morganstown bezet. 8000 Man zijn onverwijld uit Washington naar Wheeling en Pittsburg gezondentot wering van eerstgenoemde. De genl. Hooker is met zijn geheele leger den 27 April en volg. dagen over de Rappahannock getrokken en heeft allerwege de Separatisten overrompeld eu 400 gevangenen gemaakt. De President wilde deze beweging, waardoor Washington ten deele ontbloot is. niet toestaan, maar heeft, toen de genl. zijn ontslag verlangde, toegegeven. BINNENLAND. Aan 's Rijks munt zijn in 1862 geslagen 800,000 dubbeltjes, 400,000 stuivertjes, 2,026,000 centen en 2,026,000 halve centenj en voor particulieren 3,304,118 rijksdaalders en 4,001,577 halve guldenste zamen voor 10,391,473,50. Den 5 is het, huisje van J. hammers in het Valtherveen onder Odoornterwijl zijne vrouw om eene boodschap uit was, verbrand met 3 kinderen, i koe, 1 kalf, 3 schapen en 2 lammeren. Den 7 ziju te Hoogland bij Amersfoort 6 huizen bij de Protestantsche kerk en den 11 13 huizen en 8 schuren te Ammerzode afgebrand. Ook onder Hellendoorn is eene boe renwoning verbrand en daarbij eene oude vrouw in de vlammen omgekomen. Den 6 heeft een der soldaten van de strafdivisie te Naarden, bij het terugkeeren van de exercitie, met een scherp mes 3 korporaals belangrijk en een der manschappen minder ernstig gewond, terwijl den luit. adjudant de wapenrok werd opge sneden. Het gelukte aan de ouderofficieren den dader, die met anderen een complot gesmeed had gevankelijk weg te leiden. Het, maken der gebouwen voor de gasfabriek te Edam is den 9 besteed C. Koelman, te Amsterdam voor 14414. Te Zutphen is de prijs van het gas verlaagd van 19 op 15 cents de kubieke el. Wijlen G. Bergman de Bruin heeft aan de herv. diakonie te Schipluiden 2000 vermaakt,. l)en 11 is de Koningin naar Stuttgardt vertrokken. Den zelfden dag is de tentoonstelling van schilderijen te 's Hage geopend. Het adies, waarmede de baron v. Lijnden naar Spanje is ver trokken, om de Koningin tot, gratie te bewegen voor de veroor deelde verspreiders van den bijbel, telt 44993 onderteekeningen. Burg. en Weth. van Amsterdam hebben den raad voor gesteld eene 3J pCts. leening aan te gaan van 16 millioen, in obligatien aan toonder van 1000, te splitsen in gedeelten van f 500, 200 en 100; om de leening van 3 millioen van 1855 niet, verder uittegevenmaar aftelossenen om voor de gemeente deel te nemen in de kanaal-maatschappij tot een bedrag van 10 millioeneen en ander op voorwaarde dat de concessie voor de doorgraving onbezwaardzonder kosten van voorbereiding, worde overgedragen aan die maat schappij. De nieuwe leening zou afgelost worden a pari, in 95 jaren, in de eerste 15 jaren met f 77000 's jaars. in de volgende 10 jaren met f 148000 's jaars en zoo in elk vol gend lOjarig tijdvak opklimmende met 71000 tot 1325,000. De Haarlemsche commissie voor liet nat. monument heeft besloten geen afgevaardigde voor de hoofdcommissie te be noemen omdat, deze niet zoodanig is uitgebreid, dat, zij kan geacht worden de natie gelijkmatig te vertegenwoordigen. Met Belgie zijn verdragen gesloten over den afkoop der Schelde-tol en over de Maasaftappingen. De 2' Kamer heelt den 12 iiare werkzaamheden hervat. Volgens de ingediende voordrasrtenzal de grondbelasting met de opcenten opleveren f 8,366.319 en de verhooging van den accijns op het gedestilleerd tot 35 per vat, eene meer dere ontvangst, van 3 millioen geven de afschaffing van den accijns op de brandstoffen een verlies van f 3,040,000 en en van dien op de zeep 1,260,000 baren en de personele belasting geheven worden als volgt: 6 pCt. van de huur waarde 1 pCt. van het mobilairf 4 van elke stookplaats eu 68 cenls per deur of venster. De Morning Post deelt mede, dat ons land zich heeft, aangesloten bij den stap doorde 3 groote mogendheden inde Poolsche kwestie gedaan. De heer Groen heeft van de Kamer verlof bekomen de regering daarover te interpelleren. Ter teregtwijzing op het ingezonden stuk door een laud- bouwerin de Alkmaarsche Courant van 3 Meibetreffende het maken van riolen en vergaarbakken te Groningen, dieue: dat hetgeen te Groningen zeker heel nuttig en winstafwer- peud is en mogelijk op andere plaatsen ook wel gunstig zon kunnen werken hier volstrekt niet van toepassing zoude zijndaar de landbouwer in deze omstreken minder behoefte heeft aan mestspeeiën niet alleenmaar althans van het gebruik van zoogenaamde beer uiets wil weten. Niettegen staande die specie aan onderscheidene personen gratis is aangeboden, om hun zoodoende de kracht daarvan te loeren kennenblijven zij steeds weigeren dezelve te gebruiken op grond dat de verwerking over de landerijen voor den landman zulk een onreine arbeid is. leder die in den loop van dezen gepasseerden winter de stedelijke aschsclniur wei eens gepasseerd is, heeft zich kun nen overtuigendat de beer die door den pachter van de haardasch enz. uit de stad gehaald werd, daar uit de over- loopende kuilen in het Kanaal weder verloren ging. Een belanghebbende die het gebruik dier specie urel degelijk aaubeceelt. Het geheel eens zijnde met den inzender, waar hij het ge bruik der secreetmest aanbeveelt,, kunnen wij hem echter niet toegeven, dat het. Groninger stelsel hier niet van toe passing zoude zijn. Om te zeggen dat het hier even winst gevend zou worden ais iu onze noordelijke kleiprovineie waar zooveel meer landbouw dan veeteelt gevonden wordt en de akkers onder den rook der stad liggenware voorze- Ker gewaagd maar om het nu eens vooral doelloos te ver klaren omdat onze minder wetenschappelijke laudlieden er de waarde nog niet van kennen is wat kras. OokdeNoord- Hollandsche boer, al verlaat hij niet zoo spoedig de oude sleur, schuwt geene leeiing en zoekt zijn voordeelen slaagt het nieuwe hij proefneming goeddan noopt zijn belang hem dat uatevolgen. Wil dus onze pachter de beer tot nut onzer landerijen en tot zijn eigen merkelijk voordeeldoenstrekken, hij verspreide onder onze weinig lezende laudlieden een vlie gend blaadjewaarin hij met sprekende cijfers de goede uitkomsten dezer nieuwe bemesting aantoont (de gegevens zijn genoeg voorhanden), hij doe voor zijne rekening een stukje grasland met beer bevloeijen en stelle daarbij een groot bord met ziju adres en de hoeveelheid gras bij 8 a 9 maai- jingen in één jaar tijds verkregen. Maar dan zorge hij ook voor eene gemetselde overdekte mestput, waar de specie steeds in dezelfde graad van sterkte en vloeibaarheid voorhanden, is, en het zou ons zeer verwonderen als niet praam hij praam zijn voorraad kwam afhalen, waarvan de verspreiding over het land geen onreiner werk is dan thans het ledigen van een ierbak of een ierwagen.

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2