ALKMAARSCHE COURANT N°. 26. Vijfenzestigste Jaargang. 1863. Zondag; 28 Junij, ©ffliciccï (öcbccltc. ai Politiek (floersigt. 2£lckclijksche Bcrigtcu. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post 4,—. Brieven franco aan de Uitgevers. HEEM*. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voot elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de ingeschrevenen voor de schutterij van dezen jare Dat de alphabetische naamlijst van al de personen die aan de ligting van dit jaar moeten deel nemen, ter visie vau elk en een iegelijk zal liggen ter se' cretarie dezer gemeente van heden tot Maandag den 29 Junij 1863,"des morgens van 9 tot 2 uur, ten einde een ieder in staat zoude zijn om ingeval hem op die Ijjst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomen die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelatendaarvan aan de Com missie van art. 11 bij de loting kennis te gevenmet last om zich op Dingsdag, den 30 dezer, des namiddags ten 5J- ure, te bevinden op het Raadhuis dezer gemeenteteneinde aldaar voor de dienst der schutterij te lotenen redenen van vrijstelling hebbende die alsdan op te geven alsmede om de bewijzen tot staving derzelve, en bij de wet gevor derd uiterlijk binnen vijf dagen na de loting overteleggen aan het Bestuur der gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 19 Junij 1863. De Secretaris, SPANJ AARDT. is tegen betaling der kos- Ter secretarie dezer gemeente ten (f 1,20) verkrijgbaar: Een AFDRUK van het VERSLAG over den toestand der gemeente Alkmaar in 1862, door Burgemeester en Wethouders aan den Gemeenteraad uitgebragt. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te Alkmsab. maakt bekend, dat van Maandag 29 Junij tot Donderdair, 2 Julij e.k., van 's voormiddagsUO tot 's namiddags 2 ure in haar gewoon lokaal op het Stadshuis ter lezing zullen liggen; 1". Een opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groo Brittanje en Ierland, gedurende de maanden October en November en de vorige maanden van 1862. 2". Een overzigt van den handel en ds scheepvaart van Bre men gedurende het jaar 1862. 3». Een verslag van den handel van Hamburg, gedurende het jaar 1862. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voorn., F. M. van de VELDE, Voorzitter. J. P. KRAAKMAN. Secretaris. POLITIE. Op straat te Alkmaar gevonden een gouden doekspeldde eigenares kan dezelve terug bekomen aan het Commissariaat van politie aldaar. Geeu enkele belangrijke gebeurtenis heeft in de laatste acht da^en de aandacht tot zich getrokken en de belangstelling in den loop der groote zaken, die de geschiedenis van den dav uitmaken, verlevendigd. Toch zouden wij daarom niet wiflen schrijven, dat er geene zeer belangrijke gebeurtenissen hebben plaats gehad. Niet alles doet zich aanstonds belang rijk voor wat later belangrijk blijkt te ziju. De gevolgen meestal voor den scherpziungsten blik verborgen, stellen meermalen later in helder licht op den voorgrondwat bijna onopgemerkt was voorbijgegaan. De toekomst beslist van het meerder of minder gewigt der gebeurtenissen. Is de verzending der nota's van FranarijkEngeland en Oostenrijk naar het Hof van Petersburg over den toestand van Polen een belangrijke gebeurtenis? Wie zal deze vraag voldoende beantwoorden nu zelfs de inhoud dier staatsstukken niet volledig bekend is, en Ruslands antwoord nog gegeven moet worden? Lord Palmerston is echter zoo goed geweest, reeds nu in het Lagerhuis mede te deelen wat Engeland van Rusland voor de Polen vraagthij noemde zes punten 1° alvemeene en onvoorwaardelijke amnestie2°. een Nationale Vertegenwoordiginggegrond op het Weener traetaat en de constitutie na 1815 door Alexander/gegeven3°. de uitslui tende benoeming van Polen tot de belangrijkste posten des lands- 4" Gewetensvrijheid, in 't bijzonder en dit was tegenover Rusland noodzakelijk de onbelemmerde uitoe- ïening der Roomsch-Katholieke eeredienst; 5». het gebruik van de Poolsehe taal in regeringszaken; 6°. geregelde con scriptie. Daarenboven is met den meesten nadruk aangedron- op het schorsen der vijandelijkheden. Irankrijk moet ongeveer" hetzelfde gevraagd hebbenmaar de nota van Oos tenrijk moet minder dringend en ook met zoo omvattend wezen als die der beide eerste mogendhedenonder anderen zou Oostenrijk niet aandringen op de vestiging eener zuiver nationale Regering met een eigen constitutie. Het is voor Oostenrijk dan ook niet moeijelijk, amnestie, geregelde con- scriptic en geloofsvrijheid te vragenmaar lastiger wordt de zaak, wanneer deze Staat zich moet bewegen ten gunste eener zelfstandige nationale regering. Daar begeeft hij zich op een voor hem bijzonder gevaarlijk terrein en tegenover zijn eigen Poolsehe provincie Galicië tegenover Hongarije eu Venetië wordt zijn houding uiterst moeijelijk. De moeijelijkhedendie zich voor de Oosteurijksche Re gering opdoen ten opzigte vanPolen kouden nooit op overtui gender wijze erkend worden dan door het volkomen stilzwijgen clat daarover in de overigens uitvoerige troonrede wordt be waard, waarmede de Rijksraad is geopend. Waar over de buitenlandsche staatkunde wordt gesproken wordt geen ge- wav gemaakt van de kwestie van den dag, de voor Oosten rijk zoo belangrijke Poolsehe kwestie waarover de Regering nota's verzendt en onderhandelt met Frankrijk en Engeland. Het is of alles in de meest gewenschte orde is, of daar aan de grenzen geen verschrikkelijke, wanhopige strijd wordt gestreden, of er niet dagelijks vlugtende Polen op Oosten- rijksch grondgebied de wijk uemeu. Kan er sterker bewijs van g'renzelooze verlegenheid gegeven worden dan dit stilzwijgen? Wel is de strijd verschrikkelijk, die inmiddels gestreden wordt, niet alleen op het open veld, waar het vreeselijk spel der wapenen gespeeld wordtmaar ook door de zigt- bare Russische en de onzigtbare Poolsehe politie. Tegenover het Russische bewind heeft zich sedert lang eerst een Re volutionair Comité, daarna een Voorloopige Regering geplaatst, wier leden onbekend, wier zetel niet te vinden is. Niet al leen Russische gerigten maar ook onzigtbare revolutionaire re^tbanken spreken vonnissen uiten de tenuitvoerlegging vau de vonnissen dezer laatsten schijnt niet minder zeker dan van die der eerstgenoemden. De berigten. die uit het ramp zalige land tot ons koinenroepen de afgrijselijke tooueelen van de burgpr- en godsdienst-oorlogen uit vroegere eeuwen voor onze verbeelding terug. Rusland wroet kerkhoven om tot opsporing van verborgen wapenen, straft 15—17jarige meisjes met stokslagen wegens het zingen van nationale lie deren in de kerken", hangt veldpredikers uit het kamp der opstandelingen in hun ordekleed aan de galg en oefent een schrikbewind uitdat ten doei schijnt te hebben om met alle mogelijke middelen den opstand te onderdrukken, opdat wel dra geene Europesche mogendheid meer opstandelingen vinde. wier belann-en zij zich zou kunnen aantrekken. De generaals Muraviejf te Wilna, Berg te Warschau, AnnenkoJJ 1e Kieuw en ülutowski te Duuaburg zijn daartoe maar al te gewillige werktuigen. De Aartsbisschop van Warschau protesteert tegen het ter dood brengen van priesters met den strop, en wordt deswege ter verantwoording naar Petersburg ontboden. De Bisschop" u an Wilna ontvangt een brief van den generaal Muraviejf, waarin hem onder het oog gebragt wordt, dat de wet, welke verraad eu eedbreuk straft, ook m al nare gestrengheid toepasselijk is op hen, die, waar zij bij magte waren den opstand te voorkomen, werkeloos bleven en daardoor medepligtigen zijn geworden. Wie denkt lner met aan het monsterachtig doodvonnis eens door Philips li ovet het geheele Nederlandsche volk uitgesproken eu aan Aloa ter uitvoering opgedragen, omdat sommigen kerken geplunderd en de anderen dit met belet hadden! Wij lezen in de ge schiedenis dat na dit algemeen doemvonms zich de benden woestelingen vertoonden, onder den naam van de Wilde Geuzen bekend. En al zal niemand hunne gruwelen regt- vaardigenhoeveel wordt er niet en met regt tot verschoouiugalthans tot verklaring hunner handelingen in gehakt In Polen sluipen de uitvoerders van de vonnis sen der geheime regtbauken rond in het duister van den nachten bij het aanbreken van den nieuwen dag getuigt, daar het lijk van hun slagtofferdat er een verooideelend vonnis wegens ontrouw aan de nationale zaak is voltiokken. Welke onmenschen. roept de zachtmoedige meusohenvriend Ja, welke onmenschen, maar ook welke vreesehjke verdruk- kin°"die de menschelijkc natuur tot zulke uitersten diijtt. Want hoog, overstelpend hoog moeten de baren van het wee zijn gestegen eer de wanhoop als uiterst redmiddel tot zulke daden overgaat,. Maar wanneer het eindelijk zoover gekomen iswanneer dat vreeselijke redmiddelde opstand, is te baat genomendun ook verheft de opstandeling her het hoofden hij stelt zijn ongeschreven regt tegenover de onregtvaardige wetboeken der onderdrukkers. Wij zijn oor logvoerende partijen zegt lnj u verklaar ik vervallen van 't, gezag. Hij roept zijne landslieden te wapen en die achterblijft of onder de vanen des vijands dient, straft hij wegens hoog verraad. Mij komt het beheer toe van de penningen des lauds - zegt, hij - ik wend ze aan ten beste der nationale zaak- en hij neemt 24 mülioenfl. uit de schatkist tegen behoorlijke kwitantieRusland noemt dit diefstal maar de Pool beweert, dat nu voor de eerste maal de regtinatige eigenaar heeft beschikt over penningen die de vreemdeling tot, nog toe bezigde tot onderdrukking des lands. Eenmaal het regt van opstand erkennende, moet men ook beide partijen gelijke regt.en toekennen. Stemt men toe, dat een volk het regt heeft, zijne nationale onafhankelijkheid op zijne overlieersehers gewapenderhand te veroveren dan moet men ook toelaten, dat dit volk zich beroepe op een "ezaG, dat hun veroorlooft tegenover de maatregelen des vijands gelijke maatregelen te stellen. Dat de opstandeling genoodzaakt is, in 't geheim en in het duister van den nacht te verrigten, wat ziju tegenpartij openlijk en in het liclit der zon doet, brengt zijn toestand mêe, en kan^ hem moei jelijk tot een verwijt worden gemaakt. Die m t algemeen het regt des opstands erkent, moet ook al die maa regelen veroorïoveiiwaardoor de opstand en zijn goede uitslag rao- Vreèsehjk"echter is de toestand van liet. ongelukkige land, waar liet zoo ver gekomen is. De wederkeerige haat en ver bittering der partijen worden met den dag grooter, t geldt leven om leven, en de wanhoop doet tot alle middelen de toevlugt nemen Men verontwaardige zich niet, te veel in naam der hedendaagsche beschaving en der ueGentiende eeuw. In een toestand als die van liet rampzalige Polen, bij de verbit- terinG van lang gekoesterden haat, wordt de mensch wederom het verschrikkelijkste van al wat, verschrikkelijk is. Daarenboven de reuk van liet bloed scherpt den moordlust, tdagehjksch gerigt van gepleegde gruwelen en vreeselijk lijden verstompt, het gevoelen eindelijk nog komen onder al die beroeringen gedrochten op den voorgronddie anders wel altijd in het duister zouden gebleven zijn, en voor wier daden eigenlijk geen der partijen verantwoordelijk is. Een belangrijke gebeurtenis is voor ons de ontsnapping van generaal Ortega eii eeuige zijner officieren uit hunne Iran- sche krijgsgevangenschap. Reeds aanstonds hadden zij ge weigerd een verklaring te teekenenwaarbij zij zich verbon den om onzijdig te blijvenen waarop zij welligt op hun eerewoord ontslagen waren geworden. Zij toonden daar door de Franschen nog altijd als hunne vijanden te beschou wen die hen nu wel gevangen hieldenmaar die zij mis schien morgen weder zouden bestrijden. De oorlog was voor deze mannen geen ijdel wapenspel, geen belangwekkend schaakspel, waarbij inen achting eu vriendschap kan blijven koesteren voor zijn tegenpartij, 't Is een ernstige strijdvoor eiGeu hof en haard tegen een vreemden overweldiger, tegen een iubrekendeu dief, met wien geen vrede mogelijk is ten zij door overmagt gedwongen. Vorderde de nood dat men zich gevangen gaf aan den vijandzoodra de gelegenheid zich daartoe aanbiedt, onttrekt meu-zich weer aan zynemagt. en wordt de strijd op nieuw hervat. Deze ontvlugting is tevens liet beste protest tegen den laster van omkooping. EftGKLAKD. De kapiteins van het leger Speke en Grant, die zich ver dienstelijk hebben gemaakt door het opsporen van de oor- snronG van den Nijl, ziju, na eene lange afwezigheid den 1/ te Southampton aan wal gestapt en met vele eerbewijzen ^Krann"'Leopold van Belgie heeft als scheidsregter in het geschil tusschbn Engeland en Brazilië het laatstgenoemde Rijk in bet gelijk gesteld. FRANKRIJK. Onder de aan de Wetgeving medegedeelde stukken komt voor een brief des Keizers, op 3 July 1862 aan den gen!. Foren gezonden, waarin Z. M. de redenen ontwikkelt waarom de fransche krijgsmagt zich in Mexico bevindt. Z. M. wil voorkomen dat de Vereen. Staten het land vermeesteren en van daar heerschappij voeren over Z. Amerika en de spaan- sche en fransche bezittingen in W Indie bedreigen waar door de europesche nijverheid afhankelijk zou worden van een enkel Rijk. Daarom is het noodig in Mexico een vast bewind te vestigen, in het belang des lands zeiven, in het belang der europesche nijverheid en der betrekkingen met Frankrijk en andere mogendheden. Ook de Paus heeft den Keizer doen gelukwensohen met de vermeestering van Pnebla. De naar Petersburg gezonden fransche nota is in zeer GematiGde bewoordingen vervat. Nu het voorstel tot eene wapenschorsing afgewezen is, hoopt de minister Drouyn dat Rusland toegevende aan den wenscli der mogendheden maatregelen zal nemen, om gedurende de onderhandelingen het bloedvergieten te doen ophouden. Voorts bevat de nota 6 puntenom daaroverten bate der Polenm overleg te Men verzekert, dat genoemde minister doord£u_](mzer Gelast isom aan den russischeu gezant v-Jriidbaag .1 leedgevoel (of volgens anders «liet afgrijzen/Tvau"»- M; betuigenover de door den genl. MuraAiJffièK IjtthSilett verordende executieninzonderheid wat ,de .graa. v. Platen. f V

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 1