Jngg.onbca isjtu&ficn. jStabs iltcmus. De heer Billault is tot minister van staat benoemd in plaats van graaf IPaleivski. Hij zat een gelijke werkkring hebben als de minister zonder portefeuilleeen deel der werkzaamheden van het ministerie van staat wordt naar andere departementen overgebragt. De heer Baroche is mi nister van justitie geworden, Boudet van biun. zaken, Dumy van onderwijs, Behic vau landbouw en openbare werken. De heer Rouher wordt president van den Staatsraad en de graai' de Morny blijft voorzitter van hetWetg. Ligchaam. De heer de Persignydio als minister van binti. zaken gedurig mot Fould en andere ministers overhoop lag en zich door zijne hevige maatregelen tijdens de verkiezingen bij de bevolking gehaat heeft gemaaktheeft dus het veld moeten ruimen. De beide andere afgetreden minsters zijn de heeren Delangle en Rouland.BondetDumy en Behic zijne bekwame ad ministrateurs. maar als staatslieden ten eenenmale onbekend. De eerste van deze 3 is protestant en reeds 63 jaren oud. Dumy is niet ais zijn voorganger ook met, de zaken van eeredienst belast. ÏTAEIE. De minister Minghetti heeftna eene hevige woordenwis seling met Ratazzi, alle afzonderlijke verklaringen afgewezen en van de Kamer een blijk van vertrouwen verlangd, zooals in het voorstel van Buoncompagni was opgesloten. Het werd verleend met 202 tegen 52 st., terwijl 0 leden zich buiten stemming hielden. Ratazzi verweet in zijne rede aan Min ghetti. dat hij minister van Pius IX is geweest, aan Peruzzi, dat hij na de revolutie van 1848 heeft deelgenomen aan een complot om den groothertog van Toscane te herstellen, en aan Pisconti Penosta, dat hij in der tijd is opgetreden als voorstander der politieke beginselen van Garibaldi. Minghetti daarentegen wierp Ratazzi voor de voetendat hij in 't ge heel geen politiek programma had. Na afloop der zitting zond Ratazzi de heeren Cialdini en Cugia naar den minister, om met hem een duel te regelen dat slechts door de per soonlijke tusschenkomst des Konings is verhinderd, of, vol gens het blad Italia werkelijk met den degen heeft plaats gehad zoodat Rattazzi ligt aan de hand gewond zoude zijn. JtïXISCïSE El I, AXESA' De engelsche lord-conïmissaris heeft den 17 te Corfu pleg- tige afkondiging gedaan van de vereeniging der republiek met Griekenland. De stad is ter dier zake feestelijk geïllu mineerd geworden. MEXIE49. De geul. Porey heeft, tot bevordering van denhandel.de goederen welke in de door de franse!)en bezette havens wor den ingevoerd en bestemd zijn voor de landstreken waar de fransche krijgsmagt aanwezig isvoor de helft vrijgesteld van de inkomende regten. Ortega en ten aantal zijner officieren zijn op den weg naar Vcra-Cruz ontsnapt, nadat die officieren vooraf geweigerd hadden eene verklaring te onderteekenen van zich onzijdig te zullen houdeu. Na de overgaaf van Buebla is Commonfort naar Telapon vertrokken en heeft hij aldaar zijne troepen ontbonden en zijne officiereu vermaand den krijg met guerillabendeu voort te zetten. In verscheidene plaatsen, met name Ie Queretaro, is de Transehe vlag uitgestoken. OOaTEXHI.IK. Den 18 hoeft de Aartshertog Karei hodewijknamens den Keizer, de zitting van den Rijksraad geopend. Z. M. hoopt dat ook Zevenbergen eerlang deel aan (je vergadering zal nemen. De welvaart des Rijks ontwikkelt zich snelde toeslaud der financiën is gunstig, het Staatscrediet en de geldsomloop verbeteren. In het loopende jaar zal geen bui tengewoon credict aangevraagd behoeven te worden. Tot, herstelling van het evenwigt der ontvangsten en uitgaven zullen belastingwetten voorgedragen worden. De Gedeputeerden van de partij der Czechen hebben een protest, ingezonden houdende opgaaf der redenen, waarom zij afwezig zijn gebleven. De oogst valt, ditmaal zoowel in de Oostenrijksche provin- pincien als in Hongarije buitengewoon ongunstig uit. Vorst Wilhelm Radzivill is te Lemberg in hechtenis genomen PKUIS84EX. In den ministerraad is besloten de begrooting voor 1863 niet, up grond van art. 63 der constitutie, bij Kon. veror dening fe arresteren maar voorttegaan met, het, innen der belastingen en het doen der noodige uitgaven onder nadere goedkeuring van den Landday. De gemeenteraad van Berlijn heeft besloten totdeweder- intrekking der verbodswet van 7 Junij, geeue deputatien of adressen meer te rigten aan den Koning of de leden der Kon. familie. KVSLAK». De 6 punten door EngelandFrankrijk en Oostenrijk in de jongste nota's betreffende Polen gesteld zijn de volgen de: algebeele amnestie: eene nationale vertegenwoordiging overeenkomstig de constitutie in 1815 door Alexander I ver leend-, een afzonderlijk en nationaal bestuur en bekleeding der openbare betrekkingen alleen door inlanders volkomen vrijheid van godsdienstoefening en wering van alle belemme ring der r. k. eeredienstgebruik der poolsche taal in de wetten en op de scholenen een geregeld en wettig stelsel van recrutering. De te Wilna commanderende genl. Murawieff heeft den bisschop Krasinslci aldaar (verwant aan de vorstelijke huizen van Saksen en Piemont) geschrevendat de wetwelke verraad en eedbreuk straft, ook toepasselijk is op degenen, die, door het niet voorkomen van den opstand, zich daaraan medepligtig maken. De genl. Anncnlcojf, te Kiew, heeft, den 24 Mei, hij leger order aan zijne troepen bekend gemaakt, dat de buit, geheel zal toebehooren aan de landlieden, die hen in het bestrijden der opstandelingen bijstaan. De poolsche nationale regering heeft bekend gemaakt, dat het ligten van ruim 24 millioen fl. uit de staatskas op haar bevel is geschied eu dat de 2 ambtenaren, door wier toedoen zulks hoofdzakelijk gelukt is, zich verdienstelijk gemaakt Hebben jegens het vaderland. De revolutionaire st.adshoofd- nan van Warschau heeft bovendien doen afkondigen dat le door het russische bestuur bekend gemaakte lijst der ont- reemde pandbrieven valsch is. Het lijk van den insurgent Szamanski is aldaar bij de ter aardebestelling door 20000 menschen gevolgd. De aartsbisschop Felinski is naar het gouvernement van Wologda verbannen. Frankowski is door den krijgsraad ter dood veroordeeld en den 16 te Lublin opgehangen. Een geheel corps insnrgenten is bij Maniou over de Gal- lieische grenzen gedrongen. Vele zijn daarbij in.de Weich- sel verdronken eu 151 in Gallicie aangehouden. KIVEDEX. De te Malmü aangebragle expeditie, onder aanvoering van lapinskiwaarop door Russische oorlogschepen naauwkeurig het, oog gehouden werd heelt niet temin eene poging beproefd om in het gouvernement van Wilna eene landing te doen, maar is door een hevigen storm genoodzaakt om naar Goth land terug te keeren. 24 Manschap, en hebben bij dezen togt het leven verloren. VEKEEXIODE STAT EX. 3 Brigaden ruiterij en 2000 man infanterie der federalisten zijn de Rappahannock hij Beverley-ford overgetrokken en vervolgens mot de ruiterij van genl. Stuart in een ernstig gevecht gewikkelddat den ganschen dag duurde toen de separatisten belangrijke versterking ontvingen, zijn de fede ralisten weder naar hunne vorige standplaats teruggekeerd. Zij hebben het doel dezer expeditie het verhinderen van een inval in Marylandwaartoe de genl. Lee een aanzien lijk corps ruiterij bij Culpepper-court-house vereenig'd had, echter bereikt. Van de bezetting van Frcderiksburg door genl. Hooker is niets meer vernomen zoodat, men er geen geloof aan kan hechten. In Indiana vindt de conscriptie geweldigen tegenstand en is de provoost-maarschalk doodgeschoten, ISIX'KKXXAXft. Z. M. heeft tot buitengew. hoogleeraar in de wis- en na tuurkunde te Leijden benoemd Dr. Bierens de Haanen tot inspecteurs van het, middelbaar onderwijs Dr. Stein Paree, commies bij lret dep1, vau binn. zaken Dr. Bosschahoog leeraar te Bredaep Dr. Staring te Haarlemden laatste voor het landbouwkundig onderwijs. Te Zwolle heeft zich eene commissie gevormd tot het op- rigten eener instelling om de arbeidende klasse op min kost- I bare wijze van goed voedsel te voorziengeschoeid op den voet van die te Ediuhurg en Hanover. Den 20 overleed te Arnhem in hoogen ouderdom Mr. I. A. Nijhoff, boekhandelaar aldaar, arehivarius der provincie Gel derland en lid van de Kon. Akadernie van wetenschappen. Dien dag is de van zijne vrouw geseheiden metselaar P. S. te Haarlemin den Haarlemmermeer in ongeoorloofde ge meenschap bevonden met eene gehuwde vrouw en door den beleedigden echtgenoot doodgeslagen. Het lijk werd in een sloot gevonden. Aan de harddraverij te Heilo, op den 21, namen 10 paar den deelde prijs werd behaald door het paard van den heer C. Paarlberg, en de premie door het paard van den heer D. Munnikhuis, beiden bereden door den heer L. G. Lampe. Den 22 zijn te Arnemuideg 3 huizen verbrand waaruit niets gered is; het stadshuis was reeds aaugetast, maar is behouden gebleven. Den 24 is bet 18" landhuish.k. congres te Leeuwarden geopend in de groote zaal der sociëteit Amicitianadat de leden 's avonds te voren op liet, stadshuis ontvangen waren. Te 11 ure werd ook de tentoonstelling van landbouw op het plein voor het, paleis van justitie geopend, 's Avonds was de prinsentuin van stadswege verlicht. Het congres telt reeds 1400 leden. Den 25 is het maken van de aardenbaan voor den staats spoorweg tusschen het Niedorper-Verlaat en Alkmaar, met, de bijlevering van liet benoodigde, te's Gravenhage afgemijnd door C. Per deeg te Hardinxvedd voor f 396,000. Door het, onweder vau dien dag is liet polderhuis van Waal-en-Burg op Texel en een arbeiderswoning te Apeldoorn afgebranduit beide perceeien werd niets gered en in het laatste kwam ook eeuig vee om. De 2e Kamer heeft den 25, niet 54 tegen 13 st, g'oedge- keurd de concessie tot. aanleg van een spoorweg van Sama- rang naar de Vorstenlanden op Java. De uitmuntende gelegenheid voor de beoefening der gym nastiek in deze gemeente eu het verwaarloozen daarvan door zoo velen nopen de redactie tot de overname van de volgende overtuigende woorden van deu liter O. A. N. Allebé, voorkomende in den Polks-almanak voor het jaar 1S63, uit gegeven door de maatschappij tot Nut van 't Algemeen: Gebiedend eisclit, onze tijd schoolgymnastiek. De 19de eeuw, in verstandelijke vorming zoo uitmuntend, is in ligcbamelijke ontwikkeling achterlijk. Zoa wij op den weg van uitsluitend geestelijke beschaving blijven voortgaan zal den menschelijken geest zijn werktuig, dat tevens zijn drager is, meer en meer ontzinken. Pygmeün te worden naar het ligchaam en reuzen te blijven in geestkracht, dit kan op den duur niet te zameu gaan. De zaken der compagnieschap 'moeten er slecht bij staan zoo één der vennooteudoor toenemende verzwakking, al minder en minder geschikt wordt voor zijn aandeel in deu gemeeuschappelijken arbeid der lirma. Eenzijdige beschaving bewerkt van lieverlede haar eigen ondergang. Eén redmiddel voor de toekomst blijft er: opvoeding van deugeheelen meusch, harmonische ontwikkeling. Tot opvoeding van den geheelen mensch is gymnastiek onmisbaar. Deze werkt in korteren tijd meer uit dan eenige andere ligchaamsoefening zij ont wikkelt liet ligchaam beter, dat is te zeggen: gelijkmatiger en vollediger; zij kost weinig of zeer weinig geld en kan als kamergymnastiek overalin ieder anders verloren oogenbhkje worden toegepast. Wij, flegmatieke Nederlanders, die nog al van gemak houdenzullen wel nooit vurige beoefenaars der gymnastiek worden. Maar zoo het waar is, gelijk de builenlander van ons zegt en schrijft, dat het bloed wat langzamer 'dan bij andere lieden, in onze aderen rondloopt, dan moet het ook waar zijndat wij meer dan andere natiën gymnastiek noodig hebben: want zij is een uitstekend middel tot opwekkingen verlevendiging van ligchaam en gemoed. De Volksschool, zietdaar het terrein waarop de gymnastiek hier in Nederland haren grooteu strijd strijden moet. Over wint zij daar, dan is zij voor altijd inheemseh, bezwijkt zij daardan verkrijgt zij nooit liet burgerregt ten onzent. Wij Nederlanders hebben nu eene schoolwetdie haar zegel hecht aan de gymnastiek. Wij krijgen op vele plaatsen scholen waarin zij onderwezen kan worden, wij hebben leerlingen in overvloed: het begrip van haar nutja van hare onmisbaar heid heeft veld gewonnentwee kapitale dingen de ka- pitaalste ontbreken nog: namelijk de ware lust voor de zaak en bekwame onderwijzers. De lust ontbreekt minder hij de kinderen dan bij de volwassenen. Laat ons dan zorgen dat de kinderen onder ons vrienden en voorstanders "der gymnastiek blijven, want door de kinderen zal zij de natie winnen: laat derhalve het onderwijs, hoe geregeld en ordelijk ook, vrij van alle eentoonigheid zijn eu zóó opwekkenddat het zelfs de traagsten eu vadsigsten onder de kinderen aan trekt en boeit. Maar meestersdie zóó het, vak onderwijzen kunnen, zijn ten onzent nog schaars. Eene of meerdere kweekscholen tot opleiding van gymnastiek-onderwijzers te stichten, is dringende behoefte, is levensvoorwaarde voor de gymnastiek hier te lande. Laat inmiddels ieder schoolonderwijzer zich trachten te bekwamen tot gymnastiek-onderwijzer. De heerlijke vruchten die de gymnastiek voor de leerlingen afwerpt, zullen ook den ouderwijzer ten deel vallen zoo hij althans de oefeningen zelf voordoet. Wat kan den schoolhouder welkomer zijn dan dagelijks één of twee uren in een ander, luchtig locaal of veel liever nog in de opene lucht systematische ligchaamsoefening te houden? Wat kan beter opwegen tegen de schaars ge voelde. maar daarom toch nooit uitblijvende kwade gevolgen van een huiszittend beroep? Wat kan meer bijdragen om den onderwijzer zeiven lang krachtvol en gezond te houden En zeg niet dat, het beueden de waardigheid van den op voeder zou zijn zelf gymnastiek te ouderrigten. Wie den gymnastiek-onderwijzer met den scherm- of dansmeester op ééne lijn plaatst, vergist, zich. Er wordt geene geringe mate van kunde toe vereischt. De theorie alleen omvat een voornaam gedeelte der ontleedkunde (de kennis van het, geraamtevan liet spierstelsel, van de gewrichten en gewrichtsbanden), voorts de gronden van de natuurkunde van den mensch (Physiologie). de ieefregelkunde (Diactetiea), de kennis van sommige ziekte toestanden in zooverre deze de ligchaamsoefeningen verbieden of bijzondere voorzorgen daarbij vereisckende geschiedenis der gymnastiek, enz. Men begrijpt, van de schoolgymnastiek niets zoo lang men meent dat, vaardigheid in het klauterenspringen, marcheren haar doel is. Zij is eenvoudig een der middelenwaarvan de opvoeder zich bedient oin de ontwikkeling des ligchaams gelijken tred te doen houden met, de ontwikkeling van den geest. 01' de leerling meer of minder vlug klautertmeer of minder verre springt, is eu blijft bijzaakdat liet ligchaam zich regelmatig outwikkele dat het versterkt en gelurd worde oin de bevelen van den geest te allen tijde met gemak te kunnen volbrengen, ziedaar het ware doel der opvoedingsgym- nastiek. Wie nu de waarde van een krachtvol, gezond en gehard ligchaam niet begrijpt, begrijpt zijn eigen belang nier, en wie niet gelooft dat gymnastiek veel bijdraagt om ons dien schat te bezorgen weet nog niet wat gymnastiek is. Inde vergadering, gehouden op den 15 dezer, werden de aanwezige gasverbruikers bekend gemaakt met de standvas tige weigering vau de zijde der Directie van de gasfabriek om de prijs van het, gas tot f 4 te verminderenen bij welke weigering door haar de onverschillige uitdrukking gevoegd wordt: «dat, ieder vrij is in zijne handelingen om gas of petroleum te gebruiken." Ik voor mij geloof, dat ook zij die in deze vergadering niet tegenwoordig waren, beliooren te wetendat de vergaderin? bet wetischelijk oordeelde de nieters te behouden ten einde van gas gebruik te kunnen maken, bij die gelegenheden als de verbruikers zulks mógten noodig oordeelenen dat men in den regel het gas zou doen vervangen door de petroleum. Het ware te wenscheudat alle gasverbruikersalthans zij die op het laatste adres ge- teekend hebbende handen broederlijk zouden in een slaan, om overeenkomstig het oordeel der vergadering te handelen. Door de Directie zijn wel die plaatsen genoemd, waar de prijs van het gas hooger is dan te Alkmaar, maar ook de commissie heelt zich ten voilé van hare taak gekwetenen heeftna gedaan onderzoekde vergadering die plaatsen opgenoemd, waar men uit eigene beweging de prijs tot J4, f 3,50 en zelfs tot 3 verminderd heeften in welke plaat sen het zielental nog veel kleiner is dan i Alkmaar. Ik geloof dusdat het verzoek vau adressanten door de be doelde commissie herhaald, niets onbillijks in zich bevat; en wil de Directie aan dat. billijke verzoek niet loegeven, dat het dan de zaak is van adressanten om eendragtelijk volgens het oordeel der laatste vergadering te handelen en ik twijfel niet of de Directie zal alsdan van zelve het billijke van het verzoek inzien en in haar eisen belang, de prijs tot f 4 verminderen. Een gasverbruiker. Bij de aanbesteding op 24 Junij, van het bouwen der nieuwe kerk en pastorie voor de parochie van den H. Uominicus zijn ingeleverd 8 inschrijvingen, als: van Bakel te Amsterdam f 89.900, J. II. Smiiz aldaar 90,564. J. H. Middeldorp alhier f 97.860. J. Bremken te Luik 101.500, IP. J. v.Ber/cumte Amst. 107,883, A. de Wild te Rotterdam 108,00.0, P. Brugman te N. Niedorp 120.000 eu J. C. v. d. Heuvel te Tilburg f 125,590. Het werk is aan eerstgenoemde gegund. De metselwerken moeten vóór deu 1 Nov. dezes jaarsgebragt worden op 2,60 el hoogte boven liet peil, op 1 Oct. 1864 moeten de gebouwen onder dakden 1 Jan 1865 de pastorie en den 1 Mei daaraanvolgende de kerk met hoofd- en trap- torens geheel voltooid zijn. De koepelvormige toren wordt geplaatst op het midden der kerk. even als bij de in aanbouw zijnde kerk aan de Houttuinen te Amsterdamde pastorie wordt zoowel in- als uitwendig in antieken stijl gebouwd. Wijlen mejufvr. A. D. Knijper, voor eenige dagen overle den 'heeft, gelegateerd aan de Remonstrantscbe gemeente de som :an 1000. vrij van successieregtenen wijlen de heer IP. Collenoud-directeur der registratie en domeinen, aan de Hervormde Diakonie de som van f 1000.

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2