SlSSleficlijkachc ticvigtcu. itaeie. groote legers der bondgeuooten zou kunnen voegenwas niet meer dan een droppel 'in de zee," zeiden toen reeds even rustig als tegenwoordig de slijmerigen, die het volk geen grooter dienst denken te kunnen doen, dan het een diep besef te geven van eigen nietigheid. Twee jaren later hadden Quatre Bras cn Waterloo bewezen, dat het kleine Nederland een lang niet te verachten gewigt in de schaal kon leggen. «Traktaten en Grondwetten onder de bescherming der groote Mogendheden zouden voortaan het westen van Europa bevei ligen tegen rustverstoring en dwingelandijverzekerden de politieke tinnegieters. Zeventien jaren later moest de afval van de helft des Koninklijks aan Nederland leerenwelke waarde aan traktaten en grondwetten en de bescherming der groote Mogendheden te hechten zij. «De wapenen der hondgenooten zullen de bevrijding des lands wel voltooijen zeiden de luijaards. Veertien dagen na de mislukte oproeping tot vrijwillige dienstneming werd de gedwongen wapening ingevoerd; de landstorm exerceerde en blokkeerde sommige vestingenmaar de bondgeuooten joegen de Eranschen uit Overijssel, Gelderland, Braband en Zeeland. En de nationale oer? Nederland was zoo gelukkig, dat de terugkeer van Napoleon het de gelegenheid bood, om bij Quatre-Bras en Waterloo zijne eer te redden. Nederland herinnere zich, dat het in dagen van benaauwd- ieid meermalen smachtend uitzag naar vreemde hulp en vruchten heeft geplukt van anderer bijstandvoor het besluite zich in flaauwe en karakterlooze onzijdigheid uit het Euro- pesche Staten-gezin terug te trekken. Wil Nederland den naam hebben van een waarlijk vrij heidlievend volkopregtonbekrompen en zonder bijoog merken, dan kan het niet volstaan met een sympathie waar van niemand iets bespeurt, dan moet het sympathie toonen voor elke onderdrukking der vrijheid dan spreke het voor de vervolgde Protestanten in Spanje en voor de verdrukte Katholieke Polenniet uit een politiek kerkelijk en dog matisch beginselmaar ter liefde van het regtvan de vrij heid van de menschelijkheiddan spreke en handele het naar het woord van dien spreker uit onze Tweede Kamer van wien wij reeds onwillekeurig eenige woorden overnamen, en die, ofschoon de nota onzer Regering steunende, rond borstig verklaarde, dat hij den vorm anders had gewenscht, dat hij liever een zelfstandige handeling had verlangd in plaats van zich te refereren aau de nota eener vreemde Re geringdan zij het met hem overtuigd, dat het goed is, dat in het oudeook op het veld der diplomatie beroemde Holland eens over iets anders gesproken worde dan over belastingen, waterwegen en spoorwegen, en bedenke het met hem, dat het juist in deze eeuw van beschaving en ver lichting, nu de zedelijke kracht overwipt bekomt op de stoffelijke magtde taak der kleinere Mogendheden is om de bescheiden taal der menschelijkheid te doen hooren. Een zelfstandige handelingeen onafhankelijk optreden dat hadden ook wij gewenscht, maar het Nederlandsche volk heeft gezwegen. Een regeringsdaad als de nota aan Rusland moest de uitdrukking zijn van den wil des volks. Maar hoe is ooit een nationale Regering denkbaar, als de natie steeds zwijgtniet de Regering aanspoort drijft tot. handelen, maar hare daden afwacht en beoordeelt, niet zelve eigen wensch en geest en rigting openbaartde Regering tot gids en voorlichting, maar de geest en de rigting der Regering opspoort in hare handelingenbespreekt en wikt en weegt? Het Nederlandsche volk zij geen dood volk, neen, maar een levend, zelf denkend, sprekend, handelend! Het is vrijer in zijne bewegingen dan de Regering in haar offi cieel keurslijf. De Zwitsersehe Regering heeft geen nota aan Rusland gezondenmaar het Zwitsersehe volk zendt geld en wapenen aan de Polen. In Zweden staat de beroemde naam van Frederika [Nemer aan het hoofd der dames die een con cert geven voor de Polen. Wat heeft het Nederlandsche volk gedaan? Wij weten bijna niets te noemen. Waar het meegevoel zich met eenige warmte begon te uiten en dus eenige beteekenis kreegwerd het ontvangen met «aardig heden" en koelen spot. Waar men waarlijk sympathie ge voelt, daar doet men iets, daar ondersteunt men, daar biedt men bijstand. Zal het Nederlandsche volk niets doen Het bereidt zich tot het feestelijk herdenken zijner verlossing inl813. Uitmuntenddat het een schoon feest zijmaar men her innere zich de woorden met een kleine wijziging in 1813 tot ons volk gerigt: het wake dat de volksvreugde niet in enkele klanken uitloope, maar door daden van vrijheidsliefde vergezeld worde. EI6KLAK». Den 26 is te Sheffieldop een der pleinenonder voor zitting van den lord-mayor, eene volksvergadering van om streeks 10000 personen gehouden waarin nadat het Par lementslid Roebuck de wenschelijkheid had betoogd van het erkennen der Zuidelijke Confederatie door Engeland, een voorstel is aangenomen, vei klarende het raadzaam, dat En geland met de groote mogendheden in onderhandeling treedt, om die erkenning te bewerken. FRANKRIJK, De Heer Carnot en zijne vrienden waarschuwen in het blad la Presse tegen het stemmen met blanco briefjes. Verschillende candidaten der oppositie trekken zich terug, ten einde versnippering van stemmen te voorkomen en alzoo hunne staatkundige medestanders te doen zegevieren. De regeringscandidaten dragen in de wandeling thans den naam van de candidaten der veldwachters. Het dagblad l'Echo de l' Aveyron te Rhodez heeft eene tweede waarschuwing ontvangenwegens het belasteren der administratiein een artikel over de verkiezingen. De aartsbisschoppen van KamerijkTours en Renues met de bisschoppen van MetzNantesOrleans en Char- tres hebben eene verklaring uitgevaardigdwaarin zij de kiezers aanspoeu van hun stemregt gebruik te maken en daarbij de belangen der godsdienst in het oog te houden. De hertog van Brabant en de prins van Oranje zijn te Parijs aangekomen. Den 25 heeft de Koning de nieuwe zitting van het Wetg. Ligchaam geopend en is zijne aanspraak met groot gejuich beantwoord. Voor de 20000 aandeelen van het Italiaansche crediet- mobilier, zijn er 875019 ingeschreven, waarvan de helft bin nen het. Koningrijk. 61 Napelsche prelaten en bestuurders van kerspelen heb ben geprotesteerd tegen het besluitwaarbij het bekendma ken van kerkelijke verordeningen zonder voorafgaande goed keuring der regering verboden wordt. De protestantsclie theologische faculteit te Weenen isin weerwil van de aangewende pogingenniet opgenomen als een lid der hoogeschool. De stemmen der faculteiten staaklen daarover, doeh de bisschop-kanselier en de prorector be slisten ten nadeele van het voorstel. Den 22 is met den spoortrein van Krakau te Weenen aangebragt de belgische wapenfabrikant Alfred Chaumat; de regering was verwittigddat hij zich aldaar bevond tot het voeren van onderhandelingen over de leverantie van wapenen aan de opstandelingen in Volhynie en Podolie en heeft hem derhalve in hechtenis genomen. l'fCI'ISNKN. Den 22 heeft hot Huis der Afgevaardigden het adres aan den Koning met 249 tegen 61 st. aangenomen; daarin wordt Z. M. zeer ernstig verzocht een einde te maken aan eenen toestandwelke het Koningschap zoowel als den Staat aan groot gevaar blootstelt. De Koning op de gedane vraag verklaard hebbende de met de overbrenging belaste deputatie niet te willen ontvan gen, is het adres hem bij missive toegezonden. Den 27 las daarop de minister v. Bismarck in de Vergadering eene ko- ninghjke boodschap, inhoudende, dat door het adres den bodem was ingeslagen aan 's Koniugs hoop op het treffen van een vergelijk dat Z. M. zich echter met nadruk zou verzetten tegen de verplaatsing van het zwaartepunt der regering en dat de ministers zijn vertrouwen bezaten. De minister Eulenburg las onmiddelijk daarna de aankondiging van de sluiting der zitting, 's middags te 2 ure, in de Witte Zaal. Aldaar waren niet meer dan 60 leden van de beide Huizen tegenwoordig en wel van de twee groote vrij zinnige fractien der Kamer niemand dan de president Grabow. De aanspraak door den pres. minister namens den Koning gehouden, was niet anders dan eene doorloopende aanklagt tegen de Afgevaardigdenaan wie hij de geheele schuld der bestaande moeijeltjkheden weet. Ten bhjke dat de Kroonprins zich niet met het tegenwoordig regeringsbeleid yereenigt, wordt gemeld, dat hij zich sedert langer dan een jaar niet in den ministerraad vertoond heeft. De Afgevaardigde v. Niegolewkidie in den slag van Ignaeewo, waar hij als vrijwilliger naast de Polen streed, zwaar gewond istreeft een protest, ingediend tegen zijne bewaking door de policie op zijn kasteel te Murowuica in Poseu. De Posensche grondbezitter r. Lyskowski heeft in de te Graudenz verschijnende Folfes-Zeitungeene verklaring geplaatst, betreffende de inhechtenisnemingen daar te lande. Jlij ver zekert. dat de regering verkeerd is iugeliciit geweestaan gezien er geen complot bestond tegen de veiligheid van den Pruissisclien Staat, maar alleen eene commissie tot onder steuning der Poolsche opstandelingen. EüUSLAiï». Naar men verzekert;heeft Engeland het voorstel willen doen tot het sluiten van eenen wapenstilstand met de Pool sche opstandelingen, maar heeft Rusland in tijds te Londen, Parijs en Weenen doen verklaren, dat het. daar niet in tre den kan omdat het de rebellen met als eene oorlogvoerende mogendheid beschouwen en hun geen tijd tot het organiseren hunner krachten laten mag. In eene zitting van den Keizerlijken raad te Petersburg is het dusgenaamde programma van deu markies IVielopolski op nieuw en met nadruk goedgekeurd. Het, revolutionaire comité in Polen moet besloten hebben de gezamelijke krachten der revolutie overtebrengen naar Po dolie en Volhynie wegens de groote krijgsmagt der Russen in het Koningrijk en de gestrenge bewaking der Pruissische en Oostenrijksche grenzen. Hoewel de regering verzekert dat het in Podolie volkomen rustig is, houdt zij de bewe ging in beide gewesten voor veel gevaarlijker dau die in het tegenwoordige Polen. In Podolie wordt de landstorm georganiseerd en hebben de boeren in verscheidene districten verklaard tegen de opstandelingen Ie willen vechten. In Volhynie zijn de benden der opstandelingen door de troepen en de boereu uiteengejaagd. Het korps van Czc- chowski is verslagen. Rzeowiski en 3 geestelijken zijn gevan gen genomen. Het kamp der opstandelingen v met den leef- togt, de paarden eu de wapenen, is door de Russen, met behulp der boeren, vermeesterd. Den 11 zijn ongeveer 1100 bij Ignaeewo gesneuvelde ïn- surgenten in 10 groote kuilen begraven, waarbij vele bloed verwanten en aauschouwers aanwezig waren. Het onderzoek der nagelaten papieren van Mimzeaics heeft te Warschau tot eenige gevangennemingen en huiszoekingen geleidwaarbij echter weitiig bijzonders is gevonden. Im deu Kaukasus neemt de oorlog eene onverwachte wen ding en zijn 300 Russen gevangen genomen. ïlïi'.WA Eenige damesmet de bekende romanschrijfster Frederika Bremer aau het hoofd, hebben te Stokholm een concert van gewijde muziek georganiseerdten einde de opbrengst toe- tezendeii aan een der poolsche comité's tot verpleging van gekwetste iusurgenteu Na deu afloop hebben de Koning, de Koningin-weduweprins Oscar en prinses Eugénie aan zienlijke giften geschonken, om het batig saldo der onder neming te verhoogeu. V fc li SS ENIRD E STATEN!. De terugtogt van het leger van geul. Hooker is voorna melijk veroorzaakt door het verslaan der divisie van gen!. Sedgwickwaardoor zijne gemeenschap met de bazis zijner operatien niet meer gedekt was. Na het verdrijven van Sedgwickkeerde genl. Lee zich terstond tegen het leger van Hooker, dat op een boschachtig terrein opeengedrongen was en zich niet had kunnen ontwikkelenvooral door den hef- tigeu aanval van den genl. Jacksonwaaraan de meest uit Duitschers bestaande regtervleugel den 2 was blootgesteld geweest, eu welke slechts ten koste van zware verliezen afgeslagen was. Men schat het verlies van het Potomac- leger op 10 a 15000 man. Daarentegen werden 5000 Se paratisten krijgsgevangen gemaakt, 15 vaandels en 7 stukken vermeesterd en 18000 vijanden huiten gevecht gesteld. Vol gens opgaven van de Zuidelijken afkomstig, bedroeg hun eigen verlies 8 a 10000 man en dat der federalen 25 a 30000 manwaaronder 8000 gevangenenbenevens 30 stukken. Het grootste verlies leed de Confederatie intusschen in de persoon van genl. Jackson, bijgenaamd Stonewall, die den 2, in de hitte van het gevechtdoor 2 kogels van zijn eigen volk in den linkerarm en de regterhand gekwetst werd, en aau de amputatie van den arm, gevoegd bij zijne borstkwaal, bezweek. Lee had ook te veel geleden om den aftogt van Hooker te verhinderen terwijl deze bovendien t.e sterk verschanst was. Daarbij kwam nog, dat de kavallerie van geul. Slo- neman door het met. spoed omtrekken van den liukervleugel der Separatisten in deu rug van hun leger tot op 1 uur van Richmond doordrong en overal schrik verspreidde, zoodat zelfs de ingezeteuen dier stadvan genoegzame bezetting ontbloot, aanstalten maakten om zich te verdedigen. Genoemd corps bestond uit 2700 uitgelezen manschappen met 6 ligte stukken en was. na in eene week tijds 200 Eng. mijlen af gelegd en vele bruggen en spoorwegen vernield te hebben den 8 op den linkeroever der Rappahannock teruggekeerd slecht 3 50 man als gevangenen verloren hebbende. Na den mislukten veldtogt, waardoor eene algemeene on tevredenheid en verlangen naar een ander bevelhebber is ontslaanis de brug bij het, Witte Huis te Washington vernield en aldaar eene batterij opgeworpen. Hooker is nog voornemens geweest deu aanval te hervatten, maar werd daarin door den minister van oorloggenl. Balleekver hinderd. 12000 Federalisten onder de genls. Keyes en Peck, heb ben aau het uiteinde der York-rivier. bij West point, eene sterke positie bezet en zich langs de Pamunkey rivier noord- westwaarts uitgebreid ter bedreiging van Richmond. De geul. Grant heeft een corps Separatisten ten zuiden van Port Gibson, aan den linkeroever van de Mississipi, ontmoet en na een gevechtdat een geheelen dag duurde verslagen. Een kavalleriecorps onder genl. Beaufort heeft in het westen van Virginia de magazijnen waaruit eenige Zuidelijke Stalen voorzien werden vernield. 1600 Ruiters, onder kolonel Straight, hebben uit Tenessee een inval gedaan in het noordwesten van Georgiamaar zijn bij Rome door de Separatisten onder genl. Forrest omsingeld en gevangen genomen. De geul. dhr zuidelijken v. Dom is overleden, De President Lincoln heeft den 8 Mei eene afkondiging laten doen, ter herinnering aan de bepaling der conscriptiewet, dat vreemdelingen, die verlangd hebben burgers der Unie te wordenzich aan de verpligte krijgsdienst moeten onderwer penwaaraan gestreng de hand zal worden gehouden. De uitvoer van paarden en van oorlogsmaterieel is verboden. BINNEYLANl». De Russische minister van buitenl. zaken heeft den Rus- sischen gezant te 's Hage, in antwoord op de bekende dédèche van onze regering over Polen, te kennen gegeven, dat hij bij de verklaring van het Nederl. gouvernement, dat het in zijne handebug gedreven is door belangstelling in de welvaart der Keiz. regering, niet wil onderzoekeu of de gedane stap op het oogenblik, dat de Keizer al zijne zorgen wijdt aau de verzekering van de welvaart eu den voorspoed zijner on derdanen eenig practiseh nut hebben kan en of die stap niet, veeleer geschikt is om de woelgeesten in Polen in hunne verblinding te stijven eu alzoo het herstel der rust daar te lande tegen te houden; dat hij echter in de Nederl. verkla ring niets anders wil bespeuren dan een blijk van goede ge zindheid en dat dezelve te Petersburg in denzelfden geest i3 opgenomen als waarin zij is gedaan. Het nieuwe dok te Willemsoord is tot op 7.20 onder vol- zee van het water ontlast en wordt zonder bezwaar op dat peil gehouden. De berst in den bodem is gebleken 26 ellen lang te zijn, waardoor de geheele gemetselde vloer gebroken, omhoog gedreven en ontzet is. De plaatselijke geneesk. commissie te Zierikzee heeft eenige monsters koffijstroop uit verschillende fabrieken onderzocht en die vermengd bevonden met 35 a 40 pCt. zand, kolen en krijt. Te Rotterdam zijn circulaires verspreid betreffende een gecostumeerJeu optogt, te houden ter viering van het natio naal feest in November. Tot den trein zullen 3 zegewagens behooren ter eere van Oranje, van koophaudel en zeevaart eu van Rotterdams nijveren. De 41 oprigters der bank aldaar hebben voor 4 millioen ingeschreven zoodat de inschrijving voor nog 1 millioen der eerste serie voor het, publiek Wordt opengesteld. De meerderheid der financiële commissie uit den raad van Amsterdam ziet bezwaar in het voorstel tot deelneming der gemeente in de Kanaal maatschappij en in de daaraan ver bonden geldleeuing. Over den Hoil. spoorweg zijn op den eersten Pinksterdag vervoerd 10,500 en op deu tweeden 20.700 personen. Op den tweeden Pinksterdag is te Velp, door onvoorzig- tigheid van eene van de kermis te Rozendaal teruggekeerde dienstmaagd, een afgelegeu huis verbrand, waardoor een bejaard man in de vlammen is omgekomen. Den 21 Mei is in eene vergadering van gasverbruikers te Gouda besloten om aantedriugen op het verminderen van deu gasprijs van 22 j tot 15 C. de kub. el, hebbende vele zich verbonden om indien niet aau dit verlangen voldaan, wordtpetroleum te gaan branden. De 2e Kamer heeft den 23 de motie van den heer Groen met 40 tegen 25 en die vau den heer v. Bosse met 54 te-

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2