ö^ïcifcclijifisclic ficvigtcn. e\<.:m.a.ni». diet oogonium. -c?nr.ia nebbendat er toch nog iets schoo ners iets edelersiets begeerlijkers bestaat aan de maar- achalkstaf van Frankrijk, namelijk pligtsbetrachting en bur gerdeugd eu onder den zonnigen Mexicaanschen hemel moet voor uwen geest het beeld zijn verrezen vaneen killen, inistigen December-morgen te Parijswaarop gij het bezit dezer goederen voor altijd hebt verworpen voor de heerlijk heid der hofgunst. Gij moet voor Puebla gevoeld hebben dat uw prachtige generaals-uniform slechts de liverij der dienstbaarheid is. Was het schouwspel dier onbevlekte burgerdeugd u zoo hatelijk die blanke krijgsmanseer u zoo onverdragelijkdat er een gemompel van omkooping moest ontstaan om een nevel van verdenking over den glans dezer deugden te verspreiden? Zulk een gerucht, door een lage ziel met de schuwe vreesachtigheid van den schelm het eerst verwekt, vond spoedig weerklank, al miste het ook eiken grond, al waren daar dc puinhoopen van Puebla om het tegendeel te getuigenal had elk zich weken lang daarover verwonderddat Puebla nog niet ge vallen wasal zag men elk vast punt van verdediging mot onbezweken moed betwisten al moest ieder getuigen dat een tot puin geschoten stadvan alle gemeenschap afgesne den zich eindelijk moest overgeven. Dat in weerwil van dat alles dit gerucht geloof vond, ofschoon er niet het minste feit kon vermeld worden om het te steunenis een treurig toe ken des tijdsen als zoodanig ook weer niet onverklaarbaar. De gelddorst, die onzen tijd beheerscht, heeft in de laatste jaren zoo groote heerschappij gevoerd in de rangenwaar onder de eer gezegd wordt bij uitnemenheid te gebieden dat omkooping ook daar iets alledaagscli, iets zeer verklaar baars wordt geacht, dat de geest zich naauwelijks verzet tegen de opname van zulk een inderdaad toch vreeselijk ver moeden dat niet alles wat in ons is in opstand komt legen het denkbeeld //verraad," dat men er over spreekt zonder dat het heilige vuur der verontwaardiging in de oogen bliksemt en men de zwarte misdaad ook zonder bewijs' vrij aanneme lijk acht. De vestiging der Napoleontische heerschappijde oorlog tusschen Frankrijk en Oostenrijk, de omwenteling in Napels en wat al meer, hebben wel niet het geloof aan ridders zon der vrees, maar zeer zeker dat aan ridders zonder vrees en blaam doen wankelen maar zag men de ware krijgmanseer niet altijd verbonden aan een schoon gepolijst zwaard eu een schitterenden uniformmen had toch onkrenkbare eerlijk heid zien wonen onder het roode hemd van Garibaldion omkoopbaarheid en trouwe volharding zien schitteren op de punt der zeissen in Polen. Neen het moet een Parijzenaar moeijelijk uiterst moci- jelijk vallen, zich een generaal te denken, die zijn eerlijk zwaard waarder schat dan den glans van een brigade-gene raal de schittering van een adjudant des Keizersde heer lijkheid van den maarsehalkstafeen hotel en een 30.000 francs of zoo iets jaarlijks. Er was immers op dien lieilloo- zeu 2de" December, dien dag die voor langen langen tijd het geloof aan ware krijgsmanstrouw in Frankrijk vernietied heeftonder dat geheele leger van Parijs slechts één bataillons-chefdie zich de epauletten van de schouders rukteze den kolonel voor de voeten wierpen hem toevoegdegij onteert mij en u zeiven. O de vernie tiging van het geloof aan eerlijkheid en onbaatzuehtig- tigheidde groote schandalen eu de onbeschaamd in 't licht tredende zedeloosheidwaardoor het besef van het lage en verachtelijke verloren gaat te gelijk met het gevoel voor wat groot is en edelis wel de verderfelijkste vrucht, van het Napoleontisch Keizerrijk. Men zietdat meineed en verraad, verzaking van beginselen en slaafsche dienstbaarheid tot eer en aanzien, tot rijkdom en genot voeren; dat karak ter beginselenonomkoopbaarheid en trouw daartoe den weg voor altijd versperren en wie gevoelt nu nietwelk een pest en woekerend verderf zulk een toestand is voor •ranselt het volkDit is de vloek van elke dwingelandij. Tocli worden er opregtegemoedelijke menschen, Nederlan ders gevonden, die in 1863 schrijven: //Voor de regtbank der zedelijkheid zijn wij mede de laatstee, die Napoleon's bemagtiging van het keizerschap zouden willen verdedigen mogen wij het. in de gevolgen velerzijds een zegen keuren dat hij aan het roer der zaken kwam, en niet anderen, inet, wie die zaken een voor de wereld heilloozer keer hadden kunnen nemen. Het mogt niet zoo gemakkelijk gegaan eu de uitslag mogt zeer twijfelachtig geweest zijndoch nog minder gaarne zouden wij eene Fransche republiek hebben zien verrijzen.Wat moeten de vooroordeelen van zulke menscheu groot zijn Wij willen volstrekt niet beoordeelcn of de Republiek van 1848 een geschikte regeringsvorm voor Frankrijk was, veel minder het regeringstelsel dier republiek verdedigen, maar de armoede van deii President de Lamartine is openbaar, en de eerlijkheid van den republikeineenmaal dictator, Cavaignac heeft nog niemand durven verdenken. Maar //De rekel moet aan band en kort aan baud worden gehouden, of hij bijt u in de hielen." zegt Chonia. Wij willen niet wijzen op de oppervlakkigheid en het vooroor deel kennelijk in de toevoeging van het woord //rekel" aan de geheele Fransche natie; maar aangenomen eens, dat het Fransche volk als een rekel aan band gehouden moet wor den, de reeds genoemde volbloed republikein Cavaignac. heeft getoond meester te kunnen blijven van den bmnenlandschen toestand, de Republiek schafte de doodstraf af voor politieke misdaden en was vredelievend gezind jegens andere Staten, liet Keizerrijk was geen anderhalf jaar oud, of er was oorlog in Europa; uw rekel, Chonia, is magtig en gevreesd, voedt een aanhoudenden oorlog is de beroerder van Europa, De ge- bicder van dien rekel is bezig, zonder reden, een land te overweldigen, doet er den geesel des oorloss woedenheefteen schoone stad in puin geschoteneu Keizers en Koningen wensohen hem geluk met de overwinning. Hij heeft de on beschaamdheid te blijven volhouden, dat hij den Mexicanen de vrijheid brengtbenevens rustwelvaartbeschaving en menschelijkheid. Qra dit doel te bevorderen zal er een legertje van Fransche ambtenaren naar Mexico gezonden worden om alles daar op den Eranschen voet in te rigten eu te besturen. Dien zegen van Fransche ambtenaren hebben wij in Neder land ook eens gekend, li middels, bij wijze van tijdverdrijf, zoo lang de Mexicanen n< g geen Regering naar hunne Leuze Chonia in »de Tijdspiegel" van Maart 1863. hebben gevestigdzal men een paar goudrijke gewesten ont ginnen. De toestand in Pruissen wordt meer en meer raadselachtig en verontrustend, 't Volk verheft zijne stem, waar dit, slechts mogelijk is. De gemeenteraad van de hoofdstad besluit om zich tot den Koning te wenden met een adres tegen 't Ministerie, maar dc uitvoering van dit besluit wordt verboden; die van Stettin beraadslaagt over een gelijken maatregelmaar de voorzitter deelt mede, dat hem op een boete van 100 thaler verboden is dit onderwerp in behandeling te nemen, en de raad besluit om zich over deze bejegening bij de Hooge Regering te beklageneindelijk zendt de gemeenteraad van Breslau ondanks dit alles en ondanks het verzet van den bur gemeester een deputatie naar den Koning met een verzoek schrift tot opheffing der drukpersverordening van 1 Junij en bijeenroeping van den Landdag. De Koning wil echter geen deputaties met, dergelijke verzoekeu ontvangen, het Ministerie doet waarschuwingen regenen op de dagbladen, de vrijzinnige bladen zijn daardoor tot zwijgen veroordeeld, en hunne onzin nige tegenstanders noemen onedelmoedig nun zwijgen lafhar tigheid en tarten hen om te spreken zij sporen in hun on verstand de Regering aan om nog verder te gaanom de onwillige plaatselijke besturen te straffen, om in den gemeen teraad der hoofdstad alle andere stedeu des Rijks te tuchtigen en tot gehoorzaamheid te brengen. De onvoorzigtigen raden de Regering aan om //het ploegijzer te doen henengaan over de plaats waar het dolhuis van het democratisch gebazel eenmaal gestaan heeftnoemen de waarschuwing van een vrijzinnig blad voor hun //gemoed een ware verkwikking," en heffen uittartende kreeten van overwinning aan kortom, doen al het mogelijke om het volk tot verzet te dagen. En terwijl elk zich van het Pruissische bewind afkeertterwijl het volgens de naïve uitdrukking van een vrijzinnig blad //geene andere vijanden heeft dan binnen's lands de Pruissi sche natie en buiten's lands liet vereenigd Europaont vangt eensklaps de Minister von Bismarck van zijn leermeester te.Parijs, zoo kinderlijk Irouw nagevolgd, een dreigende nota over de vele staatkundige proeessen in Posen en de gevangenneming van sommige Fransche onderdanen aldaar. Den 10 is te Londen in den plantentuin in tegenwoor digheid van alle prinsen en prinsessen en van 20000 andere personen, plegtig onthuld liet monument van de eerste we reld-tentoonstelling tevens gewijd aan de nagedachtenis van prins Albert, Do heer Layard heeft den 15 in liet Lagerhuis mededee- linc gedaan van de aan Japan gedane eischen wegens het aanvallen van 4 britsche onderdanen op een bij traotaat voor de vreemdelingen geopenden wegwaarbij de heer Richardson vermoord is, 2 anderen gekwetst zijn en de vierde, eene dame. wonderdadig ontkomen is en voor het vermoorden van 2 bij het gezautschapsgebouw op wacht staande mariniers. Voor het eerste geval wordt verlangduitdrukkelijke betuiging van leedwezen100000 boetegelijk bedrag voor de be trekkingen van den heer Richardson en ter dood brenging der schuldigen in het bijzijn van britsche officieren en voor het tweede geval 10000 boete eu schadevergoeding voor de betrekkingen der vermoorden. Het orgaan van lord Palmerslonde M. Postlaat zich in eene rederiug over de pooische zaken zeer vijandig uit tegen over Rusland. ERAAHKIJK. In de jaarlijksche vergadering van het Groot-Oosten der vrijmetselaren heeft de maarschalk Magnan voorgesteld om de instelling door de regering te doen erkennenals strek kende tot algemeen nutdoch door 123 van de 187 stem- geregtigden is dit voorstel verworpen. Uit de officiële rapporten van don geul. Forey, betreffende de inneming van Puebla, blijkt, dat de geul, Ortega den 16 Mei verzocht heeft, met zijne troepen naar Mexico te mogen aftrekken; dat hij, nadat hem zulks geweigerd was, zijii leger heeft ontbonden, het geschut heeft doen vernagelen eu de magazijnen doen springen, waarop hij de stad den 17 onvoorwaardelijk heeft overgegeven. Het garnizoen gaf zich toen, zonder wapens en meestal zonder unifotmen. krijgs gevangen. Het bestond uit 25 generaals, 900 officieren en 12000 man. Den 20 rukte de genl. Bazaine aan het hoofd eeuer divisie op naar Mexico. De Keizer heeft ook de gelukwenschingen ontvangen van do Koningen van Italië, Pruissen Zweden en Belgie en van de Koningin van Spanje en heeft den genl. Forey een brief gezonden, ter betuiging zijner tevredenheid over hem en het leger. Van de 10 herstemmingen zijn 4 uitgevallen ten gunste van de regering-te Bordeaux Lyon eu in de departemen ten van het Noorden en den Bovenrijn, en 0 ten gunste der oppositie in de depart, van de Charante Rhone Seine en OiseBeneden SeineAisne en Seine. In het laatste (te Parijs) bekwam de lieer Guéroult 17495. de regerings- candidaat 11016 st. Te Bordeaux behield de regering de overhand rnet slechts 40 st. en zijn verschillende protesten ingediend tegen de geldigheid der verkiezing. Ook elders schijnt de administratie grove misbruiken gepleegd te hebben. In het, dept. van de Rhone is de heer Favre benoemdhet geen Ie Parijs, waar hij mede verkozen is, eene nieuwe stemming noodig maakt. Desgelijks moet dit geschieden wegens de dubbele benoeming van den lieer llacin. Na eene langdurige negociatie met Engeland en Oosten rijk is men liet, eindelijk eens geworden over eene tweede nota betreffende Polenwelke den 18 naar Petersburg is gezonden. De pruissische gezant te Parijs is onverwachts met verlof naar de badplaats Kissingeu vertrokken en de fransche te Berlijn wordt te Parijs verwacht. Men beschouwt zulks als blijken dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en Pruissen veel te wensohen overlaten en verzekertdat de fransche regering zich te Berlijn beklaagd heeft, over het groot aantal staatkundige processen, welke in Posen zijn op touw gezet, en over het gevangen nemen van een aantal fransche onder danen aldaar. De prins van Oranje is metalg. st. aangenomen tot lid der Jockey-club te Parijs. Den 19 is hij naar Fontainebleau ver trokken om aldaar eenige dagen te vertoeven. ORIEKENL.A.1VU. De regering heeft driedaagsche feesten verordendter zake der aanneming van de kroon door den prins van Denemar ken. Koningin Victoria zal het Jonische Parlement verzoe ken den nieuwen Koning jaarlijks 10000 toeteleggentot verhooging zijner civiele lijst, en Engeland, Frankrijk en Rusland zullen hem, tot eene persoonlijke dotatie ieder 4000 's jaars verstrekkenuit de door Griekenland vol gens de overeenkomst van Junij 1860 te betalen gelden, 's Konings opvolgers moeten de grieksche godsdienst belij den en de krooneu van Griekenland en Denemarken mogen nooit op één hoofd vereenigd worden. miiii:. Het feest der constitutie is den 7 te Turin en elders luis terrijk gevierd. In Lombardije heeft de geestelijkheid er aan deelgenomen, in Piemont en Emilia heeft zij zich niet vertoond. Bij de jongelingschap neemt de zucht om in militaire dienst over te gaan meer en meer toe; het leger wint dage lijks in populariteit en in deugdelijkheid. De aartsbisschop van Spoleto is gevangen genomenwe gens het uitvaardigen van een aan de regeriug vijandig man dement. De Afgevaardigden hebben zich eenige dagen met de staat kunde der regering bezig gehouden. De inlichtingen door den minister Minghetti gegeven verwierven over het algemeen veel bijval. PRUISSEN. De deputatie uit Breslau heeft geen gehoor kunnen krij gen bij den Koning of den minister Bismarclc zij is echter toegelaten bij den minister van binn. zaken, graaf Batenburg. De regering vermeentdat de raad van Breslau niet bevoegd was, om het aan de deputatie opgedragen adres goedtekeuren. Eene bezending van den raad van Stettindie zioli mede tot liet bekomen van een gehoor bij den Koning tot den hofmaarschalk heeft gewendis door deze naar den presi dent, minister verwezen. Aan de dagbladen is verboden om bekendheid te geven aan adressen van gemeentebesturenzullende anders volgens de jongste drukpersverordening gestraft worden. De Afgevaardigde v. Forcicenbeck is in den gemeenteraad van Elbing, waarvan hij lid is, door den burgemeester pleg tig toegesproken en luide geprezen. De ministers hebben besloten met de uiterste gestrengheid te werk te gaan tegen de Volks-Zeitung, het meest gelezen blad onder de middel- en lagere standen. De gezant te Weenen is gelast zich te beklagen over den toon der Oostenrijksche bladen jegens Pruissen. De Berlijnsche B'órsen-ZeilungMontags-Zeitung en Beo- baeliter, de Colberger Zeitung en de Fortschritt t.e Guben heb ben eerste waarschuwingen ontvaugen. Die heitere IFelt reeds een tweede. RUSE UN IS. De minister Gortschakoff\iea{t, aan de regering der Vereen. Staten de tevredenheid des Keizers betuigd over liet besluit, van het kabinet van Washingtonom ook ten opzigte der Pooische kwestie het beginsel van nouinterveutie in acht te nemen. De regering gaat voort Finland in staat van verdediging te stellen. Te Helsingfors zijn 6 groote transportschepen met, oorlogsbenoodigdheden aangekomen en in dc vlakte van Parrola wordt een groot legerkamp opgerigt. Polen. De nationale regering heelt eene revolutionaire regtbank opgerigt, met de tenuit voerlegging van welker von nissen 25 a 30 personen zijn beiast, onder aanvoering van zekeren Franzekvroeger soldaat in pruissische dienst en later huisknecht bij een poolsch edelman. 4 Officieren van het garnizoen te Warschau zijn verdwe nen de een is een Rus en bloedverwant van den genl. Berg, de anderen zijn Polen en hebben zieh waarschijnlijk op be vel der nat. regering bij de opstandelingen gevoegd. Den 5 zijn op het policiebureau te Warschau 3 meisjes van 1517 jaren, dochters van welgestelde burgers, ieder met 15 stokslagen gestraft,, wegens liet zingen van nationale liederen in de Karmelieten-kerk. In den nacht van 5- 6 is het kerkhof der protestanten hij Warschau door de policie doorzocht en omgewoeldin de verwachting van verborgen wapenen te zullen vinden doch vruchteloos. Den 12 is aldaar lleinrich Abicht van Konarskieen ka pucijner monnikwegens deelneming aan den opstand op gehangen, Hij schijnt veldprediker te zijn geweest, eerst onder Langiewicz en later onder Kononowiczdie hem wegens verslaafdheid aan sterken drank zou hebben ontslagen. De aartsbisschop en het geheele kapittel hebben geprotesteerd tegen het ter dood brengen van priesters met de strop en liet, lijk opgevorderd. Dit protest is naar Petersburg gezon den en iu antwoord daarop is de prelaat derwaarts ontboden. In eene kleine kamer van eene badinrigting te Warschau is het lijk gevonden van een der beambten die de Bank op zoo geduchte wijze bestolen hebben. Hij had zich met eigen hand om liet ieven gebragt. Itaczkowslci is den 10 ten noorden van Konin eu Czakowski den 12 bij Ralaze totaal geslagen. De laatstgenoemde is gewond en voortvlugtig. TUSKIJ E. De benoeming van Fuad-bassa tot grootvizier is door den europesehen handelstand met welgevallen vernomen. VEREENIVME STATEN. De President Lincoln is door liet comité van de partij tot afschaffing der slavernij verzocht den genl. Fremont het be vel over de negerregimenteu optedragen; hij heelt geantwoord daaraan gaarne te willen voldoen. l)en 27 Mei waren reeds 3 aanvallen der federalisten op Yicksburg afgeslagenbij den laatstedoor den genl. Sher man met, 20000 man beproefd, verloren zij 600 dooden en veel gekwetsten. Volgens andere berigten bedroeg het ver lies bij dien aanval 2500 man. Een kanonneerboot is dqoi

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2