ALKMAARSCHE COURANT 38. Vijfenzestigste J aar gang. 1863. Zondag 12 Julij. ©flficiccl (Bcbccltc. politiek #uct*xigt. OTckclijksche fievigtctu frankkijk. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4,—. Blieven franco aan de Uitgevers. HE KM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,73, voor elke regel meer 15 Centsbehalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ureingezonden berigten een dag vroeger. Het GEMEENTEBESTUUR van ALKMAAR roept bij Q6Z6 OD SOLLICITANTEN voor de betrekking van HULPON DERWIJZER aan de openbare jongensschool voor meer uitgebreid lager onderwijs, waaraan eene jaarwedde verbonden is van ƒ700. Vereischten zijn het bezit eener acte van bekwaamheid voor liet geven van onderwijs in de Fransche Engelsehe en Hoogduitsche talen en in de vakken van gewoon lager onderwijsterwijl de bekwaamheid om in het Italiaansch boekhouden te ouderwijzeneene aanbeveling zal zijn. Zij. die in aanmerking wenschen te komen, worden uit- genoodigd hunne origiueele stukken, vóór of den 20 Julij 1803 franco toetezenden aan den Burgemeester van Alkmaar. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden: Dat de PASSAGE voor rijtuigen over de brug bij het Gasthuis, ter oorzake van de demping der Nieuwesloot, ge durende de eerstkomende 14 dagen zal GESLOTEN zijn. Burgemeester en IVethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 4 Julij 1863. De Secretaris J SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen mits deze ter kennis van de belanghebbenden Dat den 23 Junij j.l. door hen is uitgeloot No. 8 dergeld- leeninggearresteerd bij raadsbesluit van 26 Maart 1S45 ten behoeve van den Hoever schelpweg. De eigenaar van genoemd aandeel kan het bij den gemeen teontvanger alhier, met overgifte der onderschenen coupons, ter betaling inleveren. Alkmaar Burgemeester en IVethouders voornoemd, den 8 Julij 1S63. A. MACLAINE PONT. Be Secretaris SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gelet op art. 179, litt. h, der gemeentewet, in verband met het raadsbesluit dato 24 Junij 1863. Brengen ter kennis van het algemeen Dat de halve breedte van de Breestraat en het noorde lijke gedeelte van de Laat, strekkende langs het terrein van de nieuw te bouwen R. C kerk van den II. Dominicus met inbegrip van de Diggelaarsteeg, tot nadere aankondiging voor de publieke passage is AFGESLOTEN. Burgemeester en IVethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 11 Julij 1863. De Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren ouders en voogdendat tot den 15 dezer maand de gelegenheid openstaat tot het inschrijven van kinderen, voor de bijwoning van het onderwijs op de verschillende openbare scholen. Burqemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. den 12 Julij 1863. De Secretaris, SPANJAARDT. PIETER BAKKER, ingeschreven voor de schutterij alhier, doch in 1862 voorwaardelijk vrijgesteldwordt opgeroepen om te verschijnen ter secretarie dezer gemeente. Vóór een zestiental jaren vroeg een vaderlandsch zanger, het oog gerigt op het woelend en worstelend en gistend Europa1? Wachter! wat is er van den nacht? Hij wendde de blikken naar het Westen en naar het Oosten, of van daar, 'tzij redding of straffe oordeel, beslissing zou opdagen. Zal Amerika of Rusland overwigt op Europa bekomen en den wankelenden geest des tijds leiden vroeg hij Zal 't jonger werelddeel Europa blijven leeren Om wijsheid orde en licht naar't Westen zich te keeren? Werd voor ons nakroost daar de vrijheidseeuw gebaard? Of zal 't, een vriiheid wars, te ras in dwang ontaard Eer vluchten in z'ijn angst by d' Arend van het Noorden Waar, by het somber licht der scheemrende IJszeeboorden De zoon der West.erkust den Oosterling ontmoet En 't vrije Amerika 't vrijmachtig Rusland groet? (1) Wanneer 's dichters oog niet reeds voor altijd geloken waszou het nog heilverlangend in het Westen zien gloren Da Costa. Wachterwat is er van den nacht? Een andren glans van roemeen andre ster van hoop Voor 't oude en afgetobde en overvolle Euroop? Zou hij Rusland nog aldus aanspreken: Wie zou uw greep weerstaan Wie zal uw vlucht beperken? Tweehoofdige Adelaar, die met uw breede vlerken Twee werelddeelen dekt! ontzaehlijk't zij ge uw blik Op Polen neerslaat of den Caucasus o Zanger, die met Zienersblik in de toekomst trachtte te dringen, die Amerika of M.oscovië geroepen meeude om krachtig in Europa op te treden en door zijn gewigt de balans te doen overslaan, het duister des grafs dekt uw oogmaar wjj zien na naauwelijks zestien jaren tijds het tegenoverge stelde gebeuren van hetgeen gij aanstaande dachtwij zien Europawestelijk Europauitzien en overwegen wanneer en hoe het aan »'t vrije America" en »'t vrijmachtig Rusland" zijn raadgevende of beslissende stem zal doen hooreu. Niet Rusland of Amerika in Europamaar Europa vraagt zich af, of het niet in Rusland en Amerika zal belmoren tusschen beide te komen. Zelfs in den Caucasus worden Ruslands overwinningen door nederlagen vervangen, en in Polen, Volhynië en Lithauen kampt het Rijk met. een opstand, die, ofschoon nergens hulpe opdaagt, toch nog maar niet bedwon gen schijnt te kunnen worden. Weldra zal Rusland ant woorden op de nota's der drie mogendhedenen men verzekert bij voorraad, dat dit antwoord welwillend en vredelievend zal zijn. Reeds ziet men een congres en een wapenstilstand in 't verschiet. Velen echter meenen dat het werk der diplomatie ouvoldoende zal blijkenen er een andere taal gesproken zal moeten worden. Terwijl de En gelsehe bladen een steeds vredelievender toon aanslaanen Balmerston zich geroepen acht om openlijk te verklaren, dat Engeland althans nog volkomen vrij is in zijne handelingen, en geenszins zoo ver is gegaandat het onder zekere om standigheden tot den oorlog zou moeten besluiten, worden sommige Fransche bladen ongeduldig, eerst de Constitutiomel, daarna0 la Patrie en de Opinion nationaleen trachten te verhoeden dat het denkbeeld van gewapende tusschenkomst op- den achtergrond wordt gedrongen. Vooral de laatstge noemde bladen zijn zeer oorlogzuchtig gestemd, verklaren - terwijl Ruslands antwoord nog met eens is ontvangen - het werk der diplomatie afgedaan en den tijd voor de taal der kanonnen daar. Dat Ruslands antwoord afgewacht zal worden achten wij zekeren dat het van zulk een aard zal zijn dat de bemiddelende diplomatie haar werk zal kunnen voortzetten zeer waarschijnlijkzelfs een congres zou ons niet bevreemdenmaar dat de verbittering te hoog is ge- stegen en de kloof tusschen den onderdrukker eu deu ver drukte te wijd eu te diep is om vau de bemoeijmgen van bemiddelende diplomaten en congressen een duurzame her- stellin" van orde en vrede te kunnen verwachten ja dat, zijn wij met la Patrie eens. Reeds verklaart de onzigtbare Nationale Regering in Folen dat zij aan haar programma, de herstelling van het oude Koninkrijk Polen getrouw blijften zich jegens niemand tot een wapenstilstand kan verbinden, zoolang zij niet als de vertegenwoordiging eener vrije en onafhankelijke natie wordt beschouwd. Mogelijk echter zal de diplomatie er in slagen het bloed vergieten te stuiten. Mogelijk zal zij een overgangstoestand in 't leven kunnen roepen, waarbij de band die 1 oleu aan Rusland bindt, wat losser en rekbaarder gemaakt zal worden. Misschien zal die toestand eenigeu tijd kunnen duren t Is het gewone werk der diplomatie, te transigerente bemid delente lappen en te lijmen, te knoeijen. En wie weet waar 't goed voor is't Zal ook al weer zijn nut hebben. De strijd zou welligt tc hevig, te uitgebreid, te verdelgend zijn ais de normale, de gezonde toestand, de toestand van het re«t, dadelijk volkomen gevestigd of hersteld moest worden, 't Menschdom dient van tijd tot tijd eens adem te scheppen, de volkeren willen nu en dan eens rusten van den einde- loozeuvermoeijenden kamp, en bewilligen daarom meer malen in een stand van zaken, waarvan men gevoelt dat hij niet blijvend kan zijn. Inmiddels overziet men het slagveld, tracht de wederzijdsche krachten te meten, herstelt zijne strijdvaardigheid, en na weinige jaren wordt dikwijls de oude strijd op nieuw hervat met frisschen moed en herstelde krach ten. De diplomatie nu zorgt voor de rustpoozen, voor tijdelijken wapenstilstand in den ciudeloozen strijd. Zoolang er onregt en heerschzucht en wraakzucht en wangunst op aarde zullen heerschenzal er oorlog wezenzegt menen daar het nu niet zeer waarschijnlijk is dat deze duivelen binnen de eerste veertien dagen voor goed naar den afgrond zullen zijn verbannen, wie zal dan niet dankbaar zijn aan de diplomatie, die het arme menschdom jaren van verademing schenkt, een soort van evenwigt tusschen de vijandige mag- ten weet tot stand te brengen, en daardoor een toestand schept, waarin men althans voor eenige jaren het leven kan genieten en zelfs zich gelukkig gevoelen al moet ook een maal de noodlottige dag aanbrekenja al ziet men daarvan reeds den bloedrooden dageraad, waarop de strijd op nieuw zal ontbranden Het is onze innige overtuiging, dat er geen vrede in Eu ropa mogelijk is. althans geen duurzame, standhoudende vrede, zoo lang er Polen, Hongaren, Italianen onder vreemd ge weld vreemden dwang of aan vreemden hand zullen leven. Om daarvan bevrijd te worden en om een massa andere zaken zal er lang worden gestreden en de onderdrukker zal de nederlaag lijden. Vergelijk is niet waarschijnlijk, niet mogelijk; er bestaat te groote verbittering, te veel on regt, te hoog opgehoopte schuld, en de geschiedenis schrijdt langzaamlangzaam voortmaar is regtvaardig uitstel en uitstel en nog eens uitstelmaar eindelijk regtspraak en vonnis. De wereldgeschiedenis is een wereldgerigt. Maar wie weet te zeggenhoe dikwijls de strijd zal worden afge broken door de moedeloosheid of de onmagt van een der partijen of door bemiddeling Dan zullen de volken zeggen: ziet, het is vrede; maar die de oorzaken der dingen nagaat zal antwoordenneenmaar wapenstilstand. De vraag, wat'er gedaan zou kunnen worden tot beëindiging van deu strijd in Noord-Amerika, is in het Engelsehe Parlement ter sprake gebragt door het bepaalde voorstel van het lid Roebuckdat de Regering zou worden uitgenoodigd om met de overige groote mogendheden in onderhandeling te treden over de erkenning der onafhankelijkheid van de Zuidelijke Staten in Noord-Arnerika. De behandeling van dit voorstel, reeds aangevangenis later weder uitgestelddoch reeds heelt er een scherpe woordenwisseling plaats gehad naar aanleiding der mededeeling van een onderhoud dat de voor steller Roebuck en het Parlementslid Lindsay met Keizer Napoleon gehad hebben. Niet alleen verhaalde Roebuck, dat de Keizer gezegd haddat hijofschoon niet van inzigt ver anderd omtrent de Noord-Amerikaansche kwestie, echter na de afwijzing van zijn voorstel in November van 't vorige jaar, geen nieuw vo irstel om gemeenschappelijk hunne be middeling aan te bieden aan Engeland kan doentenzij hij zeker ware dat het aangenomen zon worden maar hij voegde er nog bijdat de Keizer zich over Engeland had beklaagd, omdat het onderhandsche mededeeling vau het voorstel van November aan de Regering der Unie zou gedaan hebben iets, dat in strijd met de waarheid zou zijn, en door do Fransche Regering met nadruk wordt ontkend. Dit voorval zal waarschijnlijk aan Roebuck's voorstel schade doen, daar men hem welligt van pogingen zal verdenken om door den naam van Napoleon op het Parlement te werken en anderen, die aan zijne mededeeling geloof hechtenmisschien den Franscheu Keizer zullen beschuldigen van door middel van Parlementsleden op dit ligchaam invloed te willen uitoefenen. Engeland had zijn geschil met Brazilië aan de scheidsreg- terlijke beslissing van den Koning van België opgedragen, en deze heeft Brazilië in 't gelijk gesteld. Zulk een handelwijze van een magtigen tegenover een zwakken staat is aangenaam te zienen wij stemmen geheel in met de Eransche bladen, die opmerken, dat Engeland daardoor in de gelegenheid is gesteld om zich met eere terug te trekkenen niet behoeft over te gaan tot den krijgzoodat aan de wereld het schouw spel zal worden bespaard van een dier oorlogen, waarineen sterke mogendheid een zwakkere bestrijdtwat altijd voor het zedelijk gevoel kwetsend is, ook al is het regt aan de zijde der sterke mogenheid. Zou het mogelijk zijn, dat er bij deze woorden niet aan den Mexicaanschen oorlog gedacht is De Koning van Pruissen gaat voort met de verzenen tegen de prikkels te slaan. Als nieuwe protesten des volks zijn weder te melden het besluit van den Gemeenteraad van Keulen en de oprigting der Vereeniging tot verdediging der drukpersvrijheid.— Die heeft opgemerktwelke nietige oorza ken dikwijls bij reeds bestaande spanning vreeseljjke volks opstanden deden uitbrekendie in de Miserable» van Victor üugo de vermelding dier elk op zich zelf onbeteekenende feiten eu flaauwe, dwaze geruchten heeft gelezen, welke de voorboden bleken te zijn eener omwenteling, zal over de rustverstoringen te Berlijn niet ai te ligtvaardig oordeelen. DUITSCHLAUiD. De Bondsvergadering heeft met 13 st. het voorstel van de commissie, betreffende de deensche zaken, goedgekeurd. Denemarken en Nederland stemde beide tegen. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft den 1 met 110 tegen 75 st. besloten tot de tweede lezing van het voorstel van den heer Bwart om het tiendeelig stelsel van maten en gewigten in te voeren. Het Hoogerhuis heeft den 7 mede zijne goedkeuring ge hecht aan de voordragt tot het doen van voorspbettea^an de besturen der noodlijdende fabrieksteden. De Keizer heeft den genl. Forey tot m'ai «en!. Bazaine tot Grootkruis van het Legioen jj

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 1