itlarfitbcrigtcn. Jngczoubctt Stukken. Stabs £licutas. gen 11 st. verworpen. Sedert beraadslaagt de Kamer over de begroeting van koloniën en over de rigting van het ka binet op koloniaal gebied. Ingekomen zijn de 3 tractaten met Belgiebetreffende den afkoop der Scheldetol. de rége ling der Maasaftapping en handel en scheepvaart (zij zijn den 26 door den Belgischen Senaat met alg. st. op 1 na goedgekeurd). Den 26 is buiten Oldenzaal een begin gemaakt met het maken der aardenbaan voor den spoorweg Almelo Salzbergen. Den 29 heeft de commissie voor de staatsspoorwegen be steed het maken der kunstwerken enz. tusschen Roermond en Venlo aan Vencaijen te Pannerden voor 388,000 het bouwen der stations te Sittard en Roermonde en van de halten op dien weg aan denzelfde voor 99000en het maken van bergplaatsen en andere werken op den spoorweg van Harlingen naar Groningen aan IV. Sonneveld te Schie dam voor 141,200. Bij Kon. besluit is bepaald dat de examina afteleggen voor de prov. commissien van geneesk. onderzoek en toevoorzigt geldig zullen zijn voor het geheele Rijkmoetende de can- didaten zich voor hun examen vervoegen bij die commissie binnen welker ressort zij woonachtig zijn. Ook zijn voor de plattclands-geueesheereu, wat het heelkundig gedeelte betrelt, even hooge eischen gesteld als voor de stedelijke heelmeesters. Den 27 had te Hoorn een verschrikkelijk ongeval plaats, een jongman van 21 jarendie 's avonds te voren met zijne beminde van een Pinksterreisje was huiswaarts gekeerd, had namelijk een pistool geuomendit in zijn mond gezet en afgeschotenzoodat het te verwonderen wasdat hij niet oogenblikkelijk dood bleef, hij is echter nog in leven, doch men vreest voor hem. komt steller dezes voordat ons klimaat zoodanigen veelvul- digen oogst niet toelaaten waartoe dan de proefneming C. K. Niet slechts in Frankrijk en Duitsehland maar vooral in Engeland, waar het klimaat wel niet gunstiger is dan hier te lande, geschiedt znlks. Met minder land onderhouden de eigenaars meer veedes zomers geplaatst in open en ruime stallen. In een der laatste nummers van de Illustration kan de heer K. daarvan meer vindengeschreven naar aanleiding van de door Victor Hugo aangeheven en door den grooten Liebig op wetenschappelijke gronden gebillijkte klagt., "dat de zee de steden uitzuigt." Wij noemen slechts dit weekblad, hoewel geen authoriteit op lanlliuishoudkundig gebied, om dat het. ons als zeer recent het eerst voor den geest komt. Overigens danken wij den heer K., dat hij door boven staande regelen bekendheid gegeven heeft aan den toestand zijner kuilen en aan de door hem ondernomen proef. Zulks was zeer noodig. Alkmaar 29 Mei. Kleine Kaas (Hooi) 27,75, dito (Gras) 28,75. Commissie dito (Gras) ƒ30, Middelbare dito (Hooi) ƒ29, (Gras) ƒ31,25, laasste prijs ƒ18, aangevoerd 416 sta pels, wegende 81790 NP. 30 Mei. Aangevoerd 4 Paarden 80 a 200, 25 Koeijen 60 a 150, 243 Schapen 8 a 20, 531 Lammeren ƒ4 a 12. 106 magere Varkeus 12 a 20, 304 Biggen f 4 a 7, uuclit. Kalveren 4 a 8. Boter per kop 60 a 70 ets. Broek in Waterland 28 Mei. Kleine Kaas 27,50, aange voerd 27 stapels, wegende 5478 NP. Enkhuizen 27 Mei. Kleine Hooikaas 26.50, dito Gras 27.75, aangevoerd 25 stapels, Gerst 4,50 a 6, Haver 3 75 a 4.75, bruine Boonen ƒ10 a 10,25 graauwe Erwten 10 a 10.50. vale dito f 8,50 a 8.75, Karweizaad 14,75 a 15 en Mosterdzaad/ 22 a 22,50. Hoorn 28 Mei, Kleine Graskaas t 28.50, aangevoerd 198 stapels, wegende 51291 N.P. 30 Mei. Tarwe 10. Gerst 6,25, Haver f 4,25. bruine Boonen 10,50, graauwe Erwten f 11, vale dito 8. witte dito 12, aangevoerd 67 mud. Op monster verkocht: 25 mud Mosterdzaad a 22,50. en 20 mud Karweizaad a f 15, 12 Paarden f 60 a 160, 20 Koeijen ƒ100 a 170, 15 Kal veren ƒ6 a 9, 300 Schapen ƒ10.50 a 23. 165 Lammeren ƒ68 12,50, 250 Varkens 7,50 a 19. 9 Zeugen 17 a 31, 450 Biggen ƒ4 a 6.50. 16 Bokken J 0,40 a 4,50, 9 Geiten 0,60 a 7,75, 95 Kippen 35 a 90 ets., 19500 Kippeneijeren ƒ2,10 a 2,30, 7300 Eenden dito 2,45 a 2.60. 2900 kop pen Boter 47 a 52 ets. per kop, 35 mud Aardappelen 1,20 a 2per mud Uedemblik 27 Mei. Kleine Kaas 27. aangevoerd 64 sta pels, wegende 15425 NP.. Boter 1,04 per NP., Kippen eijeren 2.20. Eenden dito 2,50 per 100. Monnickendam 27 Mei. Kleine Kaas 28.25, aangevoerd 28 stapels, wegende 5997 NP. Purmerende 26 Mei. Aangevoerd 315 Runderen 126 vette Kalveren 55 tot. 75 ets. per N.P., 104 nucht.. dito f 3 a 10, 58 vette. Varkens van 40 tot 48 ets. per N.P., 13 magere dito 12 a 23, 270 Biggen ƒ4 a 7.50. 986 Schapen en Lammeren, Boter ƒ0,85 a 0,95. Kleine Kaas (Hooi) ƒ27.75, Middelbare dito ƒ27. Kleine (Gras) ƒ28. middelbare dito ƒ30, aangevoerd 111 stapels, Kippeneijeren 2,40, Eenden dito ƒ2,80 per 100. Schagen 28 Mei. Aangevoerd4 Paarden f 25 a 90 4 Stieren 40 a 100, 28 magere gelde Koeijen 50 a 90, vette dito f 160 a 200, 16 Melkkoeijen 70 a 120. 14 Vaarsen (Hokkelingen) 20 a 4035 nuchtere Kalveren 2.50 a 5, 130 Schapen (overhouders) f 16 a 26 190 Melk- schapen /12 a 20. 3500 Lammeren 4 a 14. 16 Bokken en Geiten ƒ0,60 a 3,50, 26 magere Varkens ƒ12 a 18 189 Big gen ƒ487, Konijnen 10 a 60, Kippen 40 a 75. Eenden 40 a 70. Duiven 10 a 35 ets.. Boter 67j- ets per kop of 90 ets. per N.P.. Kaas 25 a 40 ets. per N.P., 14000 Kippeneijeren f 2.10 en 8000 Eenden dito 2.50 a 2.60 per 100 stuks. Schiedam 29 Mei. Moutwijn 10.50. Jenever t 16. Londen 28 Mei. Aangevoerd 1150 Runderen. 6700 Scha pen en Lammeren390 Kalveren en 380 Varkens. Beste Rund. 4.10, Schap, en Lamm. 4.10, Kalv. 5. en Vark. 4.6. Na al hetgeen in dit en vorige nummers reeds gewisseld is over de doelmatigheid van beer als bemestingmiddelmoge nog het volgende ingezonden st.uk eene plaats vinden dat de kwestie terugbrengt tot datgeen waarvan aanvankelijk slechts sprake was: de verkoop der beer enz. als middel van inkomsten voor de gemeenten. Aan de Redactie der Alkmaarsche Courant. In uw geacht blad van 3 Mei komt voor een stuk, over genomen uit de Prov. NBr. en 's H.Ct., waarin de gemeente Groningen alle lof wordt toegezwaaid over hare bijzondere administratie aangaande het daarstelien van beerputten en het ophalen en verkoopen van asch en vuil (straatmest). De zich noemende landbouwer moge het wel meenen doch als hij met zijne eigene zaken doet zooals hij met de be schouwing van de Groningsche administratie heeft gedaan, door n.l. wel de inkomsten maar niet de uitgaven in aan merking te nemenzal hij zich m het eind even goed be drogen vinden, als sommige gemeenten, die in dit opzigt het voorbeeld van de gemeente Groningen hebben gevolgd. Het is waar, de gemeente Groningen trekt «eel geld voor haren straatmestdoch dat voordeel ontspruit niet uit, bij zonder beheer, maar uit een zamenloop van omstandigheden, waardoor de prijzen van genoemd product aldaar tot eene hoogte zijn gestegen, waarvan men, in ons geheele vaderland, te vergeefs een tweede voorbeeld zoude zoeken en als bewijs daarvan kan het volgende dienen In het jaar 1861 werd dé straatmest van de gemeente Groningen verkocht voor de belangrijke som van 43000, Daarvan moest echter worden afgetrokken de onk. rekening, welke (ten bewijze dat de administratie te Groningen ook hare schaduwzijde heeft) in vergelijking van de bevolking te hoog is en niet minder bedraagt dan de somma van 23000,Zoodat er eene zuivere winst overschoot van 20000,—. Maar was nu de hoeveelheid straatmest welke te Gronin gen door de enorm hooge prijzen f 43000,opbragtver kocht voor den prijs welke men in 's G'avcnhage uf elders gewoonlijk voor dat art. betaalt', o. 1. ƒ1.20 per seheepstou of kub. et gelijk aan 1000 kilo's, dap zoude die opbrengst slechts geweest zijn lli51,zoódat er in plaats van 20000,zuivere winstdoor de veel te hooge onk. rek. van ƒ23000,—, een tekort van 8849,zoude zijn geweest. Ik geei daarom in bedenkingof het voor den zich noe menden landbouwer niet beter was, dat ZEd. zich voor het vervolg onthield van aanbevelingen betreffende zaken, die op zijn zachtst genomen door ZEd. niet goed worden begrepen. 's Gravenhacje den 21 Mei '1803. P. H II. Aan den geeerden inzender der teregttcijzingen aan gaande de zoogenaamde beer of poortaardeals mettstof. 1°. Is de situatie der kuilen in volkomen overeenstemming met. zijne aanwijzing, daar ze in waterdigte klei met een halven'steen gemetseld zijn, niettegenstaande men destjjds te Amsterdam en elders daartoe slechts aarden kuilen bezigde. En wat nu het overdekken dier kuilen aangaatook dit zonde reeds bewerkstelligd zijnwanneer slechts het uitzigt op toenemende consumptie eenigermat.e de goedmaking dier onkosten beloofde. 2°. Is de als noodig voorgestelde proefneming geschied en wordt die nog gecontinueerd. Bij de houtloods der H.H. Conijn. achter het Heiltgeland. is gedurende eeuiee jaren voor eiken belangstellende een stuk land te bezigtigen op de aangeduide wijze steeds bemest. Wat echter de tentoonstelling van een 8 a 9voudigen oogst in één saizoen aangaat, komt de vraag opof de geachte inzender of raadgever, in zaken den landbouw betreffende, zich wel volkomen op de hoogte heeft gesteldalthans het Men leze openbaarmaking van het bedrag enz. Ik wenschte wel meerdere bestrijders te hebben als Z. Zijn in menig opzigt goed geschreven stuk, (de vorige week onder het ingezoudene opgenomen) is een bewijs van warme belangstellingvestigt ook anderer aandacht op de zaak en leert mij in hem, die zegt: zich met de détails van mijn plan niet te kunnen vereeuigen, een krachtig bondgenoot kennendie mij nog bovendien toezegt een ierme hand te helpen. Daar Z. ons belooft het niet bij het geschrevene te laten en nog zijdelings tot mij eene vraag rigt., meen ik hem met een enkel woord te moeten beantwoorden. Onze strijd is eigenlijk een spiegelgevecht. Ik beweerReeds in den tegeuwoordigen toestand van onze gemeenschapsmiddelen en marktwezenzijn de mrig- tingen voor onze groote veemarkten (ook graan- en kaas markten, maar daarvan is thans geen sprake) niet voldoen de en slecht; bij eenige uitbreiding van den handel zijn zij zeer zeker te klein. "Daarom is verbetering noodig en nu wenschehjkwant als Alkmaar begint met zicheigene kracht, uitnemende ligging en geschiedenis bewust, op het Alkmaar toekomende standpunt te plaatsenzal het door zich zelve de aanteleggen gemeenschapsmiddelen tot zich trekken. Z. is met mij van gedachtedat het bestaande onvol doende geacht moet worden. Ik beweer: Verbetering op de thans gebruikte terreinen is onmogelijk en dus verplaatsing noodig. Z. schijnt in verplaatsing bezwaar 1e zien, maar is het eigenlijk met mij eens. Hij stelt voor verruimen van hei thans bestaande, door toevoeging daaraan van het terrein tusschen de Friesehe poort en de vlotbrugen daardoor gelegenheid om de naauwere straten en stegen te verlaten. Bij zoodanige inrigtiug zullen van de tegenwoordig inge nomen plaatsen niet vele meer worden gebezigd. De markt zal zich niet verdeelen en van het Waagplein, Houttil Paardenmarkt, Koningsweg, ja vermoedelijk ook van den Dijk naar het nieuwe terrein worden overgebragt. Alleen de thans gebruikte Achterweg zou misschien zijn vee behouden Ik meen dat verplaatsen te moeten noemen maar wil Z het liever betitelen verruimen, ik heb er niets tegen en stel dan voor, ook mijn plan te noemen verruimen aan de vee markt door toevoeging daaraan van een gedeelte van de Paardenmarkt. Maar wigtiger bezwaar tegen mijn plan, zegt Z„ zijn de kosten, en die stel ik. naar zijn gevoelen, al heel ligt. Ook hier is ons verschil niet belangrijk Ik stel voor: de kazerne afbreken en liet terrein bestraat,- Z. »de grond voor ballast verkoopen en het terrein bestraat!" Misschien bedoelt Z. het door mij voorgestelde om de veemarkt heel goed interigtente beplanten en eenige toe gangen te verbeterenmaar de behoefte aan een en ander zal zich ook bij.zijn plan doen gevoelen, ja, ik durf zeli bewerendat Z., naar zijn schrijven te oordeelende raar niet is van halve maatregelen en dus ook hij goede inrig- ting van het door hem voorgestelde terrein zou verlangen. Mogt een en ander voor mijn terrein iets hooger zijn dan voor het zijne, hetgeen ik betwijfel, dan, meen ik, dat d' gelegenheid om ongebruikt terrein te verkoopenvoor de Paardenmarkt zou moeten doen stemmen. De plaatsing van het spoorwegstation bewesten de stad is uu fait accompli, zegt Z. Ik ben dat volkomen met hem eens. Maar juist omdat wij staan tegenover un fait accompli moet de vraag zijnWaar nu het meest geschikt de vee markt geplaatst? Kwam het station beoosten de stad, dan zou de Paardenmarkthoe geschikt ook overigenszijne aanspraken hebben moeten opgevenwant bij gelijke ge- scniktheid van terreinmoetals men het belang van de markt raadpleegtliet digst bij het station gelegene' verko zen worden. Ik kom daardoor van zelve aan de vraag van Z., welk vee ik bedoel, als ik zeg de Paardenmarkt boven het plantsoen te verkiezen om de betere gelegenheid tot aan- en afvoer? Mijn antwoord is: al het vee. Keeds op de markt, zelve is verplaatsing, aanbrengen en afvoeren van vee, gemakkelijker op de Paardenmarkt, door de dat terrein doorsnijdende en daarop uitkomende straten. De opeenhoopiug, die het thans schier ondoenlijk maakt om liet verkochte vee onmiddelijk te verwijderen behoeft daar geene plaats te hebben. Men zou b.v.. des noodigkunnen bepalenen dahrtoe bestaat bij de Paardenmarkt voor iedere rigting gelegenheid, dat het ter markt komende vee door deze en het weggaande door gene straat zal worden vervoerd. Dat kan bij het plantsoen niet zoo goed. Maar er is meer dan dat komen en gaan naar en van de markt. De aan- en afvoer van en naar andere plaatsen. Het station bewesten de stad is un fait accompli. Dat station zal, zoo wij hopen, spoedig van twee, latcFvan vier spoorwegen het vereenigiugspunt zijn. De aan- en afvoer vau het vee zal, als er een spoorweg naar den Helder, naar Frieslandnaar Amsterdam en naar Haarlem komtanders en (naar men verwachten mag) meerder geschieden dan thans. Eene plaatsing digt bij het station dierwegenisdusverkiesselijk. De haven is un fait accompli en vermoedelijk ook de ge legenheidvoor de van noordelijker plaatsen komende vaartui gen, om, zonder overbrenging van het jaagpad aan dc west zijde jagende, de markt te hereiken. De vaartuigen kunnen in die haven en in het water be westen de Paardenmarkt veilig liggen tot laden en lossen. Zij kunnen dat niet aan het plantsoen, want het, water daar langs is het kanaal en er bestaat daar gevaar voor aanvaring. Éindelijk: een nuttig gebruik van de Paardenmarkt zou ook dal deel van Alkmaar wat doen herleven, én wordt Alkmaar wat wij wenschèn dat het zich maken zal is het dan niet beter de terreinen om de graanmarkt (ik hoop spoedig overdekt) meer bijzonder voor den graanhandel, die om en nevens de kaasmarkt uitsluitend' voor den kaashandel, en die om en bij de Paardenmarkt voor den veehandel te be stemmen. Zoo doende krijgt men. door afscheiding en vrije ontwikkeling van de deeleneen goed geheel. Het is een niet genoeg te waarderen voorregt van Alkmaardat het bij eenige krachtsinspanning daartoe gelegenheid aanbiedt. Eene veemarkt binnen de stad en toch in zoo verre buiten de bebouwing, dat het vee niet door maar langs de stad er komen kandigt bij een belangrijk stationmet eene veilige aanlegplaats voor groote en eene voor kleine/,schepen. Welke stad 'heeft die gelegenheid, zoo schoon als Alkmaar? Zou het niet zonde zijn. die gelegenheid ongebruikt/te laten? Ik zeg ja en amen op het beweren van Z„ dat wij bij hef, beramen" van plannen niet uit het oog moeten verliezen al wat tot, ontwikkeling van het vrij verkeer kan medewerken. Schoone markten en vrije handel dat moet onze leuze zijn C. S. Ik geloof het geheel onnoodig, het al dan niet wensche- lijke van die plaatsbepaling thans te bespreken. Die. plaats was bepaald vóór ik mijn plan ontwierp. Ik stond dus tegenover un fait accompli. Is die plaatsing, vol gens Z., verkeerd, dan heeft hij er even veel of even weinig schuld aan als ik want wij hebben beide gezwegen. Op de algemeene vergadering der vereeniging lot het vieren van den gedenkdag van Alkmaars Ontzet in 1573 enz., is aan de hceren W. j. Hofdijk te Amsterdam. J. W. Adrian Hiherdink te Muiden (als historieschilder van den storm aan de Friesehe poort. 18 September 1573) en A. IV. A. Heijblom te Rotterdam (als componist van het beleg van Alkmaar, Mannenkoor met, solo's en begeleiding van groot orchest), liet eerelidmaatschap de.pAereeuiging aangeboden. De vergadering heeft besloten den gedenkdag van het Ontzet in dit jaar te vieren door eene toepasselijke redevoering, gevolgd door eenë matinee musicaleeene tentoonstelling van de geschiedkundige verzameling over Alkmaar van den heer C. P. Bruinvis; eehe sotrée musicale et litteraire, waarbij dé hierboven genoemde compositie van den heer Heijblom onder zijne leiding zal wordeu uitgevoerdeu een bal. Voorts is bepaald- het 50jarig feest van Neerlands herstelling van wege de Veteenigingop üèder vast te stellen wijze, te vieren. A IË ES A 0I «s ft K M K ft T 9 KEWTBAXK. Zitting van den 15 Mei. 1a. H. Bb. O. E c. J. M. V. en d. Ph. E., te Alk maar, diefstal van lood, b„ e. en d. ieder 4 maanden gevan genisstraf en solidair in de kosten en a vrijgesproken. 2. a. Pu. E., b. H. B., c. J P. H. en d. J. M. V.. als boven, a. 2 maanden gevangenisstrafl., c. eu d. vrijgesproken.

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 3