ÉLiLlckclijfcöche $5cvigteu. Uavin, hoofd-redacteur van lg Su\ie. die te gelijk te Parijs en in zijne geboorteplaats Saint Ld is gekozen, vermoe delijk voor laatstgenoemde stad zitting nemenom zoo de Parijzenaars gelegenheid te geven hem nog een geestverwant iu het Wetgevend Ligchaam toe te voegen. Toch heeft de Minister de Persigny wet al het mogelijke gedaan om overal de Regerings-candidaten te doen zegevieren, en hij wist de Fransehen iu hun zwak te tasten. Men wijst u op de groote uitgaven en de zware belastingen zeide hij maar dit is het werk van de afgunstdie de luister rijke feiten en groot.sche daden van liet Keizerrijk niet kan loo chenen. Ongelukkig voor den heer de Persigny was de wer kelijkheid ditmaal niet in overeenstemming met zijne schoone woorden. Het kanon der Iuvaliedendat de Parijzenaars de inneming van Puebla moest aankondigen, bleef hardnekkig zwijgen. Al werd er verstefking op versterking aan Porey gezonden niet de meest uitdrukkelijks bevelen om het beleg met de meeste kracht eu alle beschikbare middelen door te zetten, opdat toch het heugelijk nerigt van Puebla's bemag- tiging Frankrijk mogt bereiken vóór de dagen der verkiezingen en de wapenroem des Keizerl ijks heel het volk mogt verblinden, de Mexicanen verdedigen zich met een moed en een vol harding, waarvoor al de luister des Keizemjks taant. Al moge de Moniteur van niets dan voorspoed sprekenin den tragen voortgang van het beleg slechts voorzigtigheid en uitnemend krijgsbeleid zien en den toestand voldoende noe mener komen van audere zijden geloofwaardiger herigten tot ons geloofwaardiger, omdat de begeerde krijgsroem niet bestaat in de vermeestering eener stad door langdurige insluiting en trapsgewijze vernieling, maar in den blinkenden luister van een schitterend wapenfeit, dat als de verschijning des bliksems Europa en wel in de eerste plaats Frankrijk zelf verblindt. Eli die berigteu spreken zelfs van twee mis lukte aauvallen, waarbij de Franscheu zouden zijn terug geslagen met een verlies van 3000 man aan doodeu en gekwetsten van liet wegsterven der laatsten, van moedeloosheid en ge brek aan krijgstucht in 't Frausche leger, van hardnekkige verdediging van elke straat en elk afzonderlijk blok. huizen van de nadering van den regentijd, slechte wegen en rnoeije- lijk vervoer, van een scherp gevecht waarbij 107 Zouavcn ge vangen zouden zijn genomen. Mexico geelt met alleen Frankrijk maar geheel Europa een les. Het siraft. den Keizerslaal voor zijne ongevraagde inmenging, en fnuikt ten aanzien der gt>- lieele wereld zijn overmoed maar het leert ook de volken van Europa, ook de kleinereniet te beven voor de Frau sche adelaren en hun bemoeizuchtigen gebieder. Mexico voegt weer een voorbeeld bij de vele die de geschiedenis bevatvan een volk dat zijne vrijheid met goed gevolg ver dedigt tegen den overmoed van een veel magtiger nabuur, maar daartoe is noodig dat onder dit volk eeudragt heersche eu het eenswilleud zij met zijne Regering. Het gemis van beide of van een dezer eigenschappen maakt de meeste der groote Europesche Staten zoo zwak eu magt.eloosen is tevent de magt van den sluweu bewoner der Tutleriën. Waarom anders laat men hom iu M xico rustig zijn gang iraan Waarom verheft zich geen enkele Staat tegen deze onwettige interventie, tegen deze snoode overweldiging? Ons antwoord is: omdat Napoleon gevreesd wordt in Europa, n men daarom de afleiding in Mexico niet ougeweiischt acht. Dut Engeland zou deuken aan het zenden eener nota wordt tegengesproken. Eu niemand spreke een te ras oor deel. Als Engeland met Frankrijk iu oorlog kwam, op wien zou het kunnen rekenen Zou niet liet caesarisme der Sa- poleons bijval vinden bij de tegenwoordige Regeringen van Rusland en Fruissen DENEMARKEN. Alle bezwaren trgen het aanvaarden der Giieksche kroon door prins If'illem (als George I) zijn thans uit den weg geruimd. BUiThlULAKU. De meerderheid der commissie van de Bondsvergadering heeft voorgesteld, om voor de laatste maal van Denemarken te vorderen do intrekking van het patent van Mei en de uaauwkeurige nakoming der toezeggingen van 1831 en 52 en bij weigering van voldoening daaraan te dreigen met ccue onvermijdelijke Bonds-executie. EXCi LAN». De minister Russell heeft aan den Braziliaanschcu gezant de verlangde voldoening geweigerd, ten gevolge waarvan deze zijne paspoorten heeft, aangevraagd en bekomen. Bij de wedrennen te Epsom heelt het paard Macaroni tegen de algeuiecne verwachting, den eersten prijs behaald. De eigenaar daarvan verdiende met weddingschappen 8500Ü De prins van Wales verloor 2U, de prins van Oranje 3U0U Den 29 Mei is op den spoorweg lussclien Brighton en Tuinden, door bovenmatige snelheid, de ketel der locomotief gesprongen, waardoor een aantal wagons omvergeworpen 3 personen gedood en zeer vele gekwetst zijn. De ministers stellen het Parlement voor, het tentoonstel lingsgebouwdat met den grond 710,000 gekost heeft., aantekoopen voor 200,000 FRANKRIJK. De republrkcinsche Siècle vermeent, dat de Nederlandsclie uota betreffende Polen te Petersburg zeer weinig iudrukzal maken als zijnde in te zachte bewoordingen en te gunstig voor de Russische regcriug gesteld. liet blqktdat Peubla straat, voor straat moet vermeesterd worden, betgeen veël volk kost. Commonlor' zich op den weg naar Vera-Cruz pogende te vestigeu om deu toevoer der Frausclleu te belemmeren heeft de geul. Forey troepen moeten afzenden, om zulks te verhinderen. Iiitussehen wor den de wegen meer en meer onbruikbaar. De Patrie meldt, dat by liet, vermeesteren van een deel gebouwen eene kleine afdeclmg Zouavcn iu een afzonderlijk huis ingesloten gewor den en deels gesneuvelddeels gevangen genomen is. Bij een dergelijkeu aanval i3 do markies de Ualifet, ordonnnns- ufficier des Keizers, zeer ernstig gewond. De hertog van Brabant heeft den prins our. Oranjedade lijk na zijne aankomst, iu het Grand Hotel bezocht en hem met den Nederl. gezant ter maaltijd geuoodigd. De minister van eeredieust heeft den aartsbisschoppen en bisschoppendie het manifest betreffende de verkiezingen hebben uitgevaardigdschriftelijk doen wetendat zij ge handeld hebben in strijd met de verpligtingen aan hunne betrekking verknocht en misbruik van gezag gemaakt hebben jegens den Staat, zoodat de regering vast besloten is, om het door den druk verspreiden van stukken van niet wettig vereenigde prelaten te verbieden. De minister de Persigny heeft de prefeeten aangeschreven, dat de partijen, thans voor het eerst, de instellingen, door de Frausehen zich zeiven gegevendurven aanvallen en vermits zij de groote daden van liet Keizerrijk niet kunnen ontkennen, zich werpen op de geldmiddelen; maar dat de menigte zich niet zal laten misleiden. De prefect van de Seine Llausmann heeft zich in eene proclamatie beklaagd dat de candidaten der oppositie meestal dagbladschrijvers eu advokaten zijn die weinig begrip heb ben van de Parijsche belangenwaarmede de regeriugscau- didateu volkumeii vertrouwd zijn. Klaarblijkelijk om de verkiezing van den heer Favre te beietieu heelt de regering bet district, waarin hij vroeger gekozen is gewijzigd. De werklieden der voorstad S. Marceau geen verlof beko men hebbende om zich te mogen vereenigenhebben zich naar de vlakte van Mont.-rouge begeven waar de lieer Da- rimon veel meer bijval heeft gevonden dan de regeringsean didaat Say. De lieer Barochede jouge, beeft, op aandrang van ziju vader, afgezien van de candidatuur in Seine eu Oise. De uitslag der verkieziugeu is geweest als volgt: te Parijs werden uitgebragt 224000 st,, waarvan 142000 voor de can didaten der oppositie en 82000 voor die van het gouver nement; der xtemgeregtigden bleef afwezig. De oppositie behaalde aldaar eene volkomen zegepraal door de verkiezing van de heeren Thiers, Ollicier Picard F'acreFouché-Le- pelletierPeüetanHaoin en Uarimonmoetende in liet 6e district herstemd worden tusschen 6uéroult. Cochin en Prevost Paradoldie zich reeds heeft teruggetrokken, tlacin werd ook verkozen teS. Lö (la Manche) en zal waarschijnlijk die benoeming aanvaarden. Daarentegen is de keuze van Thiers te Valeiicijn en Aix mislukt. Te Marseille werden verkozen Berryer en Mariete Lyon Hénonte Gap Garmer Pages te Atreelit Perron, te Besanijon de Montalembertin Cotes du Nord Clais Bizouiniu Loire Dorian, in Haute-Saone Andelaire Marnier, in liet Noorden Ptichon Lambrechts en Kolb Bernardelders nog Lanjuinais. De genoemden be lmoren voor het meerendeel tot de republikeinscheeeuige ook tot de clerikale partij. Te Bordeaux, waar de heer Du- faurc zich candidaat had gesteld, moet eene herstemming plaats hebben. In de meeste departementen hebben de re- geringscandidaten het veld behouden en hebben dus het onderspit gedolven de RémusutOditon Barrot, Passy, l.her- botte S. Mare Girardin Lasteyrieenz. 17 Candidaten der oppositie, die door de rc.eriug bestreden, 0 zoodanige die niet door baar bestreden eu 2 zoodanige die door haar over genomen waren, zijn alzoo benoemd. Men rekent, dat van de 10 hersteminingpu 7 ten gunste der opositie zullen uit vallen. BTALIE. Het gouvernement heeft de goede diensten ingeroepen van Frankrijk oin de onwettige behandeling te doen ophouden waaraan de Italiaansche schepen te Civita-Vecchia enPorta- Anzio zijn blootgesteld. Het Pauselijk bestuur geen gehoor gegeven hebbende aan de gedane klagteu meent het bewind, dat Italië genoodzaakt zal wezen tot het, nemen van represailles. Bij de Wetgeving is eetie vuordragt ingediend, om den Koning, tot beteugeling der rooverijeu, tijdelijk de bevoegd heid te verleeueii om provinciën verdacht te verklaren en daarinonder voorzitting der prefecteneommissien te ves tigen tot het aanwijzen der verdachten, zullende na zeker tijdsverloop iedereen bevoegd zijn dergelijke verdachten aau- tehoudendie uitsluitend aan de reg'tspraak der krijgsraden onderworpen wor en. Voorts zou ieder roover, die gewapend gevangen genomen wordt, doodgeschoten en de overige verbannen worden. De minister Peruzzi heeft de prefecten aangeschreven dat zij de geestelijken niet meer moeten uituoodigen om aan burgeltjke leesten deeltenemeu, maar hen daarin vrij moeten laten, aangezien zij op nieuw geweigerd hebben den verjaar dag der constitutie kerkelijk te vieren, Iu weerwil van het verbod uit. Rome, hebben niettemin verscheidene liooge gees telijken hunne medewerking aangeboden. Den 1 Junij .is te Turin het groote, naar graaf Cavour genoemde, uitwateringkanaa!met veel plegtigheid, in het bijzijn eener ontelbare menigtedoor den Kroonprins geopend. Het kerkelijk jaarfeest van het overlijden van graaf Cavour is bijgewoond door al de ministers, de voorzitters der beide Kaniers de leden van het corps diplomatique en vele hoog geplaatste personen. De Koning heeft de vestiging veroorloofd van eene disconto- kas in Toscane met een kapitaal van 10 millioen. ODSoTKNRIJR. Den 1 isin den ouderdom van 81 jaren, op zijn kasteel Ehenzweier, in Boven-Oostenrijkoverledeu de Aartshertog Mi cimiliaan Grootmeester der Teutomsche orde. FRIJISSEN. Bij het verlaten van het Kon. paleisna de sluiting der zitting, is de voorzitter der Afgevaardigden v. Graboic door de menigte herhaaldelijk met gejuich begroet. Gedurende de nu geëindigde zitting zijn bij het Huis in gekomen 9 adressen van wantrouwen niet 4031 en 318 adressen van adhaesie met 359.222 onderteekeumgen. By Kon. verordening, ineileonderteekeurl door alle minis ters, is, op grond van art. 63 der constitutie de overheid bevoegd verklaard, om dagbladen, welke voor de algemeene welvaart gevaarlijk zijnna eene herhaalde waarschuwing, tijdelijk of geheel te verbiedenwelke maatregel ook op buiteulandsciie bladen zal worden toegepast. Sedert eeuigen tijd worden de politieke beschouwingen aan de provinciale dagbladen verstrekt door de Provincial Correspondedwelke zonder naam van den redacteur ver schijnt, gedrukt wordt ter kou. drukkerij eu bekostigd uit fondseu welke door de Vertegenwoordiging zijn geweigerd. De Koning heeft den Kardinaal Antonelli het grootkruis der orde van den Rooden Adelaar opgedragen, hetgeen te meer opzien baartomdat Pruissen ouder het vorige minis terie het Koningrijk Italië heeft erkend. Te Keulen hebben de vrijzinnigen den Afgevaardigden Kyll en Roggen eene serenade bij fakkellicht willen brengen, doch daartoe van den president van policie geen verlof kunnen bekomen. Te Bonn heeft men ter eere van de Afgevaardigden dier stad, waaronder de hoogl. v. Sybelin den tuin van het Grand Hotel R.oyal eene feestelijke bijeenkomst aangelegd, waaraan 1500 personen deel namen De redactiën van 6 Berlijnsehe dagbladen protestereu tegen de uitgevaardigde verordening tot beteugeling der dagbladpers eu verklarendat de regering in gebreke is gebleven om de wettigheid van hare handeling te bewijzen. Ook het ge meentebestuur der hoofdstad heeft besloten den Koning, door middel eener bezendingindachtig te maken op den ougun- stigen indruk door genoemde verordening veroorzaakt, eu Z. M. te verzoeken om, door het spoedig weder bijeenroepen van den Landdagde toestand des lauds in den bij de grondwet geboden vorm te herstellen. RUSLAND. De Keizer ontvangt gedurig adresseri van trouw vau de gemeenteraden, laatstelijk ook van die van Riga, Dorpat, Pernau en Reval. In Finland is het aantal troepen vermeerderd en last ge geven om de vestingwerken van Sweaborg en Wiborg van al het beuoodigde te voorzien. De Grootvorst Konstantijn beeft, op zijne vraag aan den prefect van polieie te Warschauwaarom de moordenaars van den publicist Miniszews/ci niet onldekt eu aangehouden werden ten antwoord bekomen dat alle mindere policiebe- ambterr zich ter beschikking gesteld hebben der nationale regering. Eene bende van 300 bereden insurgeuten onder Rosycki, hebben 6 Russische grensposten verjaagddie op Gallicisch gebied ziju overgegaan en ontwapend. Den 1 is bij Grochow een bloedig gevecht geleverddat niet beslist is. hoewel de Russen aanzienlijke verliezen le den en de opstandelingen 2 stukken geschut vermeesterden. De burgerlijke en militaire overlieden m Polen hebben bevonden, dat de opstandelingen, sedert het uitbreken der onlusten, 388 personen hebben vermoord, waarvan veischei- dene met ongehoorde wreedheid. Een gepeusioueerd officier van gezondheidGoldus genaamdis opgehangennadat hem alvorens zijn staat van dienst, met 4 spijkers op liet bloote ligchaam was vastgehamerd. TT U 3-1 Si IJ 27. Iu de Donau-Vorstendommen is de toestand zeer ongunstig: men beschouwt Prins Cousa als geheel onder den invloed van Rusland geraakt en verdenkt hem vau het smeden van gevaarlijke plannen in verband met Rusland en Italië. Vele aanzienlijke grondbezitters weigeren de belasting te betalen en laten zich eene geregtelijke invordering welgevallen. X WEDEN. Te Gothenburg is eene bijeenkomst gehouden van 315 Zweden54 Noren en 56 Denenom te raadplegen over eene naauwere verbindtenis tusschen de Scandinavische Rij ken. Schier eenstemmig is de weusch geuit oin eeu gemeen schappelijk stelsel iutevoeren vau munten (met de franc als eenheid), van malen en gewigten (tieudeeligj, van briefport, van telegraafdienst, van in- en uitgaande regten (met ont lasting van leveusbenoodigdhedeu eu grondstoffen eu weg valling van alle bescherming), met gemeenschappelijke maat regelen tegen den smokkelhandel. De volgende bijeenkomst I zal in 1865 te Kopenhage plaats hebben. VEKEEN3WIÏE STATEN. De Zuidelijke generaal Jackson is den 12 Mei te Richmond begraven. Zijn dood heelt eene algemeene droefheid ver oorzaakt. Het verlies door de Noordelijken iu de omstreken van Chaucelorsville geleden wordt officieel begroot op 13.500 man, behalve 4500 gevangenen. De geul. Grant heeft den 14 Jacksonde hoofdstad van Mississipi, bezet en is alzoo tot in den rug vau Vicksburg doorgedrongen. Na aldaar eeu grobt aantal publieke en bijzondere eigendommen vernield t.e hebbenontruimde hij die plaats weder. Den 16 tastte Grant eeu deel van den uit Jackson geweken 'vijand onder Pemberton, aan en nood zaakte hem ten laatste oin iu goede orde tot. achter de Black- rivier te wijken; van weerskanten sneuvelde veel volks. Den 20 vermeesterde hij Haiues-Bluff, behoorende tot, de fortifi catiën van Vicksburg en maakte daarbij 57 kanonnen buit. De federalisten hebben Port-Hudsou gebombardeerd, doch zonder gevolg. Ook zegt meu dat zij deu aauval op Char leston hervat hebben. De geul. Banks organiseert in Louisiana 18 neger-regimenten. De heer Vall'andigham is door den krijgsraad te Cincinnati veroordeeld tot gevaugeulioudiug zoolang den oorlog duurt ter zake vau iu^het openbaar uitgesproken redevoeringen, waarin hij het voortzetten vau deu krijg en de inconstitutio nele gedragingen van liet gouvernement sterk aikeurdo. Dit vouuis heeft in het Westen eene hevige spanning teweeg- gebragt: te Indiaiiopolis ontstond op 20 Mei eene hevige j opschudding eu werden verscheidene personen gearresteerd die kreeteu ten guuste der Separatisten aanhieven. Ook de gouverneur van deu Staat, Nteuw-York is nadrukkelijk opge komen tegen de vervolging vau Fallandighamde President Lincoln heeft, zijne straf veranderd in vcbaiiuiug buiten de federale liuiën. Overigens duren te Washington de inhech tenisnemingen voort. Het Zuidelijk kaperschip Alabama heeft sedert liet in zee

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2