(li\ 1 ^ry- - .:-sg A f? Hi l'' 11 8&?cfccÜjfcschc Bcvigicu. lüxgc-oubcu jS&ttt&fsctt* haar hart, maar vooral ook tot dezen maatregel is overgegaan nit vrees, dat deze rampzalige verdoolden door hun voorbeeld en hunne taal hunne lot.genooten de galei-boevenzouden hesmetten.— Voor den magtigen invloed vau voorbeeld en taal vreesde evenzeer de Fransche Regering, wel niet op gods dienstig maar op staatkundig terrein, toen de Minister van Feredienst den Bisschoppen een vermaning zond wegens hun manifest betreffende de verkiezingen. De Aartsbisschop van Tours heeft tegen de beschuldigingen des Ministers ge protesteerd, en verklaart het als een natuurlijk eu onvervreemd haar regt te beschouwen, zoowel voor Bisschoppen als voor alle overige menschen, om raad te geven en te vragen. Mogt men do woorden des Aartsbisschops overal in praktijk brengen! Het, manifest der Fransche Bisschoppen schijnt echter op de verkiezingen niet dien invloed gehad te hebben dien men er van verwacht had. Ouder de verkozenen schijnen weinige verdedigers van de wereldlijke magtdes H. Vaders gevonden te worden, en toch was dit punt door de Bisschoppen voorop gezet. Zelfs wagen sommigen op dezen grond de onderstel ling to i ouwendat de houding der Keizerlijke Regering een wijziging zal ondergaan ten gunste der eenheid van Italië. Merkwaardig vooral is de verschillende houding door de Regering aangenomen tegenover de candidatenvóór en na de verkiezingen. Vóór de stemming verklaarde zij ,11e candidaten, die niet door haar werden aanbevolen, voor vijanden des Keizerrijks, wier eenig doei was den tegenwoor- digen staat van zaken te ondermijnen en omver te werpen. Nu echter de gevaarlijkste dier gevaarlijken verkozen zijn, beginnen de organen der Regering zich te bezinnen. Zij re deneren aldus: het Fransche volk dweept met, de Keizerlijke Regeringliet ia ingenomen met alle maatregelen daarvan uitvloeiendeen vindt den tegenwoordigen toestand onver beterlijk. Daarom ondersteunt het het Kerzerlijk bewinden het tegenwoordige regeringstelsel. Het kan dan ook geene andere Vertegenwoordigers kiezen dan die een gelijke ge zindheid koesteren. Op dezen grond komt de Regering er tie om n a de verkiezingen te verklaren, dat toch wel be zien, misschien met een enkele uitzondering, de verko zenen allen vrienden des Keizerrijks zijn. Over den oorsprong van dat Keizerrijk verspreidt het on langs verschenen werk van den Engelsohinan Kinglake een nieuw en vreeseljjk licht,. Het is niet, hekend, wat er op dien somberen tweeden Decemberdag en volgende dagen in Frankrijk gebeurd is, maar van tijd tot tijd wordt een slip van ue gordijn opgeligt. welke die akelige looneelen nog voor ons oog verbergt. Als men echter leest, dat een der twintig regimenten, die in Parijs werkzaam waren tot ves tiging van liet tweede Keizerrijk, alleen twee duizend vier honderd menschen heeft gedood en dat in weinige weken zes en twintig duizend vijf honderd menschen werden ge vangen genomen en gedeporteerddan moet men aannemen dat er een verschrikkelijk drama in Frankrijk gespeeld is. SSEH,«ÏE. Voor de 58 afgetreden Gedeputeerdenzijnde 31 liberalen en 27 elericalen. zijn gekozen 25 liberalen en 33 clerieaieu. y.oodat liet ministerie in krachten verloren heeft. Daarcn- tt-ii heeft het. in den Senaat gewonnen, waarvoor, in p'nuts van 12 liberalen en 17 elericalen17 liberalen en 12 elericalen zijn gekozen. EXWfcEAX». Het. Huis der Lords heeft den S met. 05 tegen 30 st„ besloten tot de tweede lezing der door het Lagerhuis na veel tegenstand aangenomen hill, waarbij bepaald wordt, dat «oor de dienst, in de strafgevangenissen ook vaste tl k. geestelijken aangesteld en van staatswege bezoldigd zullen worden. Den 9 besloot liet, Huis zonder stemming ook tot.de tweede lezing der wet. waarbij, in het belang der openbare veiligheid, ook eene geesselstraf op gewelddadige aanlandingen van personen eu met geweldpleging volvoerde diefstulllen gesteld wordt. Het proclameren der in de stad Parijs gekozen Afgevaar digden is door de menigte met jnichfereeten beantwoord, lil Iwit 6e dist riet der hoofdstad helft de clericale candidaat t.ockin zich teruggetrokken zoodat de herstemming alleen zal geschieden over de heeren Guéroult eu Touché-Lepelletier. Te Bordeaux heeft de heer Dnfuure van de candidatuur af stand gedaan ten behoeve van den heer Luvertujon hoofd redacteur van het legitiinistische blad la Girondedie (Ie meeste stemmen bekomen had. De heer Keiler ziet af van de candidatuur te Belfort. Op Corsica zijn de 2 ministeriële candidaten verkozen. De aartsbisschop van Tours heeft den minister van eere- rlienst. een krachtig en waardig protest gezonden, in ant woord op zijnen brief betreffende het openbaar maken van stukken van niet wettiglijk vereeuigcle prelaten. Prins en Prinses Napoleon zijn te Alexandne in Egypte luisterrijk en door de Italiaansche bevolking hartelijk ont vangen. Dadelijk na zijne aankomst bragt de Prins een bezoek aan den Onderkoningdie zulks door een bezoek aau boord van het stoomjagt beantwoordde. Prinses Clotilde werd genoodigd den harem te bezoeken en bragt daar 4 uren door, waar haar een schitterenden maaltijd werd aan geboden. Zij blijft, te Aloxanilrie, terwijl haar gemaal Cairo en de landengte van Suëz bezoekt. -i Linieschepen o transportschepen eti 2 fregatten heb ben last bekomen zich gereed te maken voor het vervoer vau versterkingen naar Vera-Cruz. Behalve de inaandelijk- sehe dienst, der transatlantische paketboot. van S. Nazaire doet de minister van marine, reeds sedert Maart, den 23 van elke maand, van Toulon of Cherbourg, een stoomboot naar Vera-Cruz vertrekken, tevens tot. af haling vau zieken cn gekwetstendie in Msxico moeijelijk te genezen zijn. Men verzekert, dat de Mexicanen te Puebla het voorbeeld het voorbeeld vau Saragossa willen volgen., uitgenomen in de behandeling der fransche soldaten wier gevangenschap zij zoo dragelijk mogelijk maken. De geul. Forey heeft ziel» hij Ortega beklaagd over het gebruiken der lazzo door de Mexicanendoch daarop is geantwoorddat het bezigen dezer strik aan de landzaten te gewoon is om daar in oor logstijd afstand van te doei: De consul-generaal te Nienw-York heeft berigt gezonden, dat Puebla den 17 Mei is vermeesterd, dat Orlega zich met 9000 man onvoorwaardelijk heeft overgegeven en dat Forey dadelijk eene divisie heeft afgezonden, om eenige punten op den weg naar Mexico te bezetteu. Ter zake dezer overwin ning is den 11 her. kanon der Invalieden gelost en het kas teel van Fontainebleau 's avonds geïllumineerd. De Keizers vau Rusland en Oostenrijk hebben den Keizer reeds doen gelukwenschen. Het repuhlikeinsche blad le Phare de la Loire te Nantes isna reeds 2 malen te gewaarschuwd, voor den tijd van 2 maanden gesehorstwegens het opnemen van een artikel, dat door den minister van binn. zaken beschouwd is als eene beleedigiug voor den persoon des Keizers. «HtlEhfAï.lM». Den 25 Mei is het gebouw der Nat. Vergadering, op het gerucht dat het ondermijnd was om het in de lucht te doen springen, plotseling eu onstuimig door de leden verlaten. Alleen de voorzitter Mauromichalis bleef op zijne plaats. Toen nu de verschrikten, van de onwaarheid der jobstijding overtuigd, teruggekeerd waren, stelde lnj de vergadering voor. een votum van bewondering uitte brengen voor de grieksche vrouwen, die, in weerwil van liet gevaar, de tribune niet verlaten hadden. Hoewel een der leden aan merktedat hun dit niet, mogelijk was geweest, aangezien de vlugtende mannen de uitgangen versperdenwerd de motie met alg. st. aangenomen. ÏTAEJK. Lodeteijk Bonapartede bestuurder van het blad il Saler- nitano te Salerno, is plotseling verdwenen en vermoedelijk opgelist. door de roovers die de omstreken der stad onvei lig maken. Den 9 is de spoorweg van Napels naar Eboli ingewijd onder groot gejuich zijn feestdronken ingesteld op den Konng eu de spoedige vereenigiug van Rome en Venetie met Italië. De universiteit te Palermo is wegens wederspannigheid der studenten voor één jaar gesloten. PKUISSEX. De uilgevers der 6 berlijnsche dagbladen, die geprotesteerd hebben tegen de jongste verordeningenop grond dat de vrijheid der drukpers grondwettig gewaarborgd is en slechts met medewerking der Wetgeving beperkt kan worden, heb ben van de regering eene waarschuwing bekomen welke inhoudt, dat zij de daadzaken verwrongen eu in eeu hatelijk daglicht gesteld hebben, met het doel om haat en wanorde te verwekken. Ook het humoristische blad die heitere IVelt heeft eene eerste waarschuwing en de Berlijnsche Re/örm reeds eene tweede ontvangen. De Berliner Abend-zeitung is, na zijn zegel aan voornoemd protest gehecht te Jiebben mede gewaarschuwd. Desgelijks 2 te Posen verschijnende bladen. Men telt reeds 16 pro vinciale bladen op, die er eveneens mede instemmen. Verschillende vrijzinnige bladen geven hunne verwachting te kennen dat al mogen zij thans zich niet naar behooren Ivan hunnen pligt kwijten, het publiek he.i zal blijven onder steunenten einde, bij eene wensohelijke omkeeriug van zaken, gereed en in staat te zijn hunnen taak te hervattten. De Slaalsanzeiger bevat eene aanschrijving vau den minis ter van binn. zakenwaarbij hetonder bedreiging vau strengere maatregelen, den gemeentebesturen verboden wordt om te beraadslagen over aangelegenheden, welke de staats regeling en de algemeene poliiiek betreffen, eu om de besluiten daarover genomen tot uitvoering te brengen. Alzoo is ook de regering van Berlijn aangeschreven om geen gevolg te geven aau liet door den gemeenteraad met 66 tegen 14 st. genomen besluit, om den Koning een adres aan te bieden. De gemeenteraad van Brcslau heeft niettemin, eu in weer wil van den tegenstand des eersten burgemeesters, eene deputatie naar Berlijn gezonden teil einde den Koning een verzoekschrift over te reiken, waarbij bet, intrekken der drukpers-verordening en het weder bijeenroepen van den Landdag in overweging gegeven wordt. Te Stettin heeft de raad willen beraadslagen over de vraag, in hoever do belan gen dier stad door den tegenwoordigen toestand bedreigd worden maar dit nagelaten op de verklaring van den bur gemeester, dat. hem op eene boete vau 100 tb. verboden was dil onderwerp aan de orde te stellen. Daarop besloot de raad om bij de hooge regeringwegens deze bejegening beklag in te dienen en om den magistraat te verzoeken zich bij dit beklag aantesluiten. De Kroonprins en prinses zijn te Dantzig aangekomen en door den burgemeester begroet.; in zijn antwoord verklaarde de prins de in den lande bestaande verdeeldheid te betreu ren, inaar, afwezig geweest zijnde, geen deel aan de daartoe leidende oorzaken te hebben gehad. De graaf Oriotlalaatst gezant te 's Gravenhage is in het krankzinnigengesticht te Görlitz overleden. RUSEAX W. De gemeenteraad van Moskau heeft besloten eene gewa pende burgerwacht opteriglen. Eenige duizende ingezetenen hebben zich daarvoor reeds doen inschrijven. De burgemeester der stad, prins Scherbatoffis naar Peterburg vertrokken om 's Keizers goedkeuring op dit. besluit te vragen. Polbn. Czuchowskivcreenigd met, Konowitiheeft de Russen bij Pilica in het gouvernement Radom geslagen Eene bende buurgenten van 2800 man de overblijfselen van 3 afdeelingenbij Ostrowo vereenigdis den 3 Junjj verslagen en bij den terugtogt verrast door eene afdeeliug onder den geul. Tollwaardoor zij in wanorde op de vlugt sloeg en eeu aanzienlijk verlies leed. Eene- bende onder Konocicz. in de bosschen van Botnitzim vereenigd, is, bijna omsingeld door kozakken ouder geul. Zakometskiop bevel van den aanvoerder uiteengegaanua de wapens te hebben begraven. Hij zelf vlugtte met zijne officieren naar de zijde van Radom, doch werd bij Soiilinka achterhaald en gevangen genomenwaarbij zijn adjudant Cumarnicki sneuvelde. Konoricz en zijne adjudanten Sodows/ci en Lubenski zijn den 5 doodgeschoten omdat zijop bevel van het revolutionair bewind, verscheidene rustige burgers j hadden doen ophangen. De "ereenigde benden van Oborski, IVlodok en Szumlanskt, te zamen 3000 man tellen le zijn6 dagen lang, van Lodz tot Chodz, aan de pruissisehe grenzen, vervolg'd en in 2 ge vechten bij Grochowy en Grodzikgeslagenwaarbij zij zware verliezen leden200 gevangen genomen en Oborski en Wlodek gewond werden. De overigen zijn ontvlugt en geheel verstrooid. De processie op den H. Sacramentsdag is te Warschau door 50,000 personen gehouden zonder dat de orde ver stoord werd. De gilden der handwerkslieden droegen daarbij weder hunne banieren, welke in 1851 door den geul. Lüders in beslag waren genomenop gronddat zij misbruikt wer den voor staatkundige leuzen. De gilden hadden den aarts bisschop geweigerd aan de processie deeltenemen, iudieu zij hunne banieren niet terug bekwamen en de regering heeft aan dezen aandrang toegegeven. De Bank te Warschau is voor 5 millioen roebels, meest russische bank- en puolsche pandbrieven, bestolen. In plaats vau het ontbrekende lag in de kist eene kwitantie der natio nale regering. I Bedienden zijn gevlugt. en de boeken met de nommers van liet papier mede verdwenen. De van War schau uitcaande telegraafdraden zijn doorgesneden. T fff U £i 3.1 SC. De Sultan heeft er in toegestemd om zijn photografisch portret te laten vervaardigen. Het verzoek daartoe is aan 'L. M. gerigt m den vorm van eene petitiebestaande uit eeu vel papier van 61 ned. ellen lang eu voorzien vau 21000 handteekeuingen. VEKEEXIf.DE STATES Den 16 Mei heeft de genl. Grant de Separatisten een veldslag geleverd, waarbij zij 29 stukkeu en 4000 uian ver loren en ten gevolge waarvan hij Vicksburg aau de land zijde insloot. Een aanval op die stad zou echter met verlies vau 5000 man afgeslagen zijn, zelfs spreken Zuidelijke bladen van 6 mislukte aanvallen, welke Grant 1000 doodeu en 5000 gekwetsten zouden gekost, hebben. De Zuidelijke genl. Lee is over de Rappahannock getrok ken i na zijne troepen verkondigd te hebbendat zij eene vermoeijende expeditie gingen ondernemen. De lieer Vallandigham is in hel hoofdkwartier van genl. Brags aangekomen. De President Bacis verlangt, dat, hij den eed van trouw aan de Confederatie afleggen of naar de federalen terugkeeren zal. lIlWilKLAY». In 1802 zijn als landverhuizers over zee vertrokken 284 hoofden van srezinnen en alleenstaande personen, met 407 kinderen en 10 dienstboden, te zamen 819 zielen, waarvan 285 un Limburg. 126 uit N. Holland, enz. In de Grosse IVischgusse te Keulen wordt thans het huis algebrokenwaarin op 17 Nov. 1587 de dichter Vondel is geboren. Het comité van de Amsterdamsche kanaalmaatschappij heeft, ua het mislukken der inschrijving en het verwerpen door den raad dier stad van het voorstel van B. en W„ be kend gemaakt, dat het niet zal medewerken tot, de definitieve constitutie der maatschappijzoo lang er geen zekerheid bestaat, dat het volle kapitaal beschikbaar is, maar voorloo- pig geconstitueerd zal blijven, alleen biet het, doel om elk plan voor de doorgraving, dat. op soliede gronden berusten voldoende waarborgen voor de verwezelijking belooftte bevorderen. De directie van de gasfabriek te Haarlem heeft aan de verbruikers berigt gegeven, dat. de prijs met 1". Julij wordt verminderd tot op 3.50 per 1000 kub. voeten. Den 4 is le Fraueker het bouwen eener nieuwe Doopsge zinde kerk besteed aan L. IVijbrandusvoor f 10273. Het afbreken van het oude eu het maken van een nieuw beursgebouw, benevens het oprigteu van eene t ijdelijke hulpbeurs te Groningen, is den 8 besleed aan F. Offringa. voor (59647. Den 8 is de door den storm van 21 Dee. verwoeste zwem school aan den Westerdokdijk te Amsterdam feestelijk heropend. Het leest, van het 2'5jarig bestaan van het Kon. Zuölogisch genootschap Nalura ar/is magislra te Amsterdam is den 8 aanuevaiigeu met eene redevoering van den heer F. C. Zillesen. De leden" beden aan de heeren IVeslerman, IVerleman en Ifijsmuller, als oprigterseene bronzen medaille en aan den heer IVeslerman als directeur, bovendien een fraai gedreven bokaal, met een sierlijk album. Het hoofdgebouw en de tuin waren prachtig gedecoreerd. Het feest is de gansche week mei concertenillumination enz. voongezet. De Amsterdamsche oommissie voor liet nationaal gedenk- teeken voor 1813 heeft besloten geene gelden iutezamelen dan nadat de hoofdcommissie zal hebben bepaald waarin het monument, bestaan zal. De 2e Kamer heeft den 9 met alg. st. aangenomen de ont eigeningswet voor den spoorweg van Boxtel naar Helmond en de voordragt tot verhooging van hoofdstuk V der begroo- ting van 1862. Ingekomen zijn wetsontwerpen tot aflossing der"schuld ten laste der U. I. bezittingen, tot verhooging der begrooting van marine voor dat jaar met 140,288. en tot verlenging van het octrooi der Nederl. Bank met 25 ja- reu. Zy zal bestaan als circulatie bank, te Amsterdam kos teloos het, agentschap voor 's ltijks schatkist blijven waar nemen, te Rotterdam een bijkantoor en minstens iu elke provincie een agentschap vestigen, liet maatschappelijk kapi taal niethooger opvoeren dan tot, 16 millioen en geen bauk- billetten uitgeven van minder bedrag dan/25, behoudende de regering zich voor het. uitgeven van munt biljetten van f 10 vooFoopig voor een bedrag van 10 eu uiterlijk van 15 millioen. Ik mag den strijd tusscheu Z. en mij. over de vraag: waar eene verbeterde veemarkt moet worden geplaatst als ge ëindigd beschouwen. Er is evenwel thans over eeu ander punt tusschen ons ver schil waarmede moet men aanvangen l met het verbeteren van de markten of hetzooveel mogelijk, vrij inaken vau den handel. Z. wil beginnen met het laatste ik met het eerste maar ik zou het liefst beide zaken gelijktijdig dwttt» 4

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2